Ministers van Grote Vier op 14 september bijeen Kennedy stuurt generaal CLAY naar West- Berlijn 7&icVi Verzoening in de CONGO lijkt weer heel ver weg Neutrale leiders morgen bijeen in BELGRADO BELANGRIJK VERK VOOR THOMPSON Adenauer gaat te ver ZO HEB IK HET NIET BEDOELD Kienen uw zuivere vleesbouillon! Repatriëring van Belgen uit Katanga vandaag begonnen Weer onlüsten in ORAN Europeanen doden drie Moslims Archeologisch onderwater-onderzoek Baret van slangeleer Sangers-reünie Zutphen lichtstad Drents heideschaap TitoNasserNehroe, Soekarno de belangrijkste deelnemers Casablanca-landen richten militair „opperbevel" op Beter verkeer in EEG-verband ADENAUER: CONFLICT ADOELA-GIZENGA awe, /net RDTERDDN GEEN SEGREGATIE MEER IN GEORGIA Vijf buitenlanders onderscheiden Boudewijns lunch met FRANCO Strikt particulier zegt Lefèvre ..NIET-GEBONDEN" LANDEN Aanbevelingen van Europese commissie DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 PAGINA 7 WASHINGTON, 31 aug. (Rtr., A.F.P., U.P.I.) President Ken nedy heeft gisteren, tijdens een Persconferentie in de Amerikaan se hoofdstad, drie belangrijke mededelingen gedaan over de crisis rond Berlijn. Deze medede lingen zijn: BUITENLANDSE KRONIEK Arf ijn). „Pure speculatie" Voor medewerking aan „Floriade" lÉËittP Sportflits f De ministers van buitenlandse zaken van de V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zullen op 14 septem ber in Washington beginnen met be raadslagingen over de kwesties Ber lijn en Duitsland. De Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Llewellyn Thompson, zal zich op niet-officiële wijz.e in verbin ding stellen met Russische autoritei ten om te peilen of besprekingen tus sen Oost en West op de een of an dere manier zinvol zouden kunnen zijn. De gepensioneerde Amerikaanse ge neraal Lucius Clay is benoemd tot Kennedy's persoonlijke vertegenwoor diger in West-Berlijn, in de rang van -ambassadeur. Clay, die militair gou verneur van de Amerikaanse sector van West-Duitsland is geweest, is in West-Berlijn zeer populair. Hij was een van de mannen, die tijdens de blokkade door de Russen de lucht brug naar de stad organiseerden. De generaal bracht onlangs, samen met vice-president Johnson, een bezoek aan West-Berlijn en werd bij die ge legenheid enthousiast toegejuicht. Hij heeft eens verklaard: „Als er in de ze stad weer moeilijkheden ontstaan, kom ik helpen, al moet ik er op mijn knieën naar toe kruipen!" Kennedy verklaarde tijdens zijn pers conferentie ook, dat de toestand in Ber- Staatslieden van formaat laten zich In verkiezingscampagnes soms verlei den tot opmerkingen die zij in een rustiger politiek klimaat waarschijnlijk niet gemaakt zouden hebben. Tijdens de strijd om het Amerikaanse presi dentschap van 1952 werd door de Re publikeinse kandidaat voor het vice- presidentschap, Richard Nixon, het Democratische beleid van de vooraf- gaande twee decennia betiteld als ..twintig jaar verraad". Adenauer, die men toch werkelijk nict een grote staatsmanswijsheid kan ontzeggen, heeft dezer dagen ook een Paar zeer ongelukkige opmerkingen gemaakt. De felle uitlatingen van de Bondskanselier waren gericht tot de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, Adenauers grote tegenstander In de campagne voor de Bondsdagver- biezingen. Onlangs heeft „Der Alte" in een verkiezingstoespraak een irre- levante en bepaald ongepaste toespe ling gemaakt op het feit dat Brandt de zoon is van een ongehuwde moe der. Deze week heeft hij, in een rede in Hagen, hota bene beweerd, dat Khroesjtsjev °P 13 augustus de grens tussen Oost- Jn West-Berlijn heeft laten sluiten om Brandt de Bondsdagverkiezingen van D september te laten winnen. Adenauers interpretatie van het Bussische optreden in Berlijn is wel heel fantastisch. Men kan zich voor dellen, dat het de Bondskanselier er8ert, dat Brandt de laatste weken *°veel publiciteit