Per trein met snelheid van 176 km. door de Peel Nieuw type elektrisch treinstel ontwikkeld INSTELLING REGIONALE BRANDWEERKORPSEN Ik heb alleen vertrouwen in 1 ZWITSAL BONT VOOR DE WINTER HOEDEN van Harry Scheltens Musicus in hart en nieren GOED GEKLEED GAAN Ijf®» MOEDER WORDEN... IN 100 SEKONDEN VAART VAN 120 KM. Maximumprijs toto blijft f50.000 UW TAFELWATER ADVIESCOLLEGE yTELT VOOR Vrijwillige brandweer handhaven nylons Strijdmacht in Ned. Nw.-Guinea niet versterkt Dodelijk ongeluk op motorjacht CARITAS GAAT IN BEROEP Geen verhoging van broodprijs Om de steun der „neutralen UW TAFELDRANK. UT rrnm^ Ég VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 PAGINA 7 Sneller aanzet, krachtiger remmen Maximum blijft 125 km. legering: Voor periode van enkele jaren Voor f amiliegebruik, in l/l literschroefflessen &®g/nf met MEER DAN 40 JAAR ERVARING NIET DUURDER DAN WASBAAR VERBAND; gebruik 't hygiënische Nefa wegwerp-verband BABYSET DE LUXE <4 ii ill TWWEMfh Minister Visser: Koop spel in afwachting van nieuwe lotto Overleg bakkerij •hJ/Xtef- Voor familiegebruik, in l/l literschroeiflesser Dr. C. L. Walther Boer Jongen valt uit trein £Lr.X+::x>. en remmen. (Van onze Utrechtse redacteur.) UTRECHT l sept. Na de invoering *an de electrificatie bij de N.S. in 1934, thans een tweede type treinstel ont- t^kkeld, dat geheel afwijkt van de in Kebruik zijnde elektrische treinstellen. Hier is dus niet voortgebouwd op be gaande systemen, maar werd na een •tudie van niet minder dan vier jaar ®en treinstel geconstrueerd, dat als pro totype zal dienen voor de in de toekomst te bouwen series, met als grote voorde- ton een belangrijk snellere aanzet thogeiykheid tot krachtiger Het nieuwe elektrische 4-rijtuigen- tfemstel, dat voorlopig nog als „proef konijn" zal fungeren en 1 oktober als stoptrein ingezet zal worden op de lijn •Jtrecht-Zwolle en waarmee wij gisteren proefrit hebben gemaakt, heeft in vm seconden reeds een snelheid van «0 km behaald, waarvoor het bestaand ^///'omlijnmaterieel 210 seconden nodig Tussen Eindhoven en Venlo in de Puun van Sevenum reden wij aanvan- •>ehjk met een snelheid van 130 km Per uur, welke na >/i minuut was opge- i°Pen tot 136 km, na drie-kwart minuut tot 139 jcnl( na J minuut tot 143 km, na 4,25 minuut 144 km, na l'/i minuut tot ïsn km en na 1 drie-kwart minuut tot 450 km. Dit alles op een helling, tot na minuten vlak terrein bereikt was en trein een vaart van 153 km had om ®en halve minuut later 160 km te halen, tie snelheidsmeter ging toen niet ver der meer, maar de acht motoren, aange bracht in de draaisteilen van de beide mssenrjjtuigen, wisten nog meer kracht je ontwikkelen en deden ons na 3 mi- Jjuten-naar een berekening op de kilo meter-palen met een vaart van 166 km jwer de rails vliegen. Een snelheid, die jot i7o km werd opgevoerd, waarna het ■Vrernmen begon en de machinist bij ®e.n snelheid van 20 km een nood-rem- ynng toepaste, d' tot resultaat had, uat wij na 28'/i seconden stil stonden, waarvoor een remweg van 450 m was. Het record zouden we echter pas np de terugreis halen met niet min eer dan 176 km, waarbtf de wagens nauwelijks schudden. Toen lieten de koeren op de akker in het Peelland toch even de schoffel met rust om het groene monster met zijn obsederend gefluit na te staren. Bi) deze snel heid zullen ze nauwelijks de gele band gezien hebben, waarmee het nieuwe treinstel van het bestaande materieel is te onderscheiden. Een onderscheid, dat ook praktisch lut voor het personeel heeft, omdat dit treinstel niet koppelbaar is met de be staande gestroomlijnde treinstellen. Het Joordeel van sneller optrekken zou dan wouwens verloren gaan en de oudere ^waarder uitgevoerde treinstellen