Nederlandse wielertriomfLeen van der Meulen wereldkampioen Formidabele races van Henk Nijdam en Jaap Oudkerk bij achtervolgers F Opnieuw titel voor Alti^ op de vijf kilometer Familie gaf Van der Meulen geen schijn van kans Zuidema in grote vorm bij de jeugdschakers Zware taak voor Ajax bij DWS-A Voetbalprogramma voor zondag Hockeyprogramma voor zondag Nederlander dichtbij koplopers Poolwinnares een miljoen rijker Besteding van de totogelden PSV favoriet bij Volewijckers Boete van f200,- bij nederlaag Nederland laakt polo-arbiter Dan Waern en Pirie goed gehonoreerd XERXES opnieuw afgewezen voor het betaalde voetbal INDISCH ELFTAL CRICKET STERK IN ROTTERDAM Kinnear slaat aanbod van KNZB af Universade te Sofia Herman Willemse boekt nieuwe zwemtriomf Tennisploeg tegen West-Du its land Amerikaanse tennisser Ralston geschorst Sportflits WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1961 PAGINA 9 v Van onze sport redacteur) ZURICH, 30 aug. Een Ne derlander draagt weer een regen boogtrui. De - hoogste onder- s<?heiding voor een wielrenner is S'steravond ten deel gevallen aan ^eendert van der Meulen, 23 jaar uit Badhoevedorp. „Zonder e9trap te veel te hebben gege- zoals hij zei onderwijl dankbare blik werpend op zijn ?ahgmaker De Graaf is Van ,er Meulen, zoals Arie van Hou dingen in 1959, wereldkampioen amateur-stay'ers geworden. An de eerste tot de laatste, de minuut, heeft Van der Meu- ,eh het veld van de acht strijden- aangevoerd. Nimmer raakte 1J,m Paniek bij de vaak verbit- eide gevechten, die zich achter Jn rug hebben afgespeeld en niet en keer heeft zijn gangmaker ^.ch laten verleiden tot een strijd, 16 twee in eendrachtige samen- erking rijdende Oostduitse com- naties, zo graag wilden uitlok en. Bertus de Graaf, de gangma- er> kon breeduit lachen toen een dd® knal uit het startpistool d einde van de wedstrijd aan- i hdigde. Hij voerde een wereld- v ^pioen aan de rol van zijn v °tor. Feestelijk en ook vol opti- v lsme sloot Oranje de vierde dag jjj11 de strijd om de wereldkam- t °eiischappen op de baan af. j^stelijk, omdat Leen van der g J-üen in een kostbaar tricot is stoken. Vol optimisme, omdat ji de triomfantelijke stayers- j^ ale Jaap Oudkerk en Henk het aan ket hoofd staan van dat v^er"tai amateur-achtervolgers g t vandaag gaat strijden om het hd, zilver en brons. Hoe lang nog Oudkerk nerveus Met geweld WERELDKAMPIOENEN NAAR OL. STADION De sleutel voor ALLE DERTIEN? SEMI-PROFS AMATEURS WEST I WEST II Nederlaag van KNCB- team Barcelona's „premie"-stelsel Wegens wangedrag o!ie vreugd heerste er in het Nederlandse kamp op de Oerlikonbaan nadat Leen van der Meulen wereldkampioen bij de amateur-stayers was geworden. Zijn vader en zijn verloofde Tineke omhelsden hem uitbundig. (Telefoto). Sefw1 van der Meulen had uitstekend Hy kreeg de eerste plaats toe- Ook Nederlands tweede ver- tehi2,Woordiger Bert Romyn. prees zich te 7°üg. Hij zou vanuit de derde posi- 8eiP„/takken. Zo was meteen de basis voor het uitvoeren van tactische (hoeSeuvres- Het was duidelijk: er kaail geprofiteerd worden van de t.e Positie van Van der Meulen en eSenstanders moesten worden uit- ,t HENK N1JQAM -indrukwekkende tijden. gedaagd voor onderlinge gevechten. En ziet, hoe fraai lukte 'de opzet. Ze kwa men, de een na de ander, de strijd lustige mannen, die wilden oprukken naar de voorste posities. De Westduit ser Preuss meldde zich het eerst. Hij reed zich echter stuk op het taaie verzet, dat de Zwitser Wickihalder bood voor het behoud van de tweede plaats de springplank achter Van der Meulen. En zo werden om beurten de krachten van de anderen beproefd. Van de