krijgt. Men kan vast zeilen, dat de Berlijnse crisis Brandts Positie in de verkiezingsstrijd heeft ver kerkt, zonder dat men Adenauer volgt diens bewering, dat het daar h-hroesjtsjev op de eerste plaats om te "°en was. Het zit de Bondskanselier Waarschijnlijk ook dwars, dat hij sso- jeel kritiek heeft moeten verduren, orn aat hij pas negen dagen na de dertien- Ëe augustus een bezoek aan West- Berlijn heeft gebracht. Eerst nadat de Amerikaanse vice-president de West- £®rlijners had bezocht, arriveerde de Duitse Bondskanselier. De argumen- Waarmee Adenauer later dit uit- e' van een zo dringende missie heeft Verdedigd waren niet sterk, p Adenauer heeft ook beweerd dat de "ussen hun aanvallen voortdurend SP hem plegen te richten en dat zij randt steeds sparen. Van Duitse so fistische zijde is echter intussen Aangetoond, dat ook Brandt heel wat f de propaganda van Moskou te Arduren heeft. Als Adenauer inder- aad vaker het slachtoffer zou zijn ge- j 0rden van Khroesjtsjevs venijn, zou onder meer te verklaren zijn uit de 0viet-opvatting dat de Bondsrege- ie^k Z' n'e* me* ^^esi"Berlijn heeft Pr jmoe'en- (Een opvatting die ten v °ndslag lag aan de Russische nota's v°rige week over de recente bezoe- \X; Westduitse politici aan te nauer is in zijn verkiezïngsijver g gegaan. Zijn opmerkingen over ftie *1 *ouclen hem wel eens stem- n rinnen kosten, al heeft hij giste- kix, dat het allemaal niet zo bedoeld was. lijn ernstig is en vele gevaren met zich meebrengt, „Ik heb geen gegevens, die het mij mogelijk zouden maken de situa tie met volledig vertrouwen onder ogen te zien. De heer Khroesjtsjev heeft her haaldelijk met kernwapens gedreigd. Ik hoop dat de Russische leider weet wat de uitwerking op de volken der wereld zou zijn, indien de twee grote mogend heden eikaar met deze wapens te lijf zouden gaan. Geen van beide partijen kan hopen in staat te zijn de andere haar wil op te leggen. Het gebruik van geweld zou geen succes opleveren, maar in beide kampen tot verderf leiden", al dus Kennedy. De Amerikaanse president zei,dat hij zich vooral zorgen maakte over tie vrije toegang voor het Westen naar West-Berlijn. Zijn verklaring daarover was zeer actueel, want juist gister middag uitten de communisten ten aanzien van deze toegangswegen weer eens dreigende taal. De Oostduitse on derminister van buitenlandse zaken, Otto Winzer, zei dat het vliegen van Amerikaanse, Franse en Engelse bur gervliegtuigen door de luchtcorridors naar West-Berlijn „onwettig" is en dat er dan ook een eind aan zal worden gemaakt, zodra Oost-Duitsland een vrdesverdrag zal hebben gesloten. De D.D.R. is echter wel bereid te onder handelen met alle landen, die belang stelling hebben voor luchtvaartverbin dingen over Oostduits grondgebied. Deze Oostduitse verklaring, die hierop neerkomt dat alleen Westerse militaire vliegtuigen naar West-Berlijn mogen vliegen, leverde al spoedig een officieel Ameriaans commentaar op. Het ministe rie van buitenlandse zaken liet weten, dat de regering van Oost-Duitsland met de vrije toegangswegen naar West-Ber lijn helemaal niets te maken heeft. De Westduitse ambassadeur in Was hington, Grewe, heeft gisteren een per soonlijke boodschap van Adenauer over handigd aan president Kennedy. Over de inhoud van de boodschap is niets be kendgemaakt. Bonn beperkte zich tot een officiële ontkenning van in Ameri ka opgedoken berichten, dat Adenauer o.m. de vrees had uitgesproken dat een zwakke houding van het Westen ten aan zien van de Berlijnse crisis zou kunnen leiden tot een sterkere neutralistische stroming in West-Duitsland. Dit soort berichten werd door een officiële West duitse woordvoerder „pure speculatie" genoemd. BERLIJN. In de oostelijke sector van Berlijn werden gisteren een kapi tein en drie sergeants-majoor van het Amerikaanse leger een uur lang vastge houden. Zij brachten een bezoek aan Oost-Berlyn, hetgeen