Adenauer, Brandt en de spanning om West-Berlijn Burgers van Bondsrepubliek gaan zondag a.ster stembus Kritiek Drie letters m a Partijen in de arena M D i Spaak zou gevraagd hebben Moskou om reis naar zijn Belgische minister heeft lage dunk van diplomatie der F.S. CAMPAGNE MET AMERIKAANSE INSLAG op Hammarskjöld „Mammie stemt op de C.D.U. Vijfhonderd Nederlandse trekpaarden Spoorwegmannen maken foto's Getallen uitspreken „Anita" op het bureau Engelse soos Waarmee speelt het kind in Athene Kennedy houdt slag om de arm Geen op .plan zak TSWI OM KHROESJTSJEV TE POLSEN? VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 PAGINA De beide hoofdpersonen in de Westduitse verkiezings campagne (de kiezers gaan *ondag a.s. naar de stembus om een nieuwe Bondsdag te kiezen) Saan tot het laatste ogenblik uit van de veronderstelling, dat die- buitenlandse KRONIEK gene de beste introductie bij de kiezers heeft, die door de premier van de Sovjet-Unie het bitterst wordt gehaat. Dr. Konrad Ade nauer, de 86-jarige bondskanse lier, heeft gesuggereerd, dat Khroesjtsjev de Berlijnse crisis voornamelijk heeft uitgelokt om Willy Brandt en de socialistische partij te helpen. De „regierende Bürgermëister" van West-Berlijn heeft voor zijn tegenstander in smakeloosheid niet willen onder doen en hij heeft zo ongeveer ge ïnsinueerd, dat Adenauer aan de Russische ambassadeur in Bonn de bijzondere gunst heeft ge vraagd het doelwit van nóg enkele beledigingen van Khroesjtsjev te mogen zijn. Al geven deze voor beelden geen dunk van de hoge achting, die de kandidaten het intellect van hun kiezers toedra gen, zij zijn wel symptomatisch voor de hardheid, waarmee deze campagne is gevoerd. :J> 3 ■SS Sjafroeddin vraagt zijn volgelingen de strijd te staken -m Soekarno's invitatie Hammarskjöld kan zich voor de techtvaardiging van zijn optreden te- üwi Tsjombe beroepen op een aantal ^soluties van de Veiligheidsraad. De ,ecretaris-generaal van de V.N. is van lening, dat zijn ingrijpen in Katanga Volkomen legaal was, maar bet zijn, ja bet Westerse kamp, niet alleen de j^elgen die deze opvatting bestrijden. 'Je vraag is welke interpretatie men jaag geven aan de volmachten die de I -N. gekregen hebben voor bun be- e'd in de Congo. Toen in juli I960 de Veiligheids rad besloot V.N.-troepen naar de S-°ngo te sturen, werd bepaald, dat ret doel van de maatregel was: de Congolese regering militaire hulp te Vfiflenen tot de nationale Congolese 'hijdkracbten bun binnenlandse taak ^olledig zouden kunnen vervullen. yervoIgens werd op 12 augustus van "et vorig jaar een resolutie aangeno men waarin gezegd werd, dat bet Hnnentrekken van V.N.-eenheden in Katanga noodzakelijk was voor de Uitvoering van de V.N.-opdracbt in Ie Congo. (Katanga had zich in juli reeds van de Congo afgescheiden, en Tsjombe bad de provincie tot een soevereine staat ver gaard. De Katangaanse „president" Wenste geen inmenging van de V.N. in *jjn binnenlandse aangelegenbeden). Gnslotte beeft de Veiligheidsraad op j februari van dit jaar verklaard, se^ onmiddeIIijk alle pas- "e maatregelen moeten nemen om e' Uitbreken van een burgeroorlog de C0ng0 te voorkomen." Alleen n Uiterste noodzaak zou de volkeren- 0r8anisatie geweld mogen gebruiken 0|u dit doel te bereiken. lot voor kort bestond er in Leopold- gtad geen sterk centraal gezag waar- 1)166 de V.N. vruchtbaar konden sa menwerken. Maar vorige maand is er dodelijk een Congolese regering ge- v°rmd, die weer bet karakter bad van jen werkelijk nationaal bewind. De •N zijn deze week in Katanga op- streden op verzoek van Adoela, de Premier van de wettige regering van 6 Congo. Aangezien de souvereini- ejt van Katanga door de V.N. nooit erkend is, zou men kunnen zeggen, dat ot zover Hammarskjölds actie tegen Elisabethstad een vrij sterke juridische S bad. Bovendien beeft de VN.