Wijzigingen Frans kabinet doorgedrukt door Debré Parlementaire basis van de regering is erdoor verzwakt PAUL VLAANDEREN sï ff TUINIER MET MEER PLEZIER De week in Westminster B E Vraai Antwoord ZATERDAG-PUZZLE Het zit er weer op f- De werken van Pieter Saenredam Veertien mensen gedood VOLGZAAMHEID VAN DE UNR Concilie-conferentie in Biihl-Baden Bijeenkomst over de Vlaamse scheepswerven Onderscheidingen oen Kenyatta als reddende figuur Tanganjika en Oeganda weldra Kenia, 1 ona sS?ToVoefenyluisa^\«d00ïê I hankebjk - tederalisten maken aanspraken Bloedige moslem- aanval in Medea Van Ommeren richt dochteronderneming op De opmars van de bronzen cent Na natte generate droge première van Taptoe Delft 5 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 PAGINA 10 Japanse belangstelling voor Nederlands droponderzoek Schilderijen-expositie in Voorburg Vasteland onder Zuidpoolijs Onder leiding van kardinaal Bea Zeepost van die gedrukte Hoor B. J. Caljaard, tuinarchitect B.N.T.) TUININDELING Een ieder zal zijn tuin naar eigen smaak en inzicht beplanten. Toch is het goed om voor de aanleg van een tuin te overwegen hoe men het terrein het beste kan indelen. Een eenvoudige tekening van de plat tegrond voor we beginnen, kan- ons daarbij veel werk en moeite besparen. Ga voor U zelf na wat U er van wilt maken: een siertuin, een moestuin of een combinatie van beiden, maar ook hoevee ltijd en welke middelen er beschikbaar zijn voor de tuin. Vooral bij een kleine tuin zal het beste resultaat worden bereikt door het plan ruim en overzichte lijk te houden, Veel perken en losse planten in het gras doen de tuin onrustig en overladen lijken en bemoeilijken het onderhoud. Maak een duidelijke in deling; vooral de bomen en heesters zullen een blij vende steun aan het plan geven, de bloemen vor men een fleurige aanvulling, die echter maar van korte duur is. Wanneer we niet alles door elkaar planten, ma»r de bloemen aanbrengen in flinke groe pen en wel op plaatsen waar we ze goed kunnen zien en ze profiteren van de voor hen onmisbare zon. zullen we meer plezier van hen beleven. Paden dienen slechts om de verschillende delen van de tuin te bereiken, in een kleine ruimte kunnen ze zelfs achterwege blijven. Ze moeten niet dwars door de tuin lopen of zo opvallend zijn, dat ze storen in het geheel. Het gazon moet duidelijk van vorm zijn, we voldoende afwisseling; tegen een duidelijke en logische grondvorm van de tuin komt dit lijnenspel het beste uit. Bij het planten zijn de bomen en struiken nog klein en we vergeten vaak, dat ze elk jaar meer uit groeien. Stel U daarom op de hoogte van de afme tingen, die ze na verloop van tijd zullen bereiken. Menige tuin en ook menig huis, wordt verstikt onder hoge en brede bomen, die onder zich elke planten groei belemmeren. Vooral bloemen hebben veel licht en lucht nodig, willen ze hun mooiste kleuren laten zien. In het eerst zal de tuin misschien wat kaal lijken, te grote openingen tussen de heesters kun nen we echter opvullen met niet te dure struiken, die tijdig .het veld zullen ruimen, wanneer de blij vende soorten uitgegroeid zijn. Ook kan men er éénjarige zaadbloemen tussen planten. zonder willekeurige bochten en knikken in de rand In de losse lijnen en vormen van de planten vinden spaard. Hoe vaak zien we in twee naast elkaar liggende tui nen, dat ieder voor zich probeert nog wat van de beperkte ruimte te maken. Aan beide zijden van het hek staan de planten elkaar te verdringen, daarbij niet zelden overlast gevend aan de tuin van de buur man. Vooral bij twee voortuinen kan men met