Kwart eeuw wethouder Nederlandse kustvaarder gezonken DELEGATIE N.-GUINEA-RAAD BIJ DE KONINGIN Voor woningbouw was 1960 een goed jaar Statistisch tekort over vijf jaar ingelopen Dramatisch zangsuel in nieuwe kerk in Hoorn Parkinson waagt zich in het hol van de leeuw Ambtenaren ontvangen hem als een tweede Wim Kan NIEUW DREIGEMENT VAN HET KREMLIN Tegen militaire vluchten van het Westen over 0.-Duitsland TAXI 13000 Twee dodentwee zwaar gewonden en een vermiste Pools monument in Driel onthuld Mgr. A. Horsthuis in Nederland Evenement voor West-Friesland Oplichter gepakt Kwestie Westduitse straaljagers VRUMOED VIEUX LAATSTE SPREEKBEURT DEN HAAG SPINWIEL een mooi onberispe HIER IS Herinnering aan de slag om Arnhem Bisschop van arm Braziliaans bisdom Prof. Romme bepleit gezamenlijk program voor jonge christen democraten Bij baden verdronken Bandrecorders op slinkse manier Morgen: Prinsjesdag Route gouden koets door Den Haag verworven Dodelijke val Fonteinlaan afgesloten Spijtoptanten Nassi-comité vraagt uitvoering motie- VAN DOORN MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 PAGINA 5 iedere dikte, elk^maat bouw- en meubelplaat lijk schoon en stijlvol overhemd wilt dragen, DE MEEST PERFECTE VINDING gecontroleerde kwaliteit (Adv>e entte) Eigenlijk vindt de 67-jarige heer H. Ploeg jr. het niets bijzonders, dat hij 25 jaar -< wethouder van de ge- meen te Utrecht is. ,,Als je blijft Jr* ademhalen en niet al te onvrien- delijk tegenover de raad bent, herkiezen ze je wel", merkt hij lÉF lakoniek op. We hebben ecnter |lg' de verwachting, dat hem op 21 september, als het jubileum ge- vierd wordt, wel duidelijk ge- maakt zal worden,dat deze pe- f riode in een groeiende stad als ®|L Utrecht, met twee ongunstige iz episodes als de crisis en de oor- log, toch wel heel u-at zorg en energie van hem gevraagd heeft jp. Vooral omdat de verantwoorde- lijkheid voor de bedrijven hem 1 is toevertrouwd en ook politieke cienc'y wordt voldaanen is ge- Natuurlijk hebben daarover toch zo nu en dan in de raad TT kritische geluiden geklonken, 11. JT lUCg, J1 maar meestal wist de heer Ploeg met zijn bekende slagvaardig- heid, die gepaard gaat met een grote kennis van zaken de vroedschap te overtuigen, dat het op een bepaald moment met anders kon. Overigens hebben de gemeentebesturen ten aanzien van een gas- en elektriciteitsbedrijf door een toenemende centralisatie op dit gebied, welke ontwikkeling de heer Ploeg zeer toejuicht, nog maar ^ntö 'u de melk te brokken. Zelf heeft hij krachtig meegewerkt aan toKtandkoming in Utrecht van het Gasbedrijf Centraal Nederland en het V. aterleiding- bedrijf Midden-Nederland. Jk verkeer ten opzichte van mijn collega s in andere gemeenten nog in een bevoorrechte positie, omdat ik inde besturen van deze lichamen ben opgenomen. Zo ben ik om de beurt met een lid van Ged. Staten ook president-commissaris van de P.E.G.U.S., die de stroom levert aan het gemeentelijk energie-bedrijf en de provinciale elektriciteits-maatschappij. Het genre wethouders van bedrijven is echter aan het uitsterven door het opgaan van de belangrijke gemeentelijke be drijven in boven-gemeentelijke organen. - Het gesprek komt vanzelf op de veranderde verhoudingen m de gemeenteraad en toegevend, dat het gemeente-belang tegenwoordig beter gediend wordt met meer zakelijke discussies dan vroeger bij schier einde loze debatten, mist de heer