Hoge leeftijd van Adenauer speelde een grote rol Papieren van Erhard door uitslag sterk gestegen RISSENDE'S NIEUW ROOD Stevenson: Berlijn status Vrije Stad V.S. niet meer tegen V.N.- lidmaatschap van Peking I H D R l VOORZITTER VAN BONDSDAG GEEFT TOE: Verlies voor Adenauer Nieuive atoom- proeven Kalme betoging in LONDEN Ook MENDERES terechtgesteld „Verkiezingen" in Oost-Duitsland Opstand in Irak niet bedwongen? Onder internationale controle Westen zoekt Kweker Stemerding versiert de Ridderzaal basis voor gesprek Strijd om plaatsen Statige sluiting van de Staten-Generaal M.G.-61 gesloten Fruit-pronkstukken Koetsen staan klaar voor Prinsjesdag Rusland-V.S. mm Brummen urenlang zonder stroom Stroom doodt vrouw MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 PAGINA 6 (Van onze speciale verslaggever) BONN, 18 september Vrij dagavond laat, terwijl dr. Konrad Adenauer zijn laatste verkiezings toespraak hield in de Beethoven- halle, liep een jonge socialist door de straten van de Bundeshaupt- stadt. Hij had zich, helemaal in de ban van de stembusslag, in een soort houten harnas geperst een sandwichbord op zijn buik, een tweede op zijn rug. Op beide stond met grote letters geschre ven: „Stemt niet op Adenauer. Die man is veel te oud!" Vijf uitroep tekens bezegelden de kracht van deze uitspraak. Onverstoorbaar, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, stapte de jongeman door de straten van Bonn. Hij trok veel bekijks van de talloze late wandelaars op deze prachtige f zomeravond, waarmee men ook in Duitsland anno 1961 niet verwend is. Maar denk niet dat de venijnige aanval op de hoge leeftijd van de Bundeskanzler werd ontvangen met hoongelach of kreten van afkeuring. Zelfs in Bonn, waar het respect voor dr. Konrad Ade nauer bij vele burgers zeer groot is, kon men in elk gesprek horen dat „der Alte" in de laatste dagen van de verkiezingsstrijd opnieuw een fout heeft gemaakt. Die fout was dat hij vrijdag én zaterdag, éénmaal in bedekte termen en éénmaal zeer openlijk, te kennen gaf dat hij er voorlopig nog niets voor voelt zijn politieke loopbaan als geëindigd te beschouwen. Trouwhartig De toekomst Y-j| pure bessenjenever Zonneschijn met volle .-.-fff teugen 'immmÊ: In Deventer Argentijnse celliste bestolen Muziekinstrument later in tuintje gevonden Bejaarde man na val van dak overleden Het vertrouwen van de YVestduitse kiezers in de persoon van Adenauer blijkt lang niet meer zo groot te zijn •ls vier jaar geleden. De verklaring ligt voor de hand. Men vindt een man van 85 jaar te oud om nog eens enige jaren aan het hoofd van de regering te staan. Velen die tot nog toe op de C.D.U. plachten *te stemmen, hebben nu hun steun aan een andere partij gegeven. Vooral de liberalen hebben van dit geslonken vertrouwen in „Der Alte geprofiteerd. De F.D.P. had zich immers bereid verklaard met de C.D.U. een coalitie te vormen op voorwaarde dat Adenauer het Bonds kanselierschap zou prijsgeven, en on der die kiezers die wel met de C.D.U. maar niet met Adenauer sympathi seerden waren er heel wat die de oplossing voor hun dilemma zochten in een stem op de partij voor Mende. Als men dan ook constateert, dat de F.D.P. als de grote overwinnende partij uit de bus is gekomen, mag men nog niet concluderen, dat die partij nu plotseling zoveel overtuigde aan hangers heeft gekregen. De stem menwinst die de liberalen nu ge kregen hebben, zou bij een volgende verkiezing wel weer eens voor een belangrijk deel verloren kunnen gaan. Wellicht heeft de hoge leeftijd van Adenauer een belangrijker rol gespeeld dan de Berlijnse kwestie. De affaire- Berlijn heeft de populariteit van Brandt in korte tijd aanzienlijk ver hoogd. en daaraan heeft de S.P.D. voor een deel haar winst te danken. BUITENLANDSE Maar