Bloemencorso in Zundert een groot succes GOOCHELKUNSTEN Das Dreimaderlhaus bij de Hoofdstad Operette Mijnheer gaat op jacht Nederlandse Comedie begint een nieuw seizoen Onafhankelijk expediteur een bedreigd beroep Fry she Akademy heeft over steun niet te klagen PAUL VLAANDEREN Diefstal Knapp creaties van buurt schappen Twee stropers ontwapenen politie-agent Ned. Danstheater Première in Hilversum Het Fries als communicatiemiddel R.k. bond van invaliden viert derde lustrum Auto met zestal jeugdige Duitsers in het IJ Khroestsjev ziet Franse expositie m Alarm op luchthaven Rotterdam: Dakota met motorstoring Gunstige afloop Samenwerking Philips- Duphar met Frans concern Distilleerderij Dirkzwager n.v. Subsidie-aanvraag aan Den Haag VREDELIEVENDSTE VOLK TER WERELD Grappen van Georges Feydeau Bezweken aan gevolgen van verkeers ongelukken Russisch blad: Nazis wilden deel van Engeland en Frankrijk opblazen Nog stakingsdreiging bij General Motors Benoemingen bisdom Rotterdam VRIJWILLIGE SAMENWERKING VORMT DE ENIGE OPLOSSING Suriname voerde meer agrarische produkten uit „Het lijden kan het geloof versterken" Veertienjarige om het leven gekomen Uitgebreide veiligheids' maatregelen MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 PAGINA 2 Audiëntie bisdom Haarlem "'uil r. inspecteur..., (Van een verslaggever) ZUNDERT, 4 sept, Warm zomer weer en een schilderachtige stoet bloe menwagens hebben het twintigste corso van Zundert gisteren tot een groot suc- se cgemaakt. Het aantal kijkers ge schat op 160.000 stak wel zeer scherp al tegen dat van vorig jaar, toen een naargeestige regen het overigens ook toen voortreffelijk opgebouwde corso bijna doorlopend teisterde en de 75.000 „dapperen" zich onder plastic en zeil doek nauwelijks konden bewegen. Nu overgoot de zon de kleurige wagens met licht en kwamen de knappe creaties van de buurtschappen uitstekend tot hun recht. Zundert had er, bij het zilveren jubi leum van het Oranje-Comité, dat in 1936 met een optocht voor versierde fietsen de grondslag legde voor dit tot een internationaal evenement uitge groeid corso, beslist iets bijzonders van gemaakt De vijfentwintig wagens wa ren met zorg en vakkennis opgebouwd en op menige wagen prijkten zestig- tot tachtigduizend bloemen. In hoofdzaak dahlia's en asters. Veertien muziekge zelschappen en harmonieën zorgden tus sen de wagens door voor een welklin kende afwisseling. In totaal waren in het corso circa anderhalf miljoen bloe men verwerkt. Tot de gasten, die op het met tribu nes bezaaide marktplein van Zundert de stoet aan zich zagen voorbijtrekken, behoorden onder anderen de ministers Toxopeus en Veldkamp, de commissa ris van de koningin in de provincie Noord-Brabant, mr. dr C. N. M. Kort- ROTTERDAM, 4 sept. Twee stro pers hebben hier zaterdagmiddag een agent van de gemeentepolitie ontwa pend tijdens een felle worsteling op een stuk opgespoten land tussen de Eemha- ven en de Waalhaven. De agent trof de mannen verdekt op gesteld aan, beiden met een buks. Zij gingen b{j zijn komst op de vlucht, maar na een wilde ren kon de agent een van hen toch grijpen. Bij de worsteling, die daarop volgde, keerde de andere stroper terug. Hij haalde het politie pistool van de agent uit de holster en irok er de houder met patronen uit; het pisw^l gooide hij weg. De Rotterdamse politie is echter be ter bewapend dan de stropers hadden verondersteld: de agent, inmiddels aan zijn lot overgelaten, had nog een reser vehouder met patronen bij zich en loste toen hij het pistool had teruggevonden, zes waarschuwingsschoten zonder re sultaat. Later is de gehele omgeving afgezocht met radiowagens en speur honden, maar de stropers bleven on vindbaar. ROTTERDAM, 4 sept. De lucht haven van Rotterdam is zaterdag enige tijd in alarmtoestand geweest voor een Dakota van Martin's Air Charters, Jie op weg van Amsterdam naar Mallorca machinepech had gekregen. De