lugub ere Politie doet vondst op zolder Vrouw vermoord, man door gasver stikking omgekomen LAMPENKRONEN KRIJGEN GROTE BEURT R.-k. onderofficieren bezorgd over aanvulling korps RESERVE-MAJOOR MAAKT VALSE DECLARATIES Slotconcert van het Bossche vocalistenconcours Eerste Ambonezen behouden op Ambon aangekomen Examens PAUL VLAANDEREN en Breguet helpt Fokker met Friendships Jongetje valt van tien meter hoogte Mr. Jonkman over Gerbrandy Roemeense vrouw begint proces Bezoldiging is onvoldoende aantrekkelijk Boeken en prenten van Okamura Brabants Orkest heter geworden BLOEDIG DRAMA IN DELFT Vromen Papier gaat zeer bevredigend Nieuwe Memisa-cursus begint maandag Een groot Nederlander VROUW GESTIKT IN PRUIMEPIT JUBILEUMVERGADERING ST. MARTINUS Bankwerker H jaar in cel wegens heling 25.000 uit een Haags modehuis verduisterd In Den Haag Geriatrisch congres Expositie in Leiden GEMENEBEST over Engeland en Euromarkt Twentsche Kabel kan nieuw bedrijf bouwen Plastickabel voor PTT Spaanse pogingen tot lidmaatschap van EEG Aldus blijkt uit brief van dominee Postbode bezweken na aanrijding Onderscheiding Benoemingen Afscheid WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 PAGINA 2 Tegen gemeente Den Haag Intern, filmfestival voor godsdienstige films N. (Van onze correspondent) DELFT, 13 sept. Door ongerust ge worden omwonenden gewaarschuwde politiemannen hebben gistermiddag een gruwelijke ontdekking gedaan in een huisje aan het Oosteinde. In de keuken werd het stoffelijk overschot aangetrof fen van een man, op de zolder het met bloed overdekte, levenloze lichaam van een vrouw. Door sectie werd vastge steld dat de vrouw door worging en de man door gasverstikking om het leven is gekomen. Het gasstel was van de slang gerukt en het gas stroomde vrij het huisje in. De gaslucht en het feit, dat men de bewoners sinds zondagavond niet meer had gezien, leidden er toe dat het dra ma aan het licht kwam. De conclusie van de politie na het langdurig onderzoek is, dat de dertig- Jarige vrouw door de man, een twee- endertigjarige fabrieksarbeider, op zol der om het leven is gebracht en dat deze daarna beneden, in de keuken, de hand aan zichzelf heeft geslagen. Om trent het motief voor de misdaad was gisteren nog niets bekend. De beide mensen woonden al enige tijd samen in het bewuste huis. Zij leefden niet in onmin en stonden bij de buren niet slecht bekend. De vrouw was getrouwd en had vijf kinderen. Zij en haar man leefden echter gescheiden en de kinde ren verblijven elders. Een vonnis van echtscheiding was nog niet uitgespro ken. Wel was men met de procedure bezig. De politie werd gealarmeerd door een bewoner van de steeg nadat twee buur vrouwen de gaslucht hadden geroken, die uit het huisje kwam. De gordijnen waren de hele maandag gesloten geble ven en de bewoners had men niet ge zien. Maar de bewoners waren nogal eens weg. De man had maandagmid dag om twee uur moeten beginnen op de kabelfabriek waar hij werkte. Zijn afwezigheid was wel opgemerkt, maar een onderzoek had men niet ingesteld. Wel had men een broer, die ook op deze grote fabriek werkt, naar een re den van de afwezigheid gevraagd. Na de alarmering forceerde de poli tie de woning. De deur zat op het nachtslot en ook de deur naar de klei ne achterplaats was dicht. Op last van de officier van justitie in Den Haag, mr. G. J. de Lint, werd na het vinden van de lichamen de opsporingsbijstand AMSTERDAM, 9 sept. In verband met het toenemend aantal civiele en militaire rders bij de Fokkerfabriek en de gespannen arbeidsmarkt in ons land heeft Fokker enige tijd geleden contact met bevriende buitenlandse vliegtuigindustrieën opgenomen om te komen tot een internationale samen werking in de Friendshipproduktie. Naast de seriefabricage van de Friend ships, waarvoor regelmatig orders binnenkomen, is Fokker de hoofdaan nemer in de F 101 Starfighterproduk- tie van de noordgroep, terwijl tevens