die winst is toch niet zo groot KRONIEK geworden als J Brandt gehoopt rad. Adenauer heeft onlangs geïnsinueerd, dat Khroesj- tsjev de afgrendeling van Oostberlijn vervroegd zou hebben om aldus de Westduitse verkiezingsuitslag te kun nen beïnvloeden. Maar als dat de be doeling van Moskou was geweest, waren Khroesjtsjev en UIbricht toch nog wat te vroeg. De populariteits- verschuiving ten gunste van Brandt, die kort na de dertiende augustus zeer groot was. is in september weer te ruggelopen. Van de theoretische mogelijkheden voor de vorming van een nieuwe Bondsregering hoort men er nu voor al twee noemen. Brandt is voorstan der van een „grote coalitie", waaraan alle drie de partijen van de nieuwe Bondsdag zouden deelnemen. Mende heeft tot nog toe voor een coalitie van C.D.U. en F.D.P. gepleit. In beide gevallen zou Adenauer moeten verdwijnen. Hij zou slechts kunnen aanblijven als de F.D.P. bereid ge vonden zou kunnen worden een C.D.U. -minderheidsregering te steu nen. maar gezien de grote zetelwinst van de liberalen is dit onwaarschijn lijk geworden. Afgezien /an de verkiezingsuitslag, zal het voor de Westerse Grote Drie een hele opluchting zijn, dat de Bonds dagverkiezingen nu achter de rug zijn. De verkiezingscampagne in \Vest- Duitsland oefende een verlammende werking uit op het Westers initiatief in de diplomatieke strijd met de Sov jet-Unie. Adenauer en Von Brentano konden zich tot nog toe niet permit teren toe te geven, dat de kwesties Duitsland en Berlijn bepaalde aspec ten vertonen waarover met de Rus sen onderhandeld kan worden. (De Oder-Xeisse linie en een de facto erkenning van de D.D.R. bijvoor beeld). Met een nieuwe Westduijse regering kan door Amerika. Engeland en Frankrijk gemakkelijker gepraat worden over voorstellen aan Moskou. Een krant als „Der Mittag", die overigens rustig 's morgens verschijnt, bracht het nieuws zaterdag met een grot c roodonderlijnde vijfkolomskop: Adenauer wil nog vier jaar Bondskan selier blijven. Zó had hij het wel niet precies gezegd, maar het kwam er eigenlijk wel op neer. De meeste ande re kranten pakten het nieuws iets min der sensa oneel aan, maar ruimden er op hun voorpagina's toch wel grote ruimte voor in. Haarfijn deden de politieke re dacteuren uit de doeken dat er in de C.D.U. weer hard gevochte werd om de macht, maar dat Adenauer nog steeds de beste kaarten voor zichzeU bewaarde. Inderdaadeen fout. De C.D.U., in combinatie met haar Beierse zuster partij C.S.U., heeft veel stemmen ver loren. En als gij niet wilt geloven, dat de kranten gelijk hadden, toen zij dui zend-en-één maal schreven dat Adenau ers hoge leeftijd nadelig zou werken voor zjjn party, luister dan naar een man als dr. Eugen Gerstenmaier, de voor zitter van de Bondsdag. Toen hem van nacht werd gevraagd wat volgens hem de oorzaak was van de CDU-nederlaag, antwoordde hij bitter: „Veel mensen, vooral de boeren en van het platte land moesten de christendemocraten het altijd hebben! geloven niet dat een regeringsleider van bijna 85 jaar nog is opgewassen tegen de bijzonder grote moeilijkheden van de huidige si tuatie in Duitsland en in de wereld. Wij hebben gedurende heel de cam pagne volgehouden dat de hoge leeftijd van de bondskanselier geen verschil maakt, maar het schijnt dat een groot deel van het electoraat er anders over denkt". Wanneer men dit hoort is het inte ressant te bedenken, dat Gersten maier een van de leidende CDU-ers was, die er in 1958 bij Adenauer op aandrongen af te treden als Bonds kanselier en het presidentschap op zich te nemen. Gerstenmaier is óók een van de vooraanstaande christen democraten, die zich in het open baar hebben gedistancieerd van Adenauers wrange opmerking, dat Khroesjtsjev de Berlijnse crisis alleen maar heeft ontketend om Willy Brandt in het zadel te helpen. Brandt zei bij die gelegenheid: „Die arme oude man! Hij heeft thans volledig elk begrip voor de situatie verloren". Gerstenmaier ging nog nét niet zo ver dat hij zei dat hij het in dit opzicht geheel met de burgemeester van West-Berlijn eens was. WASHINGTON, 18 sept. (Reuter) Amerika heeft zaterdag in Nevada een ondergrondse kemproef gedaan en de Sovjet-Unie bracht in het Poolgebied een kernbom in de atmosfeer tot ont ploffing. Dit is meegedeeld door de Amerikaanse commissie voor atoom energie. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 18 sept. De grote anti kernbom betoging in Londen verliep gis teren betrekkelijk kalm. De politie schatte het aantal betogers in en rond Travalgar Square op ongeveer 5000 man. Maar het was moeilijk onderscheid te maken tussen betogers en de menigte van nieuwsgierigen, die zich naar het centrum van Londen hadden begeven om getuige te zjjn van de gebeurtenis sen. Over het algemeen slaagde de po litie erin haar kalmte te bewaren en zich niet te laten verleiden tot het ge bruiken van geweld. Vierduizend politieagenten bewaarden de orde in en rond Travalgar Square. Talrijke andere politieagenten, waaron der bereden politie, werden in reserve gehouden in de zijstraten. De betogers slaagden er niet in het Parlementsplein te bereiken. Hier had de grote zit-beto- ging plaats moeten vinden. Maar White Hall, dat leidt vanaf Travalgar Square naar het Parlementsplein, was evenals laatstgenoemd plein doeltreffend afge sloten door de politiecordons. De betoging, welke begon om onge veer vijf uur in de middag, duurde voort to middernacht. Er werden tallo ze arrestaties verricht, meer dan 1300. De helft van de gearresteerden werd tegen borgstelling vrijgelaten. De poli tierechters van Londen zjjn vandaag begonnen met het berechten van gear resteerden. Onder hen bevinden zich ka nunnik Collins van de staatskerk, de to neelschrijver John Osbome, verschillen de andere schrijvers, acteurs en actri ces. Fenner Brockway, een van de ze ven Lagerhuisleden die zich naar Tra falgar Square hadden begeven om een oog te houden op het gedrag van de po litie, werd eveneens gearresteerd. Er hadden gisteren en eergisteren eveneens betogingen plaats in Schot land bij de Polarisbasis in Holy Loch. Een kleine 400 personen werden hier gearresteerd. ISTANBUL, 18 sept. (Reuter, AFP) De Turkse oud-premier Adnan Men- deres is gisteren terechtgesteld. Vrij dag had een speciaal tribunaal hem met een aantal medewerkers wegens schending van de grondwet ter dood veroordeeld. Van deze doodvonnissen werden er drie, die van Menderes en twee zijner ministers, door het comité voor nationale eenheid, dat thans ia Turkije aan de macht is, bevestigd. Het doodvonnis van de twee oud-mi nisters werd zaterdag door hen op te hangen, voltrokken. De gezondheidstoe stand van Menderes, die donderdag een oging had gedaan zich van het leven te eroven, werd echter van dien aard ge acht, dat zijn terechtstelling werd uitge steld. Blijkens een communiqué bevond e enmedische commissie zondag dat de oud-premier in zoverre was hersteld, dat het vonnis kon worden voltrokken op dezelfde wijze als dat der anderen. Overigens zeiden enkele CDÜ-ers uit Keulen, met wie wij een deel van de warme zaterdagavond hebben doorge bracht op het prachtige terras aan de voet van de Keulse Dom, dat het wel iswaar vrijwel vaststond, dat de CDU haar absolute meerderheid in het par lement zou verliezen, maar dat men daarom, als het eenmaal zo ver zou zijn, toch niet zou mogen spreken over een verkiezingsnederlaag. Zij keken daarbij zeer trouwhartig. Maar 'ater wilden ook zij wel toegeven, dat z:j niet erg gelukkig meer waren met het ge drag van „der Alte". Eerst zijn ge treuzel om naar