Regering Fanf ani ernstig bedreigd Saragat wil Npartij opnemen in de coalitie TINEZ LUCKY STRIKE LUCKY... THE REAL INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN NEDERLAND l.25 President De Gaulle wijzigt kabinet UNR en radicalen krijgen er een ministersportefeuille bij A.N.W.B. NEEMT HET OP VOOR DE VOETGANGERS Britse vakbonden keuren EEG-besprekingen goed Van kampong tot kampong met Guido Gezette in Maleis I Gered!.., BOLS REKLAME VOOR GENEESMIDDELEN H OPENING NAAR LINKS Premier Adoela naar Belgrado GEEN POLITIEKE BETEKENIS Memorandum met aanbevelingen over „zebra's" naar minister Dodelijke val van torenflat Papoea's amuseren zich kostelijk om Europees cabaret VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 PAGINA 5 Rome, 25 augustus (u.p.i.) Italiaanse president Giovanni Gronchi en premier Amintore anfani hebben hun vakantie Onderbroken en zijn naar Rome eruggekeerd in verband met bin nenlandse politieke moeilijkheden, öle tot het aftreden van de Itali aanse regering kunnen leiden. De leider van de sociaaldemocraten, e®n partij die de regering-Fanfani steunt, heeft gedreigd deze steun °P te zeggen tenzij de regering de steun aanvaardt van de linkse socialisten. de sigaar die u „op vacantië'aan „thuis"herinnert Bizerta-debat CUBAANSE AANVAL OP AMERIKA Luchtvaartver dra g N ederland-Mexico De uitgewezen gevangenen Venezuela betreurt Nederlandse stap Streep onder de kwestie Pannetje vet valt: wasserij in brand Voettocht door Nieuw Guinea Jongetje verdrinkt in Heerenveen Bij onverwachts bezoek bent u gered, als u BOLS Silver Top Dry Gin in huis heeft. U kunt er alle kanten mee uit voor goede cocktails en long drinks. De situatie in Nederland veel gunstiger dan in vele andere landen Op colonne ingereden Krijgsraad spreekt huzaar vrij Slingeren op weg na gebruik slaappillen Vrouw hoort strenge straf tegen zich eisen Ook Tilburgs brood prijs op oude niveau Ongelukken met bromfietsen Prinses Irene naar huis j. O® leider van de sociaaldemocraten led UsePPe Saragat. Enkele dagen ge- ontstak hij de lont van de crisis «°r voor te stellen een nieuwe coalitie vormen met de links-socialistische IJ van Nenni. Gisteren verklaarde dat als de christendemocratische van Fanfani niet instemt met een 'Kelyke coalitie, „wij ons onvermijde- Advertentie) Neem PERLAS mee, 'n lekker sigaartje (14 ct). „New VORK, 25 aug. (AFP, Rtr, VPI) Vüt sprekers (Jordanië, Ma- Pjkko, Guinee, Turkije en Cuba) heb- gisteren in de Algemene Vergade rt van de V.N. het woord gevoerd bf'i het Frans-Tunesische geschil om '«erta. Viermaal kreeg Tunesië de jJphn van de sprekers (niet van Tur- 5fte), maar de toon was gematigd, met "derins; van die in de toespraak r' 9ub,aanse spreker, die het con- ct Cuba-Amerika erbij haalde. .veC?.eleek het Franse „imperial sme m Bizerta met dat van Verenigde Staten in Guantanamo. «0 ontkende, dat de grote Amerikaanse «larmebasis van Guantanamo op Cuba ?.°u dienen om het grondgebied van de verenigde Staten te beschermen. ..De basis moet helpen in de strijd J|gen Cuba en de andere Latijns-Ame- rikaanse landen," maar hij gaf niet te ^rstaan, dat de basis moet worden ont- Mhmd. KEY WEST Een Cubaanse recht- Dahk heeft Alberto Muller Quintana, r?h studentenleider op Cuba, en Enrique Phstavo Casuso Perez, een van Castro's „Zangrijkste tegenstanders, tot 20 jaar veroordeeld. Twee ka tholieke priesters kregen ieder twee Yar, omdat zij „onder invloed van de *vtherikaanse geheime dienst" tegen de egering-Castro hebben samengezworen. .Mexico city, 25 aug. (upd Gis- Xren is hier een nieuw Nederlands- ilexicaans luchtvaartverdrag onderte- ?end, volgens welk een nog op