-vertegenwoordiger in Katanga. D Brien, verklaard, dat de militaire "Peratie tegen Tsjombe noodzakelijk y'Us, omdat er onmiddellijk gevaar "estond voor een Congolese burger- °orl0g. Maar in de Britse pers is gisteren vraag gesteld, of die dreigende bur geroorlog niet door Adoela s troepen jjntketend zou zijn, en of de V.N. niet jer bun invloed hadden kunnen uit oefenen om de centrale regering in 6°PoIdsad tot wat meer geduld te be- egen. De V.N. waren door de Vei- ,sbeidsraad gemachtigd om in uiterste jj°odzaak geweld te gebruiken, maar estond die uiterste noodzaak reeds. Waren alle middelen uitgeput om geschil tussen Tsjombe en Adoela et vreedzame middelen te beslech- .T Dezer dagen is ook de veronder- (j6 ïng geopperd, dat Hammarskjöld j hereniging van de Congo wilde C/Sren. omdat de kosten van de f Y-troepen in dit land de volhe id °rganisatie op de rand van een 'Aroet hebben gebracht. De secre- '"-Beneraal zou aan de V.N.-missie ue Congo zo snel mogelijk een (j 6 willen maken, en hij zou de "dhaving van de orde verder aan °ela willen overlaten. Maar zal „,,y,et onmiddellijk een burgeroorlog tin 'r'el<en a's c'e M.N. hun „bezet- van Katanga beëindigen? va betogen dat een herstel Wp1 Congolese eenheid hoogst ge- °bk 'S Voor ec°nomische weder- 'an °UNJ Van ^ancT sangezien Ka- P ga "e rijkste provincie is van de °P nÜ° ^'Helt waaraan de V.N. ecu ogenblik bloot staan, heeft dat H V00ra' betrekking op het feit, inter amrnarsHöId zo snel tot militaire VeJVen«* 's overgegaan zonder nog 1 er. ,°P onderhandelingen tussen °P° dstad en Elisabethstad aan te 'ngen. vier uren zendtijd aan. Willy Brandt werd uiteraard herhaaldelijk zicht- en hoorbaar. Toen vice-president Lyndon B. Johnson tijdens het daarop volgende weekeinde een bezoek aan de benarde stad bracht, was het wederom raak: zes uur televisie met Willy Brandt on ophoudelijk aan de zijde van de hoge Amerikaanse bezoeker. Het effect van deze electorale ca deautjes aan de socialisten werd nog versterkt door het eigenlijk onverklaard gebleven treuzelen van Adenauer, die kostbare dagen voorbij liet gaan vóór hij Berlijn bezocht. Het resultaat was een politiek stuivertjeswisselen, dat talloze Westduitse kiezers in de groot ste onzekerheid stortte. De socialisten, die altijd waren af geschilderd als onbetrouwbare neu tralisten en tegenstanders van de NA VO, vroegen nu om een drastisch op treden tegen de communisten. Ade nauer en zijn christen-democraten daarentegen, die altijd een politiek van „Festigkeit" en onbezweken trouw aan het westen hadden voorge staan, werden nu gedwongen tot de ondankbare rol van rijpe staatslieden, die temidden van de grootste opwin ding moesten oproepen tot matiging, tot afwachten en tot onderhandelen. Deze identiteitsverwisseling bij de twee grote partijen heeft de „floating vote" in de bondsrepubliek tijdelijk enorm doen aartzwellen. In het voor jaar bleken 18 van de 100 kiezers nog niet te weten op wie zij hun stem zou den uitbrengen. Eind augustus was hun aantal tot 31 gestegen. Bij de C.D.U. en haar Beierse zus terpartij, de C.S.U, ontveinsde men zich niet, dat deze onzekerheid zich voornamelijk op haar kosten had uitge breid. Van de kiezers, die wél wisten op wie zjj zouden stemmen, bleek volgens een opinie-onderzoek van Ade nauers eigen partij aanvankelijk iets meer dan 50 procent voor de C.D.U. te zijn en 36 voor de S.P.D. Na de der- Au fond is de grondleg ger van het kruiswoord raadsel een zeer barmhar tig mens geweest. Hij heeft de vele raadselen des le vens weliswaar met één vermeerderd, maar met een oplosbaar. Wij kunnen hem daarvoor niet dankbaar ge noeg wezen. Bij tijd en wijle geef ik mij dus met graagte aan het puzzelen over. Het is een even ontspannend als op bouwend werkje. Ja, opbouwend ook. Je leert er wat van. Had ik vroeger ooit gehoord van een onheilsgodin van drie letters? Weineen. Maar nu weet ik dat het Ate is. Een andere n?am voor Noach is