Ploeg toch wel de sprankelende redevoeringen van weleer. „Je kon elkaar dan zo lekker in de haren zitten. Ik hou erg van het debat." Ook zijn partij, de P.v.d.A., zo zegt hij, kon niet aan een zekere ver zakelijking ontkomen. Als lid van de oude garde van de S.D.A.P. zij het, dat hij tot de jongste aflevering behoorde, zoals hij het uitdrukt denkt hij echter wel eens met weemoed terug aan de tijd, dat men ook in de eigen groep meer als mens tegenover mens stond en er nog gevoch ten moest worden voor de rechten van de misdeelde arbeiders. Begrijpelijk dus, dat hem in 1935, toen na een onderbreking van 12 jaar de S.D.A.P. weer in het college van B. en W. werd opgenomen, het voorzitterschap van de fractie erg lokte. Slechts een jaar heeft hij deze post mogen ver vullen, want de heer J. Reinders kwam te overlijden en de heer Ploeg moest hem opvolgen als wethouder van enkele diensten en de kleine bedrijven. De energie-bedrijven waren er nog niet bij. In de oorlogsjaren, bij het heengaan van burgemeester Ter Pelkwijk, nam hij met de andere wethouders ontslag. Van 13 augustus 1942 tot 13 september 1944 zat hij als gijzelaar in St. Michielsgestel en de heer Ploeg verklaart ronduit, dat dit een bittere tijd voor hem is geweest. Hij heeft door zijn gijzeling wel geleerd mild te oordelen over anderen, die tijdens de bezetting wellicht niet verstandig gehandeld hebben. „Doordat ze mij opgesloten hadden, kreeg ik geen kans om held of lafaard te zijn."_ Eenmaal vrij kwam hij in de hongerwinter van 1944-1945 vaak in het geheim samen met burgemeester Ter Pelkwijk en de andere wethouders om voorberei dingen te treffen voor het bestuur na de bevrijding. Vermomd zaten zij dan hier, dan daar op een zolderkamer ook ten huize van de heer Ploeg bij elkaar. De heer Ploeg, die in Haarlem is geboren, heeft zich al vroeg met de politiek bemoeid en werd in 1919 tot lid van de Haarlemse gemeenteraad gekozen. Door zijn benoeming tot secretaris van de Ned. Vereniging tot bestrijding van alcoholhoudende dranken moest hij echter naar Utrecht verhuizen, waar hij in 1927 raadslid werd. Ook het reclasseringswerk trok hem op jeugdige leeftijd aan en nauwelijks 21 jaar oud was hij al op dit terrein actief. Het is hem blijven boeien, maar in 1946 trok hij zich terug, daar het wethouder- chap hem steeds meer opeiste Geheel los heeft hij de banden met de- 'inquenten echter niet willen laten en nog steeds is de heer Ploeg lid van de Centrale Raad van Advies voor het Gevangeniswezen. Zo hoopt hij, als hij volgend jaar met de verkiezingen het wethouderschap neerlegt, toch op maatschappelijk terrein werkzaam te blijven. Ook het bestuurslidmaatschap van de A.N.W.B., die hij een pracht organisatie noemt, geeft hij niet gaarne prijs. ooit gedaan in overhemden DEN HAAG, 18 sept. De 497 ton metende Groningse kustvaarder „He ron" is zaterdagavond bü het Paternos ter-rif ten noordwesten van Jersey (En geland) op een rots gelopen en gezon ken. Van de elf opvarenden zjjn de stuurman en zijn vrouw omgekomen; een Spaanse matroos wordt vermist. De kapitein en zjjn echtgenote zijn te St. Malo aan de Franse kust in zeer ernstige toestand in een ziekenhuis op genomen. De zes overige leden van de bemanning zijn in veiligheid gebracht en aan land gezet in Bonne Nuit Bay in Jersey, vanwaar zij vanmorgen per vliegtuig naar Schiphol zouden worden overgebracht. Aan boord van het