PRESIDENT TSJOMBE GEVLUCHT VOOR V.N. Hammarskjöld confereert met regering van Adoela Aantal doden niet bekend SNELSTE AMERIKAAN Pr inses Beatrix neemt parade af Op zadel van grootmoeder bij jubileum rijverenigingen Paul-Henri Spaak naar Rusland Plan voor neutrale zone van Rijn tot Weichsel? VERSTERKING VOOR ULBRICHTS MUUR Katanga thans weer een deel van de Congo Robot' maakte korte reis om de wereldbol SLACHTOFFER VAN ORKAAN „CARLA" INVITATIE VAN KHROESJTSJEV Het weer Oranje in Miami aan de ketting Executie van jongen uitgesteld Nederlander in Oost-Berlijn gearresteerd Kritiek op V.N. Ben Goerion GEEN FORMATEUR, WEL PREMIER? Wisselvallig Zaak-Preston Cobb President Kennedy naar Indonesië VERENIGDE STATEN DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 85ste JAARGANG No. 30927 LEOPOLDSTAD, 14 sept. (Rtr., U.P.I.) De premier van de cen trale Congolese regering, Cyrille Adoela, heeft gisteren tijdens een persconferentie meegedeeld dat de strijd in Elisabethstad tussen troepen van de Verenigde Naties en eenheden van de Katangaanse gendarmerie is afgelopen en dat de V.N. de situatie volledig in de hand hebben. Zijn verklaring is echter in strijd met persberichten uit Katanga's hoofdstad, waaruit blijkt dat daar gisteravond nog steeds werd gevochten. Niettemin JO JUDA Vioolconcert van Bruch. lijkt het duidelijk dat de Katan gaanse troepen tegen de militaire kracht van de V.N. niet zijn op gewassen en spoedig definitief het onderspit zullen moeten delven. Zo is,, tamelijk onverwacht en door het gewelddadige optreden van de internationale politie macht, een abrupt eind gekomen aan de zelfstandigheid van Con go's welvarendste provincie. Pre sident Tsjombe en zijn belangrijk ste medewerker, de minister van binnenlandse zaken Moenongo, zijn voortvluchtig. Zij hebben zich verborgen in een geheime schuil plaats. Enkele andere leden van de Katangaanse regering zijn in hechtenis genomen. BRUSSEL, 14 sept. (A.N.P.) In Brussel is meegedeeld dat de Belgische minister van buiten landse zaken, Paul-Henri Spaak, op 19 september, op uitnodiging van premier Khroesjtsjev, een bezoek aan Moskou zal brengen pe Oostduitse politie, zich hevig ergerend aan het feit dat enkele Oostberlijners kans hebben gezien een vrachtauto dwars door de muur aan de sectorgrens te breken, nemen thans maatregelen om herhalingen van deze spectaculaire tocht naar de vrijheid te voorkomen. Achter de muur worden, aan Oostberlijnse kant, nu zware betonnen palen opgehangen. Zo wordt Berlijn steeds méér een gespleten stad. De huidige internationale span ningen zijn de aanleiding tot deze uitnodiging, ai dus is van welinge lichte zijde vei -nomen. «W MORRIS 'èefore ifouSuif! REGEN- EN TWEEDJASSEN Prinses Beatrix op de schimmel „Cortina" begeleid door jhr. C. van Eysinga. OPLEIDING VOETVERZORGING en/of SPORTMASSAGE BELANGRIJK T.Y.B.B. tegen AALSMEER he Amerikaanse majoor Joe Walker, die in het raketvliegtuig X-15 heeft gevlo- Oen met de ongelooflijke snelheid van bijna zesduizend kilometer per uur. (Advertentie) Hedenavond, Grote Kerk, 8.15 uur speelt met het Noordhollands Philharmonisch Orkest het Entree 1. De V.N.