meestal Noë. Een an dere naam voor Noë trouwens Noach. Buitendijks land. Bekommerde ik mij vroeger ooit orji buitendijks land? Ik moet eerlijk toegeven dat mijn aan dacht zich jaren lang niet op buiten dijks land heeft gericht. Sinds ik ben gaan puzzelen weet ik dat je buiten dijks land ook „nes" kunt noemen. En zo zou ik door kunnen g'aan. Pi is een onmeetbaar getal, nakomeling is of een oir of een telg, een visnet een kor of zelfs een ink, een wig is een keg of een keg een wig, een bakinrichting een oven, een zwaardwalvis een ork; ik noem maar wat. Natuurlijk krijg je er op de duur wel enige routine in. Zo weet je al gauw dat een plaats in Brabant meestal Oss moet wezen; een heel enkele keer is het Uden, maar bijna altijd is het Oss. En als er sprake is van een familielid kun je er bijna staat op maken dat opa of oma bedoeld wordt. Neef en tante komen ook voor, maar in aanzienlijk mindere mate dan de oudjes. Met een vlaktemaat wordt wel de alom bekende are bedoeld en met een oude lengtemaat de inder daad welhaast vergeten el. Aan een Pausennaam hoeft u nooit te twijfelen. Dat is zonder meer Leo en nooit bij voorbeeld Pius of Benedictus, noch Petrus. Een Romeins keizer is altijd Nero, en zelden of nooit Tiberius. En voor een verblijfplaats voor vrouwen kunt u bijna ongezien harem invullen. Ik blijf er buiten waarom dat zo is. Overigens, je kunt ook in het duis ter tasten. Zo heb ik heel lang zitten aankijken tegen een vogel van drie letters. En ik# kón maar niet van die foute sijs afblijven. Totdat mij in een ogenblik van genade te binnen schoot wat bedoeld werd. Uil. w 5? Op zichzelf is dat niets bijzonders. Hardheid in de verkiezingsstrijd komt in het democratische bestel van ande re landen ook wel voor. Het wordt pas enigszins onbehaaglijk, als de binnen landse koude oorlog nog onverminderd wordt voortgezet als de kiezers al lang hebben gesproken. Wanneer Ade nauer zegt, dat de S.P.D. niet te ver trouwen is, en wanneer hij haar ver gelijkt met een slang, die telkens van huid verwisselt, dan kan men uat, op het hoogtepunt van de strijd, een trou vaille noemen. Maar het kost nauwe lijks enige inspanning zich voor te stel len, dat Adenauer dezelfde uitspraak ook twee jaar geleden gedaan zou kun nen hebben. Binnen de Westduitse de mocratie hebben de nationale belangen soms wel enige moeite om de nationa le geschillen te overheersen. In de Berlijnse crisis is dat dus al even gebleken. Het zou intussen naïef zijn te veronderstellen, dat die crisis zonder uitwerking is gebleven op de n onderlinge krachtsverhouding van de ^e twee kopstukken van ae C.D.U., Adenauer en Erhard op een der vele ver- - - - kiezingsvergaderingen. Tientallen keurmeesters zijn donderdag de gehele dag in de weer geweest met de keuring van niet minder dan vijfhonderd Nederlandse trekpaarden die op de nationale tentoonstelling in de Bossche veemarkthallen door de Koninklijke Vereniging het Nederlandse Trekpaard zijn bijeengebracht. Deze dieren, die de trots van de Nederlandse koudbloedfokkerij uitmaken, ver tegenwoordigen tezamen een waarde van verscheidene miljoenen guldens. Don derdag hebben de keurmeesters de afzonderlijke dieren gekeurd en de fokgroepen en merries met afstammelingen. Vandaag zouden zij tot hun beslissing komen, waar in boerenkringen al met spanning naar wordt uitgezien: wie de nationale kampioenen 1961 zullen worden. iuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNii feesten hebben deze avondjes het blijk baar zo goed gedaan, dat de boerderij in het Park Sonsbeek 's zomers een maal per week een soort Engelse so ciëteit zal zijn. De kleinkunstenaar Paul Duval te Arnhem gaat de Engel se gasten amuseren op een hen ver trouwde manier. Ook community sin- ging komt er b.v. aan te pas. Duval is met dat al de enige kleinkunstenaar in vaste dienst bij een WV. Het normalisatie-instituut heeft een