Kampt Khroesjtsjev met binnenlandse problemen? Het Westen kan nog meer verrassingen verwachten .,'t binnenhuis" HISTORISCH GONDELFESTIJN IN VENETIË Vierde kernproef in Sovjet-Unie Radioactieve neerslag in Amerika toegenomen Verdachte bekent dubbele moord offers geld was slacht- schuldig Enschedese jongelui lokken relletjes uit met Italianen Politie en publiek op de hand van buitenlanders SPECULATIES IN DE VRIJE WERELD Krachtmeting tot het uiterste Arrestatie van PTT-er berust op vergissing voor'n gezellig „thuis' V J Op overweg door trein gegrepen WASHINGTON MAAKT BEKEND: Toespraak van de paus voor de KRO U.S. versterken hun defensie In Sprang-Capelle Dader (25 jr) De Spanjaarden besluiten te repatriëren Het weer DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1961 85ste JAARGANG No. 30921 BELGRADO, 7 sept. (Reuter, ^•P.I.) Regeringsleden en diplomaten in vrijwel alle landen van de vrije wereld houden zich druk bezig met speculaties over de vraag welke waarde moet wor den toegekend aan enkele specta culaire geruchten, die in de afge- jdpen dagen zijn opgedoken in de "Oofdstad van Joegoslavië. Deze Handtekening was niet vergeten permanente meubelexpositie le en 2e etage vrij te bezichtigen geruchten, die alle betrekking hebben op de huidige agressieve buitenlandse politiek van premier Khroesjtsjev, werden gisteren ten dele „onder voorbehoud" gepubliceerd in de twee meest vooraanstaande dagbladen van de wereld, de Engelse „Times" en de Amerikaanse „New York Times". Een en ander komt hierop neer, dat Khroesjtsjev momenteel te kampen heeft met ernstige bin nenlandse politieke moeilijkheden, hetgeen hem dwingt tot agressivi teit in zijn buitenlandse beleid. Met name de militairen zouden de Russische premier momenteel onder zware druk zetten. 1 Bromfietser gedood WASHINGTON, 7 september (Rtr., Ü.P.I.) De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt, dat gister morgen in de Sovjet-Unie een vierde atoomwapen in de damp kring tot ontploffing is gebracht. De proef werd ten oosten van Stalingrad genomen. De kracht ervan was wederom „gering" tot „middelmatig". In Venetië is weer de jaarlijkse historische Regatta gehouden. De vele ranke gondels in het Canal Grande leveren een fraai schouwspel op. Fuchs zou werken aan Russische „superbom" SPRANG-CAPELLE, 7 sept. De 25-jarige M. van der S. uit Sprang-Capelle, die verdacht werd van de dubbele moord op de ge broeders A. en H. van Zeist, heeft gisteravond omstreeks tien uur zijn bekentenis afgelegd in het bij zijn van de substituut-officier te Den Bosch mr. Booster, de dis tricts-commandant overste Ruig- rok en de rechercheurs Lauwerse en Weterings, adjudanten van de districtsrecherche te Tilburg. Lichte verwondingen Almelo: weer aan hei werk REGEN- EN TWEEDJASSEN Koud weer Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Ri^0r>nementen 20800 Postgiro 143480 JKantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 JKantoor en Red. lOmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'föctie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mWimeter. hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNDMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze correspondent) Leeuwarden, 7 september De statie van een 43-jarige kantoor- 'junler van de P.T.T. te Hardegarijp 'Ukt op een administratieve vergissing fe hebben berust. De postale recherche jjad ingegrepen op vermoeden van frau- "e. nadat een dame was komen klagen dat zij haar A.O.W.