West-Berlijn te gaan, met het daarna ól te opvallende excuus dat zjjn komst naar die stad een op stand in Oost-Duitsland zou hebben kunnen ontketend. Daarna zijn té felle, persoonlijke aanvallen op „Brandt, alias Frahm" en zijn onhandige veront schuldiging. Daarna nog zijn opmerkin gen over Khroesjtjevs hulp aan Brandt. En nu, zegge en schrijve één dag voor de verkiezingen, de grote „rtike- len in alle kranten over Adenauers plannen om voorlopig aan te blijven. „Geloof me", zei een van de mannen op het terras, „dat is méér dan vele kiezers hebben kunnen verwerken. Dat gaat morgen fout!" Is het ook werkelijk fout gegaan? Keer op keer een absolute meerderheid voor éen en dezelfde partij is voor die partij toch eigenlijk een soort politiek luilekkerland, waarin men niet eeuwig kan blijven wonen. Maar het is onge twijfeld jammer dat eer man als Adenauer, die zo ongelooflijk veel voor West-Duitsland heeft betekend, thans een deel van zijn populariteit en good will schijnt te hebben ingeboet, omdat hij kennelijk van mening is dat zonder hém West-Duitsland ophoudt West- Dultsland te zijn. Is zijn politieke rol nu uitgespeeld? Aan een coalitie met de liberale FDP kan de CDU-CSU thans niet meer ont komen en Erich Mende, de leider van de FDP, heeft duidelijk gezegd dat zijn partij niet zitting zal nemen in een re gering waarvan een 85-jarige de lei der is. Nóg duidelijker heeft hy gezegd dat een coalitie van socialisten en li beralen volledig is uitgesloten. Hij kan daarvan niet terug zonder zijn gezicht te verliezen. En waarom zou hij, nu zijn partij zo duidelijk als lachende derde uit de strijd is gekomen? De mannen, die het weten kunnen en die men gemakshalve samenbrengt onder de noemer „politieke waarne mers", hebben vanmorgen al gezegd: „Het begint er hard op te lijken dat Ludwig Erhard de volgende Bundes kanzler zal zijn". BERLIJN, 18 sept. (AFP) Onder het motto „Vredesverdrag met Duits land, vrede en socialisme" werden gis teren in Oost-Duitsland „verkiezingen" gehouden voor de ongeveer 200.000 ze tels in de gemeente- en kantonnale ra den. Er was slechts een kandidaten lijst, ingediend door het „Nationale front", waarin alle toegestane politie organisaties zijn verenigd. Gewoontegetrouw werden de leiders, onder wie president en partijsecretaris UIbricht en premier Grotewohl, bij het stemlokaal begroet door groepen van de communistische jeugdbeweging, die bloemen aanboden. Het is mogelijk „ja" of „neen" te stemmen. Voor de laatste mogelijkheid kan ge bruik worden gemaakt van een stem hokje. UIbricht en Grotewohl maakten hiervan echter geen gebruik. Hier en daar maakte een kandidaat een rond gang langs de stemlokalen in zyn dis trict, zonder dat zijn aanwezigheid een byzonder enthousiasme onder de kie zers wekte. Vöor de 67-jarige Grotewohl was het de eerste maal dat hy zich in het open baar vertoonde sinds hy in november van het vorige jaar in Moskou ernstig ziek werd. Oostduitse regeringskringen hebben steeds ontkend dat hjj aan een ongeneeslijke ziekte zou lijden. Volgens hen zal hij in de herfst op beperkte schaal zijn officiële plichten weer gaan vervullen. DAMASCUS, 18 sept. (AFP) Vol gens het persbureau van het Midden- Oosten zijn de autoriteiten van Irak er niet in geslaagd de opstand van de Koerden neer te slaan en breidt de be- weging zich nog steeds uit. Aan de noordwestelijke grens van de Verenigde Arabische Republiek (Syrië) zou volgens inlichtingen van dit pers- j bureau gevochten worden tussen Koer- den en eenheden van het leger. In Amadiya zou de toestand kritiek zyn. Troepeneenheden en politie zouden niet bevoorraad kunnen worden omdat de 1 verbindingen met de stad zyn verbro- ken. Volgens Al Goemhoeria, het rege ringsblad van de V.A.R., schijnt het conflict