Het ivoor tolt in Haarlem bij interland-pentathlon Piet van de Pol tweemaal genadeloos afgestraft DE NIEUWE VAUXHALL VICTOR Gemenebest bezorgd over de Britse toetreding tot E.E.G. Clacryn MARTINEZ Stembuskoorts in West-Duitsland Nek-aan-nek race tussen Adenauer en Brandt? Westelijke ministers plegen overleg in Washington Gromyko bereid tot gesprek met Rusk pijn NEDERLAND LEIDT TEGEN BELGEN Schaakolympiade te Emmen gaat niet door DONNER: weer remise in Bied SPARTA uit de intertoto-strijd Sovjetproeven met raketten en kernwapens Labour achter regering Vele speculaties over coalitie Soebandrio naar Moskou aMe Geen visa voor de Oostduitse dames GEEN SPORTHAL IN ARNHEM Nederlands Limburg met Van der Hart Limburgse ruiters zegevieren in het Utrechtse concours Russisch-Chinees overleg gaande? a/s Aantal slachtoffers stijgt tot zestien AYALA SCHAKELT HOAD UIT Stijging van Britse inkomens DE INVLOED VAN „BERLIJN" mg_ met RDTERDDN Capsule geborgen Discoverer 30" Radio-activiteit na maandag afgenomen VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 PAGINA 9 (Van onze speciale verslaggever) HAARLEM, 15 september De melodie van het ivoor heeft weer geklonken. Het is nog altijd speels en wispelturig en de mees ters gaan er nog even omzichtig mee om. Zij vertoeven tot en met zaterdag in de stijlvolle Hilde- brandzaal van het Haarlemse Brinkmann om hun nieuwste vondster, op de fijngeschoren lakens te etaleren. De beste Ne derlandse spelers contra het puikje van de Belgische biljartmeesters in de jubileum-pentathlon van de K.N.B.B., voorwaar een opwin dende ouverture van een seizoen dat de hausse in de spelprestaties ongetwijfeld zal bestendigen. Een Nederland-België, officieus, daar het een invitatietoernooi betreft, maar daarom niet minder belang wekkend als krachtmeting tussen de twee sterkste biljartlanden ter wereld. Verleden fijd Scholte op dreef Kansloos (61) in duel te Bratislava Uitslagen Drink moet zjP?/ Dodenrace te Monza Wereldtitel profs Kwestie Berlijn (Van onze speciale verslaggever) KEULEN, 15 september Aan de vooravond van de verkiezingen voor de vierde Bondsdag heeft alles, wat West-Duitsland kan opbrengen aan dagbladen en tijd schriften, zich in eindeloze specu laties gestort. Niet alleen de jour nalisten, maar ook talloze andere burgers breken zich het hoofd over de vraag wat er na a.s. zon dag in Bonn allemaal kan gaan gebeuren. De allesoverheersende vraag daarbij is natuurlijk, of Adenauer en de zijnen hun abso lute meerderheid in de Bondsdag zullen verliezen. Daar hangt alles van af, want dat Herr Brandt erin zal slagen Adenauer defini tief de kroon van het hoofd te stoten, schijnt ook hier nie mand te geloven. Hoeweleen serieuze Duitser, een zakenman die zelf op de CDU stemt, stond gauw klaar met zijn verze kering dat het in ieder geval een nek-aan-nek race zal worden. degulden'plaat WASHINGTON/MOSKOU, 15 sept. (A.F.P., Rtr., Tass, U.P.I.) blee van de Verenigde Naties bij woont in New York. Het Russische departement De Russische bekendmaking van buitenlandse zaken heeft gis teren meegedeeld, dat minister Andrei Gromyko bereid is tot een gedachtenwisseling met zijn Ame rikaanse ambtgenoot Dean Rusk over de kwestie-Duitsland en andere problemen. De Russische ambassadeur in Washington heeft minister Rusk van deze ontwik keling persoonlijk op de hoogte gebracht. Minister Gromyko staat aan het hoofd van de Sovjet-dele gatie, die begin volgende week de opening van de zestiende Assem- van General Motors Nog geen tekenen van spoedige regeling van de staking Perzië Oliebesprekingen in Londen aangekondigd Het spel van concentratie en bezon nenheid wordt hier beoefend in zijn aan trekkelijkste vorm, namelijk op alle wa pens. Men stapt van de gerenommeerde kadergenres, het 