„Veldheer" Rik van Looy spot met de hele wielermeute Meesterschap op de weg beloond met een tweede wereldtitel De Roo sprint iets te laat explosie amateurs Franse bij de Nederlanders weren zich met moed en fantasie Hippisch feest in Rotterdam met Britse zege besloten Nederland stelt teleur NEDERLAND behaalt een draw tegen Indiërs Verpleegster (17) over het Kanaal Bern in cijfers FINALE CRICKETSEIZOEN Zestienjarige Bakker80 runs MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 PAGINA 9 (Van onze sport redacteur) BERN, 4 sept. Zoals alleen de Belgen dat schijnen te kun nen doen evenals George Ronsse in 1928 en 1929 en Rik Van Steenbergen in 1956 en 1957 is Rik (II) van Looy, de „wie- ierkeizer" uit Herenthals, voor de tweede achtereenvolgende keer de Wereldkampioen van de wielren ners op de weg geworden. Veer tien man waren er overgebleven ha bijna acht uren van strijd op het zware parcours van Bremgar- ten, toen de beslissing moest val len. Zo'n 225 kilometer waren onder de wielen rondgedraaid, in totaal was een hoogteverschil van huim 4100 meter overwonnen, toen Rik van Looy voor de zoveel ste en nu beslissende keer het veld haar zijn hand zette. Volledig ver trouwend op een van zijn sterkste Wapens, de snelheid, schoot hij zo'n tweehonderd meter voor de eindstreep naar het voorste gelid. Ze mochten komen, de dertien overgebleven rivalen. Hij, Rik van Looy, zou ze weerstaan. De mees ten drongen echter al niet meer han, hadden er geen kracht meer voor of legden zich bij voorbaat heer bij het onmiskenbare mees terschap. Slechts Italië's super snelle man, Nino Defilippis, vocht hog eenmaal tot het uiterste. Ook hij kwam echter meters te kort. Terecht werd Rik van Looy voor het tweede jaar in successie naar de hoogste trede van het ere podium gevoerd om er de trui met de kleuren van de regenboog, de gouden medaille en de bloemen in ontvangst te nemen. Revanche van Zürich Maspes ook in Parijs sterkste sprinter Jaap de Waard nu ook in fabrieksploeg Opnieuw Brits succes Remise voor DONNER in schaaktoernooi te Bied jf In drie stukken Amateurs Professionals Stolker ontsnapt Heer en meester Optimisme Troostprijs MOSS BLIJFT AAN DE WINNENDE HAND Cricketteam verslaat Engelse „Belgen" Rik van Looy's charmante, hoogblon- S® echtgenote was krijtwit van de tri- uile afgestormd, had de weg pijlsnel vergestoken en was verheugd lachend J de armen van haar succesvolle yjtgenoot gevallen. De stroom van ®«citaties liet zij gelaten over haar PARIJS, 4 sept. Op de baan van het fare des Princes zijn zondag revanche wedstrijden van de wereldkampioen schappen op de baan gehouden. Jan Derksen, die in de eerste serie sprint floor wereldkampioen Maspes (11.7 sec.) Werd geklopt won zijn herkansingsserie, fhj werd in de halve finales verslagen Wederom door Maspes. In de strijd om fle derde plaats werd onze landgenoot tweemaal door de Italiaan Gaiardoni ver dagen. Maspes zegevierde in de finale "i drie ritten over Gaignard. Ook Rudy Altig onderstreepte zijn ti tel door in de achtervolging de finale van Bouvet te winnen. De uurswedstrijd achter grote motoren werd een zege voor ?e Fransman Raynal, die 70,865 km af- j®gde. Hij versloeg de Belg de Paepe fat 10 meter, de wereldkampioen Mar- ■611 (Did) met 20 m .Van Houwelingen Jyerd negende op 9 ronden en Wierstra tiende op 10 ronden. BERN, 4 se'pt. De 21-jarige amateur «•aap de Waard uit Rijsoord is gecon tacteerd door Faema, de fabrieksploeg, Waarbij ook sinds kort Huub Zilverberg ls aangesloten. De Waard is vooral