gezagvoerder van het toestel, cap tain Holmes, rapporteerde om half elf aan de verkeerstoren, dat de rechter motor was uitgevallen. Het toestel had 28 passagiers aan boord. Onmiddellijk atoven brandweerauto's en wagens van de G.G.D. over de landingsbaan om zich verspreid over het vliegveld op te stel len. Gevaar voor binnenkomende en ver trekkende toestellen was t niet, omdat in verband met de mist al het luchtver keer was gestaakt. De voorzorgsmaatregelen zijn over bodig gebleken. Enkele minuten voor elf prikte captain Holmes, die boven elf prikte captain Holmes, die boven het vliegveld was blijven cirkelen, zijn Dakota door de mistlagen en zet te het toestel perfect op één motor op de 1300 meter lange landingsbaan neer. De passagiers zouden later met een ander toestel doorreizen naar hun bestemming. AMSTERDAM, 2 sept. Philips- Duphar te Amsterdam heeft, zo deelt z|j mede, met Philips Frankrijk een sa menwerking aangegaan met het Franse pharmaceutische concern Etablis6ements Clin Byla s.a. Hiertoe is opgericht Laboratoires Duphar C.B., waarin Philips en Clin Byla participeren voor resp. 55 en 45 pet. Het kapitaal van de nieuwe onder neming bedraagt N.F. 500.000. Het doel van Laboratoires Duphar C.B. is de verkoop en fabricage van pharmaceuti sche specialité's voor menselijk gebruik in Frankrijk en de export daarvan naar bepaalde landen van de Franse Unie. Laboratoires Duphar C.B. zal kunnen beschikken over alle pharmaceutische specialité's van de Philips-Duphar, een van de hoofdindustriegroepen van Phi lips, incl. over de te verwachten toe- :omstige resultaten uit het research-ap- >raat van Philips-Duphar. AMSTERDAM. 4 sept. - De heren P.. M. en W. Dirkzwager te Schiedam heb ben opgericht de N.V. Distilleerderij M Dirkzwager Az. te Schiedam. Deze nieuwe N.V. beoogt o.a ter voortzetting van de door de heer P. Dirkzwager on der de naam M. Dirkzwager Az. gedre ven handelszaak, de uitoefening van het distillateursbedrijf. de invoer van en de groothandel in wijnen en gedistilleerde dranker en de fabricage ian vruchten sappen, zoete most, alcohol-vrije en zwak-alcoholhoudende dranken. Het maatschappelijk kapitaal van f min. is verdeeld in 36 nrtelen A en '984 aan delen B van f 1000. Geplant?' rijn alle aandelen A en 814 aandelen B die wor den volgestort door inbreng van het be staande bedrijf en contanten. De drie oprichters zullen tevens samen Ce direc te voeren. man en tien leden van de Nieuw-Guinea- Raad, die bij aankomst een hartelijk ap plaus kregen. De oudste toeschouwster was zonder twijfel Madame Francol, honderdenvierjaar, die helemaal uit Brussel was gekomen om naar de bloe menwagens te kijken. Het legioen toeschouwers heeft de vierhonderd politiemannen, die bij de regeling van het verkeer waren inge schakeld, enkele warme uren bezorgd. Omstreeks elf uur vormt"en zich vele ki lometers voor Zundert lange files, even als na het corso. Opvallend was het, dat de Belgen, van wie er velen meestal nog urenlang in Zundert blijven „na-praten", deze keer snel naar huis vertrokken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 sept. Het bestuur van de stichting Nederlands Dans Theater, heeft bij de gemeenteraad een „open subsidie-aanvrage" inge diend voor dekking van een gedeelte van het te verwachten tekort van 201.000 gulden voor het komende sei zoen. Bij deze subsidieaanvrage heeft het bestuur zich niet meer, zoals in het adres van 1 augustus, gebaseerd op een derde deel van het te ver wachten tekort, dit in verband met de verwerping van het voorstel van B. en W. voor medewerking aan de oprich ting van het Nationaal Ballet. Het Nederlands Dans Theater, dat zoals enige maanden geleden werd aangekondigd in september zou wor den ontbonden, zal het komende sei zoen blijven optreden. Het besluit van het stichtingsbestuur om de ontbinding met te laten doqrgaan is mee beïnvloed, zo staat er in de