.Verwarde vergadering van het Franse parlement Socialisten dienen motie van wantrouwen HG* Zo n baard Soekarno en Modibo Keita bij president Kennedy „E.S. delen de doelstellingen van niet-gebonden landen I G ORKAAN ..GARLA" DOODT ZEVENTIEN AMERIKANEN DEMONSTRATIE TEGEN DE REGERING Nederlaag van Nasser Dure postzegel in Stockholm Geschat op 300.000 DM Bouwpastoor houdt kunst- en antiekveiling Nieuw volkslied voor Zwitserland Groentijd - kale hoofden jEnnelse stadsomroeper Ceremonieel tenue Brabantse dank Utrechtse gashond naar Denemarken Kennedy naar het rampgebied BOODSCHAPPERS VAN „BELGRADO" WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 PAGINA 7 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 13 september De Franse Nationale Vergadering, die nog tot midden volgende maand op zomerreces is, heeft zichzelf enige weken geleden bij eengeroepen voor het houden van een korte, buitengewone en tus- sentijdse zitting ter behandeling van „de crisis in de Franse land bouw". Het parlement deed dit tot ongenoegen van regering en vooral van president De Gaulle, die van zijn ontevredenheid heel onbewim peld en nogal uit de hoogte deed blijken per schrijven aan de eerste minister. De afgevaardigden kon den zich voor hun initiatief be roepen op het nog altijd van toe passing zijnde artikel 16 van de grondwet betreffende de speciale presidentiële volmachten, zolang de republiek in gevaar is. Dit arti kel behelst o.m. de bepaling dat tijdens de duur van de volmach ten het parlement rechtens zitting houdt en bovendien niet kan wor den ontbonden. Adenauer: „Dit zal over twee jaar mijn opvolger zijn" 9§ Lands Kroniek- (Adver tentie) STERKE PIJLERS De bouwstoffen in de veelzijdige voeding blijven de betrouw baarste basis voor voorspoedige groei en ontwikkeling van het beenderstelsel. Krachtige Kost voor het Kind! Nasser, de president van de Ver enigde Arabische Republiek, koestert een intense haat tegen Israël. Hij stelt zich op het standpunt, dat Israël geen bestaansrecht heeft. Hij heeft bittere herinneringen aan de Palestijnse oor log en aan het gewapend conflict van 1956, en hij zint op wraak. Met alle mogelijke middelen tracht hij Israël in een isolement te drijven, en hij geniet daarbij de krachtige steun van de andere Arabische landen. Maar het omvangrijke Arabische blok kan het kleine maar dappere Israël alleen niet aan, en zoekt daarom steun bij andere staten. Op de conferentie van niet-gebon- den staten die vorige week in Belgrado vverd gehouden, hebben enkele Ara bische leiders een poging gedaan de hele Afrikaans-Aziatische groep voor hun strijd te winnen. Maar die po ging is jammerlijk mislukt. Nasser en zijn bondgenoten hadden gehoopt in de komende zitting van de Algemene Vergadering van de V.N. een massaal diplomatiek offensief tegen Israël te kunnen organiseren, maar dit streven is verijdeld door de onwil van ver scheidene Aziati- sche landen om in BUITENLANDSE het Palestijnse con- flict partij te kiezen KRONIEK voor Cairo. Als Nasser zijn zin had gekregen zou in het slotcommuniqué van de topconfe rentie van Belgrado een passage voor gekomen zijn waarin het beleid van Israël scherp veroordeeld werd. Maar het communiqué bevatte tenslotte slechts een pleidooi voor het herstel van de rechten van de Arabieren van Palestina en de staat Israël werd met geen woord genoemd. Koning Hassan de Tweede van Ma rokko. Sjeik Ibrahim Soeweil (de mi nister van Buitenlandse Zaken van Saoedi-Arabië) en Nasser zelf hebben in Belgrado felle aanvallen op Israël gedaan, maar drie andere