D Mr. Blaisse voor pogingen tot internationalisatie /s OOO VOOR RECIDIVISTEN IS GEVANGENIS ZINLOOS" Proefreactor voorloper kern-centrale Project van 8 miljoen gulden feest bij Molenaar! feest in leilerland! itrnjr-MnMUaar-Atóte/u Feest van de uitgeverij Paul Brand Paul Brand jr. ridder Silvester m gflAT 'Sa? issssassj J®sl Kerk en vooruitgang Forum over Nieuw-Guinea Kaisiepo tegen contact met Soekarno Mej. A. M. Roosenburg bepleit begrip en leiden naar verantwoording Wilde staking in Klazienaveen Tegen onbeperkte toeloop van woonwagens Prosoeer eens RECL A SSERIN GSGEN OQTSCH AP „Moderne psychiatrie is nog zoekende' Voor gemeentepolitie 48 miljoen meer Het z zjoarme hart van uw. centrale verwarming Ideal Nieuwe vakbond spoorwegpersoneel Papierfabriek biedt zwembad aan ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 PAGINA 5 Geen aansluiting WIE OP AUTO'S LET WEET HET: optrekken - inhalen - dóórrijden gaat sneller en veiliger met de Fiat 600 D omdat die.767 cc. pit heeft 39 pk sfprk is 110 km/u hard gaat fl. 4345.- Wetsontwerp Examens pap! in 4 variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries IDEAL STANDARD LB2 KETEL. Gietijzer voor langere levensduur. Micro-fijn pasgeslepen afdichtingen. Maximaal brandstof-rendement. Ge makkelijk te wijzigen voor het stoken van vaste brandstof. Moderne vorm geving. Reeds duizenden in Europa geplaatst! Duurder hoeft met, want beter hem niet. (Advertentie) andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn, dan komt U tóch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren, rustiger stemmen en U de zenuwen meester blijft. Wat een andere organisatie niet kan, moet de Kerk krachtens haar goddelijk karakter wèl kunnen. Zij moet zich naar de Verschillen, die iedere natie eigen omvormen zonder de fundamen tele eenheid, die in haar dogma's te verliezen. Als de paus ideeën Van deze aard uitspreekt, drukt hij helder de halfbewuste wensen van he Afrikaanse volken uit. De Kerk han zich in geen enkel opzicht ver oorloven exotisch te worden, want Oan loopt ze het gevaar te gronde te gaan. Maar met handhaving van haar supranationaal gerichte leer an- oers zou ze ophouden katholiek te zÜn moet haar lokale leiding an derzijds ook één worden met de na- he, waar ze werkt, anders houdt ze °P vruchtbaar te zijn. Deze woorden sprak de Afrikaanse koning van Ruanda, Mutara III, op het tweede wereldcongres van lekenapos- tolaat te Rome. Hij ontving het doop- Sel in 1943 en wijdde in 1946 zijn rijk aan Christus Koning toe. Het komt ons voor, dat zijn opvattingen een hel- Oer licht werpen op de aanpassings problematiek, die het moderne mis siewerk zo spoedig mogelijk tot een Verantwoorde oplossing moet bren- g.en. En tegelijkertijd kunnen zij ons Kerkbegrip en onze eigen levenshou ding aanzienlijk helpen verdiepen. Koning Mutara had zich ten doel gesteld duidelijk te maken, dat het Voldoen aan de Afrikaanse verlan gens in wezen met de doeleinden van de Kerk zelf overeenstemt. Hij stelt ?eifs, dat de massale bekeringen, die centraal-Afrika plaats vonden, be wijzen, dat het Afrikaanse gemoed Voor het onderwijs van de Kerk ge predisponeerd is. Hij legt de nadruk °P de noodzaak van consolidatie van de overgang naar het katholieke ge- ioof, waarbij geen details mogen ver waarloosd worden. Want juist in de- ze details openbaart de Afrikaanse z'el zich het duidelijkst. Het gevaar, dat de Afrikanen de vervulling van hun aspiraties gaan zoeken in de technische vooruitgang, is zeker niet denkbeeldig. Alleen de Kerk is bij lachte dit gevaar te bezweren door °veral de ontwikkeling te „begelei den", haar in de goede richting te sturen en daar te houden. Vanaf het Paoment, waarop de Kerk van harte ®an deze wensen kan voldoen en dit Juk inderdaad verwezenlijkt, zei Mutara, vóórdat de technische voor- Uitgang de onvervulde verlangens Van de Afrikaners naar de dingen Van de geest