druk pan in het algemeen de snelheid. Overigens moet men niet denken, hat met het definitief in gebruik ne men van deze nieuwe treinstellen, Wat eerst in de tweede helft van 1963 het geval zal zijn, treinen sneller zul- ton gaan rijden. De N.S. blijft aan de maximum-snelheid van 125 km, die hog maar voor bepaalde baanvakken geldt, gebonden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, l sept. De regering 5. van mening, dat het niet juist zou ~hn, als (ie minister van justitie de be voegdheid zou krijgen de maximumprijs Van de sporttoto ast te stellen. Hier- por zou alleen aanleiding kunnen be- Pjaan als het in de bedoeling lag het maximum steeds te herzien. De rege- JlnK geeft echter de voorkeur aan een Periode van enkele jaren, waarin de ge lagen van een prijs van 50.000,— 'sun ken worden bestudeerd. Uit de resultaten van de sportprjjs- \ragen in het seizoen 19601961 blijkt, 5at de opbrengst vergeleken met hét jjaaraan voorafgaande seizoen is geste- °eh; niettegenstaande het vaststellen an de maximumprijs. De vraag of de Porengst zonder maximum hoger zou Un geweest komt de regering slechts JPpculatief voor. Het staat alleen vast, hoi kij de huidige beperking een ruime JrjSb&stelling en grote inkomsten mo- z9n gebleken. Dit zegt de rege- ng in haar memorie van antwoord an de Eerste Kamer. De mogelijkheid tot sneller optrekken zal echter benut worden op baanvakken, waar veelvuldig gestopt moet worden, zodat men de nieuwe elektrische treinen kan beschouwen als snelle stoptreinen. Ook het voordeel van krachtig remmen spreekt hier natuurlijk mee. Tijd word voorts gewonnen door het centraal slui ten en openen van de deuren op de bal- cons, die eveneens door de reiziger zelf bediend kunnen worden met een druk op een knop. Om ze te openen, moet de machinist 'jchter eerst na aan komst op een station de deuren gede blokkeerd hebben en tijdens de rit is de bediening van de deur door de rei ziger evenmin mogelijk. Dit systeem be staat ook reeds bij de nieuwe Diesel- elektrische trein, die evenwel van schuifdeuren is voorzien, terwijl men hier elektropneumatisch bedienbare zwaaideuren heeft. In geopende toestand liggen deze vlak tegen de zijwand naast de instap-opening. Bij dit nieuwe sy steem is last van ijzel en sneeuw uitge sloten, waartegen ook de gemakkelijk bereikbare schakelkasten onder de trei nen zijn gevrijwaard. Vooral in het geraamte van de rijtui gen zijn zeer grote gewichtsbesparin gen bereikt, o.a. door het gedeeltelijk toepassen van hoogwaardige staalsoor ten. De draaistèllén zijn van een aan zienlijk lichtere constructie en ook de elektrische installatie is procentueel veel lichter an voorheen. Afbreuk aan de sterkte doet dit alles echter niet, zodat de veiligheid beslist niet minder is. Er zijn verschille nog en. enkele andere uiterlijke Betekent dit nieuwe treinstel technisch een revolutionaire vernieuwing ook internationaal de verandering van het interieur is niet minder ingrqpend. Zowel de banken, die in de eerste klas met rode moquette zijn bekleed en en de tweede met grijs plastic, als de wandbekleding van plastic board, het geperforeerde plafond en de omlijsting van ramen en deuren met polyester, zijn in een strakke vorm gehouden. Met uitzondering van de banken overweegt als kleur gebroken wit. Het doet wat koud aan, doch later zullen foto's of een andere wandversiering zeker wat meer sfeer brengen. Allerlei veranderingen zijn nog moge lijk en de N.S. zullen zeker het oor bij het kritische publiek te luisteren leggen. Door de andere indeling kon he. aan tal zitplaatsen opgevoerd worden van 236 tot 281. In alle -eizigersafdelingen en de balcons zijn luidsprekers geplaatst om eventueel