zenuwenoorlog Spannende aan Berlijnse sectorgrens Amerikaanse G.l.'s bijna in gevecht met Oostduitsers D D Echtpaar FABIANI geeft toon aan voor de ITALIAANSE wintermode VELE INCIDENTEN LANGS BETONNEN MUUR Vrije toegang voor iedereen Daar zit je dan Raalte viert weer stöppelhaenefeest Jeugdfoto van prof. De Quay Ghanese verpleegster Schilderij voor pad- vinderscentrum Gelders wegennet Sportieve kamp van Walcherens boerenzonen In het VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1%1 PAGINA 7 Berlijn, 25 augustus (Rtr., U.P.i.) Aan de gebarricadeerde sectorgrens tussen West- en Oost- Eerlijn wordt de spanning met de "ag groter. Regelmatig komt het reeds tot incidenten tussen de Westers-geallieerde troepen aan Qe ene kant van de betonnen muur en de Oostduitse Vopo's en solda ten aan de andere kant. Een offi cier van de Volkspolizei gebood gisteren een groep Amerikaanse militairen, die zich vlak bij de sectorgrens hadden opgesteld, zich terug te trekken. De Amerikanen reageerden niet. De officier liet daarop enkele waterkanonnen aanrukken. De Amerikanen rea geerden niet. Vervolgens liet de officier de lopen van de waterka nonnen op de G.I.'s richten. De Amerikanen reageerden niet. De officier liet toen de waterkanon nen maar weer vertrekken. De Amerikanen reageerden niet. Toeristen nauw TESTAMENT VAN HEMINGWAY Op de Oostzee Drie politie-agenten kiezen de vrijheid buitenlandse KRONIEK FLORENCE, 25 augustus Gisteren zijn de foto's vrijgegeven senteerd in de Witte Zaal, de en Van e W1 sa 1Jn me an het echtpaar Fabiani heeft een aristocratisch aspect. Marucelli maakte dit ski-pak van orlon-gabi Op een andere plaats aan de sector grens ontstond op een gegeven moment «en nog veel spannender situatie. Twee Amerikaanse soldaten, die zich even eens vlakbij de grens hadden opgesteld, kregen ook al bevel een eind terug te «aan. Zij antwoordden niet maar bleven waar zij waren. Ook hier liet een offi- «'er aan Oostduitse zijde een water kanon aanrukken. Hij gaf een bevel en het kanon begon te spuiten naar de beide Amerikaanse militairen. Die gre pen onmiddellijk naar hun handgrana ten. Terstond hield het kanon op met spuiten. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger deelde mee dat alle Amerikaanse soldaten order hebben te rug te schieten, wanneer de communis ten het vuur openen, hetzij met echte vuurwapens, hetzij met een water kanon. Zoals wij gisteren in een deel van onze oplaag reeds meldden, hebben de Oostduitsers gisteren troepenverster kingen naar de sectorgrens gestuurd. Bij de Friedrichstrasse wijzen de mi trailleurs van twee pantserwagens voortdurend naar «de Amerikaanse sol daten. De Amerikanen, op hun beurt, hebben een zware mitrailleur opgesteld, die met de loop naar de Oostduitsers wijst. De Russen naderen in Kun Berlijnse Politiek nu een gevaarlijk punt. Zij Zinspelen, in Kun jongste nota aan de Westerse Grote Drie, op een aan tasting van die westelijke recKten ^aarvan geen aantasting geduld kan korden. Sinds 15 augustus hebben zij een reeks onwettige en uitdagende maatregelen genomen, die Ket effect adden dat Oost-Berlijn volledig van I.65'J vverd gescKeiden. Zij schonden daarmee de overeenkomsten inzake de viermogendKedenstatus van Berlijn. De Westerse Grote Drie hebben daarop gereageerd met pro testnota s en met een aantal maatre gelen die vooral ten doel hadden bet tooreel van de Westberlijners te ver sterken. Maar tot nog toe heeft de Sovjet-Unie geen belemmeringen in de vveg gelegd aan het vrije verkeer Kissen West-Berlijn en West-Duits- Wd. Een