Oecumenische hulde voor H. J. M. Bouchette VERZETSBEELD VAN SOKKEL GELICHT Fraaie dahlia-expositie in Bloemenheuvel Geslaagde modeshow Irma Spruit GEVRAAGD KRANTENBEZORGERS TAXI 13000 INTERESSANTE LEZINGEN OVER KOLEN EN OLIESTOOKÜ Cultures weer vast Onverbloemde toespraak bij opening christelijke school in Zandvoort BIJ AFSCHEID ALS ONDERWIJS-INSPECTEUR ONTROERENDE PLECHTIGHEID Ds. P. de Bruijne deed intrede in Zandvoort Twee jongens slachtoffer van gasvergiftiging DRONKEN JONGE MAN MAAKT RUMOER woensdag 6, donderdag 7 of vrijdag 8 september Weet U werkelijk alles van goede en zuinige verwarming? ONGEVALLEN IN HAARLEM Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" Aanrijding op de Zeeweg MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3 Hart gelucht Politiek en onderwijs Haarlem e.o. Films Muziek diversen Oecumenisch compliment Leeftijd boven 16 jaar. Bezorgtijd tussen 3 en 5 uur. Aanmelden: Smedesiraat 5 Afscheid kapelaan Leyen Keuring en prijzen mk ZANDVOORT, 4 sept. Onder zeer grote belangstelling vond zaterdag- Middag de officiële opening plaats van de nieuwe christelijke lagere school aan de Dr. Jac. P. Thijsseweg te Zandvoort. De voorzitter van het school bestuur, ds. C. de Ru, sprak een welkomstwoord, waarin hij dank bracht aan allen die hadden medegewerkt aan de totstandkoming van het school gebouw. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. W. van Fenema, wees °P het vele werk dat Ds. de Ru heeft verzet om tot de stichting van deze School te komen, maar de rijksinspecteur van het onderwijs, de heer Bou chette, heeft met Ds. de Ru schouder aan schouder gestreden en zich daar bij blootgesteld aan verguizing en tegenwerking. De inspecteur deed dit, omdat hjj dit een rechtvaardige zaak achtte en noodzakelijk in verband met een eerlijke toepassing van de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. In dat opzicht heeft de inspec teur steeds een verantwoord beleid gevoerd. Ook voor het openbaar onder- Wijs had spreker veel van de heer Bouchette gedaan gekregen. De burgemeester belichtte de betekenis van deze vestiging van het chris telijk onderwijs in Zandvoort-Noord voor het strijdend Christendom in Verband met de dreiging der atheïstische wereldmachten. Pastoor A. H. P. Cleophas bracht de gelukwensen over van het r.-k. kerk- en schoolbestuur. Allen die het christendom belijden dieneh in hun onderlinge verhouding een voorbeeld te zijn van verdraagzaamheid; de pastoor wees voorts op het belang van op christelijke leest geschoeid onderwijs. Verschillende andere sprekers voerden hog het woord. Ds. de Ru leidde tenslotte de heer H. J. M. Bouchette in, zonder Wiens immense medewerking deze school nog lang niet geopend zou kunnen zijn. De heer Bouchette verklaarde zeer ge troffen te zijn door de van verschillende zijden tot hem gerichtte woorden van Waardering. Spreker had zich voor deze school erg geïnteresseerd en daardoor veel bestrijding ondervonden. Hij vond het gelukkig dat het in dit geval geen katholieke school was we'ker bestaans recht hij moest bevechten. De reactie zou dan nóg feller geweest zijn! De heer Bouchette wees in zijn toe spraak op de bijzondere coïncidentie, dat hij zijn openbaar optreden in de inspectie Haarlem vijf jaar geleden in Zandvoort begonnen was, namelijk bjj de ingebruikstelling van het nieuwe ge bouw van de openbare ulo-school, en dat hij thans ook zijn laatste openbare ambtshandeling te Zandvoort verricht te: het openen van deze protestants- christelijke school, in de stichting waar- Van de hervormden en gereformeer den elkaar hebben gevonden. Het was kennelijk de bedoeling van de spreker op niet mis te verstane wijze uiteen te zetten op welke manier hij openbaar en bijzonder onderwijs gelijkelijk had ge diend en hoezeer ten onrechte hem met name in Zandvoort was verweten, dat