nog altijd hun recht is, maar plotseling werd een ruit van hun auto stukgeslagen door een Oostduitse politieman, die op zijn mo tor naast de Amerikaanse wagen kwam rijden en zijn gummiknuppel trok. De Amerikanen werden vastgehouden totdat een Russische majoor ter plaatse was verschenen. Inmiddels had de Ame rikaanse kapitein een radioboodschap doorgegeven naar zjjn hoofdkwartier, waarop drie zware tanks, vier pant serwagens, vier jeeps en een vracht auto uitrukten. Al dit geweld stelde zich op vlakbij de sectorgrens, op nog geen honderd meter afstand van de plaats, waar de kapitein en de drie onderoffi cieren werden vastgehouden. Ongeveer een half uur later was het incident ach ter de rug. BONN, 81 aug. (.AFP) Bondskan selier Adenauer heeft gisteren zijn uit- latingne tjjdens een verkiezingsrede over inmenging van Khroesjtsjev in de Westduitse verkiezingen nader uiteen gezet. Zijn opmerkingen werden door de Westduitse pers fel gekritiseerd. „Der Alte" had gezegd dat de maatrege len in Berlijn door Khroesjtsjev waren genomen om de socialisten in hun ver kiezingscampagne te steunen. Adenauer zei nu, dat „de actie tegen de massale vlucht uit Oost-Duitsland ongetwijfeld reeds veel eerder was over wogen", maar dat Khroesjtsjev „de da tum van deze actie heeft vervroegd, met het oog op de verkiezingscampag ne in West-Duitsland. Het staat buiten twijfel dat de sociaal-democratische par ty en de heer Brandt zélf de huidige toestand in de verkiezingsstrijd gebrui ken om de politiek van de federale re gering als een echèc voor te stellen. „Ik weet ook wel dat Khroesjtsjev de Duitse sociaal-democraten niet waar deert. Maar mij waardeert hij nog min der. En daarom wil hij de regering die ik leid, omverwerpen," aldus Adenauer. Soedan President Leonid Brezj- nev van de Sovjet-Unie zal op 14 no vember in de Soedan aankomen voor een officieel bezoek, dat ongeveer een maand zal duren. Hij is uitgenodigd door de president van Soedan, Ibra him Abboud, aldus „Tass". (Rtr.) Nederland heeft weer een wereldkampioen. Ik vind dat toch een niet te onderschatten feit. Ergens in ons brave vaderland met name, in het roem ruchte Badhoevedorp woont een man die gekwa lificeerd iets beter kan dan wie dan ook op de aardbol: amateur- stayeren. Niels Nielsen in Aarhus en Keinrich Müller in Düsseldorf, Bill Williamson m Chicago en, Yoekomatsji in Tokio kunnen er ook aardig mee terecht, ma niemand is zo goed als Leen van der Meulen in Badhoeve dorp. Ik feliciteer Leen dus van ganser harte en vervolgens vraag ik hem: Leen, hoe voel je je nou. Ik durf er donder op te zeggen dat Leen zijn antwoord is: goed. Hij voelde zich fit in Zürich en zijn gangmaker heeft hem even aan de gang gebracht en hij is dus reuze dankbaar. Best, dat begrijp ik en ik kan het ook billijken. Maar wat ik werkelijk zou willen weten is: hoe gaat een mens nu door het leven in de weten schap dat hij Iets beter kan. dan wie dan ook ter wereld. Het lijkt mij. eer lijk gezegd, een ondraaglijke last. Stel, je bent iets in kienen. In de schoot van de familie zegt men: „Kie nen? Dan moet je bij hém wezen." Dat prikkelt natuurlijk je eerzucht. In de kortste keren zit je tegen de buurt te kienen. Je wint maar steeds door en tenslotte zie je de buurt niet meer staan en je gaat. al kienende, de stad en vervolgens het land te lijf. Je kient het goed uit en je kient tegen andere landen. Voor je het weet zit je ver ward in werelddelen en je wint maar door. Wat is het eind? Wereldkam pioen kienen. Wat nu? Je eerzucht in zake het kienen is bevredigd tenzij je nog tegen de goede God wil kienmi. maar daar zie je uit welbegrepen ei genbelang dan maar van af je eer zucht is bevredigd en je roept ..Kien" maar je bent tegelijkertijd nergens meer. Je zou nog over kunnen scha kelen op halma, maar daar ben je inmiddels te zeer voor vastgeroest in het kienen. Je bent een eenzaam