Het Oranje-comité Spaarndam viert 40-jarig bestaan Bouw van Wijk onbedreigd in Haarlems zeilweekeind Priesterwijding in de Spaarnekerk m Vele deelnemers aan zee prestatietocht in Bloemendaal Cor Schuuring sterke kam pioen van Amsterdam Twee branden in Haarlem Tijdens afgelopen weekeinde zeven Duitsers gered Feestelijke receptie onder grote belangstelling Expositie ten bate van orgelfonds Boeiende „Heracles" door Theater Voordewinds rak fraai schouwspel 1 GEVRAAGD KRANTENBEZORGERS MR. A. M. BARON TUYLL VAN SEROOSKERKEN OVERLEDEN Oud-president Haarlemse rechtbank 't binnenhuis" NACHTELIJK STRAATGEVECHT IN HAARLEM-NOORD Vriendelijker i voor 'n gezellig „thuis" J De beurs vandaag: UIT ZEE ONDER ZANDVOORT MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 PAGINA 3 Adventskerk Hilms Muziek Openluchttheater BLOEMENDAAL, 28 aug. Het is een voortreffelijke avond gewor den in het Bloemendaalse openlucht theater. De Arnhemse Toneelgroep Theater gaf er een reprise van Euri pides' '„Heracles", welke voorstelling wij reeds besproken hebben naar aanleiding van de Haarlemse pre mière in mei. Helaas was het thea ter weer lang niet vol, maar dege nen die aanwezig waren, hebben ademloos genoten van deze voorstel ling. Waarom eigenlijk?, is men ge neigd zich af te vragen. Is „Hera cles" werkelijk goed toneel? Er ge beurt betrekkelijk weinig, dat recht streeks voor het publiek te zien is. De eigenlijke handeling speelt zich gelukkig? achter de schermen af. Maar dat is in feite niet zo be langrijk, omdat desondanks het pu bliek er steeds direct bij betrokken wordt. liiiaN Op het Zandvoorts circuit Leeftijd boven 16 jaar. Bezorgtijd tussen 3 en 5 uur. Aanmelden! Smedestraai 5 250 softballsters op toernooi van Onze Gezellen Geslaagd voor het instructeursdiploma Bejaarde dame aangereden Speler breekt been naar permanente meubelexpositie le en 2e etage vrij te bezichtigen Jan van Gemerden voetbaltoernooi „Beverwijk" wint Dammen bij VKD Zilveren Ooievaar voor Velsen Gevaarlijke schutters •- •- •- SPAARNDAM, 28 aug. Het afgelo pen weekeinde heeft Spaarndam feest- sevierd. De burgerij jong en oud neeft het veertig jarig bestaan van de ..kommissie tot het houden van kinder- eesien op K mngirsr r* 1 wede door het mooie weer is dit her denkingsfeest een groot succes gewor- H i.' ?we de precieze aium »- 'chting niet bekend is, h-u "r-> e bpaarndammers het op 1 augustus 1921. ~e iiestelijkheden beg„iinen z nag met een druk bezocht- van de jubilerende commissie in „De loerist" op de IJdijk. 's Middags ook verzorgde de harmonie „Crescendo" een rondwandeling door ne Jerwjjl 's avonds de harmonie „Kunst kring Apollo" - van origine een Spaarn- dajns korps - een muzikale optocht hield. Gisteravond concerteerde de harmonie vjUrescendo" in de muziektent op de jvestkolk. De commissie had voor een •westelijke verlichting gezorgd. Onge veer twaalfhonderd lampjes gaven aan pittoreske ruimte een feestelijk aan dien. pe jubilerende commissie is het ge lukt om veertig jaar lang met uit- ondering uiteraard van de oorlogsjaren de feestelijkheden op de verjaardag van de Koningin in Spaarndam te orga niseren. In het oprichtingsjaar reeds be sloot men niet alleen kinderspelen te or ganiseren, maar ook volksspelen voor °uderen. Ook heeft de commissie sinds het bevrijdingsjaar 1945 het Zich tot een ere-zaak gerekend de or ganisatie van de jaarlijkse dodenherden king op 5 mei op zich te nemen. .De eerste, die de jubilerende commis- pc, namens de gemeente Haarlem, ge lukwenste, was wethouder J. A. Schip- Pers. Deze was ervan overtuigd, dat het initiatief van 1 augustus 1921 vruchtbaar ls gebleken. „Die veertig jaren bewij- Zen tenvolle dat de commissie haar taak ten opzichte van de oude en jonge bur gerij juist heeft opgevat en dat de vorm van organiseren verantwoord en goed tvas". Wethouder Schippers wenste Voorts de commissie nog veel jaren ze genrijk werk toe, liefst voor een toe- hemend aantal burgers, in een toene mend aantal woningen". BENTVELD, 28 aug. Om gelden te Verzamelen.voor de bouw van een orgel in de Nederlands-Hervormde Advents kerk is in de bijruimten van het gebouw een tentoonstelling georganiseerd van Werken door Bob Buys, Poppe Damave, Brans Verpoorten en