Voor middenstand betere voorwaarden scheppen Commerciële televisie mag niet slepende blijven LUCKY... THEREAL INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKYIN NEDERLAND 1» Brit in Zandvoort in financiële moeilijkheden Snelle ontwikkeling der Missieverkeersmiddelen WA Nederlandse industrie bouwt reaetor in Arbeidsvoorwaardenwet kan beter ijskast in Buitenlandse arbeiders Prip van Amsterdam STAATSSECRETARIS Drs. GIJZELS: Ernstioje verkeers stremmingen Eert jaar geëist voor flessentrekkerij en verduistering Goede samenwerking met Indonesië "ITALIA" HOYMAN SCHUURMAN'S Bestemd voor gemeenschappelijk centrum voor kernonderzoek ProfdrJ. EAndriessen: „Tijdstip voor verdere vrijmaking loonpolitiek gunstig Dodelijke botsing berecht Huiseigenaren krijgen gelijk Verwachte geldzending bleef uit Een kameel wordt niet meer gevraagd OPDRACHT VAN EURATOM Voor verduistering halve ton: 2\ jaar Kort geding in Tiel UW TAFELDRANK. Elly van Stekelenburg VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 PAGINA S (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 september De vroegere student Frans Gijzeis die in de eerste jaren van het bestaan van de Tilburgse Econo mische Hogeschool de colleges volgde welke professor De Quay daar gaf in psychotechniek, zat vandaag in de Trèves-zaal in Den Haag naast zijn vroegere leermees ter, als staatssecretaris in het kabinet, tot welk ambt zijn vroe gere professor hem heeft uitgeno digd. Andere taken Commerciële tv Mr. Cals opent laboratorium katholieke universiteit NOORD- ZUIDen CENTRAAL AMERIKA PACIFIC DEN HAAG, 15 september De N.V. Neratoom alhier heeft van de Europese gemeenschap voor atoomenergie (Euratom) in Brussel opdracht ontvangen voor het construeren van een kern reactor. Deze reactor is bestemd voor het gemeenschappelijk on derzoekcentrum van Euratom bij Ispra in Italië en zal daar door Neratoom ter plaatse worden gebouwd. Goede dingen" Voor familiegebruik, in 1 1 literschroefflesser. (Advertentie) De nieuwe staatssecretaris heeft van daag zijn eerste vergadering van de REA Raad Economische Aangelegen heden uit de ministerraad) en daarna een deel van de wekelijkse bijeenkomst van de ministerraad bijgewoond. Gis terenmiddag zat hij voor het eerst in zijn werkkamer in het gebouw van het ministerie van Economische Zaken. In Eindhoven was hij de dag tevoren met overstelpende bewijzen van vriend schap uitgeluid. Muziekkorpsen hebben uren lang staan blazen. Een stoet van vrienden en relaties trok voorbij. Bloe men, telegrammen, cadeaus hebben hem overstelpt, waarvan misschien het origineelste geschenk een doofpot was die de Tilburgse studenten met een toe- DRS. F. GIJZELS Passelijk speechje voor hem meebrach ten. „Kan in Den Haag wel eens te pas komen. Natuurlijk alleen in noodgeval len te gebruiken. Daarom hebben we de kleinste maat maar uitgezocht..." Van daag waren het de Haagse hoofdamb tenaren die hem tegemoet traden. Een ander gezelschap, maar een niet min der feestelijke dag. De staatssecretaris zat op de dag na zijn beëdiging om vier uur met een stapel brieven en telegrammen voor zich en was bereid ons enig inzicht te geven in de taak die hij voor zich ziet. Wat hem het duidelijkste voor ogen staat is de zorg voor de middenstand. ..Daar ben ik t best op voorbereid." Hij ziet in het 'gemeen twee belang rijke factoren: overheid zal de mo gelijkheden m- n scheppen voor nog meer vo'minr. en beroepsonderwijs, waarmede ook in de Mammoetwet al rekening is g, k aden en er zal nog meer moeten worden gedaan om de middenstand doo kredieten te helpen om de concurrentie vol te houden tegen de andere categorieën: de filiaalbedrij- BOXTEL, 15 sept. Op Rijksweg 64 Den Bosch-Eindhoven, bij het kruispunt St.