Oostduitsers Stolze en Wustrow, van de Belg Vandenbergh, van de Fransman Godelle. Als zij zo hoognodig ten aanval moesten, wel, dan vonden zij eerst Romijn op hun weg, die hen hét leven zuur maakte en vervolgens raakten zjj verwikkeld in onderlinge gevechten. Verder dan een tweede plaats brachten zij het echter nooit, en intussen had dan Van der Meulen's gangmaker De Graaf het tempo in vol doende mate verhoogd om de strijden den op een afstand te houden. Aan een aanval op de koploper in de oranje trui kwamen zy daardoor niet toe. Van der Meulen begreep soms niet, wat er zich achter hem wel allemaal afspeelde. „Hoe lang nog?", riep hij halverwege de koers naar zijn gang maker. „Mond houden en rijden!", was het antwoord. En Van der Meulen zweeg en reed. Hij herinnerde zich sterker dan ooit in de vorige uren, dat het De Graaf was geweest, die hem de plaats in de eindstrijd had bezorgd. Zijn gangmaker had hem zaterdag in de herkansingsrit, minutenlang aan de rol „geschreeuwd", toen de stayer uit Badhoevedorp dreigde te bezwijken in de strijd vol tempoversnellingen en hef tige duels. De Graaf had hem in de finale ge bracht. Met De Graaf reed hij nu aan het hoofd van de groep, die aasde op de wereldtitel. De Graaf was het wel toevertrouwd, stelde Van der Meulen met een voortdurend groeiend zelfver trouwen vast. Toen, vijf minuten voor het einde, terwijl er rond de tweede plaats een enorm gevecht was ontbrand tussen de Zwitser Wickihalder en de Oostduitsers Wustrow en Stolze, schreeuwde De Graaf plotseling zijn pupil toe: „Je wordt wereldkampioen". En plotseling kon Leen van der Meulen „alles". Kom op, riep hij terug. Meteen ging het tempo omhoog. Harder en har der vloog de combinatie over het ce ment van Oerlikon. Toen de Oostduit sers hun strijd tegen Wickihalder met een overwinning hadden besloten en op zoek wilden gaan naar Van der Meulen, was het te laat. De man van Oranje was weggesneld en bleef onbereikbaar. „Zelfs Timoner had achter me kunnen zitten, hij zou niet langs me zijn ge komen", was Van der Meulens com mentaar op de strijd van de laatste 60 (lllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllilllUlllllimilllllllllllllllllllllllllMlllilllilllllillillllllllllllllllllllllllllll er geen ontzag voor. Hij klom op zijn strijdros, speelde met zijn tegenstander en vestigde met 4.56.5 een nieuw baan record, waarvan de gemiddelde snel heid bijna 49 km per uur bedroeg. „Dat durft dan ook nog na afloop te zeggen, dat het een beetje stroef ging", zei Gerrit Schulte verheugd èn ver baasd. Men vond het dan ook de ge woonste zaak van de wereld dat Nij dam vervolgens in de kwart finales zijn Zwitserse tegenstander Heinemann geen schijn van kans af. Daarmee waren de krachtsexplosies van Oranje nog niet ten einde. Een hypernerveuze, al vele dagen bij nacht en ontij ronddwalende, van spanning en zenuwen wegtrekkende Jaap Oud kerk kwam ook nog! Hij, de Neder landse kampioen, de man die Njjdam op de baan van het Olympisch stadion in Amsterdam had onttroond, was in de series wat tegengevallen met een vijfde plaats, en een tyd, die niet kon tippen aan die van Nijdam. Nu echter prijkt hij aan het hoofd van het viertal, dat vanavond de strijd om de titel voort zet. In zijn rit tegen de Deen Isaksson bracht Oudkerk de beste tijd van de kwart finales op zijn naam; juist iets sneller dan Nijdam. Iedereen voorspelt nu al, dat de strijd om de baankam- pioenschappen 1961 zal worden afge sloten met een Nederlands gevecht: een duel Nljdam-Oudkerk om het goud en zilver. Maar eerst zal Oudkerk dan toch de huidige titelhouder Delattre moeten kloppen, terwijl