van plaatselijke aard te zijn. Toch zou het „naar olie rieken". Het blad is van oordeel, dat de moeilijkhe den zijn veroorzaakt door druk, uitge oefend door de Iraq Petroleum Com pany op de Iraakse regering. Het over leg tussen deze maatschappij en de re- fering in Bagdad, dat reeds drie jaar uurt, is eind augustus voor drie weken opgeschort. Het voornaamste onder werp bij de besprekingen is de eis van Irak om voor 20 procent in het aande lenkapitaal van de oliemaatschappij deel te nemen. (Advertentie) 1/1 literfles f6.95 (exd. statiegeld) WASHINGTON, 18 september (Reu ter, UPI) Adlai Stevenson, Ameri- ka's permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, lceft gisteravond tijdens een televisie-vraaggesprek voor gesteld de „alarmerende" Berlijnse cri sis op te lossen door Oost- en West-Berlijn als een geheel onder een soort interna tionaal controlestelsel te plaatsen. Ste venson verklaarde dat de kwestie, die „een bedreiging vormt voor vrede en veiligheid", mogelijk, aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zou worden voorgelegd, die morgen zal bijeenkomen. De Amerikaanse ambassadeur by de V.N. zei in een ander gedeelte van het vraaggesprek dat de Verenigde Staten hun tien jaar lange strijd tegen een lid maatschap van de Verenigde Naties voor communistisch China zouden laten vallen. Hij voegde daaraan toe dat zyn regering zou pogen een en ander nog een jaar te doen uitstellen Stevenson verklaarde dat zijn idee over een regeling van de Berlijnse pro blemen zowel voor de Sovjet-Unie als voor de Westerse geallieerden „grote voordelen" bood. Overigens hebben de Westerse landen twee jaar geleden een dergelijk voorstel gedaarf? dat toen door Khroesjtsjev is afgewezen. Hij eiste toen dat de geallieerden Berljln zouden ver laten en dat aan Berlijn de status van vrije stad zou worden verleend. De vooraanstaande Democratische se nator Mike Mansfield deed enige tijd geleden ook een voorstel B.rlyn tot vrije stad te maken, waarop hij toen veel kritiek te verduren heeft gekregen, zo wel van Republikeinse zijde als van zyn politieke geloofsgenoten. De ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Frankrijk, Engeland en West-Duitsland menen dat er een po ging moet worden gedaan om te on derzoeken of er een redelijke basis be staat voor onderhandelingen met de Sovjet-Unie over Berlijn en Duitsland. Dit staat in een communiqué dat de mi nisters zaterdag na hun driedaagse con ferentie in Washington hebben uitgege ven. Naar hun mening kan een vreed zame oplossing worden bereikt, „als beide zijden bereid zyn tot een gesprek, waarbij rekening wordt gehouden met rechten en belangen van alle betrokke nen". De Franse minister van buitenland se zaken, Maurice Couve de Murvil- le, heeft zaterdagavond in een vraag gesprek voor de Amerikaanse tele visie verklaard, dat de drie Westerse mogendheden die de afgelopen drie dagen te Washington geconfereerd hebben „een aanzienlijke eensgezind heid" hadden bereikt over de wijze waarop zij „de ergste crisis die ons bedreigt sinds de tweede wereldoor log" tegemoet moeten treden. De Franse minister liet doorscheme ren dat Frankrijk er de voorkeur aan gegeven zou hebben als het Westen een krachtiger houding aangenomen had tegenover Rusland. Het ^remlin be schuldigde hij er van geheel verantwoor delijk te zijn voor de huidige spanningen. Couve de Murville was i» enige der ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Engeland, Amerika en West- Duitsland, die zich in het openbaar wil den uitlaten over hun bijeenkomst. Hij zei met de Franse bondgenoten het er over eens te zyn dat besprekinren met Rusland noodzakelijk zouden zijn ter afwending van de oorlogsdreiging, maar dat het nog de vraag was of het mogelijk zou zijn met Rusland