Onrust in mooi Vechtdorp vreest verlies van aantrekkelijkheid 'V Gemeentebestuur wil voor nieuwe wijken forensen aantrekken Restauratie nagelaten m Hildebrandzaal bij Brinkmann fraaie aanwinst WASDAG - SUNILDAG 111 SUNIL „Een evangelie van openheid en innerlijke vrijheid T OÜ^Uv WASDAG - SUNILDAG SUNIL Grote voorraad wapens en munitie ontdekt Kerkraadse museumconserva tor uit functie geschorst Voortreffelijke nieuwe biografie door H. W. F. Aukes ra NIEUW BROOD! iy f9 v' ,r NOG EERDER DAN HET MONUMENT NEDERLANDS NEDERLANDS MIDDEL DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 PAGINA 11 V* J# Er Is beroering in het vredige dorp Loenen aan de Vecht. De vreemdeling merkt er weinig v®n in de lieflijke straatjes, die als stralen van een ster uit het Kerk- schieten. De rivier blijft zich Ze'f aan de overzijde, op het groen- ORizoomde Oud-Over, blijven om de raaie buitens de herinneringen han- 8en aan de weelde en praal van de Souden eeuw, aan galant minnespel ,n de koepeltjes, aan de klanken van spinet, die er over het water beefden. Beschermend buigt de hier zeer J^de Vecht zich om het dorp, ver galt zich en houdt een aardige ^'apbrug gereed om toegang te ver- haffen tot de paradijselijke wereld ah de overzijde. v-A het dorp zelf is het in deze tijd <lie het jaar levendig door de toeristen, Tfl langs de aardige winkeltjes slente- 2n ,en uitrusten op de café-terrassen. °Urt men ?raaK in de veranda van het bujie. tolhuis „Raadhuis van Kronen- va«dat' voor wie uit de richting ha? Amsterdam komt, de ingang van Zifi dorP markeert. Hierachter strekt den groen land uit met aan beide zij- Spj een mooie, gave achttiende-eeuw- boerderij. al. erecht heeft H. W. F. Aukes aan zijn bewonderenswaardig, nieuw levensverhaal van prof. dr. Ti tus Brandsma O. Carm., die op 26 juli 1942, bewusteloos te/i gevolge van onmenselijke kwellingen en mar telingen, door een Nazi-arts in het concentratiekamp Dachau met een dodelijke injectie werd vermoord, de eenvoudige, maar tegelijk zeer veel zeggende titel „Titus Brandsma" ge geven. De naam van deze „man Gods", die door zijn „ontzettende" werkzaamheid, de „charme van zijn persoon", zijn veelzijdigheid en „ma teloze" ijver voor de goede zaak de „Nederlandse ruimte heeft gevuld", is in vele inrichtingen, ook buiten de grenzen, méér dan „een naam" ge worden. Voor tallozen is hij een be grip, waarvan de hoofdinhoud „lief de" heet. Van Duinkerken rang schikte hem om zijn „grote, bewo gen wijsheid" onder de nationale fi guren. Zijn oorspronkelijkheid be stond hierin, dat hij te midden van het vaderlandse teveel aan taktiek, politiek en houding, zijn landgeno ten een ander gezicht liet zien. Hij was, zegt zijn voortreffelijke bio graaf, een evangelie van openheid en innerlijke vrijheid, bestemd voor alle tobbers en krampachtigeneen blijde boodschap van niet tellende en wegende liefde, geadresseerd aan de inheemse gereserveerdheid; de vervulling van zijn eigen prediking: dat wij God moeten uitstralen uit heel ons wezen. Zijn professoraat ziet Aukes daarom ook allereerst bij al zijn verdiensten als een plat form, waarop de Voorzienigheid hem plaatste in het midden van zijn ja ren om hier te zijn een licht van on- nederlandse eenvoud en liefde. Hildebrandzaal Haarlem Haarlem Nijmegen in beroep bij de Kroon Gedeputeerden wijzen uitbreidingsplan af Loterij Internaat Hoogenaarle Vandaag gebakken; morgen nog net zo mals! Internationaal goederen verkeer via Rotterdam Compositie van Badings voor VENLONA" """IIIIIIIIHIMIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII LOENEN """'iiiiin mi mm tumuli iiiiiniii „mm mum ii ui iiiiiihh urn HiiiiiiiiiiiHuimimiiiuiiiuii ii m „iiinmiiii ii,i ii -■ - «'Sr - S-" v het besluit het „Raadhuis van Kronenburg\h" te slopen, is het gemeentebestuur teruggekomen, maar als het plan „Driehoven" wordt uitgevoerd, wordt de omgeving toch geschonden. doods pand is geworden en aldus een merkelijk teken aan de wand oplevert tegenover het schilderachtige oude huis aan de overzijde. Dit is toch niet de richting, waarin men het moet zoeken, wanneer men de aantrekkelijkheid van het dorp voor de vreemdeling wil vergroten. 