op gevallen tijdens de ronde van Namen, ?le als voorbereiding voor de wereld kampioenschappen door de Nederlandse geselecteerden werd gereden. De Rijs- ,°tder zal voorlopig een licentie als on- "thankelijke aanvragen. Bonden, 4 sept. De Engelse leer- ibg-verpleegster Margaret White is er geslaagd Het Kanaal, van Cap Griz jl®z aan de Franse kust naar Dover over j® zwemmen. De 17-jarige Britse is de '°ïigste zwemster die er tot nog toe in Pflaagd is Het Kanaal zwemmend over steken Haar tijd was 15 uur 8 min. if'is de derde die dit jaar de overtocht if bracht. Vóór haar gelukte het in 1961 j,?®.r landgenoten Dorothy Perkins (7 en Rosemary George (20 juli), tyjj.e geslaagde poging van Margaret Sch 's de 139ste sinds haar legendari- wlt. landgenoot Captain Matthews fle x? er *n 1^1® voor het eerst in slaag- Wet Kanaal te bedwingen. SchifEP' 4 sept- - Bij het internationaal BekeWri waaraan door tal van Wornx sctlakers wordt deelgenomen, Jan uNederland vertegenwoordigd door W ««A Donner. In zijn eerste partij As 22 7 +t Petrosjan kwam Donner SlenvJf een Puntenverdeling, m ln, vier van de tien ontmoetin- ere tot een beslissing, de an- Dp f en werden afgebroken. 'êrtok rS]acAn ,\uidden: Germek (J.S1.)- wosian róS1' Dwmrn- (Ned.)-Pe- *ischer xvHfV Gligoric (J.S1.)- Geller (RusL) Q-i"%' Portisch (Hong->- Gi tro; heen gaan. Ze vertrok geen spier, toen ze door Rik (II) in triomf werd mee gevoerd naar het voor de huldiging afgezette gedeelte, maar door strenge suppoosten, die een bits gesnauwd be vel „geen vrouwen hier" opvolgden, werd tegengehouden. Naar de ceremo niën leek ze te kijken met het oog van iemand, die gewend is huldigingen bij te wonen. Vervolgens uitte ze haar vreugde met klinkende zoenen op de beide wangen van België's oude wieier- president Arnold Standaert en danste ze wilde sprongen met haar schoonvader. Plotseling echter barstte ze in tranen uit. Voor haar stond een man met een fiets, die ze bijna evengoed kende als de berjjder ervan, Rik van Looy. Het achterwiel was in tweeën gebroken. De band was nog heel, maar vertoonde de vreemdste kronkels en tal van spaken staken naar vele kanten uit. „Heeft hü er zó voor moeten knokken?", riep ze verschrikt uit. Inderdaad, Rik van Looy's pad naar de tweede wereldtitel der wielrenners op de weg is niet over rozen gegaan, hoe ogenschijnlijk gemakkelijk hij al zijn belagers ook zjjn wil heeft opgelegd. Voortdurend is hij belaagd en, gelukkig, ook herhaaldelijk door Nederlandse ver tegenwoordigers in dit gevecht om de suprematie van de sterken op de weg. Frederico Bahamontes, zo vaak al ge smaald als een fantast, is de man ge weest, die de periode van de serieuze gevechten heeft geopend. Hij is in ge zelschap van de Engelsman Simpson en de Duitser Wolfshohl op jacht ge gaan naar de wat al te avontuurlijke Engelsman Brian Robinson. Vier ronden, dat is bijna anderhalf uur lang, was Robinson alleen aan de haal geweest. Niemand had zich erom bekommerd. Als hij in het moordende gevecht tegen de kilometers al zo vroeg met de krachten wilde smijten, wel dan deed hij dat maar. Het veld was doorgegaan met rustig voortpeddelen. Maar toen Bahamontes goed gezelschap kreeg bij zijn achtervolging, toen zich ook nog de Italiaan Massignan bij hem vervoegde, kon dit de anderen niet on beroerd laten. Met felle demarrages meldden zich steeds meer strjjdlustigen en al heel snel viel het peloton der aohtervolgenden in drie stukken uiteen. Voorop verzamelden zich de mannen, die verder zouden beslissen over het