Haarlem krijgt Z.-Schalkwijk en de Zuidpolder GESLAAGD SEIZOEN IN OPENLUCHTTHEATER VAKANTIESPELEN VOOR DE JEUGD voor Gemeentesecretaris B. IKE in Noordwijk viert zilveren jubileum Jeugd stuift de stadsdoelen binnen om nog een paar dagen te spelen mm Flauwe stemming GEVRAAGD KRANTENBEZORGERS Jn BIJ DE BAKKER HOLIDAYS Oostelijke oever van Mooie Nel en Oostelijk Spaarndam blijven bij Haarlemmerliede Filiaal in Noord geopend Veertig jaar coupeur IN VOORONTWERP VAN WET De beurs vandaag.- Zilveren jubileum van de T.O.C. Haarlem Aanstaande schoon vader beroofd Amerikaans orkest be sluit zomer pro gramma f:; Vrijdag 25 aug Haarlem e.o. Muziek DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 PAGINA 3 Leeftijd boven 16 jaar. Bezorgtijd tussen 3 en 5 uur. Aanmelden: Smedesiraai 5 Burgerlijke Stand Heemstede Zilveren jubilarissen bij Conrad Stork Uitslag tekenwedstrijd Secretaris Provinciale Jeugdraad Amsterdamsche Bank Keiler en Macdonald Tegen Haarlemmer een jaar gevangenis geëist Botsing tussen bestelauto en personenauto Voorlopig geen fietsers op Gravenstenenbrug LAATSTE VUURWERK Burgerlijke Stand Haarlem Speciaal retour-tarief voor Ouders van Emigranten RUYS CO. Films Diversen HAARLEMMERLIEDE, 24 augustus "T" In Haarlemmerliede en in Amster dam ligt sedert enige dagen ter visie e©n nieuw voorontwerp van wet, dat ®en aantal grenswijzigingen behandelt lussen Amsterdam, Haarlemmerliede ®n Haarlem. Volgens dit voorontwerp Jouden Zuid-Schalwijk en de Zuidpolder *°t aan de Liede bij Haarlem gevoegd •noeten worden. Amsterdam krijgt een gedeelte van Haarlemmerliede in de "Chting van zijkanaal F. In ruil daar voor krijgt Haarlemmerliede een stuk- J® Amsterdams grondgebied ten zui den van de Haarlemmer Trekvaart. Volgens het voorontwerp van wet, waar legen binnen vier weken bezwaren kun nen worden ingediend bjj Gedeputeer de Staten van Noordholland, is het de bedoeling dat de nieuwe situatie ingaat °P 1 januari 4963. Het voorontwerp is een combinatie Van het restant van het wetsontwerp tot opheffing van Haarlemmerliede dat Verleden jaar geen meerderheid kon krijgen in de Tweede Kamer, en een ver- Zoek van Amsterdam daterend van 1954 om een gebiedsruil met Haar lemmerliede aan te gaan. Amsterdam Vól op het nieuw te verwerven gebied oen verbindingskanaal graven tussen Zijkanaal F en de Ringvaart, zodat het doorgaand binnenscheepvaartverkeer in de richting noord-zuid voortaan bui ten Amsterdam om kan worden geleid. Voor Haarlem betekent het nieuwe Voorontwerp een teleurstelling. In het Wetsontwerp tot opheffing van Haar lemmerliede was voorgesteld om behal ve Zuid-Schalkwijk en de Zuidpol der, ook de oostelijke oever van de Mooie Nel en Oostelijk Spaarndam bij Haarlem te voegen. In zijn toelichting op het huidige wetsontwerp noemt de minister van Binnenlandse Zaken de Haarlemse motieven voor deze gebieds uitbreiding „goed". Hij voelt er echter niet veel voor „de gemeente Haarlem merliede, nu die blijft bestaan, nog ver der te verzwakken". Voorlopig zal Haar lem dus tevreden moeten zijn met Zuid- Schalwijk, dat voor de woningbouw van iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii AMSTERDAM, 24 apg. De beurs heeft vandaag een gevoelige daling te zien gegeven. De weer oplopende span ning in de crisis om Berlijn heeft tot een zeer flauwe stemming op de Duitse beurzen geleid (Bayer opende 26 pnt. lager, Siemens 25 pnt. en A.E.G. 15 pnt.) en dit werkte op het Damrak uiteraard niet opwekkend. Bovendien had de hïarkt een teleurstellend Wallstreet 'chter zich staan. De koersen van de Nederlandse internationale fondsen zijn Sisteravond in Amerika alle iets achter- hit gelopen en vanmorgen kwam daar hog aanbod uit Zwitserland in aandelen Philips overheen. Daarmee scheen het Vmf,® kwa?d voorshands echter wel te nffipia?rwe 17 Want bet aanbod op de v/™ nom£r^,Was «iet van grote