nieuwste subsidie aanvrage, „door de waarderende woor den, die de raadsleden tijdens de de batten van 7 augustus hebben gesproken over het doel en het streven van de stichting". In verband met buitenland se toumée's voor het najaar zijn al enige voorstellingen in het buitenland afgesloten wil het bestuur het aan tal dansers en danseressen brengen op 24; dit om bij eventuele ziekte of on gevallen enige armslag te hebben. Het komende seizoen zal het Neder lands Dans Theater in Nederland 125 voorstellingen geven, waarvan ten minste veertig in de grote steden. Op het programma staan onder meer 16 voorstellingen (in het voorjaar) in het Kurhaus te Scheveningen en 16 abon nementsvoorstellingen in de Kleine Co- medie te Amsterdam (gedurende de wintermaanden). Voorts zijn er afspra ken gemaakt met de Nederlandse Te levisie-Stichting en enkele buitenland se televisie maatschappijen. Zo zal ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Nederlandse TV- in oktober van dit jaar een speciaal TV-ballet worden uitgezonden, dat door Hans van Manen is ontworpen. De laatste zal met Jaap Flier, Aart Vertegen en Johan Verdoner in de komende maanden een aantal nieuwe balletten uitbrengen, die in samenwerking met Nederlandse schilders en componisten worden ontworpen. BERLIJN, 4 sept. (Rtr.) De vVest- duitse minister voor zaken die geheel Duitsland aangaan (Gesamtdeutsche Fragen), Lemmer, heeft gisteren ge zegd, dat de Duitsers „misschien het vredelievendste volk ter wereld" zijn. Hij zei dit in een toespraak tot tien duizend mensen, die na de oorlog uit de gebieden ten oosten van de Oder- Neisse-grens zijn verdreven en in Ber lijn bijeenkwamen om hun jaarlijkse „dag van het geboorteland" te vieren. Het Oostduitse persbureau ADN noemde de bijeenkomst „een provoca tieve vergadering van onverbeterlijke revanche-zoekers" Engeland. In Cardiff hebben za terdagmiddag ongeveer vierhonderd demonstranten een betoging gehouden tegen de opleiding van Westduitse pantsertroepen in Wales. De demon stranten voerden meer dan honderd spandoeken mee. (Rtr.) In het zuiden van Frankrijk rijden auto's net zo goed te water als in Amsterdam. Alleen: dit is een auto van een goochelaar. Is het misschien daaraan te danken dat de wagen half boven het water bleef zwefen? Of komt het gewoon omdat de caravan als remmende kracht heeft gewerkt? HILVERSUM, 4 sept. De Hoofd stad Operette gaf zaterdagavond voor een geheel gevulde zaal van Theater Gooiland de première van „Das Drei maderlhaus". Het is een geslaagd be gin geworden van het nieuwe seizoen. Het publiek toonde zich dankbaar voor de vlotte speltrant en de vertolking van de melodieën van Franz Schubert. De regisseur, Franz Riffel uit Wenen, leg de met deze opvoering alle eer in. De Weense tenor Hans Taube in de rol van Franz Schubert, droeg vooral tot het welslagen bij. Hij beschikt over een prachtige stem en kan bogen op een foede voordracht wat vooral tot uiting wam in de solo „Nicht klagen" in het derde bedrijf alsook in de duetten die hij samen zong met Lizzi Schöffmann. De laatste in de rol van Hannerl, speel de als vanouds charmant en dwong met haar sopraan de bewondering van het publiek af. Jan Handerson, als baron Franz Sehober bracht een goede partij ten gehore. Zijn lichte tenorstem wint in de laatste jaren aan volume, wat nog meer beloften inhoudt voor de toe komst. Rosy Parrish als de jaloerse actrice Grisi, trof de juiste toon. Deze vvraag meer acteerkunst dan voca le prestaties en zij beschikt over beide. Herman Valsner als de hofglazenma- ker Tschöll, speelde op de hem eigen gemakkelijke en amusante manier. Co- ra van Doesburgh die vroeger deel uit maakte van het gezelschap Forum en Rosita Tamara waren de nieuwe solis ten in de rollen van de dochters Haiderl en Hederl. Men heeft met hen ongetwij feld een goede keuze gedaan. De overige rollen namen Karl Frey, Peter Nieu- AMSTERDAM, 