Nijdam de baas moet blijven over de Argentijn Contreras. Peter Posts illusie over de derde plaats in het achtervolgingsgevecht van de profs werd geen werkelijkheid. Slechts 0,2 seconde bedroeg zijn achter stand op de Italiaan Faggin na een enerverend gevecht, dat pas in de laat ste ronden werd beslist. Voor Faggin was het brons en Peter Post moest te vreden zijn met een vierde plaats. Eer der op de avond had Post reeds zijn rit in de nalve finale verloren tegen Rudi'Altig. Altig bleek in de eindstrijd tegen de Zwitserse favoriet Willie Trepp zjjn krachten beter te hebben verdeeld. Trepp had in de halve eindstrijden een RUDI ALTIG .sterkste achtervolger. seconden. „Dat ik wereldkampioen ben, is het werk van De Graaf." Moeder van der Meulen stond nog juichend langs de grasrand van de piste, toen opnieuw een man in oranje trui de baan opkwam: Henk Nijdam. „Nu jij, jong, hou je goed", klonk het. Had Henk Nijdam in zijn jacht naar een plaats in de halve eindstrij den van de achtervolging der ama teurs dat ruggesteuntje nog nodig? Vermoedelijk niet, want Nijdam tweede het vorig jaar had zich met donderend geweld in de kwart finales gereden. „Dat baanrecord moest ik maar eens verbeteren", had hij gezegd tegen Ger rit Schulte, toen hij zich gereed maakte voor zijn serie tegen de Australiër Baeusch. Henk Nijdam had niet gebluft. Vóór hem had de Fransman Delattre, de man die hem het vorig jaar in de eindstrijd had verslagen, gereden in een zeer snelle tijd. Henk Nijdam had (Van onze sportredacteur) ZÜRICH, 30 aug. Vier jaar gele den een jaar lang aan het ziekbed ge kluisterd als gevolg van een schedel- basisfractuur, twee maanden geleden een week lang in het ziekenhuis ver toefd wegens een ernstige keelaandoe ning. Leendert van der Meulen lacht plotseling om deze zwarte bladzijden in zijn levensboek. Toen hij vier jaar ge leden in Olympia's Toer door Neder land de zware val maakte, die hem voorgoed leek te hebben uitgeschakeld voor de wielersport, zag niemand in hem een toekomstig drager van een re genboogtrui. Leendert van der Meulen kwam echter terug. Hij beproefde zijn geluk als amateur acht^i de zware mo toren. Hij werd het vorig jaar uitge zonden naar de strijd om de wereld kampioenschappen in Leipzig, bereikte er met glans de eindstrijd, maar faalde in de finale. Nu zou de revanche ko men. Maar, acht weken geleden, toen de voorbereiding voor de strijd om de wereldtitel het hoogtepunt naderde, werd Leendert van der Meulen op nieuw naar het ziekenhuis vervoerd Een enorme hoeveelheid penicilline zorgde er voor, dat hij een week later weer gezond huiswaarts kon keren. Leendert van der Meulen geloofde ech ter niet meer in zijn kansen. Goed, hij ging naar Zürich. Hij oefende dapper. Hij kwam heel moeizaam in de eind strijd. En ziethij werd wereld kampioen der amateur-stayers. In Badhoevedorp zullen de vlaggen nu wel uitgestoken zijn ter ere van de succesvolle 23-jarige plaatsge noot. In Zürich heeft intussen heel de familie Van der Meulen het kam pioensfeest .vierd. Temidden van de tenten, waarin de drie broers, de zuster, Leenderts verloofde Tineke Hoogenberg de zwager en de drie schoonzusters in deze dagen van de strijd om de wereld kampioenschappen vertoeven en in het bijzijn van zijn ouders, is vannacht nog een feestelijk kampvuur ontstoken en is het glas meermalen yeheven. Want ze hadden er t en van allen op durven rekenen, dat ze dit feest hadden mogen vieren. Geen schijn van kans haddei ze de favoriet van ae familie gegeven Maar naarmate de minuten verstreken en Leen nog steeds de eerste plaats be zette, was de groep op de tribune steeds