verdrongen heeft, zal het Vil van Afrika verzekerd zijn. Dat V voor de Kerk een enorme taak dl verantwoordelijkheid betekent, be hoeft wel geen nader betoog. En dit klemt temeer, daar de Afrikaan van nature zeer religieus is; het Welig tierende bijgeloof is daarmee Piet in tegenspraak. le e Afrikaan ziet naar de Kerk op terwille van haar morele waarden, haar gerechtigheid en haar liefde, terwille van al- -'s in haar, wat religieus en niet sPecifiek Westers is. Dit is voor ko ning Mutara, die toch wel tot oordelen uevoegd is, het hoopvolle uitgangs punt voor de activiteit van de Kerk. Rij spreekt uiteraard in eerste instan ce voor de situa-tie in zijn eigen rijk; elders in het uitgestrekte Afrikaan se werelddeel zijn de toestanden niet dezelfde. Toch meent hij, juist door Rch te beperken tot enkele hoofdlij- Pen, dat zijn Visie ook buiten de gren en van Ruanda bruikbaar is. De ontoereikendheid van het tradi tionele bijgeloof heeft de Afrikaan de behoefte geschonken aan een precies dogma, dat zijn geloof een vaste ba sis biedt. Het mysterie van Gods liefde en Voorzienigheid, van de Pnenswording en de verlossing, van de tegenwoordigheid van de Heer on der de mensen vindt een sterke weer klank in de Afrikaanse ziel. Zo ook de leer van een eeuwig gelukkig voort, bestaan na het leven op aarde. De katholieke moraal spreekt de zwarte Zeer aan, als hij eenmaal begrepen heeft waar het om gaat. De p tiers Uan de morele orde, waarin de neger leefde, en die onvermijdelijk dwa- hugen en bijgelovigheden inhoudt, zijn Wdgens Mutara, gerechtigheid en wel dadigheid, die soms zeer duidelijk aan het licht treden. Dit is een niet te onderschatten aanknopingspunt voor de leer van de Kerk, die door haar Prediking deze natuurlijke gegevens moet bevruchten en uitbreiden. Ao zal ,e liefde tussen de individuen, de ge inen en de volkeren veredeld en versterkt worden. De Ruandees ver dacht van de Kerk het uitroeien van het bijgeloof om de individuele liefde ?.es te zuiverder tot bloei te brengen, voortbouwend op de nationale deugd -n gastvrijheid, die tal van egoisti- ?che praktijken streng veroordeelt, Pan hier veel bereikt worden. Het ^Vorderen van het materiële wel- flln is een punt van veel belang. Hier ,°et de Kerk zich met zorg tot haar taak beperken; het vaststellen rtP Propageren van de morele regels, het eerlijk nastreven van aardse ij ®deren beheersen. En wel in posi- veve zin, niet in de vorm van een 1 eeks verboden. Aan een goede socia- orde zonder de Kerk gelooft Muta- Piet. Maar dat eist een onmiddellij- !ae en totale prediking, die recht naar „j- kern van het Christendom uitgaat, i ePslotte verwacht de Afrikaan van e Kerk ware vrede. Zonder deze kan "e Kerk trouwens haar zending niet Koen vervullen. Haar hiërarchische rde ontmoet bij de Afrikaan geen be- Waar; integendeel. Als de leiding naar gecentraliseerd èn persoonlijk Pationaal èn internationaal. Men wil vóór alles: zekerheid. Zekerheid ,n, liefde. Omdat, zoals Mutara ver- *®kert, alleen de katholieke Kerk in ®laat is aan deze diepe behoeften van Afrikaan te voldoen, zal zij, met fnzet van alle krachten, zich hebben fe spannen om hem in dit geloof niet teleur te stellen. Maar dat eist ueraard van haar vóór alles een ysrlijke bezinning op de vraag, of de p.Pristenen zelf in hun leven aan deze ..i mentaire christelijke eisen wel de Plaats geven, die hun toekomt. (Van onze parlementaire redacteur) KOOG AAN DE ZAAN, 15 sept. „Nederland heeft de plicht Nieuw-Gui nea tot ontwikkeling te brengen, zodat het over eigen lot zal kunnen beschik ken. Ik ben echter van mening dat, hoewel dit theoretisch mogelijk is, het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's er niet toe moet leiden, dat tot aan sluiting by Nederland zou worden be sloten. Ik erken tenvolle onze verantwoorde lijkheid thans, die gegrondvest is op een twaalf-jarige ontwikkeling, afgezien van