Schoenen poetsen met aerosol Belangstelling voor chemie I „Prefab"-schoonheid Helena RUBINSTEIN, is niet meer weg te denken grote koopvrouw in illusies IN HAAR LANGE LEVEN HEEFT ZIJ CULTUS IN COSMETICA STERK ZIEN ONTWIKKELEN Ik heb alleen vertrouwen in <2 Eet verstandig' ADVIEZEN over vermageri ngsdiëet „Ik ben een gewichtige vrouw" Het meest wonderlijke wezen van heel Italië GOED GEKLEED GAAN ■1 n nylons Meer rechten voor de Spaanse vrouw ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 PAGINA 15 Mr begmt mei Iwish I could be lazy, zei de beroemde schoonheids-speci aliste Helena Rubinstein met enigszins vermoeide, langzame stem, toen ze enkele dagen gele den, bij een „intiem etentje" met enkele persmensen, de vraag te beantwoorden kreeg, of ze niet moe was na wat ze die dag, be gonnen met een vroeg vertrek per vliegtuig uit Parijs, had gedaan. Per slot is ze in de tachtig. Pre cies hoe ver wordt niet onthuld, maar men fluistert dat het 84 is. MEER DAN 40 JAAR ERVARING NIET DUURDER DAN WASBAAR VERBAND; gebruik 't hygiënische Nefa wegwerp-verband ^^WWWWWWWWWWWWWWWWWW§WWWWWWW^W mmi «■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Na een buitenlandse reis komt men met nieuwe ervaringen thuis, op allerlei gebied. In het hypermo derne Stefans Hotel in Noorwe gens hoofdstad, Oslo, troffen wij in de goed geoutilleerde badkamer een lange glimmende papierstrook aan, waarop het verzoek gedrukt stond, je schoe nen hiermee te poetsen (waabij dus stilzwijgend het verzoek om daar de handdoeken niet voor te gebruiken, zo- nis hotelmisbruikers wel eens plegen te doen). Schoenen poetsen is uitgesproken ver- Velend werk. In Amerika heeft men al Spuitbussen, waaruit men de „shoe- Shine" op de schoen verstuift. Deze nieuwste schoenpoetsmiddelen zijn ge parfumeerd en men is er in een wip mee klaar. Insmeren en uitsmeren is •r niet meer bij. jM v l (Advertentie) MADRID, sept. (Reuter) Het Spaanse parlement heeft met algemene stemmen een wet goedgekeurd, die de vrouw meer rechten en een grotere vrijheid geeft. De grote bevoegdheden, die de echtgenoot ten aanzien van zijn vrouw heeft, zijn niet afgeschaft maar wel aanzienlijk verminderd. Een groot aantal functies, die tot dusver niet voor vrouwen openstonden zullen na 1 januari aanstaande door Vrouwen kunnen worden bekleed. Na die datum zullen vrouwen onder ande re busconductrice of ambassadeur kunnen worden. Thans heeft de Spaanse vrouw een getekende verklaring van haar echt genoot nodig om haar paspoort aan te Vragen of iets van haar eigendom te Verkopen. Van 1 januari zal men ervan Uitgaan, dat de vrouw toestemming heeft. Als blijkt dat de man bezwaren heeft, kan de vrouw om een rechter lijke uitspraak verzoeken. De rechter kan dan bepalen of dé bezwaren al of hiet gegrond zijn op misbruik van zijn ^echten of dat deze al of niet te kwader trouw handelt. Juridische ambten, zoals dat van rechter en openbare aanklager, hlijven ook krachtens de nieuwe wet hog voor de vrouw onbereikbaar. De bejaarde schoonheidsspecialiste bij haar aankomst op Schiphol. „No," zei ze met een bqna geïrri teerd gebaar van haar rechterhand, waaraan de grootste en meest exquise kostbare ring, die wij ooit hebben zien dragen, schitterde, toen de ober haar vóór het diner een blad met glazen champagne voorhield. Het gefeteerd worden zal ze grondig moe zijn, maar het hoort bij haar werk, dat ze van de grond af heeft opgebouwd. Ze werkt door in een onverzettelijk tempo, zoals ze haar leven lang ge werkt heeft met inzet van al de bril jante eigenschappen van haar ras en met een niet te blussen energie houdt ze zich aan dat werk vast in de onge lijke strijd van een langgerekt mensen leven tegen de tijd. Men kan er alleen maar respect voor hebben: voor een vierentachtigjarige die niet opgeeft en die een ijzeren gestel uitbuit om tot op zo hoge leeftijd de eigen zakelijke be langen na te vliegen: van Tanger naar Parijs, van Parijs naar Amsterdam