om- vÜiJ^ lagere koerspeil ontwik kelde zich vervolgens enige vraag, waar door een klein herstel kon intreden. Zo ging Philips van 969 naar 978, welke laatste koers 21 pnt. onder de officiële slotprijs van gisteren lag. Unilever her stelde zich van 720 tot 726 (—14). Hoog ovens liepen van 887 op tot 893 (—11). AKU was ca. 8 pnt. lager en Kon. Pe troleum heeft f 1,80 moet enprijsgeven. Ook de scheepvaartafdeling was zwak gestemd. Kon. Boot, Scheepvaart Unie en Stoomvaartmij. Nederland gaven Verliezen van 3 a 4 pnt. te zien. De staatsfondsenmarkt was beter. Vorig opening JH Ned. 1960 1 4% Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. ld. Stocks ®erkel Patent Calvé-Delft Cert. Oeli-Mij. Jokker Ford v. Gelder «oogovens Müller Co. Ned. Kabel. Philips Gem. bez. Unilever Wilton-Feyenoord gUliton 2e öordtsche Petr. Id. st. 50 n k.). Non. Petroleum 50 Jd- Stocks. Noll. Amerika Lijn Java Ch. Pi. K.L.M. Non. Ned. Stoomb. Mij. N.P.M. stoomv. Mij. Nederl. v. Nievelt Ommeren «ott. Lloyd. fed.Scheepvaart Unie mterunie hobeco Pnitas ver. Bezit Amsterdam '56 Amsterdam '56 1 A'dam '56 III f,4 Amsterdam '59 R'dam '57 Alb. Heyn KI. obl. Slot 24/8 1021/4 100% 98H 98 H 91t7 94& 110% 110 108 123% 379% 370% 301% 728 146.50 310 681 358 905 888 524 570 998% 9>71 740% 722 275 477 536% 114.30 112.50 164% 160% 72.50 198% 194% 148 188 163 161% 333 153 163 156% 217 244.50 4«85 142.50 90V2 96 97 98% 123% (Advertentie) TnbSPOREN: J. van der Aar en J. C. goud A Roelands en H. Reijn- Schr z; A- J- Westerkamp en M. B. Th.°ede,r' z- J- H E- peters en E. A. H P- J- Beliën en C. Weijers, d. Van 7 M. Langemeyer en A.Ph. H. r?, der Hart, z. t «VERLEDEN: W. Mekking, 74 jaar; *»ort, 66 jaar eminent belang is, en met de Zuidpol der waar mettertijd de definitieve ge bouwen van de T.H. zullen moeten ver rijzen. Ook zal Haarlem weinig ingenomen zijn met de datum var. ingang, die nu opnieuw verschoven is, en wel naar 1 januari 1963. Dat betekent dat er een modus gevonden moet worden om de onteigening en het bouwrijp maken van het gedeelte van het uitbreidingsplan Schalkwijk dat thans nog op gebied van Haarlemmerliede ligt, over te laten aan Haarlemmerliede. Uitstel zou een ernstige vertraging geven in de Haar lemse woningbouw. Haarlemmerliede en Haarlem zijn het over de grenswijziging met be trekking tot Zuid-Schalkwijk volko men eens. Er bestaat zelfs een nauwe samenwerking tussen beide gemeen ten om iedere vertraging van de Haarlemse woningbouw zoveel moge lijk te verhinderen. Anders is het ech ter gesteld met de grenswijziging met betrekking tot de Zuidpolder. Haar lemmerliede acht deze grenswijziging onnodig, omdat dit terrein bestemd is voor de bouw van de T.H. Van daar, dat het heeft voorgesteld om de grens tussen beide gemeenten ter plaatse te leggen door de Fuikvaart. De minister van Binnenlandse Zaken wijst er edhter in zjjn toelichting op het huidige voorontwerp van wet op, dat Haarlemmerliede dan met een slurf in zuid-westelijke richting in Haarlems gebied zou steken. Met G.S. van Noordholland acht hij dit ongewenst en stelt derhalve voor om de grens te leggen door de Liede. HAARLEM, 23 aug. In september besta:de Technische Ontwikkelingsclub voor dames- en herenkappers, de T.O.C. Haarlem, vijf en twintig jaar. Ter gele genheid van dit zilveren bestaan organi seert de T.O.C. Haarlem zondag 15 okto ber een groot landelijk kapconcours in de nu nog te openen Hiidebrandtzaal van het restaurant Brinkmann. Buiten het A en B concours is in het programma een jeugdwedstrijd opgenomen, waarvoor de deelnemers niet ouder dan 21 jaar mogen zijn. HAARLEM, 24 aug. Vandaag is het vijfentwintig jaar geleden, dat de heren J. Colegem en B. F. J. Hensgens in dienst kwamen van Conrad Stork. De heer Colegem is daar werkzaam als smid, de heer Hensgens als construc tie-bankwerker. Gisteren werden beide jubilarissen door de