-uitkering niet had Ontvangen. Op het uitkeringsbewjjs stonden echter weliswaar een handte kening en een datumstempel, maar de *erste bleek vals te zijn en het schrift bovendien op dat van de kantoor- i.ïoen deze echter zijn onschuld vol heid, bracht een voortgezet onder- '°ek aan het licht, dat een ambtenaar 'ïn het hoofdpostkantoor alhier het jhtkeringsbewijs om allerlei extra ^!erk te voorkomen van een handteke- Jj'hg had voorzien, omdat hij, afgaan de op het stempel, dacht dat het geld c'as uitbetaald, maar de dame haar bandtekening had vergeten te zetten, (ji^et was een samemoop van omstan- hp? en' want de kantoorhouder had j stuk. per abuis als uitbetaald behan- ^d. Dit werd bewezen door het feit, Stat e recherche een kasoverschot con- dat ^e' Precies gelijk aan het bedrag, tpn n°§ moest worden uitgekeerd. De j h onrechte verdachte kantoorhouder y, onmiddellijk in vrijheid gesteld en in dn functie teruggeplaatst. (Advertentie) naar illianapark 58 60 62 - haarlem telefoon 54530 De correspondent in Belgrado van de „New York Times" schreef gisteren dat hij van een goed ingelichte Oosteuropese zegsman had vernomen: ,,In de Sovjet-Unie is een ontwikkeling gaande, die de voorwaarden zou kun nen scheppen voor het naar voren ko men van een militaire groep". De cor respondent in Belgrado van de „Times" lanceerde gisteren zelfs de theorie „dat Khroesjtsjev in moeilijkheden is en dat zijn recente besluit de kernproeven te hervatten niet in overeenstemming is met zijn persoonlijke opvatting, maar hem is opgedrongen door een militaire kliek". Het is in het Westen uiteraard on mogelijk na te gaan in hoeverre de ge ruchten betrouwbaar zijn. Typerend is in ieder geval dat zij gisteravond door vooraanstaande communistische zegslieden in Belgrado categorisch werden verworpen. Deze zegslieden zeiden dat in het Kremlin geen enkele man in een zodanige positie verkeer de, dat hp het zich zou kunnen ver oorloven Khroesjtsjev onder druk te zetten. ,,Ook de militairen kunnen dat niet", aldus de zegslieden. Zij ver wierpen ook de speculatie dat Khroesj tsjev onder druk zou staan van com munistisch China. Genoemde communistische zegslieden vertelden in een interview met het Ame rikaanse persbureau UPI, dat Khroesj tsjev voor het Westen nog meer alar merende verrassingen in petto heeft. Hjj is vastbesloten de huidige krachtmeting tussen West en Oost tot het uiterste door te zetten, al zal hij het niet tot een oorlog laten komen. Khroesjtsjev ver trouwt erop dat hij op zijn pninst een deel van de koude oorlog om Berlijn en Duitsland kan winnen en dat hij het Westen enkele belangrijke concessies zal kunnen afdwingen. De Russische premier, aldus nog steeds de communistische zegslieden, is tot de overtuiging gekomen dat in het Westen grote wanorde heerst en dat de Westelijke staatslieden niet tot het nemen van gezamenlijke beslissin gen in staat zijn, omdat velen van hen om Berlijn geen oorlog durven te ris keren. Khroesjtsjev staat op het stand punt dat een regeling van de kwesties Duitsland en Berlijn met het Westen ,,nu of nooit" tot stand moet komen, omdat naar zijn mening; het vinden van een oplossing onmogelijk zal zijn ge worden zodra west-Duitsland volledig herbewapend is. MOSKOU Premier Nehroe van In- dië en president Wwame Nkroemah van Ghana hebben gisteren een bezoek ge bracht aan Khroesjtsjev om hem de boodschap van de „landen van Belgra do" te overhandigen. In deze bood schap, die door de presidenten Soekarno en Modibo Keita ook aan Kennedy zal worden overhandigd, wordt opgeroepen tot een nieuw topgesprek Rusland-Ame- rika ter voorkoming van een derde we reldoorlog. Tijdens een bijeenkomst