Hic. Jonk. De exposanten en initiatiefnemers, aanwe zig bii de opening, jongstleden zaterdag, Worden door de predikant, drs. J. E. Drost, begroet. Het feit dat in het kerkgebouw geen Mijfende kunstwerken te zien zijn mag biet opgevat worden als een principiële afwijzing, aidus spreker. De verhouding tussen kunst en kerk is sterk gewijzigd ,de architect heeft de mogelijkheden hem U'tgesjoten. De tijdelijke aanwezig- *n kunstwerken doet ons besef- zOm t°t n°£ toe gemist hebben, umdat deze tentoonstelling ook be doeld is als een bijdrage in het culturele leven van de gemeente was burgemees ter dr. Peereboom Voller uitgenodigd de opening te verrichten. Deze toonde zich verheugd over het ontstaan van een cul- mreel centrum in dit deel van zijn ge meente. De vrees voor concurrentie met Hloemenheuvel achtte hij ongegrond. Integendeel, de band tussen kunste naars en publiek moet nauw aangehaald borden. De kunstenaar van nu uit zich op een Zeer persoonlijke wijze; ieder moet de kans hebben zijn eigen persoonlijkheid daartegenover te plaatsen. Het grote publiek staat al niet meer Zo afwijzend tegenover de moderne kunst die zoveel minder algemeen aan spreekt dan de klassieke. Als we ons ™ülen opstellen voor het eigene in het kunstwerk is de vraag naar de voorstel ling ervan al niet meer zo belangrijk. ~.e burgemeester prees de kerncollectie Se in feite een combinatie is van vier atzor derlij ke exposities. De tentoonstelling, in het kerkge- pouw, Leeuwerikenlaan 7 te Bentveld geopend tot en met 10 september, da gelijks van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. FILMS: cINEma PALACE: Pygmalion, a.l. 2, T en 9.15 uur. FRANS HALS: Slaapkamergeheimpjes, 18 laar. Dag. 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. IJDO: Voetstappen zonder spoor, 14 Jaar. °ag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. %XOR: Mag dat in Bagdad?, 14 Jaar. (2e week) 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Sag mir adieu, a.l. 2, 7 en 9.15 uur. HOXY: Maandag t/m do.: De onder gang van Billy the Kid, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. I'DIODe brave soldaat Schwejk, aJ. (7e week), 2.15, 7 en 9.15 uur. Dag. 10.30 en 4.15 uur: Walt Disney-festivai. INERVA: Ma,, di., wo. en do. 2.30 uur: mijnen van Koningin Salomo, a.l. ijaandag, di. en wo. 8.15 uur: Roman holiday, a.l. Do. 8.15 uur: Koningin c-hristina, 18 jaar. Maandag 28 augustus p Openluchttheater Bloemendaal. 8.15 uur: v^Peert door het Noord-Amerikaanse or kest Grande Ronde Symphony Orchestra, f, egramma: Werken van Kindier, Franck opland, Riegger en Grofe. Vervolgens sprak namens het cen- trum-comite Nationale xeesl-ugen in Haarlem de heer E. H Teckinek. ,ud- hoofdcommissaris van politie te Haar lem. Hij zei, dat de jubilerende commis sie het meest rustige buiten-comité was en dat er tot heden sprake was geweest van een bijzonder prettige samenwer king. „Ik hoop van harte, dat Spaarn dam in de toekomst zijn eigen sfeer, zijn aparte programma en in het bij zonder zijn kinder-aubade op Koningin nedag mag behouden. Blijft Spaarndam- mers, blijft Uzelf en doet niet mee aan vernationalisering in een tijd, waarin het vernationaliseren een hobby is ge worden. In de toekomst zal de goede samenwerking tussen Haarlem en U blijven voortbestaan", aldus de heer Teckinck. De voorzitter van de commissie, de heer K. W. M. Wagenaar, bedankte ver volgens de vele aanwezigen, onderwie de burgemeester van Spaarnwoude en Haarlemmerliede, F. W. M. baron van Hëvell tot Westerflier, wethouder J. A. Schippers, het Haarlemse gemeente raadslid, de heer W. J. B. van Liemt, de voorzitter van de prinses Julianabond uit Haarlem Oost, de voorzitter van de harmonie „Crescendo", de heer K. Braun, de oud-burgemeester van Spaarn dam, de heer J. A. Bakhuizen, die tij dens de officiële oprichting van de commissie burgervader was en bet schermheer is geweest, de oud-voorzit ter van de commissie, de heer G. Tiggel- man en de voorzitter van de Oranje Ver eniging te Haarlem Noord. De heer Wagenaar was ervan over tuigd, dat de samenwerking met de ver schillende Haarlemse instanties steeds vruchtbaarder zou worden. „Met de steun van anderen uit Haarlem komen wij zeker tot een gouden jubi leum en we