hij zich onevenredig voor het bijzonder onderwijs met name het protestants- christelijk onderwijs, zou hebben inge spannen. Met felheid keerde hij zich te gen een daarop betrekking hebbende toespeling in een Zandvoorts nieuwsblad. De heer Bouchette herinnerde er aan, hoe tijdens de aanvaarding van zijn ambt in de Haarlemse inspectie de bestedingsbeperking vigeerde en hoe de lasten gelijkelijk moesten JVorden verdeeld over openbaar en bijzonder onderwijs. Dit laatste doen de, kreeg hij van r.k. zijde wel eens te horen, dat hij te zeer het verwijt vreesde, het bijzonder onderwijs te ont zien. Na gedetailleerd op de situatie in Zandvoort te zijn ingegaan, constateer de de heer Bouchette, dat bet openbaar onderwijs daai thans overloedige en Uitstekende schoolruimte heeft en nóg de meest bevoorrechte positie inneemt. In Zandvoort-Noord, waar het openbaar onderwijs al twee scholen heeft (met hog leegstaande lokalen), wordt door de vestiging van deze, ondanks felle tegenwerking tot stand gekomen, lage re school eenvoudigweg recht gedaan aan het verlangen van de ouders die daar een protestants-christelijke school verlangden. De raad heeft het besluit ertoe genomen en de opposanten zijn Zowel bjj G.S. als bij de Kroon in het ongelijk gesteld. Spreker zei dankbaar te zijn over dat alles eens zijn hart te kunnen luch ten, omdat hij, in tegenstelling tot zijn tegensprekers, geen openbaar podium heeft. In dat verband signaleerde hij °-m. het feit, dat bij de vereniging Volksonderwijs" zelfs in het hoofdbe stuur functionarissen zitten die, hoewel feroepen tot gelijke behartiging van de elangen van openbaar en bijzonder on derwijs, onverbloemd van hun voorkeur getuigen. Verduidelijkend voegde hij er- san toe, dat zijn bezwaren zich niet zo zeer tegen „Volksonderwijs" richtten als ivel tegen de plaats welke practische dan nog plaatselijke politici daarin Vaak innemen. De ware pacificatie is. de bijzondere School niet slechts dulden, maar con amore meewerken aan de vrije keuze Van de ouders, die samen de middelen opbrengen waaruit ook het gemeente lijk apparaat wordt gefinancierd. Spre ker prees Zandvoorts burgemeester als Cen voorbeeldig drager van zulk een gezindheid. Aan het slot van zijn toespraak wens- J® de heer Bouchette onverbloemd uiting l® geven aan zijn mening over de ver- Cinema PALACE: Pygmalion, a.l. 2, 7 en 9.15 uur. I"RANS HALS: Suzanne, ontraden. ElDO: Beat Girl, ontraden. I-UXOR: De 4 D-man, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 Uur. Do.-cyclus 2, 7 en 9.15 uur: Door braak, 14 jaar. REMBRANDT: Kapo, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 Uur. De slavin van Haroea, 14 jaar, *•30, 7 en g.15 uur TUDIO: Brief encounter, 14 jaar. 2.15, en 9.15 uur. INERVAWoensdagmiddag, 2.30 uur: De familie Trapp, a.l. Ma. en di. 8.15 uur: volw- Wo. en do. 8.15 uur: Gas- "ght, 18 jaar. Dinsdag 5 september besnfv6" of st- Bavokerk. 8 uur: Orgel- esPelmg door Piet Kee. Narkt^InSCOOp "Images fantastiques", Grote Oude 1., aSebjks t/m 6 sept. vertoning van DaeeimT113 uit het begin van deze eeuw. Uur nï voorstellingen tussen 13 en 22.30 ue voorstellingen duren een half uur. houding tussen politiek en (openbaar) onderwijs, na gedurende de 35 jaren dat hij in de onderwijssector werkzaam is geweest, dienaangaande de meest strik te terughoudendheid te hebben betracht. „De hartstochtelijke liefde van de linkse concentratie voor één bepaald school type is mij nooit geheel duidelijk ge weest alleen al omdat het onerwijs een plaatsvervangende oudertaak is en anderen zich daarin niet hebben te men gen. Alleen de vrijheid van keuze, niet de keuze zelf, behoort in het vlak der politiek." Na te hebben geconstateerd, dat de „politieke pleegouders" van het „openbare school-kind overigens in politicis in onmin leven en naar andere coalities repectievelijk naar