schip hebben zich bevonden: kapitein H. Bartels en mevr. M. Bartels-Steensma uit Groningen; stuurman A. van der Zee en mevr. Van der Zee uit Franeker; H. Kranz, eerste machinist, Rotterdam; C. N. M. van Geffen, tweede machinist, Utrecht; P. Klooster, derde machinist (Bedum; J. J. Kooyman, kok, Schoorl; M. Si mon, matroos, Putten Gld.; A. C. Do mingo, matroos, Putten Gld.; A. C. Do- Dios, matroos, Rianjo. DRIEL (Geld.), 18 sept. Tiental len Nederlanders. Polen en Engelsen, burgerlijke en militaire autoriteiten heb ben hier zaterdag de onthulling bijge. woond van bet nationaal monument, aan geboden aan de eerste Poolse Onaf hankelijke Parachutisten Brigade, die op 17 september 1914 heeft deelgenomen aan de slag om Arnhem. „Surge Polonia" („Polen sta op!") staat er in bronzen letters op de beton nen sokkel, waarop een vrouwengestalte de moeizame wederopstanding van Po len symboliseert. Het monument, een werk van de Rotterdamse beeldhouwer Jan Vlasblom, werd onthuld door de commissaris der koningin in Gelderland, mr. H. W. 31oemers. De plechtigheid werd opgeluisterd door de kapel van de koninklijke luchtmacht. Na de onthulling werd het monument ingezegend door abbé dr. L. graaf de Brc-1 Plater, rec tor van de Poolse katholieke missie in Nederland. Er werden vijftien kransen aangedragen, onder anderen van het ko ninklijk paar, de Nederlandse regering en de Poolse parachutisten brigade. Een uur voor de onthulling maakte een Fokker Friendship een zestal vluchten boven het landingsterrein van 1944. Bij de eerste vlucht sprong kapitein J. J. M. Antonietti per parachute naar beneden, gevolgd door drie leden van de Eerste Nederlandse Parachutistenclub. (Advertentie) (Advertentie) per fles f. 6,TO AMSTERDAM, 18 sept. „Bij het beroep, dat ik op katholiek Nederland Zou willen doen, om hulp voor het werk Van de kerk in Jales, in de noord- Westhoek van Sao Paolo, Brazilië, wil ik de nadruk leggen op de omstandig heid, dat het hier in ontwikkeling zeer ver achtergebleven gebied betteft," al dus mgr. A. Horsthuis gisteravond kort Ba zijn aankomst op Schiphol. Mgr. Horsthuis, die ruim een jaar geleden is geïnstalleerd als eerste bis schop van het kort tevoren ingestelde bisdom Jales, een gebied waarvan de H. Stoel de geestelijke verzorging had opgedragen aan de Nederlandse As sumptionisten, zal twee maanden in Ne derland vertoeven en in die tijd ook in zijn nieuwe waardigheid een eerste be zoek brengen aan Rome. In 21 parochies ondergebracht telt het bisdom ongeveer 350.000 katholieken, merendeels immigranten uit de geteis terde gebieden bij Bahia, uit Japan, Li banon en Zuideuropese landen. In het Uitgestrekte, in hoofdzaak agrarisch ge bied wordt de bisschop door achttien priesters bijgestaan, waarvan dertien Uit Nederland. Een gebied in opkomst, Is Jales, met een voor 95 procent ka tholieke bevolking, een vooral in ker kelijk opzicht armlastig deel van de staat Sao Paolo. In dit verband rust op de schouders der Assumptionisten een grote taak, waarvoor mgr. Horsthuis de verant woordelijkheid draagt. Onder zijn be stuur zal niet slechts de godsdienstige ontwikkeling de groei der bevolking op de voet moeten volgen, doch zal bovendien de materiële opbouw tot stand moeten komen. De bisschop stelt zich met voor dat dit in enkele jaren tijd kan gebeuren. Het zal een werk zijn van vele tientallen jaren. Een werk dat zich in het moeilijke