de vraag, of de regeling die in 1949 werd getroffen juist was of niet. Daar naast staat echter, dat wij in Nieuw- Guinea eigenlijk niet thuis horen en dat wjj er dus zo spoedig mogelijk weg moe ten gaan. Ik acht het juist dat thans overwogen wordt de verantwoordelijk heid voor Nieuw-Guinea een internatio naal karakter te geven", aldus een uit spraak van het Tweede-Kamerlid mr. Blaisse (KVP) op een forum, waarin op initiatief van liberale zijde en met deelneming van plaatselijke afdelingen van KVP, CH en AR het Nieuw-Guinea- beleid in het openbaar is besproken. De aanleiding daartoe waren de afkeu renswaardige activiteiten en de houding van een deel van de Nederlandse pers inzake Nieuw-Guinea", zoals de organi serende instanties mededeelden. Een viertal leden van de Nieuw-Gui- nearaad, onder wie drie Papoea's, die thans in ons land op bezoek zijn, heb ben aan het forum deelgenomen. De uitspraken werden uitdrukkelijk als persoonlijke meningen aangekondigd. Het was de eerste maal dat men Pa poea's in Nederland in het openbaar kon horen spreken. Mevr. Stoffels-v. Haeften (WD) zei voor Nederland te zien, ook in de toe komst in Nieuw-Guinea nog wel een adviserende taak. Zij bleek het met mr. Blaisse eens dat de banden die nu met dat land bestaan anders zullen moeten worden. Mr. Kranenburg (P.v.d.A.) vindt dat een datum moet worden bepaald, bin nen welke een eind komt aan de thans bestaande toestand. Deze aanvaardt hij nu nog wel, maar de toestand wordt volgens hem steeds minder geloofwaar dig. De heer Kaisiepo zei, dat juist de historische ontwikkeling die de anderen nu buiten beschouwing wilden laten, de oorzaak is dat de Papoea's niets van aansluiting bij Indonesië willen we ten. Na het veranderen van de Indone sische federale staat in een eenheids staat en na de maatregelen die Indone sië tegen Nederland heeft genomen is ieder vertrouwen in de republiek Indo nesië geheel verdwenen. De Papoea's zijn gelukkig en tevreden met de Nederlandse leiding en hopen zo zichzelf te kunnen ontwikkelen. Een ge sprek met Indonesië wil Nieuw-Guinea vermijden, om niet de indruk te wekken dat men reeds daardoor zou toegeven aan de Indonesische eisen en om het gevaar te ontlopen uit de democratische sfeer van het Westen te geraken. De heer Tanggahma vroeg de aan dacht voor de noodzaak van een vol doende zekerheid die in Nieuw-Guinea moet zijn, wil dat land tot ontwikkeling kunnen komen. De uittocht die de laat ste tijd is te zien ontneemt het land deze zekerheid. Op een vraag uit het publiek, hoe de rechtsopvatting van Soekarno moet worden gezien, antwoordde mr. Kra nenburg, dat men niet moet vergeten dat de visie van Soekarno revolutionair is. Hij gaat terug tot 1945 en niet tot de souveremiteitsoverdracht van 1949, waarbij overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië werd uitgesloten. (Advertentie) thans Inclusief verwarming, defrosters,ruitensoroeiers en undercoating. Importrice J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V. Amsterdam (Advertentie) Presenteer Philip Morris (f§ The cigarette JL of Quality and Prestige Quality and Prestige (Van onze verslaggever) ASSEN, 16 sept. „In alle eeuwen is het niet gelukt de mensen door cor rectiemaatregelen van het slechte pad te houden. Pas de laatste tijd is er be grip ontstaan voor het feit dat dit mis lukt. De maatregelen zijn namelijk nief afgestemd op de mensen die ze moeten ondergaan. Bij een gruwelijk misdrijf is onze eerste Impuls: straffen, opslui ten. De delinquent krijgt „een mep te rug". Wat een primitief gevoel van be vrediging geeft, maar praktisch is hel niet. Zeker voor recidivisten is gevan genisstraf zinloos. Straf heeft alleen maar zin als er daarna verzoening is. Maar in de gevangenis boet men niet, men verveelt er zich. Er zijn weinig mogelijkheden om iets goed te maken. Er is geen werk naar capaciteiten, de beloning is weinig