directie ontvangen, waarbij een der directieleden, ir. F. C. Rauwenhoff, hen dankte voor hun goede diensten en hun een geschenk onder couvert over handigde. Beide heren kregen boven dien de zilveren ere-medaille van het bedrijf opgespeld. Ten huize van de ju bilarissen zijn ter felicitaite vandaag enige leden van het personeel versche nen en een deputatie van het jubileum fonds. ZANDVOORT, 23 aug. Aan de te- ke en kleurwedstrijd van „Toiromg Zandvoort" namen 50 kinderen deel. Het strandleven werd in zijn verschil lende facetten door de kinderen in te kening en kleur gebracht. Na beoorde ling door een jry werden de volgende prijzen toegekend. Groep 1, tot 7 jaar: 1. Sander Pheijf- fer, 2. Gerda v. d. Velden, 3. Ewoud Valk. Groep2, 8 t.m. 10 jaar: 1. Rolf Wil'hardt, 2. Henk Berkhout, 3. Jenne- ke Sijbrandt. Groep 3, 11 t.m. 14 jaar: 1. Conny de Brufjn, 2. Joop Sijbrandt, 3. Marianne Fahrenhabz. HAARLEM, 24 aug. De Provincia le Jeugdraad voor Noordholland heeft met ingang van 1 augustus jl. tot se cretaris van haar Bureau benoemd de heer J. Pannekoek. Het bestuur der Provinciale Jeugdraad stelt zich voor op- deze wijze meer inhoud en uitbrei ding te kunnen geven aan de veie ta ken die er op jeugdgebied in Noordhol land om bestudering én voorlichting vragen. Het Bureau der Provinciale Jeugdraad is gevestigd Kleine Houtweg 32 te Haarlem. TIROLER KAPEL Heden (don derdag) avond geeft de Tiroler Kapel haar laatste concert in dit seizoen in de muziektent op het Raadhuisplein te Zandvoort. Aanvang 8.30 uur. HAARLEM, 24 aug. Vanmorgen is in Haarlem Noord aan het Plesman- plein het nieuwe filiaal van de Amster damsche Bank in Haarlem officieel in gebruik genomen. Bü de officiële ope ning waren onder anderen aanwezig mr. P. A. Offers, onder-directeur van het bankgebouw in Amsterdam en de heren mr. Z. W. Houttuyn Bloemendaal en E. D. Haitsma Muiier, directeuren van het kantoor in de Grote Houtstraat in Haar lem, die tevens zijn benoemd tot direc teuren van de nieuwe vestiging in Haar lem Noord. Voorts was aanwezig de heer H. J. Ter Horst, die in zijn functie van algemeen procuratiehouder, belast is met de dagelijkse leiding van het fi liaal. De aanwezigheid van een nieuw kan toor in Haarlem Noord is uiterst belang rijk gebleken, omdat veel inwoners van het noordelijk stadsgedeelte door de grote afstand van hun woning naar het centrum niet in staat waren hun fi nanciële zaken naar behoren te regelen. Door de nieuwe vestiging is er nu ver andering in gekomen, want in het kan toor aan het Plesmanplein kunnen prak tisch alle bankzaken worden geregeld. Ten gerieve van de cliënten zijn er in het nieuwe kantoor safeloketten in huur verkrijgbaar. Ook de inrichting en de accomodatie zijn uitstekend. De inrichting van het gebouw is zeer modern „licht" en gerieflijk. Men kan met vier tegelijk worden geholpen en voor degenen die in alle rust en stilte hun zaken 'illen afhandelen, zijn ver schillende sober, maar keurig ingerich te vertrekken beschikbaar. De geluid dempende plafonds brengen in het ge bouw een sfeer, die voor het rustig af handelen van zaken zeer bevorderlijk is. De afwasbare muren, die met kleurrijk rubber fijn zijn opgespoten, maken een artistieke indruk. Met een wenteltrap komt men van de begane grond in de safeJhai, waar behalve de safe ook nog enige aparte vertrekken zijn. Wachten den kunnen gebruik maken van verschil lende fauteuils en zitbanken. Naast de safe-hal bevindt zich een magazijn voor het personeel van het kantoor. COLLECTE De huis- en straatcol lecte voor het Nederlandse Rode Kruis heeft te Zandvoort opgebracht ruim f 2.400. Advertentie Zie onze annonce op zaierdag 26 augusius a.s. ZIJLSTRAAT 56 - HAARLEM TEL. 11828 HAARLEM, 24 aug. Een 28-jarige machinebankwerker, die bp zijn aan staande schoonvader, een juwelier in Haarlem, ringen, horloges en sieraden tot