zullen onze Spaarndamse sfeer in de loop der jaren handhaven. Spaarndam moet Spaarndam blijven!" De jubilerende commissie ontving van vele instellingen en particulieren ge schenken onder couvert. De Oranje ver eniging uit Haarlem-Noord verraste de commissie met drie grote flessen gian- tievoor onder de komende verga deringen", zoals de voorzitter van ge noemde vereniging opmerkte. Na het officiële gedeelte van de receptie, was er voor de vele belangstellende gele genheid de jubilerende commissie-leden persoonlijk de hand te drukken. De voorstelling lijkt mij sinds mei van dit jaar gerijpt. De verschillende ele menten waren beter op elkaar afge stemd en met name de muziek van Hans Kox heb ik nu eerst recht kun nen waarderen, omdat die de ruimte als klankbord behoeft. Het decor van Jo- han Greter voldeed in deze ruimte ook veel beter: het was een rustpunt in een kosmos waar zich aan de mens een tra gedie van alle tijden voltrekt. Deze tweede maal viel mij sterker nog dan bij de Haarlemse première op, dat het slot van de voorstelling niet duide lijk over het voetlicht komt. De oor zaak daarvan is, dunkt me, dat Eric Schneider als Theseus de verlichte vorst van Athene zich teveel als een toevallige voorbijganger gedraagt. Hij speelt niet de integrerende rol in het dra ma, die Euripides hem heeft toegedicht. Hij speelt 'te weinig bewogen om de be vrijding van de geest gestalte te geven, zoals de schrijver dat bedoeld heeft. Daardoor verloor de voorstelling aan het slot haar spankracht en misschien was dat ook de oorzaak van het feit, dat het nu eenmaal niet in de klas sieken geschoolde publiek het einde niet als zodanig herkende en aarzelde de spelers het welverdiende slotapplaus te geven. (Van onze zeilmedewerker.) HAARLEM, 28 aug. Het Noorder Buitenspaarne is zaterdag en zondag voor vele Haarlemmers het schouwto neel geweest, waarop de deelnemers aan de jaarlijkse, door de Haarlemse Jacht club en de Haarlemse Zeilvereniging ge organiseerde nationale wedstrijden hun behendigheid demonstreren in het uitbui ten van de wind. De westelijke winden, die dit jaar meer dan ooit overheersend zijn, noopten tot een voordewindse start. Valken, Vrijheidjes en Sterns voeren dus op hun fraaist, compleet met ballon- fok langs de toeschouwers in de rich ting van Spaarndam, waar bij de eerste boei, vlak onder de bij de scheepswerf voor de wal liggende coasters, telkens uit een dicht veld kreten om ruimte op klonken. Dit voordewindse rak bleek intussen voor sommige lichtere schepen nog vol moeilijkheden te schuilen. De wind, die krachtig, maar bovendien enigszins schiftend was, dreef bijvoorbeeld een tweetal Sterns op zijn onverwachtst naar de kant, waar bleek, dat de masten el kaar in het heetst van het gevecht had den aangegrepen. Op hetzelfde ogenblik moest een der volgboten bij een gekap seisde vaurien assistentie verlenen. Deze nieuwe wedstrijdklasse was bij Haarlem door slechts een vijftal vertegenwoor digd, waarvan slechts twee de finish haalden. D. de Vries, wiens boot na de start volgelopen was, won zondag twee maal, hetgeen veel van de geleden el lende zal hebben vergoed. Van de zestien Vrijheids jachten bleek de „Rakker" van Bouw van Wijk driemaal het snelste. Met zijn blauw-witte spinnaker bolrond arri veerde Van Wijk als eerste bij de Spaarndamse boei. Rak voor rak werd het minieme voordeel verder uitge buit. De voorsprong groeide tot een minuut en later tot bijna drie, zodat de term „met een straatlengte" op zijn plaats is. H. Schmitz Jr., zaterdag tweede, wist zondagmorgen tot in de tweede ronde de leiding te houden. De zege was echter opnieuw voor Van Wijk, die 's middags nog eens opnieuw zijn aparte klasse demonstreerde. Met zijn drie overwinningen bleef hij de bezitter van de wisselprijs, die hij vo rig jaar voor het eerst in bezit kreeg. In de Sternklasse nam E. Cancrinus de zilveren „Moolenbeecker" van mej. E. van der Stadt over, dank zij een score Voor het eerst in haar vijf-en-zeven- tig-jarig bestaan beleefde de Spaarne kerk een priesterwijding binnen haar muren. Dat was gisteren, toen de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, pater Martien Stok man van de Oblaten van St. Francis- cus van Sales tot priester wijdde. Het