-troepen in Katanga, voorname lijk bestaande uit Indische Ghoerka's, gistermorgen vroeg een aanval op de Katangaanse gendarmerie. Spoe dig ontstonden felle gevechten, die enkele uren duurden maar die, naar uit de schaars binnenkomende berichten kan worden afgeleid, spoedig in het voordeel van de Verenigde Naties wa ren beslecht. De berichten over de aan tallen doden aan beide zijden lopen uit een. De VN-politiemacht schijnt twee doden te moeten betreuren, waaronder een Zweedse officier, terwijl aan Ka tangaanse zijde minstens tien slacht offers zouden zijn gevallen. Verder zou den er aan beide zijden „veel" gewon den zijn. De soldaten van het VN-leger hebben alle strategische punten in Eli sabethstad bezet en alle communicatie middelen met de buitenwereld afgesne den. In hoeverre sprake is van een, al dan niet van boven af georganiseerde, opstand van het Katangaanse volk te gen de actie van de Verenigde Naties vs niet bekend. Zoals bericht, hebben vele Katanganen vooral jongeren, in de afgelopen dagen herhaaldelijk tegen de V.N. gedemonstreerd en voertuigen van de V.N. met stenen bekogeld. Premier Adoela zei gisteren tijdens zijn persconferentie ook, dat hij voor Katanga de noodtoestand heeft afge kondigd. Hij verdedigde de VN-actie door te zeggen dat het de plicht van zijn regering was de Congo die gren zen terug te geven, die het land had toen het op 30 juni 1960 onafhankelijk werd. De Verenigde Naties hebben als offi ciéél motief voor hun actie in Katanga opgegeven, dat het Congolese leger op het punt stond Katanga binnen te val len. „De-V.N. stonden voor de noodzaak een Congolese burgeroorlog te voorko men", zo verklaarde het hoofd van de V.N. in Katanga, de Ier O'Brien. Vol gens Adoela is het overigens de Katan gaanse gendarmerie geweest, die begon met vechten. „Buitenlandse huurlin gen" zouden reeds dinsdagavond vanuit het Belgische consulaatsgebouw in Eli sabethstad het vuur hebben geopend op troepen van de Verenigde Naties. Adoela heeft ook reeds een „regerings gevolmachtigde" voor Katanga aange wezen, namelijk Boohely-Davidson. Ko lonel Make, een vriend van generaal Moboetoe heeft hij aangesteld als op perbevelhebber van de Katangaanse strijdkrachten. Voorts heeft hij de V.N. verzocht enkele Katangaanse ministers, onder wie Moenongo, in arrest te stel len. Adoela herhaalde dat hij bereid is met Tsjombe besprekingen te voeren. Tenslotte vroeg hij de V.N. een aantal deskundigen beschikbaar te stellen om de centrale regering te helpen bij het „normaliseren" van de situatie in Ka- tanga. Waarnemers achten het „merkwaar dig" dat de Verenigde Naties hun actie tegen Katanga begonnen op dezelfde dag dat de secretaris-generaal van V.N. Dag Hammarskjöld, in Leopoldstad ar riveerde om besprekingen te voeren met de regering van Cyrille Adoela. Ham marskjöld werd op het vliegveld van Leopoldstad welkom geheten door Adoe la en Gizenga. Hij weigerde een ver klaring af te leggen en reed meteen door naar de regeringsgebouwen, waar de besprekingen een aanvang namen. De Verenigde Naties zullen ongetwij feld van vele zijden kritiek te verwerken krijgen wegens hun optreden in Katan ga. De Britse regering heeft meege deeld dat zij Hammarskjöld om „uit leg" zal vragen over de jongste gebeur tenissen. Londen wil graag weten welke politiek in Katanga wordt gevoerd en op wiens gezag. De Britse regering heeft Bord Lansdown inmiddels naar Leo poldstad gezonden om met Hammars kjöld contact op te nemen en rapport uit te brengen over de situatie. Vele Belgische bladen zijn erg ver ontwaardigd over het optreden van de V.N. Het Brusselse avondblad „Le Soir" noemde het voorwendsel van de V.N. (het voorkomen van een Congo lese burgeroorlog een „verzinsel". De Belgische regering heeft de V.N. ver antwoordelijk gesteld voor de veilig heid van de Belgische burgers in Ka tanga en bovendien officieel alle be schuldigingen over een aanval, die op da V.N. zou zijn ondernomen vanuit het Belgische consulaatsgebouw in Eli sabethstad, categorisch van de hand gewezen. SALISBURY. De premier van de Federatie van Rhodesië en Nyassaland, Sir Roy Welensky, heeft het optreden van de VN in Katanga zijn land grenst daaraan in felle