47/2 en het 71/2 over °p het libre en het bandstoten om te eindigen met het „vuurwerk", het drie banden. Via een ingewikkelde bereke ning met een vermenigvuldigingsfactor Worden zogenaamde proportionele ge middelden vastgesteld, waardoor naast de stand tussen beide landen een indivi duele rangschikking "ntstiat, die men overigens kan appreciëren of niet. Gisteren hebben de matadoren afge rekend met de kaderspelen en is een stand ontstaan, die voor onze landge noten gunstig mag heten. De gezamen lijke inspanningen van Scholte, Wijnen, Y&n Oosterhout en Van de Pol in deze volgorde leverden vijf winstpar tijen op, waartegenover Ceulemans, Ver pest, Boulanger en Schrauwen er slechts drie wisten te stellen. Zeer merkwaar dig was het feit dat een der Nederlandse ..troeven" voor de ,,kader"punten, Piet van de Pol, met een dikke nul werd teruggewezen. Hij kreeg de eerste bit tere pil te slikken in de partij tegen ..Joske" Vervest, de Antwerpenaar, die hog maar kortgeleden de grootste rivaal Was van Emile Wafflard en hem menige Belgische titel ontfutselde. Piet van de Pol voelde zich nerveus voor dit duel. In zijn herinnering brandde de laatste ontmoeting die hij met de laconieke yervest had, die in het Europese kam pioenschap 47/1. Met een handvol ca ramboles was de Rotterdammer toen *n de biljartzaal van Luik in de hoek ge zet. Een ontgoocheling die hem aanlei ding gaf de keu voorlopig in het rek te zetten, een vernedering ook die thans dringend om wraak riep. Was het Vreemd dat v. d. Pol geforceerd nauw keurig zijn eerste caramboles naar de lijnen dirigeerde? Het noodlot voor hem wilde dat de Belg met glanzend gemak het heft in handen nam, in de tweede beurt al zwierig uithaalde voor een tar tende reeks van 119 en even later nog eens de 100 passeerde. Grote zweetdrup pels parelden op het voorhoofd van de vroegere „kaderkoning" toen hij de keu oihknelde voor een passende repliek. Iet gelukte niet. Van de Pol gleed Steeds verder af en bleef steken op het Armzalige totaal van 113. Zfln volgende party verliep al even slecht. 85 caramboles na 15 beurten, Waarin zyn tegenstander Ceulemans, ®en driebandspecialist van origine, de 300 vol maakte; het was voor Van de Pol om door de grond te zinken. Had njj zich hiervoor geprepareerd op een nieuw, glorieus seizoen, een hoogstaand gevecht met de jonge vaderlandse bil jartelite, die hem pas nog in Leeuwar den opnieuw had leren vrezen? Van de Pol behaalde daar met allure de natio nale titel in het 47/2 en niemand durfde weer te beweren dat hü „verleden tyd" Was. Nu zal de Rotterdammer zich ver moedelijk vergist hebben in de enorme speelkracht van Ceulemans, de beschei- uen Belg, die even gemakkelijk een knallende zwiepstoot lanceert als een suptiel rappelletje, die net zo gedegen op de kruisingen der lijnen de punten vergaart als de caramboles over zeven AMSTERDAM, 15 sept. Het toer nooi om het wereldkampioenschap schar ken voor damesploegen, dat op 18 sep tember In Emmen zou beginnen, gaat hlet door. De Koninklijke Nederlandse Schaakbond, die dit toernooi namens de wereldschaakbond, de Fide, zou or ganiseren heeft het toernooi afgelast, omdat hef ministerie van Buiten landse Zaken heeft besloten geen in reisvisa te verstrekken aan de Oost duitse deelneemsters. De KNSB had aan het begin van dit Jaar de optie om dit toernooi te mo gen organiseren eerst aanvaard, nadat M vanwege het ministerie van buiten landse zaken de verzekering had ge kregen dat ditmaal de visa-kwestie geen spelbreker zou zijn gelijk eerder "ij het zone-toernooi te Berg e uhlmann) het geval was. Nu tegen deze verzekering in toch het besluit is genomen, de Oostduitse dames geen 'Um te verlenen, heeft de KNSB hier uit de enig mogelijke konsekwentie ge- ""okken en