stimulerend. Met het werk kan men niet boeten; met wat dan wel?" Mej. A. M. Roosenburg, dirigerend geneeskundige van de dr. H. v. d. Hoe ven-kliniek in Utrecht, bekende gister middag in een inleiding over „de hui dige mogelijkheden van de psychiatri sche behandeling van de delinquenten" op de algemene vergadering van het Nederlands genootschap tot reclasse ring, dat ook de moderne psychiatrie nog zoekende is. Men moet niet denken dat het nu ineens wèl zal lukken. Maar er zijn sedert de vorige eeuw toch gro te vorderingen gemaakt. Dat geldt evenzeer de behandeling van delinquen ten als de opvoeding van het kind. In het verleden was dat kind een kleine volwassene, die men leerde de volwas senen na te doen. De psychiatrie in die tijd registreerde wat afweek van het normale en trachtte die afwijkingen weg te werken. Tegenwoordig probeert men zich te verdiepen in de achtergronden, zoals men zich ook probeert in te leven in de manier waarop een kind in de wereld staat en dan verstaanbaar tracht te maken wat men wil leren. Wat de delinquent betreft: men probeert zich in te leven in het leven dat hij heeft geleefd en na te gaan wat hij gewild heeft, wat er mislukt is en waarom het mislukt is. Men tracht te begrijpen hoe de mens in wisselwerking met zijn om geving geworden is tot wat hij is. Men probeert hem niet meer door correc tiemaatregelen te persen in een vorm die wij aangepast vinden maar te ge leiden op de weg van de verantwoor ding. Mej. Roosenburg gaf toe dat bij dit werk het gevaar dreigt dat men zijn hele energie aan het begrijpen en begeleiden geeft en uit het oog verliest waarheen men moet leiden, namelijk naar verantwoording, naar aanpassing aan de maatschappij. In een uiteenzetting over de manie ren waarop men in de v. d. Hoeven- kliniek die aanpassing tracht te be- Roosenburg reiken, merkte mej. op (Van onze correspondent) KLAZIENAVEEN, 16 sept. Onge veer 350 werknemers van de NV Purit Mij. alhier hebben gistermiddag het werk neergelegd. Zij willen op deze ma nier kracht bijzetten aan hun eis: een kolentoeslag per jaar van 160 gld. De stakers lopen vooruit op een bespreking over een c.a.o. die deze toeslag zal re gelen. Ofschoon nu reeds vaststaat dat deze 160 gld. zal worden uitgekeerd, wil men het werk niet hervatten indien de uit kering met onmiddellijk geschiedt. Gis terenmiddag gehouden besprekingen le verden geen resultaat op. Vanmorgen om tien uur zijn de stakers opnieuw bij een geweest om de toestand te bespre ken. De vakorganisaties staan niet achter deze staking. Het Klazienaveense be- bedrijf produceert actieve koolproduk- ten voor de Algemene Norit Mij. in Amsterdam, waarvan zij een dochteron derneming is. De chemische industrie gebruikt deze produkten als hulpstof. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 sept. De proef reactor, die de n.v. Neratoom in op dracht van Euratom In het Italiaanse Ispra gaat bouwen kan als voorloper beschouwd worden van een zwaar- water-kernreactor, die elektriciteit moet opwekken zoals dat nu gebeurt door met olie of kolen gestookte cen trales. Zo'n reactor bestaat nog nergens ter wereld en het proefmodel zal vele ge gevens moeten opleveren die de theorie niet kan geven, onder meer over de economische mogelijkheden. Dit heeft Neratoom meegedeeld in aansluiting op het bericht dat de eervolle en belang rijke opdracht deze Nederlandse n.v., waarin zes grote bedrijven samenwer ken, is toegevallen. Neratoom werd, zoals gemeld, uitge nodigd samen met enkele andere maat schappijen o.m. uit Duitsland, Italië en Frankrijk een voorontwerp in te dienen. Bij de beoordeling zou niet alleen op de prijs, maar ook op de technische merites gelet worden. Hoewel Nera toom slechts tien weken had om het ontwerp te maken en de prijs te be palen (zes tot acht miljoen gulden) werd het toch als beste aangewezen. De bijzonder gecompliceerde appara tuur zal geheel in