TER VERVANGING ST. ELISABETH'S OF GROOTE GASTHUIS Ifnnmsk. [N gCHALKWIJK thans in plan gereed Kosten bouw en inrichting worden geschat od 33 milioen gulden Voorlopige capaciteit van zeshonderd bedden Pater Martien Stokman wordt morgen in de Spaarnekerk gewijd Grenswijziging met Haarlemmerliede Vakantiefeesten nu ten einde ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 PAGINA 3 f 1 .1 ii HAARLEM, 26 augustus De Plannen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in Schalkwijk ?ijn nu rond. Binnenkort zullen H. en W. de raad een nota over de ziekenhuiskwestie aanbieden, daarin wordt voorgesteld het nieuwe ziekenhuis te laten bou wen door het St. Elisabeth's of Hroote Gasthuis. Het nieuwe zie kenhuis moet in de plaats komen van het bestaande ziekenhuis aan he Gasthuisvest. Het krijgt voor- l°Pig een capaciteit van 600 bed den, maar met een uitbreidings- hiogelijkheid tot 700 a 750 bed den. De gemeente zal voortaan niet meer bijdragen in de exploi tatie van het ziekenhuis. Het jnoet zichzelf bedruipen. De bouwkosten moeten ook door het ziekenhuis zelf gefinancierd wor den, al zou de gemeente in prin cipe bereid zijn desgewenst garant te staan voor de betaling van rente en aflossing van een aan te gane geldlening. Bouw en inrich ting van het nieuwe ziekenhuis worden geraamd op 33 miljoen gulden. De gemeente wil zich op werpen als eerste gegadigde, wan neer de regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis zouden be sluiten het oude gebouw te ver kopen. B. en W. zullen aan de raad voorstellen zich met de con clusies van hun nota accoord te verklaren en de verdere uitvoe ring aan B. en W. over te laten. Het nieuwe ziekenhuis zal ten zuiden van de Schipholweg wor den gebouwd, tussen de plannen Schalkwijk A-l en Schalkwijk B in. Van de Schipholweg zal het ziekenhuiscomplex o.m. geschei den zijn door een zevental sport velden. De hoofdingang komt aan de westzijde van het complex, langs de reeds aangelegde Euro- paweg. Het ziekenhuiscomplex wordt ongeveer 9,5 ha groot. Het ontwerpen van de gebouwen is door de regenten van het zieken huis opgedragen aan het architec tenbureau Irs Cramer en Kruis heer te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling, dat de ziekenhuisnota tijdens een extra zitting van de Haarlemse ge meenteraad, op woensdag 27 september a.s., wordt behandeld. Ruime tuinen Leeftijd boven 16 jaar Bezorgtijd tussen 3 en 5 uur Aanmelden: Smedesiraat 5 Het nieuwe voorstel tot Akf» grenswijziging voor Haarlem- merliede geeft in enkele op zichten toch wel weer te denken. Niet, omdat opnieuw twee verschillende grenswijzigingen in één ontwerp zijn samengevat. Over de wijziging van de grens met Amsterdam zijn beide par tijen het volkomen eens, zodat deze kwestie geen nieuwe moeilijkheden zal opleveren. De vroegere combinatie van grenswijziging met Haarlem èn opheffing van Haarlemmerliede was veel onwezenlijker en is door de Tweede Kamer dan ook verworpen. Maar wel is bij de regeling van de grenswijziging met Haarlem oostelijk Spaamdam en de oostelijke oever van de Mooie Nel buiten beschouwing ge bleven. Haarlem had nadrukkelijk om deze gebieden gevraagd en in zijn toelichting zegt de minister van Bin nenlandse Zaken, dat Haarlem dit op goede motieven heeft gedaan. In het vorig ontwerp heeft de minister beide onderdelen wel in de grenswijziging betrokken. De motieven van toen gel den nu nog altijd, maar de minister vindt thans dat het verlies van beide gebieden de gemeente Haarlemmer liede nog meer zou vergwakken. De redenering is niet helemaal duidelijk. Men besluit tot grenswijziging wan neer daar goede gronden voor zijn. Men laat een gemeente intact, wan neer er geen goede gronden voor grenswijzigingen zijn. De minister redeneert nu: we laten de gemeente Haarlemmerliede intact, hoewel er goede gronden voor grenswijzigingen zijn. Wordt Haarlemmerliede inder daad verzwakt wanneer het oostelijk Spaarndam en de oostelijke oever van de Mooie Nel moet afstaan? Men kan het zich nauwelijks voorstellen. De redenering van de minister volgend, is de grenswijziging bij de Zuidpolder voor Haarlemmerliede eveneens een