Kraamverzorging - Zingen enkruisjassen Reisindrukken van POPPE DAM AVE B Twee zadelmakers van het oude slag Bouwpastoor C. J. van Teijlingen aan de slag in Schalkwijk JULIAANTJES, veertig jaar" in Haarlem werkzaam ,Gulden poortje' wordt gerestaureerd KINDERSCHOENEN Jan Feuen Expositiezaal „In 't Goede Uur Koffie K R E M E R Thee Grondophoging voor Groente- en Fruitmarkt Uitbreidingsplan Hoek Zaanenstraat- Spaarndamseweg ACHTERSTALLIG ONDERHOUD SLEUTEL WEG? ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3 HAARLEM, 16 september Dagelijks kan men vanaf de Nieuwe Gracht zusters op haar fiets de stad zien intrekken. Bij guur weer met hun kap optor nend tegen regen en wind, bij zomers weer een fraaie stoffering vormend in de binnenstad. De Zusters maken deel uit van de congregatie van de Liefdezusters van de H. Juliana van Falconerie. Maar niemand praat over de Liefdezusters en Falconerie is voor de Haarlemmers een exotisch Woord. Zij kennen alleen de Ju- liaantjes, een kleine nijvere ge meenschap, die reeds vanaf de dertiger jaren hun prachtig huis bewonen aan de Nieuwe Gracht. Donderdag 21 september is het veertig jaar geleden, dat de Ju- liaantjes zich in Haarlem vestig den. Het zal niemand verbazen, dat zij dat jubileum dankbaar aangrijpen om feest te vieren. De vele Haarlemmers, die in de loop der jaren een Juliaantje in hun gezin hebben gehad, zullen even zeer het werk van de Zusters ge denken. Eenrichtingsverkeer op marktdagen Vertrouwd beeld Onbewoonbaar verklaard „DE SLEUTELSPECIALIST" NAAIMACHINES ZIG-ZAG 350.- De Juiiaantjes zijn een stichting van de Jezuïten-pastoor Jorna, die in 1915 Werkzaam was in de parochie van de Elandstraat te 's-Gravenhage. De nood in vele gezinnen van zijn parochie was groot, en daarom riep hij enige dames bijeen, die zoveel mogelijk hulp zouden gaan verlenen. Spoedig bleek echter, dat wilde het werk blijvend slagen, de onderneming meer organisatorisch moest worden opgezet. In 1917 werd het Liefdewerk een religieuze congregatie, genoemd naar de in de veertiende eeuw te Florence geboren en gestorven Ju liana de Falconeri. De Congregatie was nog bescheiden van opzet. Het Moederhuis was aanvan kelijk gevestigd in 's-Gravenhage, maar werd later overgeplaatst naar Heiloo. In de loop der jaren groeide het leden tal en de Juiiaantjes gingen in verschil lende andere steden werken. Behalve in Heiloo zijn zij nu werkzaam in Den Haag Hilversum, Maastricht, Tilburg, Am sterdam, Eindhoven en Haarlem. In Haarlem kwamen zij op uitnodiging van de Katholieke Vrouwenbond. Op 21 sep tember 1921 vestigden zij zich in het pand Alexanderstraat 14, waar de be huizing tenslotte te klein werd. De Ju iiaantjes verhuisden naar het fraaie pa- Moeder Agatha, de algemeen-over ste van de Juiiaantjes, die veertig jaar geleden met een paar Zusters het Liefdewerk in Haarlem begon nen is. HAARLEM, 15 sent. Het „Gulden- bergspooitje aan de Grote Houtstraat 9 moet gerestaureerd worden De eige naar schat de kosten op 5.250 en hij heeft de gemeente om een subsidie ge vraagd. B. en W. stellen de raad nu voor 1575 voor dit doel beschikbaar te stellen. Het Guldenbergspoortje stamt ver moedelijk uit 1612. In de naam wordt de herinnering bewaard aan het Car- meüetenklooster, dat voor de reforma tie daar gevestigd moet zijn geweest. De naam herinnert althans aan de ..gulden" berg Karmel. De kloosterge bouwen langs de Grote Houtstraat zijn destijds afgebroken. Het perceel Grote Houtstraat 11 werd in 1612 verkocht met het recht de poort te verbouwen. HAARLEM, 15 sept.