voorlopig normontwerp opge steld voor de uitspraak van ge tallen in het zakelijk verkeer. Reeds geruime tijd, aldus het insti tuut, is van verscheidene kanten ge wezen op de ondoelmatigheid van de uitspraak van getallen. Zo heeft de mi nister van Onderwijs zich in 1951, met een voorstel voor een nieuwe uitspraak gewend tot de Nederlandse Onderwij zers Federatie, echter zonder dat dit resultaat opleverde. Het ontwerp omvat onder meer een regeling voor de uitspraak van gehele getallen die luidt: „Geef de gehele ge tallen van twee cijfers of meer mon deling weer door het noemen van de cijfers van links naar rechts. Spreek daarbij ook de eventuele tekens uit en ook het woord „spatie" voor het schei den van cijfergroepen, indien dit de duidelijkheid verhoogt. In plaats van het woord „spatie" kan men ook het uitspreken van het laatste cijfer van de groep beklemtonen. Bjj de indeling in groepen van drie cijfers kan men in plaats van „spatie" ook van machten van duizend gebruik maken. Wil men de orde van grootte duidelijk weergeven, dan maakt men gebruik van de aanduidingen die een macht van duizend zijn". Voorts heeft men opgenomen de re geling van de P.T.T. voor het noemen van telefoonnummers. De regeling komt overeen met de algemene strek king van het ontwerp. partijen. De socialistische kandidaat Brandt is als burgemeester van Berlijn sterk in de belangstelling gekomen, 's Zondags en 's maandags nadat de communisten de sectorengrens in de vroegere Rijkshoofdstad hadden geslo ten, wijdde de Westduitse televisie daar Bij de verkiezingen voor de vierde Westduitse Bondsdag op 17 september a.s. zijn evenals in 1957 de tien deelstaten in 247 kies districten ingedeeld. Terwijl vorige maal dertien partijen naar de stem van 35.400.923 stemgerechtigden dongen, zijn het ditmaal slechts negen partijen waaruit de nu on geveer 37,1 miljoen stemgerech tigden kunnen kiezen. Deze negen partijen zijn: 1. christen-democra ten (CDU), 2. hun Beierse zuster partij, de Christelijk Sociale Unie (CSU), die in de Bondsdag met de CDU een fractiegemeenschap vormt, 3. sociaal-democraten (SPD), 4. Vrije Democraten (FDP), 5. Partij voor geheel Duitsland (Gesamtdeutsche Partei, GDP), conservatief, voortgekomen uit de Duitse partij (DP) en de partij der ontheemden (BHE), 6. Duitse Vre- deSUnie (Deutsche Friedensunion, DFU), neutralistisch, 7. Duitse ge meenschap (Deutsche Gemein- schaft, DG), rechts georiënteerd, 8. Duitse Rijkspartij (Deutsche Reichspartei, DRP), uiterst rechts, 9. Zuidsleeswijks kiezersverbond (SSW), Deens gezind. De CSU komt alleen in Beieren uit, de SSW alleen in Sleeswijk-Hol- stein. De Duitse gemeenschap heeft in de stadstaten Hamburg cn Bremen geen lijsten ingediend. van de verkiezingen tn ^957 was als volgt: t- e a CDU SPD FDP GB/BHE DP DRP FU BDH UDM SSW DG VU a o ij a 50,2 31,8 7,7 4,6 3,4 1,0 0,9 0,2 0,1 0,1 0,09 0,00 22 «2» 60 ft) »-» O 'C 194 45 1 N s. O a 76 123 40 e 8 8 8-2 o N 270 169 41 11 17 100,0 247 250 497 De DP kreeg in 1957 drie dis trictszetels en nog drie door de steun van de CDU. Met inbegrip van de 22 niet-stemhebbende af gevaardigden uit West-Berlijn telde de derde Bondsdag in totaal 519 zetels. De West-berlijnse af gevaardigden worden door het stadsparlement aangewezen. In 1957 waren dat 8 van de CDU, 12 van de SPD en 2 van de FDP. In 1957 kwamen 31.072.894 ofwel 87,8 procent der stemgerechtigden op. Van de door hen uitgebrachte stemmen waren er 29.905.428, ofwel 84 procent, geldig. D.P.A.). tiende augustus werden de christen-de mocraten ingehaald door de socialis ten; beiden hadden zij 41 procent van de stemmen. Tot een oproer in de C.D.U-C.S.U. is het natuurlijk niet gekomen, maar wel deed zich het ongelooflijke verschijnsel voor, dat er stemmen werden verno men, die de tactische gaven van de bondskanselier in twijfel trokken en die zijn onsterfelijkheid met langer als axio