een waarde van 2.000 had gestolen hoorde vanmorgen tijdens de behande ling van zijn zaak door de rechtbank een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarest tegen zich eisen. In februari van dit jaar, toen de ouders van zjjn verloofde afwezig waren en het meisje even de kamer had ver laten, haalde de man de sleutel van de winkel uit haar tasje. Het meisje ging die avond alleen naar de bioscoop. Haar verloofde ging naar de winkel en haalde een groot aantal voorwerpen uit de etalage. Hij ging er mee naar Parijs, waar hij ze verkocht. Van de opbrengst leefde hij een poosje in de Franse hoofd stad. De verdediger, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, noemde het gunstig, dat het meisje de relatie met verdachte niet verbroken heeft. Hij vroeg, een lichtere straf. Uitspraak 7 september. BLOEMENDAAL, 24 aug. Het be zoek aan het Openluchttheater is in de afgelopen maanden groter geweest dan in voorgaande jaren. Daarom mag het seizoen ondanks de slechte weersge stelheid toch geslaagd genoemd ge noemd worden. Nog nimmer in het nu ruim tienjarig bestaan van het theater heeft men in de maanden juli en augus tus zoveel wind en regen gehad. De toneelvoorstelling „Herakles", uitgesteld tot komende zondagavond, zal niet het sluitstuk vormen van het zomerprogramma 1961. Het seizoen wordt een dag later besloten, op maan dag 28 augustus 's avonds om kwart over acht, met een concert door het Grande Ronde Symphonie Orchestra uit la Grande, Oregon, in de Verenigde Staten. Dit orkest, dat bestaat uit achtenzes tig studenten van de muziek-faculteit van het Eastern Oregon College en amateur-musici uit de stad la Grande, HAARLEM, 24 aug. Gistermiddag om half zes reed een bestelauto, be stuurd door de 37-jarige A.v.d.P. in de Lange Bogaardstraat, toen van links uit de Barrevoetestraat een scooter kwam aanrijden. De scooterberijder hield echter zjjn snelheid aan en voor de ze kerheid, om een botsing te voorkomen, stopte de" bestelauto, maar sloot daar door een groot deel van de Barrevoete straat af. Tegelijkertijd kwam van rechts een personenauto, bestuurd door de 37- jarige J.Th. Deze moest iets uitwijken voor enkele fietsers en kwam daar door op de linkerhelft terecht. De personenauto en de bestelauto kwamen met elkaar in botsing, waardoor enige schade ontstond. De politie verzoekt nu de scooterrijder zich met haar in ver binding te stellen. HAARLEM, 24 aug. Voor de tijd van ongeveer zes maanden zal ook de Gravenstenenbrug voor fietsers verbo den terrein zijn. Dit in verband met de werkzaamheden bij de Wildemansbrug, waar nu een directiekeet is geplaatst, welke het uitzicht ernstig belemmert. Gezamenlijke aktiviteiten. Spel-instuif in de Doelen, Gast huisstraat; voor kinderen van 6-15 jaar. Aanvang 10 uur; einde 4 uur. Spelen met poppen, tekenen, schil deren, timmeren, zand- en water- spelen, enz. Haarlems Speeltuin Verbond. Groot sluitingsfeest op het EDO- terrein: 10 uur: Alle afd. uit Centrum en Nieuw Leven. 2 uur: Alle afd. uit Noord. Toegangsprijs 40 cent. Het Ne derlands Jeugd Theater Truxini presenteert het Kindercircus Fantasto en Nan Miller. 10-4: Speel-instuif ift de Stadsdoelen. Leeftijd 6-15 jaar. Voor alle afd. 8 uur: Grote Slotfeestavond in ge bouw St. Bavo, Smedestraat. Ca baret Variété Truxini presenteert eenvrolijk zomeravondprogram ma met dansen na. 10-4 uur: Gelegenheid tot het aan brengen van oude spullen, mu ziekinstrumenten, kleding enz. voor de tentoonstelling „De Oude Tijd" in de Doelen, Gasthuis straat. Haarlemse Katholieke Vereniging voor het gezin Voor alle tuinen: Spel-instuif in de Doelen, Gasthuisstraat. Leeftijd 6-15 jaar. Aanvang 10 uur; einde 4 uur. Tussen 10 en 4 uur gelegenheid tot het aanbrengen van oude spul len, muziekinstrumenten, kleding enz. voor de Tentoonstelling „De Oude Tijd" in de Doelen. Voor alle kinde ren. Speeltuin