te onderhandelen. „Moskou wekt de in druk dat het dan kan doen wat het wil. Het is essentieel dat Moskou de Wester se vastbeslotenheid niet onderschat." et is min of meer traditie zo als zo veel op Prinsjesdag dat de kweker en bloemist A. J. Stemerding uit Voorschoten ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal, de Rid derzaal met bloemen versiert, van zijn patroon voorzo- De heer Stemerding z. van rijn twaalfde jaar af in het vak. Zijn groot vader begon in 1885 een kwekerijtje. Zijn vader breidde dat uit en ging zich specialiseren in grote palmen, die vroeger veel meer dan nu ge bruikt werden als versiering. „Hij had het materiaal en kreeg daardoor ook grote opdrachten, vooral in Den Haag, Waarschijnlijk is het daaraan te dan ken dat de zoon van de heer Stemer ding in 1948 de opdracht kreeg om de Ridderzaal op te fleuren. Zijn werk is kennelijk in de smaak gevallen, want in de volgende jaren kreeg bij verschillende bezoeken van buitenlandse vorsten en staatshoofden de gelegenheid zjjn vakmanschap te tonen. Zo heeft hij onder meer in 1955 tjjdens het* bezoek van het Zweedse koningspaar de „Oranje", die toen in de Amsterdamse haven lag, mogen versieren. Verder wordt deze kweker herhaaldelijk uitgezonden door de vereniging van Nederlandse bloe misterijen om op internationale ten toonstellingen in het buitenland de Ne derlandse stand te verzorgen. Het versieren van de Ridderzaal is een rijkscpdracht, die vele collega- kwekers de heer Stemerding zullen benijden, niet om het werk („dat kun nen er echt wel meer") maar om de eer. Want de met stoelen dichtgebouw de Ridderzaal iaat de vakman niet veel ruimte om zich uit te leven. De heer Stemerding moet zich beperken tot het troonpodium, de ballustrade van het balkon, de schouw en het po dium waarop de zetel staat van de voorzitter van de verenigde vergade ring der beide kamers. Stuk voor stuk plaatsen die weinig mogelijkheid tot variatie bieden. Toch gaat hij ieder jaar enkele dagen voor de derde dins dag in de Ridderzaal kijken om dan iedere keer tot de conclusie te komen, dat het nauwelijks anders kan dan het jaar daarvoor. „Neem bijvoorbeeld die ballustrade. Daar kan ik geen bloemstukken aan hangen. Ik moet werken met planken met mos waarin de bloemen gestoken kunnen worden. Die planken zet ik dan in V-vorm te gen elkaar, soms met de punt naar boven, soms omgekeerd. Meer moge lijkheden zijn er niet, want ik moet de ljjnen volgen. Het is dan ook be paald niet zo, dat men by het betreden van de ridderzaal zegt: kyk eens wat hy er nou weer van gemaakt heeft." Dit wil echter niet zeggen, dat het versieren van de Ridderzaal voor de heer Stemerding cliché-werk gewor den is. Zyn bloemstukken zyn ieder jaar anders van opzet. Hy gebruikt er uitsluitend snijbloemen voor, meestal dahlia's. Ditmaal wordt het een combinatie van de laatste bloemen met gladiolen en chrysanten. Ook zorgt de heer Stemerding steeds voor een andere kleur bloemen. Dit jaar ls de kweker-bloe- mlst voor het eerst sinds 1948 ver men daarvan kan spreken af geweken. Zijn „werkruimte" is kleiner geworden, omdat er op het troonpo dium een vierde zetel is bijgekomen voor prinses Margriet. „Ik zal nu iets hoogs moeten' maken op de hoeken van het podium, want tussen de stoe len is er geen ruimte meer voor bloemstukken. Wat de heer Stemerding onder „iets hoogs" verstaat zal mor gen wel blijken. Wanneer morgen de Ridderzaal, als in de dagen van het Kapit tel van de Ridders van het Gulden Vlies in de Middel eeuwen, weer gonst van de bezoe kers, dan heeft niemand enig vermoe den van de zorgen die eraan vooraf zijn {gegaan, om die zaal op de juiste manier gevuld te krijgen. Er is altijd weer teveel vraag tegenover het aan bod van hoogstens negenhonderd zit plaatsen. Ieder