verzwakking. En de grenswijziging met Amsterdam evenzeer. In zijn toelichting zegt de minister nog, dat in de Tweede Kamer nogal bezwaar bestond tegen de overdracht van oostelijk Spaamdam aan Haar lem. Het enige bezwaar in dit opzicht werd geuit door slechts één enkel Ka merlid. En het is zelfs de vraag of deze ten dezen de mening van zijn fractie weergaf. Het komt ons voor, dat de minister met het huidige wesonwerp de kool en de geit heeft willen sparen. Binnen afzienbare tijd zal de noodzaak om oostelijk Spaarndam en de oostelijk? oever van de Mooie Nel steeds duide lijker gaan blijken. Het gebied blijft in discussie en de minister heeft de kans voorbij laten gaan om hier een duidelijke beslissing te nemen. Maar intussen zullen zowel Haarlem als Haarlemmerliede met betrekking tot deze gebieden moeten improviseren. Het komt ons voor, dat met dit gedeelte van het voorstel NHC memand gediend is. wegen volgens onze informaties om reeds zo spoedig mogelijk een begin te maken met de bouw van het zuster huis. De huisvesting van verplegend en dienst-personeel is nu reeds moeilijk. Het torengebouw passend in de op zet van dit gedeelte van het uitbrei dingsplan Schalkwijk, waar meer toren flats zullen verrijzen krijgt de vorm van een ster met drie punten. In de noord-oostelijke hoek van het zieken huiscomplex is ruimte gereserveerd voor uitbreiding. ziekenhuis krijgt een klasse-afdeling met een capaciteit van 87 bedden. Een belangrijk vraagstuk met betrek king tot het beheer van het nieuwe zie kenhuis moest worden opgelost. B. en W. zijn van oordeel, dat het ziekenhuis eigendom dient te zijn van het bestaan de St. Elisabeth's of Groote Gasthuis Langzamerhand was het de gewoonte geworden, dat de gemeente de tekorten bijpaste in de exploitatie van het Groo te Gasthuis. Vooral van de zijde van de K.V.P. is in de gemeenteraad her haaldelijk bezwaar gemaakt tegen de ze onjuiste bevoorrechting van deze semi-gemeentelijke instelling boven de particuliere ziekenhuizen. In verband met deze kritiek zijn de tekorten de laatste jaren drastisch verminderd en de regenten hebben thans cijfers over gelegd, waaruit kan blijken dat het nieuwe ziekenhuis voortaan geen ge meentelijke bijdragen meer nodig heeft. Wel zal het nodig zijn, dat de tarie ven van het ziekenhuis dan verhoogd worden. Gemiddeld wordt die verho ging berekend op 11,21 per verpleeg dag. De nieuwe tarieven zouden vol gens de berekeningen moeten liggen tussen 10,65 en 17,60. De gemiddel de lasten per verpleegdag zijn bere kend op 37,23 per verpleegdag. De hogere tarieven zijn weliswaar nog niet toegestaan, maar de regenten heb ben toch wel goede hoop, dat de ver- De geb.ouwen van het nieuwe zieken huis komen in ruime tuinen te liggen. Ten zuiden van het beddenhuis is een royale patiëntentuin geprojecteerd en nabij het kinderpaviljoen komt een kin dertuin. Tussen het zusterhuis en de eetzalenvleugel is ruimte voor een zustertuin. Aan de andere kant van de eetzalenvleugel is een rustig tuingedeel- te gereserveerd voor de psychiatrische afdeling. Wanneer de raad met de plannen akkoord gaat en de regenten toestem ming krijgen om het plan te realise ren, zullen de architecten eerst onge veer twee jaar nodig hebben om de plannen bestekklaar te maker Dan moet er een rijksgoedkeuring worden aangevraagd en de bouw zal vermoe- (Advertentie) HAARLEM, 26 aug. Wanneer eenmaal het nieuwe ziekenhuis in Schalkwijk gereed zal zijn, komt de vraag aan de orde wat er gebeuren moet met het bestaande gebouwencomplex van het St. Elisabeth's Gasthuis aan de Gasthuisvest. In gemeentelijke kringen is overwogen er een gemeentelijke verpleeginrichting voor bejaarden in te vestigen, maar intussen is men al tot de conclusie gekomen dat het gebouw daarvoor ongeschikt is. Wij vernemen nu, dat men erover denkt het gebou wencomplex mettertijd geschikt te maken als tijdelijk onderdak voor de nieuwe Technische Hogeschool. Welis waar is op regeringsniveau nog altijd niet beslist, dat de vierde T.H. in Haarlem wordt gevestigd, maar toch wordt daar reeds algemeen rekening mee gehouden. Het ligt in de bedoeling, het nieuwe T.H.