bewoordingen veroordeeld. Hij heeft drie compagnie- en lichte infanterie en verkenningstroe pen naar de Katangaans-Rhodesische grens gezonden. UTRECHT, 1.3 sept. Prinses Bea trix heeft gister en, gezeten op de prach tige Ierse schim mei „Cortina" uit de ko ninklijke stallen een parade afgenomen van deelnemers aan de nationale kam pioenschappen van de koninklijke Ne derlandse feded atie van landelijke rij- In dit verband wordt verwezen naar de rede, die Spri ak maandag heeft ge houden ter gelegg enheid van de uitrei king van de prijj s van de Spaak-stich ting aan Jules Mi>ch, de permanente af gevaardigde van Frankrjjk bij de ont- wapeningscommite isie. De Belgische mi nister verklaarde bij die gelegenheid: „Indien de Wettelijke mogendheden zich niet onmidit lellijk een grote in spanning getroost en om overeenstem ming te bereiken over de bepaling van een positieve pol litiek, gaan wij naar een grote diplom atieke ramp." 't Is niet genoej als men zegt, dat er onderhandeld a cioet worden. Men on derhandelt slechts na te hebben vast gesteld wat men wil bereiken. Welnu, het Westen is het nog steeds niet eens over die doeleinden", aldus zei de ex- secretaris-generaal van de NAVO. Minister Spaak opperde vervolgens in zijn rede het denkbeeld van „be perkte experimente n" bij de ontwape ning. Daarbij zoudié n zones moeten wor den geschapen vooir proefnemingen met ontwapening of tem minste met controle. Door deze experibïienten zou kunnen worden bewezen, dirt die controle geen afbreuk hoeft te d'oen aan de souverei- niteit van de betro'ken staten. Deze laatste paissage werd gisteren voor het socialists sche partijblad „Le Peuple" aanleidin g te schrijven over een „nieuw initi atief" van Spaak. Het blad citeerde „welingelichte krin gen", die menen, dat Spaak hiermee op diplomatieke t vijze de oprichting van een „zone tie dég gement" in midden-Europa hes eft voorgesteld. Volgens sommigen aldus het blad van de partij van Sn aak, zou deze zone zich kunnen uitstrek'! een van de Rijn tot de Weichsel in Polen, waardoor de spanningen tussen cie twee blokken ten zeerste zouden wordbn verminderd. JERUZALEM, 14 s^pt. (UPI) Het secretariaat van de Mapai, de party van David Ben Goer ion, heeft de Is raëlische minister vaai Financiën, Levi Esjkol, verzocht een regering te vor men met Ben Goerion als premier. Dit verzoek schijnt een compromis te zgn tussen Ben Goerion Jen enkele kleine partijen. verenigingen. De prinses,.die bescherm vrouwe is van de federatie, zette met haar aanwezigheid extra luister bij aan het jubileum van haar beschermeling, die 35 jaar oud is. De duizenden toeschouwers begroet ten de prinses met een hartelijk applaus toen zij aan de zijde van de federatie- voorzitter, jhr. C. van Eys ga, aan het hoofd van een stoet van 200 ruiters en amazones het concours hippique-terrein opreed. De prinses, die een donker blauw amazone kostuum droeg, zat in een dameszadel dat zg van haar groot moeder, prinses Wilhelmina, heeft ge kregen. Dit zadel is meer dan honderd jaar oud. Prinses Beatrix en jhr. Van Eysinga reden naar een plaats midden voor de ere-tribune, en zagen met kennelijk ge noegen toe hoe de ruiters hun goed ge dresseerde paarden in een enorm car ré opstelden. Nadat het trompetters- korps van de federatie het Wilhelmus had gespeeld meldde de parade-com mandant, de heer D. J. Mellema, zich bij de prinses. Vervolgens reed zij het terrein rond voor een inspectie van de deelnemers. Toen zij teruggekeerd was bij de eretribune defileerden de ruiters en amazones voor hun beschermvrouw die veel plezier toonde in dit ruiterfes- tijn. De verschillende ingewikkelde fi guren werden perfect uitgevoerd en de deelnemers oogstten hartelijke toejui chingen. Aan het hoofd van de ruiters verliet prinses Beatrix aan het slot van het défilé het terrein. Even later keerde zij, gekleed in meer sportieve rijbroek, terug naar de eretribune, waar twee tienjarige adspirant-leden van de fede ratie, Marijke van Woudenberg en Hans ter Maat haar bloemen aanboden. Nog een half uurtje volgde de prinses toen het verdere programma. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM. TEL. 13439 LEIDSESTRAAÏ <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koudere nacht met opklaringen. Morgen weer toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Aanvan kelijk matige westelijke wind, later tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. In het algemeen iets hogere middagtemperaturen dan vandaag. Vrijdag: Zon: 6.13-18.56. Maan: 11.44-21.32. DE BILT, 14 sept. In het zuiden van ons land steeg de temperatuur gis teren nog tot 22 graden, terwijl in de noordelijke helft van ons land af en toe regen viel. Ook vandaag passeerde ons weer een regenfront, gevolgd door op klaringen. Wij blijven de komende da gen in een sterk westelijke luchtstroom, waarmee van de oceaan nieuwe fron ten met regen en af en toe vrij veel wind tot ons land zullen doordringen. De temperatuur komt daarbij geleide lijk op een iets lager niveau. max min Station Weei temp temp neersi gisteren 24 uur Jen Helde t regen 17 16 3 Ypenburg regen 18 15 16 Vlissingen zw. bew. 19 15 4 Eelde zw. bew. 18 15 5 De Bilt negen 19 14 4 Twente zw. bew. 21 15 5 Eindhoven regen 22 15 2 Zd-Limburt zw. bew. 22 14 4 Stockholm zw. bew. 17 8 0 Oslo half bew. 16 13 1 Kopenhagen regen 15 15 11 .o n den regen 20 13 32 Amsterdam regen 18 13 16 Brussel regen 22 14 0.1 Jarijs regen 26 15 4 Bordeaux licht bew. 28 15 0 (Advertentie) voor het dipl. A.C.A.P. (wettig ged.) gedipl. Leraar inl. Sportschool J. DE LANGE Breestr. 49, tel. 5570(02510) Beverwijk. MIAMI, Florida, 13 sept. (Reuter) De federale rechter alhier heeft bevel gegeven het Nederlandse stoomschip „Oranje" bij aankomst aan de ketting te leggen tot een regeling is getroffen voor een eis tot schadevergoeding van de Amerikaanse mevrouw Throner, die 19 mei tijdens een cruise aan boord van het schip van een trap is gevallen en daarbij letsel heeft opgelopen. Het schip wordt 25 november hier verwacht. De federale rechter heeft dit bevel gisteren uitgevaardigd, nadat mevrouw Throner een aanklacht en een eis tot schadevergoeding van 75.000 dol lar had ingediend. Haar echtgenoot, de heer Throner vraagt bovendien een schadevergoeding van 15.000 dollar voor dokterskosten en ongerief. Het bevel van de federale rech ter kan worden beschouwd als een ge bruikelijke gang van zaken. Men ver wacht, dat de stoomvaartmaatschappij Nederland, de eigenares van het schip, een bedrag van 90.000 dollar zal depo neren. Toen het ongeval gebeurde was de ..Oranje" op een tocht rond de wereld. De heer en mevrouw Throner waren 8 mei in Fort Lauderdale aan boord gekomen. ATLANTA (Georgia), 14 sept. (UPI) De executie van de 15-jarige neger jongen Preston Cobb, die was bepaald op 22 september, is voor onbepaalde tijd uitgesteld, hangende een actie voor een nieuw proces. Preston Cobb is ter dood veroordeeld wegens moord op een blanke boer van 70 jaar. De advocaat Donald L. Hollowell heeft bij rechter George S. Carpenter een motie voor een nieuw proces ingediend. Deze motie zal op 6 oktober worden behandeld. Door de indiening ervan werd de datum van executie uitgesteld. BERLIJN, 14 sept. (ADN,Reuter) De Oostberlijnse politie heeft een Ne derlander, de 55-jarige H. J. P. M. Pier rot uit Heemstede gearresteerd by een