en terug, dan naar New York, even later naar Israël. Ze is hier voor contacten met de verkoop van haar produkten in circa honderd zaken en ook om de tieners, die nu eenmaal de tegenwoor dige wereld bezitten, voor haar produk ten warm te maken. Ook heeft ze de plek teruggezien waar ze eens, lange jaren geleden, in Scheveningen heeft gewoond. Nu mag men over schijn en wezen der sohooriheidsverzorging nog zo ver schillend oordelen, feit is, dat Helena Rubinstein, een der grootste „koop vrouwen in illusies" (zoals een Ne derlands schoonheidsspecialiste zich eens heel geestig heeft genoemd) een (Advertentie) VanzeKsprekend.^"""" Want afleen ée specialisten, die Nefa damesverband creëerden, «■eten precies wat de moderne vrouw eist. Zekerheid in kwaliteit, dus zekerheid in bet gebruik. Nefa. bet allerbeste maandverband! betrouwbaar donszacht absorbeert over hele tampon zuivere celstof vast in vorm door planoform volkomen oplosbaar in stofvrije dozen voortdurend onder medische en chemische controle Nefa-Oranje 65 ct Nefa-Groen 75 ct Planoform: Nefa-Blauw 85 ct Nefa-Lila 95 ct Nefa-Rood 105 ct persoonlijke reclame is voor het niet toegeven aan de tand des tjjds. Met een soort onverschillige gratie draagt ze een met glinsterende steen tjes geborduurde creatie van Dior; ze moet zeer knap zijn geweest om na de acht kruisjes nog zo'n strak en impo nerend uiterlijk te bezitten en nóg het gitzwarte haar strak naar achteren gekamd te kunnen dragen. Alleen de ogen verraden dat na een heel lang en veelbewogen leven met al het tumult en de aandoeningen die het leven mee brengt, men innerlijk vermoeid is Maar ze is moe zonder te willen op geven. De smalle mond zegt alles over een energie die aandrijven blijft zolang het nog gaat. Ze reist in gezelschap van een jeug dige vrouwelijke helpster, sinds enkele maanden de Zweedse miss Lundberg, en een sales-promotor. Ze woont ner gens vast in haar vier verschillende woonoorden, onder andere in Parijs, Grasse en Amerika's hoofdstad, maar ze is het liefst in New York, in haar residentie van 26 kamers in Park Avenue. Ze wil de motor blijven, die de H.R. business, welke in 13 fabrieken over de hele wereld nu circa vijfhonderd ver schillende preparaten maakt en veer tigduizend mensen aan het werk heeft, in gang heeft gezet. Is ze eenzaam? Ze heeft twee zoons uit haar eerste huwelijk met de Amerikaanse journa list Titus. Een zoon is gestorven, maar ze heeft de vreugde van drie kleinkin deren. Zes jaar geleden stierf haar tweede man met wie ze kort voor de oorlog hertrouwde, de Russische refu gié prins Gourgielli. Ze draagt de ini tialen van Helena Gourgielli in gouden lettertjes op haar schoenen en haar avondtasje. Natuurlijk praat ze met het kleine gezelschap over haar preparaten en óver de zorg voor de huid. De zon moet men, als men geen achttien meer is, vermijden, zegt ze met de beslistheid en de autoriteit, die de onmisbare eigenschap moet geweest zijn bij de uitbouw van haar levens werk. Het weren van de onbarmharti ge zon die men nu zo aanbidt is au fond zestig jaar geleden het begin van haar hele carrière ge weest. Bü de eeuw-wisseling woonde de knappe jonge Poolse vrouw Helena Ru binstein in Krakau als de oudste van een Joods gezin met acht lochters. Om een liefdesverdriet kwijt te raken ging ze van huis en zo ver mogelijk weg, naar Australië, naar een oom die een schapenfokkerij had. Ze hield niet erg van dat leven, ze was intelligent en had grote belangstelling voor de weten schap, speciaal voor chemie. En het hele avontuurlijke bestaan in de „schoonheid" is voor haar begonnen door een potje crème dat ze uit Polen had meegenomen om haar mooie huid te beschermen tegen de brandende Australische zon. Het was een crème uit natuurprodukten, onder andere de bast van een bepaalde boom, samenge steld door een bijzondere Poolse schei kundige. Ze liet zich regelmatig potjes van die crème sturen en toen iedereen haar bewonderde