onrustiger en luidruchtiger geworden. „Geschreeuwd, nee gegild hebben we in de laatste minuten. De mensen om ons heen zullen wel gedacht hebben. We durfden hen na afloop niet meer aan te kijken", vertelde een van de schoon zusjes. Toen waren ze naar beneden ge hold, van de tribunes door de onder aardse gangerl naar het middenterrein dwars door het cordon van strenge suppoosten naar de plaats, waar het erepod-um was opgericht en de trom petten zouden schallen voor de nieuwe wereldkampioen. De wildste tonelen speelden zich daar af. En ook later bleef de „familieraad" druk gesticulerend, opgewonden lachend en steeds maar weer felicitaties in ontvangst nemend bijeen. De gouden medaille aan het lint in de kleuren van de regenboog hing toen om de slanke hals van de ver loofde Tineke Hoogenberg. Ze reali seerde zich dat eigenlijk eerst veel la ter, greep toen verschrikt naar het blinkende eremetaal en zei: „Ik kan die medaille toch niet verliezen? Dat zou ik mij m'n leven lang niet vergeven!" nieuw baanrecord gevestigd, maar on dervond in een strijd, waarin centi meters zouden beslissen, dat hy juist iets te veel van zijn krachten had ge vergd. Daardoor kon Rudi Altig voor de derde achtereenvolgende keer ge kroond worden als de achtervolgings kampioen. Twee jaar geleden, in Am sterdam, was hij de titelhouder bij de amateurs, nu voor de tweede achter eenvolgende keer bij de professionals. RUUD VAN DER HENDE AMSTERDAM, 30 aug. - Twee wereld kampioenen zijn al gecontracteerd voor de revanches van de wereldkampioen schappen, die op maandag 4 september in het Olympisch Stadion worden ge houden. In de eerste plaats Leen v. der Meulen, die tegen Bert Romijn en Henk van Campen, de Oostduitsers Stolze en Wustrow en "e Belg Vandenbergh een wedstrijd over 30 km. zal rijden. Voorts heeft de directeur van het stadion de drie beste sprinters Maspes, Rousseau en Debakker gecontracteerd, tegen wie Jan Derksen uitkomt. I Ook op grond van de resultaten In vorige seizoenen kan men het formu- lier van de voetbaltoto invullen. Dat 1 zou dan deze week zó moeten gebeu ren: MW—Blauw Wit 1 GVAVVolendam 1 DWS/AAjax 2 EnschedeWillem II 1 DOSFeijenoord 2 SpartaNAC 1 Rapid JCFortuna1 De VolewijckersPSV 2 ADO—VW 3 DFC-BW 1 StormvogelsVeendam 2 HVCLimburgia 2 NOADEnsched. Boys 1 Eredivisie: MWBlauw Wit; GVAV —Volendam; DWS-AAjax; Enschede —Willem H; DOSFeijenoord; Spar ta—NAC; Rapid JCFortuna; De Vo lewijckersPSVADOVW. Eerste divisie A: DFCBW; Eind hoven—Leeuwarden; Vitesse't Gooi; SittardiaHelmond; DHCGo Ahead; Fortuna VIKFC; AGOWHaarlem: StormvogelsVeendam; Alkmaar— SVV. B: Hermes DVSWageningen; RBCSchev. Holl. Sport; Wilhelmina VSV; HVCLimburgia; ZFCHerac les; ExcelsiorElinkwijk; NOADEn- schedese Boys: Hilversum—Be Quick; HeerenveenEBOH. Tweede divisie: NECDe Graaf schap; RCHZwartemeer; EDOZwol se Boys; HelmondiaRoda Sport; UVS Tubantia; PEGVelox; LongaOlden- zaal. Eerste klasse B: SpartaanDVC. D: RigtersbleekQuick; F: Spel. Irene- Minor. Derde klasse A: MeervogelsAlways Forward, SEW—Beverwijk. D: Veenen- daalUltraj e-tum Tweede klasse A: OvermaasRooden- burg. Derde klasse C: Transvalia—ODI. D: DHZODS, Progress—RDM. Vierde klasse A: Altiorvan Nispen. EERSTE KLASSE: Westen-heren Hilversum-SCHC: Kam pong—Laren; DSHC—Leiden; Amster damTogo; BMHCHDM. STOCKHOLM, 30 aug. Volgens het Zweedse dagblad Sodermanlands Ny- heter hebben de organisatoren van de atletiekwedstrijden die j.l. zondag zijn gehouden te Oxelosund in Zweden 3.000 kroon betaald aan Dan Waern en 1.500 kroon aan de Engelsman Gordon Pirie. Als tegenprestatie 'rwam Waern uit op 1.500 meter en Pirie op de 1.500 en 5.000 