75 jaar nieuwe historie ZITTENDE DIENSTBODE Mr. A. G. A. ridder van Rappard vijfentwintig jaar burgemeester Zestig jaar „Gen. Cronjé" in Noord 100 jaar in landelijke sfeer Vogelenzang en Spaarne HAARLEMS DEKENAAT TWEE JUBILERENDE KERKEN k/ógt Jiêt vöGxlicnx® latere Neo-gothiek ontdaan van zijn schilderachtigheid IN Spaarne-kerk: SOLEX Twee zilveren armbestuurders Vogelenzang: „Leef je leven" HARDEBELT Cosmetique sans Soucis HennlSende ZIEKENHUISNOTA NU VERSCHENEN N. PH. ORKEST NU 70 MAN STERK Orgelbespeling in de Grote Kerk ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3 Celeerde bouwpastoor Volwaardige kerk O T O f 395.— NAAIMACHINES ZIG-ZAG 350.- HAARLEM, 9 september Twee kerken in het Haarlemse deke naat zullen binnenkort jubileren. De kerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart te Vogelenzang is aan haar eeuwfeest toe, de aan Onze Lieve Vrouw Rozenkrans en St. Dominicus toegewijde kerk aan hef Spaarne bestaat vijfenzeventig jaar. Twee neogotische kerken, mei ieder een heel eigen sfeer. Ze zijn vergroeid met hun omgeving, waaruit ze niet meer weg te denken zijn. Ieder ook met een verschil lend getinte gemeenschap daaromheen, waarbinnen de kerk reeds enkele geslachten lang het middelpunt vormt van het geestelijk leven. Vogelenzang gaat zondag 24 september feestvieren, de Spaar- nekerk komt een week later, op zondag 1 oktober, Rozenkranszondag. In beide parochies is een feestelijk program samengesteld ter viering van het jubileum. „Zittende dienstbode", een tekening in zwart krijt van Isaac Israëls (18651934), te zien op de expositie „Jac. van Looy en zijn tijd genoten" in Huis Van Looy te Haarlem. Isaac Israëls hoorde met George H. Breitner, Willem Witsen en Floris Verster tot de bekendste tijdgenoten van de Haarlemmer Van Looy. De tentoonstelling, die een boeiende keuze bevat uit het werk (voornamelijk tekeningen en aquarellen) van een groep min of meer verwante figuren, van wie nog te noemen zijn Willem de Zwart, Suze Robertson, Dijsselhof en Van der Valk, duurt nog tot 16 september. In Vogelenzang zijn wij op bezoek ge weest bij pastoor H. J. C. v.d. Burg, een rijzige figuur, die nu sedert 1950 herdert over een parochie van ruim 1500 zielen. Zijn pastorie en kerk liggen wat terzijde van de grote weg. Een landelijke laan voert naar de kerk, die honderd jaar geleden gebouwd op een terpzich voorzichtig verheft bo ven het geboomte. De toren markeert fit: wijde omgeving en laat als eenling zijn gezag gelden in de dorpse stilte, die buiten de met even gevaar lijke als verrassende bochten opgesier de verkeersweg, weldadig aandoet. Hier ligt het motorisch geraas verstomd en leeft het dorp bij de gratie van de vogelenzang. Een idylisch beeld. Vo gelenzang is onder de rook van Haar lem nog een idylle. De mensen moeten hard werken en hebben weinig preten ties. Zij vormen een vriendelijke ge meenschap, welke de buitenstaander als bij verrassing ervaart. Het leven schijnt daar sinds eeuwen rustig van de ene op de andere dag te zijn overgegaan. Schokkende gebeur tenissen. Er zijn er niet zoveel genoteerd. Wat er in het verleden gebeurde, ging mondeling van geslacht op geslacht. Veel drukte werd er niet gemaakt. Neem bijvoorbeeld de geschiedenis van de parochie. Daarvan is weinig be kend. Een paar namen, een paar jaar tallen. De historicus moet maar zien, ze aan elkaar te knopen. De boeken noe men 1648. Dat is het eerste jaartal. Toen moet een zekere Petrus van der Wielen verlof hebben gekregen, een kerkje te bouwen aan de Koekoek in Boekènroo- de. Er zijn nog verschillende andere namen bekend van priesters, die in Vo gelenzang gewerkt hebben. Maar veel weet de historie over hen net te vertel len. Aymericus v. d. Capelle was in 1787 in Vogelenzang. Hij was aarts priester van de noordelijke provincies en Zeeland. Bij Adrianus Jacobus Hen- ricus Coppens komt men op bekend ter rein. Van hem ,,een verlicht man" Wordt geschreven, dat hij geregeld