mededelingen aan het pu bliek te kunnen doen. Binnenkort wordt een opdracht tot het bouwen van 104 rijtuigen-stellen aan de industrie verstrekt. Het nieuwe elektrische treinstel ijlt door het Nederlandse landschap. (Advertentie) SPA DEN HAAG, ept. In een uit- de organisatie van voerig rapport over het brandweerwezen komt de brand- weerraad tot de conclusie dat een ver antwoorde behartiging van de brand weerzorg alleen dan te bereiken is als de tot een bepaald gebied behorende gemeenten deze zorg gezamenlijk dra gen. Op grond van deze gevolgtrekking adviseert de raad de minister van Bin nenlandse Zaken de instelling van re gionale brandweerkorpsen door inter communale samenwerking met kracht te bevorderen. Er moet, aldus de raad, Advertentie) Va regering merkt op, dat de vragen Ur vel® leden n.a.v. het vonnis van de vrjtonrechter over de Vrije Caritas- ai« misschien niet gesteld zouden zjjn op de hoogte waren geweest van dat overwegingen. De voornaamste is, 1 een stoffelijke prestatie van de r;^'nemers wordt vereist. Uit het (ove- hipfns n'et onherroepelijke) vonnis, valt zQ,1 af te leiden, dat de veroordeling hio zy« gebeurd zoals deze' leden ""aen van betaalde krachten aan de Zoals bekend komt het wetsont- dkfP tot wijziging van de Loterijwet 'twlag 12 september in de Senaat in abare behandeling. (Advertentie) Vanzelfsprekend.^1^ Want alleen de specialisten, die Nefa damesverband creëerden, weten precies wat de moderne vrouw eist. Zekerheid in kwaliteit, dus zekerheid in het gebruik Nefa, het allerbeste maandverband! betrouwbaar donszacht absorbeert over hele tampon zuivere celstof vast in vorm door planoform volkomen oplosbaar in stofvrije dozen voortdurend onder medische en chemische controle Nefa-Oranje Nefa-Groen Planoform: Nefa-Blauw Nefa-Lila Nefa-Rood 85 ct 95 ct 105 et worden gestreefd naar het tot stand komen van regionale brandweerorgani saties over het gehele land, binnen een tijdsbestek van tien jaren. De raad spreekt zich uit voor het in stand hou den van de vrijwillige brandweer. De raad is van oordeei dat in de hui dige situatie, waarin de brandweer zorg door vrijwel elke gemeente zelf standig wordt behartigd, het brandweer wezen zich niet over de gehele linie tot het tegenwoordig vereiste niveau kan opwerken. De snelle ontwikkeling van wetenschap en techniek plaatst de brandweren voor tevoren ongekende brandrisico's en steeds nieuwe proble men. De gebondenheid aan gemeente lijke grenzen en inzichten is, aldus de raad, van belemmerende invloed op de ontplooiing van het brandweerwezen, mede doordat de financiële mogelijk heden van een enkele gemeente veelal beperkt zijn. Wil het brandweerwezen in aan passing en verdere ontwikkeling niet ten achter blijven dan is in die ge bieden waar dezelfde problemen be staan, nauwe samenwerking tussen de betrokken gemeenten noodzakelijk. Als dergelijke gebieden worden ge noemd de z.g. industriegebitaen (on der meer de Zaanstreek, IJmond, Nieu we Waterweg, Twente, Mijnstreek) de agglomeraties, de streken die geo grafisch een structurele eenheid vor men en de gebieden die qua struc tuur op het gebied van het brandweer wezen dezelfde problemen hebben. Het rapport bevat bijzonderheden over de taken en de samenstelling van het regionale brandweren. De raad spreekt zich uitdrukkelijk uit voor het in stand houden van het instituut van de vrijwillige brandweer, en geeft daar bij uiting aan zijn erkentelijkheid jegens allen die zich als vrijwilliger bij de brandweer hebben aangesloten en op deze wijze de gemeenschap dienen. In het rapport wordt tenslotte aan dacht geschonken aan de salariëring, de aanstellingseisen en de opleiding van het brandweerpersoneel. De