te rich- 'a Mexicaanse luchtvaartmaatschap pij diensten tussen Mexico City en de vaderlandse antillen zal gaan onder raden. De K.L.M. heeft eerder dit de dienst op deze route gestaakt. be meeste voorzieningen van het Crde bilaterale verdrag zijn in het leuvve opgenomen, waaronder toe- |Jomming aan de K.L.M. om tussen JJeXico City en Amsterdam te vliegen, oponthoud in Houston en Montreal het innemen van brandstof. Turkije Ismet Inönu, de voormali- Oo Turkse president, die in 1950 door je Jegering-Menderes werd verdreven, but °P een bijeenkomst van de Repu blikeinse Volkspartij in Ankara ver- t>aard, dat Turkije zich in de kwestie- aan de zijde van de NAVO-mo- 6ehdheden schaart. lijk bij de oppositie zullen voegen". Dat zou de val van de regering inhouden, omdat de christendemoraten niet over een voldoende meerderheid beschikken om zonder de steun van Saragat te re geren. Hoewel Fanfani zelf niet afkerig is van de steun van de Nenni-socialisten, zij het onder bepaalde voorwaarden, wordt hij hiervan weerhouden door de heftige oppositie uit zijn eigen partij en van andere politieke groeperingen. De tegen standers van Nenni zijn van mening dat zijn partij zich te vaak aan de zijde van de machtige Italiaanse communistische partij heeft geschaard. Een geschil over ditzelfde onderwerp heeft in 1959 tot het aftreden geleid van Fanfani als pre mier. De huidige regering, die alleen uit dhristendemoraten is gevormd, kan slechts bestaan dank zij de parlemen taire steun van de sociaaldemocraten, de liberalen en de republikeinen. Sa ragat wenst nu de liberalen de deur te wijzen en de actieve steun te aanvaarden van de Nenni-socialisten. Hiertegen verzetten de liberalen zich krachtig. Nenni heeft zich aanvankelijk van com mentaar ontlouden, maar liet gisteren vanuit zijn vakantieverblijf weten, dat „de crisis de socialisten bereid zou vinden hun aandeel van de verantwoor delijkheid op zich te nemen... om een nieuwe meerderheid te steunen die be reid is met rechts te breken". Woordvoerders van de christendemo craten zwijgen zolang hun leiders nog niet in Rome zijn teruggekeerd. LEOPOLDSTAD, 25 aug. (UPI) Premier Adoela van Congo hoopt als hoofd van de Congolese delegatie de conferentie van de neutralistische lan den in Belgrado bij te wonen, aldus is gisteren door welingelichte kringen in Leopoldstad meegedeeld. BONN, (DPA) De regering in Bonn heeft alle deelnemers aan de conferen tie in Belgrado een memorandum ge stuurd waarin de opvatting van de Bondsrepubliek ten aanzien van de kwesties Duitsland en Berlijn wordt uiteengezet. Een woordvoerder van het Westduit- se ministerie van buitenlandse zaken deelde mee, dat de bondsregering de re gering van Indië op de hoogte zal stel len van haar opvatting over de rechts positie van de verbindingswegen tussen Berlijn en West-Duitsland. De woord voerder zei: „Premier Nehroe's mening dat het recht van de westelijke mo gendheden op vrije toegang tot Berlijn een concessie is van de Sovjet-Unie is onjuist. Het westelijke recht berust op schriftelijke overeenkomsten die tot dus ver niet door de Sovjet-Unie zijn opge zegd." (Advertentie) LUCKY STRIKE ...wordt In practisch alle landen ter wereld gerookt. LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle internationale luchtlijnen mee, LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld mee. PARIJS, 25 augustus (UPI) Presi dent Charles de Gaulle heeft gisteren de reeds lang verwachte kabinetswijzi ging doorgevoerd. De veranderingen be treffen de bezetting van vijf minister zetels en de benoeming van nieuwe staatssecretarissen. De veranderingen zjjn: 1. De minister van voorlichting, Louis Terrenoire, is benoemd tot gedelegeerd minister toegevoegd aan de minister president. 