was natuurlijk een feest voor de paro chie, maar zeker voor Schalkwijk, om dat sinds mensenheugenis nog geen ge boren en getogen Schalkwijker priester was gewjjd. In aanwezigheid van zijn familiele den en vele parochianen werd Martien Stokman het sacrament van het pries terschap toegediend, een indrukwek kende plechtigheid, tijdens welke mgr. Van Dodewaard werd geassisteerd door bouwpastoor C. van Teijlingen als dia ken en kapelaan N. Reus als subdiaken. Pastoor W. C. van Gastele fungeerde als presbyter-assistens, twee confra ters van pater Stokman waren troon- diakens, namelijk de paters C. van der Vossen en J. Duinhoven. Onder leiding van de heer A. Goossens en aan het or gel begeleid door Anton de Beer zong het parochieel heren- en jongenskoor, versterkt door Musica Laïca, de Mis in bes-dur van Joseph Haydn. Na afloop werd het „Omnes gentes plaudite mani- bus" van Jan Mul gezongen. Bovenstaande foto geeft een beeld van de plechtigheid. °eMENDAAL (aan zee)28 ang. Öa°"®Fdenzestig zwemmers hebben zon- Hiks K deelgenomen aan de jaar- <|a„l Zeeprestatietocht, die de Bloemen- lsee Se reddingsbrigade voor de vijfde We„„ °rganiseerde. Van dit, gezien de Herngesteldheid gunstige, aantal deel- Volh„fs n een jongen de tocht niet gaf hi'i'V'1' ^r'i spoedig na de start braohfl6 toeht van twee kilometer vol de af<st„n G 114 zwemmers de tocht; 45 van 5 Yan een kilometer werd door V°lbrar.v,+ T^n®escllreven 46 deelnemers den tnL? prestatietocht werd gehou- er Werd ?ar|dvoort en Bloemendaal; lijke ririv,?1 de stroom mee in noorde- Na h,,„ lng gezwommen. Post rio |?rste aanmelding in de strand nemers ïo+netering" waar de deel- ^eriinpri„ er' een Plastic embleem in ont- Vangst a"® een platic embleem in ont- konden nemen werd eerst te voet een afstand van een of twee kilo meter naar de startplaats afgelegd. De deelnemers aan de twee kilometer start ten ter hoogte van de strandwinkel van de heer Volkers in Zandvoort, die aan de een kilometer halverwege het tenten kamp van de vereniging Helios ten zui den van de kop Zeeweg. De technische leiding van de zeepres tatietocht 1961 was in handen van de heer J. van der Pol, voorzitter van de technische commissie van de Bloemen daalse reddingsbrigade, de administra tieve leiding berustte bjj de heer J. Booms. Behalve veel individuelen nam uit Haarlem een grote groep zwemmers van de zwemvereniging Njord aan deze zee prestatietocht deel. Voorts waren er groepen, bestaande uit leden van de reddingsbrigades in Utrecht, Zandvoort, Amsterdam, Zaandam, Akersloot, Heer Hugowaard en Alkmaar, ZANDVOORT, 28 aug. Cor Schuu ring heeft zich in het wielerkampioen schap van Amsterdam, gisteren op het grillige circuit van Zandvoort ver reden, duidelijk de sterkste rijder ge toond. Met twee lengtes voorsprong op de slagvaardige Henk den Enting, die als eerste van de zeven koplopers met een kleine voorsprong over de Hunze- rug was gekomen en beste kansen scheen te maken op de volle winst, snelde de fel jagende Sohuuring als triomfator door de finish. De eerste aanval in deze kampioens race, waarvoor 63 renners aan de start verschenen, kwam in de zesde ronde het circuit moest 25 keer afgelegd worden van Dokter, Helsloot, Ver- berkt en Wuurman. Deze vier demar- ranten wisten enkele ronden lang aan de leiding te blijven en moesten toen voor de jagende overmacht van het peloton, waarin Koolhof, Schouten, Van Smirren en Den Enting de toon aan gaven, het hoofd buigen. Nauwelijks was de hereniging een feit of Hagman, Rabe en weer Verberkt gingen er van door. Zij kregen nog wel versterking van Koopmans, Helsloot en Bouqet en wisten met zijn zessen een 300 meter voorsprong bijeen te fietsen, maar dat bleek toch niet voldoende om een be slissing te forceren. Een nieuwe ontsnapping van Heun- ders, Koolhof, Bouqet, De Jong, Wuur man en De Kok, leverde evenmin enig resultaat op en vier ronden voor het einde kwam alles weer bijeen. Op dat moment telde de hoofdmacht nog maar achttien man. De strijd was echter nog geenszins gestreden; Rijkers, Ver berkt, Den Enting, Schouten en Hel sloot snelden opnieuw de ruimte in en alleen Schuuring en De Jong konden die aanval pareren. Zeven man op kop dus. Van hen beraamde Den Enting in de laatste