3.(wer. deze plek is in het dorp, dat Zipa zie,len telt, de onrust ontstaan, die veio Van daaruit heeft meegedeeld aan ai e anderen in het land. Aan hen voor staa van ae ouae sonoonneid van hw en dorP houden. De gemeente im- Fet heeft de grond aangekocht met afu. oude tolhuis, dat men had willen late 651 0111 er een autobusstation te \veaa maken. Voor de rest van de grond °hhv uitbreidingsplan „Driehoven" ivin orPen, dat voorziet in een bebou wen ??et hoofdzakelijk forensen-wonin- hen en vij'tigtai inwoners van Loe- w Zag hierin een ernstige aanslag op ai a°8 gave oude Vechtdorp, dat toch Pep 5fl® verminkingen heeft opgelo- ,,SQj De nog altijd karakteristieke *ijks,ner«" aan de overkant van de mondt immers ook reeds uit op die bijzonder eentonige lintbebouwing, V0 haar aanzien dankt aan de uit laai18 van het Plan „Rjjnzicht" San Is een vervlogen herinnering aan Y vroegere buitenplaats. het besluit tot afbraak van het s van Kronenburgh" is het ge- V, ur inmiddels teruggekomen, -v o.1 men tot restauratie van de gevel ®aairi ln zi-'n huidige toestand niet be- aahtroi5en sieraad is ran is er een tiowT^kelijke mogelijkheid voor het nahouden Het plan „Driehoven" is evenwel verder ongerept gebleven. De genoemde groep ingezetenen, die hierover verontrust is, heeft een uit voerig adres tot de raad gericht, wc ir- in zij haar bezwaren ter tafel brengt. Gedeputeerde Staten van Utrecht hen ben hier blijkbaar alle aandacht voor de reeds verwachte goedkeuring op het uitbreidingsplan is tot dusver nog uitgebleven en ook Monumentenzorg is waakzaam. Het gemeentebestuur van Loenen ziet in het uitbreidingsplan een mogelijkheid tot bevordering van de overigens reed nu zichtbare welstand in het dorp. Omdat de provinciale welstandscom missie het agrarische karakter ervan wil handhaven kan er van industrieves tiging geen sprake zijn. Hierdoor heeft men het oog gericht op forensen. De plaatselijke middenstand, de winkeliers, is daar uiteraard mee ingenomen. Haar organisatie, de Vereniging van handel, ambacht en nijverheid heeft on langs huis aan huis een krantje ver spreid, waarin men felle taal kon aan treffen tegen degenen, die de uitbrei ding trachten tegen te houden. Een der gelijke actie, zo kan men daar verne men, brengt de ontwikkeling van de gemeente in groot gevaar. Een der wet houders ontwierp een schril beeld van de heersende woningnood. De cijfers die hij aanvoerde werden in een onlangs ge houden raadsvergadering door een raads lid aangevochten, omdat B. en W. de raad eerder een geheel andere lezing van het woningtekort te geloven had den voorgehouden. Hetzelfde raadslid vraagt zich af, waarom, als er inder daad zulke onverdraaglijke woontoe standen voorkomen, B. en W. de eige naren niet dwingen tot herstel van ka duke woningen, waarin men het water met teil en wasketel moet opvangen als het per ongeluk regent. En dit laat ste komt voor, zoals men zal weten. Dezelfde vraag dringt zich op, als men in het genoemde krantje het artikel van twee predikanten leest. „Wij bedanken ervoor ons als bezienswaardigheid te laten opsluiten in een dorp, dat in een synthetische schoonheid wordt gehuld gelijk een openluchtmuseum", leest men na de mededeling, dat in het dorp de bedstee nog in ere wordt gehouden. Is