doorbraak dingen, wees hij op de ernstige vragen waarmede protestantse en r.k. werk groepen zich binnen het socialisme stel lig zien geconfronteerd. Uitvoeriger en indringender stelde hij aan de libera len de vraag of een felle voorkeur voor één opvoedingswijze wel past in een program dat uitgaat van een „aan ieder ingeschapen drang naar geestelijke vrij heid." „Behoren vragen omtrent de opvoedingswijze voor de echte liberaal niet tot de intieme familiale sfeer, waar. over men alleen een individuele me ning heeft en nooit een collectieve?" Te veel, zei spreker, leeft ook nog de dwaze gedachte, dat „strijd vóór school vrijheid" ook recht geeft op „strijd té gen schoolvrijheld". Alsof strijd vóór recht ook strijd vóór recht zou wetti gen. Terugkerend tot het Zandvoortse on derwijs, zei de heer Bouchette, dat de tot hem gerichte verwijten zich concen treerden op zijn vermeende bijzondere zorg niet voor het r.k. maar voor het prot. christ. onderwijs. Hij zag daarin een „oecumenisch compliment" en be kende juist terwille van zijn arbeid voor de oecumene zijn inspecteursfunctie ver vroegd neer te leggen. „Er blijft", aldus besloot de spreker, „voor mij dan ook nog één wens: dat het hier verwezenlijkte stuk van „on verdeeld naar de christelijke school" éénmaal een volstrekte eenheid zal zijn in de school der Una Sancta. Voorlo pig ben ik dankbaarder dat deze be perkte eenheid zich heeft voltrokken hier in Zandvoort-Noord èn bij de prot. christ. school voor ulo. Moge daarnaast de openbare school bloeien voor hen die daarin het geestelijk huis voor hun kinderen menen te vinden. Moge Gods zegen rusten op deze school, die ik hierbij geopend verklaar en Gode be volen als school der reformatorische oecumene." Nadat de inspecteur een belsignaal in werking had gesteld, ten teken dat de school geopend was, sprak ds. de Ru een dankwoord tot de heer Bouchette en bood hem een fraai boekwerk aan. Op voorstel van ds. de Ru dankten alle aanwezigen de heer Bouchette op oecu menische wijze door hem staande toe te zingen „Dat 's Heren zegen op U daal". Een waardig besluit van de stijlvolle plechtigheid en tevens van het officiële optreden van de heer Bouchette als rijksinspecteur, waardoor deze laatste zichtbaar ontroerd was. (Advertentie) ZANDVOORT, 4 sept. Zondagavond deed ds. P. J. O. de Bruijne zijn intrede als predikant der gereformeerde ge meente te Zandvoort. Bij deze dienst waren aanwezig burgemeester en wet houders van Zandvoort, wethouder mr. C. Hijszeler uit Bloemendaal, pastoor A. H. P. Cleophas en enkele vertegenwoor digers van het r.-k. kerkbestuur en ds. C. de Ru van de Ned. herv. gemeente. Ds. de Bruijne hield zijn intreepreek over Jesaja 49 16 „Staan wij er wer kelijk goed bij Hem op?" Van de gelegenheid de nieuwe predi kant toe te spreken maakte ook pastoor Cleophas gebruik, die ds. de Bruijne begroette als collega, aangesteld om het woord van Christus te verkondigen. Met een fijne toespeling op het Evangelie van de Emmaüsgangers zei de pastoor dat niet alleen Cleophas, maar ook een andere niet genoemde leerling door de nabijheid van Christus werden gegrepen toen zij met de meester mee liepen. Aansluitend op het betoog van ds. de Ru gaf pastoor Cleophas de ver zekering dat hij gaarne met de nieuwe predikant in vriendschap zal samen werken in de gezamenlijke taak van de verkondiging van het woord van Christus. Met de opening der protestants-christe lijke lagere school in Zandvoort-Noord verrichtte de rijksinspecteur H. J. M. Bouchette zaterdag zijn Matste open bare ambtshandeling in de inspectie Haarlem, na daar gedurende vijf jaar werkzaam te zijn geweest. In zijn toe spraak ging de heer Bouchette op de hem kenmerkende onverbloemde wijze in op enige aangevochten facetten van zijn beleid. Voorts gaf hij zijn mening over politiek en openbaar