een gecombineerde aanleg, die echter in beide tuinen niet geheel hetzelfde behoeft te zijn, een veel beter resultaat bereiken. Wil men baas op eigen terrein blijven, dan nog is het aan te raden om overleg te plegen omtrent de aanleg van ieders tuin, zodat beiden overlast en extra kosten kunnen worden be- Centraal Museum Utrecht In Algerije Belasting Kopij Reisroute MARKTBERICHTEN 02^ mo (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, 26 aug. Ten aanzien van de donderdag bekend gemaakte wijzi gingen in wat men noemen mag „presi dent De Gaulle's regering-Debré" ne men Parijse waarnemers vrij algemeen aan, dat zij ditmaal voornamelijk aan de wil en het initiatief van premier Debré zijn toe te schrijven. De desbe treffende presidentiële decreten bevat ten dan ook de uitdrukkelijke vermel ding: ,,op voorstel van de eerste minis ter". Voorgaande wijzigingen, die nogal gerucht maakten (aan de dijk zetting van de heer Soustelle, ontslag van An- toine Pinay. aanstelling van minister Joxe tot minister voor Algerijnse za ken) waren „ingrepen" van De Gaulle persoonlijk. Het heet, dat premier Debré met de thans afgedwongen wijzigingen vooral heeft beoogd een in haar ge heel meer voor zijn ge^ag gevoelige ministeriële ploeg te verkrijgen. De grootste moeilijkheid zou hem het gevai-J.ecourt hebben bezorgd, de mi nister die tot dusverre belast was met de zorg voor de Sahara, maar met v/ie hij vooral permanent menings verschil zou hebben gehad over zijn algemene principiële beleidskwestie, namelijk de verhouding regering-par lement. Lecourt zou van mening zijn geweest, dat Debré al te zeer de neiging vertoonde het parlement te behandelen als „te verwaarlozen grootheid". Zover is het niet gekomen. De MRP heeft ermee volstaan het ongewenst te vinden dat de heer Maurice Schumann het aanzoek zou aanvaarden als minis ter van voorlichting tot de regering toe te treden als opvolger van de heer Terrenoire (Unie Nieuwe Republiek), die nu aangesteld is tot minister ge delegeerd bij de eerste minister, in het bijzonder belast met de betrekkingen tussen parlement" en regering. Het gevolg is dat de MRP in plaats van met vier thans nog slechts met drie leden in de regering vertegen woordigd is en dat haar oppositionele neigingen waarschijnlijk enigszins zul len toenemen. De politieke homogeni teit van Debré's ministeriële ploeg mag dus zijn toegenomen, voornamelijk door de opname van drie nieuwe leden van de Unie voor de Nieuwe Republiek als staatssecretarissen, haar parlementai re basis is niet verstevigd. Zu goed als volstrekt volgzaam was de Unie voor de Nieuwe Republiek uiteraard toch al, maar zij zal nu nog meer dan voorheen de enig werkelijk volgzame zijn. AMSTERDAM, 26 aug. Drie Ja panse professoren hebben een bezoek gebracht aan het centraal instituut voor de dropverwerkende industrie. Het wa ren de farmaceuten Hauo en Imaizumi en de anatoom Shimizu, allen verbon den aan de universiteit van Osaka. De drie Japanse geleerden wisselden van gedachten met dr. C. Nieman, di recteur van het instituut, over de Ne derlandse ontdekkingen bij de toepas sing van blokdrop bij de bestrijding van maagzweren en de Ziekte van Addisson. Het centraal instituut voor de dropver werkende industrie, dat zich bezighoudt met de controle van de grondstoffen en de eindprodukten der dropindustrie, is enig in de wereld, aldus wordt van de zijde van het instituut meegedeeld. (Van onze Haagse redactie) VOORBURG, 26 aug. - In Huize Swaensteijn aan de Herenstraat expo seren zeven jonge schilders en schilde ressen, die zich verenigd hebben