2. Bernard Chenot, tot gisteren mi nister van gezondheid, is benoemd tot minister van justitie als opvolger van Edmond Michelet. 3. Minister van Landbouw wordt Ed gar Pisani, als opvolger van Henri Ro- cherau. 4. Minister van openbare gezondheid wordt Joseph Fontanet, als opvolger van Bernard Chenot. Tegelijkertijd werd bekendgemaakt, dat de minister van staat voor de Sa hara en de Franse overzeese gebieds delen, Robert Lecourt, ontslag had ge nomen. Lecourt heeft zich reeds enige tijd een tegenstander getoond van de politiek van premier Debré. Hjj heeft zich ook afkeurend uitgela ten over de behandeling van het parle ment, dat in de constellatie van de Vijf de Republiek nog maar weinig aan zien geniet. De functies van Lecourt zullen worden overgenomen door het parlementslid Jean Broglie. Voorts zijn tot staatssecretaris be noemd de parlementariër Francois Missoffe voor binnenlandse handel en de parlementariër Robert Boulin voor de behartiging van de belangen der ge- repatrieerden. Deze functie is noodza kelijk geworden als gevolg van de steeds toenemende stroom van Franse kolonis- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 aug. De veiligheid van de voetgangers zal moeten preva leren boven de vlotheid waarmee het rij- verkeer zich zal kunnen afwikkelen. Er zullen meer verkeerslichten op kruisin gen moeten worden aangebracht en op vele plaatsen zal het links afslaan moe ten worden verboden. Dit zegt de ANWB in zijn memorandum over voetgangers- oversteekplaatsen, dat de bond aan alle instanties die betrokken zijn bij het ver keer, zal toesturen. In dit memorandum doet de bond aanbevelingen omtrent aanleg of wijzigingen van de zebra's, die met ingang van 1 november van dit jaar de overstekende voetgangers moeten be veiligen tegen het rijverkeer. In het algemeen adviseert de bond voetgangersoversteekplaatsen op alle stedelijke hoofdverkeersstraten, waaron der ringwegen, in- en uitvalswegen en traversen door dorpen aan te leggen. „Op kruisingen met verkeerslichten zullen over alle wegen zebra's moeten worden aangebracht. Bij andere krui singen verdient het aanbeveling over de drukst bereden rijbaan slechts één over steek aan te leggen". De ANWB meent ^an onze Londense correspondent) LONDEN, 25 aug. Maandag over 'en week begint in Portsmouth de Jaarvergadering van het T.U.C., het j'akverenigingscongres, dat het over- £°epelend orgaan vormt voor de "Utse vakbonden. Evenals vorige ja- en zal aan deze conferentie een jaar verslag worden voorgelegd ter goed keuring. keer verschilt het verslag van shhr,iVan vorige jaren, want er is een de p!ement aan toegevoegd betreffen- en e betrekkingen tussen Brittannië de I e E.E.G. In dit supplement hechten «hiit ders hun goedkeuring aan het be- de Britse regering om bespre- de jVn te beginnen met de landen van iohde °pese Econ°mische Gemeenschap, tin» t evenwel in positieve zin aanslui- 8 te bepleiten. Vakbrw!5iCfl^nl'jl< zÜn de leiders van de ders aen verder gegaan dan de lei- Men „ai? de Labour-partij welke laat- Icetink verder hebben willen gaan dan Vah dn d .nemen van het voornemen Van „L itse regering tot het openen Jchil aaerhandelingen. Maar het ver- T,(j q standpunten van de partij en de 8ariiig g *s t*1 werkelijkheid zeer De vakverenigingsleiders houden zich evenzeer op de vlakte als Gaits- keli c.s. en verklaren in het supple ment van. het jaarverslag dat het niet mogelijk is te beoordelen of Groot-Brittannië lid behoort te wor den voordat, als resultaat van de te houden onderhandelingen,- duidelijk wordt onder welke