onderwijs. HAARLEM, 4 sept. - Zaterdagmorgen zijn een 13-jarige en een 17-jarige jongen het slachtoffer geworden van gasvergif tiging in een huis aan de Berlagelaan. Toen de vrouw des huizes omstreeks half zes door een benauwende gaslucht wakker werd, heeft zij onmiddellijk haar man en kinderen gewekt. Een van haar kinderen, een dertienjarige jongen, voel de iich niet goed en is kort daarop door de G.G.D. naar de Mariastichting over gebracht. Enige tijd later, tijdens het politie-onderzoek, viel de 17-jarige zoon flauw, nadat hij het een en ander op de bovenverdieping was gaan halen. Nadat hem zuurstof was toegediend, werd ook hij naar de Mariastichting gebracht. Bij onderzoek bleek, dat de gasslang van een te grote maat was en aan het uitein de was gescheurd. HAARLEM, 4 sept. In de nacht van zondag op maandag is het in de Lotterstraat nabij het Frans Halsplein zeer rumoerig geweest. Veel bewoners van de Lotterstraat waren door het luidruchtige optreden van een 24- jarige dronken jongeman, een bedien de in een groentewinkel, in hun slaap gestoord. Velen ook bevonden zich na verloop van tijd in nachtkleding op straat. Toen twee surveillerende agenten, die op het rumoer waren at tent gemaakt, in genoemde straat ar riveerden, kwam de 24-jarige jonge man onvast op hen toe en schreeuw de: „Neem mjj maar mee". De jongeman, die voordien lange tijd als een dolleman tevergeefs een auto had proberen te starten, nam on danks zijn aanvankelijk capituleren de houding een zeer agressieve houding aan tegenover de agenten. Hij verzet te zich zelfs zo hevig dat een van de agenten van zijn gummiknuppel moest gebruik maken. Met assistentie van de radio-autodienst is het de politie ten slotte gelukt de wildeman naar het bu reau in de Smedestraat vervoerd te krijgen. (Advertentie) Zij, die van plan zijn een nieuwe haard te kopen, doen er goed aan om aanstaande eerst naar het Gemeentelijk Concertgebouw in HAARLEM te gaan. Daar worden door vakmensen, die zich op het gebied der moderne verwarming terdege hebben gespecialiseerd, interessante lezingen gehouden toegelicht met lichtbeelden over het actuele onderwerp: Wie bij het kopen van een kolen-convector of oliehaard de adviezen op volgt, die tijdens deze lezingen worden gegeven, loopt nimmer het risico tot de vele teleurgestelde huisvrouwen te gaan behoren, die voor hun honderden guldens een slechte haard geleverd hebben gekregen, waar zij nu steeds klachten over hebben. De aanvangstijden van de lezingen zijn 's middags om 2 uur en om 4 uur precies en 's avonds om 7.30 uur en om 9 uur precies In de nacht van zaterdag op zondag heeft men zich vergrepen aan het Ver zetsbeeld in het V erzetsplantsoen te Zaandam. Toen kerkgangers zondag voorbij het platsoen kwamen zagen zij het grote bronzen beeld, schepping van de Haarlemse beeldhouwer Theo van Rijn, van de sokkel gelicht en liggend in het plantsoen. Reeds eerder zag de gemeente zich genoodzaakt rondom het Verzetsbeeld 's avonds schijnwerpers te laten branden wegens toenemend vandalisme in het plantsoen. HAARLEM, 4 sept. Zaterdag morgen omstreeks twaalf uur is een 49-jarige onderwijzeres uit Haarlem, H.M.S., die vanaf het Verwulft linksaf de Gierstraat wilde inrijden, door een passerende fietser aangereden. De on derwijzeres kwam lelijk op het asfalt terecht en moest met een lichte her senschudding in het Grote Gasthuis worden opgenomen. De fietser is na het ongeval doorgereden. Zaterdagavond omstreeks kwart over negen is een 76-jarige voetganger J.L. bjj het oversteken van de Frans Hals straat 'hoek Kennemerstraat door een bromfietser aangereden. De bejaarde voetganger kwam te vallen en liep een gecompliceerde linkeronderbeenbreuk en een rechteronderbeenbreuk op. Ook kreeg hij een wond aan de boven lip. Hij is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. AERDENHOUT, 4 