- Ten zuiden jjan de Oudeweg moet een terrein van 6.8 ha worden opgehoogd. Daar zal bin- hen afzienbare tijd de groente- en fruit markt worden gevestigd die nu nog een Staats vindt aan de Koudenhorn en het ''onkcre Spaarne. De Fustcentrale is J- zoals bekend reeds enige tijd ge iden naar een terrein ten zuiden van de Oudeweg overgeplaatst. Voor het Ophogen van het terrein vragen B. en de raad om een krediet van I 945.009. het nieuwe terrein van de groente- Oh fruitmarkt wordt omsloten door de spoorbaan Amsterdam-Haarlem, het ter rein van D.S.K., de Oudeweg en de nieuwe Fustcentrale. De voorbereiding van het overplaatsen van de markt be vindt zich in een zodanig stadium, dat *pt ophoging kan worden overgegaan, ^•an de Koudenhorn en het Donkere spaarne heeft men te kampen met een ornstig tekort aan neerzetruimte. De aangevoerde groente en het fruit moe- in de openlucht en op de openbare weg worden uitgestald, als gevolg waar- «fi1 de rijweg tijdens de markt moet orden afgesloten voor het verkeer. 16 sePt- Op maanda- rki en be parkeerstroken langs de ^bompte Oude Gracht, waarover op sienid- gen het verkeer geleid wordt, vJm voor éénrichtingsverkeer worden Deze regeling geldt op u.anbagen van 12 uur 's nachts tot 8 «ur s avonds. Voorts hebben B. en W. MiiiiJi", eerverb°b vastgesteld voor de ulüeHjke weghelft van de Zuiderstraat. trioiërshuis Nieuwe Gracht 72, dat voor dien bewoond werd door de familie Befj- nes. Dat was omstreeks 1938. Sindsdien is het werk van de Juiiaantjes belang rijk uitgebreid. In 1921 kwamen zij met vieren naar Haarlem. Moeder Agatha was de eerste overste, thans is zij al gemeen-overste van de Congregatie. Het huidige convent bestaat uit twaalf zus ters met Moeder Veronica als overste. De elf overige Juiiaantjes wijden zich hoofdzakelijk aan de kraamverzorging, in sommige gevallen aan de gezinsver zorging. Onder leiding van Zuster Tar- cisia wordt het rooster opgesteld van de gezinnen, die om een kraamverzorgster hebben gevraagd. Wanneer in een gezin de baby is geboren, neemt een van de zusters, die allen gediplomeerd zijn, de zorg op zich voor moeder en kind, en het hele gezin natuurlijk. Iedere dag zijn de Juiiaantjes van 's morgens half acht tot 's middags vijf uur op pad. De Con gregatie, die thans ongeveer honderd leden telt, heeft een eigen kraamcen- trum in Den Haag, waar de Juiiaantjes na haar noviciaat haar opleiding krij gen. In de loop van de veertig jaar zijn zij een vertrouwd beeld geworden in het Haarlemse stadsleven. In vrijwel alle wijken hebben zij haar werk. In de don kere maanden kent men ze aan haar zwarte japon en sluier, in de zomer maanden aan hun japon van grijs ka toen. Tijdens de verpleging dragen zij een witte sluier. Per jaar hebben de Juiiaantjes ongeveer 150 kraamverple- gingen en 70 tot 80 gezinsverzorgingen. Buiten haar gebruikelijke werktijden hebben zij haar besloten leven binnen het convent, dat zich rond de intieme kapel beweegt. In die beslotenheid vin den zij ook haar ontspanning en het ver haal gaat, dat met name de Juiiaantjes favorieten zijn in canasta, pandoeren en kruisjassen. Wij zullen ons daar verder buiten houden. Zij zingen graag en zor gen wel, dat het haar niet