klim naar de Hunzerug met een felle demarrage zijn finish en bijna leverde hem dat succes op. Al leen de sterk rijdende Schuuring wist hem nog te achterhalen en voorbij te st -venen. Een knappe prestatie, te meer daar Schuuring zaterdagavond pas laat thuisgekomen was uit Ronde van Oost-Duitsland. De uitslag luidt: 1. C. Schuuring (Olympia), de 105 km in 2 uur 36 min. 4 sec.; 2. H. den Enting (Le Cham pion); 3. R. de Jong (Olympia); 4. H. Schouten (Bataaf)5. K. Verberkt (Germaan); 6. A. Rijkers (RKWV Am sterdam) 7. A. Helsloot (Olympia)8. F. van Lachterop (Le Champion); 9. A. Post (Olympia); 10. J. Dokter (Ba taaf) In de race voor nieuwelingen wisten vier renners een voorsprong te verove ren en van hen was Stakenburg in de eindsprint het snelst. De uitslag; 1. H. Stakenburg (Olympia), de 63 km in 1 uur 35 min. 52 sec.; 2. J. Lazerom (Ulysses); 3. W. Griffioen (Bataaf); 4. T. Boll (Bataaf)5. H. Pels (Olym pia); 6. B. Wijdenes (Le Champion); 7. J. Seegers (Olympia); 8. W. Kennis (Olympia); .9. P. Moens (Bataaf); 10. W. Nieuwendijk (RKWV Amsterdam). Uitslag adspiramten: 1. C. Breed (Ba taaf), de 33 km in 55 min. 50 sec.; 2. D. Holst (Olympia); 3. F. v. d. Ruit (Olympia)4. M. van Bohemen (Le Champion); 5. M. Boogaard (Le Cham pion); 6. H. Möller (Ulysses); 7. A. Marinus (Ulysses)8. F. Poppen (RKWV Amsterdam)9. F. Schulze (Olympia)10. R. Caldenhove (Le Champion) van 113. M. Kraaier, die zaterdag zo onfortuinlijk met een collega van de sloot op de wal was geraakt, wist toen desondanks de vierde plaats te bezetten. Met Bouw van Wijk was G. Kaars Sij- pesteyn uit de Jeugdklasse de enige, die driemaal als nummer één wist te eindi gen. Bij de 12-Voetsjollen, op het Spaar- ne en Mooie Nel steeds goed vertegen woordigd, lag het wel even anders. Pieter Bulters, zonder diens eigen boot boot als outsider te beschouwen, kwam ditmaal niet tot grote daden. De strijd ging hier nu tussen F. Speekman, F. Daniels en L. Hommels. Daniels begon met twee overwinningen, waarna alleen Hommels (tweemaal tweede) nog enige kans over hield. De zege, die daarvoor moest wor den behaald, volgde in de laatste beurt en toen Daniels achter hem, Speekman en F. Plantenga vierde werd, bleek Hom mels met zijn 63 punten in de totaaltel ling precies één punt op zijn concurrent te zijn uitgelopen, voldoende voor het verkrijgen van de gloednieuwe wissel- prijs. De overige uitslagen luiden; Sharpyklasse: 1. B. Binkhorst (1-1-2); 2. E. Bakema (2-2-1). Valkenklasse: 1. R. van Dijk (3-1-1); 2. J. F. Klasinga (1-2-3). 16 m2 Klasse: 1. H. v. d. Kooy (4-1-1); 2. C. Stelling (5-3-2). Olympia jollen: 1. J. P. Loogman (1-1-2); 2. A. P. Blok (2-2-1). HAARLEM, 28 aug. Het eerste „On ze Gezellen" softball toernooi, dat als afsluiting van de softball competitie is bedoeld, werd voor de organiserende club een veel groter succes dan ooit werd verwacht. Naast het feit dat er 250 softballsters, verdeeld over twintig deelnemende negentallen meespeelden, passeerden ook ruim vijfhonderd bezoe kers de controle. Vijf en dertig wedstrij den waren nodig om de prijswinnaars aan te wijzen. HHC, HCK, VVGA en Onze Gezellen bereikten de finale. Onze Gezellen was dit gelukt via een gave 2-0 zege op de eerste klasser OWO. HHC en HCK kwamen in de winnaarsronde, VVGAOnze Gezellen speelde om de derde en vierde prijs. In beide wedstrij den was een verlenging nodig. HHC zag kans HCK met 4-3 te kloppen, en werd winnaar van de wel bijzonder grote en fraaie wisselbeker. Onze Gezellen, dat eerst een 2-0 achterstand wijzigde in een 2-2 gelijke stand, keek in de laatste verlengde innings tegen een 4-2 achter stand aan. Maar uitstekend slagwerk van Ans Ruygvoorn, Marga van Aken Ria Peterse, maar vooral van Loes Spijker, leverde een 5-4 voorsprong op, wat ook de eindstand zou worden. In het B toernooi voor reserve negentallen, werd ook HHC winnaar. De tweede prijs was voor Terrasvogels 2. HAARLEM, 28 aug. Voor het in structeursdiploma van de Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen zijn geslaagd de heren G. van Rijn en J. Prummel, respectievelijk leden van de vrijwillige reddingsbrigades in Haarlem en in Wijk aan zee. Zij behoorden tot de dertig kandida ten, die zaterdag in het bad Zeeburg in Amsterdam