Noordervreugd: Spelen op de speeltuin; zaklopen, touwtrek ken, behendigheidswedstrijden enz. Voor alle kinderen. Geen kosten. Speeltuin Don Bosco: Spelen op de tuin 's morgens; om de laatste prij zen. Filmvoorstelling. Aanvang 2 uur. Kosten 25 cent. Speeltuin Kindervreugd: Sportoch- tend op de tuin. 10, 11 en 12 jaar. zal op toernee door Europa twee con certen in Nederland geven, een in Den Haag en maandagavond in Bloemen daal. De concerten staan onder auspiciën van de people tot people organisatie, die in Amerika zeer bekend is en daar op verschillende manieren de mensen dich ter tot elkaar tracht te brengen. Het is e ,„ad°e''nS van deze organisatie, dat m 1962 een groter aantal orkesten Ne derland zullen bezoeken. Het programma vermeldt de volgende composities: Three seventeenth Cen tury Dutch Tunes, arr. Kindler; Sym- lonie in D mmeur van Cesar Franck; drie selecties uit „Rodeo" van Aaron Copland; twee werken ter nagedachte nis van de componist Wallingford Rieg- ger; Mississippi Suite van Ferde Grofe. ZANDVOORT, 24 aug. Duizenden genoten gisteravond ondanks de har de zeewind van het laatste vuurwerk dat „Touring Zandvoort" in dit „zomer seizoen" op het strand liet opsteken. De badgasten stelden dit wekelijks lieht- festijn zeer op prijs, maar ook vele Zandvoorters kwamen elke woensdag avond strandwaarts om hun vertrouwde zee te zien in de verrassende kleur effecten van het vuurwerk. Uit Haarlem en omgeving waren ook honderden kij kers naar de badplaats gekomen. Klokslag 10 uur ging het eerste salvo van vuurpijlen de lucht in. In een vlot tempo werd daarna het programma af gewerkt. Bommen daverden over het dorp, gevolgd door veelkleurige sterren regens. Feeëriek was de aanblik van het strand, overgoten door Bengaals vuur. De „grote" stukken werden ge flankeerd door vuurspuitende fonteinen. Dit alles ontlokte aan het publiek uit roepen in verschillende talen en dialec ten. Met een schitterend slotstuk „Tot ziens in 1962" werd de V.V.V.-propa- ganda voor het volgende siezoen al weer ingezet. BEVALLEN van een zoon: F. Keizer- de Vries, H. Koster-Janssens, B. Spier de Haas, W. Heeremans-Sanders, G. Lammerse-Leuven. BEVALLEN van een dochter: A. Tie- leman-Sibbel, J. van Aken-Hoogkamer, M. de Vendt-Hameetman, H. Nijenhuis- vander Horst, M. Spijker-Muhr, M. van den Kolk-Koom, B, van Koeveringe- Kalfj T. Moison-Janssen, L. Lansu-van Rooij. OVERLEDEN: M. Fortgens-Merks, 60jOlmenstraat: C. Zinkweg-Adelink, 82 j., CrayenesterlaanC. Coene-Huijer, 93 j., Schouwtjeslaan; H. Visser, 11 j., Rollandstraat; M. van der Heide, 65 j., Herculesstraat; A. Sligting, 87 j„ Tem pelierstraat. ONDERTROUWT)J. Verheem en J. de Zwager, J. Heijne en M. Klaver, H. Kareis en E. Prosée, A. van de Wakker en H. Bongenaar, D. Negrjjn en A. Smit, J. Schouten en J. Karreman, B. Haasbeek en J. Spierings, P. van der Zwan en A. Looman, F. van Leeuwen en H. Willemsen, M. Schaap en A. Steuns. GEHUWD: E. Schomagel en B. Ver meulen, P. Faasen en E. Korse, F. van Norde en W. Koning, A. van Duijn en M. Jansen, S. Groot en H. Kalverla, G. Braspenning en C van der Kort, J. Sietsma en J. Drenth. (Advertentie) De n.v. Scheepvaort Mij. „Trans- Oceaan" heeft thans besloten één ta rief vast te stellen voor Ouders, die hun kinderen in AUSTRALIË of NIEUW ZEELAND willen bezoeken, ongeacht de accommodatie die voor hen zal worden gereserveerd. Dit ta rief, dat met de afvaart van het ss. „Waterman", 26 september a.s. van Rotterdam vertrekkend, zal ingaan, bedraagt: a) Uitreis - gehele jaar door Thuisreis - feb. t.m. juli f2500.