voorwaarden Brit tannië toe kan treden en in hoeverre de E.E.G. bereid is rekening te hou den met de speciale verlangens van Groot-Brittannië, onder meer het be schermen van Engelands speciale po sitie in het Britse Gemenebest en in het vrijihandelsgebied. Het T.U.C. is voorstander van econo mische eenheid in Europa, maar stelt zich op het pragmatisch standpunt dat elk facet van deze eenheid moet wor den beoordeeld vanaf het standpunt van de belangen van de arbeiders. Het rap port waarschuwt tegen de mening als zou het ondertekenen van het Verdrag van Rome door Groot-Brittannië auto matisch bijdragen tot volledige tewerk stelling in Brittannië, alsook tot econo mische expansie en verhoging van de levensstandaard, of dat het lidmaat schap Brittannië zou kunnen behoeden voor de gevolgen van een onjuistê eco nomische politiek in eigen land. verder, dat de voetgangersoversteek plaatsen op zeer drukke wegen onge veer 250 meter uit elkaar moeten 'iggen om verkeersstremmingen te voorkomen. Op wegen met een minder grote ver keersintensiteit acht de bond een gemid delde afstand van 100 meter, zowel voor voetgangers als rijverkeer, aanvaard baar. i De zebra's in zijwegen van voorrangs wegen dienen volgens de ANWB zes me ter van de kruising te worden aange legd om het verkeer op die wegen ge legenheid te geven zich op te stellen, alvorens de voorrangsweg op te rijden. Hiermee wordt voorkomen, dat het ver keer op de zijwegen behalve van de hia ten in de verkeersstroom op de voor rangsweg ook nog afhankelijk wordt van de pauzes in het voetgangersverkeer op de zebra's. Met nadruk wijst de bond er op, dat de verlichting recht boven de voetgan gersoversteekplaats zeer gevaarlijk is, omdat dan de voetganger slecht zicht baar is voor het naderende verkeer. Voorts meent de ANWB, dat uit veilig heidsoverwegingen het aantal zebra's buiten de bebouwde kommen tot een minimum beperkt moet blijven en aan de markering daarvan de grootst mo gelijke aandacht moet worden geschon ken. CARACAS, 25 aug. (AFP) De Venezolaanse minister van Buitenland se Zaken Briceno heeft gisteren me degedeeld, dat zijn ministerie een nota tot de regering in Den Haag heeft ge richt, in antwoord op de kortgeleden van de Nederlandse regering ontvangen mededeling, dat het niet mogelijk is de zeven Venezolaanse militairen, die op 8 juni op Curasao politiek asiel hadden gevraagd, uit te leveren. Hoewel de tekst van de Venezolaanse nota niet bekend werd gemaakt, wordt vernomen, dat de Venezolaanse rege ring erin verklaart het negatieve ant woord der Nederlandse -regering te be treuren, evenals het feit dat de door de zeven uitgewekenen begane misdrijven ongestraft zullen blijven. Waarnemers noemen de toon van de nota „gematigd". In de nota zou een streep worden gezet onder het over deze kwestie tussen de Venezolaanse en Ne derlandse regeringen gerezen menings verschil. TER-APEL Tüdens een wandeling is donderdag de juist 86 jaar geworden M. Meyer uit Nieuw Weerdinge in een zijarm van het Siepelveenkanaal geval len. De man is verdronken. ten uit Algerije en Tunseië naar het moederland. In het kabinet hebben nu negen le den van de Unie voor Nieuwe Re publiek (U.N.R.), negen partijlozen, drie leden van de katholieke M.R.P. drie conservatieven, één voormali ge socialist en één lid van de Algerijn se groepering „eenheid van de repu bliek" zitting. De U.N.R. en de radi calen hebben elk een ministersporte feuille erbij gekregen. De volksre publikeinen (M.R.P.) hebben er één verloren, namelijk de portefeuille van Robert Lecourt. De meeste waarnemers in Parijs zijn van mening dat de wijzigingen geen po litieke betekenis