man geworden. Maar Leen van der Meulen is geen eenzaam man in deze uitgekiende zin, daar ben ik zeker van. Hij is ge woon wereldkampioen amateur-staye- ren, in het opbeurend besef dat er wellicht ergens op Nieuw-Guinea een verborgen amateur-stayer woont die nog harder fietst, maar die heeft in Zürich gelukkig niet meegedaan. Ik noem nou toevallig Nieuw-Guinea, want op Spitsbergen wordt, geloof ik, nog niet gefietst. De kwestie is, dat wereldkampioe nen slechts kunnen voortleven bij de gratie van het feit dat de eerste, de beste, de slimste, de snelste, de sterk ste en zelfs de stomste niet ter zake doen. Leen, jongen, meen nou niet dat ik ie je titel misgun. Ik wens jou en Bad hoevedorp nogmaals van harte ge luk met het behaalde succes. En vooral met het feit, dat er over een jaar wéér om het wereldkampioenschap wordt gereden. Advertentie LEOPOLDSTAD, 81 aug. (Rtr.,UPI) De toestand in de Congo is weer on duidelijker dan ooit. In Katanga brengt de arrestatie en uitwijzing van Tsjom- be's buitenlandse, vooral Belgische, officieren talloze moeilijkheden met zich mee, terwijl de oprichting van een nieuwe fel-nationalistische party in Oost provincie, onder leiding van Antoine Gizenga, de situatie er niet duideiyker op maakt. De nieuwe party, genoemd naar Patrice Loemoemba, is zeer anti- Amerikaans en heeft ultra-linkse sym pathieën. (Advertentie) PHARMACEUTISCHE FABRIEK RDT ER HILVERSUM ATLANTA, 31 aug. (Reuter) Aan de eeuwenoude segregatie in Georgia, een van de zuidelyke staten van de Ver enigde Staten, is gisteren een einde ge komen, toen negen neger-leerlingen hun plaatsen innamen in vier van de middel bare scholen. Politie-agenten, die de nieuwe leerlin gen naar de scholen begeleidden, voor kwamen mogelijke incidenten door plak katen, waarop blanke ouders werden opgeroepen de scholen te boycotten in beslag te nemen. Incidenten van beteke nis deden zich dan ook niet voor. De premier van de centrale rege ring in Leopoldstad, Cyrille Adoela, rekent er nog steeds op dat Gizenga „spoedig" naar de hoofdstad zal ko men om zpn functie van vice-pre- mier op zich te nemen, maar vele waarnemers geloven daar allang niet meer in. Gizenga, die waarschijnlijk onder in vloed staat van Russische en Tsjechi sche raadgevers, heeft gisteren de Ame rikaanse consul in Stanleystad, Cassi- ly, bevolen de Congo te verlaten. Dit lieeft de woede opgewekt van Adoela, die woedend tegen journalisten zei: „Gizenga heeft geen enkel recht iemand uit te wijzen". Adoela noemde zijn ver schil van mening met Gizenga over de ze kwestie een „krachtmeting" en voeg de eraan toe dat Cassily zolang in de Congo mag blijven als hij zin heeft. De Amerikaan vertoeft momenteel in Leo poldstad en zal daar voorlopig blijven. ELISABETHSTAD. In de hoofdstad van Katanga is bekend geworden, dat de evacuatie van Belgische officieren en hun gezinnen vandaag, donderdag, is begonnen. De Verenigde Naties hadden eerst geëist, dat alle Belgische officie ren zich zouden melden op het VN- hoofdkwartier, maar dez eis werd la ter ingetrokken. De Belgen wachten, met hun gezinnen, nu in het gebouw van de Belgische consul-generaal op hun repatriëring. DEN HAAG, 31 aug. De vijf orga nisatoren, die in het kader van de bui tenlandse deelneming aan de interna tionale tuinbouwtentoonstelling „Floria de" (Rotterdam 1960) verdiensten je gens Nederland hebben verworven, zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Het zijn de heren A. Goor te Jerusalem (directeur van het department of agriculture van het mi nistry of agriculture van Israël)G. M. J. Guy-Charon te Parijs (voorzitter van de Federation nationale des produc- teurs de l'horticulture et des pepinières) dr. E. Schroder te Bonn (voorzitter Zentral Verband des "^eutschen Gemü- se-, Obst- unö Gartenbaues)P. A. Van- dendael te Brussel (directeur van de nationale dienst voor afzet van land en