verloop van de strijd. Rik van Looy had daarbij drie ploeggenoten, Plan ckaert, Sohroeders en Demulder, maar ook tal van goed gegroepeerde tegen standers. De Italianen bijvoorbeeld had den heel hun strijdmacht in het voorste gelid en daaronder bevonden zich in drukwekkende namen ais Baldini, Nen- cini, Carlesi, Defilippis.Frankrijk was vertegenwoordigd met sterke lieden als Anquetil, Pouiidor, Stablinski en Caza- la en ook Nederland weerde zich ge ducht: Stolker, de Roo, Maliepaard en Rentmeester. Heel snel was de zaak beklonken. Robinson werd eerst ingehaald door het groepje onder aanvoering van Bahamontes. Daar voegde zich korte tijd later ook de rond Rik van Looy gevormde formatie bij en toen was er een belangrijke beslissing gevallen. Allerlei achtergebleven lieden wer den in één enkele ronde volmaakt kansloos. Er reed een „heel kapitaal" in die groep der verslagenen: Rik van Steenbergen, Louison Bobet, Darriga- de, Graczyk, Charly Gaul en de Ne- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BERN, 4 sept. De uitslagen van de strijd om de wereldtitels wielrennen op de weg luiden: 1. én wereldkampioen Jourden (Fr.), de 181.1 km. in 4.49.54 (gem. 37.570 km/u) 2. Belena (Fr.) 4.50.16 (op 20 sec.); 3. Gestraud (Fr.) zelfde tijd; 4. De Rosso (It.) 4.51,22 (op 1 min. 28 sec.); 5. Melcke beke (B.) 4.51.36 (op 1 min. 42 sec.); 6. Pifferi (It.)7. Janssen (Nederland); 8. 'sli (Zwi.); 9. Hellemans (B.); 10. Van den Bossche (B.) allen in dezelfde tijd als Melckebeke; 11. Sebregts (Ned.); 12. S broeder (Ned.); 13. Petterson (Zw.); 14. Eckstein (O. Did.); 15. Wright (G.B.); 20. De Waard (Ned.); 22. Knops (Ned.); 23. Schur (O.Dld.), allen in dezelfde tijd als Melckebeke. Nijdam heeft de wed strijd niet uitgereden. 1. Van Looy (B.) 285.252 km. in 7 uur 46 min. 35 sec. (gem. 31.750 km/u). 2. De Filippis (It.); 3. Pouiidor (Fr.); 4. Bernarde- (Sp.); 5. De Roo (Nederland); 6. Stablinsky (Fr.); 7. Planckaert (B.); 8. Nencini (It.); 9. Simpson (G.B.); 10. Junkermann (W. Did.); 11. Rentmeester (Nederland). 12. Conterno (It.) 13. An quetil (Fr.); 14. Stolker (Nederland), allen in dezelfde tijd als Van Looy; 15. Massignan (It.) 7.47.08 (op 33 sec.); 23. Maliepaard (Nederland). Met een glimlach van verrukking gaat Rik van Looy over de finish. Hij is weer wereldkampioen. Defilippis komt ongeveer een meter te kort. derlanders Geldermans, De Haan, van de Klundert en Kersten. Maar daar mee was de strijd nog niet ten einde. De formatie in het voorste gelid was vijfentwintig man sterk. Het kon niet anders of er moest nog het een en ander gebeuren. Het was boven dien duidelijk, dat vooral Rik van Looy het mikpunt der aanvallen zou worden. De eerste strijder meldde zich snel. Nauwelijks was de inleidende slag, die tot de uitschakeling van de hierboven genoemde coryfeeën had geleid, ach ter de rug, of Stolker ontsnapte alleen. „Michel, weet wat je doet", riep Ger- rit Schulte, toen hü Stolker bü het pas seren van de verzorgingspost een bi don verkwikkende drank toestopte. Stol- kers voorsprong op de vierentwintig anderen bedroeg toen büna een minuut. Maar of het nu verstandig was of niet, dat Stolker de avonturiers tartte en dat hq daardoor wellicht wat al te royaal met zijn krachten zou omspringen, een feit was toch, dat zjjn vlucht op vele fronten voor de nodige nervositeit zorg de. Mickey Wiegant, Stolkers Franse „stalbaas", ook de patroon van Anque- ti, kwam bijvoorbeeld naar de Neder landse verzorgingspost om te informe ren of er wel een reserve-fiets