staatslieden dienden hen van repliek. De woord voerders van Birma. Ceylon en Nepal namen het voor Israël op, omdat al deze drie landen nauwe economische en culturele betrekkingen met de Is raëliërs onderhouden. Vooral de Bir- manen zijn diep onder de indruk ge komen van de opbouw van de Israëli sche staat, en premier Oe Noe heeft zich bij de uitvoering van zijn eigen sociaal-economische plannen geïnspi reerd op het voorbeeld van Israël. Israël verleent de laatste jaren aan verscheidene onderontwikkelde landen 'n Azië en Zwart-Afrilra technische bijstand, hetgeen door Nasser wordt betiteld als „neo-kolonialisme Maar de landen dié van deze Israëlische hulp genieten, zijn het niet met deze Arabische interpretatie eens, en zij zijn de Israëliërs dankbaar voor hun assistentie. Nasser heeft in Belgrado een neder- geleden. Israël is omringd met vijanden, maai het telt buiten het Arabische blok verscheidene vrien den in het Afrikaans-Aziatische kamp. De letter van deze bepaling is duide lijk genoeg, maar wat fs er de bedoe ling van? volgens de door de president gegeven uitleg vanzelfsprekend deze, dat dit rechtens bijeenkomen van het parlement dan ook gewijd moet zijn aan met artikel 16 samenhangende aange legenheden. Het presidentiële schrijven maakte duidelijk dat, zo de president de parlementariërs hun buitengewone aan de problemen van de Franse land bouw gewijde zitting zou laten hebben, hij hun niettemin het recht ontzegde om bij gelegenheid van de zitting wetge vend op te treden en hij verbood de regering haar medewerking te verle nen aan het houden van debatten van wetgevende aard. Met uitzondering van de (Gaullistische) Unie voor de Nieuwe Republiek verklaarden alle politieke partijen in het presidentiële schrijven een nieuw bewijs te zien van de systematische opzet van de president om het parlement buitensporig klein te houden en zijn eigen macht buitenspo rig groot, daartoe al naar het uitkomt de grondwet zettend naar zijn hand. Inmiddels was de Senaat de Natio nale Vergadering reeds met het hou den van een buitengewone aan de landbouwcrisis gewijde zitting voor ge weest, maar onder dit debat had de uit „twaalf wijzen" bestaande consti tutionele raad de grondslag wegge slagen door de uitspraak te doen, dat de drie aan het parlementaire ini tiatief ontsproten wetsvoorstellen niet ontvankelijk waren. Deze voorstellen bewogen zich, zo heette het, op het bij de grondwet aan de regering voorbe houden reglementerend terrein. Zo ongeveer zouden de naar „oorlog" riekende omstandigheden hebben gele gen, waaronder de Nationale Vergade ring gisteren haar buitengewone zitting aanving, indien zich niet inmiddels de mislukte moordaanslag op de president had voorgedaan. Dit hoogst kwalijke „nieuwe feit" kon volgens het inzicht van de meeste politieke waarnemers slechts tot gevolg hebben, dat het tref fen tussen Nationale Vergadering en re gering met achter de regering pre sident De Gaulle aanmerkelijk minder fel zou worden. Zo ls het echter niet ge gaan. De socialisten en radicalen dien den hun aangekondigde motie van wan trouwen in met van socialistische zijde de toelichting: „Dat men ons (de Natio nale Vergadering) desnoods ontbinde, maar laat men ons niet vernederen". Hetgeen overigens flinker klinkt dan het is. De Nationale Vergadering kan namelijk, zoals de grondwet zegt, zolang artikel 16 van kracht is, niet ont bonden worden. Hieruit volgt dat de Nationale Ver gadering, dank zij artikel 16, de rege ring straffeloos ten val kan brengen door het aannemen van een motie van