begin stadium bevindt en dat voor zijn wel slagen grotendeels afhankelijk is van de hulp van buiten. Behalve de 76-jarige moeder van mgr. Horsthuis en de provinciale overste, Pater Marius van den Boogaard, waren talrijke familieleden en paters Assump tionisten uit Brabant naar Schiphol ge komen ter begroeting. Pater Van den Boogaard vertelde ons nog dat In ge heel Brazilië 54 paters Assumptionisten Werkzaam zijn. nHUIS TER HEIDE, 18 september .Nederlandse afdeling van de inter nationale unie van jonge christen-demo craten, waarin vertegenwoordigd zijn jongerenorganisaties van de KVP, ue CHU en de AR-partij, heeft vrijdag ?h zaterdag hier in het gereformeerd jeugdcentrum „De witte hei" een stu diebijeenkomst belegd onder het motto "Wat is christen-democratische poli hek?" Inleidingen werden gehouden door prof. I. A. Diepenhorst (AR), £r°f- dr. G. C van Niftrik (CH) en Pfof. mr. C. P. M. Romme (KVP). De laatste meende, dat het in de huidige situatie weinig zinvol is te streven naar een gemeenschappelijk beginselprogram. Hij achtte het een vruchtbare methode, dat de drie par tijen gezamenlijk de praktische poli tieke vraagstukken bespreken tegen *te achtergrond van ieders beginsel, hul stelde voor dat de jongerengroe pen in overleg met hun partijen een onderzoek instellen naar de rno«ielijk- Pe'd, op basis van deze methode te homen tot een gezamenlijk werkpro gram. Aan het einde van de bijeen- *wmst: werd besloten dat de jongeren urt voorstel nader in studie zullen ««men. DEN HAAG, 16 september Het af gelopen jaar heeft, ondanks vele moei lijkheden, goede resultaten voor de volkshuisvesting opgeleverd. Dit zegt de directeur-generaal vap de Volkshuis vesting en de Bouwnijverheid in zijn jaarverslag over 1960. Er kwamen 83.815 woningen gereed en er werd begonnen met de bouw van 85.025 woningen, een aantal dat tot de hoogste van de naoorlogse tijd behoort. De woningbouw in de niet door het rijk gesubsidieerde sector, die in voor gaande jaren slechts 3 5 5 procent van de totale woningbouw uitmaakte, nam in het verslagjaar sterk toe. Voor 18.600 woningen in deze sector werd een ge meentelijke bouwvergunning verleend, dat is ruim 20 procent van het totaal aantal woningen, met de bouw waar van is begonnen. Deze ontwikkeling mag in het kader van een terugkeer naar meer normale verhoudingen met vreug de worden begroet, aldus het verslag. Het statistisch woningtekort is in 1960 gedaald tot 86.000 woningen. De vermeerdering van het aantal huis- houdirtgen bedraagt thans jaarlijks per saldo circa 50.000. Dit aantal zal ge leidelijk stijgen en na 1965 een hoogte van 60.000 en meer bereiken. De huidi ge produktie laat toe voor sanering en vervanging rond 10.000 woningen aan te wenden. Dit aantal zal echter moe ten worden opgevoerd, wil de vervan ging niet veel trager verlopen dan het verouderingsproces. Het woningtekort zal over het alge meen dienen te zijn ingehaald voor dat omstreeks 1965-1966 het aan tal huishoudingen als gevolg van de geboortegolf in de eerste jaren na de oorlog sterk zal gaan toenemen. Ook zal geleidelijk binnen enkele jaren een substantiële krotvervanging en sane ring moeten worden bereikt. Van de bestaande woningen zijn er 1.000.000 voor de eerste wereldoorlog gebouwd. Een vervanging van 20.000 woningen per jaar, te bereiken na vijf jaar, is hierbij een gematigd programma. De woningvoorraad vermeerderde in 