aan ontspan ning na de inspanning van de dag ont breekt. Volgende week donderdag vieren zij dus feest, 's Morgens om half negen draagt de vicaris-generaal, mgr. J. M. Groot, een gezongen H. Mis op. Daarna is er een feestelijk ontbijt, waaraan enkele gasten mede zullen aanzitten, 's Middags van half drie tot vier uur recipiëren de Juiiaantjes, die de dag in eigen kring zullen door brengen. Op die dag is natuurlijk ook de algemeen-overste, Moeder Agatha, aanwezig, die veertig jaar geleden in Haarlem is begonnen. Zij viert dan tevens de dag, dat zij veertig jaar achtereen, zij het in verschillende huizen", de functie van overste uit oefent. Een belangrijke gast zal ook Zuster Gertrudis zijn, die ondanks haar hoge leeftijd in Tilburg nog steeds enkele „klanten" verzorgt. Zij was een der zusters, die met Moeder Agatha in 1921 het werk der Juiiaan tjes in Haarlem begon. Wie volgende week ter receptie gaat, doet er goed aan, ook het huis aan de Nieuwe Gracht zoveel mogelijk te be kijken. De ruime hal, waarin de roman tische schilderingen van Frans Loots een voorname sfeer oproepen, typeert reeds de stijl van het huis. zoals het vroeger door een echt Haarlems gezin bewoond werd. HAARLEM, 15 sept. In verband met de slechte toestand waarin zij ver keren, moeten de volgende woningen onbewoonbaar worden verklaard: Am sterdamsevaart 114 rood, Klein Heilig land 27, Korte Lakenstraat 14, 16, 18 en 20, Leliestraat 17 zwart, 23a en 23c, Oranjeboomstraat 84 en Zuidpolder straat 67 en 71. De laatste twee wo ningen moeten binnen 12 maanden, de andere binnen zes maanden ontruimd worden. B. en W. hebben een desbe treffend voorstel aan de raad gedaan. HAARLEM, 15 sept. Aan de raad U ter vaststelling voorgelegd een uitbreidingsplan „Hoek Zaanenstraat- Spaarndamseweg". Vroeger behoorde dit stuk grond omvattende de gron den beweerszijden de uitmonding van de Zaanenstraat op de Spaamdamse- weg tot het uitbreidingsplan „Noord" en het was bestemd voor de bouw van eengezinswoningen. In verband met het plan om op de noordelijke hoek van de Zaanenstraat en de Spaarndamseweg een kantoorgebouw neer te zetten, was het noodzakelijk dit plan partieel te wijzigen. De speeltuin op de zuidelijke hoek is in dit plan opgenomen. Om verkeerstechnische redenen is de uit monding van de Weltevredenstraat op de Spaarndamseweg in het plan ge schrapt. Tussen beide wegen zal een voetpad worden aangelegd. Intussen vragen B. en W. de raad om een krediet van 5945 voor het ma ken van een toiletgelegenheid en voor het aanbrengen van een nieuwe drink- gelegenheid op de speeltuin „Zaanen- oord" op de zuidelijke hoek van Zaa nenstraat en Spaarndamseweg. De be staande w.c. staat in een vervallen houten loodsje. Er komt nu een hygië nisch gebouwtje met twee w.c.'s. Het komt tegen het houten clubgebouw aan. De leden van de speeltuinvereniging zullen ter drukking van de kosten ver schillende werkzaamheden zelf verrich ten. HAARLEM, 15 sept. - B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 112.159,- uit te trekken voor achterstallig onder houd en het aanbrengen van verbete ringen aan 24 woningen van de gemeen te aan de Allanstraat, de Van Oosten de Bruynstraat en de Schreveliusstraat. De schuurtjes moeten vergroot worden, er moet closet komen met waterspoel ing; er moeten dakkapellen worden ge maakt en de electrische installatie moet worden