VERBAZING IN WASHINGTON EN LONDEN Agressieve politiek van NA VO laat ons geen andere keus Conferentie in Genève nu ten dode opgeschreven? MOEILIJK REDDINGSWERK IN „WITTE VALLEI Moskou begint Reactie van Witte Huis Minuteman' ontploft Dreigende oorlog in Zuid-Brazilië Parlement verwerpt eisen van de militaire leiders Gloeiende pot thee over kind KERNPROEVEN Dean zal worden teruggeroepen Haarlemmers ^Cilde&zandmai, Met weer GOULART OP WEG NAAR RUIS N.V. v/h JAC. v.d. LAAN N.V. CAFE-REST. CEBRS. BRINKMANN te HAARLEM REGEN- EN TWEEDJASSEN H. JANMAAT DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 85ste JAARGANG No. 30915 Moskou, 31 aug. (Reuter) De 'regering van de Sovjet-Unie heeft gisteren, volkomen onver dacht en op een voor haar schijn baar zeer ongunstig tijdstip, be sloten de proeven met kernwa pens te hervatten. De verantwoor delijkheid voor dit dramatische hesluit, dat velen in de wereld ongetwijfeld diep zal schokken, dordt in een verklaring van het officiële persbureau „Tass" echter geheel op de schouders van de h-rAVO-landen gelegd, „die door hun agressieve en imperialistische Politiek de Sovjet-Unie geen Andere keus hebben gelaten". De verklaring van „Tass" is van de eerste tot de laatste letter opge steld volgens het bekende Russi sche procédé, dat wil dus zeggen: een merkwaardige mengeling van dreigementen en vredelievende taal." „De Sovjet-Unie bedreigt niemand en wil niemand aanval len. De Sovjet-regering verklaart Plechtig dat haar strijdkrachten hooit het eerst de wapens zullen opnemen". Elders in de verkla ring wordt gezegd: „De geleer- n van de Sovjet-Unie hebben Projecten uitgewerkt voor het niaken van een serie superkrach- tige kernbommen met een ver nietigende werking, die gelijk staat met die van 20, 30, 50 en 100 miljoen ton TNT". Bovendien Tvordt in de verklaring opgemerkt, dat Russische raketten, „gelijk aan die welke werden gebruikt voor de ruimtevluchten van Gagarin en Titov, kernbommen kunnen vervoeren naar elk punt van de aardbol van waaruit aanvallen op de Sovjet-Unie of ander^ socialis tische landen zouden kunnen wor den gelanceerd". Verbazing Cenève Visie van „Tass Frankrijk Vanaf 1 september vrijdagsmorgens 7.30 u. geopend. mJHI éee MORRIS 'êeforeijouêui/f Rustig weer Aan zee De gehele dag heeft gisteren het reddingswerk geduurd om de slachtoffers van de ramp met de kabelbaan over de „Witte Vallei" van de Mont Blanc naar de bewoonde wereld terug te brengen. De bovenste foto toont een vrouw die met een helikop ter uit een van de stilstaande cabines is gehaald en naar Chamonix is gebracht. Me). Piera Furlanï uit Rome wordt door een ervaren berggids naar een plateau gébracht, vanwaar ze eveneens per helikopter opgehaald zal worden onderste foto). Op de middelste foto een van de totaal verwrongen neergestorte cabines in de sneeuw op de berghelling. (Telefoto's). BRASILIA, 31 augustus (Rtr., U.P.I.) Als de tekenen niet bedriegen wordt het gevaar van een burgeroorlog in Brazilië steeds groter. De aanhangers en tegenstanders van vice-president Joao Goulart, die volgens de grondwet de wettige opvolger is van de afgetreden president Janio Quadros, stellen zich reeds tegen over elkaar op. Eenhederu van de Braziliaanse vloot stomen op naar de zuidelijke havenstad Porto Aiegre, het belangrijkste politieke bolwerk van Goulart. De aanhan gers van de vice-president hebben de haven echter gebarricadeerd om te voorkomen dat de marine schepen er binnenvaren. Nieuwe modellen en kleuren 25.000 OP NO. 1459 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Agentschap AERDENHOUT-HEEMSTEDE BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 eiJkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kadert. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtfc NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vait redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuf 't avonds tel. 21544. SOVJET-UNIE hervat proeven met kernwapens ii Nadat de mensheid bijna drie jaar ^°or kernproeven gespaard is gebleven, kondigen de Russen nu een hervatting v®n hun experimenten aan. Deze Maatregel zal niet tot een verhoging jOn hun populariteit in de wereld bij lagen. en vooral in de niet-gebonden "^hikaans-Aziatische landen za' de Mededeling met ontsteltenis worden vernomen. Daarom is bet hoogst merk waardig dat Mosk OU de aankondiging doet aan de vooravond van de l?Pconferentie van „neutrale" naties. Mhroesjtsjevs verklaring voor deze on- verhoed se beslissing klinkt weinig °vertuigend. Hij zegt. dat Amerikaan- Se en Britse staatslieden dreigen met ®°dog voor het geval een vredesver- rag wordt gesloten met de regering yan Je Duitse Democratische Repu- 'ek. Maar van Westersé zijde is 'st duidelijk gemaakt, dat de aan- cpkondigde sluiting van dit pact. als odanig, geen casus belli behoeft te Z|'n' Dat zou het pas kunnen worden j^s het vrije verkeer tussen West- k 'jn en de Bondsrepubliek werd e'emmerd. En Khroesjtsjev heeft 'Mniers herhaaldelijk verklaard, dat hij garanties wil geven voor dit vrije ver keer. De werkelijke reden voor deze Rus- ^Sche maatregel is wellicht, dat de l ^iet-atoomgeleerden Khroesjtsjev j "ben duidelijk gemaakt, dat men in e °ntwikkeling van nieuwe kemwa- L,ns aan proefexplosies toe was. k Moesjtsjev heeft wellicht de hoop ge- cj°esMrd, dat Kennedy, onder druk van j Amerikaanse atoomgeleerden, eer- Pfo Cen hervatting van de kern- ®ven zou zijn overgegaan. Amerika 6 Jat echter niet gedaan, en' de V'et-Unie durfde kennelijk zelf niet te wachten. betreurenswaardig dat er nu u| kernproeven worden genomen, men in Washington opgelucht Ur\d .at n'e* Amerika maar Rus- Mo ISl exPerimenten het eerst da hervatten. De Sovjet-propagan- ^hr'S wa* in staat, maar don °Rs'p'ev zal moeite hebben zijn Dit, bijvoorbeeld voor de staten, acceptabel te maken. De verklaring: van „Tass", die van nacht om twaalf uur Nederlandse tijd werd vrijgegeven, veroorzaakte grote sensatie in de Verenigde Staten. Niette min was men er daar al enigszins op voorbereid. Om kwart over zeven gis teravond werd het bericht van „Tass" namelijk onderschept door het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken. De perschef van het ministerie, Lincoln White, riep onmiddellijk een persconferentie bij elkaar, waarop hij een en ander meedeelde. Minister Dean Busk had, zo vertelde White, het sen sationele nieuws persoonlijk aan de jour nalisten willen meedelen, maar hij ar riveerde te laat op zijn departement. Diplomatieke waarnemers in Washing ton en Londen toonden zich verbaasd óver het Russische besluit. Het werd namelijk gepubliceerd aan de voor avond van de topconferentie van neu trale landen die morgen in Belgra do begiiit. Het zijn juist altijd deze neutrale landen geweest, die zich krachtig tegen elke vorm van expe rimentele kernexplosies hebben ver zet, omdat zij verschrikkelijk bang zijn voor de gevolgen ervan. Khroesj tsjev hecht grote waarde aan de sym pathie voor Rusland van de neutrale landen en daarom begrijpt men in Washington slecht, dat de Russische regering uitgerekend op dit moment haar besluit bekend maakt. Men leidt hieruit af dat Khroesjtsjev zijn onder handelingspositie inzake Berlijn het besluit is genomen met het oog op de bestaande crisis Oost-West be langrijker acht dan wat ook. Het be richt van „Tass" kwam nauwelijks vierentwintig uur na het bekendma ken van het besluit, dat de Russische dienstplichtigen, die dit jaar zouden afzwaaien, voorlopig nog onder de wapenen moeten blijven. Dit alles, zo menen de waarnemers, is een onder deel van Khroesjtsjevs zenuwenoor log om het Westen te dwingen tot toegeven ten aanzien van Berlijn. De waarnemers wijzen er op, dat Khroesjtsjev onlangs nog tegen de Ame rikaanse ontwapeningsdeskundige John McCloy heeft gezegd, dat de Russische geleerden hem om toestemming hadden gevraagd de kernexplosies te hervatten. Bovendien dreigde Khroesjtsjev korte tijd geleden met het feit, dat de Rus sische geleerden een kernbom met een explosieve kracht van honderd