ma wensten te aanvaarden. aar het was allemaal ijdel ge rucht. Konrad Adenauer is al bjj zijn leven een monument, een fenomeen geworden. Tot welke tactische fouten hem zijn knor righeid en zijn hooghartigheid ook mo gen verleiden, hij blijft toch altijd de grote voorvechter van de Europese eenheid, de kanselier van een hersteld en welvarend Duitsland en bovenal de Rijnlandse politicus, die over een onge hoorde flair beschikt en die zijn pu bliek kent als geen ander. En de laat ste dagen is hij weer belangrijk uitge lopen op zijn naaste concurrent. Het is een feit, dat de C.D.U.-C.S.U. er op 12 augustus beter voor stond dan begin september. De socialisten hebben toen een ogenblik sterk overdreven verwachtingen gekoesterd. Het leek zo prachtig. Waar zij nauwelijks een al ternatief hebben voor het succes en de prestaties van Adenauers bewind, meen den zjj in de internationale spanning en in de manier, waarop de zeer toonba re en intelligente Brandt zich gedroeg, de kans op een grote stembuszege te zien. Dat overmatige optimisme is, nu de Berlijnse crisis' min of meer routi ne is geworden, weggeëbd. Met de Vrije Democraten van dr. Erich Mende, die in grootte de derde partij vormen, delen de socialisten de hoop, dat het dr. Adenauer niet zal ge lukken op het laatste moment nog zó veel verloren terrein te herwinnen, dat hij de absolute meerderheid van de C.D.U.-C.S.U. ook tot in de vierde Bondsdag prolongeert. Dr. Mende heeft er geen geheim van gemaakt, dat hij slechts dan zal deelnemen aan een coa litie, indien deze wordt geleid niet door dr. Adenauer, maar door de man van het „Wirtschaftwunder", prof. Erhard. En Willy Brandt koestert de hoop, dat de partij het er met hem als lijst trekker beter af zal brengen dan in 1957. Lukt dit, dan zal het hem gemakkelijker vallen zijn gezag uit te breiden over de hele partij en haar te behoeden voor een terugval naar de Marxistische scherpslijperij van weleer. En ook zal hij dan de kans doen toene men, dat hij na de volgende verkiezin gen in 1965 nog eens zijn intrede mag doen in het Palais Schaumburg. e hele campagne neeft tech nisch gesproken een Ameri kaanse inslag vertoond. Aange zien er veel meer vrouwelijke dan mannelijke kiezers in de bondsre publiek zijn, wenden de stembusstrate gen zich heel bepaald tot haar. Het ge bruinde voetballersgezicht van de 47-ja- rige Willy Brandt straalt van alle af fiches der S.P.D. De socialisten voegen daar nog enkele boze klachten aan toe over de stijging van de kosten van het levensonderhoud. De C.D.U. heeft het met haar litho graaf niet zo getroffen. (Zij uit trou wens ook sombere grieven over het on gewoon grote aantal storingen tijdens haar televisie-uitzendingen) De gezich ten van Adenauer en de andere minis ters, die op de aanplakbiljetten voor komen, doen het vermoeden rijzen, dat het kabinet aan een collectieve geel zucht lijdt. Daarentegen verstrekken de christen-democraten weer gratis toffees die gewikkeld zijn in papiertjes met het opschrift „Mammie stemt C.D.U.". De rechtse „Deutsche Reichspartei" neemt geen risico's en beeldt overal Bismarck af De Vrije Democraten doen het met een adelaar en de neutralisti- sche „Deutsche Friedensunion" heeft kans gezien prof. Albert Schweitzer voor haar karretje te spannen. H. J. NEUMAN. DJAKARTA, 15 sept. (Reuter) In Djakarta is gisteren bekendgemaakt, dat de voormalige leider van de op stand op Sumatra, Sjafroeddin Prawi- ranegara, al zijn vroegere volgelingen heeft gelast de vijandelijkheden tegen de Indonesische regering te staken. Sja froeddin heeft zich, zoals gemeld, eind augustus overgegeven. (Advertentie) Een zes man sterke jury heeft de afgelopen weken honderden foto's uit twaalf Europese lan den aan een nauwkeurig oordeel onderworpen om enige tientallen af beeldingen een plaatsje te geven op de zesde internationale fototentoonstel ling van spoorwegpersoneel, welke