KVP-vormingsinstituut nu genoemd naar prof. Romme Oud-leider Kamerfractie in Baarn gehuldigd AALSMEERS CORSO: EEN WAARACHTIG FEEST Bloemeneroet in hoofdstad v vorstelijk ontvangen De economische barometer staat op veranderlijk Nationale uitgaven meer gestegen dan inkomen LÏJ Amerikaanse expeditie in Baliemvallei geëindigd de apoea s „Politiek als kunst bedreven Vijf doden in het weekeind-verkeer oorname gasten op eretribune MINISTER DE POUS VOOR CHLL Passagiers op veerboot nacht in de mist Anderhalve ton schade bij brand STILBÉPAN STILBEPAN Veel succes met het weten schappelijk onderzoek MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 PAGINA 5 jedere dikte, elk^maat bouw- en meubelplaat (Van onze parlementaire redacteur) BAARN, 4 september Wie hier gaat wandelen zal voortaan de naam van prof. Romme nogal eens tegenkomen op de bordjes die hier en daar naar het Vor mingsinstituut van de K.V.P. ver wijzen. Deze partij heeft de kans gegrepen om haar vroegere leider in de Tweede Kamer een bewijs van waardering te geven voor wat hij als politicus voor het algemeen welzijn en in het bijzonder ook voor de K.V.P. heeft gedaan! Zij heeft de naam van het instituut veranderd in Romme-Instituut, aldus tevens een gelegenheid vin dend om het levenswerk van deze staatsman voor het nageslacht in ere te houden. (Van een verslaggever) - Amsterdam, 4 september corso-koorts had zaterdagmid- ^ag heel Amsterdam in haar peep. Duizenden stonden al uren tevoren op de „strategische" plek jes te wachten op de praalwagens an Aalsmeers bloemencorso. De °d brandde door zonnehoeden en Parasols heen. Bejaarden zaten vP de trottoirbanden tussen de 'bderen. Vissersstoeltjes en oude jukjes waren meegesleept. Aals- eei\ zo heette het volgens het °i"so-motto, groette Amsterdam. Eenheid in het volk ZUIDLAREN, 4 september De economische barometer nood zaakt ons nog niet voor het jaar 1962 de stormbal te hijsen, maar wij doen er wel verstandig aan regenjas en paraplu bij de hand te hebben. Dit zei minister De Pous, sprekend over de betalingsbalans situatie, zaterdag tijdens een ver gadering van C.H.U.-afdelingen uit de drie noordelijke provincies. Na een lange periode van mooi weer staat de barometer nu op veranderlijk, maar voor 1961 wordt toch nog een positief saldo verwacht van 600 miljoen gulden, een bedrag, dat wij elk jaar nodig hebben voor het aflossen van bui tenlandse schulden, het deelnemen aan internationale hulpverlening e.d. Restricties IJ-tunnel Lonen en prijzen Gebruik OP TIJD universeel medicinaal tegen haaruitval en roos Advertentie) In twee ochtendbladen van zater dag j.l. zijn bijzonderheden me degedeeld over hetgeen in de Ministerraad van vrijdag zou zijn be sloten. Men moet voorzichtig zijn met dit soort mededelingen, want meestal PJn zij niet uit de eerste hand en niet belangeloos verstrekt. Wellicht is het dus niet waar, nog niet waar of maar half waar wat wij konden lezen, dat harnelijk de regering van plan is de Nederlandse delegatie naar de ver gadering van de Verenigde Naties aan £e vullen met enige Papoea's. Wij hopen dat het niet waar is. Ten derste horen in een Nederlandse de legatie Papoea's niet thuis. Zij ver tegenwoordigen noch het Nederland- Se volk, noch een blijvend onderdeel Van het Koninkrijk. Van Papoea's Mogen wij verwachten, dat zij op domen voor de belangen van het tapoea-volk, niet voor het Neder lands belang. Dat deze belangen lang durig zullen samenvallen, behoren tvij niet als uitgangspunt te nemen, dok al hebben wij ons voorlopig be last met het behartigen van de be langen van de daartoe zelf nog niet bekwame Papoea's. r is zeker iets voor te zeggen bij een eventueel internationaal overleg over de kwestie Nieuw- Guinea, en zeker bij een contact daar over met Indonesiërs, de Papoea's te betrekken als afzonderliike partij, onderscheiden van de Nederlandse onderhandelaars, ten einde de Pa poea's in de gelegenheid te stellen Zelf op te komen voor de