uitgebreid. Daarvoor zal de huur met f. 1,85 per week verhoogd moe ten worden. Voor het verrichten van achterstal lig onderhoud en het aanbrengen van verbeteringen aan 26 gemeentewonin gen aan de Van Loostraat, de Olycan- straat en de Westerstraat wordt aan de raad f. 121.089,- gevraagd. Behalve de voorzieningen die aan de eerdergenoem de woningen getroffen worden, moet hier het dakbeschot op de slaap kamers met board worden betimmerd. De huur zal met ongeveer f. 1,90 per week stijgen. Voorts vragen B en W de raad om een credit van f. 8000,- voor het ver richten van schilderwerk aan het Pro veniershuis. HAARLEM, 15 sept. Aan de Haar lemse raad wordt voorgesteld een stuk gronds van 1569 vierkante meter gronds aan de Iz.Ensehedéweg in de Waarder- polder te verkopen voor f. 22,- per vier kante meter aan de N.V. Pharmache- mie. Het bedrijf had reeds een optie op deze grond. Het wil op dit terrein het bedrijf gaan uitbreiden. (Advertentie) MODESCHOEN KRUISWEG 50 HAARLEM Vrij parkeren, ook op zaterdag. Beverwijk Gouda Is het bezoeken van een vreemd land door een schilder belangrijk om de schetsen die hij naar huis mee brengt, of komt de belangrijkheid van de reis eerst tot uitdrukking in het werk, dat hij na die tijd maakt? De hier gestelde vraag vooronderstelt, dat een reis blijvende elementen aan Een van de reisschetsen van Poppe Damave, wiens „oogst" van een reis naar Griekenland is geëxposeerd in „In 't Goede Uur". Dit werk is aan gekocht door de gemeente Haarlem. d<T persoonlijkheid van een schilder kan voor hem opengegaan is, blijft hij ver toevoegen: verbreding van visie, wHzi- keren, ongeacht zijn momenteel geogra- ging van opvatting, maar ook verande ring van palet en een verfrist waarne men van de eigen vertrouwde omgeving. Wij stelden ons de vraag na het zien van de collectie impressies, die Poppe Damave meebracht van de reis, die hij in de afgelopen zomer door een beurs van O.K. en W. naar Griekenland kon maken en die gedurende september te zien zijn in „In 't goede uur". Hij heeft er werk gemaakt, dat nergens anders zou kunnen zijn ontstaan omdat het de weergave is van het landschap dat hij daar vond. Het is de topografische bena dering van het bezochte land, terwijl men zich ook kan indenken, dat de schil der zuiver picturaal zou reageren op fische positie. De uitslag hiervan wordt niet gegeven door de werken, meege bracht van de reis, maar door de werk wijze na terugkomst. Bij de tentoonstelling van Damave moeten we ons bepalen tot de ter plaatse gemaakte werken. Zonder dat een meer blijvende invloed wordt uitgesloten blijkt, dat hij in eerste instantie geboeid is geraakt door de typerende bijzonderheden van het be zochte land; de gebouwen en de men sen in hun eigen-aardigheid. Damave bezit die typeerkunst welke tot uiting komt in de illustratieve on derwerpen welke hij ter vastlegging heeft uitgekozen. Maar toch is er in de hand liggen. Dit nu doet ons vermoe den, dat de reis hem iets gedaan heeft, zodat kan worden gezegd dat de Griek se reis niet bij de thuiskomst zal zijn afgesloten. ij de directe resultaten zagen we enkele heel gave werkjes: de aquarellen, waarin de détails met grote zekerheid zijn aangestipt. De haven van Istanboel en een strandje, dat op de bovenzaal te zie., is, zijn echt Damave, en dan op zijn best. Daarnaast is de tekening van Hydra van die on gewone kwaliteit, die we