Nederland worden vervaardigd. De reactor zal bestaan uit een groot aluminium vat dat maximaal 25 ton zwaar-water kan bevatten; een zeer kostbare vloeistof die 250 gulden per liter kost. Alleen de vulling met zwaar water, wat buiten de kostprijs valt, zal een bedrag van meer dan vijf miljoen gulden vergen. Ingewikkelde en kost bare voorzieningen zullen getroffen moeten worden om het lekken van het zwaar water te voorkomen en om een alarmsysteem te ontwikkelen dat in werking treedt wanneer er water ver loren gaat. Een gecompliceerde appa ratuur zal nodig zijn om het zwaar water zuiver te houden. Zware, ruim anderhalve meter dikke betonnen wan den zullen er rondom de reactor komen om het personeel voor schadelijke stra ling te behoeden. Het reactorhuis zal op aanwijzing van Neratoom worden ge bouwd. Het wordt twintig meter hoog en de zich onder de grond bevindende constructies zul le gijpkdmt nee neeei constructies zullen een diepte krijgen van zeven meter. dat er bij de behandeling een mo ment komt waarop men in de inrich ting niet verder kan. De patiënt moet op zeker moment naar buiten, wat altijd risico's met zich brengt. Proe ven kunnen lukken en mislukken al probeert men nog zo goed te bege leiden. Dat risico moet genomen wor den. Van groot belang is bij die over gang de medewerking van de fami lies die de patiënten opvangen. Ook de voorzitter, mr. W. H. Over- beek, had in zijn openingswoord al ge wezen op het grote belang van sympa thiserende en vrijwillige medewerkers bij de wederinschakeling van oud-delin quenten. Mr. Overbeek maakt zich bo vendien zorgen over het gebrek aan be roepskrachten. Het struikelblok is daar bij niet de subsidiëring: het probleem is veel meer dat men er niet in slaagt de krachten die aangetrokken zouden kunnen worden ook inderdaad te krij gen hetgeen voor een groot deel gewe ten moet worden aan de matige hono rering. onze Haagse redactie) 16 sept. Minister (Van DEN HAAG, Klompé heeft maatregelen voorgesteld om te voorkomen dat gemeenten ge dwongen kunnen worden een onbeperkt aantal woonwagenbewoners toe te laten. Zy heeft daartoe een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. In haar toelichting herinnert de be windsvrouwe eraan, dat o.a. de ge meente Amersfoort, waar een woonwa genkamp aanwezig is, door de rechter in kort geding gedwongen werd woon wagenbewoners toe te laten, hoewel het kamp volledig bezet was. De rechter was van oordeel, dat krachtens de wet op de woonwagens een gemeente het verblijf met een woonwagen binnen haar grenzen niet verder kan ontzeggen dan door het vaststellen van bepalingen over de plaats, waar de woonwagens moeten worden geplaatst. Om aan een onbeperkte toeloop van woonwagens paal en perk te stellen, wil de minister aan gedeputeerde staten de bevoegdheid geven het aantal woonwa gens vast te stellen, dat maximaal bin nen een bepaalde gemeente mag wor den toegelaten. DEN HAAG, 16 september De mi nister van Binnenlandse Zaken stelt aan de Tweede Kamer voor de norm vergoedingen voor de kosten van ge meentepolitie te verhogen. Het betreft in de eerste plaatst een aanpassing van de vergoeding voor materiële kosten. Voorts worden gestegen personeelskos ten en kindertoelagen in aanmerking ge nomen. Tot en met 1960 was hiertoe ruim 45 miljoen gulden nodig, waarvan ruim veertien miljoen reeds als voor schot ten laste van eerdere begrotingen werd verstrekt. Behalve de nog resterende 31 miljoen gulden worden de hogere kosten voor 1961 geraamd op 17.7 miljoen, waar van 15,6 miljoen gulden voor gestegen personeelskosten en kindertoelagen, de in 1960 ingegane overgangstoelage en de verhoogde bijdrage aan het algemeen burgerljjk pensioenfonds inbegrepen. Voorgesteld wordt derhalve het kre diet over 1961 met 48.818.000 gulden te verhogen. DEN HAAG. 16 sept - Bisschoppe lijke Kweekschool. Volledig bevoegd onderwijzer: B. Beckers, L. Bouwman, G. Haring, A. van