brand- weerraad is ingesteld als adviescollege voor de minister van Binnenlandse Za ken. (Advertentie) Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een AMSTERDAM, 1 sept. Het moet voor de Amsterdamse hoedenontwerper Harry Scheltens een zwaar uur zjjn ge weest, daar achter de coulissen van zfjn show-room aan de Stadhouderskade, want het zo vurig gewenste applaus bleef uit. Niet omdat het verwende publiek zijn creaties slechts matig wist te vaarderen, maar eenvoudig omdat het te heet was om ook maar een onnodige beweging waaronder ook handgeklap valt te maken. De enigen, die koel bleven waren de mannequins. Niet eenmaal hebben we een van hen kunnen betrappen op da' meest karakteristieke gebaar in de hitte: het betten van het voorhoofd. En dat terwijl ze waren gehuld in een lange zwarte wollen cape met dikwijls nog een bontcol en een zware hoofdbedekking van bont. In deze herfst- en winter collectie speelt bont een grote rol: randen van nertz, nutria, toscaans lam en lama waarboven een ei-vormige bol van vilt. Hoewel deze heel flatteus en vrouwelijk van lijn zijn, vinden wij de badmuts-modellen toch knapper. Daarvoor moet de draagster wel „beeldschoon" zijn (om een mode woord te gebruiken) want geen haartje mag er onder uit komen zodat het volle accent op het gezicht valt. Wel geeft hij deze hoedjes soms speelse lokjes van vilt mee, die haakvormig aan weerszijden van het gezicht vallen. Een klein platliggend randje van bijvoorbeeld ocelot geeft er een pittig accent aan. De Nefritito-kapjes hoog van bol naar achteren toe liggen ongeveer in hetzelfde genre. De hoogte van de modellen wordt gebroken door een brede rand bont of geplooid fluweel middenover. In de Janine-collectie modellen voor jeugdige kiiksters waarvan er meerdere worden vervaardigd, zodat de prijs iets billijkèr kan zijn zijn verschillende gedrapeerde flüwelen baretten die het zeer zeker zullen „doen". In vilt maakte Harry Scheltens een koningskroon na: helemaal dicht en dan bestaande uit zwarte en rode partjes. Met de cape om schreed de jonge mannequin Sophia inderdaad als „la noce rocha" zoals dit ontwerp werd gedoopt. Breitner bracht de ontwerper Op het idee een flambard te brengen van bruin fluweel met zwarte inzetsels. De Spaanse stierenvechtei leendè zijn hoed voor deze collectie in fel rood Scheltens brengt nog voor het feestelijke uur hoeden van geplooide voile, uitgeknipte bloemblaadjes en ver schillende lagen tule die heel knap zijn, maar toch niet helemaal zijn stijl. G. S. de W. 4 "9 SS"? y' ':y V (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 sept. Minister Visser ontkent, dat de militaire macht op Nieuw-Guinea in de loop van dit jaar versterkt zou zjjn en dat deze versterking nog steeds door zou gaan. Dit verklaart hjj in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Bakker (CPN). De minister zegt ook dat het onjuist is, dat ongeveer vijftig procent meer manschappen naar Nieuw-Guinea worden gezonden dan benodigd zijn voor de aflossing. Hij ontkent verder, dat de selectie van de niet-vrjjwillige dienst plichtigen voor de dienst in Nieuw-Gui nea geschiedt op basis van de tropen- keuring, die zij tegelijk met de gewone militaire keuring ondergaan. Op vragen van de heer Bakker over de feitelijke sterkte van de troepenmacht in Nieuw- Guinea wil de minister geen medede lingen doen, daar zij in strijd zouden zijn met het landsbelang. ZEDDAM (Advertentie) Hotel-Restaurant „Montferland" Gastvrij op de hoogte. Op de hoogte van Uw hoogste wensen. Het gehele jaar geopend, G. H. Brenninkmeyer, Telefoon 08345444. GROUW, 1 sept. De 30-jarige heer G. de Jong uit Oudeschoot is gisteren om het leven gekomen bij een onge luk op het