in zijn tekenin gen van rotsen aan de Kanaalkusten hebben bewaard. In hoeverre de Griekse reis verder draagt dan de datum van de thuis reis moeten we uit het komende werk gewaar worden. L.T. Bij het betreden van de woning van de heren J. van Eekeren en G. Nat in de Kanariestraat in Haarlem- Noord komt je de sterke geur van vers leer en pas geslagen touw tege moet. Het ruikt naar niets anders daar, in het huis van de 92-jarige Nat en de 82-jarige Van Eekeren... zij zijn beiden zadelmaker en on danks hun respectabele leeftijd nog actief werkzaam, de hele dag. Met deze twee haast unieke-figuren be zit Haarlem waarschijnlijk de twee oudste, nog werkende Nederlandse zadelmakers. Hun enige wens is, het beroep, waarmee zij in de loop der jaren zo vergroeid zijn, nog vele ja ren te mogen uitoefenen. En het zal hun, tenministe te oordelen naar hun gezondheid, best lukken. De heer Nat, die met zijn 92 jaren de oudste is, is ook het langst in de zadelmakerij werkzaam. Maar liefst tachtig jaar, want op zijn twaalfde vertrok hij, nauwelijks met toestem ming van zijn ouders lopend van Haarlem naar Purmerend, waar een verre oom een zadelmakersbedrijf voerde. ,,M'n oom", vertelt de kras se negentiger, „had een knecht no dig, en omdat ik zo'n beetje de lage re school had afgemaakt, voelde ik er veel voor hem te gaan helpen. Lo pend ben ik er heen gegaan, want geld voor de trein of de paardetram bezaten m'n ouders niet. Het werk, het leer en het touw beviel me goed; ik bleef er dus kort maar hoor! tot m'n vijfendertigste jaar geloof ik... Toen ik na acht jaar werken in militaire dienst moest, heb ik de mi litaire overheid aan het verstand ge bracht, dat ik wel het een en ander van het leer-werk af wist. Ik kwam warempel als tuigmaker bij de veld artillerie, die toen nog massa's paar den gebruikte. Ik had er m'n handen vol aan en ik heb ^euze cel veleerri toen". Na de Purmerendse tijd is de heer Nat gaan zwerven, met een knapzak en gereedschappen op zijn rug. Hij liep toen de boeren af, boeren in Gro ningen, maar ook boeren in Zeeland en Brabant. Het moet voor hem een heerlijke onbezorgde tijd zijn geweest. Hij voorzag zich in een wel-belegde boterham „en ik hield zelfs geld over" door tijdelijk, zo'n twee of drie dagen bij één boer het tuig na te zien en te repareren. Nadat alles ge repareerd was „het was degelijk werk", vertelt zijn zwager, de heer van Eekeren, die een stevige pijp rookt trok de onvermoeibare Nat weer verder, naar de volgende boer. „Ik ben op die wijze het hele land door geweest, alles lopend, met de benewagen dus, en het beviel me uit stekend. Er was altijd wel ergens werk te vinden, want zo'n vijftig jaar geleden stroomde Nederland over van de paarden. Overal en voor al les werd het paard gebruikt, natuur lijk het meest op het land en door de boeren". De heer Nat is, voordat hij sa men met de heer van Eekeren zijn bedrijf in Haarlem opzette, ook nog bij verschillende firma's in vaste dienst geweest, onder andere in Utrecht, Hilversum en Den Bosch. „Ik deed dit alleen maar, wanneer het lopen en het zwerven me begon te vervelen". In het midden der der tiger jaren begon de heer Nat voor goed genoeg te krijgen van het zwer versbestaan en het af en toe in dienst zijn bij anderen. Samen met de heer van Eekeren, bij wie hij soms in huis woonde, nam hij het initiatief tot de oprichting van een eigen