meter. Wat denken de Zweedse en internationale amateur officials hier van? wilde het blad weten. DEN HAAG, 30 aug. In het schaak toernooi om de wereldtitel voor de jeugd won onze landgenoot Zuidema voor de vierde maal in successie. Als de voorlopige analyse niet bedriegt, staat de Rus Kuindzhi gewonnen tegen de Roemeen Gheorghiu. Het was een „siciliaan" met een scherp drukspel van wit dat uitmondde in een eindspel waar in zwart weinig hoop overbleef. Deze „uitslag" schakersconclusies lopen veelal op de zetten vooruit sloeg In ■als een bom: men prees vooreerst Kuindzhi, die achtereenvolgens Parma en Gheorghiu versloeg en daarmee de strijd om de eerste plaats min of meer open hield. We schrijven met opzet min of meer, omdat een vol punt „plus" met nog drie ronden te spelen een nuttige voorsprong is. Maar voor de tiende ron de staat Parma-Gheorghiu op •-et pro gramma. Geheel bekeken is de zaak dus nog niet. Verheugend was het leit dat Coen Zuidema weer een partij won, dins dagavond versloeg hij de Schot Thom son. Dat zijn vier opeenvolgende over winningen, het houdt zeker een goede plaats op de eindrangschikking in. Rinnmark nist de zexerheid waar mee hij het toernooi oegon. Hij ver loor tegen Westermen onnodig een stuk en daardoor de party. Larusson kon net tegen Gulbrandsen niet bolwer ken, de laatste is wat bijgetrokKen. j^en rol van betekenis kan de Noor uiteraard niet meer spelen. Nagy deed wat ny kon om zijn nuiien-reeks te bre ken, maar ook dit maai mislukte het. Parma, die in de zevende londe zo piotseiing verloor, speelde uiterma te sekuur om de kans op de titel te behouden. Pileger staat in de afgebro ken party tegen Caivo een pion voor; er is eenter veel materiaal op het bord. Deze party zal nog een lange zitting vorderen. Mer. mag aannemen dat wit winstkansen heeft. De uitslagen van de alge broken partyen luiden: Nagy (Hong.) Larus son IJsland! 1; Calvc (Sp (juibrandsen (Noorw.) Vtlh. De resultaten van de achtste ronde waren: Larusson (LI si.) Gulbrand sen (Noordw.) 0—l; Pileger (W-Did) Calvo (op.) afg.; Kinnmark (Zwed.) Westerinen (Finl.) 0—1; Kuindzhi (Rusl.) Gheorghiu (Roem.) afg.; Nagy (Hong) Parma (Joegosl.) 0—l; Thomson (Schotland) Zuiuema (Ned.) 0—1. Gheorghiu oehoudt de leiding met 6'A punt en 1 afgebroken party. Parma is tweede met punt terwijl Zuiüema met 5punt de derde plaats bezet. Eerste kwalificatie: Diekstra tNed.) Kuettnei (O.Dld) afg.; Holaszek (Oost) Rubimtti (Arg.) 10; Mi- naya (Columbia) Smith (GB) 0—1; Rosino (It.) Phillips (N. Zeel) 01; Gilden (V.S.) Jakobsen (Den.) 10. 10. Phillips is eerste met 7 punten. Ja kobsen bezet de tweede plaats met 5'A punt. De Duitser Kuetner staat derde met 4 punten en 1 afg. party. LONDEN, 30 aug. - De 50-jarige me vrouw Violet Butler, echtgenote van een ambtenaar in de Londense voorstad Tot tenham, heeft in de voetbaltoto op een inzet van een rijksdaalder 'n bedrag van 96.576 pond (f950.000,—) gewonnen, de hoogste prijs tot dusverre in het nieuwe seizoen. Haar eerste aankoop was een groene jai met een kraag van mink Zoals wel vaker me winnaars van de voetbalpool gebeurt, geschiedde de invulling van het formulier op bijzon dere wijze. Mevrouw Butler had geen zin de wedstrijden van het nieuwe for mulier te bestuderen en copiëerde het oude. DEN HAAQ, 29 aug. Binnen niet al te lange tijd zal men kunnen zien, op welke wijze het kapitaal wordt be steed, dat door middel van de sport- toto binnenkomt. De Nederlandse Sportfederatie heeft namelijk aan de N. V. Haghefilm in Den Haag opdracht gegeven om in sa menwerking met de filmdienst van de N.S.F. een film te vervaardigen, die de