componenten voor het marine patrouil levliegtuig de Breguet 1150 atlantic worden vervaardigd. Besprekingen net de Louis Breguet hebben geleid tot een contract met de ze Franse fabriek, waarbij deze een aantal componenten voor de Fokker F 27 "ersies zal gaan bouwen. Breguet zal geleidelijk de produktie van romp, met uitzondering van het rompvoorstuk, alsmede van de staartstukken, kleppen en rolroeren overnemen, in de eerst volgende weken zullen 60 a 70 technici van Breguet bij Fokker zich inwerken in de fabricage van die delen, die door de Franse industrie zullen worden ge maakt. Over vier a vijf maanden zal Breguet deze produktie geheel hebben overgenomen. Alle werkzaamheden zullen in Frank rijk in de Breguetfabriek in Biarritz worden uitgevoerd. De componenten zullen langs de weg naar Fokker's Friendshipsproduktielijn op Schiphol worden aangevoerd. ROTTERDAM, 13 sept. Een tien jarige jongen, Th. Hopman, is gisteren met zeer ernstige verwondingen opge nomen in het Dijkzigt-ziekenhuis na een val van tien meter hoogte. Het jongetje was in een huizenblok in Hoog vliet in de Coreanderstraat op de vier de etage op een balustrade geklom men. DOETINCHEM, 13 september De directie van Vromen en Papierfabriek „Doetinchem" deelt mede, dat de gang van zaken gedurende het eerste halfjaar 1961 zeer bevredigend is geweest. De omzetten waren 14 procent hoger dan in de overeenkomstige periode van 1960, waarbij ook de stijging van het netto winstcijfer niet achterbleef. Op het ogenblik zijn alle afdelingen van het bedrijf goed van orders voor zien, zodat, indien zich geen plotselinge onverwachte gebeurtenissen voordoen, ook voor het tweede halfjaar 1961 goede verwachtingen bestaan. ROTTERDAM, 12 sept. De voor zitter van de Memisa, mgr B. G. Hen- ning, deken van Rotterdam, opent maandag de 29-ste medische hygiëni sche cursus voor missionarissen. Hij draagt dan voor het welslagen ervan een H. Mis op. Drieënveertig docenten artsen, specialisten en hoogleraren van wie veertien niet-katholieken, verzorgen deze cursus, welke gegeven wordt in het St. Franciscus Gasthuis alhier. Er zijn evenveel cursisten als do centen, namelijk drieenveertig, te we ten negentien paters, een broeder, tweeëntwintig vrouwelijke religieuzen en een leke-missiehelpster. gewaarschuwd. Spoedig arriveerden prof. W. Froentjes en mej. dr. A. Jan sen. beiden van het gerechtelijk labora torium in Den Haag. Later kwam ook dr. J. Zeldenrust, patholoog-anatoom, eveneens van het gerechtelijk laborato rium. De lichamen werden voor sectie naar het Gasthuis gebracht. In het huisje zag het er keurig uit. Er stonden nog pas kortgeleden aange schafte meubels. Er was nieuw behan gen en geverfd. Het paar moet in de nacht van zondag op maandag om streeks twee uur zijn thuisgekomen. Als er in de loop van de nacht of in de morgen ruzie is ontstaan, dan heb ben de buren daarvan in elk geval niets gemerkt. DEN HAAG, 12 sept. Bij de aan vang van de vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter mr. J. A. Jonkman, het overlijden van prof. Ger brandy herdacht. Hij herinnerde er aan, dat prof. Gerbrandy van 3 sep tember 1940 tot 24 juni 1945 minister president is geweest. ,,Als zodanig werd hij geroepen om naast konin gin Wilhelmina in een centrum van de oorlogvoering te midden van en aan de zijde van onze bondgenoten, leiding te geven aan ons aandeel in de voort gezette strijd". „De enquête commissie uit de Twee de Kamer der Staten-Generaal", zo zei- de mr. Jonkman, 's van oordeel, dat het een van de grote verdiensten is ge weest van het eerste ministerie Ger brandy, dat het een zekere terughou dendheid bij onze gealieerde vrienden tegen het einde van de zomer van 1940 tegenover het Nederlandse kabinet bin nen enkele maanden heeft weten te overwinnen en het prestige van de Ne derlandse zaak volledig heeft hersteld. Nadat de spreker Gerbrandy „een groot Nederlander" had genoemd, zie mr. Jonkman