in het Krem lin ter ere van Nehroe en Nkroemah zei Khroesjtsjev, dat de vrede wordt be dreigd door de „opeenstapeling van ex plosief materiaal" in Centraal-Europa. ,,In deze atmosfeer zag de Sovjet-Unie zich genoodzaakt haar defensie te ver sterken en de proeven niet kernwapens te hervatten, hoewel dit besluit werd genomen met een zwaar gemoed en die pe droefheid". Later zei de Russische premier, tijdens een feestelijk diner ter ere van zjjn gas ten, dat alle landen, die met Hitler- Duitsland in oorlog zijn geweest, bijeen moeten komen voor het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Nehroe antwoordde: „Thans, nu elk land zo zeer de kans heeft op werk en nog niet bestuurde mogelijkheden van ontwikke ling, zou het onlogisch, onredelijk, mis dadig en ronduit dwaas zijn een oorlog te beginnen". -L. -v GOOR, 7 september Gisteravond is op de bewaakte overweg in de ge meente Goor nabij het slachthuis de 54-jarige ongehuwde onderwijzeres me juffrouw' E. Lier uit Markelo onder een trein gekomen. Zij was onmiddellijk dood. Mejuffrouw Lier moet onder de spoorbomen door zijn gekropen. SANTPOORT, 7 sept. Op de T splitsing Velserenderlaan Bre- deroodseweg is gistermiddag tien voor vier de achttienjarige scholier J. Smith uit Driehuis met zijn bromfiets tegen een NZHbus gereden en kort daarop overleden. Hij kwam van de Velseren derlaan en wilde kennelijk rechtsaf de Brederoodseweg inrijden, waarbij hij de bocht te ruim nam en door de auto bus, die uit de richting Bloemendaal kwam, werd gegrepen. Zwaar gewond werd hü door de ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis gebracht, maar bp aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. De snelle opeenvolging van Russische kernproeven heeft in de Verenigde Sta ten aanleiding gegeven tot de specula tie, dat de Russen bezig zijn aan de ontwikkeling van de „trekkers" voor de „superbommen", waarvan Khroesjtsjev gewag heeft gemaakt en waarmee hij het Westen heeft bedreigd. Volgens Khroesjtsjev kan de Sovjet-Unie kern bommen maken met een explosieve kracht van honderd miljoen ton tnt. WASHINGTON De Amerikaanse minister van volksgezondheid, Abra ham Ribicoff, die tevens voorzitter is van het natiorftle bureau tegen radio actieve straling, heeft gisteren meege deeld dat in de V.een opvallende toename van radioactieve neerslag is geconstateerd sinds Rusland verleden week de proeven met kernwapens her vatte. Het centrum van de volksgezondheids dienst in Anchorage (Alaska), aldus de minister, heeft gemeld dat monsters, die dinsdag van de lucht werden geno men, 35 maal meer radioactiviteit be vatten dan in augustus. Dr. Luther L. Terry, een functionaris van de openba re gezondheidsdienst, acht nog geen on middellijk gevaar aanwezig voor de ge zondheid van de Amerikaanse bevol king. Hij gaf de verzekering dat het per centage radioactiviteit in de lucht voort durend zal worden gecontroleerd. President Kennedy heeft gisteren met John McCone, de voormalige voorzit ter van de commissie voor atoomener gie een bespreking gevoerd. McCone verklaarde tegenover verslaggevers, te beioeo 06 van *ndiè' die gisteren in Moskou aankwam om namens de „landen van Belgrado" premier Khroesjtsjev et bloem™ tot onderhandelingen met president Kennedy, kreeg op het vliegveld van de Russische hoofdstad een boë- sn aangeboden. Ook Khroesjtsjev zelf, die persoonlijk naar het vliegveld was gekomen om zijn gast te be groeten, werd met bloemen verrast. dat zeer belangrijke verbeteringen in de kernbewapening ondergronds kunnen worden beproefd. In de toekomst zal