jaar opnieuw moeten er op het laatste moment puzzles wor den opgelost. Behalve de diplomaten links en de autoriteiten rechts van de schouw de gang tussen beide vak ken wordt ieder jaar nauwer de Kamerleden met hun genodigden en de ministers met de Raad van State moet er een veertigtal plaatsen ver deeld worden onder „het publiek". iiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De aministratie, die bij de griffie van de Eerste Kamer berust, krijgt in de loop van het jaar stapels brieven en moet daaruit een keuze doen. Uit de brieven worden eerst de meest sympathieke apart gelegd. Dat zijn ver zoeken van mensen die zich byzonder verdienstelijk hebben gemaakt, uit maatsehappeijlk oogpunt bijv. Dit jaar zal een missiezuster in de Ridderzaal aanwezig zijn, die dertig jaar als ver pleegster in Indonesië heeft gewerkt. Zij mag moeder overste meebrengen. Voor dergelijke gevallen hebben de griffier van de Eerste Kamer, jhr. mr. J. W. Roell, en de directeur van de griffie, de heer J. Sipkes een zwak hart. Maar dan blijft er altijd een aan tal over, waarmee men maar één weg weet: de keuze laten bepalen door het lot. Het is dus eenvoudig een gelukje als men zomaar zonder ambtelijke functie of diplomatieke rang in de Ridderzaal komt. De heer Sipkes die eenenveertig jaar in de administratie van de Statenge- neraal werkzaam is, is een mild man geworden. Hij kent zijn zwakke broe ders. Er zijn er altijd wel die proberen langs slinkse wegen bij dit soort plech tigheden binnen te dringen. In 1948, toen koningin Juliana de eed op de Grondwet afglegde in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, moest hy twee van die slimmerikken bij hun kraag laten grij pen. De ene had zich 's nachts laten insluiten. De heer Sipkes liep 's mor gens in het lege kerkgebouw en zag ineens ergens heel hoog op een tri bune een hoofd naar beneden duiken. De knaap werd door een rechercheur naar beneden gehaald. „Pech gehad man. Maak dat je wegkomt", was het enige commentaar dat hy te horen kreeg. Een half uur later kwam een Amsterdammer in werkpak een rol zeil naar binnen sjouwen. Die zou het eens anders aanpakken. „Ik kom zeil leggen onder een loper. Besteld was de uitleg van zyn verschijnen. Ook deze heer stond in tien minuten buiten, sans rancune gedemaskeerd als binnensluiper. Enige jaren geleden wilde een Haags ambtenaar de Ridderzaal binnenstap pen. Hij liet zijn toegangskaart zien, maar die bleek door zijn collegas op het departement in elkaar geschroefd te zijn. Er stond met grote gekrulde letters op: „Aan Hofmaarschalk de heer J. Sipkes...". Ik had die vent eigenlijk wel binnen willen laten, zegt de gemoedelijke heer Sipkes, want hij begreep zelf niet dat hij erin was ge volgen bij zyn collega's. (Van onze corre pondent) DEVENTER, 16 sept. De Argen- tijse celliste Emma Burto uit Buenos Aires werd gistermorgen een bijzonder onaangename verrassing bereid. Op doorreis naar Brussel had zij met de pianiste en componiste Hilda Fanny Dianda, eveneens uit Buenos Aires, een nacht in Deventer doorgebracht, na een concertreis door Scandinavië en Duits land. De volgende morgen kwam zij tot de ontdekking, dat haar waarschijn lijk niet goed afgesloten auto was leeg gehaald, haar koffers verdwenen wa ren en ook de onvervangbare, kostbare cello niet meer aanwezig was. Dit was met het oog op het concert, dat zij in het begin van de volgende week in Brussel geven moet, niet min der dan een ramp. Gelukkig kwam bij de politie in de loop van de dag het be richt binnen, dat een deel der goede ren in het Nieuwe Plantsoen gevonden van parkerende auto's. De gala-koets is een pronkstuk van ouderwetse wagenmakerskunst. HU hangt zó los in de leren riemen, dat de minister bij het instappen even onwennig aarzelt, of