belangen van hun volk. Maar de status van «en dergelijke Papoea-delegatie kan gemakkelijk aanleiding worden tot «en nieuw geschil. Zal men buiten Nederland wel willen erkennen, dat de Papoea's in het geschil om Nieuw- Guinea een afzonderlijke partij zijn Met een eigen, van dat der anderen Verschillend belang, om meer dan een Zeden zullen andere mogendheden, Zoet name Indonesië, de Papoea's niet Vallen aanvaarden als gelijkwaardige onderhandelingspartner. Immers deel van het geschil over Nieuw-Guinea is de vraag, of aan de Papoea's de kans Moet worden gegeven van een afzon derlijk nationaal bestaan buiten het Indonesisch staatsverband. Een Pa- Poea-delegatie met te hoge pretenties tvordt zodoende al gauw voor de In donesiërs een steen des aanstoots. Een gezelschap Papoea's, dat zonder geregelde status bij de Verenigde Na ties zou verschijnen, zou zeker met de Indonesiërs niet on speaking terms komen. De Nederlandse regering weet waarschijnlijk heel goed, dat het zenden of laten gaan van Papoea's naar de V.N. een belem mering is van de kans om later ooit nog eens aan een Papoea-delegatie een redelijke status te geven in een driehoeksbehandeling van het geschil, samen met Nederland en Indonesië. ï>e regering zal er wel niet om rou- vmn, want zy wenst een dergelijke ?r'ehoeksbehandeling misschien in et geheel niet. Misschien zijn de geneei mei. mi^uncn mju w? :?bsen daarop in werkelijkheid ook Piet erg groot, maar dan is het toch dubieus of de regering verstandig doet harerzijds een openlijke bijdrage te leveren tot de onmogelijkheid. En dat, terwijl Soekarno juist gesproken beeft van een toegestoken hand. Het Zou voor de hand liggen in dergelijke bftistandigheden, desnoods met wei nig geloof in het succes, nog eens voor bet internationale forum te verklaren, Pat Nederland nog steeds bereid is fut overleg. Aan een dergelijke ver klaring zou de regering kunnen toe- Voegen, dat zij bij dit overleg de be langhebbende bevolking van Nieuw- Ouinea wenst te betrekken. Het zou ons verheugd hebben als wij gehoord badden, dat de regering tot derge lijke taal bereid was. In de plaats daarvan horen wij van een voor- hemen de heer Luns in New York te doen assisteren door Papoea's. Alsof daarvan iets goeds te verwachten fvare. Alsof men bij de V.N. niet reeds lang vertrouwd was met het begrip Marionetten. Wij hopen, dat het niet In het bijzijn van de partijvoorzitter, mr. H. W. van Doe n, tekent prof. mr. C. P. M. Romme de oorkonde, waarin de naamsverandering van het K.V.P. V ormingsinstituut in Romme-Instituut is vastgelegd. ^aar is. AMSTERDAM, 4 sept. Zaterdag morgen zijn tengevolge van een aanrij ding tussen een personenauto en een vrachtwagen op de kruising IJweg- Schipholweg in de gemeente Haarlem mermeer een persoon gedood en vier anderen ernstig gewond. Een van de vier inzittenden van de personenauto, de heer O. A. T. van Meene, werd op slag gedood. De bestuurder en de echtgeno ten van beide heren werden ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht, evenals de 24-jarige vrachtwagenbestuurder H. W. van Kou ten uit Haarlem. De beide echtparen waren 's morgens voor een vakantie- tocht vertrokken. BRIELLE In de nacht van zater dag op zondag is een auto, hier te wa ter geraakt. Een der twee inzittenden, de 47-jarige Belg F. van Baelen uit Ba le-Meet kon niet tijdig genoeg uit het water worden gehaald en is overleden. DEN HULST, (O) Zaterdag is het vijftien maanden oude dochtertje van de familie Luinstra uit Dedemsvaart, dat hier bij haar grootouders logeerde, op het erf onder een wiel van een groentewa gen gekomen. In een ziekenhuis in Zwol le is het kind aan de opgelopen verwon dingen overleden. BORNE, Zaterdagavond is hier op de provinciale weg de 22-jarige G. H. Leuverink met zijn auto verongelukt. Hij raakte de macht over het stuur kwijt in een bocht en werd uit zijn auto ge slingerd; hij overleed ter plaatse. WEERT, Vannacht is hier in het ziekenhuis de 