bij Jacob van Lennep op „Woestduin" kwam schaken. Hij gebruikte daar ook wel de maaltijd, soms mede in gezelschap van Nicolaas Beets. Pastoor Coppens werd in januari 1854 opgevolgd door de hooggeleerde Borret, die aan het Warmondse se minarie theologie had gedoceerd. Zijn vader was minister van justitie. Bor ret zou de man zijn, die de huidige kerk van Vogelenzang zou bouwen. In 1858 werd met de bouw begonnen, nadat Haarlems eerste bisschop, mgr. F. van Vree, de eerste steen had ge legd. Pas drie jaar later werd de kerk, op 24 september 1861, geconsacreerd door mgr. P. Wilmer, de opvolger van mgr. Van Vree. Borret heeft zich financieel niet onbetuigd gelaten. Hij schonk 10.000 voor de bouw, de Haarlemse klopjes, die naar Voge lenzang waren getrokken, schonken 20.000. De geleerde bouwpastoor mocht zjjn naam dus wel voor altijd aan de kerk verbinden. Hij heeft dat ook gedaan. De fraaie koorbank in het priesterkoor draagt zijn wapen en is opgetooid met de afbeeldingen van z\jn drie patroon-heiligen, Hubertus, Josephus, Theodorus. Trouwens, aan Borret heeft de kerk van Vogelenzang een koninklijk bezoek te danken. Een gedenksteen in het por taal van de kerk houdt de herinnering vast aan het bezoek van „Hare Maje steit Sophia Frederica Mathilde, konin- ginne der Nederlanden. Sophia was de eerste echtgenote van Koning Willem III en bezocht de kerk van Vogelenzang op 11 november 1870. Onder de opvolgers van Borret is de Vogelenzangse kerk verfraaid, dank zij de vrijgevigheid van de parochianen. Verfraaiing en... verval. De laatste ja ren vooral was de kerk een stoffig en vervuild gebouw geworden. Na ingrij pende restauraties kon het interieur opgeknapt worden. Als ftestgave van de parochianen is de kerk opnieuw ge schilderd, en wie nu binnentreedt, treft er een propere, in licht gewaad gestoken kerk aan, waar de neogothiek ontdaan is van alle krullen en tierelantijnen, die een later geslacht er op geplakt heeft. Onder de opvolgers van Borret, de pastoors Scheiberling. Zondag, Schalke, Bürwinkel, Bührs. Terra en Van der Eem, en nu onder pastoor Van der Burg is Vogelenzang de oase gebleven van dorpse stilte. Misschien, dat de juke-box van Rusthoek een schreeuw in de stilte geeft, maar de vogelenzang is sterker. Het zij zo. De parochianen zetten de herdenking van het eeuwgetij in met een plechtige requiemmis, dinsdag 19 september 's a- vonds om kwart over negen. Donderdag 21 september is er 's avonds om acht uur een herdenkingsbijeenkomst in de kerk. Het vernieuwde orgel zal inge speeld worden door Jan Schouten, or ganist van de kathedrale basiliek. Vrij dag, zaterdag en zondag wordt een tri duüm gehouden met verschillende plech tigheden. Op de laatste dag, zondag 24 spetember, is de plechtige hoogmis om tien uur. 's Avonds om acht uur wordt in de kerk „Elckerlyc" opgevoerd. IIIIMllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIKI Het stemmige priesterkoor in de kerk van Onze Lieve Vrouw He melvaart te Vogelzang, welke hon derd jaar geleden gebouwd werd naar ontwerp van de Leidse archi tect Th. Molkenboer. Ter rechter zijde van het altaar de koorbank, welke de herinnering aan bouw pastoor Borret levendig houdt. mini in ii minimum ii ui mini iiiiimiiiiiiimi! Langs het Spaarne wordt het stadsbeeld aan de zuid-oost zijde beheerst door de forse toren van de kerk, nabjj de Lieve Vrouwe Gracht. Men kan zich nu moeilijk voorstellen, dat het ooit anders is geweest. In ieder seizoen, nu reeds vijfenzeventig jaren lang, bepaalt de kerk mede de sfeer van deze Spaame-hoek. Maar wil de wandelaar er het meest van ge nieten, dan moet hij komen, wan neer de meeuwen boven de bedrij vigheid op het water en langs de walkant in vorstelijke glijvluchten hun eigen spel spelen. Ooit is dat anders geweest, toen de huisjes daar zich laag en rustig aaneen rijden. Dat was nog in de dagen, dat de parochianen van het Spaar ne kerkten in het huiselijke kerkje van St. Dominicus of liever hun