-Charles alhier, is gistermiddag het verkeer vier uur lang gestremd ge weest door een ravitgc na een geeom- pliceerde botsing, waarbij een lading stenen ;n een der vernielde voertuigen in beweging was gekomen. Bij de grote materiële schade viel het met de per soonlijke ongelukken mee. Slechts de bestuurder van de bestelauto moest met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. ZALTBOMMEL - Het verkeer op de rijksweg Utrecht-De: Bosch is gis- ternvddag ernstig g -remd geweest, nadat een militai, e oplegger met zwa i' tank zich had I"- igereden op de ug over de Waa' bij Zaitbom- mel. De tientallen kilometers lange files auto's groeiden aan tot voorbij Den Bosch en tot Utrecht. Eers' nadat het logge gevaarte was verwijderd kon het verkeer weer doorgang vinden. Tijdens de opstopping is in wac dm, burg een jongetje onder een auto geraakt Het kind moest naar Tiel worden vervoerd, omdat de ziekenauto nie' over de brug kon. ven, de warenhuizen en de coöperatie ve verenigingen. Het gaat om het geven van gelijke kansen voor de zelfstandige midden- standsbedrijven in deze concurrentie strijd. Geen bescherming, geen dirigis me van boven af met een redenering van zoveel winkels op iedere duizend woningen. Men zal het zelf moeten doen. De overheid schept alleen de voorwaar den. In zo'n opzet past natuurlijk geen behoefte-element. Dit laatste geldt met name voor het vestigingsbeleid, dat op dezelfde gedachte is gebaseerd: er moe ten nog meer mogelijkheden komen voor allerlei combinaties. Branches die daar nog niet aan toe zijn zullen de parallelisatie nog als instrument moe ten leren bespelen. Het toerisme is voor de nieuwe staats secretaris een terrein dat hij nog gro tendeels moet verkennen. Zijn voorgan ger, dr. Veldkamp, heeft echter de bouwstenen ook op dit gebied klaar ge legd. Er is op het departement hard gewerkt aan een nota, waarin de rege ring haar plannen aan het parlement zal voorleggen. Drs. Gijzeis kan zich in de opzet van die nota best vinden en gaat het stuk verder afmaken. In direct contact met minister De Pous zal hij voorts het kartelbeleid gaan aanpakken, waarbij de prijzenpo litiek een belangrijke rol gaat spelen. Een andere tak van beleid is de be vordering van de produktiviteit. Op dit punt is er iets nieuws op komst, omdat het de bedoeling is dat de SER er een apparaat voor zal gaan scheppen. De staatssecretaris hoopt dat hij in het ka binet belangstelling zal kunnen wekken voor de voortzetting van het waarde volle werk dat in de afgelopen jaren met de tegenwaardegelden van de Mars hall-hulp op dit punt is verricht. Wan neer wij een jaar verder zijn moet uit de begroting die dan op Prinsjesdag wordt aangeboden een beau geste van de minister van Financiën blijken, zo dat dit laatste stukje aflopende Mars- hali-hiiip zal kunnen worden ge-nmpen- seerd. Er staat dan nog een wetsontwerp tot regeling van het accountantswezen op stapel, terwijl ook de vereenvoudiging van de procedure inzake het aanvragen van octrooien niet tot de minst belang rijke zaken behoort die de heer Gijzeis hoopt te kunnen regelen. En ten slotte: de commerciële tele visie. Op dit punt is drs. Gijzeis het minst positief in zijn uitspraken. In het algemeen is hij het wel eens met de algemene opzet van de nota, waar in de heren Veldkamp en Scholten hun beleid hebben geprojecteerd. \Iaar er zijn vele wegen die naar Rome leiden. ,,De Kamer is naar ik lanneem wel voor een mogelijkheid van reclame in de t.v. maar er zijn vele van die mogelijkheden." Bij de ze nogal vage uitspraak blijft het voorlopig. In ieder geval is de staatssecretaris ook op dit gebied niet van plan met de hem aangeboden doofpot te gaan wer ken. „Deze zaak moeten we niet laten slepen", zegt hij met overtuiging. Eerst zal echter het verslag moeten worden afgewacht, dat de Tweede Ka mer gaat produceren over de nota. LUCKY STRIKE ...wordt In practisch alle landen ter wereld gerookt. LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld mee. NIJMEGEN, 14 sept. Minister Cals zal zaterdag 7 oktober het