motorbootje waarmee hij en zijn echtgenote op vakantie waren. De heer De Jong is op het dek van het bootje dat bij Grouw lag, uitgegleden en met een been door de voorruit van het scheepje geslagen. Daarbij is een slagader doorgesneden, als gevolg waarvan de heer De Jong is doodge bloed. DEN BOSCH, 31 aug. De nationa le vereniging Caritas heeft hoger be roep aangetekend tegen het vonnis van de kantonrechter in Heerlen, die op grond van de huidige loterijwet de Vrije Caritas Lotto veroordeeld heeft. Voorzitter M. G. Hermes heeft goede hoop dat de lotto eerstdaags weer zal kunnen draaien, ten faveure van onge veer 1200 bij Caritas aangesloten ver enigingen, die niet in aanmerking ko men voor een deel van de totopot. In afwachting van betere lottotij den gaat men het nu voorlopig over de boeg van een .spaarpot-koopspel" gooien, dat is opgezet in samenwer king met enkele postorderbedrijven. De deelnemers moeten in 12 zinnen het juiste woord kiezen en kunnen voor 1 vijf oplossingen inzenden en voor f 2,50 zes oplossingen. In het eerste geval steunen zij de aangesloten verenigingen, die onge veer 40 pet van de inzet krijgen het meest. In het tweede geval is het ba tig saldo voor de verenigingen veel kleiner; het ingelegde bedrag kan dan echter nog eens besteed worden bij de postorderbedrijven. In beide gevallen dingt men mee naar de prijzen. De bij Caritas aangesloten verenigin gen met in totaal ongeveer 170.000 le den hebben zich verenigd in een lan delijk actiecomité Caritas, dat zich op het standpunt heeft gesteld, dat de culturele en charitatieve verenigingen evenveel recht hebben op een lotto als de sportverenigingen op een toto. Dat de minister voor de lotto nog altijd geen vergunning heeft verleend acht het comité een onrechtvaardigheid. In tussen wordt het spaarpot-koopspel door het comité van harte gesteund. DEN HAAG, 1 sept. De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous heeft gisteren een delega tie van de Nederlandse Bakkerijstich ting ontvangen om vraagstukken met betrekking tot de broodverkoop te be spreken. Zoals men weet, verklaarde de minis ter zich daartoe bereid na een conflict met Brabantse en Haagse bakkers over verhoging van broodprijzen zonder voor afgaand overleg. De betrokken bakkers moesten echter eerst hun prijzen op het oude peil terugbrengen. Nu dit is geschied, is het overleg met de stich ting van werkgevers en werknemers begonnen. De minister heeft er gisteren bij de bespreking nogmaals op gewezen, dat doorberekening van de onlangs goed gekeurde verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het kader van het loon- en prijsbeleid niet aanvaard baar is. Anderzijds wil de minister rekening houden met in de afgelopen jaren opgetreden externe kostenstijgingen, welke hem gebleken zijn uit recente kostprijsonderzoekingen in deze bedrijfs tak. De minister is op grond hiervan bereid enige margeverbetering toe te staan. Deze margeverbetering zal echter niet lelden tot verhoging van de bro dprijs, aangezien er thans in deze prijs enige ruimte is door de ontwikkeling van de bloemprijzen. De Nederlandse bakkerij stichting zal zich in eigen kring op het standpunt van de minister beraden. (Advertentie) 9f (Advertentie) Baret in abrikoos-kleur, afgezet met bont en een bont-knoop bovenop. Dr. C. L. Walther Boer, musico loog en toonkunstenaar, viert zaterdag zijn zeventigste verjaar dag. Een mijlpaal, die bij een vooraanstaand musicus niet zon der meer kan worden gepasseerd. Daarom zal het Radio Omroep orkest morgenavond voor de K.R.O.