tenslotte:" „Tegen nieuwe rampen is Neder land evenwel niet gevrijwaard. Wan- meer die ooit zich mochten voordoen, in welke gedaante dan ook, binnen af zienbare tijd of in later jaren, dan zal menig Nederlander in het licht van, en naar de eisen van die tijd uit Gerbrandy's voorbeeld in de tweede wereldoorlog bezieling putten." De minister van Justitie roemde in jjrof. Gerbrandy de vastberaden, nim mer twijfelende leider van de Nederland se regering in oorlogstijd. De Kamer nam ten teken van rouw een minuut stilte in acht. Op de gereserveerde tri bune waren aanwezig de leden van de Nieuw-Guinea Raad, die thans een be zoek brengen aan Nederland. DEN HAAG, 12 sept. Een 41-jarige Roemeense juriste, die tijdelijk in ons land verblijft met een toelage van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is een proces begon nen tegen de gemeente Den Haag. Zij doet dit op grond van het feit dat zij een wervelfractuur heeft opgelopen, die het gevolg zou zijn geweest van het, naar zij zegt, woeste rilden van een stadsbus-chauffeur. Op 20 april zou de vrouw tweemaal zijn teruggevallen op de achterbank van een stadsbus, juist toen zij naar een uitgang wilde lopen om te kunnen uitstappen. Twee dagen later werd zij in een zie kenhuis opgenomen, waar bleek dat haar ruggewervel was gebroken. Dezer dagen heeft de vrouw, die in middels uit het ziekenhuis is ontsla gen, zich bij de politie gemeld. De Roe meense volgt in ons land een cursus aan de Academie voor Internationaal Recht. VRIEZENVEEN, 12 sept. Tijdens het eten van pruimen heeft de 52-jarige mevrouw S. Veneman-Abbink uit Vrie- zenveen een pit in haar luchtpijp gekre gen. Op weg naar een ziekenhuis te Al melo, waar de pit operatief zou worden verwijderd, is de vrouw overleden. Waar nu de grote lampenkronen op de grond van het Parijse Grand Palais liggen zullen binnenkort gloednieuwe auto's staan. De grote auto-tentoonstelling staat voor de deur en daarna is het Grand Palais vrijwel steeds bezet, zodat men, nu de zomer met haar weinige activiteiten in de Franse hoodstad nog even nawerkt, de gelegenheid om de geweldige kronen te inspecteren en schoon te maken snel heeft aangegrepen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 sept. ,.De huidige bezoldigingsschaal voor onderofficieren is onvoldoende aantrekkelijk om de aan vulling van ons korps met adspiranton- derofficieren met vereiste schoolontwik keling te verzekeren". Dit merkte de voorzitter van de jubilerende vereniging „l\it Martinus", de heer L. Nihot, van middag op aan het begin van een alge mene vergadering, de eerste van de drie, die in het Kurhaus worden gehou den ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van deze r.k. onderofficieren vereniging. De heer Nihot acht het onjuist, dat de salariëring van de militaire ambte naren wordt gekoppeld aan die van an dere overheids. oepen. „Onze militaire status vraagt om een afzonderlijke be nadering en oplossing van verschillende vraagstukken. Het is apert onjuist om aan te nemen, dat het vierentwintig uur ter beschikking zijn een versleten leuze zou zijn. De beroepsmilitair blijft mili tair al bevindt hij zich in burger op de openbare weg. Op hem kan elk uur van de dag en de nacht een beroep worden gedaan. Dit alleen is voldoende om te bewijzen, dat hij niet vergelijkbaar is met andere groepen van overheidsperso neel", aldus de voorzitter. De heer Nihot merkte over de be vorderingen op, dat ook bij de land macht de periodieke bevordering, zo als die bij de luchtmacht wordt toege past, moet worden ingevoerd. Een pe riodieke bevordering in een strijd macht als de onze zou volgens hem op den duur wel eens kunnen leiden tot rangen-inflatie. Om aan dit gevaar te ontkomen achtte de heer Nihot het dan ook noodzakelijk, dat voor méér militairen met de hoogste onderoffi ciersrang de mogelijkheid wordt ge opend om in het'officierskorps te wor den opgenomen. Van