universeel laboratorium van de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappep aan de Katholieke Universiteit openen. (Van onze verslaggever) HAARLEM, 15 sept. Voor de Haar lemse rechtbank stond gisteren een 40- jarige Engelse grammofoonplatenfabri- kant terecht omdat hp zich schuldig zou hebben gemaakt aan verduistering en flessentrekkerij tot een bedrag van verschillende duizenden guldens De of ficier van justitie, mr. J. Wiarda, eis te een jaar gevangenisstraf met aftrek van de vier maanden voorarrest. Verdachte ontkende alle schuld. H\j hield vol dat hij alles slechts had (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 14 sept - Met de stormachtige ontwikkeling van o.a. de Afrikaanse landen maak' ook de Missieverkeersmiddelenactie een stormachtige ontwikkeling door. Eigen lijk is het zelfs verkeerd nog over een Missieactie in dit verband te spreken omdat vele Missiegebieden officiële kerkprovincies zijn geworden met een eigen Kerkelijke Hiëarchie en deze kerkprovincies zijn bezig zich in snel tempo te moderniseren ook op ver keersgebied. Bestond tien jaar geleden nog tachtig procent van de aanvragen uit eenvoudige voertuigen tot een mo torfiets en twintig procent uit zwaarde re voertuigen, thans is het net anders om. Jaren geleden kwam er nog wel eens een aanvraag om een kameel by de Miva binnen, maar daar taalt geen missionaris naar! Voor het -:erst heeft de Miva thans een leek als voorzitter, de Amsterdam se zakenman Ernst Lampe, die in zijn eigen bedrijf heeft ondervonden hoezeer het vervoermiddel is veranderd. En dut kan hij heel goed aanvoelen hoe ook het vervoermiddel in dc verre lan den niet meer uit een negerdrager of een kano in de rimboe kan bestaan. Allereerst al doordat steeds meer mis sionarissen hun parochies overdragen aan le landeigen priesters, die daarbij ook de beschikking krijgen over de ver voermiddelen van de missionaris, die zelf elders een nieuwe parochie gaat •Richten. Maar bovendien zijn die land eigen kerken zeer arm en moeten wel steunen op de ontwikelingshulp van de staten in Europa en Amerika. En dan wordt het aantal missionarissen steeds groter omdat de Orden en Congregaties zoveel mogelijk krachten voor de Mis siën afstaan. Daarbij wordt ook het aantal lekenmissionarissen voortdu rend groter, die echter niet een beroep kunnen doen op een Congregatie of Grde. Het wegennet in de nieuwe on afhankelijke staten wordt groter en groter en daardoor worden meer delen van het 'and ook voor de missionaris bereikbaar De uitbreiding van het onderwijs, zoals m Indonesië, waar het gods dienstonderwijs op de scholen door de Staat wordt gesubsidieerd, brengt meer werk voor de missionarissen, die daarbij over snelle vervoermiddelen moeten kunnen beschikken. In dit ver band is het verheugend te vermelden dat de Miva geen enkele moeilijkheid ■n Indonesië ondervindt. Advertentie) Societit dl Navlgazione Oenova Reserveringen door de erkende passagebureaus of door de Generaal Agente voor Nederland: Scheepsagentuur N.V. Rokin 80-82, Amsterdam De missionaris moet tenslotte tegen woordig meer dan vroeger bedacht zijn op de politieke propaganda, die dikwijls tegen dc Kerk en het Christendom in zijn gebied is ge richt en daartoe als hel ware .n een uitputtende „afweerslag" overal tege lijk zijn. De missionaris moet dus thans wel beschikken over een motor, jeep of auto en het is waarlijk niet verwon derlijk dat er bij de Miva nog een wachtlijst" is van 300 aanvragen voor een bedrag van anderhalf miljoen gulden aan vervoermiddelen. De Miva heeft toestemming gekregen on-, een kerkdeurcollecte op zondag 17 september te houden en zaï haar Na tionale Mivaloterijen voortzetten, ter wijl nog allerlei andere acties ontwor pen worden. Een studiekommissie is benoemd om na te gaan in hoeverre de statuten en de uitdelingsnormen aangepast moeten worden aan de nieu we situatie van het