wan trouwen. Dat kan evenwel nooit de be doeling van de grondwet zijn geweest, zo redeneren de tegenstanders van de motie. Impliciet dus stelt artikel 16 de motie van wantrouwen-procedure buiten werking. Waartegenover de an dere partij dan weer aanvoert: in ieder geval dan ook de procedure van de door de regering te stellen vertrouwens kwestie voor het doordrijven van wets ontwerpen. Kortom: het probleem was dermate ingewikkeld en de grondwet weer eens dermate duister, dat de Gaullistische Kamervoorzitter Chaban Delmas be sloot door de constitutionele raad ook te laten beslissen, of de ingediende mo- (Van onze correspondent) STOCKHOLM, 12 sept. Ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Zweedse Filatelistenverbond zal op 14 september a.s. in Stockholm een grote internationale postzegeltentoonstelling worden geopend. De grote sensatie er van is een gele Zweedse 3-schillingzegel uit het midden van de vorige eeuw, die tot de duurste postzegels ter wereld be hoort. De echtheid ervan wordt beves tigd door een protocol, uitgevaardigd door het kantongerecht in de Zweedse stad Boras in 1931. De zeldzame zegel werd destijds gevonden door een gymna siast uit Stockholm tijdens een bezoek aan zijn grootouders in de Zweedse pro vincie Vastmanland in het jaar 1885. Het jaar daarop kwam de zegel in de handel, zodat men dus zou kunnen zeg gen, dat ook zij dit jaar samen met het Zweedse Filatelistenverbond haar 75-ja- rig jubileum viert. De waarde ervan werd kort geleden door het Duitse weekblad „Dei Stern" nog geraamd op ongeveer 300.000 DM. De tentoonstellingsdirectie heeft voor deze kostbare zegel dan ook een verze kering afgesloten van niet minder dan 350.000 gulden. De Stockholmse gymnasiast, die de zegel dus in 1885 ontdekte, verkocht haar een jaar later aan een handelaar voor de prijs van ongeveer 5 gulden. Koning Carol van Roemenië betaalde er in 1936 al 75.000 gulden voor. Een consortium onder leiding van een Belgisch zaken man kocht de zegel ruim tien jaar ge leden van koning Carol, en heeft haar nu gedeponeerd bij dr. Imre Vajda in Stockholm, die haar samen met de be roemde sperati-vervalsing van dezelfde zegel heeft uitgeleend aan de tentoon stelling. tie van wantrouwen ontvankelijk is. De ze beslissing werd door de meerderheid van de afgevaardigden met hoongelach begroet. Georges Bidault hoorde men uitroepen: „Het woord is aan de sla ven". Maar de socialisten hadden een welberekende wraakneming in petto. Ter stoffering van het debat bleven nu nog sléchts de „aan de regering gestelde vragen" over, een wassen neus. De so cialisten deelden mede dat zij besloten hadden van alle vragen en van iédere deelname aan het debat af te zien en zich daarom demonstratief uit de zit tingszaal terug te trekken. Zij wekten alle „ware demoeraten" op hun voor beeld te volgen. De regering zou dan zien op wie zij nog wérkelijk kon re kenen. Onder het nodige tumult begonnen alle banken rond die van de Unie voor de Nieuwe Republiek en van de re gering leeg te stromen. In een poging om de demonstratie te verdrinken, verklaarde voorzitter Chaban Delmas de zitting toen ijlings voor geschorst. Dit belette niet dat, toen de zitting werd hervat, van alle fracties nog slechts die van dé Unie voor de Nieu we Républiek, die zich tegen het hou den van de buitengewonè zitting had verzet, aanwezig was om de buitenge- En die Japanners vinden maar uit. Nu hebben ze weer een make up-setje met ingebouwde transistor op de markt gegooid en u heeft de foto in onze krant vast wel gezien. Als u het mij