op het laatste onderdeel van het examen voor dit diploma werden ge ëxamineerd. Van de dertig kandidaten behoefde er slechts een te worden afge wezen; twee deelnemers zullen een her examen moeten afleggen. De overige vijfentwintig geslaagden voor het instructeursdiploma van de KNBRD zijn alle leden van in het wes ten van ons land gevestigde reddings brigades. HAARLEM, 28 aug. Zaterdagmid dag omstreeks half een gebeurde er op de Kleverlaan een aanrijding tussen een scooter en een bejaarde fietsende dame, de 64-jarige Th. B. uit Haarlem. De vrouw, die uit de richting van de stad op de Kleverlaan reed, gaf geen voor rang aan een in de richting van de stad rijdende scooter, toen zij de Judith Lijsterstraat wilde inslaan. De vrouw kwam lelijk te vallen en liep een ge broken rechter schouder en een ge kneusde rechter enkel op. Zij moest in het Diaconessenhuis worden opgenomen. Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven reed op de kruising Gedempte OudegrachtBotermarkt een personen auto die vanaf de Gedempte Oudegracht rechts de Botermarkt wilde oprijden en de bocht naar rechts te scherp nam, een 19-jarige bromfietser aan. De bromfiet ser, de dienstplichtig soldaat E. B., reed in de richting van het Verwulft en heeft waarschijnlijk niet genoeg rechts ge houden om de auto te kunnen ontwij ken. De bromfietser kreeg een linker beenfractuur en moest in het marine hospitaal worden opgenomen. HAARLEM, 28 aug. In de zondag gespeelde vriendschappelijke wedstrijd tussen een EDO-combinatie en de twee de klasser Ripperda heeft EDO-doel- man Mollema een beenbreuk opgelopen. Het ongeluk gebeurde kort voor afloop van de ontmoeting, toen Mollema bij een doelworsteling in .botsing kwam met een speler van Ripperda. Hij brak zijn rechter scheenbeen en moest per zieken auto naar de St. Joannes de Deo worden gebracht. De wedstrijd, waarin EDO met 4-0 voorstond, werd na dit jammerlijke voorval gestaakt. HAARLEM, 28 aug. Zaterdag morgen omstreeks negen uur heeft er een binnenbrandje gewoed in een wo ning aan de Gedempte Raamgracht te Haarlem. De brand is door de 24-jarige moeder v. G. met een emmer water ge blust. Om half negen 's morgen had de vrouw de twee kinderen van 31jaar even alleen gelaten en was enkele bood. schappen gaan doen. Haar man was reeds vroeger in de morgen naar zijn werk vertrokken. Hoewel zij in de me ning verkeerde dat haar kinderen nog in bed lagen zijn de kinderen intussen aan lucifers gekomen en hebben zij op zol der hiermee gespeeld. Bij thuiskomst bemerkte de vrouw grote rookontwik keling in haar huis. De schade bestaat uit verbrand behang en geschroeide verf. Omstreeks half tien is er brand uit gebroken in een woning aan de Waar- derweg te Haarlem. De brand moet ge weten worden aan de onvoorzichtigheid van een schilder, die de verf van de bijna geheel uit hout bestaande woning aan het afbranden was. Ongeveer twin tig minuten na afloop van zijn werk zag de schilder uit de ramen en de deur rook naar buiten komen. Later bleek dat het tussen de dubbele houten wan den was gaan branden. Hoewel de Haar lemse brandweer de dubbele brandspuit hanteerde, is de schade aanzienlijk; zij bedraagt ongeveer f 1000. Een groot ge deelte van de keuken en de slaapkamers zijn door de brand vernield. De woning was verzekerd. Tegen de schilder, die niet in het bezit van een vergunning tot afbranden bleek te zijn, is proces-ver baal opgemaakt wegens brand door schuld. HAARLEM, 28 aug. Te Utrecht is op 72-jarige leeftijd overleden mr. A. M. Baron Van Tuyll van Serooskerken, oud-president van de rechtbank alhier. De overledene is tijdens het Neuren- berg-proces als Nederlands vertegen woordiger opgetreden. Mr. Baron Van Tuyll van Seroosker ken, die op 1 januari 1889 in Voorburg is geboren, studeerde aan de gemeente universiteit in Amsterdam. In 1923 be gon hij daar zijn loopbaan bij de rech terlijke macht als rechter-plaatsvervan- ger bij de rechtbank. Vijf jaar later werd hij benoemd tot rechter in deze rechtbank en op 6 mei 1940 volgde zijn benoeming tot president van de recht bank te Alkmaar. In verband met zijn benoeming tot hoofd van de Nederlandse vertegenwoordiging bij het internatio nale tribunaal ter berechting van oor logsmisdadigers