het wegbreken van een bedstee bijzonder moeilijk, vraagt men zich af, en het aanpassen van een mooi oud huisje aan moderne woonbegrippen bezwaarlijker dan het afbreken ervan en vervangen door een lelijk nieuw? Wan delt men in de oude kern van het dorp, dan constateert men niet zonder verba zing dat er huisjes onbewoonbaar ver klaard zijn zonder dat de buitenkant op verval wijst. Is een behoorlijke res tauratie zulk een onbereikbaar ideaal en afbraak zoveel aantrekkelijker, ook al offert men er het eigen karakter van het dorp aan op? De beslotenheid van het Kerkplein is reeds bedreigd. Daar is een huisje in handen van het ge meentebestuur, dat aan afbraak dacht ten bate van een verkeersplein. Toch ziet men blijkbaar niet tegen verbou wingen op. Op de hoek van de Dorps straat kan men een gemoderniseerde winkel waarnemen, die een rechtlijnig men. Hierdoor worden wellicht wel nieuwe zakenlieden aangetrokken die er winkels '"lak bij de nieuwkomers willen bouwen. De huidige midden stand zou zich dus kunnen afvragen, of het plan, dat zij nu toejuichen, hun het voordeel zal opleveren, dat zij ervan verwachten. Wordt nu, zoals de wethouder mag aanvoeren, de woningnood waarin de eigen bevolking verkeert, op Driehoven verlicht? Het percentage woningen, dat hiervoor bestemd is, blijkt slechts klein, en bovendien staat het in een hoekje weggedrukt tegen de begraafplaats aan. Het lijkt nauwelijks nodig in dit ver band in te gaan op de bezwaren, die tegen het plan-Driehoven op zich zelf reeds zijn fn te brengen. Het plan zon der meer is met wat er in het dou> zelf reeds is geschied een bedenkelijk teken. Het duidt op een ontwikkeling waarvan men nog pas aan het begin staat en die enige achterdocht waard is. Er is immers ook nog altijd een plan om in de tuin achter het monumentale huis „Leeuwendijk" aan de Vecht huizen neer te zetten. Dit mooie voorbeeld van vroeg achttiende-eeuwse architectuur is al in handen van de gemeente. Er wo nen nu enige gezinnen in. De vraag dringt zich op, of er wel voldoende zorg aan wordt besteed. Het is de moeite waard, Loenen zo aantrekkelijk te laten als het nu nog is. Dit hoeft niet tegenstrijdig te zijn met de goede pogingen, de inge zetenen ook meer huiselijk gerief bij te brengen. De instanties, die hierover beslissen, hebban daar gelukkig oog voor. Dit neemt men ook waar in de steden, die door mensen aan de teken tafel met passer en lineaal in stukken werden gesneden en daardoor uit hun oorspronkelijk verband gerukt. De groot se verkeersplannen, die door ingenieurs van verschillenden huize werden gemaakt zijn terzijde geschoven toen de burge rij besefte wat er ging gebeuren en tot hevige protesten kwam. Daar was men niet zo grif bereid het oude stedeschoon op te offeren aan de verkeersmoloch, waarvan toch niemand voorzeggen kan hoezeer en in welke richting hij ver bijzonder in Loenen van de Vecht af gezien. der zal groeien. In het Utrecht is de strijd hevig geweest, voor al toen men daar de singels wilde dem pen. Nu drie jaar later schijnt ook het gemeentebestuur van de Dom stad als wij goed zijn ingelicht tot andere gedachten gekomen. Béhal- Watertoeristen komen er nu bijzonder j danker? aïn vemlndige^ledei?5 van de graag om er rustig inkopen te doen gemeenteraad en rond te wandelen. Op de nieuwe forensenwijken zullen zij niet afko- IGNAAT AGASI HAARLEM, 31 aug. Voordat hij zijn monument heeft in Haarlem, heeft Hil- debrand zij eigen zaai gekregen. En dat in nog geen veertien maanden tijds. Die Hildebrandzaal vandaag in gebruik genomen is de jongste en zeer fraaie aanwinst van het uitgebreide Brink- mann-complex aan de Groote Markt. Het scheelt niet zo heel veel meer, of het gebied van Brinkmann