de arbeidstijdverkorting zei de heer Nihot, dat na het kabinetsbesluit tot invoering van de vijfdaagse werk week voor het rijkspersoneel met in gang van 1 juli 1961, het militaire per soneel ook nu de vijfdaagse werkweek nog niet kent. „Het zou zinloos zijn hier ta psreken over een werkweek van vijf- DEN HAAG, 12 sept. „Als offi cier had u er nooit toe mogen over gaan vals opgemaakte stukken aan uw commandant voor te leggen". Dit zei de president van het hoog militair gerectshof, mr. J. W. U. Doornbos, vanmorgen tegen een 45-jarige re- serve-majoor, die als hoofd van de afdeling film, radio en televisie van de legervoorlichtingsdienst gedurende het eerste half jaar van 1960 valse declaraties heeft opgemaakt. De krijgsraad veroordeelde hem hier voor tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van een jaar, een boete van 250 gulden en ont slag uit de militaire dienst. De beklaag de zei tegen dit vonnis in hoger beroep te zijn gegaan, omdat hij de straf te zwaar vond. De advocaat-fiscaal, mr. J. Zaaijer, eiste bevestiging van het krijgsraadvonnis met uitzondering van het ontslag. Hij achtte dit niet noodza kelijk omdat de beklaagde toch zou wor den afgekeurd en dus niet meer in zijn oude functie zal kunnen terugkeren. De majoor heeft op zijn reisdeclaraties fictieve bedragen ingevuld, ter compen satie van de zeer hoge representatie kosten. die hij in zijn werk moest ma ken. Hij kreeg voor de gemaakte kos ten wel een vergoeding, maar die was te laag. Herhaaldelijk had hij op eigen kosten moeten dine- rer met relaties uit radio- en tele visiekringen. Over een verzoek om een vaste maandelijkse vergoeding van tweehonderd gulden had hij slechts moeilijkheden gekregen. Zjjn raadsvrou we oefende dan ook kritiek uit op de houding van de militaire overheid, die wel had willen profiteren van de free publicity maar niet de consequenties voor haar rekening heeft willen nemen. Het arrest is bepaald op 2 oktober. DEN HAAG, 12 sept. De recht bank alhier heeft vanmorgen een 27- jarige machinebankwerker uit Den Haag, die zich schuldig heeft gemaakt aan heling van een bedrag van 25.000, dat verduisterd was ten nadele van een Haags modemagazijn, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van voorar rest. Hij was bevriend met een zeven tienjarige verkoopster, die wel eens geld van de modezaak naar de bank moest brengen. Op 10 april van dit jaar moest zij een bedrag van 25.000 naar de bank brengen. Inplaats daarvan ging zij echter naar haar vriend, die gezegd had, dat zij in Duitsland met het geld een nieuw leven zouden begin nen. Zij kwamen echter niet verder dan Amersfoort, waar zij bijna twee weken later door de politie werden aangehou den. Van het geld was nog 17.000 over. dagen, gesteld dat de invoering daarvan mogelijk zou zijn. In het algemeen wil men immers hieronder verstaan een werkweek, die op maandagmorgen be gint en op vrijdagavond eindigt. En het is nu eenmaal zo dat bepaalde onver mijdelijke diensten op zaterdag en zon dag moeten worden verricht. Als het mi litair gezien niet mogelijk zou blijken de vrije zaterdag in te voeren dan zou kunnen worden bezien of het mogelijk is te streven naar een maximum aantal werkuren per week en de werkuren op de zaterdag en zondag op de een of an dere wijze te compenseren", aldus de de voorzitter van ,,St. Martinus". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 sept. Medici uit 23 verschillende landen zijn hier bijeen gekomen voor een driedaags geriatrisch congres. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft het internationale congres vanmorgen in de Ridderzaal geopend. De geriatrie houdt zich bezig met de medische aspecten van de gerontologie: de studie van de processen welke zich tijdens de veroudering en gedurende de ouderdom in het organisme en zijn relatie tot zijn omgeving voltrekken. Behalve medische aspecten heeft de gerontologie ook zuiver biologische, psychologische, sociologische en econo mische aspecten. Het derde Europees geriatrisch con gres is georganiseerd door vertegen woordigers van de Nederlandse vereni ging voor gerontologie en van organi saties van Nederlandse en buitenlandse pharmaceutische industrieën. De Ne derlandse vereniging voor gerontologie werd in 1949 opgericht o.a. door de pro fessoren dr. J. G. Sleeswijk, dr. P. Muntendam en dr. B. C. P. Jansen en telt thans ongeveer 325 leden, verdeeld over een biologische, een klinische en een sociaal wetenschappelijke sectie. Een zelfde indeling althans in Euro pa kent de „International Associa tion Gerontology", waarin de nationale verenigingen zijn ondergebracht. Op dit congres zal een aantal voor aanstaande medici uit binnen en buiten land voordrachten houden over de kli nische en sociale aspecten van geestes stoornissen in de ouderdom, aanpas singsproblemen van de ouder wordende mens, kanker en ouderdom, voeding op hoge leeftijd en sexuele problemen bij bejaarden. Dit jaar nemen voor het eerst ook vertegenwoordigers van de pharmaceutische industrieën deel aan het congres. WENEN, 13 sept. Hier wordt van 17 tot 23 november een internationaal filmfestival voor godsdienstige films ge houden. De internationale filmindustrie heeft deze week erkend. Het ligt in de bedoeling dit festival een interconfessioneel karakter te ge ven. Ook het ondeiwerp godsdienst zal niet al te eng worden opgjvat. LEIDEN, 13 september De Japan ner K. Okamura, geboren in 1916 toont van 6 september tot 1 november in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Lei den voor het eerst in Nederland een se lectie van zijn boeken en prenten. Zelf handwerker, gaat zijn interesse enerzijds uit naar het traditionele Ja panse volkshandwerkpottenbakken, papier maken, weven, textiel versieren, het handwerk zoals het in landelijke centra sinds eeuwen werd en wordt be oefend of waar het door de volkskunst- beweging opnieuw tot leven werd ge wekt. Anderzijds ontleent Okamura zijn onderwerpen aan bet volksleven zelf: de gang van het jaar met de voor ieder seizoen, ja, welhaast voor iedere maand kenmerkende godsdienstige feesten en plechtigheden; het gebruiks voorwerp en de oude werktuigen van boeren en handwerkers. Om dit alles te observeren, te bestuderen te verza melen en te documenteren reist hij rond en kent hij Japan van het zuiden tot in het uiterste noorden; reisde hij ook in China en Korea. De weerslag van dit alles is bepalend voor zjjn werk, zowel voor wat de techniek als de stijl ervan be treft. Zijn techniek is die van het schablo- neren. Het sehabloon wordt rechtstreeks in papier gesneden. Rijstlijmpasta dekt de parijen af, die hezij voorlopig hezij voor goed ongekleurd moeten blijven. Plantaardige verven (okers, indigo, het rijke roodbruin) en inkt geven het eenvoudige kleursche- ma en tenslotte wordt het taaie, hand gemaakte papier van moerbeiboom vezels uitgewassen en in de schaduw gedroogd. Deze werkmethode, die uiter aard slechts beperkte mogelijkheden biedt, sluit aan bij de textielversiering met behulp van schabionen, die in Ja pan zo'n graad van volmaaktheid heb ben bereikt. De stijl, in eerste instantie die van Okamura zelf en daarom ook essentieel van onze tijd, wordt be houdens door de gebruikte techniek ook sterk bepaald door het onderwerp. Zij wil, mét dit onderwerp, „eenvoudig, volks, primitief" zijn en doen en in dit laatste schuilt het gevaar, dat we bok kunnen constateren bij andere Japanse kunstenaars, die weer bewust willen aansluiten bij d eoude volkskunst. Maar wat b.v. bij een Munakata Shi- kö, die onlangs in Den Haag te zien was, uit kracht van een sterk en oorspron kelijk kunstenaarschap soms (en zeker niet altijd) lukt, is bij Okamura, mede door de betrekkelijke beperktheid van zijn onderwerken, vaak een manier en niet steeds vrij van monotone verbeel ding. Okamura's prenten en boeken vor men een exponent