onder de naam 12 X. Zij hebben elkaar op de academie leren kennen en de over eenkomst die zij in eikaars werk en idealen meenden te ontdekken was ge noeg reden zich aaneen te sluiten: 12 X, twaalf onbekenden. De groep is in middels tot zeven geslonken maar de naam bleef gehandhaafd. Voorburg, rijk aan pittoreske gebouwen en hoek jes, werd als werkterrein uitgekozen en gezamenlijk trokken de jonge kunste naars er op uit. Het resultaat van dit werk van de leden X Netty Penn, Trix Lu gard, Cor van der Meer, Jan Stolk, Wim van Liempt, Jaap Koekkoek en Jan Broekmeyer hangt nu tot 4 september in fwaensteijn. hun portefeuilles terug te geven. Daarin had Lecourt ongetwijfeld zijn partij, de Republikeinse Volksbeweging, waarvan hij oud-voorzitter is, achter zich. Enige tijd was er sprake van dat deze de solidariteit met Lecourt zover zou drijven dat zij, zo Lecourt tot heen gaan werd gedwongen, ook de drie overige MRP-ers in de regering: Bacon (arbeid), Buron (openbare werken en verkeer) en Fontanet (nu openbare ge zondheid en bevolking) zou verzoeken HONOLOELOE, HAWAÏ 25 aug. Brit se en Amerikaanse geologen hebben op het wetenschappelijk Pacific congres dat wordt bijgewoond door ruim 2000 ge leerden en toehoorders uit 65 landen meegedeeld, dat door metingen van de aardkorst een nieuw continent is ont dekt onder het zuidpoolijs. Oncter de ijsmassa met een oppervlak van 14,3 miljoen vierkante km bevindt zich niet een vasteland, maar twee: een westelijk dat in geologische opbouw gro te verwantschtp vertoont met de Pata- gonische Cordillera een uitloper van het Andesgebergte en een oostelijk deel dat veel jonger is. Wanneer alle ijs zou wegsmelten zou den enorme hoeveelheden stuifmeel, spo- replanten en andere overblijfselen te voorschijn komen uit een tijdperk toen op de Zuidpool een klimaat heerste dat grote gelijkenis vertoonde met het tegen woordige op Hawai, aldus de medede lingen. BÜHL, 26aug. (KNP) —Vandaag be gint onder voorzitterschap van kardi naal Bea, voorzitter van het concilie secretariaat voor de Hereniging, te Buhl-Baden een door zijn secretariaat voorbereide internationale conferentie. Deze behandelt kwesties welk onder kardinaal Bea's verantwoordelijkheid vallen en dienen ter voorbereiding van het concilie. Aan het overleg, dat duurt tot 31 augustus, nemen behalve twee aarts bisschoppen en zes bisschoppen ook af gevaardigden deel van de grote orden en congregaties, enige vaste mede werkers aan het secretariaat der Her eniging alsmede een reeks geleerden uit tal van landen van Europa. De conferentie van Bühl, een der nor male voorbereidende vergaderingen van kardinaal Bea's secretariaat, wordt ditmaal in Duitsland gehouden om de zomerhitte van Rome te ontlopen. Aan de conferentie nemen uit Nederland deel deg'enen die door paus Joannes benoemd zijn tot leden van het concilie secretariaat, namelijk mgr. P. A. Nier man, bisschop van Groningen, mgr. dr. J. G. M. Willebrands, die secretaris is van het secretariaat, en kapelaan dr. F. H. H. Thijssen uit Utrecht. 's-GRAVENHAGE, 25 aug. Met de vol gende schepen kan zeepost worden verzon den. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika, Verenigde Staten van: ss „Rot terdam" (27/8); ms „Ronda" (28/8); ms „Westerdam" (31/8). Argentinië: ms „Laën- nec" (30/8). Australië: ms „Oranje" (28/8); ms „Almkerk" (29/8); ss „Southern Cross" (31/8). Brazilië: ms „Laënnec" (30/8). Brits- Oost-Afrika: ms „Pierre Loti" (31/8). Cana da: ss „Rotterdam" (27/8); ms „Prins Mau- rits" (31/8). Indonesië: ms „Clytoneus" (29/8). Ned. Antillen: ms Solon" (30/8). Ned.