besteding van de totogelden in beeld brengt. Het scenario is van Jan van H11I0. De regie heeft de heer J. Dam6huij- zer. Beoefenaren van alle takken van sport zullen vrijwillig hun medewer king verlenen aan de film, waarvan een belangryk gedeelte wordt opgenomen in het Olympisch Stadion te Amster dam. Wanneer de rolprent is voltooid, zal deze door de NSF-filmdienst voor alle aangesloten organisaties worden ver toond. AMSTERDAM, 30 aug. De kop van de voetbalcompetitie der semi-profs Is er af. Dat is natuurlijk geen reden om nu reeds voorspellingen te gaan doen omtrent de bezetting van de bovenste en onderste plaatsen. Maar toch heb ben die eerste twee wedstrijdzondagen de krachtsverschillen reeds In grove trekken blootgelegd. Dat daarbij Feijen oord, PSV en Ajax weer hebben ge toond tot de fine fleur van de eredivi sie te behoren is niet opmerkelijk. AI jaren achtereen geven zij de toon aan en het ziet er naar uit dat zij ook dit jaar de dienst zullen uitmaken. Van dit drietal komt Ajax zondag voor het heetste vuur te staan. De wedstrijd die de Ajacieden dan namelijk tegen DWS-A moeten spelen begint zo lang zamerhand uit te groeien tot het Feijen- oord-Sparta van Amsterdam. Het spel van DWS A ligt Ajax niet al te best, hetgeen het vorige jaar weer eens is gebleken toen beide ontmoetingen tus sen de Amsterdamse rivalen in een ge lijk spel eindigden. Dat de verdediging van DWS A de enige is in de eredivisie, die in de nog prille competitie geen enkel doelpunt tegen zich zag maken, is in dit verband slechts een interessan te voetnoot. Feijenoord verkeert nu reeds in een ongenaakbare vorm wat het zwak ge starte DOS wel aan den lijve zal onder vinden, terwijl PSV ook wel geen moei te zal hebben met het zich als een vreemde in dj ere-divisie voelende Vole wijckers. Enigszins opmerkelijk zijn de matige resultaten die VW in zijn eer ste twee wedstrijden boekte. De Ven- lose ploeg is blijkbaar aanzienlijk zwakker dan het vorige seizoen. Tegen ADO in Den Haag zal VW dan ook zeker niet verder komen dan een pun tenverdeling. De debutant Blauw Wit heeft over zijn kracht geen twijfel laten bestaan. De Amsterdamse club blijkt een gelijk waardig tegenstander in de nieuwe om geving zodat een nieuwe zege, nu op MW, zeker niet tot de onmogelijkhe den behoort. Hoewel nog ongeslagen komt het ons voor dat Volendam heel wat meer moeite zal krijgen om zich te blijven onderscheiden. In Groningen tegen GVAV lijkt ons de kans op suc ces voor de Volendamse wijdbroeken tenminste erg gering. Willem II, NAC en Sparta zijn clubs, waarvan het nog niet erg duidelijk is welke rol zij in deze competitie zullen gaan spelen. Het meest waarschijnlijk üjkt ons voor hen die van gevaarlijke outsider. Vooral Willem II heeft een sterk team geformeerd dat in Enschede DEN HAAG, 30 aug. Het bondsbe- stuur van de K.N.V.B. heeft ook het tweede verzoek van Xerxes, de kampi oen van Nederland der amateurs 1961, om tot het betaalde voetbal te worden toegelaten afgewezen. Het bondsbestuur nam deze beslis sing, omdat er geen nieuwe gezichts punten aan het licht zijn gekomen. Eind juli wees het bestuur van de K.N.V.B het eerste verzoek van Xer xes af, op grond van het feit dat zich in en rond Rotterdam al te veel semi- profclubs bevinden. De toelating van Xerxes zou niet in het belang zijn van de spreiding van de betaalde clubs. (Van onze cricketmedewerker) ROTTERDAM, 29 aug. Op het ter rein van VOC in Rotterdam is gisteren de cricket-tour door Nederland begon nen van de Indian Gymkhana Club, een team geformeerr uit in Engeland ver blijvende Indiërs. Het was de eerste maal in de Nederlandse