2 sept. Marcel Achard van de Académie Frangaise heeft een voorwoord geschreven bij een uitgave van de verzamelde werken van Georges Feydeau, die 39 blijspelen heeft voortgebracht. In dat voorwoord zeg Achard, dat Feydeau na Molière de grootste blijspelschrijver van Frank rijk is De produktieve man staat dan ook té boek als de briljante vernieu wer van de Partjse vaudeville. Van de kwaliteiten, die hem sieren, kan men er ongetwijfeld een aantal terugvinden in Monsieur Chasse Mijnheer gaat op jacht in de vertaling van Remco Campert, vanavond voor het eerst door de Nederlandse Comedie opgevoerd in het Nieuwe de la Martheater onder regie van Fons Rademakers. Niettemin en ongeacht ook de bijval van het pre mièrerepubliek is het een voorstelling die tegenstaat. Franse blijspeldichters spelen bijzon der graag met de liefde, die vrijmoe dig omspringt met de grenzen, door de gangbare moraal getrokken. Men kijkt er nauwelijks van op, dat dit ook in deze voorstelling geschiedt. Maar als een van de hoogtepunten in zulk eeri spel hierin bestaat, dat enkele mannen in een rendez-vous-huis op een ongele gen ogenblik hun pantalon zijn kwijt geraakt en dus in lange onderbroeken rondrennen, dan denkt men, kom, dit is toch een peil dat iets te laag ligt om er nog echt plezier mee te kunnen hebben. Molière had dit nu ook weer niet nodig, en Marcel Achard evenmin, m >»r de Nederlandse Comedie blijkbaar wel. En Feydeu dus blijkbaaar ook, on danks de lof die Achard aan zijn lite- laire nagedachtenis gehecht heeft Zeker ei. niet alleen de broeken, maar nog een hele reeks grove grappen meer. Hoor de men de hier lustig rondgestrooide dubbelzinnigheden in een kring van hal ve kertnisen vertellen, dan zou men zich afvragen bij wat voor soort lieden men in 's hemels naam was terechtgekomen. Heeft men hier een halve eeuw gele den in Parijs echt om gelachen en vindt Achard dit werkelijk nog altijd zo bijzonder amusant of zijn verta ler, regisseur en spelers er eendrach tig in geslaagd Feydeau zozeer te ver groven, dat hij als een platte kluchtig- aard in -ijn onderbroek staat? Opvallend was zeker, met welke kluchtige nadrukkelijkheid vooral in de hoofdrollen gespeeld werd. Men raakt geneigd te spreken van de lach- of-ik-schiet-stijl, die men bij de Ne derlandse Comedie wel verder heeft aangetroffen. Om geheel objectief te zijn: ook in dit geval niet steeds en zeker niet over de gehele linie. Guus Oster speelde de hele avond nauwe- iijks iets anders dan de forse klucht, in een lieftalliger, popperiger versie, tamelijk trouw gevolgd door Kitty Jansen, Henk Rigters wist er soms bo venuit te komen. Mien Duymaer van Twist en Pierre Myin speelden bei den op een peil (de open doekjes die juist zij kregen zijn velsprekend ge noeg), dat, hadden de anderen het ook weten te bereiken, misschien toch een enigszins andere kijk op het stuk had mogelijk gemaakt, meer over eenkomstig de visie van Achard op Feydeau, het peil namelijk, dat dit alles tot een volstrekt dwaas, ireëel spel had verheven. Want dat is mogelijk, hoe curieus iet ook klinkt. Misschien zelfs met in- iegrip van de onderbroeken, hoe moei lijk het, gezien de praktijk van deze voorstelling, ook blijft om zich deze enigszins spiritueel voor te stellen. Er zou geen reden zijn om deze kledij nogmaals te noemen, wanneer zij niet tekenend was voor het hele niveau. Het zeer knappe en zelfs briljante vakman schap, waarmede de intrige in elkaar blijkt gezet, verbleekt daar werkelijk bij. Hier is gewoon de goede smaak in het gedrang geraakt. RUTTEN wehuyzen, Wim van der Velde, Hans Hom en Fred Elliz voor hun rekening. Marga Graf vervulde een gastrol. Het orkest van de Hoofdstad Operette stond ook nu onder leiding van Ger Ter- wiel die zich opnieuw een geroutineerd dirigent toonde. De specialé muzikale arrangementen waren van Alfred Sal- ten. Karei Bruckman had voor een smaakvol decor