za terdagmiddag geopend wordt in het Rotterdamse Hofpleinstation. Duitsers, Belgen, Zweden, Denen, Oostenrijkers, Italianen, Fransen, Joegoslaven, Ne derlanders, Zwitsers, Finnen en Lu xemburgers zonden hun met zorg, ijver geduld en vooral met liefde vervaar digde opnamen naar Nederland. Staal tjes van uitstekend vakmanschap vaak die de romantische techniek van het spoorwezen met vaart en verve weer geven. In alle opzichten hebben de Duitse amateurs de kroon gespannen. Zjj zonden de meeste foto's en dia's in en zij kregen de meeste prijzen en eer volle vermeldingen. Nu zijn er bij de Oosterburen ruim tienduizend spoor wegmensen lid van de spoorweg-foto vereniging. terwijl men er in Neder land nauwelijks driehonderd telt. De jubilerende foto-afdeling Utrecht, Haarlem en Rotterdam hebben een ereplaats gekregen op de tentoonstel ling. Door leden vervaardigde luchtop namen van deze drie steden sieren de toegang tot de expositie. Voor een tweede versiering zorgde de kweekver- eniging Utrecht van de N.S., die drie honderd dahlia's, planten en boompjes- op de expositie plaatste. De tentoon stelling, die zaterdag door ir. J. Loch- mann, president van de n.v. Neder- landsche Spoorwegen, geopend wordt, is dagelijks te bezichtigen 10 tot 5 en van 7 tot 10 uur. Bovendien wor den om half een en acht uur circa ze ventig dia's, die tot de inzendingen behoren, vertoond. Er komen 's zomers nogal wat En gelsen naar Arnhem, hetgeen ge deeltelijk nog altijd verband houdt met de Slag om Arnhem en de aanwezigheid van het Airborne Cemetery in Oosterbeek. Vele Engelse toeristen werden en worden vervoerd door de bussen van een Gelders reis bureau. Ze plegen dan een week door Nederland te toeren en de trip te be sluiten met »en gezellig avondje. Tijdens de onlangs gehouden zomer- EEN Engelse firma introduceert In ons land een elektronische re kenmachine voor kantoorwerk, een rekenwonder in het klein dus dat nu ook de elektronen op het schrijfbureau van de kantoorbediende brengt. Het fraai gevormde apparaat heeft de lieflijke naam van „Anita" gekregen en weegt nog geen dertien kilo met haar afmetingen van 24 bij 38 bij 44 cm. Desondanks is „Anita" volautomatisch en verricht ze reken kundige bewerkingen, zoals delen, ver menigvuldigen. aftrekken en optellen volkomen geruisloos en natuurlek elek tronisch snel. Bijzonder is de komma plaatsing bij het toestel, waardoor vermenigvuldigen en delen nu veel ge makkelijker gaat. De uitkomsten zijn in enkele microseconden in lichtende cijfers leesbaar. iiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiHtiHKiiiiiiiimiitniiiiiiiiiuiiiiiiiniiHniiiiiiiiniHnHiiiiiiiiiiitiiinniiuiHi Een elektronisch brein, dat ergens binnen de wallen van de stad Groningen staat opgesteld, heeft het de laatste dagen razend druk gehad. Het heeft, in koortsach tig tempo, de resultaten uitgewerkt van een enquête over spel en speelgoed van maar liefst 25000 kinderen in ne gen Europese landen. Waarmee speelt het kind in Athene en hoe speelt een kind in Parijs? Hoe groot is de ruimte die een spelend kind in Londen tot zijn beschikking heeft en welk spel speelt een kind in Spakenburg? Allemaal vragen waarvoor het elek tronisch brein de antwoorden moest aflezen van in code gestelde formulie ren. Zesduizend formulieren bij elkaar voor elk gezin, waarin de enquêteur zijn „speelse" licht eens kwam opste ken, één formulier. Heel dat onderzoek heeft een berg gegevens opgeleverd. Een berg, die 45 pedagogen en kin derpsychologen uit dertien Europese landen op een donderdag begonnen, vierdaags congres in Groningen krij gen te verstouwen. Is men met het spel en het speelgoed op de goede weg? Dat is de vraag, waarop zij een ant woord trachten te vinden. En op welke weg men ook is, hoe kan er in de toe komst op de beste wijze richting aan worden gegeven? Dit congres van de International Council