crickethistorie dat een Indisch elftal hier te lande bin nen de ljjnen verscheen. De Indiërs zijn goed van start gegaan. Na een wed strijd van voortreffeiy gehalte wisten de gasten met een verschil van 45 runs te zegevieren over een KNCB-team, dat op captain Sillevis na was samen gesteld uit spelers van de jonge garde. Het eerst battend hadden de Indiërs geen gelukkige start. Reeds in de eerste over moest Bose 'iet paviljoen alweer opzoeken toen hy op het bowlen van Venker werd uitgevangen door Leem huis. Moitra en Halim hielden evenwel stand en dit tweetal liet waariyk supe rieur batten zien. Met tal van fraaie slagen werd een stand van 81 runs op gebouwd voor het tweede wicket; waar na Halim voor 'n kansloze 41 (7x4) erd ingerekend door Mulder. Goed gesteund door Shahani (19) en de hard slaande Bajekal (23) wist Moitra 76 runs in de boeken te brengen, ^p welk hij door Tryzelaar werd gebowled. Zyn score bevatte 10 vieren en een zes. Toen de telegraaf op 184 voor 7 stond sloot Sha hani d; innings, 'ja' by nog drie uur en 10 min. aan speeltijd overlatende voor de KNCB-ers. Tryzelaar, die uitstekend gebowled had, nam in 14 overs, waar van 6 maidens 2-19. Venker 2-38, Mulder 2-55 en Kooistra 1-24 eisten de overige wickets op. Het begin van de Nederland se innings was weinig hoopvol: Van Laer moest voor nul de legguards weer losbinden, na een prachtige catch van Kappadia. Met Bakker en Leemhuis op de mat kreeg de stryd een byzonder at tractief beeld. Een schitterende ingooi rechtstreeks in de palen maakte een einde aan de innings van Bakker, die voor 'n kansloze 36 run out ging. Leem huis hield nog enige tyd stand, maar toen ook zyn wicket voor een onbetaal bare 57 (7x4, 1x6) door Moitra ten val was gebracht, luidde dit het einde in van de Nederlande innings, .an 103 voor 3 werd het innings voor 139. DEN HAAG, 30 aug. De Britse zwem-coaeh Bert Kinnear zal niet in gaan op het aanbod van de KNZB om de functie van nationaal top-trainer op zich te nemen. Kinnear, die sedert twee jaar de lei ding heeft van de Britse vertegenwoor digende zwemploegen en tevens werk zaam is als organisator van trainers- cursussen, heeft het bestuur van de Britse zwem bond medegedeeld het contract te willen verlengen ondanks het feit, dat hy minder volmachten krijgt dan hy wei zou wensen. Het bestuur van de Kon. Nederland se Zwemband heeft, zoals reeds is ge meld, Intussen contact gezocht met enkele Australische zwemcoaches. van wie werd vernomen dat zy graag in Europa willen werken. zijn ware kracht, ook in een uitwed strijd kan bevestigen, zeker nu het En- schedese eiltal zijn draai nog niet heeft gevonden, Sparta en NAC duelleren in Rotterdam legen elkaar en wanneer Sparta door ae tik die het van Feijen oord kreeg niet te zeer is ontgoocheld, staan NAu zware uren te wachten. Limburg staat zondag in het teken van de „derby" tussen Rapid en For tuna. Beide ploegen zuilen elkaar niet veel in kracht ontlopen, iets wat in de uitslag wel tot uitdrukking zal komen. BARCELONA, SO aug. De voetbal club Barcelona gaat met ingang van dit seizoen zijn spelers beboeten Ms zij een thuiswedstrijd verliezen. Het be stuur heeft bekend gemaakt, dat de club dit seizoen op de volgende wijze de spelers wil „stimuleren": een premie van 400 voor het winnen van een uit wedstrijd en een van f 300 voor het win nen van een thuiswedstrijd. Het verlies van een thuiswedstrijd wordt gehono reerd met een boete van 200. Als een uitwedstrijd wordt verloren, wordt geen boete opgelegd. Evenmin wordt dan een premie betaald. SOFIA, 30 aug. Het Nederlandse studenten waterpolo-team heeft dins dag, op de óerde dag