miljoen ton TNT kunnen maken. In Amerikaan se regeringskringen betwijfelde men of er op heel de wereld wel één geleerde bereid zou zijn zo'n verschrikkelijk wa pen, waarmee men hele landen tegelijk van de aardbodem kan wegvagen, sa men te stellen. Overigens hebben Ame rikaanse geleerden verklaard, dat opk zij, indien zij dat zouden willen, een bom met een explosieve lading van hon derd miljoen ton TNT zouden kunnen maken. De strikt-militaire waarde van zulk een bom echter een dubieuze zaak, zo v-cd hieraan toegevoegd. Het besluit van de Russische regering veroorzaakte ook grote sensatie in Ge nève, waar de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Rusland cn En geland juist deze week weer de confe rentie over het staken van kernproe /••n hebben hervat. De Amerikaanse afge vaardigde, Dean, diende een aantal nieuwe voorstellen in, lie door de Rus sische gesprekspartner, Tsarapkin, echter werden verworpen. Waarnemers en journalisten ter plaatse meenden hier- uit te kunnen concluderen, dat de con ferentie definitief op dood spoor was geraakt. De algemene verwachting is nu dat de conferentie spoedig zal wor den gestaakt. n Hieronder volgen nog enkele citaten uit de verklaring van „Tass": „De Verenigde Staten en hun bondge noten drijven de bewapeningswedloop op ongeëvenaarde wijze op, breiden de sterkte van hun legers uit en brengen de internationale toestand op het kook punt. Het is nu zover gekomen, dat vooraanstaande Amerikaanse en Brit- (Van onze correspondent) HENGELO, 31 aug. De tweejari ge Jacob Wagenaar, die dezer dagen in het ouderlijk huis een pot gloeiende thee van de tafel trok en daarbij ern stige verwondingen opliep, is gisteren overleden. Het was het jongste kind uit een gezin van vier kinderen. se staatslieden dreigen met oorlog voor het geval dat een vredesverdrag wordt gesloten met de regering "an Oost- Duitsland. Deze feiten kunnen slechts ongerustheid veroorzaken. De Sovjet- Unie acht het dan ook haar plicht alle noodzakelijke maatregelen te ne men, opdat de Sovjet-Unie volledig in staat zal zijn elke tegenpartij, die een aanval zou willen wagen, onschadelijk te maken." „De Sovjet-Unie blijft bereid te allen tijde een overeenkomst aan te gaan be treffende algehele en volledige ontwa pening, die tevens een einde zou ma ken aan de proeven met kernwapens. De huichelachtige verklaringen, die de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in Genève hebben afgelegd over beëindiging van de proefnemingen en internationale con trole zijn echter slechts camouflage ge bleken. In de verklaring wordt er ook aan herinnerd, dat Frankrijk enige tijd geleden in de Sahara proeven met kernwapens heeft genomen. „Hoewel de Sovjet-regering heeft gewaar schuwd dat zij genoodzaakt zou zijn de proeven te hervatten wanneer Frankrijk zijn proeven met atoom- wapens niet zou staken is dit land, hiertoe aangezet door de Verenigde Staten en Engeland, reeds lang bezig met kernwapenproeven. De serie Fran se atoomproeven heeft in feite de voor stellen, die ten doel nadden voor eens en altijd een e.nde te maken aan dergelijke proefnemingen, van de on derhandelingstafel in Genève wegge vaagd." „Bovendien staan de Verenigde Staten op het punt ondergrondse atoomproeven te nemen. Het is zonder meer duidelijk, dat dergelijke proeven, zelfs al worjdt gezegd dat zij voor vreedzame doei,ein den worden genomen, slechts ten 'doel hebben bestaande wapens te perfectio neren of nieuwe typen wapens te be proeven." „In de Sovjet-Unie is men zich de schadelijke gevolgen van proeven met kernwapens zeer goed bewust. Daarom zal al het mogelijke worden gedaan om deze gevolgen tot een minimum te be perken." WASHINGTON, 31 aug. (Rtr, AFP) Het Witte Huis heeft, naar aanlei ding van het Russische besluit de kernwapenproeven te hervatten, een verklaring uitgegeven. Daarin wordt gezegd dat de Amerikaanse regering thans genoodzaakt is besluiten te ne men om de nationale belangen te be veiligen. De leider van de Amerikaan se delegatie