83-jarige heer Clement uit Budel aan de gevolgen van een ver keersongeluk overleden. Hij was gister middag op een bromfiets de Geuzendjjk overgestoken, zonder op het verkeer te letten, en werd aangebeden door een scooter. Prof. Romme was zaterdagmiddag met zjjn vrouw en drie van zijn kinde ren aanwezig, toen de naamsverande ring van het elf jaar oude instituut in een bijeenkomst van het Partijbestuur mondeling en ook schriftelijk in een plechtige oorkonde werd vastgelegd. De schilder Hans Struien zal een por tret maken van de staatsman, dat een ereplaats in het Instituut zal krijgen. Mr. H. W. van Doom, voorzitter van de K.V.P., vertolkte de dank van allen die met Prof. Romme hebben mogen samenwerken. Vluchtig zijn tact, toe wijding, kennis en inzicht aanstippend noemde hij vooral enkele eigenschap pen van de vroegere fractieleider, die hem in de acht jaren van samenwer king bijzonder hadden getroffen. ,,U hebt de politiek werkelijk als een kunst bedreven," aldus Mr. van Doom. Die kunst is hem vooral gebleken uit de wijze waarop Prof. Romme bij de vast stelling van het beleid altijd een vaste lijn heeft gevolgd en alle consequenties van verleden en toekomst heeft over zien. De grootste dank, waarvan de par tijvoorzitter de verto'ker was, gold ech ter de wijze waarop Prof. Romme als katholiek in de politiek is opgetreden; „Door steeds onbaatzuchtig te werken en te offeren, door besef te tonen voor de noden van vooral de zwakkeren in ons volk en door steeds te wijzen op de christelijke waarden van het le ven, bent U in uw optreden altijd een echt-gelovig mens geweest, met wie het goed was samen te werken". Prof. Romme dankte de partij voor de blijvende band tussen hem den zijn partij, die met de naamsverandering tot stand is gebracht. Hij bracht de grote steun in herinnering, die hij steeds van de K.V.P. heeft onder vonden. Hij heeft die steun vooral ervaren door de juiste uitoefening van de tweeledige taak, die iedere politieke partij heeft: een lectorale en een vor mende. De K.V.P. heeft zich, naar het in zicht van haar vroegere fractieleider, steeds gekenmerkt door de grote zorg vuldigheid waarmee zij de samenstel ling van haar kandidatenlijsten behar tigt, ervoor zorgend, dat de Tweede- Kamerfractie zowel door deskundigheid als door veelzijdigheid, wordt geken merkt. Prof Romme heeft ook de *6into llaIf drie was de stoet, langs dui- VajT toeschouwers via Amstelveen ftw Aalsmeer naar Amsterdam geko- Zij,, _^;lnuit het Olympisch Stadion, M'ddagroute begonnen. Na lange h°ofd .rvjnKen door de straten van de *°bd l kwamen de praalwagens °ver vier over de Dam ge biinjU oorname gasten, onderwie de Minif{®rpresident Prof De Quay. de bir v?r ..van Landbouw en Visserij V»ii a.ariil,en' c'e staatssecretarissen en Berge, Bot en Roolvink, mili taire autoriteiten alsook de ambassa deurs van een aantal landen sloegen van een aan de zijde van het Paleis op gerichte tribune het schouwspel gade. Talloze mensen waren naar de Dam getrokken om het hoogtepunt van de intocht mee te maken. Aangekondigd door herauten te paard en onder trom- pettengeschal van de Amsterdamse Tramharmonie werd de stoet geopend met het rijdend vaandel. Ook Haarlem bracht zijn groet met de altijd lieflijke bloemenmeisjes; zij boden de hoge gas ten een geurige anjercorsage aan. 's Morgens hadden in alle vroegte vijftien juryleden, afkomstig uit Neder land, België, Duitsland en Frankrijk de corsowagens zorgvuldig bekeken en prijzen toegekend. Een geur van rozen voora rozen anjers en orchideeën bleei overal waar de wagens langs trokken met een .snelheid" van zestig metei per minuut hangen. Honderdduizen den bloemen werden er voor deze stoe verwerkt onder het oog van de ontwei per en artistiek leider Toon Noyons. ren. Het geurige rozen-tunneltje sug gereerde dat de weg onder het IJ al lerminst over rozen gaat. Een vehi- keltje anno 1900 pruttelde lijdzaam en vermanend achter het tunneltje aan. Amsterdam heeft