1960 met rond 73.500 woningen. Tegen over het totaal aantal gereedgeko men woningen van 83.815 staat name lijk een vermindering van ongeveer 10.000 woningen, die aan de bewoning werden onttrokken. De inloop van het statistisch woningtekort kan voor 1960 worden gesteld op rond 20.000 woningen. In 1960 zjjn voor 35.184 woningen, in clusief bejaardenwoningen en wonin gen voor alleenstaanden, bijdragen uit de rijkskas op voet van de woning- GENNEP, 18 sept. Bij het baden in de Maas onder Oeffelt is gisteren de 23-jarige Duitser H. Asvalk uit Düsseldorf verdronken. DEN HAAG Zaterdagmiddag is hier ter hoogte van het posthuis Dui- velandsestraat een achtjarig jongetje in zee verdronken. Het kind, dat niet kon zwemmen, is een stuk hout nagelopen, in een onderstroom terecht gekomen en naar open zee gedreven. Het stoffelijk overschot van net knaapje was van morgen nog niet gevonden. OOTMARSUM Zaterdag is de vijf tienjarige scholier Frits Smidt tijdens het zwemmen bij de stuw in het Dinkel- kanaal verdronken. wet toegezegd van in totaal bijna 9 miljoen per jaar. Volgens de subsidie regelingen voor de particuliere bouw werden in 1960 premies toegezegd van in totaal ruim 46,5 miljoen voor 15.227 eigen-woningen, ruim 34 mil joen voor 14.344 huurwoningen en ruim 4 miljoen voor 33 bejaardentehuizen. Voor 23.691 woningen werd een toeslag volgens het besluit bevordering eigen- woningbezit toegekend tot een bedrag van ruim 26,8 miljoen. HOORN, 17 sept. „Stellig zjjn zel den in Hoorn zovele mensen tegelijk zo trots op een nieuw gebouw geweest, als wij, de Engelbewaarders-parochia nen, op onze nieuwe kerk". Deze ent housiaste woorden vormen de eerste re gels van het programmaboekje bij het „dramatisch zangspel", dat bouwpas toor E. Hupperetz schreef uit dankbaar heid jegens zijn nieuwe parochianen en ter voorbereiding van de wijding van hun nieuwe, zeer moderne kerk. Achter in dit zelfde boekje staan dan heel la koniek twee data: aug. 60 en aug. 61, die aangeven, dat de voorbereidingen voor dit spel een jaar geduurd hebben. En als men dan ook nog bedenkt, dat het spel meer dan twee uur duurt en dat er ruim honderd mensen aan meewer ken, dan zal men begrijpen, dat deze eerste regels geen grootspraak zijn. Vanavond werd dit spel, dat tot titel heeft „Het Beloofde Land" voor het eerst opgevoerd: op het priesterkoor van de nieuwe kerk. Gezien de vorm zou men het stuk een oratorium kunnen noemen. Er zijn weliswaar essentiële dramatische elementen ingebracht alle medewerkenden zijn gekostumeerd, er zijn eenvoudige decorwisselingen, er wordt een dans uitgevoerd en de tekst ;s uitermate belangrijk, maar het ge heel blijft daarbij toch statisch en het zwaarste accent blijft vallen op de zang van icoor en solisten. Qua inhoud is het stuk gebaseerd op ie patroonheiligen van de nieuwe kerk: de Engelbewaarders, die na een intense strijd met de gevallen engelen de men sen via de kerk naar het beloofde land zag ik met mijn wiskundig inzicht ogen blikkelijk dat als ook ik zou vertrekken het te verrichten werk tot nul zou zijn gereduceerd," aldus prof. Parkinson. Onder hilariteit verwees hij ook naar een experiment dat hij in Duitsland had laten nemen. Successievelijk waren in een groot kantoor alle telefoonlijnen af gesneden en werd alle post onderschept. ,,Er werd niet meer, maar ook niet min der gewerkt, wat tegen mijn verwach ting in was. Ik had