Haarlem herdenkt zijn stoutmoedige burger en luchtvaartpionier Vijftig jaar geleden met zijn Spin rond de Bavo-toren LUCKY... THE REAL INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN NEDERIAND l.25 MUSIC MINUS ONE Katholiek SPECTACULAIRE HULDE VOOR FOKKER hoevedorp huldigt nieuwe wereldkampioen Lucht-lithograaf Brabantse dag in Heeze Verloofde zwemcracks weer thuis Ongelukken op de weg: vijf doden Piloot maakte ernstige fout Thuis solist spelen met ensemble op de grammofoon-plaat Drama Chamonix KLM: speciale Leipzig- vluchten geannuleerd VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 PAGINA 5 (Van een verslaggever) P HAARLEM, l sept. Als Anthony 'okker nog geleefd zou hebben zou hij sjsteren zijn ogen hebben uitgewreven j"J de hulde, die Haarlem hem na vijf tig jaar gebracht heeft voor zijn baan- Wekend werk op het gebied van de luchtvaart. Hij zou geen dankwoord hebben kunnen uitbrengen voor het dat men in de Spaarnestad zijn vlucht rond het gulden haantje van de JJude Sint Baaf op 31 augustus 1911 Ueeft aangegrepen voor een spectacu laire huldiging, welke bijzonder reliëf "Teeg door de onthulling van een steen "P de plaats, waar hij vijftig jaar ge iden aan zijn waagstuk begon, en door ®en tentoonstelling in de Vleeshal. Als lokker gistermiddag met Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Werners op het bordes van het stad huis had gestaan zou hij gezien hebben hoe twee helikopters van de Lucht macht rondjes draaiden rond de toren *hn de Oude Sint Baaf. Fokker heeft deze huldiging niet mogen beleven. Toen hij nog maar nauwelijks achten veertig jaar was kwam er een einde aan een formidabele carrière. Het is verheugend, dat Haarlem Fok kers prestaties aan de vergetelheid heeft ontrukt. Die eer komt het Oranje- pomité in het Kleverpark toe, dat enke le jaren geleden het plan opperde Fok ker te eren met een nationaal monu ment. Dat monument, waarvoor de gel den nog niet bij elkaar zijn, moet ko men op de Schipholweg, de uitvalsweg haar onze nationale luchthaven, in de buurt van de Kleine Houtweg, waar Fokkers ouderlijk huis was. Rond dit initiatief organiseerde de Stichting Haarlems Bloei een aantal attracties, Waarvan de verwezenlijking werd op gedragen aan Jan Kraakman, die Fok ker op Koninginnedag 1911 heeft zien vliegen. Men mag het de voorzitter van deze stichting, wethouder D. J. A. Geluk na zeggen, dat men geen betere keuze had kunnen doen. In een record-tempo bouwde Jan Kraakman in de Vleeshal een tentoonstelling op, die onder het sprekende motto „Van Spin tot Spoet nik" in kort bestek een overzicht geeft van de geschiedenis van de luchtvaart. Men mag Jan Kraakman een gebo- ren en getogen Haarlemmer niet van chauvinisme betichten, dat hij deze ex- Positie laat beginnen bij Anthony Fok ker. Vooral diens persoonlijke bezittin gen zijn boeiend en dwingen de kijker een ogenblik stil te staan bij de man, die een zo grote rol in de verovering van het luchtruim heeft gespeeld. Ook over het feit, dat aan onze Luchtmacht op de expositie zoveel aandacht wordt geschonken mag men hem niet al te hard vallen, want per slot van rekening heeft Fokker voor de militaire lucht vaart bijzonder veel betekend. De feestelijkheden in Haarlem, waar voor de schoolkinderen vrijaf gekregen hadden, werden gistermiddag ingezet met de onthulling van een kleine ge denksteen op het Santpoorterplein. De onthulling geschiedde door een neef van Fokker, de heer T. Nijland, die een ballon waaraan een vlag was beves tigd welke de steen bedekte, omhoog ült 'gaan. Burgemeester Cremers was Op het Santpoorterplein, de plaats waar Fokker op Koninginnedag 1911 met