poging een vrouw uit Oost-Berlijn over de sectorgrens te brengen. Drie andere buitenlanders worden voor een zelfde feit vastgehouden. Pierrot wilde de vrouw op de reispas van zijn echtgenote naar West-Berljjn brengen. Volgens het Oostduitse pers- büreau zyn de laatste dagen verschei dene buitenlanders, die mensen in hun auto's wilden meenemen naar het wes ten .gearresteerd. De heer Pierrot, handelsagent en niet in vaste dienst van een bepaalde firma, bezocht onlangs de Leipziger Messe om daar speelgoederen in te kopen. Hij had met zijn echtgenote, die in Heemstede was gebleven, afge sproken, haar vrij dag 1 september op te bellen omtrent zijn terugkeer. Toen dit telefoongesprek ook na enige dagen uitbleef, wendde mevr. Pier rot zich tot de Heemsteedse poltie met het verzoek, de verblijfplaats van haar man te achterhalen. Nadat ook Interpol bg de naspeurin gen was ingeschakeld, berichtte de Oost berlijnse politie nu ongeveer een week geleden dat de heer Pierrot was ge arresteerd. Men weigerde de reden van zijn aanhouding mede te delen. Via een aantal handelskanalen onder meer de Duitse Kamer van Koophandel is het onderzoek voortgezet, waarna de politie van Oost-Berlijn nu heeft bekend gemaakt, dat de Nederlander is gear resteerd wegens „vrouwensmokkel" naar het Westen. Mevr. Pierrot weigerde onze Haarlemse redactie op dit bericht elk commentaar. De drie andere gearresteerden zgn twee Amerikanen en een Engelsman. 2y zullen alle vier terechtstaan. Volgens ADN is ook een uit Keulen afkomstige conducteur van een slaap wagen gearresteerd omdat hg Oostduit sers naar West-Duitsland zou hebben gesmokkeld. Hg zou twee vrouwen in een spoorwagon verborgen hebben. WASHINGTON, 14 sept. (Rtr) Voor zijn vertrek naar New York heeft president Soekarno tegen verslaggevers in Washington gezegd, dat president Kennedy een uitnodiging voor een be zoek aan Indonesië op een later te be palen datum heeft aanvaard. (Advertentie) Aanstaande zondag, 14.30 uur, speelt het naar de 2e klasse gepromoveerde: haar eerste thuiswedstrijd. Terrein: Schalkwijkerweg Voor de toegangsprijs van 35 ct. hopen wij dat U een prettige sportmiddag zult beleven. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLlSI Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Dfaectle: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Soveihfc NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miffimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. CAPE CANAVERAL, 14 sept. (UPI) - De Verenigde Staten hebben gisteren een .robot-astronaut' een reis om de aarde laten maken en daarna .heelhuids' op aarde laten terugkeren. Deze proef was een van de laatste stappen in het intense streven een Amerikaanse as tronaut nog vóór het einde van het jaar in een baan om de aarde te brengen. Deskundigen hadden plannen gemaakt om een chimpansee een reis om de aar de te laten maken alvorens een man te sturen, maar thans bestaat de moge lijkheid dat de reis van het dier wordt geschrapt. Stations rond de gehele wereld - de Canarische Eilanden, Zanzibar, Kanton. Mexico volgden de vordering van de ruimtecabine en .spraken' met de band- opnaamapparaten er in, zoals zg met een ruimtevaarder zouden praten. De vordering van de capsule werd vanaf diverse punten rond de wereld ook gadegeslagen door de zeven astro nauten van het Mercury-project van wie er één de eerste Amerikaan in een baan om de aarde zal zijn. De orkaan „Carla" heeft dit stevige schip aan de kust van Texas omver geblazen als een lucifersdoosje. Gelukkig voor de Amerikaanse kustbewoners is de kracht van de orkaan intussen sterk afgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1