het echter misschien nodig zjjn enige proeven in de ruimte uit te voeren, „maar het meest essentiële kan onder de grond gebeuren". Atoomdeskundigen hebben.verklaard, dat de installaties voor proeven on der de grond in de Nevada-woes- tijn gereed zijn om met een hervat ting van de proeven te beginnen. Ge durende de gehele periode van onder handelingen met de Sovjet-Unie over een overeenkomst tot het staken van proeven werden deze installaties in ge reedheid gehouden voor het geval dat de onderhandelingen zouden misluk ken. Functionarissen van de commissie voor atoomenergie deelden mee, dat zij nog niet hadden vernomen wanneer de experimenten zullen beginnen. Alge meen wordt aangenomen dat dit nog on geveer drie weken zal duren, zodat de eerste nieuwe proef eind september zal kunnen worden genomen. NEW YORK Ex-president Harry Truman, die niet gewend is zijn mening onder stoelen of banken te steken, zei gisteren tegen verslaggevers: „Al dat praten over radio-actieve neerslag is ge wauwel. Elke dag komt er méér radio activiteit van de zon dan van honderd atoombommen, die tegelijkertijd en op één plants tot ontploffing zouden wor den gebracht". De journalisten vroegen hem of hij het eens was met Kennedy's besluit de proeven met kernwapens te hervatten. Antwoord van Truman: „Wij moeten alle proeven doen die wij nodig hebben om ons voorgenomen doel te be reiken". Verenigde Staten Een volle school bus is nabij Dublin in de Amerikaanse staat Virginië in dichte mist van de weg gereden en ruim tien meter langs een helling naar beneden gegleden. Zeker 27 kinderen werden gewond. De bus bleef tegen twee bomen hangen. (Reuter) VATIKAANSTAD, 6 sept. De toe spraak, welke de paus zondag zal hou den, zal behalve door Radio Vaticana worden overgenomen door de KRO en de stations van nog enkele landen. De paus houdt zijn. rede over de vrede na de H. Mis, welke hjj om half zes 's mid dags opdraagt in Castel Gandolfo. WASHINGTON, 7 september (Rtr.) Vier divisies van de Amerikaanse Nationale Garde hebben de mededeling gekregen, dat zjj kunnen worden opge roepen voor actieve dienst. Deze maat regel maakt deel uit van de versterking van de defensie die ongeveer een maand geleden is begonnem. Verwacht wordt dat nog 400 eenheden van de Garde en de reserve een soort gelijke mededeling zullen krijgen, LONDEN, 7 sept. (UPI) Volgens de Londense Daily Telegraph van van morgen, werkt de veroordeelde Britse atoomgeleerde Klaus Fuchs in de Sov jet-Unie aan Ruslands „superkernbom". Volgens de Daily Telegraph, die com munistische bronnen aanhaalde, is Fuchs zes weken geleden naar de Gov- j jet-Unie gevlogen, waar hij een „ver bindingspositie" hef et gekregen tussen geleerden die aan de superbom werken en atoomdeskundigen in Oost-Duitsland. Fuchs heeft sinds hij in 1959 uit een Britse gevangenis werd ontslagen, ge werkt in het kemlaboratorium van Dres den in Oost-Duitsland. De 50-jarige ge leerde heeft in een Britse gevangenis negen en een half jaar van een veroor deling tot veertien jaar uitgezeten, we gens het uitleveren van Britse atoom geheimen aan de Sovjet-Unie. De man is, zo heeft hij verklaard, tot zijn daad gekomen, omdat hij van de gebroeders A. en H. van Zeist en kele honderden guldens had geleend, die hij vrijdagavond zou moeten terug betalen. Gebeurde dit niet dan zouden de broers daar bekendheid aan geven. Vrijdagavond ging Van der S. naar de broers om hen er toe te bewegen geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Hij had een gewicht van twee kilo uit de winkel van zijn tante in zijn zak ge stoken met de bedoeling er mee te slaan, als men niet tot overeenstem ming kon komen. Toen het hem duide lijk werd, dat de broers hun voorne men zouden uitvoeren en er niet ver der te onderhandelen viel, is hij met het gewicht gaan slaan. De beide mannen waren in de kamer toen dat gebeurde, eerst werd H. van Zeist het slachtoffer, daarna werd A. van Zeist, die de gang opliep, door de jongeman van het leven beroofd. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 7 sept. Het is hier gisteravond weer gekomen tot relletjes, waarbij Enschedese jongelui en Itali anen waren betrokken. Dc eersten, be lust op sensatie, lokten in de binnen stad vechtpartijen uit met de buiten landers. Zij trachtten bijvoorbeeld een jong meisje te bewegen zich tussen een groep Italianen te begeven en dan om hulp te roepen, waarna ze door de En schedese jongens „bevrijd' zou worden. Het meisje zocht echter bescherming bij de politie, die haar veilig buiten het centrum van de stad bracht. Terwijl de Spanjaarden in gebouw „Irene" bijeenkwamen om hun wensen kenbaar te maken aan een vertegen woordiger van de Spaanse ambassade, werd op de Markt een van hun land genoten door jongelui gemolesteerd. Toen dit in „Irene" bekend werd, ver liet een groot aantal Spanjaarden in opgewonden stemming de vergadering om te zien wat er aan de hand was. De politie had de zaak echter goed in de hand en trad krachtig tegen de op geschoten Enschedese jongelui op, daar mee ernstige vechtpartijen voorkomend. Een aantal opgeschoten jongens bleek met fietspompen, knuppels en ijzeren stangen te zijn gewapend, waarvan de politie er een tiental in beslag nam. Slechts hier en daar kwam het tot schermutselingen. Een van de jonge lui liep een gescheurd oor op, terwijl ook een buitenlander licht werd ge wond. Tegen een aantal Enschedese jongens maakte de politie procesver baal op. De sympathie van politie en publiek ging duidelijk uit naar de Ita lianen en Spanjaarden, die zich op een aantal plaatsen in de stad niet ongehinderd op straat konden bewe gen. Later op de avond, toen het in de stad wat "rustiger was geworden, zetten de Spanjaarden hun vergade ring in „Irene" voort. De oproep, gisteren door burgemees ter W. Thomassen tot de burgerij ge richt om goede verhoudingen met de Spaanse en Italiaanse arbeidskrachten te bevorderen, en zijn verzekering dat tegen onrechtvaardige maatregelen je gens de buitenlanders streng zal wor den opgetreden, heeft een gunstige uit werking gehad. Toch is bij de Span jaarden en. Italianen het vertrouwen nog niet teruggekeerd. Vooral de Spanjaarden nemen de zaak nogal hoog op. Gistermiddag kwam de heer Alcala, Spaans persattaché in ons land, hier met een deputatie van zijn landgenoten spreken om de gemoede ren wat te kalmeren. Vanmorgen zou er met 'n aantal fabrikanten een bespre king zijn over de voorwaarde, waar onder Italianen en Spanjaarden Twente eventueel zouden kunnen verlaten. In de kringen van de fabrikanten verwacht men dat de incidenten van de laatste dagen van voorbijgaande aard zijn en dat de rust onder de Spanjaarden en Italianen spoedig zaJ terugkeren. Er zijn besprekingen gaan de over de mogelijkheden, een nau wer contact tussen de buitenlanders en het bedrijfsleven tot stand te bren gen en ook meer aandacht te beste den aan de recreatie. Vanmorgen vernamen wij dat de Span jaarden besloten hebben naar Spanje terug te keren. Bij de koninklijke textielfabrieken „Nüverdal-Ten Cate" NV te Almelo is de staking van Italiaanse arbeiders zo goed ais geëindigd. Gisteravond om tien uur zijn de meeste Italianen, die