hebben. UTRECHT, 25 augustus De 33-ja- rige arbeider Christiaan Los uit Haar lem, is donderdagmiddag van de elfde verdieping van een nog niet geheel vol tooide torenflat aan d- Neude gevallen. De man werd in zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Hij had onder meer een sche- delbasisfractuur. Aan de gevolgen hier van is hij later op de dag overleden. DEN HAAG, 25 augustus Donder dagmiddag is brand uitgebroken in een Chemische wasserij en stomerij aan de Prins Hendrikstraat. De eigenaar, de zestigjarige heer F. J., liep met een pannetje vet, waarin de vlam was ge slagen, naar een magazijn om het daar te blussen. Hij kon echter de hete pan met het kokende vet niet lang vasthou den en liet het vallen. Hierop greep het vuur snel om zich heen. De brandweer kon niet voorkomen, dat de benedenverdieping totaal uit brandde. De schade wordt voorlopig ge schat op ongeveer f 13.000. De eigenaar was tegen brand verzekerd. De heer J., die ernstige brandwon den over zijn gehele lichaam had opge lopen, werd overgebracht_naar het zie n Hollandia zijn drie Hollandse jongelui aangekomen, die een voetreis hebben ge maakt van Sarmi tot Hol landia, 200 kilometer van kampong naar kampong, lopend op sloffen, wadend door rivieren en sjou wend door rul zand. Maar de Papoeajeugd aan deze kuststreek heeft zijn eerste „tophit": „O, mijn lief eiland Koeroedoe". De onderwijzer L. van der Graaf, zijn verloofde mej. M. Veldhorst en de hoofdonderwijzer Van Bruggen uit Seroei, heb ben een vakantiewandeling door Nieuw-Guinea ge maakt. een voettocht van Sarmi naar Hollandia. En omdat men toch enige tijd onderweg was, leek het ook we) leuk om in de diverse dorpjes die men zou aandoen een ca baret-voorstelling te ge ven. Men noemde zich „De Toetoeroega's", naar een schildpaddensoort, vanwege de geringe snel heid vtn de reis naar Hollandia De goeroe's (dorpsonderwijzers) van de kampongs die men zou aandoen werden van te voren in kennis gesteld van de plannen. Nu gaat vrijwel ner gens ter wereld het pad van toneelartisten over rozen, maar het zal ook vrijwel nergens gaan zo als het in Nieuw-Guinea ging, dwars door kali's (rivieren) waarin kroko dillen lagen, wadend of varend op de meegevoer de luchtbedden. Het viel niet mee. Men kon ner gens rekenen op iets dat op toneelaccommodatie leek ^n daarom werden hogedruk petroleumlam pen met van blikken dek sels gemaakte reflectoren als voetlichten meege voerd, tezamen met ander onmisbaar toneelgerei. Voedsel werd slechts voor één dag meegenomen. Men hoopte op de gast vrijheid van de kampong- lieden (en niet vergeefs). De jongelui hadden een bandopname-apparaat bij Het gegiechel maakte al gauw plaats voor harte lijke lachbuien en zelfs uitbundig gebulder (ap- ilaudiseren kent men niet in dit deel van de we reld) Het hoogtepunt bleek echter het lofliedje op het eiland Koeroedoe dat de jeugd luidkeels meezong. De voorstellingen wer den gegeven in de kerk jes van de kampongs. Met de dekens werd een de- zich, waarop ie geluiden cor gebouwd. Als aan het stonden van de toneel avonden. Het begin van begin van de voorstelling het kamponghoofd een de voorstelling werd ge kenmerkt door verlegen gegiechel van een onwen nig publiek. Het gezelschap gaf „schetsjes" die op de Hollandse boerenbruilof ten vijftig jaar terug suc ces zouden hebben gehad, verder kampeerliedj es en „afraffelversjes", zoals „Muis ga het touw door knagen, want het touw wil de koe niet binden en de koe wil de hond niet schoppen en de hond wil de kat niet bijten en de kat wil de muis niet Ook werden er versjes van Guido Gezelle voor gedragen. Alles vertaald in het Maleis uiteraard. bel