tuinbouwprodukten) en Carl F. Wi- dell te Long Island (N.Y.) (directeur- generaal van he* Amerikaanse comité voor de „Flonade"). BRUSSEL, 31 aug. (ANP) De Bel gische premier heeft gisteren geant woord op een vraag van de socialistische volksvertegenwoordiger Dujardin over de lunch, die koning Boudewyn enkele weken geleden tüdens zijn vakantie in Spanje met het Spaanse staatshoofd, ge neraal Franco, gebruikte aan boord van een jacht. Deze ontmoeting heeft des tijds tot felle kritiek in de Belgische so cialistische pers aanleiding gegeven. Premier Lefèvre deelt thans mee dat de koning, in verband met zijn familie betrekkingen, van tijd tot tijd in Spanje verblijft en niet stelselmatig een uitno diging van het Spaanse staatshoofd, die een strikt persoonlijk karakter draagt, kan afwijzen. Tegen de aanvaarding van een derge lijke uitnodiging kon geen ministerieel bezwaar worden gemaakt, aldus de pre mier. De omstandigheden, waaronder de ontvangst plaats had, ontnamen daaraan niet het strikt particuliere ka rakter. ORAN, 31 aug. (UPI) Eenheden van de mobiele garde hebben gisreen in de Algery'nse havenstad Oran de rust her steld, nadat Europese kolonisten voor de tweede maal deze week Moslims had den aangevallen. Volgens de politie zyn by de ongeregeldheden drie Moslims om het leven gekomen en 25 anderen ge wond. Meer dan duizend Europeanen waren samengestroomd by de begraafplaats, waar de jonge Europeaan werd Degra- ver, die maandag door een Moslim werd aangevallen en wiens dood de aanlei ding werd tot de eerste aanval op de in heemse bevolking. Plotseling maakten vele jonge man nen zich uit de menigte los. Zy renden weg in de richting van de Arabische wijk en keerden zich tegen alle Moslims, die zö op hun weg tegen kwamen en die niet op tyd konden ontsnappen. Een tweede groep kolonisten viel Mohammedaanse arbeiders aan, bracht auto's tot stilstand waarin Moslims za ten en trok andere Moslims uit bussen. Enige Europeanen, die tussenbeide trachtten te komen, werden weggeduwd. Een soldaat werd hevig geslagen toen hy een Moslim wilde bevrijden. Overal in de stad deden zich dergelüke inciden ten voor. *r~. nanciële actie aan te pas moest ko men om de kudde, die in de Drentse gemeente Ruinen haar domicilie heeft voor liquidatie te behoeden. Er daagt hulp aan de horizon in de vorm van een nieuwe stichting, die van plan is de kudde over te nemen: de stichting „Het Drentse Heideschaap" i.o. Tal van vooraanstaande personen uit de provincie Drente hebben in het bestuur zitting genomen. Men is voornemens de bedrijfsvoering van de kudde belangryk te herzien. Het aantal schepers wordt van twee op één gebracht en voor die ene scheper de heer P. Mos uit Ruinen wordt naby de schaapskooi een wo ning gebouwd. De man, die de sche- perstok zogezegd zal neerleggen de heer Willem Huizing wordt be- fin september 65 jaar en hf is het, ie de dienst per 1 september a.s. zal verlaten. Gezien de grote verdiensten van scheper Huizing voor de kudde zal aan zyn afscheid de nodige luister worden verleend. Kikvorsmannen duiken naar de ruïnes van het oude kasteel in de Maas hij Elsloo. De pas drie jaar bestaande Ne derlandse Jeugdbond ter Bestu dering van de Geschiedenis (N.J.G.B.), waarvan inmiddels reeds negenhonderd middelbare scho lieren en hogeschool-studenten lid zijn, organiseert elke vakantie archeologi sche werkkampen. Het meest interessante, maar ook het meest spectaculaire werkkamp tot nu toe, is ongetwijfeld het onder zoek te Elsloo in Limburg. Een twin tigtal leden van de N.J.B.G., onder leiding van de twintigjarige bonds voorzitter H. Dijkstra uit Amsterdam, die kortgeleden zijn gymnasiale stu dies heeft voltooid en binnenkort ar cheologie gaat studeren, probeert hier namelijk nadere gegevens te verza melen over een ruim vier eeuwen ge leden door de Maas overspoeld dorp je. Uit archiefstukken, welke bewaard worden te