zijn „Spin" vertrok, onthulde een neef, de heer T. Nijland een kleine gedenksteen. Daarop staat te lezen: „Hier startte op 31 augustus 1911 A. H. G. Fokker voor zijn eerste vlucht met de Spin." Rechts burgemeester Cremers en links de voor zitter van het Oranjecomité van het Kleverpark, de heer D. Knook. kort tevoren in gezelschap van Emile Wolff uit Laren per helikopter gearri veerd. Namens Haarlem legde mr. Cremers een krans, terwijl ook direc tieleden van Fokker en de KLM kran sen brachten. Emile Wolff was gisteren de gast van het Haarlemse gemeentebestuur. Die eer had hij te danken aan het feit, dat hij de eerste is, die geld heeft gestort voor het toekomstige monu ment. „Hij had aanvankelijk tien gul- Als een hommage aan de grote luchtvaartpionier Anthony Fokker werd uit een helicopter een krans boven de Grote Markt afgeworpen. Links het ranke torentje van het Haarlemse stadhuis. den uit zijn spaarpot willen halen, maar ik vond vijf gulden genoeg," vertelde zijn vader, die onder-direc teur van de Fokkervliegtuigfabrieken is. „Tien gulden is voor hem veertig weken zakgeld." Om drie uur verschenen twee heli kopters van de Luchtmacht boven de Grote Markt, waar zich op dat moment zeven- tot achtduizend mensen bevon den. De aangekondigde „fly-pass" van zestien straaljagers kon niet doorgaan wegens de slechte weersomstandighe den. De wentelwieken draaiden een aan tal rondjes rond de toren van de Oude Sint Baaf, heel wat sneller dan eer tijds Fokkers „Spin". Even later werd uit een der helikopters een krans aan een parachute uitgeworpen, die niet ver van Laurens Jansz. Coster terecht kwam. Voordien waren onder auspiciën van het zakencentrum in het Klever park twee duizend ballonnen de lucht ingegaan als een wedstrijd voor de kin deren. Voor een luchtige noot bij het Fok- kerfeest zorgde de Luchtmachtkapel met een voortreffelijk stukje muziek, terwijl stokoude auto's van leden van de Pionier Automobiel Club aan het geheel extra glans gaven. Veertien dagen lang zal de expositie in de Vlees hal te zien zijn, waarvan ook de straal jager op de rotonde van de Grote Markt en de Ajaxraket en linktrainer op het Houtplein deel uitmaken. Een attractie apart vormt de reizende bios cooptent van het Nederlands Filmmu seum, waar oude documentaires en heerlijke draken van films worden ver toond. De beverige beelfles op het wit te doek worden begeleid door wonder lijke muziekjes uit een volautomatische speelkast van drie violen en een piano la. De tekst wordt uitgesproken door boniseur Huizinga. (Advert* HEERENVEEN, 1 sept. Bjj een verkeersongeluk is gisteren de 20-jarige gemeenteambtenaar J. Kuipers uit Heerenveen om het leven gekomen. De heer Kuipers wilde per motor bjj de hoek van de Houtlaan in Nieuwehor- ne een langzaam rijdende bus passeren en is daarbij tegen een uit de andere richting komende bus gereden. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. UTRECHT, 1 sept. Gisteravond is op een niet beveiligde overweg op de Hei deweg in Oldenzaal een bestelauto op een elektrische locomotief ingereden. Hierbij is omgekomen de 24-jarige on gehuwde bestuurder van de auto J. G. J. Veldboer uit Oldenzaal. Zijn 37-jarige broer B. H. A. Veldboer is ernstig ge wond in een ziekenhuis opgenomen. De machinist van de locomotief zag de auto vóór de overweg wachten. Toen de locomotief bijna bij de overweg was, schoot de auto vooruit. BERGEN OP ZOOM, 1 sept. Het elfjarig dochtertje van de militair v. d. M. uit Tilburg is gisteren om het leven gekomen bij een autobotsing op de Zeeuwse weg onder de gemeete Krui- ningen. Het meisje werd op slag gedood Het echtpaar en de twee andere kinde