wordt omsloten door de Markt, Barteljorisstraat, Schoutensteeg en Smedestraat. Waar vroeger het garagebedrijf van Brinkmann aan de Smedestraat thans aan de overzijde gevestigd was, is nu de Hildebrandzaal, die ook zijn entree aan de Smedestraat heeft. Men betreedt van daaruit de hal, waar loketten aan gebracht zijn voor eventuele kaarten- Idvertev" TITUS BRANDSMA Een voorbeeld van nieuwe bebouwing in „Rijnzicht", Achttien jaar na zijn dood werd te Nijmegen, vlak bij de plaats waar hij het Carmelietenklooster stichtte, op ini tiatief van journalisten een sobere ge dachteniskapel gebouwd, die zijn naam draagt en in haar strenge vormen de gedachten terugvoert naar de bunkers en barakken uit de tijd van de vervol ging. Vóór de kapel is aan een hoge pyloon een symbolische constructie be vestigd, die de overwinning van het Kruis op het teken van de nazi's in herinnering brengt. Dat Kruis, zegt Aukes terecht, stelt de verhoudingen i 'i- ver: het leert ons, dat het de Heer is, Die wij danken om wat Hij deed in Zijn dienaar Titus. Onmiddellijk na de oor log ontstond er een grote vraag naar gedachtenisprentjes, die nu nog in on telbare hoeveelheden en in vele talen overal worden verspreid. In ons land werden spujdig straten, scholen, inrich tingen, verkennersgroepen enz., ja zelfs een waterweg in de Noordoostpolder, naar hem genoemd. In Oss plaatste men een standbeeld. Zienderogen groei de de belangstelling voor dit wonder lijke leven, dat weldra „heilig" werd genoemd. Dit alles had tot gevolg, dat de bisschop van Den Bosch op 13 janua ri 1955 een bisschoppelijke rechtbank instelde voor de zalig- en heiligverkla- 'mgmm TITUS BRANDSMA ring van pater Titus, sindsdien ge noemd: „de dienaar Gods Titus Brands ma". Op 8 december 1957 werd dit pro ces gesloten en zond men de stukken naar de Congregatie van de Riten te Rome. Het Duitse Episcopaat heeft in 1958 een verzoekschrift tot de paus ge richt ter bevordering van het zaligver klaringsproces; hetzelfde deden Poolse bisschoppen en priesters, alsmede de Nederlandse bisschoppen en vele pries ters, die hem in Dachau gekend heb ben. Van deze begenadigde Carmeliet heeft H. W. F. Aukes, de schrijver van het terecht befaamde leven van kardinaal De Jong, nu een uitvoerige biografie ge publiceerd. Reeds in 1947 gaf het Spec trum onder dezelfde titel een voorlo pige levensbeschrijving van deze auteur uit en verscheen er een gelijknamige brochure in de protestants-katholieke reeks „Getuigen van Christus" bij Ten Have. Dit nieuv.e boek is geschreven on verzoek van de Nederlandse Carmel- provincie. Vooral naar aanleiding van het bisschoppelijk proces is er veel nieuw materiaal beschikbaar gekomen. De schrijver heeft daarvan een dankbaar gebruik gemaakt; daarnaast heeft hij mondeling en schriftelijk talloze infor maties ingewonnen, waarvan de mees te steunden op persoonlijke herinnerin gen van de ondervraagden. Zo is na een uiterst grondig onderzoek een boek tot stand gekomen, dat een voorbeeld mag heten van moderne biografie. Ofschoon in dit levensverhaal uiter aard een chronologische lijn wordt ge volgd, heeft Aukes zijn boek toch zo we ten te componeren, dat de lezer voort durend d,e indruk krijgt pater Titus in zijn gehele persoonlijkheid voor zich te zien. Hij bereikt dit door een procédé van telkens terug- en vooruitgrijpen, waardoor een levendigheid ontstaat, die uniek mag heten. Op die manier voelt men zich steeds midden in dit uitzon derlijke leven staan, dat onafgebroken de oprechte üewondering afdwong van allen, die hem kenden. Aukes' stijl is zakelijk, mannelijk en bijzonder helder. Slechts gecontroleerde, vaststaande fei ten worden vermeld, waardoor de be trouwbaarheid van deze biografie