aantasting van het recht op Jrije toegang tot West-Berlijn zal het Westen niet accepteren. Voor Ame rika, Engeland en Frankrijk ligt hier de grens van hun geduld. Maar nu geeft Moskou te kennen d t het zich ^el eens zou kunnen gaan bemoeien P*et het gebruik door het Westen van de toegangswegen tot West-Berlijn. Vóór de Russen, twaalf dagen ge iden. de Berlijnse poort naar de vrijheid voor de Oostduitsers afgren delden, verspreidden zij het verhaal, dat Bonn in de „Duitse Democra tische Republiek" door ronselaars ar beidskrachten voor de Bondsrepubliek probeerde te wer- ^en. Nu beweert Khroesjtsjev. dat Westduitse politici zich in West-Ber- Kjn aan provocerende activiteiten Schuldig maken, en hij eist van de Westerse Grote Drie dat daar een ®inde aan gemaakt wordt. Maar de Westduitsers hebben evenveel recht a's mensen van welke nationaliteit dan ?°k door de luchtcorridors naar West- ÏWIijn te reizen. De Westerse Grote r'e zullen hen dit recht niet ont- *eggen. Khroesjtsjev geeft een valse voor telling van zaken, als hij zegt dat de «zoeken van de Westduitse politici a&n West-Berlijn gericht zijn op een ?bdermijning van het bewind van 'bricht en op een vergroting van de ''ternationale spanningen. Bonn heeft 'ch juist bewust van alle activiteiten ""'houden die bijvoorbeeld tot een JPstand in Oost-Duitsland zouden jannen leiden. In werkelijkheid beb- Adenauer, Gerstenmaier. Krone, j. ''enhauer en andere Westduitse po- ]..'c' alleen bezoeken aan West-Ber- gebracht, om de bevolking van Jad ^u'^ehjk te maken dat de acisrepubliek zich met ben solidair K Het ligt toch voor de hand, dat Duitsers {n West-Berlijn op de Va J morele steun verwachten a de Duitsers in de Bondsrepubliek. Kh 611 kan moeihjk aannemen, dat i r°esitsjev zelf gelooft wat hij in zijn n°ta aan bet Westen be- v,.,n 'Jij beeft slechts een aanleiding Bij diezelfde Friedrichstrasse deed zich gisteren een merkwaardig incident voor. Drie bussen met Amerikaanse toeristen, soldater nota bene, wilden Oost-Berlijn binnenrijden, maar werden door de Vopo's tegengehouden. De Amerikanen, die volgens de nog altijd bestaande viermogendhedenovereen- komsten het recht van toegang tot Oost- Berlijn hebben, keerden onverrichter- zake terug, maar deden een uur later een nieuwe poging. Zij kregen toen toe stemming voor een rondrit door Oost- Berlijn van 65 minuten. De Oostduitsers probeerden de bevel voerende Amerikaanse officier (de „reisleider") te dwingen zijn identi teitspapieren te laten zien. Deze wei gerde dit, omdat de bestaande over eenkomsten voorschrijven dat alleen de Russen inzage van documenten mogen vragen. Er ontstond een uitge breide discussie, maar de Amerikaan se officier gaf geen krimp. Hij kreeg zijn zin: de drie bussen werden zon der verdere moeilijkheden doorge laten. De Amerikanen maakten rus tig hun toeristische rondrit door Oost- Berlijn. Westberlijnse automobilisten en bromfietsers hebben gisteravond een autobus en een personenauto met Rus sische militairen, die op weg waren naar het Russische oorlogsmonument in West-Berlijn om daar de wacht af te lossen, in het nauw gedreven. De West berlijnse politie moest de Russen be schermen. Een aantal auto's en bromfietsen reed op de twee Russische voertuigen in en slaagde erin ze van elkaar te scheiden. Tijdens deze actie claxo neerden de automobilisten luid. De Westberlijnse politie gaf de Russen daarna bescherming tot het monument, dat in de Britse sector van Berlijn ligt, niet ver van de Brandenburger Poort. De afgeloste wacht keerde begeleid door drie