een wahrachtig feest beleefd. Politie, het gemeentelijk vervoerbedrijf, E.H.B.O. iedereen heeft meegewerkt om de stoet volledig tot zijn rechtte doen komen. De poli tie kon even verademen toen zij een ver-„bloemd" Lieverdje zag meerijden op een der praalwagens; het program maboekje vermeldde; „Zo zijn er nog duizenden in Amsterdam" Het idee, het bloemenfeest, dat dit jaar voor de veertiende maal is gehou den, te maken tot een grootse parade waarvan iedere Amsterdammer zou kunnen genieten, is een succes gewor den. Amsterdam heeft de groet van Aalsmeer vorstelijk ontvangen. indruk, dat de partij steeds streeft naar de samenstelling van fracties die een juist combinatie zijn van le den die wel en leden die niet uit de maatschappelijke organisaties afkom stig zijn. Beide soorten acht hij voor een goed samengestelde fractie onmisbaar. Hij sprak voorts over het grote nut van het vormingswerk van een politeke partij. „Et politicus "moet steeds af stand nemen van de meningen en wensen die op hem afkomen, maar hij moet wel voortdurend van dat alles kennis nemen. Dat kan hij alleen wanneer die meningen in rapporten van werkgroe pen en partijorganen worden overgelegd. Hij kan dan zijn oordeel vormen en van het ene afstand nemen, met het an dere rekening houden. De partij moet voor hem niet een pressuregroup zijn, maar wel een organisatie die sterk met de politiek meeleeft en een gezond kriti sche instelling heeft." Prof. Romme prees de K.V.P., omdat zij haar politieke arbeid op deze wijze heeft opgevat en zo de taak van de po litici heeft weten aan te vullen. Hij ziet in de K.V.P. ook een partij die het doel van het partjjwerk heeft verstaan: niet de eenheid in de partij boven alles stel len, maar de eenheid bevorderen in het Nederlandse volk. „Dit laatste moet ge schieden met het cement van de chris telijke rechtvaardigheid en de magneet werking van de evangelische liefde". Zo ziet prof. Romme in de partijeen heid een van de kernen, rond welke de volkseenheid kan worden gebouwd, waarnaar wij steeds moeten streven. De directeur van het Romme-insti- tuut, de heer W. Peters, zei in de naamsverandering een reden te zien tot nog groter verantwoordelijkheid voor het vormingswerk. Hij noemde het instituut „een bijenkorf, waarin jonge ren en ouderen zich komen bezinnen op hun beginselen en idealen, en op de wijze waarop zij die dienen te hante ren." De illustratie volgde deze omschrij ving op de voet. Nauwelijks waren de leden van het partijbestuur na de bij eenkomst, waarin prof. Romme werd gehuldigd, vertrokken, of een groep jongeren kwam het instituut voor een weekend bezetten, om zich met de be studering van de problemen van sport en politiek bezig te houden. Advertentie) Wie Arsenal rookt, is in zijn element. Die weet dat hij een goed merk heeft opgedoken! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange. Overal, bovenal, Arsenal (Van een onzer verslaggevers) Minister De Pous toetste het beleid van de regering aan de economische doelstellingenvoldoende werkgelegen heid, bevredigende groei, stabiele prijzen, gunstige betalingsbalans en verantwoorde inkomensverdeling. Hij zei van mening te zijn, dat deze doel stellingen in de afgelopen jaren beter gerealiseerd zijn dan in welke vooraf gaande periode ook. Hij voegde eraan toe, dat grote behoedzaamheid en zelf beheersing nodig zijn om in de toekomst de bereikte resultaten niet in gevaar te brengen. Het huidige kabinet heeft het be drijfsleven meer vrijheid willen geven en het heeft daarbij de weg gevolgd die het had uitgestippeld. Velen heb ben kritiek gehad op de regering, daar zjj van mening waren, dat de overheid zich op sommige economische terrei nen volledig zou terugtrekken. Dat kan de overheid echter niet doen. Zij wil slechts méér aan anderen overla ten, terwijl zij verwacht dat die ande ren zich dan ook van een groter gewor den verantwoordelijkheid bewust zijn. Soms moet de overheid tussenbeide ko men, maar