- b) Uitreis - gehele jaar door Thuisreis - aug. t.m. jan. "2UUU-" De terugreis moet uiterlijk twee jaar na vertrek uit Holland worden aan vaard. Ouders, die plannen mochten hebben hun kinderen overzee een bezoek te brengen, wordt aangeraden zich voor nadere inlichtingen en boeking te wenden tot de firma Kruisstraat 43 te Haarlem. Tel. 20679 en 20680. it»" „Het is een mooi vak en ik heb nooit het plan gehad eruit te stap pen", zegt de heer J. H. van Kipsha gen uit de Timorstraat. Op 1 septem ber is hij veertig jaar coupeur bij G. A van der Steur's kleermakerij aan de Kruisstraat. Toen de heer Van Kipshagen op elfjarige leeftijd zijn eerste Com munie deed, kreeg hij een mooi maat- pakje. Verschillende keren moest hij bij de kleermaker passen en vanaf die tijd stond het voor hem vast wat hij wilde worden. „Toen ik van school afkwam, ging ik in de leer bij een kleermaker. Daarna studeerde ik ver der om de coupe te leren. Toen ik een jaar of 25 was, kwam ik bij Van der Steur en ik ben altijd coupeur ge bleven. Op een kantoor gaat dat an ders, dan word je nog eens chef of zo. Dat kan bij ons niet, maar niette min heb ik mij als coupeur altijd ple zierig gevoeld", vertelt de heer Van Kipshagen. De jubilerende coupeur is zelf een wandelend visite-kaartje. Hij draagt een prachtig gesneden en erg modern pak, waarin men hem eerder als een goede vijftiger ziet dan als een man die al aan zijn pensioen toe is. „Ja", lacht de heer Van Kips hagen, „ik ben in februari 65 gewor den, maar tóen mijn baas over het pensioen begon, heb ik gezegd, dat ik dolgraag wou blijven. Ik ben wel 65, maar stel je voor, ik ben toch nog veel te jong om met werken op te houden". Erg veel is er in het vak niet ver anderd, vnidt de heer Van Kipshagen Natuurlijk is de coupe gemoderniseerd en is de klantenkring langzamerhand veranderd. „De klanten zijn voor ons coupeurs belangrijk. Wij hebben met twee belangrijke factoren te maken: de klant en de stof. De combinatie van die twee? Tja, dat is een kwestie van aanvoelen" zegt de heer Van Kipshagen. Achter in de tuin van zijn huis aan de Timorstraat staat een kippenhok. Hij kijkt trots naar het goed verzorg de hok. „Kippen, dat is een grote hob by van me. En autorijden niet te ver geten. Ik ga graag met mijn auto er op uit in de weekends. Vroeger reed ik ook veel motor, maar toen ik er eens een ernstig ongeluk mee kreeg, raakte mijn enthousiasme een beetje bekoeld. Mijn vrouw zat er ook niet graag op, daarom heb ik hem maar verkocht". De heer Van Kipshagen, die een geboren en getogen Haarlemmer is, is een actief man. Lang slapen is voor hem uit den boze. Iedere morgen, staat hij om zes uur op. „Zonder wek ker," grinnikt hij, „die heb ik niet nodig". Op 1 september wordt de heer Van Kipshagen in Lion d'Or aan de Kruis, weg gehuldigd. Zijn vrouw en waar schijnlijk ook zijn vijf kinderen zullen bij deze feestelijke bijeenkomst aan- mmmmmnmmmmmm .VAV.V.V/.V.VM Haarlem zijn deze week voor honder den Haarlemse kinderen een oase van vertier en gezelligheid. In het kader van de „Jeugdvakantie Feesten Haar. lem 1961" is er een „speelinstuif", waaraan ieder knid tegen een kleine vergoeding de hele week kan deel nemen. Om een dergelijke festiviteit te organiseren was natuurlijk veel materiaal nodig; vanzelfsprekend mochten evenmin de noodzakelijke volwassen leiders en leidsters ontbre ken, die de vurige en enthousiaste vakantie-genietende kinderen in toom konden houden. Zowel in speelmate riaal en leiding is in ruime mate voor zien; de kinderen, die voor het me rendeel hun laatste vakantiedagen doorbrengen, aangezien de volgende wezig zijn. week de meeste lagere scholen weer rie te Nieuweschans. Onder omstan digheden die heden ten dage voor on mogelijk worden gehouden studeerde de secretaris in zijn vrije tijd voor het behalen van zijn vakdiploma's. In 1921 vertrok hij naar Assen, waar hij eerst als adjunct-commies en later als com mies zijn werkzaamheden verrichtte. Zijn carrière in Noordwijk dateert var. 1930, toen hij als de meest ge schiktste kandidaat van de 52 sollici tanten werd benoemd tot commies chef van de afdeling Financiën, On derwijs en Personeelszaken ter