gedacht dat het werk zou toenemen De prof. vroeg de zaal subsidie om dergelijke onder zoekingen op grotere schaal te kunnen voortzetten (Van onze Haagse redactiea DEN HAAG, 18 sept., Prof. C. Northcote Parkinson, die ambtenarij en bureaucratie bestrijdt met het dodelijke wapen van de spot, heeft zich zaterdagmorgen voor de iaatste van zijn drie spreekbeurten in Nederland in het hol van de leeuw 6ewaagd: Den Haag. Hij is er overigens niet opgege ten. De ambtenaren en bureaucraten die zich onder zijn talrijk gehoor be vonden waren op hun vrije zaterdag in een veel te goede stemming. Prof. Par kinson zelf gaf de verklaring voor deze vriendelijke tegemoetkoming van hen van wie hij dit toch na zijn publikaties allerminst mocht verwachten. „Mijn kritiek is voor ambtenaren hetzelfde als wat insektenpoeder voor insekten is: het eerste jaar zijn zij er mismoedig door, het tweede jaar geven ze er niet meer om, het derde jaar zijn ze er al aan gewend, het vierde jaar houden zij er van en het vijfde jaar kunnen zij er niet meer buiten". De toehoorders waren voor het „col lege" van prof. Parkinson gaan zitten in een stemming die overeenkwam met die waarin bezoekers van het cabaret van Wim Kan verkeren. En zjj werden niet teleurgesteld. Er was geen ernstig woord in wat de Blitse historicus ver telde, maar het was allemaal wel heel geestig. Hij behandelde voornamelijk de problemen die hij in zijn eerste boek heeft aangesneden. Zo vertelde hjj van de vergadering waarin in twee minuten wordt beslist dat er een kernreactor van zeven mil joen gulden moet worden aangeschaft („Hoewel niemand weet wat dit is voelt men: dit is iets om te hebben. Dit mogen wij niet missen"), waarna er uren wordt gesproken over de aan schaffing van een schoolbord van vijf tig gulden: Iedereen weet daarbij ten minste waarover hij spreekt. Ook signaleerde Prof Parkinson het xwaad van de instelling van commissies, die als een voortwoekerende plant, sub commissies in het leven roepen en zelfs bjj het afsterven nog zaad verspreiden voor weer talloze andere commissies. De commissieleden zitten aan een lange tafel, zo zei de professor, die soms door het aantal leden zolang moet zpn dat zich aan de twee uiteinden apar te groepen vormen die over geheel ver schillende onderwerpen delibereren. Hij verhaalde zijn ervaring bij de ge nerale staf in de laatste wereldoorlog. Hij had drie bazen boven zich. Op een zeker ogenblik was de eerste baas af wezig en bleek Jiet werk met 25 procent te zijn afgenomen. De tweede man werd ziek en toen bedroeg het werk nog maar vijftig procent. „Toen ten slotte ook de derde weg was en het werk nog maar een kwart vas van het oorspronkelijke, Koningin Juliana heeft zaterdag de in ons land vertoevende, uit tien leden bestaande delegatie van de Nieuw-Guinea- Raad op paleis Soestdijk ontvangen. Van elf uur tot kwart voor twaalf heeft de vorstin in de tuin achter het paleis zich met haar gasten onderhouden. Zij stelde het op prijs met dezen om zich heen gegroepeerd te worden gefotografeerd. De delegatieleden verheugden zich er over deze foto als een bijzondere herinnering naar hun land te kunnen meenemen. DEN HAAG, IS sept. Morgenmid dag zal het koninklijk gezin de ge bruikelijke rijtoer door een deel van Den Haag maken. In de eerste open rode landauer zullen gezeten zijn de koningin, de prins en prinses Marijke; in de tweede de prinsessen