te Neurenberg legde hij na de oorlog zijn functie te Alkmaar neer. Ook was hij van 12 juni 1945 pro cureur-fiscaal bij de bijzondere raad van (Advertentie) i» julianapark 58 - 60 - 62 telefoon 54530 haarlem HAARLEM, 28 aug. In de nacht van zaterdag op zondag is een uit het raam hangend jong meisje aanleiding geweest tot een verwoed straatgevecht, waarbij men zelfs in andermans hui zen trachtte binnen te dringen en de regenpijpen voor andere dan normale doeleinden werden gebruikt. Omstreeks half een passeerden een 17-jarige tegelzetter en een 56-jarige taxichauffeur, beiden uit Haarlem, de woning in de Timorstraat. Zij hadden in de loop van de avond ettelijke glaas jes gedronken en het feit, dat er mid den in de naoht een meisje vanuit haar zolderkamer naar de sterren keek, was hun te erg. De beide mannen rie pen „rare" taal naar het meisje, dat op haar beurt twee broers waarschuw de. De broers namen die taal en de vreemde houding van de twee laat- gangers niet en dienden de tegelzetter en de taxichauffeur met de vuist van repliek. De zaak begon zelfs wild-west vormen aan te nemen toen een van de twee vreemde mannen langs de regen- VELSEN, 28 aug. Het Jan van Ge- merden-adspirantenvoetbaltoemooi is gewonnen door de adspiranten van „Be verwijk". Zij kregen voor een jaar het wisselschild in hun bezit. De trofee werd hen uitgereikt door de vice-voor- zitter van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B., de heer M. Pontsteen. In de finale wisten de Beverwijk-ad- spiranten met 1-0 van Stormvogels te winnen en met 2-1 van Ripperda. De uitslag van de winnaarsfinale luidde: 1. Beverwijk; 2. Stormvogels; 3. Rip perda. In de verliezersronde luidde de finale uitslagen; HBC-ETO 1-3; ETO-VSV 1-2; HBC-VSV 0-1; Hier werd VSV eerste, ETO tweede en HBC derde. HAARLEM, 28 aug. Op de leden vergadering van afgelopen week werd het wedstrijdprogramma van het a.s. seizoen besproken en vastgesteld. De onderlinge competitie begint woensdag ;- er zal gespeeld worden in een groep, inclusief de junioren, terwijl als wed strijdleider zal fungeren J. Lucas. Het 12'/: jaar bestaan zal gevierd worden be gin oktober en wordt voorafgegaan door enkele vriendschappelijke wedstrijden. Op 6 september wordt gespeeld tegen oud-leden van T.E.P. Op 13 septem ber tegen K.N.C. Op 20 september te gen Hil'legom. Op 27 september tegen Zandvoort. Deze wedstrijden zullen be staan uit een massakamp. 1 Oktober zal de kerkelijke viering plaats vinden, terwijl 4 oktober een kienavond dit feest zal besluiten. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden op de clubavond in het gebouw „schuilenburgt" aan de klever parkweg woensdagavond om acht uur. pijp naar het nog steeds boven vertoe vende meisje wilde gaan. Op een ge geven moment „vluchtten" de broers naar binnen en grendelden de deur. De tegelzetter haalde toen verster king uit een naburig bevriend huis, waar een feestje in volle gang was. Per auto vertrokken de feestelingen naar het strijdtoneel. De deur werd ingetrapt en uit zijn hengsels gelicht. De binnendringers stonden binnen in de vestibulemaar er gebeurde ver der niets, het bleef donker in de woning en de twee het voor hun zusje opnemende broers wachtten in ang stige spanning op de dingen die nader hand niet bleken te gebeuren. De tegelzetter en de taxichauffeur zijn met de vrienden-feestelingen vertrok ken, zonder nog iets van zich te laten horen. De agressieve tegelzetter en de even eens „harde" taxichauffeur zijn echter diezelfde nacht nog door de Haarlem se politie van him bedden gelicht. Zij gaven als reden voor het binnendrin gen op: het weer in het bezit willen komen van een colbert-jasje van de taxichauffeur, dat volgens de twee tij dens het gevecht door een van de twee broers was afgenomen. Bij onderzoek bleek, dat de taxichauffeur waarschijn lijk helemaal geen colbertje had aan gehad. DEN HAAG, 28 aug. Op het zilve ren ooievaar-toumooi van VIOS bezette de r.k. voetbalvereniging Velsen de eer ste plaats. Deze laatste dag won Velsen van VCS met 2-1. De finalewedstrijd Velsen-Excelsior '20 eindigde aanvanke lijk onbeslist (2-2). Velsen won na het nemen van strafschoppen en kwam in het bezit van de wisselprijs: een zilve ren ooievaar en een leren voetbal. Acht verenigingen namen aan het toernooi deel. cassatie, welke functie hij bleef bekle den tot 1 januari 1952 toen de bijzonde re rechtspleging werd opgeheven. Van 23 september 1947 tot 1 februari 1959 is mr. baron Van Tuyll Van Seroos kerken president van de rechtbank te Haarlem geweest. In de afgelopen jaren heeft hij in ons land lezingen gehouden over het proces in Neurenberg. Zijn verdiensten zijn erkend door de benoeming tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Vandaag is zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld. IJMUIDEN. 