het toernooi 'erstond arge- iast. De KNSB is thans ook bezorgd over komende interzonale toernooi, Waarvan de organisatie eveneens aan Nederland is toevertrouwd en dat op fj januari 1962 in Amsterdam moet be- Jjnnen. De Oostduitse grootmeester hlmann heeft zich in het te Mariën- nad overgespeelde zonetoernooi het £®cht verworven aan dit interzonale toernooi deel te nemen. ARNHEM, 15 sept. Hoewel de Plannen voor de bouw van een sporthal jkosten 1.320.000) definitief gereed waren, gaat de bouw niet door. De Ge- eputeerde Staten van Gelderland heb- en voor de grond, waarop de hal wor- V„. 00'ouwd, de z.g. Oude Kraan, in ernand met een toekomstige tweede oeververbinding over de Ryn, een bouwverbod uitgevaardigd. banden, die zijn hand niet omdraait voor ijle „keringen" in de a cheval positie om even later een sidderend contraeffect uit zijn pommerans te wringen. Die Ceulemans startte bedeesd in het be sef een leerling te kunnen zijn van de Nederlandse „maestro". Maar de schroom verdween als sneeuw voor de zon toen Van de Pol bij de achtste beurt nog steeds op 35 stond. De Belg moest glimlachen om deze unieke situatie en sloeg genadeloos toe. Een serie van 154, schoon van uitvoering en doorslag gevend voor de uitslag, maakte Van de Pol tot de meest gestrafte deelne mer aan deze pentathlon. Het leek of de „val" van de meester de andere Nederlandse vertegenwoor digers inspireerde. Scholte bjjv. bracht twee flonkerende resultaten op zijn naam, waarvan Laurent Boulanger niet terug had. In beide kaderpartijen zag de in dit gezelschap terecht ge vreesde Belg geen mogelijkheid om zijn land aan punten te helpen. In het 47/2 smaakte hij het dubieuze genoe gen met 70 caramboles aan de eind strijd te komen doordat Scholte in zes beurten naar de 400 was gesneld. Bij het 71/2 kreeg de Eindhovenaar het zwaarder te verduren. Op zijn forse slagen, series van 109 en 67, volgden even duidelijke antwoorden: 84 en 87. Maar in de elfde beurt besliste Scholte de partjj. Tiny Wijnen en Kees van Oosterhout weerden zich eveneens uitstekend, zij het dat de laatste pas in de avondpartij de eerste winst binnenhaalde. Dat Ver- vest hiervan het slachtoffer werd, be tekende voor de Bredanaar een eervol BLED, 15 sept. In de achtste ron de van het internationale schaaktoer nooi is de partij Donner - Pachman na 28 zetten in remise geëindigd. Don ner bezet nu een gedeelde negende plaats, l'/i punt achter de leiders Pe trosjan en Keres. De uitslagen zijn: Fischer - Matano- vic Vz-'/i, Bertok - Geiler afgebr., Tri- funovic - Olafsson Va-'/z, Udovcic - Tal afgebr., Keres - Ivkov 1-0, Petrosjan - Najdorf 1-0, Darga - Bisguier afgebr., Gligoric - Portisch '/z-Vt, Donner - Pach man */iJ/i, Parma - Germek 1-0. De stand luidt na de achtste ronde: 1,2 Petrosjan en Keres beiden 5% pnt; 3,4 Tal en Fischer beiden 5 pnt en 1 afg.; 5,6 Najdorf en Trifunovic beiden 5 pnt.; 7. Gligoric 4% pnt. en 1 afg.; 8. Darga 4 pnt. en 1 afgebroken partij; 9, 10 en 11. Donner, Portisch en Parma allen 4 pnt. BRATISLAVA, 15 sept. Het Rotter damse Sparta is in de tweede ronde van de intertoto-voetbalcompetitie uitgescha keld door Lovan Bratislava. De Tsjechen zegevierden op eigen terrein met 61. Reeds na 45 minuten was het 30 voor de Tsjechen. Twee minuten na de hervatting doelpuntte Daniëls voor Spart a. SITTARD, 15 sept. Het voetbal elftal van Nederlands Limburg, dat dinsdag te Hasselt uitkomt tegen Bel gisch Limburg, is als volgt samenge steld: doel Swinkels (VVV); achter: Brull (MW) en Pieneman (Fortuna); midden: Notermans, Van der Hart (bei den Fortuna) en Erkens (WV); voor: oenen, Loo (beiden MTV), Rutten (Ra- p Koenen (Roda Sport) en Grui- sen (Sittardia). UTRECHT, 15 sept. Het inter provinciaal springconcours van het tweedaags concours