ren zijn naar het ziekenhuis in Goes ver voerd, maar konden na behandeld te zijn naar huis terugkeren. De heer v. d. M. bestuurde zelf de personenauto toen deze op een vrachtauto uit Warde bot ste en honderd meter verder in een sloot langs de weg terecht kwam. MAASTRICHT, 1 sept. De negen jarige jongen P. Hezemans is gisteren na een verkeersongeluk alhier om het leven gekomen. Hij werd zo zwaar ge wond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Het voorwiel van de fiets van de jon gen raakte een van de achterwielen van een vrachtwagen. Hij verloor hierdoor de macht over het stuur en sloeg tegen het wegdek. In bewusteloze toestand werd h{j naar het ziekenhuis vervoerd. OLDENZAAL, 1 sept. De 32-jarige gehuwde B. J. Nieuwenhuis reed in de nacht van woensdag op donderdag op de Hengelosestraat met een bromfiets te gen een langs de weg staande boom en overleed vrijwel onmiddellijk na het on geval. De 36-jarige F. J. W. B„ die bü N. op de duo zat, liep een zware hersen schudding op. Hü werd in het r.k. zie kenhuis opgenomen. CHAMONIX, 1 sept. (UPI) De commandant van de vierde Franse luchtmacht heeft gisteravond een com muniqué weerlegd dat woensdag door het Franse ministerie van defensie werd uitgegeven. Volgens het ministe rie volgde de piloot van de straalja ger, die de kabelbaan van Chamonix ramde, een koers langs de Frans-Ita liaanse grens op een zorgvuldig uitge stippelde verkenningsvlucht. Generaal de Loustal deelde verslag gevers mee: „De luchtmacht heeft nooit een piloot opdracht gegeven laag in de „Witte Vallei" te vliegen. Het drama dat wij beteuren is te wijten aan het ongelukkige initiatief van een piloot die de fout maakte op geringe hoogte te vliegen in een gebied waar kabel banen zjjn. Andere militaire zegslieden hebben verklaard, dat zelfs op vluchten bij ge ringe hoogte piloten de opdracht krij gen niet lager dan 300 meter te vliegen. WCKY STOKE ...vKegt op I L9CKY STRIKE ...vaart op schier aDe passagiersschepen ter "wereld i WCKY STRIKE .„wordt In psacSscb ate landen ter wereld HEEMSTEDE, 1 sept. Met een serie „Music minus one"-grampiofoon- platen doet een Amerikaanse curiosi- t Dezer dagen heb ik een bijzonder fraaie preek mo gen aanhoren. Ik vernam o.m., dat de westelijke we reld toch maar blij mocht wezen met het feit dat mannen als Kennedy, De Gaulle en Adenauer katho liek waren. Ineens vielen hJij de schellen van de ogen. Ik had d.iar nooit zo op gelet, maar nu over- nuifeide mij plotseling een diepe vre de. Op katholieken schieten ze immers niet. Pas na de Mis, toen ik weer buiten handelde, schoot mij te binnen dat de gewijde spreker een andere steun pilaar had vergeten. De Paus. HEN Haag, l sept. De speciale '^Uehten naar Leipzig die de KLM j"eeds sedert vele jaren in verband met 6 Leipziger Messe in het voor- en na- j r uitvoerde en die ook ditmaal van t-tti. xo september gepland waren, ^°esten ditmaal worden geannuleerd. 6 reden hiervoor is, dat de bevoegde eallieerde instanties de hiervoor nóód- gelijke vliegvergunningen niet hebber 'erleend. KLM is karig met commentaar °P deze maatregelen. „De geallieerde autoriteiten zullen er wel goéde rede- nen voor hebben", aldus verklaarde °®s een zegsman van de luchtvaart maatschappij. Bijna niet herkenbaar door de stoere helmen zijn burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers (links) en wethouder D. J. A. Geluk. Naast deze zit Emile Wolff uit Laren, die gisteren op de Haarlemse Fokkerfeesten de gast was van het gemeente bestuur. telt zijn Intrede In Nederland. Dit zijn klassieke zowel als populaire platen, waaraan de partij van één instrument of één zangstem ontbreekt. De