heil zochten bij St. Thomas van Aquino. In de Haarlemse kerkgeschiedenis neemt het „Spaarne" een belangrijke plaats in. Na de reformatie, toen de rooms-katholieken van hun kerken be roofd waren en in schuilkerken moesten samenkomen, kwamen na de Jezuïeten en Franciscanen ook de Dominicanen naar Haarlem. Omstreeks 1620 stichtte de Dominicaanse Boudanus op de mout. zolder van de bierbrouwerij „De Drie Klaveren" zjjn statie, een kerkje, waar zijn gelovigen bijeenkwamen. De gevel steen boven de deur van de pastorie herinnert daar nog aan. Dat was het begin van de huidige Spaarne-parochie. De statie was officieel gelegen aan de toenmalige Aghtestraat, thans Antho- niestraat. In de nabijheid lagen nog ver schillende andere staties, onder meer die van Sint Bavo aan de overzijde van de Dominicus en die van St. Thomas, ook bediend door de Dominicanen, aan de Osenhoofdsteeg, tussen Spaarnwouder- straat en Gravenstenenbrug. De Dominicanen bleven tot in het be gin van de achttiende eeuw in Haar lem. De stedelijke overheid was niet bij zonder gesteld op monniken en toen in 1731 pater Van Lier overleed, ging de Dominicus over naar de wereldheren. De eerste seculiere pastoor werd Ge- rardus Immerman. die opgevolgd werd door pastoor Donker. Onder diens op volger, pastoor Somveen, kregen de pa rochianen een nieuwe kerk, een echte kerk, waarvan de „indrukwekkende" gevel aan de Achterstraat stond. Daar hebben zij nog gekerkt onder de pastoors Munnikreede, Gallenkamp en Franke- mölle. Deze laatste, die in 1843 naar Haarlem kwam, zou de stichter wor den van de huidige kerk aan het Spaar ne, gebouwd naar ontwerp van architect J. Margry, een leerling van de grote Cuypers. De eerste plannen werden in 1873 gemaakt, een bouwfonds werd ge vormd en in 1883 werd met de bouw be gonnen. Op 28 mei 1885 consacreerde de bisschop van Haarlem, mgr. C. Bot- temanne, de nieuwe kerk, welke dus vorig jaar vijfenzeventig jaar bestond, maar welker jubileum nu een jaar la ter wegens bijzondere omstandigheden gevierd wordt. De kerk werd toegewijd aan Onze Lieve Vrouw Rozenkrans en de H. Dominicus. Tegelijk werd de oude Thomas, welke als bijkerk van de Do minicus had gefungeerd, opgeheven. De Spaarne-parochie had nu een volwaardige kerk gekregen, opgebloeid in de neo-gothiek. Er is daar altijd een aparte stemming blijven hangen, waarin de ban met het verleden op een of andere manier sterk is blijven leven. Aan de pilaren tronen de twaalf apostelen, destijds vervaardigd door Stracke. De milde giften der parochia nen hebben de pastoors in staat gesteld, de kerk in de loop der jaren te ver fraaien. Die verfraaiing dient men dan te zien naar de mode van de tijd, en vooral naar de smaak, die niet altijd de gelukkigste was. Sommige ramen in de kerk getuigen daar nog van. Soms echter wordt de bezoeker verrast door geslaagde versieringen. Als hij ter linkerzijde de Lourdesgrot geac cepteerd, blijft hij ter rechterzijde ver tering, blijft hij ter rechterzijde ver rast staan bij het Gerardus-al- taar met een Gerardus-beeld van Jan Verdonk waarboven Levinus Tollenaar een kleurige levensgeschie denis van de heilige redemptorist heeft geschilderd. Na de pastoor Frankemölle, hebben nog de pastoors Thunissen, Vlaming, Schrandt, De Vlieger en Beenakker aan het Spaarne geherderd. Zij hebben ieder hun eigen stempel op de parochiege meenschap gezet, welke nu geleid wordt door pastoor W. C. van Gastele. Laatst genoemde heeft verschillende verande ringen aangebracht, die ook verbeterin gen zijn geworden. De verplaatsing en vervanging van de preekstoel is er een van. Bovendien is nu ook deze kerk ont daan van zijn schilder-achtige „luister". De neo-gothiek heeft weer zijn oude rechten gekregen door het lichtgrijs, waarop het prachtige metselwerk zijn strakke bogen maakt. In die stemming gaan de parochianen hun kerk-jubileum vieren. Zondag 1 ok tober wordt het feest gevierd met een pontificale hoogmis, op te dragen door mgr. dr. J. E. van Dodewaard. De daaraan voorafgaande week staat in het teken van de bezinning. Voor de verschillende groepen in de parochie worden conferenties belegd, te houden door pater Paternus de Booy, francis caan. De bezinningsweek sluit vrijdag 29 september met een avondmis. Advertentie) „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX-SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. - TELEF. 