zaak in Haarlem, achter de woning van de heer van Eekeren in de Kanarie- streelt „Omstreeks 1935 precies weet ik het niet meer hebben we de zaak opgericht", vertelt de 82-jarige heer Van Eekeren. „Ik had daarvoor nog nooit met het zadelmaken te maken gehad. Tot 1935 ben ik namelijk uit voerder geweest. Ik heb meegewerkt aan de bouw van de sluizen in IJmui den en ik heb de Hoogovens zien groeien; met een beetje minachting zelfs keek ik altijd naar de bezighe den van m'n zwager, die altijd maar tussen het leer zat. Omdat ik dus niet veel van het zadelmaken afwist, was ik degene, die met een handkar de reparatiestukken bij de verschillende boeren moest afhalen; m'n zwager deed dus de reparaties. Die had het natuurlijk veel drukker dan ik en was soms dagen lang aan een stuk bezig, terwijl ik wachtte om de ge repareerde stukken terug te bren gen. Dat niets-doen begon me uit eindelijk te vervelen. Ik ben toen maar wat gaan afkij ken en ook met het zadelmaken be gonnen. Ik ben dus wel heel toeval lig „in het leer" gekomen, maar het bevalt me best. Ik wou dat ik het m'n leven lang had mogen doen." De twee Haarlemse zadelmakers hebben een geweldige clientèle ge had; de meeste boeren rond Haar lem, van Uitgeest tot Halfweg en Noordwijkerhout kenden (en kennen) hen. Vanzelfsprekend kunnen zij te genwoordig niet zoveel opdrachten volvoeren als vroeger het geval was en moest de klantenkring worden be perkt. Maar de vriendschappen, de connecties met de ouden klanten zijn blijven bestaan. Velen komen af en toe beide rotten-in-het-vak op- De twee zadelmakers Nat (links), 92 jaar, en Van Eekeren, 80 jaar, aan de slag. Zij verzetten nog heel wat werk, niet alleen aan zadels, maar ook aan tassen, riemen en an dere „lederwaren". (Advertentie) de stapeling van kleuren, het ritme en de de achtergrond wel meer geweest dan bouw van het landschap, elementen, alleen het getroffen zjjn door het bijzon- welke in het land van zijn herkomst an- dere; het verplichtte hem tot andere ders zijn. In de nieuwe wereld, die dan middelen dan die hem thuis prettig in zoeken en zij hebben het dan over de tijd, toen het paard nog een grote rol speelde. De beide zadelmakers uit de Ka nariestraat, die na het werk graag op de tamboerijn en de accordeon spelen ook een stevige borrel ver smaden zij niet vinden niet alleen zo jammer, dat hun vak, het met de hand werken, aan het uitsterven is en dat er tegenwoordig alleen nog maar met de machine tuig en za dels worden geproduceerd. „Ik had gehoopt, dat m'n kleinzoon de zaak zou hebben overgenomen", zegt de heer van Eekeren, „maar zoals de zaken nu staan, ziet het er niet erg naar uit. Hij werkt liever op de fa briek. We beschouwen het eigenlijk als een plicht om het bedrijf nog zo lang mogelijk in stand te houden en we hopen natuurlijk te zijner tijd en dat mag best nog een paar jaartjes duren, want we zijn allebei nog zo gezond als een vis dat er een „opvolger" komt, die het werk van ons kan overnemen. Want het is zonde om zo'n bedrijf zomaar te la ten doodgaan. Daarvoor hebben wij toch echt niet onze krachten gegeven. IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl Kapelaan C. J. Van Teijlingen van WÊÊÊÊK de Spaarne-parochie is geboortig uit Leiden. Hij is dus, wat ons betreft. een geschikte bouwpastoor, als het tenminste waar is, dat de gang van s M een bouwpastoor meestal over een f