Westberlijnse politieauto's, via de Franse sector terug naar Oost- Berlijn. Het Westberlijnse stadsbestuur heeft alle kantoren van de communistische partij gesloten. De politie gelastte de partijfunctionarissen de gebouwen te verlaten, met medeneming van alleen persoonlijke bezittingen. De maatregel houdt geen verbod van de partij in- Volgens welingelichte krin gen moet de sluiting van de partijkan toren worden gezien als een represaille tegen de sluiting van de kantoren van de sociaal-democratische partij in Oost- Berlijn. NEW YORK, 25 aug. (AFP) He mingway heeft zijn weduwe zijn gehele fortuin nagelaten. Dit blijkt uit een door de auteur geschreven testament. „Ik heb met opzet mijn kinderen niet ge noemd, daar ik volledig vertrouwen heb in mijn geliefde vrouwr', aldus Heming way in zijn testament, dat 17 september 1655 op Cuba Is opgesteld. «Gisteren heb ik weer eens mijn neefje Hans ontmoet. Ik had hem enige tijd uit het oog, zij het niet uit het hart verloren maar nu werd :k dus ineens gecon fronteerd met een vrijwel volwassen, frisse knaap, goed in het pak stekend en zelfs met een lefscheppertje in het borstzakje. Ook bleek hij over een niet te onderschatten kapitaal te beschikken. Ik had nog steeds dat ventje voor ogen, dat mij altijd met enig, overigens even vriendelijk als welgefundeerd scepticisme bezag. En ik moest het dus allemaal even ver werken. Toen zei ik: „Gieie hemel, Hans, wat zie je er fantastisch uit." „Ach ja," antwoordde hij. „U moet maar denken: allemaal hoogconjunc tuur." Wij lachten samen hartelijk om die verklaring van een nauwelijks te ver klaren, maar duidelijk waarneembaar feit; inmiddels echter dachtik: waar zijn de tijden gebleven dat ik zijn pit tige uitspraken als „uit de kinder mond" komende opschreef? Maar ik zei: „Je ziet het, je oom krijgt een buikje." „Ach ja,"- antwoordde hij, „U moet maar denken, dat komt ven al dat schrijven." geprojecteerde IJsselweg, de Zuider zeestraatweg van Amersfoort naar Zwolle gaat in de provinciale plannen- koelkast. Daarentegen wordt Rijksw eg 12 als gevolg van afspraken met Duits land wel voltooid. Hoewel de minister van Financiën de provincie Gelderland in mei al had la ten weten, dat er van de aanleg van wegen wel niets zou kunnen komen, heeft de Directie Gelderland van de Rijkswaterstaat geprobeerd, de plan nen er toch door te drukken. Dit is echter mislukt. TRAVEMÜNDE, 25 augustus (AFP) Drie leden van de Oostduitse grens politie, die deel uitmaakten van de be manning van een motorboot, zijn met hun vaartuig, waarop zich nog negen anderen bevonden, de haven van de Westduitse plaats Travemiinde bij Lü- beck binnengelopen. Zij hebben daar om politiek asiel verzocht. De motorboot was uit Wismar ver trokken en voer op de Oostzee, toen het drietal zich van het schip meester maakte en de andere opvarenden in be dwang hield. Het vaartuig voer met s frote snelheid de haven van Travemün- e binnen. Toen het schip aanlegde, ontstond een korte vechtpartij aan boord waarbij één schot werd gelost. De vluchtelingen die alle drie negentien jaar oud zijn, slaagden er echter in ongedeerd op de kade te komen. Het vaartuig verliet daarna zonder moeilijkheden de haven. Joegoslavië Tunesië en Joegosla- vië hebben een overeenkomst voor we- j tenschappelijke en technische samen- werking getekend, die voor vijf jaar geldt. (Rtr.) Pastoor, dominee en burgemeester aan de slag. ebruikmakend van het droge weer haalden de boeren gis termorgen nog een deel van hun graan van het land. Gister middag daalde mét een ragfijne