luidde stroomden de mensen toe. Een publiek van 200 koppen zat opeen gepakt te genieten van het evenement Op hoogtepunten van enthousiasme van het pu bliek kon men soms een diep gebrom horen. Dat waren zo bleek later de oudere Papoea's op de achterste rijen, die het maar hoogst onbeleefd vonden, dat men zo luid lachte om de Europeanen. Soms raakte het publiek zo begeesterd, dat men in spreekkoor bedankte, dan stond het kerkje te beven op zijn grondves ten. U.P.I. HEERENVEEN, 25 augustus Don derdagmorgen is de 2V« jarige Ferdi- Bottinga uit de Sabastraat alhier nand bjj het spelen te water geraakt en ver dronken. Pogingen de levensgeesten, door middel van kunstmatige ademha- kenhuis St. Joannes de Deo aan het ling, op te wekken bleven zonder resul- Westeinde. Ook zijn 53-jarige echtgeno- taat. Het stoffelijk overschot van het jongetje is naar het plaatselijk zieken huis overgebracht. te is met brandwonden naar dit zieken huis vervoerd. (Advertentie) 'et maken van rekla- me is in de oudheid begonnen toen de ene mens iets wil de verkopen aan de an dere tegen geld of goed. Sindsdien is er veel ver- mderd aan de vorm waarin de reklame zich aan ons voordoet, maar de zwakheid van de kooplustige mens, die niet ongaarne zwicht voor Je bekoring, is onveranderd. De verkoper zou echter veel minder succes hebben als hij met mesr overtuigingskracht de voor treffelijkheid van zijn koopwaar zou aanprijzen. De spraakzame vertegenwoordiger langs de deur, de marktkoopman met zijn standwerkersmanieren, zijn de voorlopers van de moderne rekla me, ook wel verborgen verleider ge noemd, die met bestudeerd raffine ment de verkoop van een artikel stimuleert. De meeste krantelezers weten wel, dat zij niet alles moeten geloven wat in advertenties wordt voorgespiegeld, maar ook de kritische lezer onder gaat, zjj het misschien min of meer onbewust, de invloed van vooral her haalde aanprijzingen. Zelfs het steeds weer opnieuw lezen of horen van de naam van een bepaald artikel blijkt de verkoop ervan al te bevorderen. Merkwaardig maar niet onbegrij pelijk is de mening van veel men sen, dat de reklame betreffende voedingsmiddelen en medicamen ten uit de aard der zaak objectie ver zal zijn. Met gezondheid en ziekte moet niet gespot worden. Men is daarom geneigd aan te nemen, dat dergelijke reklame aan strenge maatstaven voldoet. Nu is het in derdaad zo dat advertenties voor schadelijke en zonder meer gevaar lijke stoffen niet getolereerd wor den, maar verder is er nauwelijks of geen verschil met andere rekla me. Melk, boter, kaas, vlees, brood, groente, fruit zijn stuk voor stuk kos telijke voedingsmiddelen, die elk op hun wijze kunnen bijdragen tot het instandhouden van een goede gezond heid, maar geen ervan is absoluut on misbaar. Wanneer wij de indrukwekkende re- klamecampagnes voor sommige voe dingsmiddelen beschouwen, komt de vraag op of niet te veel met de ge zondheid wordt geschermd omwille van economische belangen. Typerend is in dit verband, dat ik wei eens volwassen patiënten moet genezen van de waan, dat het zo goed voor de ge zondheid zou zijn om twee liter melk per dag te drinken. Voor kinderen is melk een waar devol voedingsmiddel maar zeker voor kleine kinderen is meer dan een halve liter per dag overbodig en kan het zelfs nadelig zijn, omdat de voeding dan eenzijdig kan worden en het kind minder trek heeft in andere noodzakelijke, onder andere ijzerhou dende voedingsmiddelen. Dat roomboter in gastronomische rangorde boven margarine is verhe ven, zal niemand ontkennen, maar dat roomboter „gezonder" zou zijn dan margarine, is op zijn minst onbewe zen en zo goed als zeker