om haar teint en haar vroeg hoe ze dat zo hield, begon ze haar schoonheidsmiddel uit te de len. Maar de vraag werd overstelpend en dat was de reden dat ze in een apotheek in Melbourne haar intrek nam, grote hoeveelheden crème bestelde en die ging verkopen. Toen was de zaak niet meer te stui ten. Ten einde raad schreef ze naar Polen om het recept, dat ze kreeg, zodat ze de crème zelf ging maken. Tenslotte kwam de vakman die het re cept had uitgevonden haar in Australië helpen. Van het verkopen van „schoon heid" tot het raadgeven aan vrouwen over het eeuwig begeerde, namelijk jeugd in een potje, was maar één stap. Door het raadgeven kwam vanzelf de behoefte aan meer kennis en ervaring en gedreven door haar belangstelling voor de samenstelling der stoffen, ging Helena Rubinstein, inmiddels gehuwd met de Amerikaanse journalist Titus, die haar zaakje propageerde, rondrei zen en haar licht opsteken bfj allerlei specialisten op gebied van scheikunde, biologie, dermatologie. De steen was aan het rollen. Toen ze in 1905 in Melbourne het eerste schoonheidsinstituut opende, was haar carrière gemaakt. Ze breidde haar schoonheidszorg uit met hulp van haar drie zusters, Cella, Manka en Stella, die m Londen en Parijs haar vertegen woordigsters werden. De tijdsontwikke ling zat haar mee, steeds meer vrou wen uit alle kringen werden mode- minded en bij de mode zoals die zich na de eerste wereldoorlog ontwikkelde, met Chanel aan de kop, (die even stoer is in haar ouderdom) hoorde make-up. Na de tweede wereldoorlog toen de werkende vrouw ontstond, die elke dag haar gezicht moet laten zien, namen de industrie en de cultus der cosmetica hun reuze-vlucht. Make-up-artikelen zijn uit het daagse leven niet meer weg te denken. Alleen in Amerika waar Rubmstem volgens haar zeggen het liefst is en waar ze het meest geïnspireerd wordt werd in 1957 vier miljard dollar uit gegeven aan schoonheidsmiddelen en schoonheidsverzorging. Men schat dat 95 procent van alle Amerikaanse vrou wen boven de twaalf cosmetica ge bruikt. En nu de vrouwen steeds ouder worden en in hun uiterlijk de tijd steeds meer tegen willen houden, is het eind van Rubinsteins levenswerk niet meer jn zicht. De wetenschap maakt de pre fabricated schoonheid steeds makkelij ker bereikbaar voor iedereen onder al le omstandigheden. Vanouds zijn Helena Rubinstein en Elizabeth Arden de grote concurren ten. Maar zoals Elizabeth Arden, die oorspronkelijk verpleegster was, ver der bouwde op het inzicht dat geeste lijke en lichamelijke gezondheid de basis is van alle uiterlijk schoon is Rubenstein steeds gedreven geweest door haar scheikundige belangstelling voor de samenstelling der produkten. Ze noemt zich dan ook „The first lady of beauty-science". Is het u wel eens gebeurd, dat ie mand met wie u aan het praten was, ineens zei: „heb je nooit tomatenpuree op je gezicht gelegd?" Ook die vrucht hoort tot de alchemie van Helena Ru binstein. De meest uiteenlopende na tuurprodukten, die de eigenschappen hebben de huid nog jong te houden, ver werkt ze in haar cosmetica. Niet alleen vitaminen en hormonen en zelfs placen ta, ook tomaat en komkommer, honing en gefermenteerde melk, Ierlands mos en Italiaanse peterselie, algen en vocht van waterlelies worden meegemengd. Zelfs wjjn. Helena Rubinstein, die het eerste jaar van haar activiteiten met haar zuster - ----- - Helena Rubinstein en baar jonge nicht Wala Rubinstein waren 2 jaar geleden op de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou. In de Rutinstein-stand werd iedere Russische bezoekster als ze dat wenste, een volledige gezichtsbehande ling gegeven. samen honderd duizend dollar maakte, heeft nu een vermogen, dat wordt ge schat op honderd miljoen dollar. Ze heeft een wereldberoemde kunstverza meling, waaronder een enorme verza meling moderne schilderijen. Zij heeft zich veertien maal door de beroemde schilders van haar tjjd laten vereeuwi gen en ze bezit een