voor de vluchteling in de oranje trui klaar stond. En Rik van Looy vertrouwde het ook niet. Twee van zyn helpers, Schroe- ders en Planckaert, zond hü naar voren om de Nederlander in het voorste gelid te gaan temmen. De twee Belgen kregen bij hun sprong naar Stolker gezelschap van Stablinsky en Carlesi. En opnieuw keerde daarna de rust terug. Rik van Looy had intussen iets ge leerd. Hij mocht het noodlot niet tar ten. Hü mocht niemand nog één meter voorsprong gunnen. Dat was geen een voudige zaak. Voortdurend waren er demarrages. Telkens weer probeerden moedigen, die wisten dat ze kansloos zouden zijn als straks in een eindsprint de beslissing moest vallen, aan de haal te gaan. Iedere keer opnieuw kwam Rik van Looy, al dan niet met assisten tie, in het geweer. Maliepaard, de Roo, Stolker, Baldini, Nencini, Anquetil, Pou- Udor, Stablinsky, ze slaagden er alle maal in enige meters weg te komen uit de groep. Wanneer ze echter omkeken om vast te stellen of hun demarrage succes had gehad, ontmoetten ze echter voortdu rend de blik van Rik van Looy. Zo kwam de laatste, beslissende ronde. Nog steeds een grote groep van kans hebbers. Met nóg meer venijn werd aangezet voor een laatste tempoversnel ling. Het hielp niet. Van Looy was heer en meester. Aan het hoofd van veertien man stormde de Belg naar de eind streep. Negen belagers waren in de laatste klim wat achtergeraakt, o.a. Baldini, Bahamontes en Maliepaard. Een laatste krachtsexplosie van Van Looy, waaronder zün achterwiel juist na het passeren van de eindstreep be zweek, was al de anderen te machtig. Een poging van Jo de Roo om door te dringen tot het erepodium, mislukte. Iets te laat was hij aan zijn eindsprint ^begonnen. Hü moest helemaal buiten om en reikte niet verder dan de overi gens eervolle -vijfde plaats. Hij en Stol ker en Rentmeester, voor wie dezelfde tyd als voor Rik van Looy werd afge drukt, en Maliepaard, die met de overi gen op 37 seconden arriveerde, hadden Nederland waardig vertegenwoordigd. RUUD VAN DEN HENDE - Defilippis en Pouiidor worden door de wereldkampioen op de weg Rik van Looy omarmd en gefeliciteerd. De Belg had alle reden om gelukkig te zijn (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 4 sept. De orga nisatoren zullen weer met genoegen kunnen terugdenken aan het gisteren afgesloten veertiende officiële inter nationale concours-hipique. TouJ- nooien van wereldbetekenis waren ditmaal niet in het programma op genomen, maar de sterke internatio nale deelname, de verrichtingen van een aantal topruiters met hun paar den, de met fantasie uitgezette par- coursen, het talrijke publiek en de belangstelling van enkele leden van ons koninklijk gezin gisteren prins Bernhard en prinses Beatrix be werkstelligden tezamen toch weer dat aparte hippische klimaat, waarin kennelijk zovelen zich thuis voelen. Het hoogtepunt van dit weekeinde was de grote landenwedstrüd, waarvoor Engeland, Duitsland, Italië, Ierland, Bel gië en Nederland hadden ingeschreven. Het ging dus niet om individuele pres taties, maar om de eer van het land, en de Ierse ruiters hadden besloten de ver deeldheid van hun vaderland voor deze gelegenheid terzyde te stellen en als één geheel op te treden. De stryd bleek zich weldra toe te spitsen op een nek- aan-nek-race tassen Engeland en Duits land, maar de Britse hegemonie tijdens dit concours, zaterdag nog aangetoond in de strijd om de prijs van de stad Rot terdam, werd opnieuw bevestigd door toedoen van David Broome, Valery Clark, Peter Robeson en lady