niet waar. Bij de reklame voor geneesmid delen in de lekepers is de situatie in ons land gelukkig nog veel gun stiger dan in enkele andere lan den. De Nederlander is voorzichii- of die van anderen (litteratuur) een oordeel hebben kunnen vormen over de werking èn het eventuele schade lijke effect. Wie het hardst schreeuwt, levert niet altijd de beste waar! De wijze, waarop de farmaceuti sche industrie de gewone medicus overstelpt met reklame is voor de leek moeilijk voor te stellen. Dage lijks brengt de post een stapel druk werk van simpele prullen tot soms fraaie boekwerken. Bijna alles ver dwijnt ongelezen en nauwelijks gezien in de prullenmand. Het is een dage lijks terugkerende belasting niet al leen voor de arts maar o.a. ook voor de postbode, die vaak moet bellen ger dan bijvoorbeeld de Zwitser en de Fransman. Een Frans gezin dat zichzelf respecteert, beschikt over een uitgebreide huisapotheek, waar in talrijke middelen, vaak dure spe cialité's hun plaats hebben. Bij al lerlei lichte maar vaak ook ernstige aandoeningen wordt hieruit zonder deskundig onderzoek geput. Niet zelden met alle gevolgen van dien. Men schijnt daar meer vertrouwen in het middel dan in de dokter te hebben. De Nederlander is voorzichtiger en gaat zich gelukkig niet te buiten aan een dergelijk onge controleerd geneesmiddelenge- bruik. Voor inwendig gebruik heeft men behalve een pijnstillend middel als aspirine of A.P.C.-tabletten in de huisapotheek nauwelijks meer nodig. De pharmaceutische industrie heeft blijkbaar ervaren dat de Nederlan der liever op zijn dokter vertrouwt en is betrekkelijk spaarzaam met ad vertenties in de lekepers. Enkele fabrieken engen de laat ste tijd een nieuwe methode in de prak tijk door zogenaamde wetenschappe lijke berichten of mededelingen te zenden aan de dagbladredakties over het succes van een door hen in de handel gebracht nieuw geneesmiddel. Zou een dergelijk bericht worden op genomen, dan heeft de reklameagent van de fabriek bovendien het buiten kansje van een gratis advertentie. Het onsympathieke van deze methode is vooral, dat het vaak middelen betreft waarvan de waarde nog al lerminst vaststaat en waarmee dus valse ve. wachtingen worden gewekt bij de leek, voordat de medici zich in voldoende mate door eigen ervaring vanwege de hoeveelheid of het formaat van de stukken. Ik zou wel eens wil len weten voor hoeveel duizenden er jaarlijks op deze wijze verspild wordt De reclamedeskundigen zullen des ondanks wel kunnen becijferen, dat deze kosten er ruimschoots uitgehaald worden. In onze krant zijn herhaaldelijk ar gumenten naar voren gebracht tegen reklame voor radio en televisie. In elk geval is het te hopen dat de ether in ons land vrij ^a.1 blijven van re klame op medisch gebied, daarvan valt behalve voor de industrie geen buit te verwachten. Het is zeker niet de bedoeling de gehele farmaceutische industrie in een kwaad daglicht te stellen, verre van dat. Er zijn vele fabrieken wier reklame respektievelijk „voorlichting" op een redelijk peil staat. Overigens mag het werk van een fabriek niet uitsluitend worden beoordeeld naar de techniek en tactiek van de reklame- afdeling. De stille werker op het la boratorium bemoeit zich niet met de verkoop van de produkten. Er zijn on der die talrijke werkers vele integere wetenschapsmensen, die door hun re search de mensheid aan een aantal voortreffelijke geneesmiddelen heb ben geholpen. Het ziet er naar uit, dat de ontwikkeling van nieuwe ge neesmiddelen buiten de farmaceuti sche industrie nauwelijks meer mo gelijk is omdat zij alleen beschikt over het kapitaal en de grote labo ratoria om uitgebreide onderzoekin