missioneringswerk. De meeste aanvragen komen bij de Miva van de Witte Paters in Afrika, gezien de ontwikkeling in dit wereld deel. Maar ook Bazilië en Nieuw-Gui- nea vragen veel aandacht De Miva keerde vorig jaai bijna 4 ton aan 18 Oden en Congregaties uit o.a. 63500 voor de vliegdienst der Paters Fran- ciskanen op Nieuw-Guinea en 23.000 voor een boot in het Amazonegebied. geleend. Hij verwachtte 35.000 uit Engeland en na ontvangst zou hij ze ker alles hebben terugbetaald. Die vordering wordt nu echter door zijn Londense directie betwist. Ter recht zitting kon de zaak echter tot zoda nige proporties worden teruggebracht dat de rechtbank inging op het ver zoek van de verdediger, mr. B. Stomps, om verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. In opdracht van zijn Londense prin cipalen, een platenmaatschappij, was verdachte enige jaren geleden met zijn vrouw naar Zanvoort gekomen om er een platenfabriek te stichten. Hij ver wachtte een grote som gelds aan ach terstallig salaris en royalties, en in stalleerde zich in afwachting daar van in een kostbaar ingerichte flat van 560 huur per maand. Het geld kwam echter niet en een der direc teuren, een miljonair, heeft de vorde ring van verdachte ontkend „omdat afgesproken was dat hem g'een sala ris zou worden uitgekeerd vóór hij winst maakt." Het Zandvoortse be drijf bleek intussen geen succes en de Engelsman kwam in financiële moeilijkheden. Hij leende geld en gaf tenslotte ter compensatie apparaten cadeau die eigendom van de fabriek waren. Intussen verscheen een Duitser ten tonele die wel een bestaan in het be drijf zag. Hij ging in Londen over de Engelsman praten en het gevolg was dat deze werd ontslagen. Toen begon nen de moeilijkheden eerst goed. Ver dachte trachtte zich te redden door zijn vrouw in Amsterdam te installeren in een mannequinschool annex mode-aca demie. Maar ook dat pakte verkeerd uit. Tenslotte bewoog hü een Amster dammer tot afgifte van een cheque van duizend gulden in ruil voor een onge dekte cheque van hem zelf, die ante- dateerd was. Na anderhalve maand zou de cheque wel gedekt zijn uit de vorde ring op de Engelse firma, zo had hij beweerd. De officier van justitie achtte alle zeven punten van de tenlastelegging be wezen en vond dat verdachte misbruik had gemaakt van de Nederlandse gast vrijheid. Hij noemde hem een fantast. De verdediger kon in verdachte ech ter niet meer zien dan een onverbeter lijke optimist, die nog steeds overtuigd is van de rechtmatigheid van zijn vor dering en op grond daarvan alle schuld aan verduistering en flessentrekkerij afwijst. Uitspraak 28 september. I Advertentie spa; De reactor is een zogenaamd kritisch ■xperiment (kleine reactor van maxi- naal 1 kilowatD beter bekend als het "GO-project. Het ontwerp voor de reactor is de ze zomer door Neratoom uitgevoerd in samenwerking met het Reactor Centrum Nederland, het ingenieurs bureau Comprimo en het advies, en constructiebureau. Tebodin. Deze sa menwerking zal ook bij de uitvoering van het ontwerp worden voortgezet. Bö het accepteren van de opdracht voor het maken van een ontwerp voor deze reactor hadden Neratoom en de enkele andere in de Euratomlanden aangezochte industriële groeperingen zich verplicht het ontwerp, bij aanna me ervan, ok uit te voeren. De reactor zal in de loop var 1963 wor den opgeleverd. Zoals bekend omvat de N. V. Nera toom zes grote Nederlandse onderne mingen, namelijk: n. v. machinefabriek „Breda", v.h. Backer en Rueb, Bre da; n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken, Eindhoven; de Rotterdamsche Droog dok mij. n.v. „Roterdam; de koninklij ken: ij. ,.De Schelde" ntv., Vliss'ngen de koninklijke machinefabriek gebr. Stork en Co. n.v., Hengelo en Werk spoor n.v., Amsterdam. UTRECHT, 15 sept. Moeten we op dit ogenblik de „Sprong in het duis ter" doen? Met deze vraag besloot