boven alle twijfel verheven is. Juist daardoor is het volgen van dit Godgewijde leven diep ontroerend, een levende prediking, die niemand onverschillig kan laten. Sentimentaliteit en dweepzucht zijn de auteur volkomen vreema. Het is hem slechts erom te doen de „man uit één stuk", die Titus Brandsm i was, in al diens verbluffende veelzijdigheid uit te beelden. Hij is daarin uitstekend ge slaagd, niet op de laatste plaats door een consequent doorgevoerde soberheid van zegging. Dit belet .tem echter niet zeer diep door te dringen in het eigen lijke motief van pater Titus' „mateloze activiteit": een innige verbondenheid met God, Die hij altijd ,,in de mede mens wilde herkennen". Zijn persoon, zegt Aukes, bezat de eenheid, die hij overal preekte. Hij was de man van de grote en ruime bezieling in het katho lieke Nederlandse milieu van zijn da gen. De auteur tekent hem als klooster ling, priester, geestelijke raadsman, ge leerde, wetenschappelijk onderzoeker en organisator-zonder-weerga, maar voor al als geloofsgetuige in de strijd tegen het Nazidom. Door al zijn onafgebro ken werken heen echter voelt men steeds zijn innig verkeer met God, waaruit hij de kracht putte om te doen, wat in slechts één mensenleven onver- werkelijkbaar lijkt te zijn. Een enkele maal verraadt hij iets van de kern van zijn innerlijk. Zo b.v. in zijn rede over „Heldhaftigheid", die hjj uitsprak voor het Tilburgse stu dentencorps Sint ""lof. „Christus kan niet in ons leven", zei hij bij die gelegenheid. „Wij laten het niet toe. Laf zijn wij en bang. Omdat wij geen liefde hebben zoals wij die zou den kunnen hebben, geen liefde, die ons inderdaad met de Geliefde ver enigd houdt Wij kennen omdat onze liefde zo zwak is, geen offers meer en hebben geen moed. Wij, Neder-, landers, moeten hier dubbel op onze hoede zijn. Wü hebben tot leuze niet te overdrijven. En daarom onderdruk ken wij alle spontaneïteit Wij noemen dat niet zo. Wij spreken van voorzich tigheid. Wij willen de hoofden koel houden. Er is zoveel gereserveerd heid, zoveel menselijk opzicht, zoveel koele berekening, dat èn liefde, èn offer èn moed geheel bij ons zoek zijn." Hij bezat die liefde, die moed en die offerzin en heeft ze tot het bittere ein de toe consequent beleefd. Daar ligt ongetwijfeld het geheim van de boven aardse gerichtheid van zijn leven. Wat Titus Brandsma heeft betekend voor zijn orde, de Nederlandse C--melpro- vincie, de Nijmeegse Universiteit, en de talloze mensen-in-nood, die zijn hulp in riepen, wordt door Aukes' boek op ver bazingwekkende wijze duidelijk. En de drijfkracht van dit alles was zijn volko men belangeloze liefde. Het hoeft dan ook niet te verbazen, dat deze geheel uit God levende mens, de gelegenheid heeft gekregen in de uiterste beproeving te to nen, wie hjj werkelijk was. Het einde van zijn leven was niets dan ljjden. En toen hij eindelijk was gestorven, omdat hij anderen niet aan hun lot kon over laten de directe aanleiding van zijn arrestatie lag in zijn activiteit als lan delijk adviseur van de katholieke dag bladschrijvers kon „De Tijd" met recht schrijven: „Er gaan stralen uit van deze dode." Het is ondoenlijk ook maar bij bena dering een samenvatting te geven van de rijke inhoud van Aukes' boek. Men moet het zelf lezen. De groot-menselijk heid van deze Nederlandse martelaar staat er ten voeten uit getekend. Het is eer bemoedigend boek, omdat het duidelijk maakt wat de Heer uit werkt in wie voor Zijn genadewerking openstaat als Titus Brandsma. „Het leven van Titus Brandsma" is een uitgave van het Spectrum te Utrecht. L. verkoop. In die hal is ook de garderobe, waar 500 tot 700 mensen gebruik van kunnen maken. De Hildebrandzaal zelf is ronduit een