liefheb ber of de studerende musicus kan de weggelaten stem of instrumentale par tij aanvullen, terwijl de plaat de bij passende entourage van het orkest of het ensemble verzorgt. Tegelijk met een dergelijke „invulplaat" koopt men de mankerende partij in muziekschrift. Door de zachte tikken van een me tronoom in de daarvoor bestemde pas sages is het de solist mogelijk in de maat te blijven of op tijd in te zetten. Deze platen, waarbij men uit tal van pianoconcerten en kamermuziek, bene vens uit vele jazz-opnamen kan kiezen, zijn voor muziekstuderenden een dank- Daar hulpmiddel, maar kunnen ook de amateur het speciale genoegen schen ken van „mei, orkest te musiceren". Voor de introductie van deze platen serie, die door Bovema wordt uitge bracht, had men o.a. de pianist Jean Anton ietti gevraagd. Eei van de wer ken die hij met de plaat speelde, was het Derde Pianoconcert van Beethoven. Het ging allemaal uitstekend. Waar hij aan zi'n solistische cadens toekwam, waarvan de lengte naar eigen believen bepaald kan weiden, belandde de naald S van de grammofoon in een z.g. „dode 1 g'roef". Daar bleef de naald. Toen de pianist aan de uiteindelijke triller van i zijn cadens toe was, kreeg de naald een duwtje. Er klonken tegelijk met de triller op de piano vier tikken van de metronoom op de plaat en bij de vijfde tik hervatte het orkest gelijk met de pianist het eigenlijke werk. Een ander nieuwtje van Bovema is de serie „medische platen", die gesproken voorlichting verschaft op medisch gebied. De platen zijn vooral bestemd voor huisartsen, die zich op deze manier op de hoogte kunnen laten houden van allerlei me dische vindingen en explicaties door Amerikaanse specialisten. Wellicht is zoiets welkom ter afwisseling van de vele vaklitteratuur van de medi cus, maar men is geneigd te denken dat het eenvoudiger is de explicatie in druk te verspreiden. De wereldkampioen der amateur stayers, Leen van der Meulen, is door zfjn plaatsgenoten en supporters op grootse wijze in gehaald. Tienduizenden hebben don derdagavond de straten rond het huis van de nieuwe wereldkampioen com pleet bezet. Gelukkig kreeg de in één slag populaire renner utt Badhoeve dorp die de regenboogtrui vol trots droeg, de steun van twee brede agen ten van de rijkspolitie, die zich met veel moeite een smal paadje door de mensenmenigte konden banen. Na een rit in een open auto samen met zijn verloofde begon in het huis van de familie Van der Meulen de officiële huldiging (zie foto). Het was burgemeester G. C. van der Willi gen van de gemeente Haarlemmermeer die de rij toespraken opende. Hjj wenste de nieuwe wereldkam- lioen van harte geluk. De heer Fa- riek, voorzitter van de wielerclub Olympia prees Van der Meulen voor zjjn doorzettingsvermogen en noem de hem een voorbeeld voor vele an deren. De heer Van Wissen, vertegen woordiger van de sportraad, had ook niets dan lof voor de succesvolle ren ner. Hij hoopte dat de tijd zou ko men dat Van der Meulen in Badhoe vedorp zelf op een wielerbaan zou kunnen trainen. Heel lang nog bleven de enthou siaste supporters zich voor de ra men van Van der Meulens huis ver dringen. Dat de tuin in korte tijd veel van zijn aantrekkelijkheid verloor, daar had niemand oog voor. Maar dat zal zelfs de Van der Meulens wei nig kunnen schelen, want wat is een turn in vergelijking met een wereld titel iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii een schets voor een lithografie van het industriegebied de Plaspoelpol- der. „Op iedere vlucht kreeg ik bijna een uur de gelegenheid om te schet sen. Ik had nog nooit gevlogen, dus was het wel even wennen", zei Krijn gistermiddag