for Children's Play is, als het er op aankomt, een uitvloeisel van de bijzondere interesse die de Oostenrijk se graaf dr. P-. Thun voor het kind en het kinderspel heeft. Hij was het, die zich de vraag stelde of het kind met de spelletjes en het speelgoed, waar mee het zich in onze tijd vermaakt, in zijn levensvorming nu wel het beste gediend wordt. Hij besprak deze vraag met andere geïnteresseerden en geza menlijk zagen zij het probleem onder ogen op een congres in Ulm. Conclu sie? Er kon inderdaad wel eens sprake zijn van spelverarming. Vorig jaar volgde er, in Brighton in Engeland, een nieuw congres en hier besloot men de zaak wetenschappelijk aan te pak ken en met een enquête concreet ma teriaal te verzamelen. Dat materiaal is er nu en nijver zul len de 45 specialisten van de Inter national Council for Children's Play zich over cijfers en gegevens buigen om een wetenschappelijk spel met kin derspel en speelgoed te spelen. Zij zul len zich in het uitvoerige beraad be perken tot de leeftijdsgroep van dne tot zeven jaar. Op de stapel van mate riaal liggen de resultaten van het on derzoek in tweeduizend Nederlandse gezinnen een enquête die is opge zet onder auspiciën van de Groninger universiteit, die nu, haar grote waar dering uitdrukkend, aan het internatio nale congres gastvrijheid verleent. WASHINGTON, 15 sept (AFP) Het Witte Huis heeft een rechtzetting ge geven van een interpretatie in Indone sische diplomatieke kringen, dat presi dent Kennedy een uitnodiging zou heb ben aanvaard om in de nabije toekomst Indonesië te bezoeken. De woordvoerder van het Witte Huis, Salinger bevestigde dat president Soe- karno het Amerikaanse staatshoofd had uitgenodigd. President Kennedy had er zich echter toe beperkt uiting te geven aan de hoop dat hij een der gelijke reis zou kunnen maken en daar bij speciaal onderstreept dat er geen datum werd vastgesteld. NEW YORK, 15 september (UPI) Een Indonesische woordvoerder in het hoofdkwartier der V.N. te New York heeft gisteren bevestigd dat president Soekarno met president Kennedy in Washington de kwestie „West Irian" (Nederlands Nieuw-Guinea) had bespro ken. Hij kon geen nadere mededelingen hierover doen. Koeweit Nu troepen uit de Arabi sche landen het sjeikdom beginnen bin nen te komen heeft de heerser van Koe weit de Engelsen verzocht hun strijd krachten terug te trekken. De Engelsen zjjn daar om Koeweit te behoeden voor annexatie door Irak. (Rtr) sel en Moskou verspreide versie, niet Khroesjtsjev maar wel degelijk de heer Spaak tot deze reis naar Moskou het initiatief heeft genomen. Kennelijk geïnspireerd door de heer Spaak stelde het Brusselse socialistische kamerlid Radoux eind juli in het „Bul letin van parlementaire vragen en ant woorden" de schriftelijke vraag, of mi nister Spaak het niet nuttig achtte, zijn internationale invloed te laten gelden opdat de westelijke diplomatie „met een rustige zekerheid maar tevens met veel verbeeldingskracht" de Russische bedreigingen zou beantwoorden. Op 25 augustus antwoordde Spaak daarop, dat hij het voorstel van de heer Radoux „ernstig in overweging had ge nomen". De minister voegde er aan toe, dat hij zijn invloed zou aanwenden om de westelijke mogendheden te bewe gen tot een houding die de mogelijkheid om te onderhandelen niet zou uitslui ten. Naar men thans verneemt, had bui tenlandse zaken op dat ogenblik de Sovjet-ambassadeur te Brussel reeds verzicht te informeren, hoe het Kremlin over een eventueel bezoek van Spaak dacht. Het antivoord van Khroesj tsjev was gunstig. Van haar kant had de Amerikaanse regering laten weten dat Spaak rustig zijn gang kon gaan. Het is intussen duidelijk dat, wanneer het initiatief van de heer Spaak zelf is uitgegaan, deze ook, zo al niet met een concreet voorstel, dan toch met vooraf geordende ideeën naar Moskou zal ver trekken. En aangaande de aard van Spaaks opvattingen