57455 (Advertentie) Make up - Gezichtsmassage ZIJLSTRAAT 73 TtL 10S42 I» ARFUMERIÊÉN SCHOONHEIDSSALONS Mr. A. G. A. ridder van Rappard is volgende week vrijdag vijfentwin tig jaar burgemeester. Van die pe riode bekleedt hij elf jaar dit ambt in Heemstede. De ingezetenen daar hebben hem leren kennen als een man, die een hoge opvatting heeft van het ambt en die dat met grote waardigheid vervult. In zijn ambts uitoefening spreidt hij ten toon een aantal goede vaderlandse eigen schappen, zoals liefde voor Koningin en Vaderland, eerbied voor ander mans overtuiging, godsvrucht en verantwoordelijkheidsgevoel voor wat hem is opgedragen. Daarenbo ven houdt de heer Van Rappard van decorum. Aan veel is dat te merken, het meest aan de taal, welke hij vooral bij officiële gelegenheden be zigt: zij is van een indrukwekkende ouderwetsheid. In de jaren, dat hij aan het hoofd van de Heemsteedse gemeente staat, heeft burgemeester Van Rappard aandacht moeten schenken aan een groot aantal zaken, waaraan de be hartiging als gevolg van de omstan digheden niet altijd even gemakke lijk was. Men behoeft slechts te den ken aan de moeilijke financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten, welke jarenlang heeft geduurd, aan de tergende woningnood en aan de alsmaar kleiner wordende autono mie van de gemeente. Het dient ge zegd, dat burgemeester Van Rap pard steeds gevaren heeft op een kompasstand, die hem goed leek. ook al is er wel eens „bijgestuurd" door de gemeenteraad. Zoals ieder bestuurder, bezit ook hij enkele stokpaarden, welke hij op geregelde tijden berijdt. Een ervan is een hoog, opgevoerde mobiliteit van het politie-apparaat, waaraan hij om andere dan alleen ambtelijke re denen zijn hart heeft verpand. Die voorkeur is begrijpelijk en min of meer vanzelfsprekend, als men be denkt, dat de Heemsteedse politie naast haar gewone taken een groot deel van het seizoen intensief be trokken is bij de regeling van het toe ristenverkeer. Voorts mag de sport zich verheu gen in de warme belangstelling van de heer Van Rappard, die in het ver- iiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM' leden niet minder dan zes maal heeft deelgenomen aan de Elfstedentocht. De plaatselijke sportverenigingen hebben in hem een pleitbezorger voor hun belangen. Burgemeester Van Rappard staat, wat de waardering voor de kunst be treft, aan de conservatieve kant; hij heeft een voorkeur voor sigaretten, die hij altijd in een lang pijpje rookt en een grote genegenheid voor die ren, in het bijzonder voor honden. Advertentie f electr in l> koffer Grote Houtstraat 181 Haarlem De parochie van Sint-Jan aan de Amsterdamstraat heeft zondag 10 september twee jubilarissen. Het zijn de heren B. Reijnders, Zomer- vaart 134, en H. van der Horst, Duncklerstraat 41. Beiden zijn zon dag vijfentwintig jaar lid van het parochieel armbestuur. De heer Reijnders is voorzitter, de heer Van der Horst tweede voorzitter. Gedu rende een kwart eeuw hebben zij zich verdienstelijk gemaakt voor en in hun parochie, waar zij als arm bestuurders de nood in vele gezinnen konden verlichten. Beider jubilea wordt zondag tij dens de hoogmis in de parochiekerk gevierd. Daarna is er een feestelijk ontbijt in het parochiehuis aan het Teylerplein. Van half een tot één uur bestaat, eveneens in het parochie huis, gelegenheid de beide jubilaris sen te feliciteren. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIflIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllilllllllllllll Dit jaar is het zestig jaar geleden, dat de Gen. Cronjéstraat in Haar lem-Noord bij beslissing van de ge meenteraad van Schoten haar naam kreeg. De „Haarlemse" woningen van de Transvaalbuurt werden ge bouwd op Schotens grondgebied, dat wegens de annexatie van Schoten door Haarlem in de twintiger jaren bij de gemeente Haarlem kwam. De huizen werden gebouwd op het ter rein van het oude klooster van de re guliere Kanunniken van Sint Augus- tinus. Van de doodse stilte, die zestig jaar geleden in deze buurt heerste, is nu niets meer te bespeuren. Vooral de Gen. Cronjéstraat heeft een indrukwekkende verandering on dergaan. Wij drukken hierbij een be kend plaatje af, dat een beeld geeft van de bijna troosteloze sfeer, die de ze straat toen kenmerkte. Thans is de Cronjé een uitbundige winkel straat geworden, die duizenden men sen trekt. De winkeliers van de Gen. Cronjéstraat en het Julianapark heb ben het straat-jubileum dankbaar aangegrepen voor een zakelijke ac tie, welke thans haar beslag krijgt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiii -**» t r l f t - i i .y.v//.v.,.v.v.v.\v/AV.v.v.v.v.v;* - v.'.v w.w.v.v.v.v.v •y.v.w.w.v.v.v.v.v.v.\v.v.v.\v«« \v.v.'.y.y w/,*Av.v..y M w m %v.\v HAARLEM, 9 september Thans is de nota van B. en W. verschenen waarin wordt voorgesteld een nieuw ziekenhuis in Schalkwijk te bouwen ter vervanging van het Sint Elisabeth's of Groote Gasthuis aan de Gasthuisvest. De bouwkosten van dit ziekenhuis, dat een capaciteit van zeshonderd bedden krijgt met een uitbreidingsmogelijkheid tot zeven- a zevenhonderdvijftig bedden, worden geraamd op negenendertig mil joen gulden. In onze courant van zater dag 26 augustus hebben wij uitvoerig over deze nota. die in extra-zitting van de Haarlemse gemeenteraad op 27 sep tember zal worden behandeld, bericht. De Katholieke Jonge Midden stands Vereniging (K.J.M.V.), afde ling Haarlem, gaat woensdag 13 sep tember haar nieuwe seizoen openen. Als thema voor het seizoen 1961-1962 is gekozen „Leef je leven". Daarop zullen de activiteiten der K.J.M.V.. welke bedoeld is voor de jongerer uit de middengroepen, worden ge inspireerd. De drie belangrijke a.^ pecten van dit thema zijn: „De zir van de arbeid". „De zin van de vrije tijd" en „De parochiegemeenschap en de oecumene". De openingsavond op 13 september begint met een H. Mis om kwart over zeven in de kapel aan de Ko ningstraat. Om acht uur volgt het souper, om half negen wordt een in leiding gehouden over het jaar thema. Uiteraard is er ruime gele genheid tot discussie. iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiim HAARLEM. 9 sept. Het Noordhol lands Philharmonisch Orkest is uitge breid tot zeventig musici. Bij de eerste violen is benoemd mevrouw Th. de Loor van het Overijssels Philharmo nisch Orkest, bfl de tweede violen me vrouw M. Ileri van de Groninger Or kest Vereniging. De heer E. P. Petit is benoemd bij de celli en de heer A. Ga.se bü de contrabassen. Als vijfde hoornist is aangesteld de heer J. van Maanen uit Den Haag. Bij de trompetgroep zijn vertrokken de heer G. Conrath en de heer W. Hars hagen. die vervangen zijn door de heer B. Zaal, tweede plaatsvervangend eer ste trompet en de heer W. J. Veerman, derde trompettist. Bij de trombones is benoemd de heer J. Rosenhart uit Vo gelenzang en bij het slagwerk de heer N. ie Large uit Amsterdam. Thans zijn er nog twee vakatures, namelijk bij de alten en contrabassen, welke niet vervuld konden worden. N.Ph. Orkest speelt 14 sept. weer in... HAARLEM. 9 september De orgel concerten in de Grote Kerk worden ko mende week verzorgd door Albert de Klerk. Voor het eerste concert, dins dagavond van acht tot negen uur, staan werken op het programma van Vival di. Bach, Mozart, Mendelssohn en Liszt. Donderdagmiddag van drie tot vier uur speelt Albert de Klerk werken van Bruhns. Böhm, C. Ph. Em. Bach, Flor Peeters en Hendrik Andriessen. De or gelconcerten zjjn vrfl toegankelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3