Sarah FitzAlan Howard. Niettemin volgde de Duitse équipe hen op de hielen met een verschil van VA punt. De landenwedstrüd bestond uit twee manches, waartoe hetzelfde parcours (Van onze sportredacteur) BERN, 4 sept. Zo'n twaalf van plichtsbesef overlo pende Zwitserse po litieagenten hadden hem ingesloten. Ze hadden hem, toen hij kort voor het ogenblik dat de nieuwe wereldkam pioen wielrennen der amateurs zich by de eindstreep zou melden en hü mei befaamde ploegmaats als André Darri- gade, Stablinksky, Louison Bobet en Robert Casala van de tribunes was ge hold, ongeveer de kleren van het lichaam gerukt, T rdhandig met de vuis ten bewerkt en vervolgens in de clinch genomen. Daar stond hü nu, Jacques Anquetil, trappelend van woede, terwül hü een van de schoonste momenten van zün wielerleven hoopte te vieren. Want, daar in de verte ontwaarde hü reeds het silhouet van een hem zo vertrouwde figuur. Een tengere jongeman uit zün woonplaats Rouen, de 19-jarige Jean Jourden, die hü vüf jaar geleden een van zijn fietsen had gegeven om er dc eerste pedaalstoten van het wielrenner op te Ieren, werd wereldkampioen. Groots was de eindstrijd, die vooral de Fransen hebben gemaakt van dt wedstrijd, die zaterdag met minder dan 129 amateurs uxt 27 landen hebben ge houden, Er moest nog zo'n zestig van de in totaal ruim 180 kilometer wor den gereden, toen Jean Jourden en zijn landgenoot Gestraud, de nationale amateur-kampioen, met verbluffend ge mak de sprong hadden gemaakt naar het kopgroep je van vier man. Daarin vonden de twee niet alleen de Neder lander Knops, de Italiaan Storai en de Belg Heremans, maar ook hun landge noot Belena. De helft van de nog af te léggen afstand bleven rij daar, naar stig meehelpend aan het opbouwen van een voorsprong, die de beslissende zou kunnen zijn. Maar het ging de drie Fransen niet hard genoeg. Er kwam een kort, maar steil klimmetje. Zij keken elkaar eens aan, knipoogden en demar reerden. Knops, Storai en Heremans keken op hun beurt naar elkaar, nodig den elkaar uit om de achtervolging in te zetten, keken nog eens enwaren verslagen. Dertig kilometer snelden drie eerzuchtige jonge Fransen de een, Jourden, 19 jaar, de twee anderen 20 jaar oud voort op het parcours van Bremgarten. Al hun belagers gaven zij geen schün van kans. Zij wachtten ten slotte tot de laatste klim voor het onder linge gevecht om het goud, zilver en brons. Jourden was, zoals zo vaak in de laatste jaren op de Franse wegen, de sterkste. Tweeëntwintig seconden vóór zijn landgenoten kwam hij, de armen in triomf van het stuur, als eerste over de eindstreep. Mateloze vreugde was er uiteraard in het kamp der Fransen na zo'n triomfantelüke rit. Maar ook by de Nederlanders stonden de gezichten vrolyk. Joop Middelink, de man die vele maanden vele uren heeft besteed aan de voorbereiding van Oranje's kandidaten, wachtte by de finish met een stralend gezicht op zijn mannen. Goed, ze zouden niet in de prijzen val len, maar in de groep, die onmiddellijk na de Franse coryfeeën zou aankomen, zou Middelink niet minder danvyf strijders in oranje truien kunnen op vangen. Ze waren er allemaal: Knops, De drie Franse amateurs, die de strijd in Bern hebben beheerst. Bij het ingaan an de laatste ronde ziet men de kampioen Jourden op kop met achter hem Cer- traud en Belena. Janssen, Schroder, de Waard en Se bregts. In jaren is er door de Nederlanders niet zo goed gereden. Nu zie je wat een goede voorbereiding tot resultaat kan hebben. Als we nu doorgaan, als ik de kans krijg