Beatrix, Ire ne en Margriet. Voor deze middagrijtoer vertrekt de stoet om half vier van het paleis Huis ten Bosch. De route zal als volgt zijn; Bezuidenhoutseweg, Heren gracht, Korte poten, Plein, Lange poten, Spuistraat, Wagenstraat, Grote Markt straat, Grote Markt, Prinsegracht de stoet stopt bij het hofje van Nieutokoop, waar bejaarden zijn gehuisvest Lijn baan, Westeinde Riviervismarkt, Groen markt, Hoogstraat, Noordeinde, Heul- straat, Kneuterdijk, Schelpenpad, Lange Voorhout, Vos in Tuinstraat, Denneweg, Frederikstraat, Javastraat, Wassenaarse- weg, Van Alkemadelaan, Willem Witsen- plein, Laan van N. O. Indië, Leidse- straatweg, Huis ten Bosch. voeren. Iet stuk bestaat uit drie delen. Het eerste deel toont de strijd tussen de Luciferisten en de hemelse heerscharen, het tweede de intocht van de Joden in het beloofde land en een laatste poging van Lucifer dit te verhinderen, het derde begint met de woorden van de Introitus van de Mis voor een kerkwijding „Ver schrikkelijk is deze plaats" en bezingt de heerlijkheid van de Kerk van Chris tus en het nieuwe Jerusalem. De muziek werd gecomponeerd door de nog jonge, zeer bekwame Jos Moeskops. Deze muziek is een men geling van conventionele en zeer mo derne vormen. De vaak zeer schelle contrasterende tonen, vooral van het kooer- en slagwerk moeten de toehoor der vaak vreemd in de oren hebben geklonken. Er waren echter ook melo dieuze gedeelten. Dirigent en daar mee de rrjpest verantwoordelijke per soon was ook de heer Moeskops. Voor de uitvoering kal men slechts de grootste bewondering hebben. De mu ziek was zeer goed ingestudeerd. Voor een volgende keer zou men wensen, dat de koren actiever in het spel werden opgenomen, maar dat vergt waarschijn lijk te veel studie. Voor niet-parochia- nen wordt het spel nog tweemaal uit gevoerd: op 20 en 24 september. Bpt. AMSTERDAM, 16 september Re chercheurs hebben in Amsterdam aan gehouden een 31-jarige assurantiebezor ger, verdacht van oplichting. Hij zou zich hebben uitgegeven voor arts om op die manier bandrecorders in zijn bezit te krijgen. Vorige week had hij bij een radiohan delaar in Oost telefonisch een bandre corder besteld en deze bij e portier van het St. Anna Paviljoen laten bezorgen. Later had hij het toestel zelf bij de por tier afgehaald met de mededeling dat er bij de radiohandelaar een vergissing was gemaakt. Ook via een zaak op de Ceintuurbaan had hij als „arts" een bandrecorder laten bezorgen bij een der ziekenhuizen. De winkelier was ech ter zo verstandig geweest de portier te laten tekenen voor ontvangst. De por tier wilde later de toestellen niet afge ven, toen deze werden afgehaald door iemand anders dan de „dokter". In Utrecht is het hem als pseudo-arts gelukt twee bandrecorders in handen te krijgen. In Rotterdam, waar hij zich als chirurg voordeed, gelukte hei twee toe stellen in de wacht te slepen. De bandrecorders vertegenwoordig den een waarde van pl.m. 1000 per stuk. De oplichter werd aangehouden op het Waterlooplein, waar hij een afspraak had met een vriendin. Eventuele gedupeerden wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met het hoofdbureau van politie in Amster dam, kamer 134. GRONINGEN, 18 sept. In een woning aan de Goeman Borgesiuslaan is zaterdagmiddag de achtjarige Erwin H. J. Winkels, die met een zoontje van de aldaar wonende familie op de vlie ring aan het spelen was, door een glas