van de herwaarde ring van de oude Japanse volkskunst in onze tijd en van de beweging, die de ze volkskunst opnieuw wil stimuleren en voor het nageslacht veilig wil stellen. Het is de vraag of dit laatste zal luk ken, ook al staat de kunde van de Ja panse handwerksman ook nu nog op zeer hoog peil. Maar Okamura is zelf „ambachts man"; de liefde voor dit handwerk komt bij hem o:p de eerste plaats, daar van legt zijn eigen werk getuigenis af. Het is daarom een voorrecht er kennis van te mogen nemen. ACCRA, 13 sept. Onmiddellijk na het begin van de conferentie van de ministers van Financiën van het Ge menebest heeft de Australische minis ter van Financiën Engelands besluit te onderhandelen over toetreding tot de Euromarkt ter sprake gebracht. Hij zei ondermeer. „Het Verenigd Koninkrijk heeft ons medegedeeld, welke groot be lang het hecht aan de handhaving van de ongeschonden betrekkingen van het Gemenebest. Het zou echter een uiterst ongelukkig resultaat zijn, wanneer de handel binnen het Gemenebest niet ten volle in stand zou worden gehouden en onvoldoende gelegenheid zou krijgen tot uitbreiding." Australië is er zeker van, dat de Europese landen de betekenis van een krachtig en welvarend Gemene best beseffen. Australië begrijpt ten vol le, wat Europese eenheid betekent voor de vrede en de economische vooruitgang in de wereld in haar geheel, aldus Holt. De Canadese minister van financiën, Donald Fleming, verklaarde, dat Enge lands besluit over toetreding op de Euromarkt te onderhandelen in vele landen teleurstelling en ernstige be zorgdheid zal veroorzaken. DEN BOSCH, 13 sept. Terwijl de Bossche kermis op de markt lustig draai de, waren de muziekliefhebbers dins dagavond naar het Casino gegaan om de hors d'oeuvre van het seizoen te ge nieten: het slotconcert van het voca listenconcours. De vorige week zijn de belangstellenden nauwkeurig op de hoog te gehouden met de faits et gestes van de kandidaten. Nu de concoursspannin gen zijn geweken, traden zij feestelijk uitgedost voor het voetlicht. Er was uiteraard de korte breedge schouderde zwarte Amerikaan Thomas Carey, de drievoudige winnaar die be laden met de Jos Orelio-prijs, met de prijs voor de beste vocalist van het con cours en de prijs van de Nederlandse Opera triomfantelijk naar huis zal te rugkeren. Hij zong aria's van. Mozart en Verdi. De flegmatieke Australische alt Yvonne Minton, die de Kathleen Ferrier-prijs heeft gewonnen, zong aria's can Mozart en Saint-Saëns en de te- LOCHEM, 13 sept. De raad van commissarissen van de Twentsche Ka belfabriek heeft besloten in Lochem een nieuw bedrijf te stichten voor de ver vaardiging van plastic-telecommunica- tiekabel ten behoeve van de PTT. Het industrieterrein groot 6 hectare kan thans worden uitgegeven aan de ka belfabriek en aan de firma Mepex in Den Haag. De burgemeester van Lochem, die dit aan de raad meedeelde zei dat de kabelfabriek van plan is een fabriek te bouwen van 200 meter lang en 50 meter breed. Hier zullen 250 mensen werk kunnen vinden. Daarnaast zal waar schijnlijk nog een draad-trekkerij wor den gebouwd, plus een kantoorgebouw. Het provinciaal bestuur heeft reeds de toezegging gedaan dat voor deze indus trievestiging een extra bouwvolume voor 25 woningen beschikbaar zal worden ge steld. De Mepex begint met een bedrijf van 700 vierkante meter. Bovendien krijgt dit bedrijf nog ruim 4 ha. in optie van een nieuw aan te leggen industrie terrein, dat aansluit bij het thans be schikbare, maar waarvoor de grond nog aangekocht moet worden en dat nog bouwrijp moet worden gemaakt. Met de stichting van de nieuwe kabelfabriek is waarschijnlijk nog ongeveer een jaar gemoeid. UTRECHT, 13 sept. De directeur- generaal van de jaarbeurs in Bilbao, Pedro de Basterrechea Aquirre, heeft op de najaarsbeurs in Utrecht gezegd, dat hij overweegt, het Spaanse bedrijfs leven aan te sporen tot. individuele deel neming aan de Utrechtse