Maastricht, St. Trulden en Brussel, is bekend, dat het vroegere Elsloo, bestaande uit een kasteel plus kerkje en huizen, geheel door de Maas verzwolgen is geworden, toen deze rivier in een al te dartele bui zijn bedding in oostelijke richting ver schoof en daarna gebruik maakte van een oude bedding van het riviertje de Geul. De juiste ligging van het ver dronken dorp was evenwel niet be kend, totdat in 1947 en kort daarna in 1959 bij lage waterstanden van de Maas resten van oude muren zicht baar werden. Deze resten werden vluchtig onderzocht en in kaart ge bracht, maar een gedegen onderzoek bleef uit, omdat het onderwater-on derzoek in Nederland nog geen op gang had gemaakt. De actieve jeugdbond besloot even wei ook deze vorm van archeologische nasporingen te gaan toepassen, waar voor een speciale groep van duikers ofwel kikvorsmannen werd gefor meerd. Vier van de zeven inmiddels opgeleide jeugdduikers nemen aan het Elslose werkkamp deel. Twee weken lang verblijven zij meer dere uren per dag onder water. Regel matig komen zij boven water om de andere deelnemers aan het werkkamp gegevens over de onderwater-studie te verstrekken. Hoewel het werkkamp nog niet geëindigd is, menen de jeug dige archeologen reeds nu uit de ge vonden achttien brokstukken (meest resten van metersdikke muren, enke le gangen en een put) te mogen af leiden, dat de overblijfselen van het oude kasteel van Elsloo ontdekt zijn. De resultaten van dit onderzoek zul len samen met gegevens, welke „de bovenwatermedewerkers", in archie ven opsporen, worden vastgelegd in een rapport, waarvan de gemeente Els loo een exemplaar zal ontvangen, maar ook de Rijksdienst voor het oudheidkundig Bodemonderzoek, on der wiens auspiciën de jeugdbond ope reert. Alle deelnemers aan het „sub-mari- ne-werkkamp" zijn, ondanks het zware werk, dat van de jongelui ge vraagd wordt, vol lof over hun ver blijf in Elsloo. De hulpvaardigheid en de sympathieke belangstelling van de burgerij van dit magnifiek gele gen Maasdorp, speciaal van burge meester mr. E. H. A. Meijer, is hier niet weinig debet aan. Een kleine honderd afgevaardig- len van de in Duitsland, Frankryk ïelgië en Nederland woonachtige iangers-familie, komen op 80 sep tember naar het Limburgse villadorp Beek om aldaar de eerste familie reünie te houden. De keuze van deze plaats houdt verband met de luister rijke jubileumviering van het 140-ja- rig bestaan van „Elske" van Beek. Elske is geen plaatselijke schone, maar een geliefde volksdrank gefabriceerd volgens een oud bruidenrecept van Guillaum Hennekens. Dit recept is later overgegaan in handen van de familie Sangers, die door huwelyksbanden met de familie Hennekens verbonden is. De huidige bezitter van het ver maarde recept een telg uit het 8an- gersgeslacht is van mening, dat de internationale Sangersfamilie niet op het feest van „Elske" van Beek mag ontbreken. Daartoe heeft hy aan de historicus uit de familie, pater drs. W. Sangers, kruisheer te Maastricht, opdracht gegeven alle „Sangersen" oorspronkelijk heten zij Sanders „zonen van Sander" op te sporen en uit te nodigen. Pater Sangers is inmiddels met dit werk gereed. Niet minder dan acht honderd „Sangersen" zijn door hem ontdekt, van wie er honderd naar Beek zullen komen. Buiten de familie-reünie vermeldt het feestprogramma ter ere van het jubilerende „Elske" nog een groot volksfeest voor de burgerij van Beek, die a raison van een gulden kan smul len van aan het spit gebraden osse- vlees. De opbrengst van dit eetfestyn is bestemd voor alle culturele vereni gingen van Beek. De oude gravenstad Zutphen gaat een week lang de bloemetjes bulten zetten gedurende een feestweek, die vrijdag begint en tot zaterdag 9 september duurt. Gedurende deze week zal Zutphen in een zee van licht baden. Niet al leen de winkelstraten, maar ook de oude Berkelpoort en de Walburgkerk staan dan in het schynsel