-Nw.-Guinea: ms „Neder Waal" (27/8). Nieuw-Zeeland: ms „Oranje" (28/8); ss „Gothic" (30/8). Suriname: ms „Marathon" (30/8). Unie van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms „Steenkerk" (29/8). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. MOOI- En, MAS IK EEN ETIKET JAWEL, IN SPECTÉUR...D1T IS FREDA PERRY MISSCHIEN KAN DE DRUKKER HAAR 1NDEN- 7IFICEREN BELANSRIJK COPYRIGHT SWAX BRUSSEL, 26 aug. Volgende week zal een bijeenkomst plaatshebben voor het vinden van een oplossing voor de scheepswerven van Vlaanderen. Vol gens het Belgische blad „De Stan daard" zou ook de Griekse reder Onas- sis hebben toegezegd naar Brussel te komen. Volgens het blad is het niet uitgesloten, dat Wilton Fijenoord tijdens deze bijeenkomst een bod zou doen voor het overnemen van de werven, waarna zou kunnen worden besloten tot open bare verkoping. DEN HAAG, 26 aug. De gevol machtigde minister van de Ned.-Antil len in Nederland, W. F. M. Lampe, heeft gisteren twee vooraanstaande personen uit de Ned. Antillen de ver sierselen van aan hen verleende ko ninklijke onderscheidingen uitgereikt. Oud-minister F. B. Tromp van Onder wijs en Volksontwikkeling was be noemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en de heer E. Sa- las, hypotheekbewaarder op de Antillen tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiii TE GROTE BOMEN niet zo.. maar zo! &4NV9& niet zomaar zo! SAMENWERKING MET DE BUREN TUININDEUNGEN met zornaar zo: HOUDT DE TUIN RUIM piet zomaar zo! ZORG VOOR EEN DUIDELIJKE INDELING iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiii.i De Britse regering moge al op va- cantie zijn, maar in Afrika staan nog steeds vele potjes op het vuur. In sommige sudderen de brouwsels langzaam gaar, andere pot jes, zoals dat van Noord-Rhodesia, dreigen over te koken. In Oost-Afrika ziet de toestand er beter uit dan men enig. weken geleden had durven ver- wachten. De Britse regering heeft zich wacnxen. ue cruse regering neen zien f""1 7 1 1 7 stellen en op het ogenblik ziet het er zelfs naar uit dat Kenyatta de Britse regering zal kunnen redden uit een zeer r\fs XnivrihnT netelige positie in Kenia. E. was name- UP ZjUtU.lUU! een zeer ongerijmde en zelfs enigs- lHk zins gevaarlijke toestand ontstaan door dat de meerderheidspartij van de in heemse nationalisten, de K.A.N.U.. in oppositie ging in het Wetgevend_ Li chaam, terwijl de minderheidspartij, de K.A.D.U. besloot de regering te steunen. Op het ogenblik lijkt het alsof Kenyatta er in zal slagen deze beide partijen bij een te brengen in een ccalitie. welke in haar geheel zal meewerken met de re gering, aldus het ogenblik naderbij brengend waarop Kenia volledige onaf hankelijkheid zal verkrijgen, evenals Tanganjika. dat op 9 december van het huidige jaar onder leiding van Julius Nyerere onafhankelijk zal worden. Er is evenwel nog een andere moei lijkheid. Wat ook de wensen mogen zijn van de Britse regering en van de blan ke nederzetters in Kenia, zij zullen moeten zwichten voor het verlangen van een groot deel van de Afrikaanse be volking van Kenia, dat Yomo Kenyat ta. die nu reeds een leidende rol speelt m de binnenlandse politiek, officieel in staat gesteld zal worden deel te nemen aan de werkzaamheden van de over gangsregering van de kolonie. Het ko loniaal bestuur heeft een wet ingevoerd volgens welke geen Afrikaan, die meer dan twee jaren doorgebracht heeft in gevangenschap, deel kan hebben aan de werkzaamheden van de regering of het wetgevend lichaam. Dit maakt het op het ogenblik onmogelijk voor Kenyatta cm le hoge