mot regen de feestroes van de stöppel- haeneviering ove-r Raalte. Nu de roggegarven van het land en de knol len in de grond zijn dankt het volk van Salland de gever van alle goeds voor de oogst. Kerkdiensten gingen aan de openbare feestviering vooraf. De betekenis van het feest werd door pastoor en dominee uiteengezet, vóór hun bij de opening van het feest op symbolische wijze de oogstgaven iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiMMinin werden aangeboden. Dit werd gevolgd door het komische en toch zo zinvolle dorsen van burgemeester, pastoor en dominee op dezelfde legger. Een Sal- lands boertje en zijn vrouw vuurden vanachter de microfoon de „grote drie" van Raalte aan. Het meest spectaculaire deel van het feestpro gramma van de eerste dag was voor velen van de duizenden kijkers langs de weg het voorbijtrekken van de oogstop tocht met praalwagens die de oogst en de vruchtbaarheid tot onder werp hadden. Er was muziek, er werden dansjes opgevoerd en langs de straten brachten braderie en terrasjes gezelligheid. Een feest voor het oog was ook de dorswedstrijd door ploegen uit -de verschillende Raalter kerkdorpen: de deelnemers in boere- kiel en op gele klompen bankten de dorsknuppel in volmaakt ritme op de aren en kregen chocolademelk tot slot pannekoek en van de oogstmeisjes. onderdag is de Ghanese verpleeg de (Advertentie) ster Celestina Gobiel, die op ini tiatief van het actiecomité „Iri Africa" (Ghanese benaming voor „Afrika ontwaakt") gaat stude ren aan het katholiek instituut voor sociale opleidingen „Markendaal" Breda, op Schiphol aangekomen. „Iri Africa" is in het leven geroepen door een gespreksgroep van Rotterdamse jongeren die, zoekend naar mogelijk heden tot hulpverlening aan Afrika, het niet bij gesprekken wilde laten en, geld inzamelden om de studie van een Afrikaans meisje in Nederland te be kostigen. Ongeveer een derde deel van het be- nodigde bedrag is thans binnen geko men, zodat men Celestina nog juist voor het begin van het komende stu diejaar naar ons land kon laten over komen. Mej. Gobiel is daarvoor uitge kozen door de Inlandse bisschop Van Wa in Noord-West Ghana, die het drin gend nodig achtte dat zij een opleiding tot maatschappelijk werkster zou krij gen. In een gebied dat bijna zo groot is als Nederland heeft men het tot nu toe zonder moeten stellen. Men hoopt dat zij na haar studie in Breda, die waarschijnlijk vier jaar zal duren, in Ghana een begin kan maken met het methodisch maatschappelijk werk in haar land. TT «t schilderij „Le Clan" dat op 1 I de Haagse salon in Pulchri X X wordt tentoongesteld (vraag prijs vijftig mille) heeft een nieuwe eigenaar gekregen. De schil der Jurjen de Haan jr. draagt zijn werk, voorstellende zeven voortrek kers, over aan de vereniging „De Ne derlandse Padvinders", die het doek een passende bestemming zal geven in haar buitencentrum „De Rendier hoeve" bij Moergestel. De prijs betekent voor de vereniging geen zware aderlating, omdat de schil der, die oud-padvinder is, besloot zijn werk ten geschenke te geven. en Haag heeft er geen gield voor, althans er zullen in Gelderland voorlopig geen nieuwe verkeers wegen worden aangelegd en de e minister-president prof. dr. J. E. de Quay wordt morgen zes tig jaar. Dit is een jeugdportret van de Nederlandse staatsman. iiiiiiitiiiitiiiiiiiiiiiiiiuiiiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMiiiimiimiiiiii e folkloristische dag met als hoofdmoot de ringrijderü op het Molenwater heeft donder dag ondanks de slechte weers omstandigheden duizenden