ondanks dat is, aldus de minister, bijvoorbeeld op het terrein van de lonen, de overheidsbemoeienis teruggebracht van honderd procent tot een fractie daarvan. De minister-president, prof. De Quay, krijgt van een Haarlems bloemenmeisje een anjer aangeboden. De 21 praalwagens, vele niet zon der humor, leverden in de enorme variatie van bloemen, van groen met goud,blauwe met zilver, bruin en geel wit en zwart en karmozijn een fraai kleurenspel. In „Het Vondelpark" dacht een jonge Joost, van zijn sokkel naar de mooie figurantenmeisjes zwaaiende allerminst aan hekeldich ten. De „IJtunnel" was vol ingehou den tranen; de flonkerende zeemeer minnetjes konden dat niet verhinde- De beperking van de overheidsbe moeienis zou overigens meer zicht baar geworden zijn wanneer de con juncturele ontwikkeling niet zo uit bundig zou zijn geweest. De conjunc tuur dwong tot het aanbrengen van restricties op maatregelen die op zichzelf wenselijk waren. Zo ver wacht men bijvoorbeeld, dat het reë le nationale inkomen dit jaar zal stij gen met anderhalf miljard gulden, zodat we zonder bezwaar een derge lijk bedrag zouden kunnen uitgeven. Maar onze bestedingen zullen dit jaar met 2,7 miljard toenemen, zo dat er dus een tekort blijft van 1,2 miljard. Onze betalingsbalans kan een belang rijk stuk van dit tekort opvangen, maar als de bestedingen aanmerkelijk meer blijven toenemen dan de middelen, zal onze economie spoedig in moeilijkhe den komen, daar de betalingsbalans moeilijker extra bestedingen kan op vangen, terwijl het toelaten van prijs stijgingen in het binnenalnd de positie van onze economie zou verzwakken en ook uit sociale overwegingen moeilijk aanvaardbaar zou zijn. Om velerlei redenen mogen wij, al dus de bewindsman, gelukkig zijn met de hoogconjunctuur, maar er komen spanningen uit voort. De overheid heeft de plicht te voorkomen dat deze span ningen uitgroeien tot overspanningen. Doet zij dit niet, dan wordt de reke ning gepresenteerd in de vorm van een overbesteding en een daarop volgende bestedingsbeperking. Om die ontwikke ling te voorkomen heeft het kabinet zichzelf beperkingen opgelegd door te rughoudend te ztfn met maatregelen, die als zodanig aantrekkelijk zijn. Vandaar het nauwgezet volgen van de loon- en prijsontwikkeling, het aan banden leggen van de vrije woning bouw en het uitstellen van de belas tingverlaging. (Bij een omschrijving van de specifieke aanpak van dit ka binet zei de minister onder meer dat „de toeneming van de overheidsuit gaven binnen een zodanig kader werd gehouden, dat aan belastingverla ging in de rij van prioriteiten een kans biedende plaats wordt geboden". Over het prijsbeleid zei de minister dat sedert het optreden van dit kabinet de prijzen nagenoeg niet omhoog gegaan zijn. Het is echter de vraag of deze be vredigende ontwikkeling in de naaste toekomst volledig kan worden gehand haafd. De toegenomen spanning in de economie zet een opwaartse druk on der de prijzen. De lonen zijn sneller gestegen dan de produktiviteit. Indien deze tendens zich in 1962 zou blijven voortzetten en de arbeidskosten blijven stijgen, zul len de ondernemers de neiging hebben de prijzen te verhogen teneinde hun winstmarges op peil te houden. Het beleid, aldus de minister, is echter uit drukkelijk afgestemd en zal ook in de toekomst afgestemd blijven op stabiele prijzen. De overheid zal streng moeten optreden om prijsstijgingen te voorko men of ongedaan te maken. Wat He verdeling van het nationaal inkomen betreft stelde minister de Pous, dat de loontrekkenden sinds het optreden van dit kabinet een be langrijk aandeel in de welvaartsstij ging hebben gehad. Zij hebben meer gekregen dan op grond van de ont wikkeling van de produktiviteit mo gelijk was. Men verwacht, dat hun aandeel in het nationaal inkomen dit jaar tot 69,2 procent zal stijgen, ter wijl het niet waarschijnlijk is dat het komende jaar een vermindering van dat percentage te zien zal geven Over de werkgelegenheid