van schyn- werpers. De met de duizenden lamp jes geïllumineerde IJsselbrug biedt een feeërieke aanblik. De financiële positie van de stich ting Natuurbeschermingswacht Meppel en Omstreken is, waar het de door haar moeizaam by- een gehouden kudde onvervalste Drent se schapen betreft, nu niet bepaald rooskleurig geweest. Het was zelfs zo, dat er twee jaar geleden een fi- Peter Voorn viel de eer te beurt dit seizoen als eerste der Am sterdamse hoedenontwerpers de pers te kunnen laten zien hoe de richtlijnen uit Parijs en Italië voor deze herfst en winter door hem wer den vertaald. Van de 58 modellen die hij door twee mannequins in vlot tem po liet showen waren er 20 van bont en 38 van vilt, fluweel of van py thon. Hij maakte van dit laatste, uiteraard zeer kostbare, materiaal een baret (rood) en een pagode in twee etages (zwart). De „restjes" verwerkte hij tot brede „ceintuurs" of strikken ter garnering van de vil ten modellen. Wie op straat loopt met moet legene die dat kan kiezen, loopt waarschyn- zo'n baret van rood slangeleer moet wèl rekenen op bekyks. Maar degene Ujk niet: die laat zich voorrüden. Naast python gebruikt Peter Voorn voor baretten ook bont o.a. nutria, nertz (witte!) breitschwanz n... otter, waarmee vroeger de kragen van he renjassen werden gegarneerd. Een ondeugend puntje midden op de baret maakt er een pikant geheel van. De zwaarte van het materiaal weet hij te ondervanger, door bijvoorbeeld mid den op de bol een klein roostertje van tule in te brengen zoals by een nutria model waarvan de kleur heel poëtisch lente-adem wordt genoemd. Het verschil met de kozakkenmut- sen van vorig seizoen is dat die van nu meer plooitjes mogen hebben. Flu weel doorgestikt in allerlei mathema tische vormen is een heel dankbaar materiaal voor een genre hoeden dat aan die van de Engelse kostschool meisjes doet denken. Dunnen wollen jersey geeft aan de tulband zyn nood- zakeiyke nonchalance en vilt in een hele soepele kwaliteit en voorzien van borduursels levert fraaie baretten en brioches. Weer eens een heel andere manier van vilt-verwerking presen teert Peter Voorn wanneer hy de bol van een hoed gewoon in stukken knipt om die met een sierrügsteek weer aan elkaar te zetten. Dat gebeurt niet helemaal passend als het ware zodat de contrasterende ondergrond zicht baar wordt. Wat de hoeden betreft kan Amsterdam met een warm en gerust hart de winter tegemoet zien. Tijdens atletiekwedstrijden in het Zweedse plaatsje Eskilstuna is de Oost duitser Siegfried Valentin op de 1500 meter in 3.46.7 geëindigd vóór de Brit Gordon Pirie. BELGRADO, 31 aug. (Rtr., UPI) Morgen begint in de hoofdstad van Joe goslavië de conferentie van neutralis tische landen, waaraan door niet min der dan vierentwintig regeringsleiders en staatshoofden, voornameiyk uit Afri kaanse en Aziatische landen, wordt deel genomen. De meesten van hen zyn reeds in Belgrado aangekomen. Enkelen arri veren vanavond nog. De belangrykste deelnemers aan de conferentie zyn pre sident Tito van Joegoslavië, premier Nehroe van Indië, president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en president Soekarno van Indonesië. President Tito bracht gisteren byna de gehele dag door op het vliegveld om al zpn hoge gasten persoonlek te verwel komen. President Nasser werd door hem bartelyk omhelsd. De sterke man van de V.A.R. kreeg bovendien een grandi oos onthaal van de bevolking van Bel grado, die hem tydens een rit door de stad ovationeel toejuichte. Ook de pre sidenten Soekarno van Indonesië. Maka- rios van Cyprus, Dorticos van Cuba en anderen werden door de inwoners van Belgrado hartelyk toegejuicht. Een van de belangrykste kwesties, die tijdens de conferentie aan de orde zal komen, is de situatie in Beriyn. Volgens politieke waarnemers zullen de neutra listen ten aanzien van dit probleem een voorzichtige koers varen en zeker geen concrete