unieke collectie Afrikaanse kunst die wj eens hebben kunnen bewonderen, toen we in Parjjs op de lunch genood waren in haar mag nifieke huis aan de Quav de Béthue, met uitzicht op de beide Seine-armen. De ganse internationale modepers, in Parijs aanwezig tijdens de modeweek ontving ze in die kostbare omgeving met een gelijkwaardige grandeur. Er was eventjes een magnifieke winter tuin ingericht met alle lente-lieflijks dat de Rivièra op dat moment te bie den had. En tussen bloeiende mimosa en koerende witte duifjes in gouden kooitjes kon men de meest exquise hap jes nuttigen. De schenkingen, die ze doet, zjjn even vorstelijk. Onlangs heeft ze het museum in Tel Aviv in Israël een gehele vleugel cadeau gedaan om er moderne kunst in onder te brengen. De rijke tak van de „schoonheid" helpt de meestal arme tak van de schoonheid. De reis die ze binnenkort naar Tel Aviv maakt, is om er haar dertiende fabriek van schoon heidsmiddelen te openen. A. Bgl. Men zegt. de grootste kunstcollectie ter wereld. Dit is een hoekje Afrikaanse kunst in haar Parfjse woning. Ernstige gebreksziekten, zoals En gelse ziekte, komen in ons land niet meer voor, hoewel een zekere eenzijdigheid van het dagelijks voedsel geen zeldzaamheid is. Op het platteland bestaat in vele gezinnen de broodmaaltijd uit niet veel meer dan brood met spek en de warme maaltijd uit aardappelen met spek. De aardap peleters zijn nog niet uitgestorven! Ook in de steden waar alles gemak kelijk te koop is, is de voeding niet zel den eenzijdig, zij het op een andere wij ze. Het overmatig gebruik van suiker respectievelijk meelprodukten heeft al lerlei nadelen, waarvan tandbederf en vetzucht het meest in het oog lopen. Dat het te grote vetgebruik daar nog toe bijdraagt spreekt vanzelf, vooral als wij bedenken dat vet dubbel telt, d.w.z. ruim tweemaal zoveel calorieën levert. Het misverstand, dat vetzucht een uiting van een optimale gezond heid zou zjjn, is nog steeds niet uitge roeid. En over het wegwerken van over tollige kilogrammen bestaan de won derlijkste opvattingen, waarbij de ma gie van allerlei zogenaamde verma geringsmiddelen een belangrijke rol speelt. De huisvrouw met iets meer dan lagere-schoolkennis, die zich snel en zonder veel inspanning wil oriënteren over dit alles, kan veel wetenswaar digs lezen in een recente uitgave, ge schreven door twee diëtisten van het voorlichtingsbureau van de voedings raad. Deze instelling (.gevestigd Konin ginnegracht. 's-Gravenhage) is veel te weinig bekend onder de huisvrouwen. Slechts een enkeling weet dat zij daar tegen betaling van enkele centen vouw bladen en brochures kan bestellen van alle onderwerpen betreffende de voe ding, o.a. zoutloos dieet. Het is aan een kant begrijpelijk en te waarderen, dat men niet aan de weg timmert, maar thans plaatst de Voedingsraad zijn licht, althans voor de gewone huis. vrouw te veel onder de korenmaat. In ruim honderd bladzijden worden de grondbeginselen van de moderne voedingsleer uit de doeken gedaan. Enkele noodzakelijke theoretische be schouwingen zijn kort gehouden en lijken mij ook voor de leek gemak kelijk te volgen. Het hoofdstukje over de vitamines geeft in luttele bladzij den een beknopt overzicht van de ontdekking en het belang van deze zoveel besproken stoffen. De nagedachtenis van de Neder landse Nobelprijswinnaar Eykman komt er enigszins bekaaid af, als de schrijfsters zeggen, dat hij „als bij toeval" heeft ontdekt, dat een te kort aan vitamine BI de oorzaak is van beri-beri Eykman, Grijns en medewerkers hebben in het begin van deze eeuw door talrijke proefnemin gen dit verband juist willen aantonen, het feit dat zij aanvankelijk op een dwaalspoor zijn geweest, is hierbij niet van betekenis. Gemist in dit hoofdstukje heb tk de geruststelling, dat in ons land een gezond mens bij een normale afwis selende voeding geen vrees behoeft te hebben voor een vitaminetekort. In een weliswaar kort hoofdstukje wórdt