ge meentesecretarie. Zijn ideaal om nog eens ooit gemeentesecretaris te wor den ging in vervulling op 18 juli 1936, toen de gemeenteraad van Noordwijk besloot de heer Ike met ingang van 1 september tot secretaris te benoe men. Een grote mate van plichtsbetrach ting, gedegen kennis, financiële des kundigheid bij uitstek en een benij denswaardig goed geheugen, dat zijn even zovele kwaliteiten, die de jubi laris stempelen tot een voortreffelijk ambtenaar. Hij heeft bovendien een sociaal voelend hart, waardoor hij ook meer dan hoofd van het secreta- riepersoneel alleen is. Bij de raads leden is hij eveneens een geziene fi guur, wegens zijn altijd weer spon tane bereidwilligheid hun van de nodige deskundige voorlichting te dienen. Het is ondoenlijk een overzicht te geven van de veelomvattende werk zaamheden van de gemeentesecretaris. Eén uitzondering zouden wij echter willen maken voor zijn aandeel in de realisering van de ruilverkaveling „Het Langeveld", waaraan zijn naam onuitwisbaar is verbonden. De plaat selijke commissie voor de ruilverkave ling „Het Langeveld", waarvan de heer Ike sedert de instelling secretaris is geweest, heeft dankbaar gebruik gemaakt van zijn vele deskundige ad viezen waardoor zij in staat is gesteld vele hectaren woeste grond in het Langeveld te herleiden tot hoogwaar dige cultuurgrond, die voor vele Noordwijkse bloembollenkwekers een groot levensbelang is geworden. De heer Ike, die ir het maatschap pelijk leven nog tal van functies heeft, wordt zaterdag 2 september om 11 uur in de raadzaal door het personeel gehuldigd, 's Middags volgt om 3 uur de officiële huldiging tijdens een bij zondere raadsvergadering. In een van de vele feest-vertrekken in de Stadsdoelen houdt een jonge gooche laar de jeugdige „instuivers" met zijn goochelkunst bezig. De binnenplaats en de omliggende beginnen, genieten dus met volle teu- gebouwen van de Stadsdoelen aan de gen Gasthuisstraat nabij de Botermark. in TT Vrijdag 1 september wordt voor de Noordwijkse gemeenschap een ge denkwaardige dag. Dan is het precies 25 jaar geleden, dat de heer B. Ike ge- meentesecretris werd, terwijl hij voorts het feit herdenkt, dat hij 45 jaar geleden te Nieuweschans zijn ambte lijke loopbaan begon. Geboortig te Groningen op 3 juni 1899 doorliep hij vlot de lagere school, waarna hij op 14-jarige leeftijd reeds als volontair werkzaam was ter gemeente-secreta- CINEMA PALACE: „De reis om de wereld in tachtig dagen", 14 jaar. Gewijzigde aanvangstijden: Dag. 2 en 720 uur. FRANS HALS: „Romanoff en Juliet", aJ. Dag. 2, 7 en 9.15 uur. UDO: „Rilling", 18 jaar. (2e week). Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Mag dat in Bagdad?", 14 Jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Donderdag-cyclus 7 en 9.15 uur: „Marguerite Gauthier", str. volw. REMBRANDT: „Raa-Ra Thon" a.l. Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere morgen 10.30 uur: Jeugdprogramma. ROXY: „Shane". 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „De brave soldaat Schwejk", a.i. (6e week), 2.15, 7 en 9.15 uur. Dag. 10.30 en 4.15 uur: Walt Disney Festival. a.l. MINERVA: Do. 2.30 uur: „De witte wilder nis", a.l. Wo. en do. 8.15 uur: „Orfeu Negro", 18 jaar. Donderdag 24 augustus. Grote- of Sint Bavokerk, 2021 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk: Donderdag 24 augustus. Vleeshal. 