verrassing en heeft een sfeer, die meteen inneemt. Via een har- monika-deur kan de zaal verkleind en wat beslotener gemaakt worden. Het grootste deel is 320 m2, de afge scheiden ruimte 100 m2. In totaal is de oppervlakte van de Hildebrandzaal dus 420 m2. Er is dan de stoelen zij aan zij gezet plaats voor 650 mensen. Wanneer de stoelen rond tafeltjes ge plaatst worden, is er ruimte voor 500 mensen, waarbij dan een dansvloer van 125 m2 overblijft. De Hildebrandzaal meet 25 bij 17 me ter en is voorzien van een vriendelijk toneel, dat 5 bij 11 meter is en waar naast twee kleedgelegenheden gebouwd zijn. Voor cabaret en eenvoudig toneel dus een uitstekende gelegenheid. De zaal leent zich trouwens evenzeer voor vergaderingen, dansavonden en andere samenkomsten. De heer Brinkmann is ervan overtuigd, dat zijn nieuwe zaal, goed centraal gelegen, in een grote be hoefte voorziet. Al bouwende heeft hij overigens gebouwd. Hij heeft niet alleen voor grote buffetten gezorgd, maar door een praktische verbinding met de keu ken dank zij een zogenaamde keu kendépendance heeft hij de Hilde brandzaal voor alle mogelijke gelegen heden geschikt gemaakt. De bouw is verricht naar ontwerp van Fred. M. Kramer en C. den Heijer. archtitecten, van wie de laatste het leeuwendeel heeft verzorgd. Eerstge noemde gaf ons gisteren een overzicht van de werkzaamheden, waaruit bleek, dat de problemen aanvankelijk niet zo gemakkelijk waren op te lossen. De oude garage was te laag, naar boven bouwen was niet mogelijk, dus ging men de diepte in. Er moest heel wat ge graven worden, wilde men op niveau komen, en toen liet de heer Brinkmann van de gelegenheid gebruik maken, on der de zaal een ruimte uit te sparen. Het gevolg is nu, dat onder de Hilde brandzaal een enorme kelder gewon nen is. Tevens werd de fundering ver stevigd, zodat in de toekomst nog bo ven de zaal gebouwd kan worden. Met de toekomst heeft de heer Brinkmann ook op andere punten rekening gehou den. Wie niet bcuwt zo verzekerde hij gaat achteruit. In het kelderplafond is een groot luik aangebracht, dat aansluit op de zaal, welke aldus in een minimum van tijd leeggemaakt kan worden. Er is voorts een verbinding gemaakt met de Mu ziekzaal. de verlichting is indirect van uit het Schraag-dak en er is een instal latie voor heteluchtverwarming aange bracht. Inderdaad dus een aanwinst, deze Hil debrandzaal, waarvan de bouw naar woorden van de heer Brinkmann op uitstekende wjjze verzorgd is door het aannemersbedrijf P. J. Sonnemans. In zjjn dankwoord betrok hij ook de heer S. Stomp, opzichter, de heer A. den Daas, die het dagelijks toezicht uitoefen de en de vele anderen, die aan de bouw hebben meegewerkt. Arlnp.rt0Tk.U0 i de stoffering en aankleding van de Café-restaurant Gebr. Brinkmann n.v. verzorgde complete woninginrichting Barteljorisstraat 13-17 Telefoon 13915 (2 lijnen) (Advertentie) SU MUL SO B (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 31 aug. De gemeen teraad van Nijmegen heeft gisteren in een vergadering die sleehts enkele mi nuten duurde, besloten bij de Kroon beroep aan te tekenen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, om geen goedkeuring te verlenen aan het uit breidingsplan Teersdijk. Op de terrei nen aan de Teersdijk zijn een groot streekwoonwagenkamp en opslagplaat sen geprojecteerd. Gedeputeerde Sta ten zijn bevreesd, dat de aanwezigheid van deze opslagplaatsen aan de bewoon baarheid van het kamp afbreuk zou doen. Het gemeentebestuur wijst deze be zwaren met kracht van de hand. DEN HAAG, 31 aug. De loterij voor het internaat voor de kinderen van de kermis, georganiseerd door de Broeder Everardus Witte-stichting is een mislukking geworden. Van het mi nisterie van