aandacht besteed aan het ver band tussen „aderverkalking'(athero- matose) en de voeding. Over de gehe le wereld zijn hierover op het ogenblik onderzoekingen gaande. In een aantal publikaties wordt gewezen op een mo gelijke invloed van het vetgehalte van de voeding. Over het nut van een dieet rijk aan onverzadigde vetzuren om de aderverkalking te voorkomen respec tievelijk te stuiten bestaat nog geen eenstemmigheid, integendeel. De we tenschappelijke grondslag hiervoor is nog volstrekt onvoldoende. Yudkin, de Engelse autoriteit op het terrein van de voedingsleer heeft er herhaaldelijk op gewezen, dat deze problematiek niet zo eenvoudig is. In een boekje, dat in de eerste plaats bedoeld wil zijn voor de dagelijkse praktijk van het huisgezin, is dit hoofdstukje annex de betreffende recepten overbodig en op zijn minst prematuur. Een korte vermelding van de problematiek dienaangaande zou al méér dan voldoende zijn geweest. Uit eigen ervaring bij een aantal pa tiënten is mij trouwens bekend, dat net gebruik van onverzadigde vetzuren op het cholesterolgehalte van het bloed in de meerderheid van de gevallen geen noemenswaardige invloed heeft. Deze kritische kanttekening is in de eerste plaats bedoeld, om de aanstaan de lezeressen van dit boekje er van te weerhouden geld en moeite aan een der gelijk dieet te besteden en allerminst om af te doen aan de waarde van dit nuttige en waardevolle boekje als ge heel. De adviezen over „het" vermage- ringsdieet bijvoorbeeld zijn zeer behar tigenswaard! en ieder aanbevolen. In de laatste vijftig bladzijden worden e?n aantal smakelijke recepten gege ven, waarmee het gelezene in praktijk kan worden gebracht. Zij zijn zeer ge varieerd; men kan lezen over het gril leren van vlees (voordeel: smakelijk, met weinig vet bereid) en over het be reiden van gebak en dessert zonder te veel aan meel, boter of suiker. Aan het slot voor de liefhebsters van cijfers, de voedingsmiddelentabel. Eet verstandig met minder vet, J. J. C. Mantz en J. S. Omstein Uitgeverij: Van Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam DE BIJGELOVIGE HUISHULP ROME, september. r wordt ook hier een felle strijd gevoerd om het bezit van een hele, halve of kwart hulp in de J huishouding. Wij vragen allang niet meer of de aspirant-dienstbode goed kan koken, kan strijken en „deugdelijk" kan werken. Als zij slechts de faam heeft van eerlijk te zijn, dingen wij naar haar gunst als huwelijkspretendenten naar een meisje met bruidsschat. Onze Lucia is zulk een vurig begeerde hulp. En zij is het wonderlijkste wezen dat ik in Italië, waar buitenissige mensen heus niet schraal gezaaid zijn, ben tegengekomen. Zij is van het zeldzame soort, dat je ontwapent, als je op het punt staat kwaad te worden en dat je in een lach doet schieten als je in de zwartste aller buien bent. Lucia is niet het gewone type van begijn, ook al loopt zij op haar goudleren sandaaltjes de kerk plat, want als zij om acht uur, na haar dagelijkse mis, bij ons aanbelt, zit haar geestige apesnoetje al onder een behoorlijke laag poeder en haar brede lippen onder de nieuwste kleur lippenstift. Nog voor ik de deur open maak hoor ik haar al het nieuws uit het ochtendblad roepen: „de communisten hebben een zetel verloren" of „in Cuba is het weer hommeles" „Khroesjtsjev wil Berlijn hebben!" Even later kon digt zij ons aan, dat zij dit jaar een zeereis naar het Heilig Land zal maken en dat zij die avond de opera Butterfly zal gaan zien. Ik heb mijzelf allang afgewend, een opmer king te maken als zij een half uur te laat komt, want ik weet al bij voorbaat het antwoord: „Niet mijn schuld, signora, het werk van de duivel. Hij heeft het vandaag weer op me gemunt: mij te laat wakker laten worden, mijn portemonnaie doen ver liezen, dus geen krant voor u kunnen kopen Als ik haar een pluimpje geef, omdat zij die dag eens (toevallig) vlug en goed gewerkt heeft, wijst zij naar boven. „Ben ik niet mevrouw, het