-microfoon een concert verzorgen, dat de jarige zelf zal leiden. Dr. Walther Boer heeft vooral als kapelmeester van de Konink lijke Militaire Kapel in de voor oorlogse jaren een faam gekre gen, die niet beperkt is gebleven tot eigen land, maar ook tot over de grenzen doordrong. Geboor tig uit Den Haag bezocht hij het gymnasium en conservatorium te Amsterdam. Daarna begon hij zijn carrière als violoncellist. Hij speelde in bekende symfonie-or kesten uit de jaren 1913-1914 in Frankrijk en Rusland. In Riga zag hij de oorlog uitbreken in het -eizerlijke Rusland. Het or kest, waarvan dr. Walther Boer op dat moment deel uitmaakte, bestond vrijwel geheel uit Duit sers, die allen werden geïnter neerd. Dr. Walther Boer kreeg echter met een Zwitserse collega toestemming om naar het vader land terug te keren, waar hij als reserve-luitenant onder de wapenen werd 0êTO6V671. Na de eerste wereldoorlog werd dr. Walther Boer solo-violoncellist en tweede dirigent en korte tijd daarna dirigent van het Haarlemse Orkest, waaruit later het Noord-Hollands Symfonie-orkest ontstond. In 1919 werd hij violoncel-leraar aan het Haagse conservatorium, welke functie hij 26 jaar vervuld heeft. In 1920 volgde zijn benoeming tot kapelmeester van de Koninklijke Militaire Kapel, waarmee hij in de rangen van luitenant en kapitein in de daaropvolgende jaren tot het uitbreken van de tweede we reldoorlog in binnen- en buitenland vele lauweren oogstte. De faam, welke de kapel in die periode kreeg, schrijft hij toe aan het feit dat hij er steeds weer in slaagde „een wonderstel solisten" aan te trekken, waarmee het musiceren geen moeilijke taak was. Musicus in hart en nieren, heeft dr. Walther Boer, van moeders kant stammend uit een geslacht, waaruit vele beroepsofficieren voortkwamen, zich altijd tot het leger aangetrokken ge voeld. Hij heeft, zo zegt hij ondervonden, dat het artiest zijn en militair zijn heel goed samen gaat. Bovendien is veel muziek uit de militaire open- luchtmuziek van vroeger ontstaan. In 1938 promoveerde dr. Walther Boer te Utrecht bij wijlen prof. dr. A. A. Smeijers in de musicologie. Hij was de eerste Nederlander, die in eigen land deze titel verwierf. In 1942 voerden de Duitse bezetters hem in krijs gevangenschap. Drie jaar heeft hij in verschillende Duitse kampen het lot van zijn mede-officieren uit het Nederlandse leger moeten delen en daar veel verstrooiing gebracht door het oprichten en leiden van enkele orkestjes. Na de bevrijding werd hij rijksinspecteur van het muziekonderwijs, waar bij hem zijn rijke ervaringen als leraar en uitvoerend kunstenaar ten dienste stonden. Tevens werd hij belast met het toezicht op de gesubsidieerde symfonie-orkesten. In 1954 ging hij op 63-jarige leeftijd met vervroegd pensioen, om zich nog enkele jaren te kunnen wijden aan de orkestdirectie. Verscheidene malen is hij daarna als gast-dir - ent opgetreden, o.a. voor het Radio Omroeporkest. Daarnaast vervult hij nog steeds als reserve-kolonel tit. de functie van inspecteur van de militaire orkesten, een honoraire be trekking, welke echter zijn volle belangstelling heeft. De grote verdiensten van dr. Walther Boer zijn in de loop der jaren met tal van Nederlandse en buitenlandse onderscheidingen gehonoreerd. Onder meer is hij officier in de orde van Oranje Nassau, ridder met de zwaarden in de orde van Oranje Nassau, terwijl hij voorts een onderscheiding ontving in de Huisorde van Oranje. Sinds vijf jaar woont dr. Walther Boer in een rustiek gelegen huis temidden van de prachtige natuur tussen Lochem en Barchem in de Gelderse Achterhoek. „Het westen is me te druk geworden", zegt hij. Overigens leeft hij nog intens mee met alles wat daar, vooral in de wereld van de muziek, aan de orde is. De „neutrale'' topconferentie die vandaag in Belgrado begint, zou van grote invloed kunnen zijn op de ko