-centrum metter tijd te bouwen op het terrein tussen Parkwijk en de Liede. Zolang dit complex nog niet gereed is, zouden de aula, enige representatieve en administratieve ruimten en de collegezalen voorlopig gevestigd kunnen worden in het oude Gasthuis. Een weldaad voor iedere haarsoort is de nieuwe „EUGÊNE" PERMANENT met NERTS-OLIE. Ook voor geverfd, geblondeerd of dor haar. Fantastisch! TEENAGER PERM. v.a. f S.95. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIhillllllllllllllllllll delijk drie jaar in beslag nemen. Voor- eiste goedkeuring toch zal worden ver- lopig zal de grond nog bouwrijp ge- leend. maakt moeten worden. Het terrein is Een belangrijk punt, dat men tege- wehswaar opgehoogd, maar de riolenn- lijkertijd wil regelen is de Verhouding gen en bestratingen moeten nog wor- tussen het regentencollege van het zie den aangelegd. kenhuis en het gemeentebestuur. In In het hoofdgebouw is ruimte gereser- 1914 heeft de gemeenteraad vastgesteld, veerd voor een aula en voor een kapel, dat het Gasthuis een gemeentelijke in- Volgens de modernste inzichten zal ook stelling is, maar dat het geen gemeente- nabij de opname-afdeling een eerste eigendom is. Het heeft zelf rechtsper- hulppost worden ingericht. Het nieuwe soonlijkheid, maar de gemeenteraad In de kerk van Onze Lieve Vrouw Rozenkrans en de H. Dominicus aan het Spaarne is er morgen een bijzon dere plechtigheid, welke om tien uur begint. Dan ontvangt pater Martien Stokman van de Oblaten van de H. Franciscus van Sales uit handen van de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, de priester wijding: Pater Stokman is afkomstig uit de parochie, zijn ouderlijke wo ning staat in Zuid-Schalkwijk, dat parochieel tot de Spaarnekerk be hoort, maar gemeentelijk tot Haar lemmerliede. Maandagavond om zeven uur wordt de neomist afgehaald en een feeste lijke intocht in de parochie bereid. Bij het pontje over de Ringvaart wordt hjj verwelkomd door de bur gemeester van Haarlemmerliede, F. W. M. baron van Hövell tot Wester- flier, waarna de stoet zich kerkwaarts begeeft. De neomist wordt daarbij begeleid door de ruiterij. Bij de Rus- tenburgerbrug sluit de „Spaarne- bazuin" zich daarbij aan. Omstreeks acht uur arriveert men bij de kerk. Pastoor W. C. van Gastele van de Spaarneparochie zal in de kerk de neomist welkom heten, waarna een plechtig lof zal worden gehouden. Pater Stokman draagt dinsdagoch tend om tien uur zijn eerste plechtige H. Mis op. 's Middags van half drie tot half vijf recipieert hij in zijn ouderlijke woning, Zuid-Schalkwijk i!iiumiiV;miT'.""".'imin De Haarlemse Raad voor de Jeugd, de Katholieke Vereniging voor het Gezin en het Haarlems Speeltuinver- bond hebben ook dit jaar weer voor een voortreffelijk feest gezorgd. Heel simpelweg stond iedere dag in de krant het programma voor de vol gende dag. Maar achter die regels school een enorme hoeveelheid werk, aan de voorbereiding waarvan vele uren ten koste gingen. De organisa toren hebben niets nagelaten, om dat programma zo afwisselend mogelijk te doen zijn. Daarbij werd niet alleen veel van hun organisatorische, maar ook van hun improvisatorische talen ten gevraagd. Want herhaaldelijk speelde het weer de rol van een ver velende spelbreker en steeds moest daar dan wat op verzonnen worden. De vakantiespelen, en niet het minst de vakantiekampen, zijn een groot succes geworden, mede dank zij de leiders en leidsters, die heel wat vrije tijd hebben opgeofferd ten dienste van de kinderen. Daarom aan al die mensen aller dank, en met een gerust hart schrijven wij: „Tot het volgend jaar". De vakantie is ten einde of is al thans op een oor na gevild. In menig gezin wordt een zucht van verlichting geslaakt. Niet, dat men zijn kinderen zo graag kwijt wil, maar de ene regenbui na de andere hield de kin deren binnen en op het laatst wist je toch werkelijk niet, wat met ze te beginnen. Maar in dit laatste vakan tie-stukje willen wij toch even al diegenen voor het voetlicht halen, die de laatste weken dag in dag uit gesjouwd hebben met en voor de kin deren, om ze een echte vakantie vreugde te geven. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3