gezorgd. De kostuums van de firma Lambert-Mofer uit Wenen waren bijzonder fraai. De directeur, de heer Meijer Hamel uitte na het tweede bedrijf zijn dankbaar heid voor de prestaties van het gezel schap, waarin hij bijzonder Frans Riffel en Hans Taube betrok. In een gevoelig speechje tot mevrouw Aurich herinner de hij aan de grote steun die Otto Aurich tijdens zijn leven voor de Hoofd stad Operette is geweest. Zijn grote talen ten als regisseur en zijn artistieke ga ven en onvermoeide werkkracht zullen steeds in onze herinneringen blijven, al dus de heer Meijer Hamel. Voor de uitvoerenden waren er tal van bloemstukken. GT. (van onze correspondenten) TILBURG, 4 sept. Zaterdag is in het St. Elisabeth Gasthuis alhier over leden de 37-jarige mevr. L. van Zon- Baardman uit Maastricht, moeder van vier kinderen. Mevrouw van Zon was op 25 augustus, toen zij achter op de motor van haar man zat, verongelukt toen deze motor op een kruispunt nabij de Piushaven tegen een jeugdige brom fietser opbotste. Zij was met een sehe- delbasisfractuur opgenomen in het zie kenhuis en had een operatie ondergaan. HENGELO, 4 sept. Mevr. H. M. Kunne-Gelink (55) uit Enschede is in het katholieke ziekenhuis overleden aan de verwondingen opgelopen bij een ver keersongeluk. Op 26 augustus kwam haar man met zijn bromfiets waarop zij als passagiere meereed, op de En- schedesestraat in Hengelo in aanrijding met een hond. Man en vrouw kwamen daarbij te vallen en mevr. Kunne liep daarbij ernstige verwondingen op. ZEIST, 4 sept. Bij het oversteken van de Prinses Margrietlaan alhier is de 4-jarige Henriëtte Blom zaterdag middag voor haar ouderlijxe woning aangereden door een personenauto, be stuurd door de 28-jarige bouwkundige W. J. uit Zeist. De kleuter kreeg een schedelbasis- fractuur en is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. GROENLO, 4 sept. Vannacht om streeks drie uur is op de weg tussen Vreden (Duitsl.) en Groenlo een dode lijk ongeval gebeurd. De 28-jarige J. H. Gemmink uit Groenlo werd, terwijl hij zich op de fiets huiswaarts begaf, door een auto aangereden en op slag gedood. Waarschijnlijk heeft hij de auto niet gezien als gevolg van de vrij dikke mist. MOSKOU, 4 sept. (Rtr.) Het Rus sische blad „Troed" heeft een „dui vels" plan van de Duitse Nationaal- Socialisten onthuld om in 1944 Zuid- Engeland en de Noordkust van Frank rijk door een reusachtige explosie on der water te zetten. De nazis hadden op deze wijze de geallieerde legers wil len vernietigen en miljoenen burger» willen doden. Duitse soldaten hadden een enorme put moeten boren in het gebied van het Nauw van Calais aan de Franse kust. Dit gat had met springstoffen ge vuld moeten worden. Daarna hadden de Duitse soldaten zich moeten terug trekken. Het hele geval zou dan tot ontploffing zijn gebracht, bij voorkeur in een nacht met opkomend getij en westenwind. Op de ontploffing zou een aardschok gevolgd zijn, die een catastro fe had veroorzaakt. Een groot deel van de geallieerde troepen zou zijn ver dronken. Volgens „Troed" heeft men het plan gevonden in de archieven van de na zis. Het werd uitgewerkt door een na- tionaal-socialistische geofysicus. Volgens de opsteller zou zijn plan meer uitwer king hebben dan zevenduizend raket ten van het type V-l en „Engeland op zijn knieën kunnen brengen". En dan te bedenken, aldus Troed", dat er nu Duitse soldaten op manoeu vre gaan in Engeland. DETROIT, 4 sept. De United Auto Workers Union (U.A.W) heeft gisteren de eis laten varen dat de General Mo tors Corporation ongeveer 325.000 pro ducerende arbeiders een aandeel van 15 procent in de winst zou geven. De president van de U.A.W.Walter Reu- ther, zei dat men dit gedaan had, om dat de maatschappij de eis van de hand wees. De vakorganisatie dringt er thans op aan, dat de General Motors haar leden extra voordelen zal verschaffen, die op gebruikelijke wijze van