justitie is bericht ontvan gen, dat de loterij voor 1 oktober moet zijn geliquideerd. Ai degenen, die loten hebben en hun geld terug willen heb ben, moeten deze voor 1 oktober sturen naar Postbus 48 te Woerden. Men mag het geld ook als gift geven aan de stich ting. (Advertentie) CO-OP alléén bij de CO-OP bakker ROTTERDAM, 31 aug. Het inter nationaal goederenverkeer via Rotter dam is, volgens cijfers van het C.B.S., in het eerste half jaar van 1961 belang rijk toegenomen. In die periode name lijk werd ruim 70 miljoen ton goederen verwerkt, tegenover 61,3 miljoen ton in de overeenkomstige zes maanden van 1960 een stijging derhalve van ruim 16 procent. Met zeeschepen werd 46,7 miljoen ton aan- en afgevoerd, zestien procent meer dan in I960, het vervoer met binnenschepen ging met 51.000 ton ach teruit en bedroeg nu 18.83 miljoen ton, de spoorwegen en vrachtauto's trans porteerden gezamenlijk 1,4 miljoen ton, een stijging van 15,5 procent. Via de oliepijpleiding werd ruim 3 mil joen tem olie naar Duitsland gepompt. Deze leiding was vorig jaar jum nog niet in gebruik. In vrijwel alle sectoren was dit jaar een belangrijke toeneming van werk zaamheden. met uitzondering van de uitvoer met binnenschepen (31 pro cent) en de invoer per spoor (fl pro cent). Het totale aantal binnengekomen zee schepen bedroeg in het eerste half jaar van 1961: 12.304 (v. j. 12.086), die een gezamenlijk netto-register-tonnage had den van rond 29,8 miljoen ton (v. j. 27,2 miljoen tem). VENLO, 31 aug. De componist Henk Badings heeft een „Te Deum Laudamus" gecomponeerd. Dit werk is opgedragen aan de presidènt van de koninklijke zangvereniging „Veiüofta" in Venlo, de heer C. Receveui*. „Ven- lona" zal Badings' nieuwe compositie uitvoeren op een feestconcert, dat in januari in Venlo zal worden gegeven ter gelegenheid van het feit. dat de heer Keceveur 10 februari 1962 een kwart eeuw voorzitter zal zijn van dit man nenkoor. KERKRADE, 31 aug. Kortgeleden heeft de politie in de woning van de conservator van het gemeentelijk mu seum alhier een grote voorraad wapens en diverse kisten met munitie ontdekt en in beslag genomen. De in beslag geno men goederen kunnen amper in één ka mer geborgen worden. Het aantal wa pens, meest moderne geweren, bedraagt meer dan vijftig. Wegens overtreding van de vuurwa- penwet is tegen de conservator proces verbaal opgemaakt. Hangende het gerechtelijke onderzoek is hij door het gemeentebestuur ge schorst als ambtenaar. Bij het reeds ingestelde onderzoek zal o.m. worden nagegaan, welke bedoelin gen de conservator had met deze enor me voorraad wapens en munitie, alsme de vanwaar en van wie hii deze goede ren heeft betrokken. Volgens de publieke opinie in Kerkra- de had de conservator niets speciaals voor met deze collectie, aangezien de betrokkene bekend staat als iemand, die bezeten wordt door een ongebreidel de verzamelwoede. De Kerkraadse con servator verzamelde letterlijk alles, bij voorkeur wapens naar nu is gebleken. Enkele jaren geleden ontdekte men in het museum, ingericht in kasteel „Eh- renstein", een omvangrijke collectie landmijnen en granaten, waarvan de meeste nog niet ontploft waren. Ondanks de toen opgeiopen repri mande, is de conservator later weer doorgegaan met het verzamelen van wapens. Vorig jaar werd namelijk op nieuw een partij wapens in het mu seum buiten de antieke geweren- verzameling aangetroffen en thans een nog grotere partij ten huize van de museumconservator. Naar verluidt, is deze zaak aan het rollen gekomen door de aanhouding van een Kerkraadse stroper, die verklaard schijnt te hebben, dat hij van de ge schorste conservator een vuurwapen had gekocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11