den Hoek, A van den Hoven. Den Haag; Th. Hoogeveen. J. Knijnenburg, Wassenaar; J. Bos, Rijs wijk; W. Buhler. Oegstgeest; J. van Dijk, Schiedam; W. Eijs, Aarlanderveen; J. van de Graaf, Poeldijk; A. Knijnenburg, Schipluiden: C. Pouw, Leidschendam; A. Groenheide, Delft. Afgewezen écn. (Advertentie) sinds 1888 reeds 200-millioen pakjes Molenaar's Kindermeel voor ontelbare feestelijke bordjes j KINDERBLOEM - H0&M HET 200 MILLIOENSTE PAKJE «1 (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 15 sept. Het gouden feest van de uitgeverij Paul Brand heeft vanmiddag in het Hof van Hol land tot een ernstige en toch bepaald niet van hartelijkheid gespeende bijeen komst geleid. Prof. dr. L. J. Rogier hield een zeer bewonderde rede die men zou kunnen schetsen als een zelfkritiek van de katholiek, die zich bewust is me de de Kerk te zjjn. Prof. dr. Karl Rah- ner SJ richtte in een weloverwogen re de meer het oog naar binnen, enkele facetten analiserend van de wijze, waar op de hedendaagse katholiek het kerk begrip ervaart. Paul Brand Jr. mocht zich tenslotte rechtstreekser met het menselijk gevoel bezig houden, niet al leen door de hartelijkheid van zqn dank woorden aan de talrijke relaties, die ook zijn vrienden zijn, maar vooral door de oprechtheid waarmede hij, hem huldigend, een karakterschets van zijn vader gaf. Hierdoor kreeg de bijeen komst haar menselijk-feestelijke toon, die een goede inleiding vormde tot de daarop volgende receptie. Vlak voor deze inging deelde mgr. Diepenbrock mede, dat de paus Paul Brand Jr. heeft benoemd tot ridder in de orde van St. Silvester. De rede van prof. Rogier was een heldere, krachtige schets van Christen dom en Kerk in de eerste helft van de twintigste eeuw. Zjj werd levendig en boeiend door de pittige, herhaaldelijk prikkelende formulering en ook de kla re oprechtheid, waarmede naast ver ontrustende de hoopgevende ontwikke lingen getoond werden. Hij wees bijv. op de opbloei der christelijke weten schappen sinds Leo XIII, de bijbelwe tenschap, die een achterstand van eeu wen begon in te lopen, de ecclesiolo- gie, die een minder contrareformato risch karakter aannam, waardoor men de Kerk als organisatie duidelijker ging onderscheiden van het Mystieke Li chaam. Hij sprak over het uitbreken van de geestelijke epidemie, zich mani festerend in totalitaire stelsels, die een gevaar ook voor de Kerk betekenden, maar waartegen Pius XI, ondanks zijn autoritair karakter, bij elke zich voor doende gelegenheid fel protesteerde, in deze houding gevolgd door Pius XII, (Advertentie) Schrijft ti voor inlichtingen aan Ideal Standard (Holland) N.V., Willem Fenengastraat 2, Amster dam. Tel. 945811, of wendt u tot een erkende C.V.-installateur, die u graag zal inlichten. waardoor Pausdom en Kerk een mo reel gezag toeviel, zoals het eeuwen niet gezien was. De internationalisatie van het kardinalencollege werd ter spra. ke gebracht met de vraag, of hier het begin was van een nieuwe koers, die bijvoorbeeld zou leiden, tegelijk met een verjonging, tot een meer mondiale structuur van de curie. Ook het einde van het koloniale tijdperk vraagt her vormingen in de kerkorganisatie. De vraag zal moeten zijn, welk offer de Kerk van Rome zich zal mogen en moe ten getroosten om de wereld te winnen. Een „lever en masse" hoeft het niet te zijn. De opdracht aan de apostelen luidde, dat zij het zout der aarde moes ten wezen. Er waren in deze rede raakpunten met die van prof, Rahner, alhoewel de ze anders gericht was: Randbemerkun- gen zur Kirchenfrömmichkeit des Ka- UTRECHT, 16 september Honderd leden van het rijdend personeel van de Nederlandse Spoorwegen hebben giste ren een „Vakvereniging voor rijdend personeel N.S." opgericht. Zy zijn allen afkomstig uit de belangengemeenschap rqdend personeel, die dit voorjaar werd gevormd toen er ontevreden stemmen onder het spoorwegpersoneel opgingen over de