bij de conferentie over het staken van proeven met kernwapens, Dean, zal uit Genève worden terug geroepen. „De Russische regering heeft door dit besluit een grote verantwoorde lijkheid jegens de gehele mensheid op zich genomen", aldus de verkla ring. „Zij geeft bovendien blijk van een volledige minachting van de Verenigde Naties. De beslissing de proeven met kernwapens te hervat ten, is een bedreiging van de gehele mensheid in die zin, dat het gevaar van een atomaire catastrofe wordt vergroot. Het besluit toont tevens de huichelachtigheid aan van de Rus sische verklaringen over algemene en volledige ontwapening". Volgens de plaatsvervangend pers chef van het Witte Huis, Hatcher, be vat de verklaring van het Witte Huis, die is opgesteld door Kennedy zelf, „niets waaruit zou kunnen blijken dat de Verenigde Staten de proeven zullen hervatten". Hij weigerde zich uit te la ten over de mogelijkheid dat Amerika het Russische voorbeeld zal volgend. LONDEN Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenland se zaken verklaarde vannacht „met stomheid geslagen" te zijn door het „reactionaire" besluit van de Sovjet regering. Hij noemde het „belachelijk" de Westelijke mogendheden voor deze ontwikkeling verantwoordelijk te stel len. Advertentie de groothandel voor sigaren met ingang van 2 september a.s. zaterdags GESLOTEN. Telef. 21001 - 12347 Witte Heerenstraat 15 Haarlem H'v - - (Advertentie) hkc hoeven hun kleding niet bij een post orderbedrijf te kopen, want zij hebben een speciaalzaak op dit gebied in hun stad n.l. de H.K.C., Jansstraat 51-63. Daar kunnen zij direct keus maken uit een enorme vodrraad Dames-, Heren- en Kinderkleding. Er wordt geen rente berekend en (tot f 150.geen vooruitbetaling. Vooral voor kinderen die weer naar school gaan is er een leuke sortering. CAPE CANAVERAL, 31 aug. (Rtr) De eerste poging om een Amerikaanse „Minuteman"-raket uit een tachtig me ter onder de grond gelegen ruimte te lanceren is mislukt. De raket ontplof te. De tweede en derde trap vlogen de lucht in en kwamen een paar hon derd meter verder neer. Volgens de eerste berichten was de eerste trap vast geraakt in de lanceerinstallatie, van waaruit de vlammen tientallen meters hoog de lucht in schoten. De „Minuteman", een zogenaamde „drukknop-raket" is ontworpen om door een eenvoudige druk op de knop binnen één minuut te kunnen worden gelan ceerd. Zij is 18 meter lang en moet het zelfde werk op het land doen wat de „Polaris" op zee doet. De „Polaris" wordt startklaar aan boord van atoom onderzeeërs vervoerd en kan onder wa ter worden gelanceerd. De „Minuteman" zal in ondergrondse opslagplaatsen, die alleen kunnen wor den vernietigd door een voltreffer van een kernbom, worden bewaard, klaar om ieder ogenblik te kunnen worden ge lanceerd. De „Minuteman" kan, als al les goed gaat tenminste, een snelheid van 24.000 kilometer per uur bereiken en een afstand van 11.000 kilometer af leggen. (Advertentie) heeft de eer gasten en belangstellenden uit te nodigen haar nieuwe zaal, de „Hildebrand"-zaal, geschikt voor congressen, vergaderingen, lezingen, recepties, toneel- of muziekavonden, feesten, modeshows en sportdemonstraties, te bezichtigen op zaterdag 2, zondag 3 of maandag 4 september van 11.00 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Ingang Smedestraat 22. DE DIRECTIE (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAT\(BfJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist of lage wolken, daarna overwegend zonnig. Weinig wind en dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Vrijdag: Zon: 5.50-19.29. Maan: 22.59-13.33. Ook morgen na het optrekken van de mist zonnig en mooi strandweer. Zwak ke wind tussen noord en oost. In de middag temperatuut tussen 22 en 24 graden, zeewater 18 gr. Vooruitzichten: hogedrukgebied nadert de Noordzee en brengt voorlopig goed strandweer. max. min. neersl Station: Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Weer temp. temp neersl. gisteren 24 uux mist 33 16 0 motregen 33 16 0.1 licht bew. 24 13 0 mist 21 14 0.1 onbew. 