M lijdensweg pleegt te gaan. Nu is de 'Sl thans 47-jarige priester nog lang ni"' .ja aan bouwen toe. Ofschoon hij neg enige tijd onder dak is in de pastorie i van pastoor W. C. van Gastele, vul' hij enerzijds zijn tijd met de liqui- sHhH| datie van zijn kapelaanschap, ander- 1 15 zijds werkt hij zich steeds meer 1 in de pastorie zorgen voor Schalkwijk. p Onderwijl vervangt hij de op vacar tie zijnde pastoor van Vijfhuizen, Een druk leven dus, waarin hij ziin j kapelaanstaak zo langzamerhand over draagt op zijn opvolger in de pa rochie en zich oriënteert op zijn nieu we parochie, welke nu in het uitbrei dingsplan Schalkwijk A-l tot ontwik keling moet komen. Of hij al zijn functies, die hij tot nu toe vervuld heeft, zal laten schieten, weten wij niet. Hij heeft er ons niets over ver teld. Maar een bouwpastoor, die geestelijk adviseur is van de Haar lemse afdeling van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroons bond, heeft in zekere zin een pré. Aan deskundige belangstelling zal het hem niet ontbreken. Intussen is hij de toekomstige pas toor van Haarlems tweelfde paro chie. Een man, die na zijn priester wijding op 23 december 1939 kape laan is geweest te Leimuiden, Bos koop, Goes en Zaandam, en sinds 1958 werkzaam is in de parochie van het Spaarne. Sedert zijn benoeming, nu enkele weken geleden, wordt zijn leven voorlopig nog beheerst door vragen. Hoe, wat, waar, wanneer, en waarom. Op al die vragen geeft hij niet meteen antwoord. Hij is voor zichtig. De eerste contacten met of ficiële instanties zijn gelegd. Op die manier zullen zijn plannen vaste vorm krijgen. In Schalkwijk heeft zich nu eei: kleine gemeenschap gevormd. Op het ogenblik heeft pastoor Van Teij lingen daar ongeveer 150 parochia nen. Indien de ontwikkeling de lijn volgt van de prognoses, zal zijn pa rochie vier tot vijfduizend zielen gaan tellen. Hij zal niet meteen kun nen gaan bouwen. Ook de parochie van Schalkwijk zal moeten beginnen met een noodkerk. Er staat reeds een nieuwe klaar, ruimer opgezet dan die bijvoorbeeld destijds in Haarlem-Noord dienst deed. Het kerkje zal plaats bieden aan 311 mensen. Bovendien is terzijde aan Bouwpastoor C. J. van Teijlingen. de kerk een ruimte gebouwd, die de eerste tijd wel afgeschoten zal blij ven en voor buitenkerkelijke bijeen komsten kan gebruikt worden, maar die zo nodig nog aan ongeveer 100 mensen plaats kan bieden. De nood kerk is overigens al de eerste grote vraag voor de bouwpastoor. De ver gunningen moeten nog afkomen, maar het is zijn vurigste wens, dat hij met Kerstmis de noodkerk in ge bruik kan nemen. Voor hetzelf de geld kan het later worden. Dan zal hij misschien zijn toevlucht moe ten nemen tot een nood-noodkerk, waarvoor hij thans naar ruimte op zoek is. Hij wil zo gauw mogelijk aan de practische opbouw van zijn paro chie beginnen. Daarom hoopt hij ook binnenkort in Schalkwijk een huis toegewezen te krijgen, van waaruit hjj het contact met zijn parochianen beter kan onderhouden. Over de definitieve kerk praat hij nog niet. Op het ogenblik zijn er an dere vragen aan de orde. Bij voor beeld, welke patroonheilige hij zijn Schalkwijkse parochie zal geven. Ook daar denkt hij nog over na. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 1148J electr. in &L koffer Grote Houtstraat 181 Haarlem i A t ienlie Kvöor!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3