plaat boven een trapgat gevallen en twaalf meter lager in de gang ven het huis terecht gekomen. De jongen liep bij deze val een schedelbasisfractuur op en overleed ter plaatse. HAARLEM, 16 sept. In verband met het aanleggen van een diepriool zal de Fonteintaan vanaf maandagmor gen en waarschijnlijk voor de tijd van ongeveer zes maanden voor het ver keer afgesloten zijn. Het verkeer uit de richting Heemstede wordt omgeleid via de Middenweg en de Kleine Houtweg, het verkeer uit de richting Haarlem gaat via de Hazepaterslaan en de Wa genweg. MOSKOU, 18 september (REUTER, UPI) De Sovjet-Unie heeft tegenover de Westerse mogendheden het dreige ment uitgesproken, dat militaire vlieg tuigen van het Westen die in de toe komst het Oostduits luchtruim zou den schenden en bevelen om te landen zouden negeren, zouden worden vernie tigd met welk middel ook, raketten in begrepen. Het dreigement was vervat in nota's die op het middaguur op de ./esterse ambassades werden afgegeven. In de nota's werd geprotesteerd tegen de lan ding van twee Westduitse straaljagers van donderdag in Berlijn. Gezegd werd dat die landing een van de gevaarlijk ste provocaties was welke waren uit gevoerd op de communicatie-routes met West-Berlijn. Er werd tegengesproken dat de piloten verdwaald zouden zijn, gelijk in Bonn was toegelicht. Voortdu rend had er tweezijdig contact bestaan met het vliegveld Tegel. De nota's waren gericht tot de Ver enigde Staten, Frankrijk, Engeland en West-Duitsland. In de nota aan Bonn werd gezegd dat de reis van de vlieg tuigen een openlijke uitdaging was van de zijde van krachten die de wereld aan de rand van een oorlog sleuren. Deze krachten zouden zich door niets laten tegenhouden om de waarschijnlijke be sprekingen ter regeling van de kwestie van een Duits vredesverdrag en op ba sis daarvan de situatie in West-Berlijn te normaliseren, te torpederen. West- Duitsland wordt „ernstig" gewaar schuwd dat de regering in Bonn de vol le verantwoordelijkheid op zich dient te nemen voor de consequenties welke de provocerende acties van Westduitse re vanchistische kringen met zich zouden kunnen brengen. De Oostduitse regering heeft de Fran se commandant in West-Berlijn ver zocht. de piloten van de twee Westduit se straaljagers, die donderdag op het Westberlijnse vliegveld Tegel landden, „voor een beperkte tijd" te harer be schikking te stellen teneinde het „nood zakelijke onderzoek" naar het incident te kunnen verrichten. De Westduitse verklaring dat het in cident een „betreurenswaardige vergis sing" is, werd door de Oostduitse rege ring van de hand gewezen. In haar ver klaring wordt van een „opzettelijke en welbewuste actie" gesproken. Ook het feit dat de Franse autoriteiten de twee piloten toestemming hebben verleend op Tegel te landen, wordt scherp veroor deeld. DEN HAAG, 18 september Zater dagmiddag is hier onder voorzitter schap van prof. W. L. G. Lemaire in het Park Hotel een druk bezochte ver gadering gehouden van het Nassi-comité: 23 plaatselijke afdelingen waren verte genwoordigd. In een telegram aan de minister-president verklaarde de ver gadering van oordeel te zijn, dat uit voering moet worden gegeven aan de motie-Van Doorn (KVP), die op 12 juli in de Tweede Kamer is aangenomen en waarin wordt aangedrongen op verrui ming en versnelling van de toelating van spijtoptanten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5