hippique heeft een Limburgse zege opgeleverd. Vopr elke provincie alleen Drente liet verstek gaan kwamen twee ruiters uit. De vertegenwoordigers van Lim burg, Gelderland en Groningen leg den het parcours foutloos af. De Limburgers Heyman (Beesel) op Hal- la en Herten (Grathem) op Hanco noteerden tezamen de kortste tyd, zodat zij de titel veroverden. Gronin gen eindigde als tweede en Gelder land als derde. Ook het individuele kampioenschap ging naar Limburg. Heyman was in 78.2 sec de snelste. Vijf deelnemende combinaties legden het parcours van het springconcours foutloos af. Maathuis uit Geesteren was de succesvolste ruiter met Troon- ;ravin Anna en Troongraaf. De overige rie foutloze combinaties waren Cees Schmal op Feldblume, Mady Koster op Axel en Willy Scheeren op Mirabelle. In de barrage zegevierde Mady Koster. Het concours werd besloten met een Parijs' springconcours. In dit nummer bezette Maathuis met Troongravin An na en Troongraaf resp. de eerste en derde plaats. Mady Koster eindigde op Axel als tweede. resultaat, dat zqn zwak begint tegen Cu- lemans goed maakte. Wijnen demon streerde excellent spel tegen de kleine Belg Tony Schrauwen, die slechts bij vlagen zqn grote kwaliteit Het schitte ren. Onze landgenoot zocht het ditmaal niet in een enkele uitschieter, caram boleerde regelmatig en razendsnel tien tallen punten by elkaar om op die ma nier in het 71/2 het respectabele moyen ne van 30 in de boeken te schryven. Anker kader 47/2: Schrauwen 297 19 63 15.63 Wijnen 400 19 103 21.05 Ceulemans 400 12 118 33.33 Van Oosterhout 269 12 67 22.41 Vervest 400 10 119 40.00 Van de Pol 113 10 40 11.30 Boulanger 70 6 34 11.66 Scholte 400 6 140 66.66 Anker kader 71/2: Ceulemans 300 15 154 20.00 Van de Pol 85 15 27 5.66 Vervest 103 16 43 6.43 Van Oosterhout 300 16 73 18.75 Bouianger 271 11 87 24.63 Scholte 300 11 109 27.27 Wijnen 300 10 65 30.00 Schrauwen 190 10 84 19.00 Stand invitatietoernooi Nederland- België na de spelsoorten 47/2 en 71/2: 10-6 voor Nederland. Individuele stand: 1. Scholte, 4 pnt., algemeen proportioneel gemiddelde 100; 2. Ceulemans 4 - 62.96; 3. Wijnen 4 - 58.62; 4. Van Oosterhout 2 - 51.35; 5. Vervest 2 - 42.65; 6. Boulanger 0 - 56.05; 7. Schrauwen 0 - 40.13; 8. Van de Pol 0 - 19.24 PEKING, 15 sept. (AFP) Volgens sommige buitenlandse waarnemers in Peking zijn er aanwyzingen, dat er op het ogenbUk in Moskou belangrüke be sprekingen worden gevoerd van politie ke en militaire aard. Men acht het niet uitgesloten, dat er een topconferentie tussen Khroesjtsjev en Mao Tse-Toeng aan de gang is. Zeker acht men het, dat er door Rus sische en Chinese generaals overleg wordt gepleegd. Men merkt op, dat de Britse maar schalk Montgomery, die als gast van president Mao al sinds 6 september in China is, nog steeds niet door zqn gast heer is ontvangen. Mao is al twee we ken niet in het openbaar verschenen. ACCRA, 15 sept. De ministers van financiën van de landen van het Britse gemenebest hebben donderdagavond na het beëindigen van hun conferentie een communiqué uitgegeven, waarin zq ern stige bezorgdheid uiten ten aanzien van de mogeiyke resultaten van de aan vraag van Engeland tot toetreding tot de Europese Gemeenschappelpke markt. De conferentie, die in Accra ge houden werd, heeft drie dagen geduurd. Tijdens de byeenkomsten is voortdu rend kritiek geleverd op de Britse stap, voornameiyk door Australië, Canada en Nieuw-Zeeland. In het communiqué wordt onder meer gezegd, dat de meeste landen van het gemenebest zich afvragen of het Ver enigd Koninkrijk, met zqn internationa le en binnenlandse verplichtingen, tij dens de voorgestelde onderhandelingen een overeenkomst kan bereiken waarbij de belangen van het gemenebest af doende worden beschermd. Algemeen wordt aangenomen