ingedeeld zijn in de nachtploeg, weer aan het werk gegaan. Het betreft hier ongeveer drie-vierde deel van de buiten landse stakers. De overigen. Spanjaar den, waren naar de vergadering in En schede gegaan. Bü „Nüverdal-Ten Cate" hoopte men, dat ook de laatsten vandaag het werk zouden hervatten. Het besluit om de staking te beëindigen is genomen na dat aan de Italianen een schriftelijke mededeling was uitgereikt, waarin de burgemeester en de politie van Almelo verklaarden, dat tegen hen, die de bui tenlandse werknemers zouden lastig val len, met de meeste gestrengheid zou worden opgetreden. De dader is vervolgens bij een van de slachtoffers gaan zoeken naar een portemonnaie. Behalve een portemon- naie nam hij ook een portefeuille mee, waarin enkele honderden guldens za ten. Het geldkistje, dat hij voor het grijpen had, liet hij staan. De porte monnaie en de portefeuille heeft hij la ter in een greppel gegooid in de omge ving van de plaats van de moordaan slag. Volgens de' substituut-officier van justitie in Den Bosch, Mr. Booster, heeft M. van der S. veel spijt van zijn daad. De portemonnaie en de porte feuille, die hij uit het huisje van de gebroeders van Zeist heeft meegeno men, zijn gevonden op de plaats, die door Van der S. werd aangegeven. Mr. Booster heeft zijn bijzondere waardering uitgesproken voor het knappe speurwerk van de heren Lou- werse en Weterings, adjudanten van de districtsrecherche in Tilburg. Gistermiddag zijn onder eer grote be langstelling, ook van de zijde van re cherche en pers, de stoffelijke resten van de gebroeders Van Zeist op de al gemene begraafplaats te SprangCa- pelle ter aarde besteld. Ds P. J. Bos, Nederlands Hervormd predikant, leid de een korte rouwdienst in de aula van de begraafplaats, waar de lichamen der slachtoffers stonden opgebaard. Burgemeester M. v. Prooyen richtte zich tot de familieleden van de slacht offers en betuigde namens de gehele gemeente SprangCapelle zijn mede leven met de nabestaanden. Hierna werden de verzegelde kisten in een ge meenschappelijk graf neergelaten. iiiiiiiiiiitiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumiiiiiiiiiiii (Advertentie) BARTEUORI5STR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESWAATvC&U KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL-223596 Verwachting tot vrijdag, (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt afgewisseld door opklaringen en op de meeste plaat sen enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. Vrijdag: Zon; 6.02-1913 Maan: 4.06-18.42 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 7 sept. Een depressie die vanmorgen boven Denemarken aan kwam, heeft koude en zeer onstabiele lucht naar ons land gestuurd. Hierin kwamen de laatste 24 uur tal van zware buien voor, waarvan sommige met on weer. In IJmuiden werd vanmorgen 48, in Alkmaar 37 mm regen gemeten. De komende 24 uur blijft het te koud met middagtemperaturen van 15-17 graden en de kans op buien blijft groot. Eerst na morgen kan een rug van hogedruk een kleine verbetering brengen. Morgen ook nog te koel strandweer met nog een enkele bui maar ook zon nige perioden. Matige noordwesten wind. In de middag 16 a 17 gr., zee water 17 gr. Vooruitzichten: algemene weerbeeld blijft onbestendig. 24 uur 40 26 16 4 13 9 9 9 max mm Station Weer temp temp gisteren Jen Helder regen 16 10 Ypenburg zw. bew. 15 11 VUssingen zw. bew. 15 10 Eelde regenbui 16 10 De Bilt onweer 15 10 Twente regen 16 10 Eindhoven onweer 15 10 Zd-Lunburg regenbui 16 10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1