jaarbeurs. Met betrekking tot de economische ontwikkeling van Spanje zei de heer Rodero, van het Spaanse ministerie van Handel, dat zijn regering streeft naar volledige liberalisatie van de han del met de andere Europese landen. In Madrid vraagt men zich, volgens de heer Rodero, momenteel af of Spanje al dan niet lid van de Europese Economi sche Gemeenschap moet worden. De speciale voorwaarden die voor Grieken land gelden, spreken Spanje sterk aan. Als er een oplossing gevonden wordt voor de landbouwproblemen en als Spanje geen enkele hindernis in de weg wordt gelegd bij zijn industriële ontwikkeling, bestaat er, naar zijn oor deel, feitelijk geen enkel bezwaar tegen een volledig Spaans lidmaatschap van de E.E.G. De heer Rodero deelde mee, dat er in Brussel al officieuze onderhan delingen aan de gang zijn over een mo gelijke toetreding van Spanje tot de ge meenschap. Dit overleg wordt gevoerd door de Spaanse ambassadeur. DEN HAAG, 12 sept. De regerings commissaris voor Ambonezenzorg, drs. A. J. van Raalte, heeft een dezer dar gen een brief ter inzage gekregen waar uit blijkt, dat minstens drie gezinnen van de eerste groep Ambonezen, die in mei naar Indonesië zijn vertrokken, op Am- bon aangekomen. Deze brief, die volgens de heer Van Raalte authentiek is, werd 9 augustus geschreven door een predikant op Am- bon, ds. C. A. Pesiwarissa en geadres seerd aan de heer A. P. F. Hitiahubes- sy, die in het woonoord Geesbrug bij Oosterhesselen (Friesland) verblijft. In de brief, die op 21 augustus op Am- bon is afgestempeld, schrijft de domi nee, dat op 8 augustus de gezinnen Ha- lawane, Gaspersz en Latuheru behouden zijn aangekomen. Volgens de leider van de Saami-groep, de heer S. Siwalette, behoren deze ge zinnen inderdaad tot de eerste groep die naar Indonesië is vertrokken. De rest van deze groep, bestaande uit een vol ledig gezin en een vrijgezel is volgens hem op eigen verzoek in Djakarta ge bleven om daar te werken. De heer Si walette verwacht dat de derde groep, be staande uit honderd man, half november naar Indonesië zal vertrekken. De In donesische regering heeft hem via het consulaat te Brussel laten weten, dat iedere twee maanden na aankomst van de laatste groep in Djakarta, een nieuwe groep van ten hoogste honderd man zal kunnen vertrekken, dit in verband met de opvangstcapaciteit in Djakarta. De samenstelling van deze groepen wordt geregeld door het consulaat te Brussel. Volgens het ministerie voor Maatschap pelijk Werk is de vertrekdatum van de volgende groep nog niet vastgesteld, om dat nog geen zekerheid is verkregen over de benodigde scheepsruimte. NIJVERDAL, 12 sept. De 25-jarige postbode J. A. Endeman uit Raalte is gisteravond met zijn bromfiets in volle vaart tegen een autobus gereden. Het slachtoffer, dat in zorgwekkende toe stand naar het r.-k. ziekenhuis te Alme lo werd overgebracht, is vanmorgen aan zijn verwondingen bezweken. nor Alphons Bartha, die de Jacques Urlusprijs naar Hongarije zal meene men, zong aria's van Mozart en Deü- bes. De drie jongelui beschikken over mooie stemmen en ze zijn hoog ges- schoold, maar ze zullen alle drie nog naar de volle maat moeten groeien. De Nederlandse sopraan Karin Ostar waagde het om met een technisch zeer lastige raia Der Holle Rache uit Die Zauberflöte van Mozart op te treden en ze bracht het er goed af. De andere tweede prijswinnaars die optraden wa ren de Engelse tenor Kenneth John Bo- wen, de Italiaanse sopraan Olga Madda- iena, de Amerikaanse tenor John Wiles en de Engelse alt Margareth Duckwerth. Olga Maddalena, die de aria Mi Ciarna- no Mimi uit La Bohème van Puccini zong en John Wiles, die met een aria uit Verdi's Falstaff kwam, oogstten met hun goede voordracht het meeste suc ces van de avond. Hein Jordans, die de begeleiding met het Brabants Orkest verzorgde, maakte van de gelegenheid gebruik om het en semble zoals het in het komend seizoen zal optreden