zetel te bezetter welke hem door zijn landgenoten is toegekend. Het is vrijwel zeker, dat de Britse regering ook in dit opzicht bakzeil zal moeten halen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiMiiiiiiiiiiii' ehalve in Kenia, is ook in de rest van Oost-Afrika de toestand iets verbeterd, dank zij grotere bereid heid van de Kabaka van Boegan- da om mee te werken tot het vormen van een onafhankelijk Oeganda. Want Oeganda zal wellicht spoedig na Kenia, onafhankelijkheid verwerven. En als Oeganda en Kenia evenals Tangan jika. onafhankelijkheid hebben ver worven, is de kans zeer groot dat de plannen voor een federa tie van de drie landen wellicht met Zanzibar, doorgang zuller vinden Men is rees bezig de grondslager, te leggen voor deze federatie. De drie landen be schikken namelijk reeds sedert 13 jaar over het z.g. Hoge Commissariaat voor Oost-Afrika, dat onder voorzitterschap staat van de gouverneui van Kenia en dat geregelt bijeenkomt en beschikt over zijn igen staf van ambtenaren en tech nici. Dit Hoge Commissariaat draagt de verantwoordelijkheid voor de gemeen schappelijke posterijen, de civiele lucht vaartdiensten, douane, medische dien sten, bosbeheer en de verkeersorgani- saties van de drie landen. Het feit dat Tanganjika vrijwel reeds onafhankelijk heid heeft verworven, heeft de positie van het Hoge Commissariaat niet aan getast. De federalisten waarvan Julius Nyerere de leidende figuur is, hopen dit gehele apparaat ovei te nomen als basis voor een te vormen federatie. En er zijn geen moeilijkheden te verwach ten over het gemeenschappelijk betaal middel voor de federatie. Want reeds heden gebruiken de drie landen hetzelf de betaalmiddel. én interessante en moeilijke vraag blijft vooralsnog de kuststrook van Kenia met de haven van Momba- De Engelsen hebben namelijk sa deze strook gepacht van de sultan van Zanzibar. Er is zelfs geen verwijderde kans dat een onafhankelijk Kenia be reid zou zijn de eigendoms: echten van de sultan te erkennen. En de sultan zelf zal er weinig aan kunnen doen. Zijn eiland ligt 30 km van de kust, en hij beschikt niet over de militaire middelen om te voorkomen dat Kenia een eind maakt aan de bestaande pachtovereen komst tussen Brittannië en de sultan en de kuststrook inpalmt. De federalisten op het vasteland beschouwen Zanzibar als behorend tot de groep en derhalve ais toekomstig lid van de federatie. Maar de sultan van Zanzibar is, om voor de hand liggende redenen, gekant tegen dit lidmaatschap. Hij is zelf Ara bier. en de door hem gesteunde Ara bische Nationalistenpartij heeft kortge leden op het nippertje de eerste verkie zingen op het eiland gewonnen, ofschoon de Afro-Sjirazei de meerderheid vormen van de bevolking op de eilanden Zanzi bar en Pemba Lidmaatschap van de federatie zal e eind maken aan de Arabische over nr. op Zanzibar. DAAN VAN DER VAT. (Van onze kunstredactie) UTRECHT, 25 aug. In het Centraal Museum te Utrecht wordt van 15 sep tember tot 19 november een grote ten toonstelling gehouden, gewijd aan het levenswerk van Pieter Jansz. Saenre dam (1597-1665). Een dergelijk uitge breid overzicht van het oeuvre van deze meester is tot op heden niet getoond. Het is niet waarschijnlijk dat, gezien de prijzen die momenteel voor werken van Saenredam worden gevraagd en de kwetsbaarheid van de panelen, het ooit nog mogelijk zal zijn een dergelijke tentoonstelling bijeen te brengen. Saenredam is op zijn terrein dat hoofdzakelijk de architectuur-schilde ring betreft en met name zijn onover troffen zeer verfijnd geschilderde kerk interieurs een even