vraagt doen ze het allemaal uit rancune omdat ze een jaar of wat geleden de oorlog hebben verlo ren. Zij de nederlaag en wij transistors. Goedkope transistors vooral. Want de économie zit er uiteraard ook achter. Nog kort geleden kwam ik op het Zandvoortse strand een tot dan toe goede vriend tegen met een draagbaar radiootje. „Nou. nou", zei ik, „het zit er an tegenwoordig". „Welnee", antwoordde hij, ,,dat ding komt uit Japan". En hij liep knetterend van goedkope storing verder. Ik verwacht overigens ieder ogenblik een Japans scheerapparaat met enige ingeknutselde luidsprekertjes. Het we reldgebeuren op je nuchtere maag. Ik wil natuurlijk niet agressief wezen, noch wil ik de wereldvrede bedreigen, maar ik stel bij dezen toch voor, dat wij tegen die tijd allemaal onze baard laten staan, gelijk onze respectabele voorvaderen, de Batavieren. wone zitting voortgang te doen vinden, evenals premier Debré, die zich even eens tegen het houden van de buitenge wone zitting had verzet. De demonstratie tegen de regering waarbij men vooral het beleid van pre sident De Gaulle op het oog had, was volkomen geslaagd. Of de afgevaardig- den er uiteindelijk iets mee zullen win nen? In ieder geval hebben zij er niets mee geriskeerd. WASHINGTON, 13 sept. (Reuter) President Soekarno van Indonesië en president Modibo Keita van Mali zijn gistermiddag per vliegtuig in Washing ton aangekomen, waar zij op het vlieg veld door president Kennedy werden verwelkomd. In opdracht van de vorige week In Belgrado gehouden conferen tie van „niet-gebonden" landen, zullen de twee bezoekers aan de Amerikaanse president een boodschap overhandigen waarin wordt aangedrongen op een spoedige ontmoeting tussen hem en pre mier Khroesjtsjev. Vorige week vol brachten premier Nehroe van Indië en president Kwame Nkroemah van Gha na eenzelfde missie bij Khroesjtsjev. In zjjn welkomstwoord zei Kennedy, dat de problemen waarvoor de wereld zich ziet gesteld, op vreedzame wijze moeten worden opgelost, op een wijze die tegemoet komt aan het verlangen van alle volkeren om in vrijheid hun eigen leven te leiden. Kennedy zei voorts, dat zijn gasten kwamen rpet een vredesmissie en hij sprak de hoop uit, dat zij weten, dat ook het Amerikaanse volk naar vrede verlangt. De Verenigde Staten delen de doelstellingen van de co? ferentie van „niet-gebonden" lan den. De V.S. wensen, dat de wereld zal blijven vooruitgaan en dat alle vol keren hun eigen lot zullen kunnen be palen. President Soekarno zei in een korte BERN, 13 sept. (UPI) De Zwitserse regering heeft bepaald, dat Zwitserland een ander volkslied krijg... Het „Heil dir, Helvetia" zal worden vervangen door de „Schweizerpsalm", een compo sitie uit de vorige eeuw van de mon nik Alberik Zwyssig. Er was al vele jaren kritiek op het oude volkslied. Tegenstanders hadden bezwaar tegen de „belligerente" tekst en tegen het feit dat de melodie hetzelfde is als die van het Britse volkslied. toespraak, dat het zijn taak en die van president Keita was, de gedach ten en bezorgdheid over te brengen van de conferentie van Belgrado, die ongeveer 750 miljoen mensen verte genwoordigde. President Keita zei, dat hij en Soekarno een „boodschap van vertrouwen" brengen, omdat zij er van overtuigd zijn, dat het Ameri kaanse volk alleen maar in vrede wenst te leven. Zodra de ontvangstplechtigheden ach ter de rug waren, geleidde president Kennedy zijn gasten naar het wachten de hefschroefvliegtuig, dat daarop koers zette naar het Witte Huis, waar de be sprekingen tussen de drie staatshoofden onmiddellijk