uitspraken doen. Andere kwes ties, die zullen worden behandeld, zpn: kolonialisme, Bizerta, Algerije, de Congo, Ang a, Nieuw-Guinea en het Russische besluit de kernproeven te her vatten. Als deelnemers aan de conferentie zyn uitsluitend die landen uitgenodigd, die behoren tot geen enkel politiek of militair „blok", zoals de NAVO, het Pakt van Warschau, de CENVO. en zovoorts. Vandaar de uitdrukking „niet-gebonden landen". Vele van deze landen hebben zelf be zwaar tegen de term „neutralisten", omdat deze betiteling er op zou kunnen wyzen dat zü, naast West en Oost, een derde wereldmacht willen vormen, wat onder geen voorwaarde hun bedoeling is. „Wy willen het aantal blokken in de wereld niet van twee op drie brengen", zo luidt ongeveer hun stelling. De Russische ambassadeur in Joego slavië, Alexei Jepisjev, heeft gisteren, aan de vooravond van de conferentie, een bespreking gevoerd met maarschalk Tito, hetgeen volgens waarnemers een stoutmoedige poging is de Joegoslavi sche leider te winnen voor de Russische politiek inzake Beriyn, CAIRO, 31 aug. (UPI) De zes „lan den van Casablanca" hebben besloten een „Afrikaans militair opperbevel" op te richten. In een communiqué, dat werd uitgegeven aan het eind van een tweedaagse zitting van staatshoofden of ministers van buitenlandse zaken van de zes landen, werd gezegd dat het commando zal bestaan uit de stafchefs. Ook zal een permanente militaire staf voor het commando, onder leiding van de V.A.R., worden opgericht. De besprekingen in Cairo „yn gevoerd door president Naoser van de VAR, ko ning Hassan van Marokko, president Keita van Mali, premier Ben Khedda van de Algerijnse rebellenregering en de ministers van buitenlandse zaken van Ghana en Guinêe. De Cassablanca-landen bevestigden hun algehele steun voor de Algerynse voorlopige regering en het Algerijnse volk in de stryd om onafhankelijkheid. BRUSSEL, 31 aug. De commissie ran de'EEG heeft de raad van minis ters ran de gemeenschap nieuwe aan bevelingen gedaan met betrekking tot de aanpassing van de infrastructuur van het verkeer. Dit is eei. aanvulling op oe eerste aan bevelingen van juni 1960. By de uit werking van deze aanvullende aanbe velingen heeft de commissie rekening gehouden met het oordeel van het Euro pese parlement en van de raad van mi nisters. Deze hebben de riadnk gelegd op de noodzaak het net van verbindin gen van de grote havens der gemeen schap met hun achterland te verbete ren, rekening te houden met de belan gen van het gebied Beriyn in de plan nen voor de onderlinge aansluiting der verkeersnetten, alsmede met de ver bindingen tussen de gemeenschap en derde landen en tenslotte aandacht te besteden aan de verbetering van de ver bindingswegen der in het byzonder ach tergebleven gebieden van de gemeen schap. Op het gebied van de spoorwegen wordt aan West-Duitsland en Neder land aanbevolen een aansluiting tot stand te brengen tussen hun geëlectri- ficeerde netten, electrificatie van da verbindingen Keulen, Kaldenkirchen, Nederlandse grens, Oberhausen, Emme rik, Nederlandse grens, Arnhem, Zeve naar, grens, alsmede Venlo, grens. Op het gebied van de waterwegen zyn de volgende aanbevelingen aan de raad van ministers voorgelegd: Uitdieping van de Ryn tussen Mann heim en St -Goar; Aansluiting van Hamburg op het Westeuropese waterwegennet; Modernisering van het „Mittelland- kanaal „teneinde aldus ove- een wa terweg voor grote schepen te beschik ken als verbinding tussen Ryn en We- zer en Ryn en Elbe via het Dortmund- Eems (-anbevelingen aan de Bonds republiek). Voorts verbinding tussen Maas en Ryn met een aftakking naar Aken. (aanbeveling aan België, de Bondsre publiek en Nederland). Tenslotte verbetering van de verbin ding tussen Duinkerken en de Schel de en van de daarop aansluitende wa terwegen (aanbeveling aan België en Frankryk)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7