klassiek schilder als Vermeer of Terborch dat zijn in het genrestuk. Daarbij is Saenredam een magistraal tekenaar en graficus. Tevens is het werk van deze schilder, zowel zijn conterfeitsels van kerken als van wereldlijke architectuur, een hoofdbron voor de bouwgeschiedenis van onher kenbaar gerestaureerde gebouwen of van verdwenen monumenten. Wat op de tentoonstelling wordt ge toond is onder meer afkomstig van Washington, Boston, Warschau, Berlijn, Weimar. Leipzig, Parijs, Zürich, Ham burg, Kassei, Brunswijk, Glasgow en Londen Uiteraard komt er ook veel uit Nederland zelf, o.a. uit het Amsterdam se Rijksmuseum, Museum Boy.nans-van Beuningen, het Rijksprentenkabinet, de gemeente-archieven van de hoofdstad. Utrecht en Haarlem en uit vele parti culiere verzamelingen. Er zal een ten toonstellingscatalogus worden uitgege ven (Nederlandse en Engelse uitgave), die opgave en afbeeldingen van het ge hele werk van de schilder omvat, als- mede bijdragen door Nederlandse spe cialisten over Saenredams schilderijen en tekeningen en over de geschiedenis van de voorgestelde gebouwen. ALGIERS, 26 aug. (UFO In Alge rije zjjn gisteren tengevolge van terro ristische geweldpleging veertien perso nen om het leven gekomen. Zeventien anderen werden gewond. In de honderd kilometer ten zuiden van Algiers gelegen stad Medea voer den moslemrebellen een bloedige aan val uit op een plaatselijk restaurant. De terroristen gooiden eerst een hand granaat naar binnen en daarna open den zij met machinegeweren het vuur op de in de gelagkamer aanwezige per sonen. Vijf mensen, waaronder een vertegenwoordiger van de algemene moslemraad Kebaili en twee politie mannen, werden op slag gedood, ter wijl acht anderen ernstige verwondin gen opliepen. In Algiers werd een sergeant van het Franse leger in zijn auto doodgescho ten en in Mascara werd een Europese zakenman uit Algiers vermoord. Tijdens de verscheidene ontploffin gen die Algerije gisteren weer in op schudding hebben gebracht, is een per soon ernstig gewond geraakt. Een jonge Fransman werd zodanig verwond dat zijn linker voet moest worden geam puteerd. Voor zijn leven wordt ge vreesd. ROTTERDAM, 25 aug. Met een kapitaal van ƒ5 min. waarvan geplaatst 1 min en in contanten volgestort f 100.000, hebben Phs. van Ommeren n.v., Rotterdam, en Pierson, Heldring en Pierson, Den Haag en Amsterdam, opgericht Maasvliet Scheepvaart Maat schappij (Maasvliet Shipping Company) te Rotterdam. Het doel van de vennoot schap is de uitoefening van het rederjj- bedrtjf, het vervoeren van goederen en personen en de exploitatie van het schip, ten tijde van de oprichting der vennootschap gebouwd. Phs. van Om meren en Pierson, Heldring en Pierson nemen elk in het geplaatste kapitaal deel voor 500.000. Tot d'rectrice is benoemd Phs. van Ommeren. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek aer enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het re=" voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording m aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaana kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermeiamy van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men boude er nog rekening mee, dat men tninstens dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het om niet mogelijk is. in te gaan op verzoeken tot persoonlij* beantwoording der brieven. Ik ben gehuwd, 76 jaar en heb een inkomen van 4.000 gulden. Hoeveel inkomstenbelasting moet ik betalen over 1961? vraagt P.T. Rekening gehouden met de ouderdoms- aftrek bent u over een inkomen van 4.000 verschuldigd