begonnen. Het eerste on derhoud duurde vijftig minuten. Er werd geen communiqué verstrekt. Van daag kwamen de drie presidenten we derom bijeen, terwijl zij later samen in het Witte Huis de lunch gebruikten. Airborne Division zeventien jaar ge leden haar stad van de Duitsers be vrijdde. Zij heeft tienduizend bollen meegenomen, die geschonken zijn doo? de acht Brabantse steden die in het najaar van 1944 door de Amerikaanse troepen werden bevrijd. In Washington zal mej. Van Lieshout de officiële groeten van Eindhoven overbrengen aan generaal Maxwell D. Taylor, tijdens de oorlog comman dant van de 101ste en hem tulpenbol len overhandigen, de eregaste zjjn op een receptie op Capitol Hill, eer, krans ieggen op het graf van de onbekende soldaat, en leden van het Amerikaan se congres ontmoeten. Toen kapelaan L. Albert uit Vaals onlangs werd benoemd tot bouw pastoor van een nieuw te stich ten parochie in het Rolducker- veld te Kerkrade, was zijn eerste reac tie: „Hoe kom ik aan geld?" en zijn tweede: „In geen geval een loterij!". Het publiek, zo redeneerde hij, wordt al genoeg lastig gevallen met loterij en en zal derhalve weinig enthousiasme voor een dergelijke actie kunnen qp- brengen. Piekerend over een zijns in ziens sympathieker middel om „gel den in te zamelen voor het goede doel", kwam hij op het idee, een kunst veiling te houden. Daartoe bezocht hij een aantal Lim burgse kunstenaars, die bereid bleken gratis kunstwerken af te staan. Joep Nicolas, Géne Eggen, Harry Kooien, Jacques Vonk, Marianne van der Heij den, Lei Molin, Harry Schoonbrood, Harry Lips en enkele anderen schon ken schilderijen, Aad de Haas en Hub Levigne stelden grafisch werk ter be schikking, Frans Timmermans en Piet Killaars plastieken, de glazeniers Fe- lix en Lady glas-in-loodrnmen, Char lies Eyck wandborden en de in Vaals woonachtige kunstenaar Frans Grie- senbrock verblijdde de bouwpastoor met een achttiende eeuwse beelden groep en enkele andere kostbare an tieke voorwerpen, die vóór de veiling door restaurateur Volders belangeloos S worden gerestaureerd. Van particulie re verzamelaars ontving bouwpastoor Albert diverse originele etsen. o.a. van Adriaan van Ostade. Albrecht Dürer. Rembrandt en Joh. Sadeler, alsmede tal van antieke voorwerpen, als kas ten, spiegels, koper, tin en zelfs een uit 1658 daterend reisboek. Het aantal voorwerpen neemt met - de dag toe. Verscheidene kunstenaars, die pastoor Albert bij gebrek aan tijd niet heeft kunnen bezoeken, sturen de organisator van de veiling ongevraagd, maar daarom niet onwelkom, kostbare werken toe. Hun aantal is intussen op gelopen tot meer dan tweehonderd. Al deze werken zullen donderdag 21 september 's avonds om half acht in het Tobi-theater te Vaals ten overstaan van notaris W. Stelten uit Wittem wor den geveild. Volgens de heer Hommes wordt deze veiling, gelet op de waarde |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiii Deze indrukwekkende verschijning is de heer Alfie Howard, dorps omroeper van Cromer in het En gelse Norfolk. Voor de Engelse vereniging voor vreemdelingenverkeer is hij naar West-Europa vertrokken om propaganda te maken, hetgeen hem met de bel en zijn luide stem wel is toever trouwd. Het is de bedoeling, dat de dorpsomroeper ook in Nederland de mensen zal opweken vóór een reis naar de overzijde van de Noordzee. van de ter beschikking gestelde wer ken, een groot financieel succes. „Beter dan de beste loterij", zo meent hij. Bouwpastoor Albert hoopt het van harte. r bestaan plannen om het tam boer- en hoornblazerskorps van