28 aug. In het duinter rein nabij de Planetenweg waren za terdagmiddag vier jongens van 16 en 17 jaar aan het schieten met een lucht drukpistool en twee windbuksen, wat niet zonder gevaar was voor wande laars. Een van hen kon gegrepen wor den, de anderen zijn later achterhaald. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt en het schiettuig is in beslag genomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimi AMSTERDAM. 2 8aug. Niet alleen buiten, maar ook binnen het beursge bouw scheen vandaag weer eens een zon netje. De stemming ter beurze was van middag vriendelijk. Gunstig nieuws, dat voor de beurs een directe stimulans kon zijn, was er weliswaar niet, maar in dit geval deed de zegswijze „Geen nieuws, goed nieuws" ten aanzien van de crisis om Berlijn haar kracht gelden. Het feit dat het weekeinde geen nieuwe conflictstof aan de bestaande spannin gen heeft toegevoegd, had als gunstig effect, dat er geen nieuw aanbod aan de markt kwam en dat de overigens spaarzame adspirant-kopers niet werden afgeschrikt. Bovendien kreeg de markt nog een psychologisch steuntje van de vaste stemming op de Duitse beurzen. Bij kalme handel zag men zo doende Unilever, Hoogovens, AKU en Philips bij de opening van de markt 812 punten boven het vorig slot. Ook de scheepvaartafdeling was aan de vaste kant, hoewel ook hier de affaire van kleine omvang was. Staatsfondsen prijs houdend. Vorig opening 4^ Ned. 1960 1 iVi Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. id. Stocks Berkel Patent Caivé-Dêlft Cert. Deli-Mij- Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Mtiller Co. Ned. Kabel. Philips Gem. bez Unilever Wilton-Feyenoord Biliiton 2e Dordtsche Petr. ld. st. 50 n k.). Kon. Petroleum 50 ld. Stocks. Holl. Amerika Lijn Java Ch. F.L. K.LA1. Kon. Ned. Stoomb. Mij K.P.M. Stoomv. Mij. Nederl. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Uoyd. Ned .Scheepvaart Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '56 214 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 1 214 A'dam '56 III 2i4 Amsterdam '59 2% R'dam '57 Alb. Heyn KI. obl. Slot 28/8 102& 1(KM| 99* 98H 94A 94% 110V4 318 122 368% 379% 180 290 709 144 297 662 341 885 893% 508 555 972^ 984 72 J 728% 268 461 525% 260.60 112.30 113.30 11.25 159 161% 159 72 194% 197# 148 189 160% 161% 329% 150% 155% 157% 241 475 140.50 84 90 97 97% 99% 123% ZANDVOORT, 28 aug. Zonder er enige ophef van te maken verrichten de leden van de kustbrigades elk weekeinde vrijwillig hun zware maar menslievende taak. Meestal wordt er van goed geslaag de reddingen weinig drukte gemaakt. Maar wie dit weekeinde de reddings rapporten in de standposten Zuid (Ernst Brokmeijer) en Noord (Piet Oud) van de Zandvoortse reddingsbrigade heeft gelezen, weet, dat zeven Duitsers aan het optreden van de plaatselijke brigade hun leven hebben te danken. Bij de Zuidpost zijn zaterdagmiddag een moeder en haar dochter bij het zwemmen in zee in moeilijkheden ge raakt. Leden van de brigade waren tij dig ter plaatse om erger te voorkomen. Zondagmiddag werden, soms zeer kort na elkaar, vijf reddingen volbracht nabij de post Piet Oud op het noordelijke strand. Hier betrof het twee dames en drie heren, die hun zwemcapaciteit had den overschat en op het laatst van hun krachten waren toen leden van de red dingsploeg van de ZRB hun uit het wa ter haalden. In al deze zeven reddingsgevallen van dit weekeinde betrof het Duitse toeris ten ,die zich te ver in zee hadden bege ven. Vooral zondag was de zee verrader lijk. Bij hoge golven geraakten enkele der geredden in een van de beruchte muien aan het strand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3