toeristen naar de Zeeuwse hoofdstad getrokken. Uitgerust met parapluies en regenjas sen stonden de toeschouwers rijen dik achter de afzetting om de verrichtin gen van de honderdelf Walcherse boe renzonen die op hun vurige paarden een sportieve kamp leverden gade te slaan. En er werd fel gestreden want het ging om de door koningin Juliana en prinses Wilhelmina geschonken bekers. Voor de ringrijder Leen Min derhout uit Westkapelle stond er dit maal bijzonder veel op het spel want als hij als overwinnaar uit het strijd perk zou treden, zou de beker van de koningin, waarop hij reeds twee maal beslag had gelegd, definitief in zijn bezit komen. Het mocht niet zo zijn. Zijn grote concurrent W. Maljers uit Veere ging met de eer en de fel begeerde beker strijken. Tweede werd P. Poppe uit Grijpskerke, die beslag legde op de beker van prinses Wilhel mina, en derde werd L. Vos uit Zoute- lande, die de beker van de gemeente Middelburg won. De kamp op het Molenwater duurde van acht uur 's morgens tot zes uur in de namid dag. Een reportageploeg van Radio Nederland Wereldomroep maakte op namen van dit folkloristisch festijn en de cineast Bert .Haanstra maakte van de wild aanstormende paarden en de in Zeeuws kostuum gestoken berijders opnamen voor zijn Deltafilm die hij in opdracht van de rijksvoorlichtings dienst vervaardigt. Het was donder dag bijzonder druk op Walcheren. Enkele honderden auto's en autobus sen, voor het overgrote deel Frans* en Belgische, stonden tegen zes urn 's middags in een lange file opge steld bij het veer Vlissingen-Breskena om over de Westerschelde te worden gezet. f ook door de heren gedragen werd. Zij heeft op de Florentijnse show verschil lende gedaanteverwisselingen onder gaan. Nu eens is de bustelijn hoger en de rug losser, dan weer is de taille op zijn plaats en het onderstuk valt in klok kende plooien (amazonemodel)dan van de wintermode, hier gepre- Slotapotheose van iedere show vormt, lutionair vinden, wordt een soort enve- vcwraijdeVe he'rkenne'n "voorTns8^ die wit satpn met lange mouwen loppemodel gebracht; een eenvoudige van Simonetta-Fabiani' het prototype ----- die schouder uitgaande plooien, draperie hangt van schouder tot zoom van de mantel voor het aanstaande 'sei- kraamkamer van de gehele Itall- die de sleep vormden; een ingetogen en hiermee speelt de ceintuur kiekeboe, zoen. aanse mode. In die kraamkamer avSponVeVlüVVerrierdhÜmetg'e^ De nei^nK tot de terugkeer van de is een Nieuwe Lijn geboren. In- grote bouquet van bloemen en fruit pre- taille vinden wij .n verschillende collec- dardaad een Nieuwe I Ün" met cies in het midden onder de buste. ZiJ ties maar nergens komt zjj positief voor 225 aeraaaa een „lNieuwe Ujn mei wekken een vage herinnering aan een de dag. Evenzo is het met de mantel, f'dkleoing. Het is moeilijk er een hoofdletters, want de creatie van maternity-dress. die wij nu wel „redingote" ■iuiste definitie van te geven, want znn noemen, De jonge modeontwerper Roberto Oa- pucci slaat het record op het gebied van avondkleding. Het is moeilijk er een juiste definitie van te geven, want zijn doch die weinig te maliën heeft met de collectie is één en al glamour, zij bruist Voor hen, die deze lijn wat al te revo- jas van die naam, die in de vorige eeuw hc^Öuue^esprcaa: eert hij pakjes, waarvan het bloesje Wij menen niet, dat de adelijke ai- komst van Simonetta Fabiani zij is een hertogin Colonna de Cesaro hier iets mee heeft te maken, maar bedoe len slechts te zeggen, dat het echtpaar een gelukkige associatie van gedachten heeft. Het