het regiment Van Heutsz te voorzien van ceremoniële ten es. Bij verwezenlijking hiervan zal een reeds lang gekoesterde wens van leden van dit regiment en van het voormalige KNIL in vervulling gaan. Het ont werp van de nieuwe uniformen is ge ïnspireerd op die van het voormali ge korps marechaussee van Atjeh. Het regiment Van Heutsz zet vol gens koninklijke lastgeving bij de op richting 1 juli 1950 de tradities van het oude KNIL voort. Het erecomité, onder voorzitterschap van de oud gouverneur-generaal jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenbargh Stachou- wer, streeft er naar dat ,e overdracht van de nieuwe uniformen voor "0 april 1963 zal kunnen geschieden. "n negen steden van ons land deze week een duizendtal hoofde' zorgvuldig kaalgeschoren. Het uni versitaire seizoen is weer begon nen en daarmee de tjjd van de grote voorbereiding de groentijd. Wéér meer jonge Nederlanders dan vorig jaar hebben besloten hun toekomst in 'het wetenschappelijke vlak te zoeken. Ondanks alle discussies zijn zeer ve len van hen ervan overtuigd, dat het ware studentenleven begint met een eerbiedig ontblood hoofd. Bij Sanctus Thomas Aquinas, in Am sterdam, binnen wier Sociëteitsmurer bovenstaande foto werd genomen moesten gisteren maar liefst 120 hoof den worden kaalgeknipt. Met de hulp van zes bereidwillige kappers was dit vlug gebeurd. erardina van Lieshout, de negen- tienjarige dochter van de Eind- T hovense wethouder van Sociale HHhBBQ|É|£|>. /Dl Zaken, is dinsdag in Washington j aangekomen in verband met de her- pSW^^IpPPpliÉdSr..1 denking van het feit dat de 101ste ■llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllHIIIIIIIIIHIUIIIIIIIItllllllllllllllUUIIIIIHIIIIlIHnillllllllllill e Utrechtse gashond Kees van het G.E.V.U., die in de Dom stad al van 1955 zulke goede diensten bewijst bij het opspo ren van lekken, gaat volgende week met zijn begeleider, de fitter-lekzoe- ker de heer N. Kok. een werkbezoek aan Denemarken brengen. Hij zal hel pen bij het onderzoek van het gasnet in Hellerup, een voorstadje van Ko penhagen. De reis wordt per vracht auto gemaakt. De directeur van het Utrechtse be drijf, ir. J. van Dam van Isselt, en ir. J. G. de Voogd hebben op het eind juni van dit jaar gehouden gas- congres in Stockholm een rapport uit gebracht over de verrichtingen van hun hond, die begint te blaffen als hij ergens gas ruikt. Daarvoor heeft hij een speciale opleiding gekregen op de Rijksopleidingsschool voor speur honden in 's-Gravenhage en daarbij is de toenmalige leider, de heer K. Bouma, geen moeite te veel ge weest. Het was voor het eerst, dat hij een dergelijke training onder han den nam, op verzoek van het G.E.V.U., waarvan een fitter, de heer Th. G. Ockhuisen, op het idee was gekomen een hond te gebruiken bij het zoeken naar lekken in de gaslei ding. Zelf was hij daar eens mee bezig en het wilde hem maar niet lukken op straat de juiste plek te vinden, toen er een poiitie-agent met een speurhond voorbij kwam wande len. Zijn superieuren hadden wel oren naar hem en zo is Kees bjj het G.E.V.U. in dienst gekomen, dat met aanstellen van een „dierlijke ambte naar" een wereld-primeur had. Men was er in Amerika wel eens mee begonnen, doch zonder veel resultaat. Met behulp van een hond is een- lekzoeker in staat gemiddeld in twee uur een leiding van duizend meter „af te tasten", terwijl volgens de con ventionele methode veertig manuren nodig waren. Het was al een hele ver betering, toen een Duitse boormethode acht manuren vroeg, maar de hond wint het tot nog toe van