dat een inbreuk op deze belangen schade zou toebrengen aan enige of alle landen van het geme nebest en een ongunstige uitwerking zal hebben op particuliere industrieën en belangen. Verscheidene vertegen woordigers legden de nadruk op het ge- MOSKOU, 15 sept. (Rtr, UPI De Sovjet-Unie neemt op het ogenbUk proe ven zowel met kernwapens als met ra ketten. Het officiële Russische persbu reau Tass deelde gisteren mee, dat de Sovjet-Unie met succes een nieuwe en zeer krachtige raket heeft afgeschoten naar het centrale deel van de StiUe Oceaan. De meertrapsraket legde een afstand van meer dan 12.000 km af en de oefen lading kwam op minder dan een kilo meter van het vastgestelde doel in zee terecht. De voorlaatste trap is by terug keer in de dichtere luchtlagen volgens plan verbrand. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft meegedeeld, dat de Russen gisteren in de buurt van Nova Zembla een kernwapen ter sterkte van verscheidene miljoenen tonnen T.N.T. tot ontploffing hebben gebracht. Dit is de tiende proef in de lopende serie. Het Russische ministerie van defensie heeft gisteren enkele besluiten gepubli ceerd, die ten doel hebben de numerieke sterkte van de Sovjetstrqdkrachten op te voeren. Alle in 1942 geboren ingeze tenen van de Sovjet-Unie en alle dienst plichtigen, wier periode van uitstel is verstreken, worden in actieve dienst ge roepen. Voorts biyven bepaalde catego- riën soldaten, matrozen en onder-ofli- cieren die met groot verlof zouden gaan, tijdelijk onder de wapenen. (Advertentie) MILAAN, 15 sept. Het aantal slachtoffers van het ongeluk, dat zich zondag voordeed tijdens de autorace te Monza, is gestegen tot zestien. Don derdag bezweek in het ziekenhuis te Monza opnieuw een toeschouwer aan de verwondingen, die hp had opgelopen toen de wagen van de Duitse coureur Von Trips op het publiek inreed. vaar dat, als het Verenigd Koninkrijk er in slaagt slechts voor bèpaalde lan den van het gemenebest speciale voor delen in de E.E.G. te verkrijgen, dit schadelijk zou zijn voor de solidariteit in het gemenebest. Sommige landen zouden door grote veranderingen in de huidige handelsver houdingen in het gemenebest onvermij delijk gedwongen worden hun handels betrekkingen te herzien, waardoor nieu we handelsblokken zouden ontstaan. „Een dergelqke ontwikkeling zou de traditionele multilaterale handelsbe trekkingen, waaraan alle landen van het gemenebest hun steun geven, onder mijnen-', aldus het communiqué. (Advertentie) de sigaar die uw relatie in de goede stemming brengt... PROMINENT, lekker licht, voor 27cent. PARUS, 15 sept. Doordat hij de woensdagavond wegens regen afgebro ken partij tegen Hoad (Austr) donder dag m vier sets won, heeft de onlangs prof geworden Chileen Luis Ayala zich geplaatst voor de kwartfinales van de wereldkampioenschapper voor tennis- profs, die in het Rolland Garros-stadion worden gehouden. De cijfers waren 6-3 6-2 4-6 6-2. Voorts versloeg Rosewall (Austr) met 6-1 6-4 6-3 de Fransman Robert Halllet. In de kwartfinales heeft de wereld kampioen Pancho Gonzales (VS) reeds gewonnen van zijn landgenoot Barry Mackay: 6-3, 6-4 en 7-5 en ver sloeg Trabert (VS) in vier sets de Span jaard Gimeno: 6-2 4-6 7-5 10-8. In het toernooi om het Europees kampioenschap rolhockey te Turijn heeft Nederland donderdag met 8-0 ver loren van West-Duitsland. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM, 15 september Ge neral Motors heeft de lijn van de Vaux- hall Victor radicaal gewijzigd. Het mo del 1962, dat in oktober op de Nederland se markt zal verschijnen, is lager, bre der en langer dan het voorgaande type. De panoramische voorruit is verdwe nen: daarvoor in de plaats is het „glad de, hoge voorhoofd gekozen. De mo tor van 1503 kubieke centimeter blijft ongewijzigd, maar de compressie-ver- houding is opgevoerd. In het glas van de voorruit zit een „veiligheidszone", welke doorzichtig blijft wanneer de rest van de ruit door bijv. een opspringende steen in „mat glas" zou veranderen. Bij de construc tie van de auto hebben de ontwerpers er naar gestreefd, het onderhoud tot een zo simpel mogelijk karwei te ma ken. Er zjjn maar vier smeerpunten, die slechts om de 18.000 kilometer be hoeven te worden gesmeerd. De toegan kelijkheid tot de motor is aanzienlijk verbeterd, olieverversen wordt bij normaal gebruik voorgeschreven om de 4500' kilometer. Van het oude type Vauxhall Victor werden in totaal 400.000 exemplaren gebouwd. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 15 sept. Volgens een blauwboek, gepubliceerd door de Brit- sé Staatsdrukkerij, zijn persoonlijke in komens in Groot-Brittannië in de peri ode van 1950 -1960 bijna verdubbeld tot een totaal van 211 miljard gulden. In komens stegen in 1960 met 7,5 procent vergeleken met het voorafgaande jaar. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 15 sept. De fractielei ding van Labour kwam gisteren bijeen voor een vergadering van anderhalf uur onder leiding van GaitskeU zelf in diens kantoor in het Lagerhuis. Zq wis selden van gedachten over de Berlqn- se kwestie en over de wenselijkheid zich tot de eerste minister te wenden met het verzoek het parlement terug te roepen van het zomerreces. Zq kwam tot de conclusie, dat het voor alsnog niet gerechtvaardigd zou zijn om dit verzoek te doen. De fractieleiding zal evenwel het oog houden op de situatie en op woensdag of donderdag van de volgende week opnieuw bijeenkomen. Ten aanzien van Berlqn en de dreigende houding van Rusland staan de leiders van Labour achter de Britse regering in haar vast beradenheid tegenstand te bieden aan agressie in West-Berlljn. Zij menen even wel, dat er onderhandeld dient te wor den en dat beide partijen profijt zouden kunnen behalen, het Westen in de vorm van grotere zekerheid omtrent de toe gangswegen tot West-Berlljn, Rusland en Oost-Duitsland in de vorm van grote re erkenning van Oost-Duitsland en in verzekeringen aan Rusland, bedoeld om de Russische vrees voor Westduitse agressie te doen afnemen. Wat men daarvan ook denken mag, iedereen is het met de kranten eens, dat er ditmaal meer op het spel staat dan vier of acht jaar geleden. Het woord Berlijn staat met grote letters op de achtergrond van elk verkiezingsgesprek. Nog nooit, dat staat vast, heeft een poU- ticus in de laatste weken voor een grote stembusslag zóveel gratis reclame ge had als de burgemeester van West-Ber- lijn. De nijdige uitval van Adenauer, dat Khroesjtsjev de Berlijnsc <etel alleen maar heeft heetgestookt om Herr Brandt aan een overwinning te helpen, laat zich, in de spanning van de stryd, dan ook wel verklaren. Ook ai heeft de Bondskanselier, geschrokken van de ho nende opmerkingen die hq over deze stoot onder de gordel te verwerken kreeg, zich gehaast te zeggen dat hij het zó niet had bedoeld, hq hééft het gezegd en volgens de man in de straat zal hem dat stemmen kosten. Adenauers Leftijd speelf natuurlijk ook een grote rol. Volgens enkele kran ten hier is het niet overdreven te zeg gen, dat vele kiezers er, bewust of on bewust, bezwaar tegen hebben hun stem te geven aan een man, die naar de ne gentig loopt. Adenauer begrqpt dat zelf ook wel en daarom kan nu elk moment zijn verklaring worden verwacht over de vraag wie zijn opvolger zal zijn, het- zq over vier hetzq over twee jaar. Felix von Eckardt. de woordvoerder van de regering, heeft al gezegd dat de Bondskanselier in geen geval nóg eens vier jaar aan de macht wil biyven. Nu reeds is het opvallend, dat de naam Erhard op vrqwel alle verkiezings