prof. dr. J. E. Andriessen, hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de ge meentelijke universiteit van Amster dam, gisteren een inleiding over het voorontwerp arbeidsvoorwaardenwet. Hij sprak op een studieconferentie van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Utrecht. Prof. Andriessen vraagt zich af, of men nu al een tweede stap de ver dere vrijmaking van de loonpolitiek moet zetten. Hjj ziet het voorontwerp zeker niet als een remedie tegen de thans als hinderlijk gevoelde overheids bemoeiing. Omdat het oorontwerp in dit op zicht verwachtingen wekt, die waar schijnlijk niet op korte termijn zijn te realiseren, noemde prof. Andriessen het aan twijfel onderhevig, of het moment van overgang op een ander institutioneel systeem thans wel zo gelukkig is gekozen. Misschien kan men het wetsontwerp beter in de ijs kast zetten, zo zei hij. Spreker voorziet 'onder meer grote problemen voor de eventueel in te stel len loonraad. De vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in die raad ko men, volgens hem, tussen twee vuren te staan: enerzijds moeten zij het al gemeen belang in het oog houden en anderzijds moeten zij beslissen over c.a.o.'s van hun „eigen" mensen. Prof. Andriessen vreest, dat deze situatie tot gewetensconflicten zal leiden. In het ontwerp wordt bepaald, dat het dagelijks bestuur van de SER wordt belast met de controle op de loonraad. Een heel vreemde procedu re, aldus spreker en bovendien een enorm karwei als men bedenkt hoe veel c.a.o.'s er zijn. Volgens hem is de taak van het dagelijks bestuur van de SER anders gericht en hij noemde dit onderdeel van het ontwerp dan ink een beetje „schimmig". Prof. Andriessen noemde het ook lo gisch, dat de overheid invloed houdt op de onderhandelingen over nieuwe DEN BOSCH, 15 sept. Een ver keersongeluk dat 6 december van het vorige jaar in Someren vier doden heeft geëist, is gisteren door de recht bank alhier behandeld. Terecht stond een chauffeur uit Bottrop (Did), wien ten laste was gelegd dat hij door roeke loos rijden deze aanrijding veroorzaakt zou hebben. Op de avond van de dag reed ver dachte met een vrachtauto met aan hangwagen door de Vaarselstraat te Someren, toen hij op enige afstand drie lichten zag naderen, waarvan er één zich op de linkerweghelft bevond. Hij meende dat een auto een fiets of brom fiets passeerde en gaf daarom licht signalen en minderde vaart. Ook stuur de hij zijn auto geheel naar rechts. Daarbij kwam hij met zijn rechter- wielen op de berm, die tegen deze druk niet bestand bleek. De vrachtauto gleed weg én reed tegen een boom, waarbij de aanhangwagen dwars op de weg kwam te staan. Juist op dat moment kwam in volle vaart de tegenligger aan rijden, een stationcar die tegen de aan hangwagen botste met het genoemde tragische gevolg. Uit het getuigenverhoor ter zitting bleek dat men nooit heeft kunnen ach terhalen of er nog een derde voertuig is geweest waaraan het door verdachte geconstateerde derde licht zou hebben toebehoord. De officier van Justitie, mr. Moons achtte het goed mogelijk dat deze voorstelling van hem irreëel is geweest. Hij achtte zeker geen grove schuld aanwezig, maar verdachte die deze weg kende, heeft een overtreding begaan door zijn wagen op de berm te sturen. Voor die overtreding eiste de officier 500,- boete subs, vijftig da gen hechtenis. Mr. J. Verhoeven uit Den Bosch die als verdediger optrad, schetste zijn cliënt als een rustig en ervaren chauf feur. Hjj wilde eerder van een verkeer de reactie dan vein een overtreding spreken en bepleitte vrijspraak. Uit spraak 28 september. BREDA, 15 sept. Twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek luidde het vonnis dat de rechtbank alhier gisteren heeft uitgesproken over de beheerder van het bijkantoor van de Rotterdamse bank in Etten. Dit von nis komt overeen met de eis van de officier van justitie veertien dagen ge leden. De beheerder had een