alles. Kees is al acht jaar oud en Utrecht heeft daarom een tweede hond in opleiding, luisterend naar de naam Nico, waarvan men hoopt, dat hij even uitmuntend werk zal verrichten als zijn voorganger. De orkaan „Carla", die deze week verschrikkelijke ravages aanricht in de kust gebieden van de Amerikaanse staten Texas en Louisiana, heeft ook een groot aantal ratelslangen en andere gevaarlijke reptielen aan land gebracht. De politie-agent maakt aan de kust van Texas een ratelslang met zijn revolver onschadelijk. GALVESTON (Texas), 13 sept. (Rtr., UPI) De orkaan „Carla", die overi gens reeds in kracht afneemt en thans het karakter heeft aangenomen van een tropische storm, heeft in de Amerikaan se staten Texas en Louisiana zeventien mensen gedood en een onnoemelijke ma teriële schade aangericht. Een groot deel van deze schade werd niet veroorzaakt door „Carla" zelf, maar door wervel stormen, die door „Carla" zijn opge wekt en die zich, aan de rand van de orkaan, eveneens op het vasteland heb ben gestort. Door een van deze wervel stormen werden in Hodge, in het noor den van centraal Louisiana, vijf men sen gedood en een onbekend aantal ge wond. Ook worden nog vele mensen ver mist, zodat het dodenaantal zeker nog zal stijgen. Een andere wervelstorm, eveneens door „Carla" opgewekt, drong vanuit de Golf van Mexico via Galves ton het land binnen en maakte tenmin ste zes slachtoffers. Zó omvangrijk is de doo „Carla" te weeggebrachte schade in de kustge bieden van Texas en Louisiana, dat de federale regering opdracht heeft gegeven in Houston een centraal bu reau op te richten voor leniging van de nood. Naar verluidt is president Kennedy van plan persoonlijk de ramp gebieden te bezoeken om de schade die door ambtenaren wordt geschat op „hondorden miljoenen dollar", in ogenschouw te nemen. Galveston, dat gisteren gegeseld werd door windstoten van meer aan 180 kilo meter per uur en gebeukt door huizen hoge golven, ziet er vanuit de lucht uit alsof er een reusachtige ploeg doorheen is getrokken. Meer dan 50 woningen en minstens vijf handelsgebouwen wer den door de orkaan vernield. De wer velstorm trok een L-vormig „pad" door Galveston. De huizen in dit pad „explo deerden" door de luchtdruk, werden omvergeworpen of eenvoudig met de grond gelijk gemaakt. Inmiddels heeff zich op 2000 km. ten oosten van San Juan, de hoofd stad van Porto-Rico, een nieuwe orkaan gevormd, die de codenaam „Esther" heeft gekregen. De orkaan verplaatst zich met een snelheid van twintig km. per uur in noordwestelijke richting. De weerkundige dienst van San Juan heeft de scheepvaart gewaarschuwd buiten het bereik van de orkaan te blijven, die zeer gevaarlijk kan worden. TAIPEH (Formosa) De tyfoon „Pamela" trok gisteren dwars door Noord-Formosa een spoor van dood en vernieling en raasde daarna verder door naar het Chinese vasteland. Vol gens de politie werden op Formosa 27 personen gedood en 175 r.deren ge wond door windstoten van meer dan 210 kilometer per uur. De autoritei ten verwachten dat het dodenaantal aan zienlijk hoger zal blijken te liggen, wan neer de verbindingen me' geïsoleerde gebieden zijn hersteld. De schade wordt geschat op miljoenen dollars. Meer dan 4000 woningen en andere gebouwen zijn vernietigd of zwaar beschadigd. In Tai- peh alleen al werden 1300 gebouwen door de storm getroffen. België. Koningin Fabiola en ko ning Boudewijn zijn gisteren per vlieg tuig in Brussel teruggekeerd van een vakantie in Spanje die een maan heeft geduurd. (UPI).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7