nadat hjj alweer met een helikopter was geland bij het nieuwe Rijswijkse bedrijfspand van zijn opdrachtgever. Martini en Rossi Nederland N.V. Het pand, waarin een volautomati sche produktieband is ondergebracht, was enige uren tevoren officieel ge opend door de directeur-generaal voor de middenstand en toerisme van het ministerie van Economische Zaken, drs. J. F. H. Wijssen. De koperen deurklopper mocht de heer Wijssen, nadat hij deze had gebruikt om de produktieband in werking te stellen, mee naar huis nemen. De burgemees ters van Den Haag en Rijswijk (res pectievelijk de vroegere en tegenwoor dige zetel van het bedrijf), die waren uitgenodigd omdat ook het tienjarig bestaan van de N.V. werd gevierd, gingen evenmin met lege handen weg. Burgemeester H. A. M. T. Kolf schoten kreeg een oude gravure voorstellende het optrekken van d« Prinselijke Garde op de Haagse ker mis van Marot aangeboden. In zijn dankwoord zei burgemeester Kolfschoten allerminst jaloers te zijn op zijn collega van Rijswijk, die d« litho van Krijn Giezen mee mocht ne men, omdat „Marot zijn gravure zit tend op een dak van een hoog gebouw had moeten maken." Wie dezer dagen in de omgeving van Heeze komt, wordt er op allerlei manieren op gewezen, dat zondag in deze Oostbra bantse gemeente weer de „Brabantse dag" wordt gehouden. Grote reclame borden langs alle (grote) wegen rond de gemeente, plakstroken op de auto's, die hier regelmatig rondrijden en een speciale „Brabantse Dag-krant" ma ken het duidelijk, dat de Heezer V.V.V, voor de vierde maal in successie dit festijn van folklore en traditie op sta pel heeft gezet. De optocht, de enige attractie in 1958 toen gestart werd met de „Bra bantse Dag", vormt nu opnieuw het hoogtepunt van een reeks festiviteiten. Ongeveer twintig wagens, door Heezer buurtschappen ontworpen, beelden folkloristische taferelen uit het goede oude Brabant uit, terwijl zij worden geflankeerd door een stoet van gilden, boerenkapeller. en andere schilder achtige verenigingen. Twee koningin» nen zullen met hun „majestueuze" aanwezigheid de optocht nog meer „niveau" geven, namelijk dt lenteko ningin uit Nuenen en de kersenkonin gin uit Mierlo. Verder wordt onder meer de ruim een eeuw oude brand weerwagen uit Veldhoven onder het stof vandaan gehaald. Andere evenementen zijn een expo sitie van Brabantse kunst en edelam- bacht (die overigens tot 10 september te bekijken valt) en verschillende de monstraties er wedstrijden zoals ven- delzwaaien, kruisboogschietwedstrij den, volksdansen, pony-rijden en dan tot slot een voorstelling van het jeugd- circus „Jacona" uit Helmond. Voor de jeugd zijn er ook tal van wedstrij den, maar deze groep zal mogelijk wel het meest plezier beleven aan een „brand anno 1850". die 's avonds om half acht zal „uitbreken" op het ge- meentehuisplein. pio bri minuimi iiiiiiniiiiiniiiitiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiii ui in iiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiMiiiiiiiii uiuiinm De 21-jarige graficus Krijn Gie zen uit Noordwijk, die dit jaar zijn studie aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kun sten in Den Haag heeft voltooid, heeft gezorgd voor een lithografische we reldprimeur. De afgelopen maand is hij vijf maal van het vliegveld Zes tienhoven met een helikopter opgeste- fen om op tachtig meter hangend oven Rijswijk te kunnen werken aan Herman Willemse en Mary Kok, het verloofde paar dat in een reeks zwem» wedstrijden in Amerika schitterende successen boekte en veel geld verdiend is weer thuis. Bijzonder opgewekt kwamen zij op Schiphol aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5