manier waarop de drie erkende vakverenigingen onderhandelingen voer den over de verbetering van de secun daire arbeidsvoorwaarden. Van deze gemeenschap waren, vol gens haar bestuur, 2500 van de 3300 „rij dende" personeelsleden van de spoorwe gen lid. De heer J. Gijsbertse, voormalig vak groepbestuurslid van de protestants christeiyke bond van vervoerspersoneel, is voorlopig voorzitter geworden van de nieuwe vereniging. Zijn medebestuur ders zijn de heren W. Klaassen (N.V.V.) en G. H. Wieman (K.A.B.). Omdat het merendeel van het spoorwegpersoneel lid is van een de- drie erkende vakver enigingen kon de N.S.-directie de be langengemeenschap niet officieel erken nen. Het bestuur besloot daarom, de be langengemeenschap om te zetten in een vakvereniging. De heer A. F. Jentjes, voorzitter van ,,St. Raphaël" commentaar gevend op de oprichting van de nieuwe vakvereni ging, kan geen enkel argument vinden, dat de oprichting van een nieuwe ver eniging ook maar enigszins rechtvaar digt. Hij meent, dat minstens tachtig procent van het spoorwegpersoneel wel zoveel gezond verstand zal hebben, dat het de klok niet veertig jaar terug wil zetten door mee te doen aan de oprich ting van een categorale organisatie. De heer Jentjens verklaarde nog, dat het hoofdbestuur van „St. Raphaël" de heer Wieman, die nog lid is van de katho lieke bond. zal verzoeken, de organisa tie te verlaten als hy niet tot andere ge dachten komt. De spoorwegen hebben geen commen taar op de oprichting van de vakvere niging rijdend personeel N.S. De direc tie is namelijk nog niet officieel op de hoogte gesteld van dit gebeuren. tholiken von heute. Prof. Rahner ging er vanuit dat de gelovige visie op de Kerk, in wezen gelijk blijvend, in de loop der geschiedenis verschillende as pecten vertoont. Voor deze tjjd gelden verschillende aspecten, waarvan hy er slechts twee uitkoos. Sinds de negentiende eeuw is er een aantal ontdekkingen op vele gebieden fedaan, die de mensenwereld onafzien- aar hebben gemaakt. Dit roept een reeks beslissende vragen op. voor het antwoord waarop de Kerk Zich incom petent moet verklaren, de gelovige al leen laten. Deze voelt zich een pelgrim, die vragend en zoekend, maar niet we tend de Kerk ervaart als de gemeen schap van hen, die vertrouwend de ei gen verantwoordehjkheid willen dra gen. Voor de gelovigen is de Kerk ook sa crament van het Heil. Hierby herinner de prof. Rahner aan het dogma, dat de Kerk als noodzakelpk ter bereiking van het heil stelt. De interpretatie daarvan heeft een ontwikkeling doorgemaakt. De gelovige van nu is overtuigd van de algemene heilswil Gods. Dit houdt de opvatting in, dat er, door trouw aan het geweten, niet alleen aan de natuur toe te schrijven, vele „onzichtbare" christenen zijn. De Kerk wordt niet meer ervaren als een afgezonderde ge meenschap van begenadigden, maar als een voortroep van de ongeweten christenen. De gelovige is aan de Kerk als sacrament van het heil gebonden. God kan Zijn genade cthenken waar hij wil. De bijeenkomst, die het peil had waarop de uitgaven van Brand in het algemeen staan, werd geleid door mr. J. L. C. Baas. Advertentie t WAPENVELD, 16 sept. Ter gele genheid van de viering van het 250-ja- rig bestaan heeft de N.V. koninklijke Berghuizer papierfabriek, voorheen B. Cramer, een zwembad geschonken aan de bevolking van Wapenveld en omge ving. De directie van de onderneming heeft daartoe een chèque ter waarde van 100.000 overhandigd aan de loco burgemeester van Heerde, de heer W. D. van Dommelen. Het gemeentebe stuur heeft besloten het nieuwe zwem bad, dat in de nabijheid van de fabriek zal worden gebouwd, de naam „Berg huizer zwembad" te geven. De directie van het jubilerende be drijf heeft tevens medegedeeld, dat aan verschillende plaatselijke verenigingen een bijdrage is geschonken tot een to taalbedrag van ƒ15.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5