om met Gerrit Schulte door te blüven gaan met het opkweken van de jongens, dan zul je straks eens wat zien. De Nederlandse amateurs waren alle maal in de slag geweest, hadden de strijd niet geschuwd en waren uiteinde lijk met ere ten onder gegaan. Zij, de Belgen en de Italianen, hadden met de Franse triomfators voor een dusdanig levendig gevecht gezorgd, dat de rijders uit Oost-Duitsland en Rusland met res pectievelijk drie achtereenvolgende we reldkampioenen en een Olympische titel houder, veel van hun in de laatste jaren verworven glorie in één slag verspeel den. Niet de coryfeeën uit het oosten waren van de partij als moedige strijders er op uittrokken in de hoop heel het veld te kunnen verrassen. Wèl ontwaar de men in de groep van de avonturiers altijd minstens één Nederlander. Leon Sebregts was de eerste die in de slag ging. Hij bleek niet, zoals zo vaak van „hardlopers" wordt beweerd, een „dood- loper" te zijn. Want de allerlaatste man, die nog een moedige poging heeft onder nomen om het zegevierende Franse trio te achterhalen, was Sebregts. En tussen de eerste en laatste vlucht van Sebregts lagen dan de ontsnappingspogingen van de anderen. Alleen Nüdam stelde wat teleur. Ge plaagd door materiaaldefect, daardoor gedwongen tot het rijden op een te grote fiets, stapte hij ontmoedigd af. „Maar jong, ge wist toch dat we hier stonden en ander materiaal hadden. Waarom hebt ge niet even doorgebet i?", zei Gerrit Schulte nog. Maar iedereen begreep, dat de pech juist de verkeerde had getrof fen; de man, die in dit tournooi om de wereldtitels wielrennen al een climax had beleefd en die juist, omdat hij zich in eerste instantie had geconcentreerd op de achtervolgingswedstryd op de baan, zyn voorbereiding voor de stryd op de weg had moeten onderbreken. diende. Er stonden daarin 14 hindernis sen opgesteld met tezamen zeventien sprongen, niet bijzonder hoog: maxi maal 1.60 meter, maar de tijd was bij zonder krap gemeten (105 seconden, hetgeen een tempo van 400 meter per minuut betekende) en daardoor kwam het, dat veel bekwame ruiters en ama zones strafpunten opliepen. Ook de sloot speelde hun nogal eens parten, zodat het publiek op de duur de adem inhield als de ruiters deze hindernis naderden. De Belgische équipe begon al direct met veel pech en trok zich voor de tweeed manche zelfs geheel terug. De eerste Duitser die foutloos en binnen de tijd het eindpunt bereikte, was Hermann Schridde op Fugosa, en van de Ieren was het Seames Hayes, die er op Good Bye in slaagde zowel in de eerste als in de tweede ronde een feilloos parcours te maken. Afgezien dan van het halve strafpunt in de eerste manche wegens tijdsoverschrijding. Nederland stelde hevig teleur, vooral Anton Ebben, die maar liefst twintig strafpunten by el kaar struikelde op Bajazzo. Des te ver- blydender was daarom het resultaat in ae daaropvolgende manche, toen zowel ritmeester Gruppelaar (op Imcompris) als Ebben moeiteloos over de obstakels schenen te vliegen en in dit opzicht een ideaal parcours reden. Ebben boekte evenwel nog strafpunt, omdat hij de tijdslimiet van 105 seconden had over schreden. Beide ruiters werden met een klaterend applaus beloond. Toch konden deze successen niet verhinderen, dat de Nederlanders ver in de achterhoede raakten. De Italia nen Piero d'Inzeo op Sunbeam en Todini op Canio, magnifieke combi naties, behaalden ook nul fout in de tweede ronde en Peter Robeson her haalde op Firecrest zyn foutloze ronde van de eerste manche. Voor de uitslag werden de