bedrag van ongeveer 50.000 gulden verduisterd ten nadele van twee bejaarde dames, woon achtig in Den Haag en Etten, van wie hij het vermogen beheerde, Van deze 50.000 gulden stak hij 18.000 gulden in eigen zak. De rest van het geld leende hü uit. De rente van het geld boekte hij wel bij op de rekening van de beide dames. c.a.o.'s, met name wanneer het gaat om collectieve contracten voor grote „leidende" bedrijfstakken. De over heid moet nu eenmaal een conjunctuur- politiek kunnen voeren, aldus prof. An driessen. en het loon is als economische grootheid zeer belangrijk. Hij voegde hieraan toe, dat er naast vele bezwa ren tegen het ontwerp ook verschillen de goede dingen genoemd kunnen worden. Dat de regering zelf ook niet hele maal zeker is van haar zaak, leidt prof. Andriessen af uit haar aarzeling, het ontwerp de gewone parlementaire weg te laten volgen. Zij wil weten hoe het bedrijfsleven erover denikt, en heeft daarom eerst een voorontwerp ge maakt, zo zei hij. TIEL, 15 sept. De vice-president van de rechtbank in Arnhem heeft uit spraak gedaan in een kort geding, dat enige Tielse huiseigenaren hebben aan gespannen tegen drie ondernemingen. Deze ondernemingen zijn bezig met de bouw van blokken flat woningen op een terrein, dat in het uitbreidingsplan be stemd is voor laagbouw. Voor deze bouw hebben de ondernemingen toe stemming gekregen van het gemeente bestuur, maar gezien de vastgelegde bestemming van de grond achten de huiseigenaren deze vergunning onwet tig. Derhalve eisten zij, dat de bouw van flats zou worden gestaakt, aange zien zij door hoog- inplaats van laag bouw hun belangen geschaad achten. De vice-president heeft vorige week de partijen gehoord en daarna persoon lijk een onderzoek ter plaatse ingesteld, iu zijn uitspraak stelde hij de huiseigena ren in het gelijk. De gedaagden werd verboden, drie weken na vandaag nog verder te gaan met de bouw. Gaan zij door, dan verbeuren zij een dwangsom van duizend gulden per dag. De bouw mag niet eerder worden hervat dan nadat de grond in het uitbreidingsplan van Tiel officieel de bestemming heeft gekregen die de bouw van flats moge lijk maakt. In een „Kritische commentaar schrijft de Nieuwe Rotterdamse Cou rant, dat de primitieve wijze waarop een deel van de Twentse bevolking heeft gereageerd op de komst van buitenlandse arbeiders een weinig voorzien obstakel vormt voor de EEG. Binnen die EEG moeten wij immers op de duur tot vrije migratie van werk nemers komen. Hoe moet dat? De scbrijver meent, dat het gezien de primitiviteit der reacties maar het beste is om er niet verder over te praten en gewoon door te gaan met bet binnenhalen van buitenlandse ar beidskrachten. De komende generatie zal er dan misschien meer begrip voor hebben, dat er niets bijzonders aan de band is als iemand enige duizen den kilometers verderop zijn brood gaat verdienen, want wat aldus besluit bij zijn duizend kilometers in deze eeuw van ruimtevaart? Het antwoord op de laatste vraag is duidelijk. Als men met beide benen op de grond blijft is duizend kilome ter ook in deze eeuw nog tamelijk ver en er is dan ook wel degelijk iets bijzonders aan de hand. Ook al zou den binnen de EEG de grenzen ver vagen, dan blijft een massale migratie waarschijnlijk nog altijd een laatste redmiddel, dat op zichzelf beschouwd maar weinig aantrekkelijks beeft. Als een volgende generatie in Europa nog steeds de reservoirs van armoede kent waardoor mensen, middels een „vrije' migratie de ene gemeenschap uit- en de andere ingeperst moeten worden, dan heeft de EEG op hoger plan in feite gefaald. Wij hoeven ons trouwens niet op de borst te kloppen als we vlotweg spreken over bet binnenhalen van buitenlandse arbeiders, want voorals nog berust dit verschijnsel op koele berekening. Wij hebben een conjunc tureel tekort aan arbeiders; de Itali anen hebben er een structureel teveel van. Zodra de