aan inkomstenbe lasting 195. Eventueel reeds van u in gehouden loonbelasting komt daarop nog in mindering. J.W. vertelt van een meningsver schil met een vriend, die beweerde, dat men een kort verhaal in zeven voud moet opsturen ingeval men het aanbiedt aan de redactie van een weekblad. Is dat zo, vraagt hij ons nu. Wat voor marge en wat voor spatie moeten worden in acht genomen? Wij zijn maar eenvoudige mensen van de krant. Bij ons is het daarom al vol doende als iets in éénvoud wordt aan geboden. Bij een weekblad zal dat niet anders zijn. Omtrent een in die kring bestaande excessieve eis van liefst ze ven exemplaren van een ter plaatsing aangeboden stuk, is ons althans niets bekend. De zaak wordt natuurlijk anders als het een prijsvraag betreft, met daaraan verbonden een jurering door bijvoor beeld zeven her en der wonende jury leden. Het is duidelijk, dat inzending in meervoud een vereiste kan zijn. Wat de overige vereisten betreft: men type de regels liefst niet compact op elkaar en late een behoorlijke marge open. Maar wat nog belangrijker is: kopij moet ingeleverd worden op éénzij dig betypte of beschreven vellen. Welke is de kortste weg van Haar lem naar Innsbrück in Oostenrijk en hoeveel km? Wij reizen per auto, aldus M. A. d. H. Wij raden u de volgende route aan. Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Eindho* ven,' Roermond, Düsseldorf, Keulen> Frankfurt, Würzburg, München, Inns brück. De route bedraagt ongeveer 850 km- Een aantal lezers heeft ons opnieuw gevraagd enige fietstochten te willen uit stippelen van de ene plaats in Neder land naar de andere. Opnieuw moeten wij zeggen, dat w0 zeer tot onze spijt niet aan zulke ver zoeken kunnen voldoen. Men vraagt dan eensdeels te veel van ons, ander deels te weinig: zó weinig, dat m|n minstens evengoed zelf in staat is vereiste gegevens bijeen te garen. Me11 schaffe zich een eenvoudige (fiets'* kaart van Nederland aan en stippele zelf zjjn tocht uit. Geloof ons: het ver" schaft u een voorschot op het eigenlu' ke reis- en trekgenoegen. Het is leef' zaam, spannend, prikkelt de zelfwerK' zaamheid en men zal bewuster de ver* rassing ondergaan de kennismakin» met een werkelijkheid die op de kaart met de symbolen van rode lijnen e" stippen wordt weergegeven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 26 aug. De bron zen cent blijkt een veelgevraagd artikel te zijn. De begroting van het Staatsmuntbedrijf moet, mede in verband met deze grote vraag, zelfs worden gewijzigd. Het bleek nodig te zijn de produktie van centen te verviervoudigen. Het aantal centen dat in omloop is, werd verhoogd tot bijna 85 miljoen stuks, aldus minis ter Zijlstra in zijn toelichting op de begrotingswijziging. Horizontaal: 1 har nas - 4 maand - 7 Engels bier - 8 mak - 9 speelgoed - 10 gesloten - 11 jong zoogdier - 13 nim mer - 15 gevange nis - 17 gramschap - 19 plaats in Gel derland - 22 zwar te stof - 24 insect - 26 plaats in Gel derland - 27 vogel - 28 vlak - 30 ver binding - 32 hooi- stapel - 35 litur gisch hoofddeksel - 37 wig - 39 kansel rede - 40 landtong - 42 rivier in Enge land - 43 Europeaan - 44 kleur - 45 ik (Lat.) - 46 wind streek - 47 slot. Verticaal: 1 toi letartikel - 2 han delskorting - 3 ka mer - 4 lengtemaat - 5 duidelijk - 6 belasting - 8 vis - 12 onbep. telwoord - 14 vreemde munt - 16 lofzang - 18 vrouwelijk zoog dier - 20 telwoord - 21 lidwoord - 22 dop - 23 liefkozing - 24 insekt - 25 lof - 28 plaats in Drente - 29 modegek - 31 vlaktemaat - 33 Amerikaans dichter - 34 projektiel - 36 bijeenkomst van cow boys - 37 tapijt - 38 