laagste drie cyfers per équipe opgeteld. Met zestien punten sleepte Groot-Brittannië daarmee de eerste prijs in de wacht, gevolgd door Duitsland (17)4 punt), Italië (24 pun ten), Ierland (24 punten) en Neder land (32 punten). Ons land was dus de hekkesluiter, maar de individuele prestaties van Gruppelaar en Ebben waren er niet minder om. Het laatste internationale springcon cours ging, traditiegetrouw, om de froostprys. David Broome kwam op Ballan Silver Knight het eerst in de ring en sprong de twaalf hindernissen in 71,1 seconde. Niemand na hem slaag de er in om deze prestatie te evenaren. In de eerste categorie klasseerden zich twee Nederlanders onder de eerste tien, namelijk J. van Tiel op Zola op de vierde en Anton Ebben op Easter Pa rade op de zevende plaats. De 21-jarige Engelse amazone Valery Clark was zaterdag de grote overwin naar in het springconcours om de grote prijs van de stad Rotterdam. In de bar rage was zij op haar paard Atalanta de enige die nul fouten boekte en deswege kreeg zij uit handen van prinses Bea trix de door de koningin uitgeloofde zilveren medaille en de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, reikte haar de zilveren wisselbeker over. Tjeerd Velstra werd op The Honest Man negende. De Duitse Anna Clement bevestigde haar reputatie door op Flug- wind de prijs van de Beurs in de wacht te slepen. Zij reed als enige een foutloos parcours. Piero d'Inzeo noteerde één strafpunt en werd daarmee tweede. De Nederlandse amazone Mady Koster meest genoegen nemen met de zevende plaats. De Duitse amazone F. Linsen- hoff won de internationale dressuur - proef om de prys van de ryschool. MODENA, 4 sept. Stirling Moss heeft zondag met een Lotus de grote prijs van Modena voor formule 1-wageng gewonnen. Hij legde de 236,6 km af in 1 uur 40 min. 8,1 sec. (gem. 140,25 km/u). De Zweedse coureur Joakim Bonnier werd met een Porsche tweede. Zijn ach terstand bedroeg maar enkele tientallen meters. De tijd van de "Zweed was 1 uur 4') min. 10 sec. In dezelfde tijd werd de Amerikaan Dan Gurney met een Por sche derde. Alle andere coureurs hadden een of meer ronden achterstand. HERENTALS. 4 sept. Een KNCB- team heeft zondag op het prachtige cricketveld van Grobbendonk een elftal dat uit in België woonachtige Britten bestond, erslage- de sloot op 161 voor 9. De „Belgen" waren voor 123 all out Voortreffelijk werk verrichte wicketkeeper Peschar. De Ne derlander stumpte twee tegenstanders en ving twee Britten achter bei De gedetailleerde uitslag luidt: Bat ting KNCBBorrani 59, Sonneveld 27, C. Slagter 14, Lochmann van Bennekom 12, J. B. van Weelde 12; bowling Engels team: Snell 3-44, Lowe 5-39, Mckay 1-38; Batting Engels team: Williams 72 n o, Sissing 18, Gaanee 10; bowling KNCB: Borrani 5/21, Terwiel 1-23, Fischer 2-40, Lochmann van Bennekom 1-14. Joop Frederiks heeft in Eibergen een nationale 25 km-loop gewonnen. Reeds na 5 km was het duidelijk dat de strijd om de zege voornamelijk zou gaan tus sen Frederiks en de plaatselijke favoriet Gerrit Kluivers, die als tweede eindigde. (Van onze cricketmedewerker) HAARLEM, 3 sept. Een groot aantal toeschouwers is zaterdag en zondag op het fraaie terrein van Rood en Wit getuige geweest van de „finale" van het cricket seizoen Het Nederlandse elftal stond tegen de Indian Gymkhana Club voor de taak zijn ongeslagen record van de laatste jaren te handhaven en in deze opgave zijn de Nederlanders geslaagd. Na een match met enkele fonkelende hoogtepunten: 80 rnns van de 16-jarige debutant Bakker, 