conjunctuur omslaat sturen wij de Italianen naar Kuis en daarmee uit. Het is voor ons een vrij blijvende affaire en daarom beeft bet ook nog niets met de vrije migratie te maken. Vrije migratie legt ons in de toekomst de plicht op, de Italianen met vrouw en kinderen te ac cepteren als gelijkwaardige kandida ten op de arbeidsmarkt. Ook als die arbeidsmarkt niet schaars meer is. Het is goed als wij tegen die tijd afgerekend hebben met primitieve re acties, want ongetwijfeld zal men de banden wel vol krijgen aan de min der primitieve. Het heeft weinig zin die moeilijkbeden in een bui van conjuncturele overmoed weg te wuiven naar een komende generatie. Wel licht hebben wij een te hoge dunk van onze opofferingsgezindheid in in ternationaal verband. Duizend kilo meter is niet veel, maar de afstand die enige generaties van elkaar scheidt is evenmin zo groot. De gedachte aan het feit, dat een van de bijdragen van de Nederlandse taal aan de internatio nale woordenschat bestaat uit bet woord „apartheid zou ons voor zelf overschatting kunnen behoeden (Advertentie) Tot de toneelartiesten van hoge klasse behoort stellig Elly van Stekelenburg. Men zou haast zeggen: „natuurlek", want hoe vitaal zij ook moge zijn zij behoort tot de oude school" en die mocht er warempel zijn! Vele toneelbezoekers van de laatste tijd kennen haar als de weduwe Lauwereyssen. Die rol speelde ze n.l. in het Nederlands toneelstuk „Lijmen". Zij is in die rol dermate opgevallen eer lijk gezegd valt zij ons in élke rol op dat de stad Amsterdam kaar begiftigd heeft met de cul tuurprijs, die 's lands hoofdstad %u voor de tweede maal heeft toegekend, op grond van een Jbijzondere toneelprestatie". Door die prijs is Elly van Ste kelenburg f 1.000,rijker gewor den het fiscale facet buiten beschouwing gelaten! maar de voldoening over de prijs is in geld niet uit te drukken, zo blij is ze er mee. Vele toneelkenners zeggen, dat ze voor een derge lijke onderscheiding al lang in aanmerking had moeten komen. Zoals gezegd is Elly van Steke lenburg de tweede, die deze prijs van Amsterdam krijgt. De eerste was Albert van Dalsum, die hem kreeg na een halve eeuw acteren en aaar- om heeft men die prijs meteen maar de Albert van Dalsumpnjs genoemd. Tenslotte heeft van Dalsum voor Nederland toneelgeschiedenis gemaakt. De naam van die prijs vindt Elly van Stekelenburg nu net een van die „fijne" dingen, want zij dweept met Van Dalsum. De laatste jaren, sedert Elly van Stekelenburg die aan de Toneelgroep Theater verbonden is is zij nogal eens in Nederlandse stukken opge treden, want Theater neemt elk jaar een toneelstuk „eigen vaderlandse teelt" op het repertoire, en dan viel de keus voor een van de hoofdrollen veelvuldig op haar. Onvergetelijk was haar vertolking van de Surinaamse in Plantage Tamarinde". Wij zijn er getuige van geweest, dat het publiek in Arnhem schuddebuikte van het lachen om haar kostelijk, perfect Suri naams dialect, haar mimiek, haar bewegingen. Door deze rol is zij in Arnhem populair geworden en het is een publiek geheim, dat daar nogal wat voor nodig is in de Gelderse hoofdstad. En dan die Indonesische in „De laatste Verlofganger" en de Brusselse weduwe in „Lijmen". Elly van Stekelenburg is behalve rasartieste een meester in het nabootsen van dialecten, zowel binnen- als buitenlandse. Dat komt natuurlijk ook, omdat ze zo bereisd is. Haar carrière mag er zijn. Ze maakte met Cor Ruys drie toumées door In donesië, speelde in Antwerpen, werkte bij Verkade, bij Comedia, bij het Volkstoneel, het Rotterdams Toneel, het Zuidelijk Toneel en bij de televisie. Sinds 1956 maakt ze een gezellig deel uit van het tableau de la troupe van de Toneelgroep Theater. Voor het geld van de prijs koopt de donkere, opge wekte, vrouw een sieraad. „Reken maar, dat ik er de naam Alben van Dal sum in laat graveren."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5