sept. Vele pa rochianen namen gistermorgen na de Hoogmis en na de mis van 12 uur af scheid van kapelaan A. J. Leyen van Aerdenhout. Kapelaan Leyen vertrekt binnenkort naar Leuven, waar hij socio logie gaat studeren. De parochianen konden tevens kennis maken met de nieuw-benoemde kapelaan C. N. M. J. Lokker. BLOEMENDAAL, 4 sept. Tot en met hedenavond blijft in Huize Bloemen heuvel aan de Bloemendaalseweg 158 in Overveen de dahliatentoonstelling ge opend, die zaterdagmorgen officieel werd geopend door dr. D. H. Peere boom Voller, burgemeester van Bloe mendaal. Bovendien geeft de afdeling Bloemendaal van Tuinbouw en Plant kunde vanavond tijdens de laatste uren van de tentoonstelling een demonstratie bloemenschikken. Deze demonstratie wordt geleid door de heren A. Jonker en J. Barnhoorn. Er was zaterdagmorgen, zoals wet houder, mr. H. B. Wildt Meyboom, op merkte „veel moois te zien en veel goeds te horen". Dit „goeds horen" waren de woorden, die burgemeester dr. Peereboom Voller sprak. Hij herinner de er aan, dat de organiserende dahlia vereniging Haarlem en omstreken net een half jaar geleden was opgericht. Toch durfde het bestuur het reeds aan nu een tentoonstelling te houden. De burgemeester vertrouwde, dat een dah liatentoonstelling in Huize Bloemenheu vel een jaarlijks terugkerend festijn zou kunnen worden. „Men kent Bloemen heuvel nu wel als tentoonstellingsruim te, maar bloemenexposities zijn hier niet eerder geweest. Het contact met de natuur kan hier worden hernieuwd en men kan het ware vakmanschap le ren kennen". De voorzitter van de, deze expositie or ganiserende dahliavereniging, de heer E. de Vogel, sprak woorden van dank voor de medewerking van het gemeen- HAARLEM, 4 sept. In de nieuwe Hildebrandzaal van „Brinkmann" werd vrijdagavond de najaars- en wintershow gehouden van Irma Spruit. In deze ruime, goed verlichte zaal kreeg men een goede indruk hoe de mode in het komende seizoen gaat worden, of liever: zal blijven. Er is namelijk niet veel veranderd. De rokken blijven kort, ter wijl de mouwen in diverse lengten nog steeds modieus zijn. De enige verande ring is feitelijk, dat de rokken wijder zijn geworden. Het „koker-silhouet" is verdwenen en in plaats daarvan is ge komen de iets gerende rok en ook wel de plooirok. In verschillende opzichten is dat een verbetering. Het aanstaande winterseizoen zal veel bruin, zwart, groen en een nieuwe kleur paars-rood te zien geven. Irma Spruit, die na de pauze haar eigen modellen liet showen, gaf weer blijk van veel originaliteit en verfijnde smaak. Zij houdt ervan soepele wollen stoffen schuin te verwerken, waardoor de kledingstukken soepel en mooi om het lichaam schijnen te zijn gelegd. Wol len jersey leent zich hiervoor uitste kend en is om de vele prettige eigen schappen nog' steeds gehandhaafd, even als de tweed en de wollen kamgarens. Er waren enkele laken japonnetjes die door de manier van verwerken respect af dwongen. Het „blouson" model voor de japonnen is, zoals te verwachten viel, nog steeds favoriet. De mantels, die kraagloos zijn en veelal een cape-effect vertonen, waren bijzonder knap gesneden en hadden een heel aparte knoopsluiting. Over het al gemeen kan men zeggen, dat de mode uit de dertiger jaren momenteel veel Vorige donderdag is zoals wij reeds bericht hebben de nieuwe Hilde brandzaal bij Brinkmann geopend. Wij geven hier een overzicht van de zaal tijdens de modeshow, welke door Irma Spruit werd gegeven. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin opgang doet. Ook toen zag men cape mantels en japonnen met uitwaaiende rokken. Evenals nu, waren er toen ook jurkjes' met volants en hoeden in pot- model. Ook het bruidstoilet aan het slot was van meerdere volants voorzien. Voor de pauze zagen we vele model len uit het buitenland. Ook hier waren mooie stoffen verwerkt. De pakjes had den een iets gerende rok en recht val lende jasjes. De mantels zijn soms voor zien van de bekende officiers-col. De wollen deux-pièces waren heel mooi van lijn, terwijl een rose cocktailjapon aller bewondering kreeg. H. H. HAARLEM, 4 sept. Vrijdag 1 sep tember hield de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem een druk bezochte jaarvergadering onder leiding van mr. J. H. G. Zeelenberg. In het jaar verslag van de secretaris werd gewaagd van een zeer druk seizoen met een reeks van bijzonder geslaagde concerten in en buiten Haarlem. Het financieel overzicht van de penningmeester gaf duidelijk blijk van een gezonde financiële positie. Ook de verslagen van de bibliothecaris en van de propagandacommissie mochten de goedkeuring van de vergadering genie ten. De periodiek aftredende bestuurs leden, de HH J. P. Lewis, A.A. Ramaker en D. W. K. Vring werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het om gezondheidsredenen bedanken van de heer B. C. Elskamp, werd benoemd de heer L. de Klerk. Het H. van Breemenfonds, dat de inter ne feestavonden in de vereniging ver zorgt, herdenkt het 60-jarig bestaan, waarvoor een feestavond voor de leden en hun dames is vastgesteld op zaterdag 4 november. Het bestuur van „Zang en Vriendschap" is bezig met het uitwerken van plannen voor de oprichting van een jongerenkoor onder deskundige leiding. De bedoeling is om jonge mannen vanaf 17 jaar interesse voor de koorzang bij te brengen. Het komende concertseizoen zal zeer belangrijk zijn. Op donderdag 9 novem ber zal in samenwerking met koor „Ka tholiek Haarlem" in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem een uitvoering worden gegeven van „La Damnation de Faust" van Hector Berlioz. De Kon. Lie dertafel zal de in dit werk voorkomende mannenkoorgedeelten voor haar rekening nemen. Medewerkenden zijn het Noord hollands Philharmonisch Orkest, de so praan Corry van Beckum, de tenor Rei- nier Schweppe, de bariton Leo Ketelaars en de bas Jan van Ree. Het geheel zal staan onder leiding van Albert de Klerk. Het tweede ledenconcort vindt plaats op woensdag 29 maart 1962, eveneens in de Haarlemse concertzaal. O.m. zullen dan worden uitgevoerd een „Requiem" van Franz Liszt voor mannenkoor met begeleiding van blaasinstrumenten, als mede een nieuwe compositie van onze stadgenoot Jos de Klerk op oud-Holland se tekst, genaamd „Vierluik" voor man nenkoor met blaasinstrumenten en slag werk. In juli van het komende jaar volgt de concertreis naar Essen (Did.), waar „Zang en Vriendschap" Nederland zal verte genwoordigen op het internationaal slui tingsconcert van het zangersfeest der Deutsche Sangerbund. Op dit concert worden werken van uitsluitend Neder landse componisten uitgevoerd en wel van Orlando di Lasso - Philip Loots - Oscar van Hemel en Henk Badings. Ge tracht zal worden tijdens deze concert reis nog een tweede optreden te doen plaats vinden, zo mogelijk in de stad Osnabrück. OVERVEEN, 4 sept. Zaterdag avond omstreeks negen uur botsten op de Zeeweg een auto en een motor te gen elkaar toen de motorrijder, de 21- jarige militair J. W. S. uit Haarlem, die uit de richting van het strand kwam, geen voorrang verleende aan een Duitse personenauto bestuurd door de 20-jarige K.K. uit Wuppertal, die vanuit de Brouwerskolkweg de Zee weg op wilde rijden. De 23-jarige A. W. S. uit Santpoort, die bij de motorrijder op de duo zat, kwam te vallen en werd met een hersenschudding naar het ma- rinehospitaal gebracht tebestuur. Tevens bood hij burgemees ters echtgenote, mevrouw mr. M. N. .