mende ontwikkeling in de wereldpoli tiek. De vierentwintig deelnemende landen die op drie na tot de Afri- knans-Aziatiscbe groep beboren ver tegenwoordigen samen ongeveer een kwart van de Verenigde Naties. De uitslag van stemmingen in de Assem blee van de volkerenorganisatie wordt voor een belangrijk deel bepaald door de houding van de niet-gebonden sta ten. Tussen het Westerse blok en bet Sino-Sovjetblok is al geruime tijd een felle strijd gaande om de politieke steun van de „neutTale" volkeren. Die strijd is de laatste weken verscherpt door de Berlijnse crisis. Beide partijen in bét Berlijnse conflict Kopen, dat hun opvattingen ingang zullen vinden bij de niet-gebonden staten. Aan de voor avond van de bijeenkomst van Bel grado hebben deze staten dan ook bloot gestaan aan een intensief diplo matiek offensief van het Westen en vooral van Moskou. Adenauer, beeft in de loop van de vorige maand achtereenvolgens twee nota's over Duitsland en Berlijn ge stuurd aan al die Afrikaans-Aziati sche landen waarmee de Bondsrepu bliek diplomatieke betrekkingen onder houdt. In zijn joneste boodschap aan de ..neutrale' lei- ders beeft de West- BUITENLANDSE duitse Bondskanse lier bun dringend KRONIEK verzocht een beroep J op Moskou te doen de Berlijnse crisis niet vérder op te voeren. Kennedy heeft deze week de deelnemers aan Belgrado een brief gestuurd, waarin bij weliswaar bet woord Berlijn niet noemde, maar waarin bij toch duide lijk zinspeelde op de Duitse en Ber lijnse problemen. De Amerikaanse president legde in zijn schrijven het accent op het beginsel van de zelf beschikking, een begrip dat de jonge staten-die voor bet grootste deel voor malige koloniën zijn wel aan moet spreken. Amerika zelf een voorma lige kolonie zou het anti-kolonialis- me van de Afrikaans-Aziatische lan den willen ombuigen in anti-Sovjet- ricbüng. Kennedy zou de „neutrale" volkeren willen duidelijk maken, dat de grootste koloniale mogendheid van bet ogenblik de Sovjet-Unie is. Kbroesjtsjev beeft ook persoonlijke boodschappen gestuurd aan Afri kaans-Aziatische leiders als Nehroe en Nasser. Hij heeft dezer dagen een ge sprek gevoerd met Nkroemah, en hij heeft zijn ambassadeur fn Belgrado met Tiio laten praten. Bovendien beeft Tito een paar dagen geleden bezoek gekregen van een speciale Oostduitse delegatie, die Hem namens UIbricht de Berlijnse kwestie kwam „uitleggen". Moskou beeft echter bij de deelne mers aan de topconferentie van Bel grado ontsteltenis gewekt met de aankondiging van de hervatting van de kemproeven. Het moet voor Khroesj- tsjev niet eenvoudig zijn de „neutra len van de noodzaak van deze im- populafre maatregel te overtuigen. Maar wellicht beeft de Sovjetpremier in zijn recente missives aan de niet- gebonden landen vooral met dreige menten gewerkt, en de Russische ver klaring over de kemproeven zou de „neutrale" leiders dan duidelijk moe ten maken, dat de Sovjet-Unie zono dig de hele wereld aankan, en dat niet alleen de Atlantische landen maar ook de niet-gebonden staten op moe ten passen Moskou niet te dwarsbo men. Als de neutralen Rusland bun steun niet goedschiks willen geven, zou ben die steun afgedwongen kun nen worden. UTRECHT, 31 aug. De elf-Jarige J. A. M. Rust uit 's-Hertogenboseh is vanmorgen tussen Terborg en Varsse- veld uit een trein gevallen. De jongen brak enkele ribben en liep inwendige kneuzingen op. China. In de Chinese provincie Kwantoeng zijn tot nu toe 28 mensen gestorven aan cholera. Volgens het pers bureau „Nieuw China" heeft men deze ziekte nu onder controle. Het is de eer ste maal dat cholera voorkomt sinds de communistische machtsovername in 1949. (Rtr)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7