plakkaten van de CDU broederlijk naast die van Adenauer staat afgedrukt. De kiezers worden niet meer uitgenodigd te stemmen op Adenauer en zijn ploeg, maar op Adenauer, Erhard en hun ploeg. In de Frankfurter Allgemeine heeft men kunnen lezen, dat in de CDU een felle strqd gaande is. Vele partyfunctio narissen menen, dat de figuur van Er hard in de laatste dagen nog veel meer op de voorgrond geschoven moet wor den. Wat er na de verkiezingen zal gaan gebeuren, hangt natuuriyk af van de uitslag. Verliest de CDU haar absolute meerderheid, dan is er een goede kans dat de FDP (Vrije Democraten) heer- Iqk op de wip komt te zitten, wat een onverwacht buitenkansje zou zqn voor een party die als een dwerg is naast twee grote reuzen. Maar diezelfde FDP (Advertentie) r voor een gulden Een 25cm langspeelplaat met 12 fragmenten uit klassieke meesterwerken, verpakt in een kleurig album met foto's en be schrijvingen. Een tijdelijke aan bieding a f 1.- bij aankoop van één LP (f 13.50) uit de serie .Gramophonehouse Klassieken Vraagt uw platenhandelaar snelle reactie op de verklaring, die pre sident Kennedy eergisteren heeft afge legd aan een lunch met de presidenten Soekarno van Indonesië en Keita van Mali. Hq zei toen, dat Amerika bereid was op ministerieel niveau met de Sov jet-Unie te praten over Duitsland en an dere problemen teneinde vast te stel len, of verdere besprekingen vrucht kunnen dragen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft zün voldoening uitgesproken over de Russische verklaring. Hq heeft er tevens op gewezen, dat de contac ten tussen de ministers Gromyko en Rusk bilateraal (met uitsluiting van de andere geallieerden) zullen zijn en dat terend karakter kunnen dragen. Intussen zqn in Washington alvast de besprekingen begonnen tussen de mi nisters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittanme en Frankrijk. Vandaag en morgen voegt zich minister Von Brentano bq hen. De woordvoerder van het State De partment zei, dat er onder de nums- ters „algemene overeenstemming bestaat over de noodzaak van onder handelingen tussen Oost en West over de kwesties Berüjn en Duitsland. Tot dusver huldigde met name de Franse regering het standpunt, dat de Beriynse crisis geheel en al het werk van de Sovjet-Unie is en dat zq er dus ook maar een eind aan moet maken. Ieder westelqk initiatief tot onderhan delen zou in Moskou worden uitgelegd als een teken van zwakte, aldus de Fransen. Intussen zal premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie in de komende da gen gelegenheid te over krqgen om zqn zienswqze vein de internationale toestand aan buitenlanders te ontvou wen. Behalve de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul-Henri Spaak heeft hq ook de Franse oud-premier Paul Revnaud uitgenodigd voor een be zoek aan Moskou. Voorts heeft president Soekarno be kendgemaakt, dat hq zqn minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, naar Moskou stuurt om daar met pre mier Khroesjtsjev te spreken over „de gemeenschappelijke vredesbelangen". Soekarno deed zyn mededeling na een onderhoud van vqf kwartier, dat hy in New York heeft gehad met de per manente gedelegeerde van Amerika bq de Verenigde Naties, Adlai E. Steven son. Daarbij is o.m. de kwestie-Nieuw- Guinea ter sprake gekomen. Toen Ste venson na afloop werd gevraagd, of Amerika zqn standpunt ten aanzien van dit probleem heeft gewijzigd, ant woordde hq: „Voor zover ik weet niet; maar dat kunt u beter aan het heeft al laten weten dat zq geen mede werking zal verlenen aan een nieuwe ambtstermqn van Adenauer. In dat ge val zou dus de weg naar het Bonds kanselierschap voor Erhard openstaan. Dezelfde commentator in de Frank furter Allgemeine gelooft, dat de hui dige minister van defensie, Strauss, die