-ereboom Voller-Sedee, een fraai bloemstuk aan. De heren A. Jonker en A. Jager, be stuursleden van de afdeling Bloemen daal van Tuinbouw en Plantkunde, ver richtten tezamen met de dahliakweker de heer G. Weijers uit Heemstede, de keuring van de dahlia's. De door het gemeentebestuur van Bloemendaal be schikbaar gestelde verzilverde medaille voor het mooiste bloemstuk van deze show werd gewonnen door de heer J. H. van Dam uit de Leeuwerikenstraat 63 in Haarlem. Het was de eerste prijs in de afdeling A. In deze afdeling ging de tweede prijs naar de heer E. de Vogel uit Santpoort-Zuid. In de afdeling B werden beloond de heren H. Hartman te Bloemendaal met de eerste en V. Lindeman te Haarlem met de tweede prijs. In de groep: mooiste vaas dahlia's werden de prijswinnaars: 1. J. Smit, Haarlem: 2. J. H. van Dam, Haarlem; 3. E. Vogel, Santpoort-zuid; 4. J. de Jager, Haarlem. In de groep best gekweekte dahlia van de expositie, vielen de prijzen als volgt: 1. J. de Jager. Haarlem: 2. J. Noom, Santpoort-noord; 3. J. H. van Dam; Haarlem; 4. H. Hartman, Bloe mendaal; 5. N. G. Michielsen, Haarlem. Bovendien verkreeg de heer J. Smit uit Haarlem nog een eervolle vermel ding voor zijn op deze expositie tentoon gestelde chrysanten. Daarnaast waren er nog drie d on a te ursprij zengewonnen door; 1. J. Verbeek, 2. C. J. Davidse, 3. J. Koene, allen te Haarlem. De prij zen bestonden uit een aantal door Tuin bouw en Plantkunde geschonken me dailles, alsmede uit siervoorwerpen. De expositie trok zaterdag en zondag grote belangstelling; de fraaie boeketten dahlia's op het bordes van Huize Bloe menheuvel, van de weg af duidelijk zichtbaar, noodden dan ook wel tot een bezoek. Vierhonderd belangstellenden gaven aan die uitnodiging gehoor. AMSTERDAM, 4 sept. De beurs zocht het vandaag weer in de cultuur waarden. De stemming voor de vroe gere zogenaamde Indonesische fondsen was, evenals vorige week vrijdag, vast. De berichten als zou Indonesië in de zaak Nieuw-Guinea een meer verzoe nende houding met Nederland nastre ven, hebben speculatieve belangstelling wakker geroepen. Over het algemeen staat men echter begrijpelijkerwijze erg sceptisch tegenover de meer toeschiete lijke houding van Soekarno. De kans dat de Nederlandse bedrijven voor de inbeslaggenomen eigendommen in In donesië een vergoeding zullen ontvan gen lijkt nauwelijks nog voor een waar dering in het koerspeü van de betref fende aandelen in aanmerking te kun nen worden genomen en voor de ge dachte aan een eventuele hernieuwde entree van de Nederlandse onderne mers in de gordel van smaragd lijkt op dit moment evenmin aanleiding te zijn. Overigens zijn de omzetten in de cul tuurwaarden van tamelijk bescheiden omvang gebleven. Dit nam niet weg dat Amsterdam Rubber en H.V.A. weer on geveer 4 pnt beter waren terwijl Deli Mij een verdere stijging van ongeveer 5 te zien gaf. Van de scheepvaart fondsen was Scheepvaart Unie ge vraagd. maar verder deed zich in deze rubriek niet veel verandering voor. Ook de internationale soorten gaven geen belangrijke koersverschillen te zien. Alleen Philips was wat beter. Vorig opening 4% Ned. 1960 1 4% Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. id. Stocks Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli-Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Muller Co. Ned. Kabel. Philips Gem. bez. Unilever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. ld. st. 50 n k.). Kon. Petroleum 50 ld. Stocks. Holl. Amerika Lijn Java Ch. P.L. K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mij KP.M. Stoomv. Mij. Nederl. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd. Ned.Scheepvaart Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 II 2% A'dam '56 Hl 2(4 Amsterdam '59 2% R'dam '57 Alb. Heyn KL obl Slot 4/9 102A 100:4 100% 94% 94* 1009% 315 113% 117% 1254 130 3824 384% 190 306 732 147.8 154 310 660 M 350 889! 900 523 574 992 998 743 744 272% 488 521% 260.10 112.8! 113.20 11.31 164 162 70.5< 202 203 189% 16544 164% 3354 334% 150% 151 164 167 214 242 480 142.50 126% 83% 89% 98 123

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3