bezit men wel enige aan wijzingen. Het is met name geen ge heim, dat Spaak zijn ambt als secreta- op neer zou Komen, is niet De- ris-generaal van de NAVO heeft neer- kend. Met zekerheid weet men alleen gelegd, omdat hjj de Atlantische orga- dat, in tegenstelling tot de door Brus- nisatie liefst op andere dan zuiver mi- (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 15 sept. Een woordvoer der van buitenlandse zaken te Brussel heeft gisteravond de in de westelijke hoofdsteden circulerende geruchten ge logenstraft als zou minister Paul-Henri Spaak met een „désengagement"-plan op zak naar Moskou vertrekken, waar hij dinsdag a.s. eerste minister Khroesj tsjev zal ontmoeten. Geïrriteerd ver klaarde de woordvoerder: „Deze reis heeft plaats op invitatie van premier Khroesjtsjev. Voor de heer Spaak draagt zij dus een bh uitstek informa tief karakter. Onderhandelingen staan niet op het program." De Brusselse krant Het Laatste Nieuws had gister middag gewag gemaakt van een „plan- Spaak" dat ongeveer een cocktail zou zijn van het nu al enkele jaren oude voor stel van de Poolse minister Rapacki en het zogenaamde plan-Van Zeeland. Rapacki stelde in 1957 de oprichting voor van een kern vrije zone in cen- traal-Europa, die "Polen, Tsjechoslowa- kije en de twee Duitslanden zou omvat ten. Het plan-Van Zeeland, dat veel ge lijkenis vertoonde met het op de confe rentie van Genève door de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Eden, geopperde voorstel, was daarentegen meer afgestemd op désengag'ement, op de neutralisering van een aantal cen- traal-Europese staten. Waar Spaaks tussenoplossing pre- litaire grondslagen gereorganiseerd had willen zien. Ook is bekend, dat hi) Khroesjtsjev-» eisen in verband met Duitsland en Ber lijn „niet onredelijk" vindt- Dat heeft hi) althans te verstaan gegeven. Verder weet men met zekerheid dat Spaak van de westelijke diplomatie in het algemeen, en van de Amerikaanse in het bijzonder, geen al te hoge dunk heeft. Toen een parlementslid verleden week in de commissie van buitenlandse zaken de vraag stelde: „Gelooft u, dat de Amerikanen precies weten, waar ze heen willen?" trok Spaak een dikke lip en antwoordde: Vertel aan de pers, dat ik een dikke lip heb getrokken..." En tenslotte bestaat ook het ernstige vermoeden, dat minister Spaak van oordeel is, dat men het Duitse en Ber lijnse slop niet met mannelijke taal maar alleen door nieuwe westelijke ini tiatieven zal kunnen doorbreken. Ter gelegenheid van de hulde, die en kele dagen geleden te Brussel aan Ju les Moch, Frankrijks permanente afge vaardigde op de ontwapeningsbespre kingen is gebracht, heeft Spaak daarop zoals eerder gemeld, een toespeling ge maakt. De minister van buitenlandse zaken verklaarde, dat men bij wijze van proef in de wereld zones zou moeten instellen waarin wellicht een ontwape ning, maar in ieder geval een controle op de strijdkrachten zou worden inge steld. Volgens de heer Spaak zouden deze experimenten kunnen bewijzen, dat bewapeningscontrole niet noodzake lijk een schending of een beperking van de nationale souvereiniteit betekent. Hieruit schijnt dan het gerucht te zijn ontstaan, dat Spaak met een plan voor een gedemilitariseerde zone in cen traal Europa in het hoofd rondloopt- Het is inmiddels een feit, dat de NAVO noch enig ander lichaam Spaak met een opdracht heeft belast. Men kan echter wel veilig aannemen, dat minister Spaak van zijn „verkenningstocht" naar het Kremlin gebruik zal maken om te onderzoeken in welke mate zijn eigen opvattingen eventueel tot de in ternationale ontspanning zouden kunnen bijdragen. Te Brussel acht men het ook niet uitgesloten, dat minister Spaak, on middellijk na zijn terugkeer uit Moskou, naar de VS zal vertrekken om er over zijn bevindingen met de Amerikaanse leiders van gedachten te wisselen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7