89 not- out van zijn clubgenoot Wally van Weelde en een voortreffelijke bowlingprestatie van Spits en Vriens, eindigde de strijd in een draw. Het Nederlands elftal trok zaterdagmor gen het eerst naar de wickets, maar de verwachtingen dat de ploeg tegen de niet al te sterk geachte aanval van de Indiërs tot een hoge score zou komen, werden ge logenstraft. Wel zorgden Marseille (20) en de prachtig spelende Van Arkel (23) voor een degelijke beginstand (41 voor 2), maar daarna ging 't geleidelijk bergafwaarts. Van Manen (18) en Bouwman (11) beten nog van zich af, doch met 9 wickets down en 100 runs in de boeken leek het einde in zicht. De twee laatste batsmen Maas (20 not out) en Vriens (12) zorgden evenwel voor een spectaculair slot, waar door het totaal nog opliep tot 135. De fastbowlers Manvi (4-53) en Halim (5-35) hadden prima werk verricht. Ook de Indiërs lieten 't aan bat min of meer afweten. Shahani 44 en Deshpande 12 legden met 64 voor 2 een alleszins hoop volle basis, maar toen eenmaal Spits (5-31) en Vriens (4-28) op volle toeren gingen draaien, vielen de wickets met de regel maat van de klok. Dank zij het meester lijke bowlen van dit tweetal kwamen de gasten „nergens" meer en voor een totaal van 113 zat de ploeg aan de kant. Debu tant Bakker had met drie vangen de aan dacht ruimschoots op zich gevestigd. De tweede Innings van de Nederlanders leverde „bright cricket" op. De beginstand 7 voor 2 bood weinig hoevast, vooral ook omdat Van Arkel voor slechts 2 runs het paviljoen weer moest opzoeken. Met Bak ker en Van Manen (35) aan de wickets, werd de Indische bowlers een duidelijk halt toegeroepen: 86 voor 3. Ook Bouw man (32) hield zijn wicket geruime tijd intact en in gezelschap van Bakker, die tenslotte voor een kansloze 80 (8x4, 2x6) door Moitra werd gebowled, kreeg de score een nog fraaier aanzien. Met Wally van Weelde aan bat werden de Indische bowlers „naar alle kanten" weggeslagen. In 1 uur en 20 minuten sloeg van Weelde een knalharde 89 not out bij een waaronder 12 vieren en een „vijf". Vooral op 't laatst werd de VOC-er bij zonder brutaal, maar zijn vangkansen lieten de Indiërs passeren. Met Spits 10 not out sloot Cólfhoff de innings bij de fraaie stand van 257 voor 5. De bowlerij had ditmaal weinig indruk gemaakt, hetgeen in de cijfers tot uit drukking kwam: Manavi 2-78, Halim 2-48, Moitra 1-30. De Indiërs stonden voor de niet geringe opgave om in drie uur en 35 minuten 280 runs te scoren, benodigd voor de zege. Het eerste uur leverde 55 runs op en daar mee waren de gasten al 'n heel eind op het tijdschema achtergeraakt. De uitste kend spelende Moitra (61) en Bose (37) hielden lange tijd stand, maar via 121 voor 2, werd de stand 154 voor 6, waardoor de Gymkhana's in moeilijkheden dreigden te komen. De inmiddels aangezette fast- bowler Marseille had met een korte bowling- spell kans gezien 3 wickets te veroveren voor slechts 31 runs en daarom wekte het bevreemding dat aanvoerder Colthoff ln de slotfase van de match zijn fastbowlers Marseille en Maas niet opnieuw in het spel ging betrekken. Tevergeefs trachtten Vriens, Spits en Van den Bosch de laatste bar rière te nemen, maar de onverstoorbare Devani en Deshpande speelden rustig de tijd uit en toen het einde daar was stond de telegraaf op 190 voor 7, waarmee de draw een feit was. Spits nam 2-62, Vriens 2-28. Het fielden van de Nederlander? stond op hoog peil. Het veldwerk van r Indiërs gaf in de 2e innings geen ete beeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9