lijkt daarom vrij nutteloos, dat zij ieder een eigen modehuis in Rome hebben en ieder met een zelfstan dige collectie in Florence uitkomen. Als wjj met verwaarlozing van ande re namen, de combinatie Simonetta- Fabiani noemen, is het, omdat de re- dingotelijn, die overigens in de hele Flo rentijnse modedemonstratie domineert, bij hen gesublimeerd is tot een mees terstuk van snit. Wij geloven stellig, dat zy toonaangevend voor het komende seizoen zal zijn. Simonetta is van haar oapevormige mantels met vleermuismouwen uit de vorige collecties overgegaan tot mou wen, die zo strak zijn, dat zij om de arm gegoten lijken, zij maakt de schou ders smal, accentueert de (bescheiden) buste door de taiilelijn te verhogen en laat de stof op de rug in decoratieve plooien uiteenvallen. Haar man houdt zich ongeveer aan dit schema, maar hij laat de zoom zakken van vijf tot acht centimeter onder de knie en maakt de opstaande kraag zo hoog, dat hij kin en mond bedekt. Bij hem reikt de mouw tot de pols. De figuur wordt dus nog meer langgerekt en doet denken aan de moderne zeer hoge onversierde vazen of, als u dit meer zegt. aan een hoog champagneglas op zijn kop. De mantelpakjes van Simonetta zijn min der gelukkig. Het jasje staat van de heu- pen af en breekt dus de mooie lijn. Die van Fabiani zijn voor het grootste deel driekwart en volgen de contour van het lichaam. Simonetta en Fabiani ,zijn altijd het best in hun mantels, maar ook in oock- elegante after- tail- en avondtoiletten is hun lijn deco- Een extravagant avondtoilet van de jonge Italiaanse mode-ontwerper Roberto en de voering van het korte jasje be staan uit honderden kleine ruches van tulle of maraboe: een vrouwpoederdons dus. Daarnaast jurkjes van zeer door zichtige kantstof met aan de mouwen en de zoom een bij elke pas dansende ruche. Hij werpt over simpele gele en groene jurkjes overgooiers, mantels of capes van tulle, die de japon niet ver bergen, maar er als een sluier over heen hangen. Deze zijn bewerkt met subtiel borduursel van gouddraad, lo vertjes, parels of zelfs met kleine munt stukjes. Capucci kan zich deze extrava gance veroorloven want hij is nu een maal F enfant prodige en hierbij komt, dat dit défilé zijn afseheidsvoorstelling betekent. Hij zal in de aanstaande win ter de rijen der Parijse modehulzen gaan verrijken, wat in gewoon Hollands heet: water naar de zee dragen. Wij vinden bij hem alle frivoliteiten, die de vrouw in het komende seizoen :en „madame fin de siècle" zullen ma- .;en: pompons van chenille, klein op tulle japonnen, groot langs de zoom van een rok of op een hoed, maraboe, wij zien dit zelfs niet graag op een pan toffeltje) op hoeden en avondtoiletten, franje van struisveren en van apen haar, soutache voor knopen, keurslijf jes van bont of zwanendons en moffen. De vrouw zal op elk uur van de dag in een dierenhuidje kunnen kruipen, nu eens in dat van een cobra, dan weer in dat van een panter, die zwarter is dan zijn collega's. Wij menen, dat dit beest je uit Somaliland komt Hij heeft de Amerikaanse ocelot van het modeter rein verdreven. Nertz wordt nu, helaas, ook zwart geverfd. Wij zeggen gewoon zwart, maar de nieuwe mode brengt anthracietzwarte, groen-, grijs- en bruinzwarte stoffen! Onze moeders stopten haar groenzwart geworden ja- Zowel deze prachtige woUen mantel. n^noem^m^dit antiek zwart slechts met een enkele knoop gesloten, alt nu noemt men dit antiek zwart. de wit-leren hoed stammen uit de eol- STINK PISANI lectie van FabianL m]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7