19 13 0 onbew. 26 11 0 mist 29 15 0 mist 29 16 0 onbew. 29 17 0 geh. bew. 31 16 0 mist 28 15 0 onbew. 32 13 0 onbew. 29 22 0 onbew. 27 14 0 onbew. 30 13 0 onbew. 27 9 0 onbew. 29 11 0 onbew. 12 0 licht bew. 29 16 0 onbew. 27 12 0 onbew. 30 10 0 onbew. 34 16 0 In Brasilia verklaarde Quadros* voor ganger als president, Juscelino Kubit- sehek: „Ik geloof niet dat een burger oorlog, nog kan worden vermeden. Als de militairen zich ergens mee bemoei en, houdt niets hen tegen." Kubit- schek, die van mening is dat Goulart president moet worden, heeft gisteren tevergeefs geprobeerd de minister van oorlog, maarschalk Odilio Denys, van de redelijkheid van Goularts aanspra ken te overtuigen. Een andere belangrijke ontwikke ling van gisteren is, dat een speciale parlementaire commissie, die beide kamers van het Congres vertegen woordigt, geweigerd heeft akkoord te gaan met een door de militaire lei ders geëist amendement van de grondwet, dat het Goulart onmogelijk moet maken het presidentschap op zich te nemen. De kans is nu groot dat de militaire leiders (de ministers van het leger, de luchtmacht en de vloot alsmede de chefs van staven van deze drie krijgsmachtonderdelen) het parlement naar huis zullen stu ren en een militaire junta, versterkt met burgers, zullen vormen. Zoals wij gisteren reeds hebben ge meld, hebben, de militaire leiders niet de steun van het gehele leger. Hun be langrijkste opponent is generaal José Machado Lopes, de bevelhebber van het derde Braziliaanse legerkorps (drie divisies). Deze generaal verklaarde dinsdag dat hp de aanspraken van Gou lart op het presidentschap steunt en werd derhalve prompt door de waar nemend president, kamervoorzitter Maz- zili ontslagen. Generaal Lopes heeft echter geweigerd zijn ontslag te aan vaarden. Zijn standplaats isPorto Aiegre. In hoeverre de drie divisies, die onder zijn commando staan, hem in derdaad trouw zullen blijven, is ove rigens nog een open vraag. Het Braziliaanse ministerie van oor log heeft volgens het radiostation Guanabara meegedeeld dat „operaties tegen de aanhangers van vice-president Goulart in Rio Grande do Sul ziin be gonnen." R.ondom Porto Aiegre hadden een heden van het derde leger al eerder posities ingenomen. De haven is gèslo- ten en het bestuur van de staat heeft alle voorraden brandstof gekonfis- keerd, aldus is in M mtevideo verno men. Generaal Machado Lopes. die im mers door de waarnemend president van zijn functie is ontheven, heeft laten weten dat zijn opvolger, generaal de Bahia. zal worden gearresteerd wan neer hij naar Porto Aiegre kom,. De bevelhebber van het vijfde mili taire gebied van de luchtmacht, luite nant-kolonel Alfredo Monteiro. heeft zich aan de zijde van Goulart ge schaard De minister van oorlog, maarschaik Odilio Denys. heeft van zijn ka.,t bepaald dat alle 30.000 militairen van het derde le ger zijn gedemobiliseerd. Waarnemend president Mazzili heeft de sluiting van alle banken tot het einde van de week gelast. Zestien afgevaardigden van de staat Rio Grande so Sul zijn volgens een Braziliaans persbureau bij aankomst in Brasilia, waar zij een vergadering van het parlement wilden bijwonen, gear resteerd. Vice-president Goulart heeft gisteren vanuit Parijs de terugreis naar het va derland aanvaard. Gisteravond kwam hij aan in New York, waar hij op het vliegveld verklaarde: „Men hoeft maar even in de grondwet te kijken om te weten dat ik de wettige president van Brazilië ben." Goulart is van plan door te reizen naar Zuid-Brazilië, naar de staat Rio Grande do Sul, waarvan zijn zwager gouverneur is. (Advertentie) EVELYN elegante tassen en byoöx GR.HOUTSTR .13* T EL.204I5 - H AARLE M DEN HAAG, 31 aug. In de 552e staatsloterij 4e klasse, 8e lijst is een prijs van 25.000,- gevallen op no. 1459. (s.cvertentie) BINNENWEG 25 - HEEMSTEDE - TELEFOON 39034 Alle mededelingen inzake de bezorging s.v.p. aan dit adres.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1