14.30 uur: Theater Merljjn o.l.v. Maaike en Rien Baartmans met „De Fluit van Bozebol". een auto huren? Ook dit komt in ons kleine landje voor en inderdaad is dit in Nederland geoorloofd. Daar er nog geen vestigingseisen zijn, kan ieder een verhuren. In uw eigen belang ra den wij U echter: Koop uw brood bij de bakker, maar huur uw auto bij Ged. Oude Gracht 70 - Tel. 10454 Veel Haarlemse moeders zullen door deze instuif-week van allerlei moeilijke moeder-plichten enigszins ontlast zijn: immers, de kinderen tij dens een laatste vakantie-week bezig, houden zodat zij het nieuwe schooljaar met recente vakantieherin neringen en vol goede moed ingaan is geen eenvoudige opgave. Vele vaders en moeders zijn het comité „Jeugdvakantie Feesten" dan ook zeer dankbaar en hebben met beide han den deze unieke „kans" voor hun kin deren aangegrepen. Hoewel verleden week allerlei door Haarlemse bedrijven en firma's be schikbaar gesteld materiaal aanwezig was, heeft het comité om het feest volledig te laten slagen een be roep gedaan- op de Haarlemse bevol king om nog méér speelwerktuigen. Dit beroep is niet tevergeefs geweest, want de verschillende zalen en ver trekken zijn goed van gezelschap- spelen, materiaal voor verkleedpar tijen en poppenkast-benodigdheden voorzien. De kinderen varen er door de goedgeefsheid van de Haarlemmer wel bij. De opkomst is, vooral wan neer de zon zich een ogenblik laat zien, overweldigend. De hele dag, van tien uur 's morgens tot vier urn 's middags, heerst er in en buiten de doelen een gegons van kinderstem men; dikwijls ook, bij het optreden van een goochelaar of bij de opvoering van een toneelstuk hetgeen bij mooi en droog weer buiten, op de plaats, geschiedt en waarbij de kinde ren gezellig in een halve cirkel rond het „podium" op de straatstenen zit ten groeit het „gegons" uit tot een luid enthousiast „meeleven", waarbij vurige kreten van bijval of afkeuring niet van de lucht zijn. Er is van alles te doen en de kinde ren kunnen naar hartelust plezier maken. De grote kinderschare wordt iedere morgen verdeeld in verschil lende groepen, want de vertrekken en speelzalen kunnen de „opkomst" niet in zijn geheel herbergen. Iedere groep krijgt hetzelfde programma voorgeschoteld, met dien verstande, dat de ene jongen of het ene meisje 's morgens met de poppenkast of met kiei en verf kan spelen, en de ande ren 's middags. Het optreden van de (nog jeugdige) goochelaar of de op voering van een toneelstuk geschiedt bij mooi weer buiten voor allen tege lijk. De binnenplaats van de doelen is gezellig met vlaggen en door de kin deren zelf gefabriceerde poppen ver sierd. Ook staan er fleurig gekleurde parasols opgesteld op het grasgazon, dat de speelplaats omgeeft Verder staan er buiten tegen de muur school borden, waarop de kinderen met veel kleur allerlei tekeningen hebben „ge- krijt". Ook is er buiten een „exposi tie" te zien van beschilderd kleiwerk: een dierentuin van klei; zelfs de kleine slak is in het groot aanwezig en op een kunstig in elkaar geknede olifant zit een donkere inlander. Wan neer het programma een korte pauze geeft, kunnen de kinderen op de plaats spelen en ravotten; er staat onder andere een grote bak met water, waarin eigengemaakte bootjes varen; ook is er een bal-gooi-tent, waar vooral de jongens hun werp-krachten beoefenen. Tijdens regen-weer verblijven de jongens en meisjes voornamelijk bin nen; de Doelen zijn in verschillende „hoeken" ingedeeld. Er is een teken en schilderhoek, waar de meest ge durfde en revolutionaire (maar ook tegen alle perspectief-regelen in druisende) schilder-produkten wor den vervaardigd, een timmer- en kr.utselhoek enzovoort. In een aparte zaal worden kinderfilms vertoond en interessante verhalen verteld. Ook is er een „drukkerij", waar de kinderen van vijf heuse typmachines kunnen gebruik maken; verder zijn er niet machines en stempeltjes--., velen hebben na een „drukkerij-uurtje" eikaars wangen bestempeld en lopen trots met een getatoueerd gezicht rond. Gelukkig voor de kinderen en de moeders is de feestweek nog niet afgelopen. Zij kunnen nog een paar dagen van alles wat de Doelen hun biedt genieten. Zaterdag is het festijn afgelopen en begint in het kin. der-brein de schoolklas weer op te doemenmaar na zo'n gezellige week is elk kind weer vol goede moec

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3