gen en proefnemingen mogelijk te ma ken. Deze geldverslindende research maakt de kunstmatig opgevoerde vi- taminekultus minder onaanvaardbaar. ARNHEM, 25 aug. Donderdag heeft de krijgsraad te Velde Oost uitspraak gedaan in de zaak tegen een huzaar, die op 6 maart 's avonds op de on verlichte Eperweg bij de legerplaats Oldebroek een colonne op alarmoefe ning had aangereden, waardoor twee doden te betreuren waren. Kolonel J. H. Bartels, die als raads man optrad, drong er bij de krijgsraad met klem op aan in de toekomst een middel te vinden om colonnes te voet tjjden:. alarm-oefeningen enige ver lichting te geven, zodat dergelijke ern stige ongelukken niet weer kunnen voor komen. Het ongeluk is, zo zei hij, een samenloop van omstandigheden: de hu zaren liepen, ondanks waarschuwingen, niet in de berm doch op de weg, de colonne was onverlicht en door het ge- vechtstenu vrijwel niet waarneembaar. De huzaar was niet tevoren op de hoog te gesteld van de aanwezigheid van de colonne op de weg. De uitspraak van de krijgsraad luid de vrijspraak. BREDA, 25 augustus Voor de rechtbank moest donderdag een me vrouw uit Goirle terechtstaan, die in Roosendaal haar auto niet naar beho ren had bestuurd. Zij had slingerend over de rijksweg Roosendaal-Breda ge reden en zij was door een buschauffeur tot staan gebracht. Er was geen spra ke geweest van drankmisbruik. De ver- dachte had een te grote dosis slaappil len gebruikt. „Dit heeft", aldus de officier van jus titie „op het rijden hetzelfde effect als drankmisbruik". Naar zijn mening dient de verdachte voor lange tijd van de weg te worden verwijderd. Zijn eis luidde driehonderd gulden boete en eoi jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Uitspraak 7 september. (Van onze correspondent) TILBURG, 25 aug. Met ingang van maandag zullen ook de bakkers uit Til burg en omgeving de prijzen van het brood in de luxe sector weer op het oude niveau brengen. Om de gestegen kosten in de bakkerij het hoofd te bie den verhoogden zij enige weken geleden als eersten in ons land de prijs van volkswit, volksbruin, waterwitbrood, melkbrood en verpakt brood met één cent. De minister van Economische Zakm gelastte de bakkers tijdens een onder houd dezer dagen de oude prijzen nog in de loop van deze week te gaan be rekenen om niet de mogelijkheid van het bekijken van de situatie in de bak kerij af te sluiten. Daar vele midden- Brabantse gezinnen echter wekelijks be talen is het technisch zeer moeilijk het berekenen van de vroegere prijzen nog deze week door te voeren. VOORTHUIZEN, 25 aug. Donder dagavond is de veertigjarige W. B. Kleermaker Konstapel uit deze gemeen te verongelukt, toen hij met zijn brom fiets de rijksweg wilde oprijden. Hij werd gegrepen door een personenauto, die uit de richting Amersfoort kwam. Raalte De bromfietser De G. uit deze plaats en de motorrijder B. uit Ma- riënheem kwamen op de Schoohheter- weg met elkaar in botsing. De bromfiet ser reed onverhoeds uit een zandweg en stak de Schoonheter veg over zonder voorrang te verlenen aan de motorrijder. De motor botste midden op de brom mer. De bromfietser brak beide benen, de motorrijder werd in zorgwekkende toestand opgenomen in het ziekenhuis te Raalte. MEXICO CITY, 25 aug. Prinses Irene is per toestel van de KLM uit Mexico vertrokken naar Amsterdam. Zij zal, in gezelschap van Avecita Lo- pex Mateos, dochter van de Mexicaan se president, reizen via Houston (Texas) en Montreal (Canada). Prinses Irene zal in Montreal haar reis onderbreken. Zij heeft nog niet besloten wanneer zo van daar zal doorreizen naar Amster dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5