maatschappij- gelden afkomstig zullen zijn. Reuther voegde hieraan nog toe dat als er geen overeenstemming wordt bereikt, de le den van de U.A.W. die voor de maat schappij werken woensdag in staking zullen gaan. ROTTERDAM, 4 sept. - Mgr. M. A. Jansen heeft aan de z.e. heer P. van Kampen op diens verzoek eervol ont slag gegeven uit de bediening. Tot pas toor te Kethel (H. Jacobus) in zijn plaats is benoemd de z.e. heer S. Lighthart. Tot pastoor te Den Haag (H. Martha) de z.e. heer H. H. Groe- neveld, die kapelaan was in deze pa rochie. De w.e. heer A. J. C. Haket, neomist, is benoemd tot assistent te Delft (H. Hippolytus) I AMSTERDAM, 4 sept. In de rede, die hij als voorzitter van de Vakgroep Expediteurs der Scheepvaart Vereeni- ging Noord in een te Amsterdam gehou den vergadering heeft uitgesproken, zei de heer R. Th. J. Ie Cavelier o.m. dat de particuliere en onafhankelijke expedi teur een constant bedreigd beroep uit oefent. HU wees op een nieuwe concur rentie die is opgetreden, nameiyk van de grotere vrachtautobedrUven die zich niet uitsluitend met het complete-ladingver- voer bezighouden, doch zich ook werpen op het ïynbeurt-groepagevervoer. Wij hebben aldus spreker onze buiten landse collega's wel eens benijd, die, zo als in Duitsland, door hun regering ge sanctioneerde tarieven hebben, of zoals in Frankrijk waar ook de douane-expe diteur zijn bescherming geniet. WU2heb- ben tezamen met onze Belgische colle ga's gepoogd het instituut van douane expediteur in de Benelux ingesteld te krUgen, doch ook deze pogingen zUn ge strand, zodat wU op eigen krachten zijn aangewezen. Samenwerking op vrijwil lige basis zal voorlopig de enige uitweg biyven. Steeds moeilijker wordt het voor de expediteur wegens personeelsschaarste zijn oude service te handhaven. Dit wordt door dezelfde oorzaak ook steeds kostbaarder. De handel blijft echter staan op het handhaven van vlotte en stipte uitvoering der verstrekte opdrach ten, ondanks de vijfdaagse werkweek, ondanks de personeelsschaarste. Moei lijkheden vloeien in dit verband voort uit het feit dat nog altijd bepaalde ex pediteurs het terrein van hun activiteit trachten te vergroten ten koste van la gere tarieven dan de thans geldende, terwijl eerder van een verhoging sprake zou moeten zijn. Spreker drong aan op zelfdiscipline, waardoor het onderling vertrouwen kan worden vergroot. Met betrekking tot de voorbereiding van het tweejaarlijkse congres van de Federation Internationale des Associa tions de Transitaires et Assimiles, dat van 9 tot 14 oktober in Wenen wordt gehouden, zei de heer Le Cavelier dat opnieuw is gebleken hoeveel er ont breekt aan de documentatie van het ex- pediteursberoep en in het algemeen aan een overzicht van het materiaal dat bij verschillende oude bedrijven in Amster dam berust en ter beschikking zou kun nen worden gesteld. Tenslotte wees de heer Le Cavelier op „een verschijnsel", dat veel zorg geeft, nl. het toenemende regres, dat assura deuren uitoefenen. Dank zij de uitslui ting van aansprakelijkheid als voorzien in ae Nederlandse expediteursvoorwaar- den, kunnen claims van de zijde van transportassuradeuren overigens terecht veelal ter zijde worden gelegd, maar een vraag blijft het of de thans in ons land voor expediteurs geldende aansprake lijkheidsuitsluiting op den duur zal kun nen worden gehandhaafd. Over het hoofd wordt namelijk wel eens gezien dat de beperking der aansprakelijkheid van expediteurs, welke in ons land ver der gaat dan waar ook ter wereld, ook verplichtingen geeft schaden daar waar mogelijk te voorkomen. Recentelijk heb ben zich schadegevallen voorgedaan, waarbij m n zich wel eens in gemoede moet afvragen of de betreffende expedi teurs werkelijk een zo vergaande aan sprakelijkheidsuitsluiting verdienen als die, welke in de Nederlandse expeditie- (Van een bUzondere correspondent) LEEUWARDEN, 4 sept. Zater dag hield de Fryske