voorzitter is van de Beierse CSU, een zusterpartq van de CDU, dan de nieuwe minister van buitenlandse za ken zal worden. Men ziet het. alles hangt af van de kracht van Willy Brandt, wiens naam dank zy Khroesjtsjev wekenlang elke dag met vette letters in de kranten heeft gestaan. Zqn gezicht blikt hier in Keulen op alle straathoeken ernstig, maar toch welwillend op de kiezers neer. Ambitie heeft hy genoeg, dat heeft hq in West- Berlijn duidelqk genoeg bewezen. „Let maar een op" zo schreef hier van avond een plaatselijke krant „Brandts optreden in de Berlqnse crisis is tot nu toe alleen maar loos vuurwerk ge weest, maar op de grote massa van het volk maakt dat nu eenmaal meer in druk dan de beheerste en verstandige politiek van de man, die West-Duitsland na de oorlog weer groot heeft gemaakt". (Advertentie) Stil PHARMACFUTISCHE FABRIEK HILVERSUM zy daarom slechts een algemeen oriën- State Department vragen LOS ANGELES, 15 sept. (AFP, Rtr) De capsule van de kunstmaan ..Dis coverer SO", die dinsdag door de Arno rikanen werd gelanceerd, is gisteren in de lucht opgevangen. Een viermotorig vUegtuig van het type C-1S0 pikte de capsule by Hamal boven de Stille Oceaan uit de lucht, toen deze aan een valscherm naar be neden daalde. De 186 kg wegende goud kleurige capsule was van de ..Disco verer" gescheiden, nadat deze 88 maal om de aarde had gedraaid. Een woord voerder van de luchtmacht verklaarde, dat de berging zonder moeilqkheden is verlopen. DETROIT, 15 sept. Er waren don derdag nog steeds geen tekenen van een spoedige regeling van de staking, die een groot aantal fabrieken van de Gene ral Motors Corporation heeft stilgelegd. Bij 53 van de 129 fabrieken is overeen stemming bereikt, maar niet in al deze fabrieken is hét werk hervat Anderzijds wordt er nog steeds gewerkt in sommige fabrieken, waar nog geen overeenstem ming bestaat. Toen maandag de staking begon, waren er ruim 90 fabrieken bq betrokken. Met het tekenen van een nieuw arbeidscontract voor alle werkne mers van General Motors wordt ge wacht, totdat de plaatselqke geschillen zqn geregeld. De onderhandelaars heb ben hun besprekingen over bepaalde punten in het nationale contract, die nog moeten worden geregeld, opge schort teineinde de totstandkoming van plaatseiyke overeenkomsten te bespoe digen. Bq monde van zyn minister van ar beid, Arthur Goldberg, heeft president Kennedy een beroep gedaan op General Motors en op de bond van autoarbei ders nog deze week alle geschillen te regelen, zodat maandagochtend alle fa brieken van General Motors weer op volle toeren draaien. TEHERAN, 15 sept. Te Teheran is bekendgemaakt, dat maandag en dinsdag a.s. tt Londen door Perzië be sprekingen op hoog niveau gevoerd zul len worden met een consortium van Engelse, Franse, Nederlandse en Ame rikaanse Oliemaatschappyen. De zegslieden deelden verder mede, dat Perzië ook zou aandringen op pro duktievergroting door uitbreiding van de installaties, alsmede op een verdere uitbreiding van de indienststelling van Perzen bij de administratie en de veld- werkzaamheden. DEN HAAG, 15 sept. Het ministe rie van Sociale zaken en Volksgezond heid heeft gisteren in aansluiting op zqn eerder gehouden communiqué be treffende de radio-activiteit, het volgen de medegedeeld; „Uit de waarnemingen van de laatste dagen blqkt dat 11 sept een uiterst geringe hoeveelheid ra dioactieve spreidingsproducten als ge volg van kernexplosies in de lucht is aangetoond. Waarnemingen op de hier na volgende dagen duiden echter op een afneming van deze activiteit Uit de op die dagen geconstateerde luchtstromin gen zou kunnen worden verklaard dat de gemeten radioactiviteit afwijkt van die van de ons omringende landen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9