van de lDniver- siade, een nederlaag geleden tegen Rusland. Het sterke Russische -.even- tal won met 41. De tussenstanden waren 0—0, 21, 00, 21. Een resultaat dat mede te wijten is aan nogal aanvechtbare beslissingen van de Bulgaarse arbiter. Voor het eni ge Nederlandse doelpunt zorgde Van der Zwan, die een voortreffelijke wed strijd heeft gespeeld. Nederland heeft na afloop van de wedstrijd bij de toer- nooileiding geprotesteerd tegen het op treden van de scheidsrechter. Woens dag komt Nederland tegen Japan in de strijd om de bezetting van de vijfde tot en met de achtste plaats. Rusland plaat ste zich in de finale. De Nederlander Bontekoe werd voorts vijfde op de 1500 meter vrije slag. De zege ging naar Mak Lahlan (Zd.Afr.) in 18 min. 19,8 sec, wat een nieuw record is voor ue wereld-studen- tenspelen. Bontekoe legde de afstand in 19 min. 5,3 sec. af. In de troostronde versloeg het Neder landse basketbal-team de ploeg van Iran met 8467. De ruststand was 3424. Top-scorer voor Nederland werd De Bruin met 20 treffers. Schagen zorg de voorts voor 18 punten en Valstar voor 16. TORONTO, 30 aug. De Nederland se lange afstand zwemmer, Herman Willemse, heeft gisteren tijdens het na tionale Canadese zwemfestijn dat over 15 mijl ging, gewonnen. De 27-jarige Utrechtse onderwyzer won hiermee "e hoofdprijs van 6000 dollar. Tweede werd de Amerikaan, Tom Park die 2.500 dollar won. Als derde eindigde de zwemster Greta Anderson. Zy won hiermee een prys van 1.500 dol- lai. Zij won nogmaals 1.500 dollar om dat zy de eerste vrouw was die over de finish ging. Marv Kok kwam aan als zevende. De Nederlandse zwemmer, die in een uitstekende conditie verkeerde, klom even fris ais hy begonnen was aan wal, in schrille tegenstelling tot de meeste van de negenendertig andere deelne mers, die soms volkomen uitgeput de finish bereikten. Het zwemfestyn werd in het meer van Ontario gehouden. DEN HAAG, 30 aug. Voor de jaar lijkse wedstryd tussen de tennisploegen van Nederland en West-Duitsland, die zaterdag en zondag a.s. in Emmen wordt gespeeld, heert de keuzecommis- sie van de KNLTB de volgende ploeg samengesteld: Damesenkelspel: mevr. Baars en Madeleine Weurman. Reser ve: Jenny Seven. Heren enkelspel: Piet van Eysden, Hans van Daisum, Evert Schneider en Hans v.d. Weg. res. J. Hajer. Dames dubbelspel: Jenny Dub belspel: Jenny Seven en Madeleine Weurman. Herendubbelspei: Piet van Eysden, Hans v. d. Weg, Evert Schnei der, Jan JHajer. Gemengd Dubbelspel: Jenny Seven, Piet van Eysden, Made leine Weurman en Hans v. d. Weg. Voor deze wedstryd waren Henk Goris er Willem Maris niet beschikbaar. NEW YORK. 30 aug. Dennis Ral ston, no. drie op de ranglijst van het Amerikaanse tennis, is door de Ameri kaanse tennisbond geschorst wegens wangedrag tydens de Davis Cup wedstryd Amerika-Mexico. Ralston, die J.L maandag met McKinley het Amerikaanse dubbelkampioenschap won, speelde dit jaar al onder voor waardelijke schorsing wegens zijn on sportief gedrag in Australische toer nooien in 1960. In de bestuursvergade ring van 8 september zal worden be paald hoe lang de schorsing van Ral ston zal duren. De bond maakte bekend dat niet langer bij binnenlandse wed strijden of buitenlandse wedstrijden in cidenten zullen worden getolereerd als waarvan Raiston in de wedstrijd tegen de Mexicanen oorzaak was, t.w. net gooien met rackets, het schoppen tegen de bal, of het gebruik van ruwe taal. De uitslagen van de dinsdagavond voor de engelse league gespeelde wed stryd en luiden: eerste divisie: Arsenal —Leicester City 4-4; Ipswich Town- Burnley 6-2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9