Akademy haar 23e jaarvergadering onder leiding van dr. H. G. W. van der Wielen, die in de loop van het jaar als waarne mend-voorzitter prof. dr. J. F. Koks-, ma heeft vervangen. Deze moest zich' om gezondheidsredenen terugtrekken als voorzitter en als lid van het hoofdbestuur. Van de oprichting der Akademy af heeft prof. Koksma in het bestuur daarvan gezeten. Als er kenning van zijn veie verdiensten werd hij bü zijn heengaan benoemd tot erelid. Aan het einde van de vergadering droeg dr. Van der Wieken het voorzit terschap over aan prof. dr. A. Vonde ling. Uit het jaarverslag bleek dat de Akademy 539 leden telt in binnen- en buitenland en meer dan 1500 „stipers", belangstellenden, die de Akademy fi nancieel steunen. Het in verhouding hoge bedrag dat dezen bijeenbrengen, maakt het net Akademy bestuur moge lijk telkens met vertrouwen en succes om subsidie aan te kloppen bij de rijks overheid en het provinciale bestuur en bij stichtingen als Z.W.O. Een betrouw bare graadmeter van de bloei der Aka demy wordt gevormd door de publika- ties. Behalve It Beaken, het tijdschrift, dat aan alle „stipers" wordt toegezon den, verschenen in het afgelopen jaar nog vijftien boeken, waaronder J. A. Brandsma, Menno Simons van Witmar- sum; D. Fokkema sr., It Efangeelje fan Matteüs yn it Schiermoniksoogs; J. J. Kalma, Keatsen yn Fryslan. Bijzonder belangrijk voor Friesland is ook het organiseren van leergangen M.O. en L.O., die tezamen in het af gelopen jaar 53b cursisten telden. Het standpunt van de Akademy is, dat een cursus of lezingenreeks waaraan be hoefte blijkt te bestaan, door haar wordt opgezet, als geen andere instan tie er zich voorspant. Drs. F. J. Bergstra sprak over het Fries als onderwijs- en wetenschaps taal. Spr. meende te moeten vaststel len, dat de positie van het Fries in het onderwijs nog veel te zwak is, met na me in het middelbaar onderwijs. Als wetenschapstaal heeft het vooral be hoefte aan de steun van een rijk ge differentieerde middenmoot, die spre ker de burgerlijke taal zou willen noe men. Het is de taak van de overheid, als zij het belang van het Fries voor het Friese volk inziet, en zij heeft dit herhaaldelijk getoond, de concur rentiepositie van deze taal te verster ken. Een wegkwijnende taal kan haar functie niet naar behoren vervullen. Elke taal, dus ook de Friese, heeft een organische functie, ze is onontbeerlijk voor een menseiyke samenleving. Het alleen maar bestuderen van de taal helpt haar niet. Nodig is ze gebruiken als communicatiemiddel. Spreker ziet in het bevorderen van dit gebruik, spe ciaal in de z.g. burgerlijke sector, een belangrijke taak voor de Akademy. Bij de discussie over het gesprokene merkte o.a. prof. dr. J. H. Brouwer op, dat er voor pessimisme geen reden is, vooral als men ziet naar wat er in de laatste halve eeuw is gewonnen. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het „Leeuwarder Blaaskwintet" onder leiding van Leon Bendien, dat werk van George Onslow en Paul Hin- demith ten gehore bracht. Machine 13 PARAMARIBO, sept. (ANP) De uitvoer van agrarische produkten uit Su riname heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een waarde gehad van S. f 2.078.000 tegenover S. f 1.141.000 over dezelfde periode van 1960. De grootste stijging viel waar te nemen bij de ex port van rijst. De uitvoerwaarde steeg hiervan n.l. S. f 669.000 in 1960 tot S. f 1.742.000 in dit jaar. De uitvoer van agrarische produkten bedroeg in het eerste kwartaal van 1961 slechts 9 procent van de totale uitvoer waarde, die S. f 20.316.000 bedroeg (eer ste kwartaal in I960 S. f 18.118.000). HAARLEM, 4 sept. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem zal op de woensdagen 6, 13 en 20 September geen audiëntie ver lenen. voorwaarden is belichaamd. O0!1, nr) geldt weer, dat de expediteur zien v zijn personeel zal moeten kunnen v laten. Het zal een ieder volkomen duia lijk zijn dat bij de salarisbepaling daa mede rekening zal moeten worden houden. De toenemende personeelskas ten maken het daarom eveneens besi noodzakelijk, dat de huidige tariefd,pr. men in de praktijk onverkort worae toegepast. Verder bevreemdt het de buitenstaa der wel eens dat, indien de expediteu volgens de algemene bepalingen aai sprakelijk is, deze aansprakelijkheid geldelijk opzicht niet is gelimiteerd. DEN BOSCH, 4 sept. De Katho lieke Bond van Invaliden heeft gisteren hier zyn vijftienjarig bestaan gevierd met een grote bijeenkomst lB de Markthallen. Ongeveer zevenhonderd leden, afkomstig uit alle delen van het land en aangevoerd met tientallen auto bussen hebben aan de viering deel?6" nomen. Des morgens droeg de bisschop vad Den Bosch, Mgr. Bekkers een H. Mis op aan het altaar, dat in de hal was opge* richt. In een toespraak legde de bis schop d» nadruk op de betekenis van het lijden en van het gedupeerd zfln» dat de mens wordt opgelegd. Lijd®0' ziekte en offer in de wereld zUn g®e noodzaak, maar God kan daaraan "e' stemmingen geven om er de liefde van anderen door op te wekken en het 8®* loof erdoor te versterken, aldus mg'- Bekkers. Later op de morgen was er een feest' vergadering die de voorzitter van d® bond, drs. H. J. M. van de Laar opende met een rede, waarin hjj wees op ,d® plicht van de gehandicapte mens te ontwikkelen en zich zoveel mogelijk in dienst te stellen van de maatschappU' In een toespraak wees mr. Ph. TL M. Werner, secretaris-generaal van Maatschappelijk Werk de minister- mej. dr. M. A. M. Klompé is reed» geruime tijd ziek en kon daardoor haar spreekbeurt niet vervullen op de sociale aspecten, die ziek- en invalide zijn in de moderne samenle ving hebben gekregen. Nadat de heer Werner de taak van de bono had omschreven als een streven naar de sociale integratie, waarbij een plicht rust zowel op de invalide zen als op de andere leden, alsook op de maatschappij, vermaanden hij tot voordurende bezinning. Hij meende dat vooral de jongeren moeten me®' werken om de gehandicapten bij staan bij het zoeken naar en vestigen van nieuwe sociale contacten. In de namiddag hielden de invalided sportwedstrijden, waarbij vooral eC base-ball-wedstrud bijzonder VeêJ dacht trok. AMSTERDAM, 4 sept. Zaterdag morgen vroeg is, zoals wij reeds in onze oplage van zaterdag meldden, een auto met zes Duitse jongelui tgdens een zeef dichte mist van de aanlegsteiger van d» Tolhuispont achter het Centraal Station in het IJ gereden en onmlddellUk ge zonken. De jongste van de zes, de veer tienjarige Heinz Georg Kilian, kwan» hierbÜ om het leven; de brandweer vond hem achterin de auto, toen dez* later uit het water was gehaald. Zij" metgezellen wisten zich te redden. De jongelui kwamen alleulp Wuppertal. De 17-jarige Jurge» Horn wera vrii ernstig gewond eP met een shock in het Binnengasthuis °K genomen. De bestuurder van de wage' is 18 jaar en de drie overige inzittende^ 16, 17 en 22 jaar. De jongelui ware' vrijdagavond uit Wuppertal naar land vertrokken, op weg naar Egmoo aan Zee. Bij hun aankomst in Amste» dam vroegen zij welke weg zij moest®, nemen naar de badplaats. De dichte m» en de onbekendheid ter plaatse zijn to g gelijk de oorzaak dat zij met hun te water zijn geraakt. MOSKOU, 4 sept. (UPI) -Pre^j.®' Kroesjtsjof 'is vanmorgen voor het eet;., in het openbaar verschenen, sedert Wi/biiwixui V yg- zaterdag was teruggekeerd van zv» kantie aan de Zwarte Zee. Hij een bezoek aan de Franse indiistrieie culturele tentoonstelling in het S°pjj;g- ki-park. Er Waren uitgebreide v® be, heidsmaatregelen genomen. Gewone zoekers werden tijdens de aanwezig gS, van de premier niet toegelaten, ai jtsjof zag er prima uit. AH. FIJN DAT U ER WE HEBBEN ZO JUIST IETS BE LANGRIJKS ONTDEKT RUÏNE IS LANG ONSCHULDIG ALS UITZIET GEKNOEID DRAAIBAAR MAAKT- ZODAT VRACHTAUTO

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2