blaartrekkend mid del - 39 kerkelijk feest - 41 vreemde munt - 44 vragend voornaamwoord. Oplossing 12 augustus Horizontaal: 1 enk; 4 verderf; 10 nap; 13 leem; 15 boord; 16 bede; 17 keten; 18 zog; 19 leger; 20 net; 21 lijf; 22 dadels; 24 leven; 26 pas; 28 in; 30 rog; 31 massa; 33 ga; 34 nar; 36 egel; 38 order; 40 aden; 42 sedes; 44 kind; 45 raket; 47 batik; 49 kro; 50 et; 51 kroon; 53 set; 55 ee; 57 end; 58 satan; 60 gemis; 62 val: 63 lev; 65 denen; 66 bel; 67 dover; 69 emoe; 70 boete; 72 nero; 73 est; 74 ma troos; 75 lak. Vertikaal: 1 elk; 2 neen; 3 ketel; 5 eb; 6 rozijn; 7 doof; 8 eng; F rd; 10 negen; 11 adel; 12 per; 14 meter; 16 bed; 19 lasso; 21 leges; 22 das; 23 minaret; 25 vod; 26 palet; 27 pardoes; 29 nadat; 31 medan; 32 ark; 33 genre: 35 rek; 37 gebod; 39 dik; 41 nek; 43 sisal; 46 trein; 48 ket; 52 ons; 54 talon; 56 genot; 58 salto; 59 nevel; 60 gems; 61 mee; 62 veer; 6/ vera: 65 dee; 66 bot; 68 rok; 70 ba-; 1 eo. De prijswinnaars zijn: J. Dix, Utrecht sestraat 98 II, Amsterdam; B. Hunting. Voorburgwal 65 Amsterdam, met ver- Luiksestraat 2, Zaandam. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 5 sept. aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N.V. melding: ouder of jonger dan 18 jaar, VEEMARKT LEIDEN, 25 aug. Aan voer 2221 stuks. 10 Stieren; 60 melkkoeien 900-1250 per st. 340 Vette koeien f 2.70- 3.00 per kg. sch. gew. 64 Vare koeien. 2 Vette kalveren; 8 Nuchtere kalveren; 90 Vette schapen f 90-120 per st. 200 Fok schapen 110-140 per st. 1435 Vette lam meren 90-110 per st. en 2 Geiten. KAASMARKT ALKMAAR. 25 aug. Aanvoer 25.000 kg. Fabrieks Edammer f 1.75, 10.000 kg Goudse volvette f 1.86- KAASMARKT LEIDEN 25 aug. - Aan voer: 22 partijen Goudse kaas en 4 par tijen Leidse kaas. Noteringen: Goudse extra kwal. tot f 2.32, le kwal. 2.20-2.26, 2e kwal. 2.16-2.19; Leidse, le kwal. tot i 2.62. DELFT, 26 aug. Een grotere te* genstelling tussen de generale en 6® première van de Taptoe Delft is nau welijks denkbaar. Donderdagavond werd 'dit militaire schouwspel onde? een stromende regen uitgevoerd, vrU* dagavond was alles vol kleur en klank' vooral het historische nummer kwa"» nu veel beter tot zijn recht, hetgeen ook ten volle gezegd kan worden va® de uitvoering van het exercitiepeleton- Op deze avond waren vele plaatsen in de eretribune bezet door gasten van het gemeentebestuur. Onder hen waren de ministers drs. H. A. Korthals van Verkeer en Waterstaat, ir. S. H. Vissef van Defensie en drs. J. W. de Pous van Economische Zaken. Voorts merkten wij op dr. L. J. M. Beel, vice-presiden' van de Raad van State, de procureur' generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E; Langemeijer, en de president van he» Hoog Militair Gerechtshof, mr. J. U. Doornbos. Maar vooral schitterden op de hoofdtribune de vele uniformen van de hoofdofficieren van land-, zee* en luchtmacht die een dergelijk mil1' tair schouwspel met andere ogen be* kijken dan de doorsnee burger. Zo, de vakaritie-pret zit er weer op. Nu maar weer aan het werk. Dat kun je ook met plezier doen. De oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 4 leraar, 6 laars, 8 kamer. 10 herder. Vertikaal: 1 adelaar, 2 veer, 3 tandem, a overvol, 7 aalbes, 9 aker. De prijswinnaars: le prijs: Yvonne Cramer, Emmalaan 26, Haarlem. 2e prijs: Marianne Schelling, Oian3 straat 46, IJmuiden. 3e prijs: 'Wimpie Blom, Hoofddorp, Nieuwe inzendingen, liefst per 'blad- kaart, aan de redactie van cu ijnker Naam van je krant vermelden. ?erpri)*' bovenhoek schrijven: „K-ina vraag".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 10