is Hij, de Heer". Elke dag, en het zijn er nu al plusminus zevenhonderd, is haar antwoord op oas: „dag, Lucia, tot morgen dan maar weer" onveranderlijk: „se Die vuole" (als God wil). Lucia verdeelt onze ochtenden gelijkelijk tussen hemel en hel en dit heeft niets sombers of eentonigs, want zij doet haar werk met een zeker nonchalant optimisme, ziet de humoris tische kant van mensen en dingen en lacht graag en veel. Wij menen, dat er in de moderne theologie niet veel meer over de duivel gesproken wordt, maar in ons huis is in de morgenuren de duivel haast bij zijn staart te grijpen. Wij krijgen lange verhalen van een vrouw, die door de demonio is bezeten. Haar vreselijke hoestbuien zijn niet het gevolg van een bronchitis, maar van de duivel, die zit te blaffen in haar borst. Die pijnen, dat overgevenallemaal de duivel. Er mag absoluut geen lokter bij komen en het mens mag ook niet naar het ziekenhuis. Alleen de exorcist en het wijwater kunnen hier helpen. Lucia heeft een handige manier om haar caprici- euze invallen te dekken met de, voor haar, volkomen duidelijke wil van God. Als een dienst haar niet be valt zegt zij dat zij weggaat omdat zij er geen roe ping te vervullen heeft. Wanneer zij niet kan op schieten met haar hospita, is het de wens van f. ■"-■xyv-rt:-- „Niet mijn schuldsignora, het werk van de duivel padre (de vader), dat zij er weggaat. Met de Vader bedoelt zij gewoonlijk pater Pio, want zij is een van de geestelijke dochters van de gestigmatiseerde capu- cijn van S. Giovanno Rotondo. Na de bekende maat regelen van de Kerk ten opzichte van het fanatiek gedoe rond pater Pio koestert Lucia een stille wrok tegen de „hoge heren van het vatikaan". Zij hebben geen geloof, zegt zij. Geloof hebben is immers alle wonderen aannemen, die op naam staan van pater Pio, van de madonna van de drie fonteinen, van de madonna van Siracuse enzovoort. Lucia profeteert op rekening van de g&ede pater: „het gaat mis met de zieke drogist van hiernaast. Ik heb de hele dag voor zijn genezing gebeden, maar vannacht is het portret van pater Pio van de muur gevallen en dat is een slecht teken." Op onze vraag naar een andere zieke antwoordt zij autoritair: „het is mij niet bekend dat hij doodgaat." Op een morgen ruikt zij rozengeur in onze keu ken, juist als er een uiensoep op het vuur staat. Rozengeur is een teken dat pater Pio geestelijk in de buurt is, dus, dat wij in zijn gunst staan. Bij een andere mevrouw daarentegen stinkt het naar gas en dit is niet zo maar gewoon, omdat er een gaskraantje openstaat. Nee, gas houdt verband met vuur en vuur is in de hel! Het veelbetekenend knipoogje van Lucia zegt de rest. Toen de triomf van de ruimtevaarder Titov met grote koppen in de kranten verscheen, stelde Lucia daar de triomf van de Madonna tegenover. Zij negeerde Titov en had het voortdurend over de triomf van het hart van Maria, over de triomf van de Madonna van Fatima. Volkomen onverwacht laat zij al haar mevrouwen net de vuile was en het vaatwerk zitten, omdat zij een telegram uit San Giovanni Rotondo heeft ont vangen om bij pater Pio te komen biechten. Zij heeft zich daarvoor op de lijst laten zetten en als zij niet direct aan de oproep beantwoordt is zij haar beurt kwijt. Pas na twee weken duikt zij op met souvenirs en zegeningen van „de Vader". Ook met allerlei ver halen over de wonderbare verschijnselen, die zich rond de goede capucijn voordoen. En tussen haar op getogen vertellen door rinkelt zonder ophouden onze elefoon: „Is Lucia terug? Wanneer kan zij bij mij komen?" „Gelukkig dat Lucia weer terug is. Laat zij nu aerst bij mij komen wassen!" „Lucia, ik heb een hele was te strijken. Wanneer? Vandaag? Morgen? Toe asjeblieft, Lucia, ik wacht al veertien dagen op je!" „Sono una donna importante" (ik ben een gewich tige vrouw) zegt Lucia en haar oogjes knijpen zich dicht in een guitige lach. STINE PISANI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 15