zei de be windsman nog, dat de verhoudingen op de arbeidsmarkt op dit moment „te gunstig" zijn. Het beleid dient erop ge richt te zijn de werkloosheid laag te houden, doch anderzijds de huidige bij zondere spanningen op de arbeids markt enigszins te verminderen. ZIERIKZEE, 4 sept. De veer boot „minister Lely", die de dienst onderhoudt tussen Numansdorp en Zijpe is tengevolge van de mist za terdagavond niet in Zijpe aangeko men. Onderweg achtte de kapitein het niet raadzaam verder te varen. Het schip is toen voor anker gegaan. Er waren ongeveer twintig passa giers aan boord, die de nacht op het schip hebben doorgebracht. Om negen uur gistermorgen arriveerde het schip in Zijpe. DEN HAAG, 4 sept. - Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau ds. J. Meijnen, predi kant van de gereformeerde kerk alhier. DELFZIJL, 4 sept. - Voor zeker f 150.000 schade is in de nacht van zaterdag op zondag aangericht doordat een grote dubbele landbouwschuur van de Delfzijlse Wethouder A. P. Veenkamp tot de grond toe is, afgebrand. De oor zaak van deze brand is onbekend. Het voorgedeelte van de boerderij bleef gespaard, doordat de wind uit een gunstige hoek kwam en de brand weer met groot materieel de strijd te gen het vuur aanbond. Dertig ton hooi, de oogst van zes hectare tarwevel den, vier stierkalveren en een aantal landbouwwerktuigen gingen verloren. Een grote sept. Zuiderweg te Beem- PURMEREND, 4 boerderij aan de stei is zaterdagnacht door brand ver woest. Toen de enige bewoner, de heer Th. Scheringa wakker werd, sloegen hem de vlammen van alle kanten te gemoet. Binnen een uur was er van de boerderij slechts een puinhoop over. Ook van het meubilair kon niets wor den gered. De boerderij was eigendom van het burgerweeshuis in Amsterdam. Men schat de schade op f 100.000. De boerderij was verzekerd tonicum - cream - shampoo# voor lovend haar I DAGRA N.V. DIEMEN HOLLANDIA, 4 sept. (ANP) „Wij hebben meer succes gehad met ons we tenschappelijk onderzoek in de Baliem vallei dan wie ook voor ons. Wij hebben het voor de missionarissen en zendelin gen in dat deel van de vallei waar wij verken gemakkelijker gemaakt dan ooit. De Dani-bevolking heeft daar de blanke leren zien als iemand voor wie zij niet bevreesd hoeft te zijn", aldus dr. Ro bert Garder,leider van de Amerikaan se wetenschappelijke expeditie van de Harvard universiteit. Hij zei dit in antwoord op de vraag wat hij dacht van de geruchten die on langs in Hoilandia circuleerden, als zou de expeditie voor het maken van film opnamen de Dani-bevolking hebben aan gespoord tot oorlogvoering. Dr. Gardner ontkende dit. De expeditie is thans voltooid. Dr. Gardner verwacht dat zijn film (er werd bijna 7.000 meter verschoten) oktober volgend jaar gereed zal zijn. Naast een kopie voor de rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag zal hij ook een present-kopie aan het gouvernement van Nieuw-Gui nea aanbieden. Van de vier Amerikaanse expeditiele den, die vrijdag uit de Baliemvallei naar Hoilandia terugkeerden, zal de Harvard-etnoloog Heider nog ten minste een jaar in het gebied van Koereloe in de Baliem verblijven om vooral de ma teriële Dani-cultuur te onderzoeken. Rockefeller die een platenaibum zal uitbrengen van de Danigezangen, mu ziek (het enige muziekinstrument in de Baliemvallei is de mondharp) en o.m. oorlogsgeluiden, zal midden september voor twee maanden nog naar het As- mat-gebied in Zuid-Nieuw-Guinea reizen. Hjj zal daar etnografische voorwerpen verzamelen voor het museum voor pri mitieve kunst in New York. Peter Mathiesen, een bekend Ameri kaans auteur, zal een boek schrijven over de natuurhistorische achtergrond (ecologie) van het gebied. De Nederlandse bestuursambtenaar en etnoloog Broekhuysen, die aan de ex peditie was toegevoegd, zal naar ver wachting een proefschrift schrijven over in het bijzonder het sociologische aspect van de Dani-cultuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5