den volke te laten horen in de suite uit Watermusik van Handel en in de ouverture Benvenuto Cellini van Berlioz. We hebben kunnen constateren dat Je vele veranderingen het orkest ze ker geen kwaad hebben gedaan. We zouden haast zeggen: integendeel. Het timbre van de strijkersgroep is mooier geworden, milder. Men kan het komend seizoen heel wat verwachten van het ensemble. En dat is dunkt ons de pret tigste conclusie na het slotconcert van het Bossche vocalistenconcours. DEN HAAG, 13 sept. Bij K.B. is be noemd tot officier in de Orde van Oran- je-Nassau ir. J. Rutgers, oud-directeur van de dienst van Stadsontwikkeling en wederopbouw te Rotterdam. DEN HAAG, 13 sept. Bij K.B. is be noemd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau ir. N. J. Rongers. adjunct directeur van het gemeentelijke bouw en woningtoezicht in Den Haag. LEIDEN, 11 sept. Bij K.B. is Prof. Mr. J. F. Glastra van Loon, tot dusver buitengewoon hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap, be noemd tot gewoon hoogleraar om on derwijs te geven in de inleiding tot de rechtswetenschap alsmede de wijsbe geerte van het recht. DEN HAAG, 13 sept. Bij K. B. zijn benoemd tot buitengewoon hoogleraar: voor het tijdvak van 1 september 1961 tot en met 31 augustus 1964 in de tussenafde- ling der metaalkunde en de afdeling scheikundige technologie aan de tech nische hogeschool te Delft, om onder wijs te geven in de algemene metaal kunde, dr. J. L. Meijering, wetenschap pelijk medewerker bij de nv Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Voor het tijdvak van 1 september 1961 tot en met 31 augustus 1964 in de afde ling der scheikundige technoTógle aan de technische Hogeschool te Eindhoven, om onderwijs te geven in de fysisch- organische scheikunde, dr. F. L. J. Six- ma, chef van het centraal laborato rium van de Staatsmijnen; Tot lector zijn benoemd, in de facul teit der geneeskunde aan de rijksuniver siteit te Groningen, om onderwijs te geven in de hart en vaatziekten, dr. J. Nieveen, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan deze universiteit en in de afdeling der scheikundige technolo gie aan de technische hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de al gemene en organische scheikunde, ir. H. van Bekkum, thans werkzaam op het Shell-laboratorium te Amsterdam. SCHIEDAM, 13 sept. Voor het jaar 1961 -'62 zjjn benoemd tot voorzitter en vice-voorzitter van de Nederlandse Ju risten-Vereniging mr. A. Blom, te Rot terdam, en mr. B. J. Besier, te Leeu warden. DEN PLAAG, 13 sept. Het verwach te K.B. is thans afgekondigdwaarbij dr. H. N. Boon, amtenaar van de bui tenlandse dienst is benoemd tot opvolger van mr. D. U. Stikker als hoofd van de gecombineerde Nederlandse vertegen woordiging bij de N.-Atlantische Raad en de O.E.E.S. in Parijs. De heer Boon is ambassadeur geweest in Rome en in Caracas. Voordien was hij secretaris generaal. DEN HAAG, 13 sept. De minister van O. K. en W. heeft aan ir. J. L. Overbeekte, wetenschappelijk ambte naar eerste klasse aan de technische hogeschool te Eindhoven, opdracht ge geven om voor het tijdvak van 1 septem ber 1961 t.m. 1962 onderwijs te geven in de technische mechanica in de afdeling der werktuigbouwkunde aan deze hoge school. DEN HAAG, 13 sept. Bij K.B. is met ingang van 1 oktober aan mr. C. J. M. Schaepman, Verkeersadviseur bij het ministerie van Buitenlandse Zaken eer vol ontslag verleend. Dit in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. UTRECHT, 13 sept. Rijksuniversi teit, kand. geneeskunde: Th. Kempers, Utrecht; J. Raaymakers, Helmond. Doet. diergeneesk: W. van Arkel, Asch-Buren; A. Bolscher, Ambt Delden; E. Staal, Zuidhorn. Dierenarts: A. Nooit- gedacht, Soest. Theol. J. Broekhuis Utrecht. WIJ GAAN DAAR SAMEN EENS WINKELEN MEVROUW VLAANDEREN MISSCHIEN LEIDT TOT NIETS, MR. VOSPER CARTWR/GHT EINDELIJK SPOOR BELANGRIJK m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2