de coupé het wei houden zal. Geer moderne auto is ech ter zó soepel verend opgehangen, geen binnenwerk van een Rolls Royce is zo stemmig met rode pluche en kussens afgewerkt als deze gala-Berliner uit de koninklijke stallen. Grappig is de koetsier met zyn drie kanten steek en goudgegalonneerae kuitbroek van lichtblauwe zijde. Hu praat, terwy'l de minister binnen is, aanhoudend met de twee paarden, tot de lakeien weer op de achterbank springen en de koets een sierlijke wending maakt, waarna hij wordt op gevangen door de ruiters en spoorslags onder de poort van het Binnenhof ver dwijnt. Een sprookje dat herinneringen oproept aan de tijden van onze stad houders, die wel wisten hoe zij hun hofhouding cachet moesten geven. On willekeurig gaan de gedachten terug naar de pruikentijd, toen Gysbert Ka- rel van Hoogendorp van de laatste stad houder, Willem V, schreef: „II aval» le tic d'étaler une pompe royale...' Zaterdag heeft de international» show MG 61 in het Groninger Stadspark die rond 150.000 be zoekers heeft getrokken de poort gesloten Dat slot van de show werd gegeven op de renbaan waarbij MG- voorzitter J. L. van Hasselt in een korte "ede nog eens een terugblik OO de manifestatie gaf. Hij zei dat het totaal aantal bezoekers gezien de om standigheden de verwachtingen van de organisatoren heeft overtroffen. en Haag begint eindelijk de slui ting van de Staten-Generaal als voorspel van Prinsjesdag te waarderen. Zaterdag waren er meer kijkers dan ooit en de publieke tribune in de Eerste Kamer puilde uit, toen minister Toxopeus in het zwart met ietwat onwennige statigheid bin nenschreed. Zijn voorganger, mr. Struycken, had er het officiële ministerieel tenue met de witte broek en gouden bies bij aan. Vooral zijn steek was imposant. De ministeriële steek is nagenoeg uitgestorven, zelfs op Prinsjesdag. In het Kamergebouw moge het voor lezen van de korte mededeling van de minister, waarin ditmaal ook de par lementaire ontwikkeling van Nieuw- Guinea even werd vermeld, weinig imponeren, des te meer het nummer marcheren, salueren, drumband bespe len en blazen, dat de Rijkspolitie op het Binnenhof bij deze gelegenheid laat zien. En het allermooist is het deta chement ruiters, dat de gala-koets van de minister als vertegenwoordiger van Hare Majesteit, omstuwt. Zij vormen met kletterend paardengetrappel, ge velde sabels die schitteren in de zon en machtige kolbakken een prachtige decoratie op het Plein, waar de stich ter van Den Haag, graaf Willem II van Holland, op zjjn hoge troon bo ven de neo-gotische fontein van bouw meester Cuypers, dit schouwspel met heel wat meer genoegen lijkt te be zien dan de rommelige alledaagsheid ond 60.000 mensen hebben zateC- c(pgmiddag het Zeeuwse fruit- corso onder ideale weersom standigheden door de straten van Goes zien trekken. De bezoekers Ston den rijen dik langs het corsoparcours. De twaalf in de stoet meegevoerd» praalwagens waren pronkstukken van louter fruit: appels en peren, bramen en druiven, bessen en noten, dit alle» vormde een kleurrijk en artitiek schou- spel en gaf fleur aan de taferelen uit het dagelijkse leven en uit de sprook jeswereld. Ook de fruitvee met haar dames reden op een der praalwagen» mee. Niet minder dan zes van de twaalf praalwagens verwierven een eerst» prijs. De mooiste van alle was „Het glazen muiltje wordt gepast." van de gebrs. Van 't Westeind uit 's Heer Arendskerke. De praalwagen van d» gemeente Westenschouwen, die het ge heimzinnig Egypte met zyn sphynxen kamelen, oasen en palmbomen uitbeel- de, werd nummer twee. 's Avonds trok het corso, naar nu verlicht, nogmaal» door de straten van Goes. n de koninklijke stallen in Den Haag is men druk bezig de koetsen voor Prinsjesdag morgenin orde te maken. In een van de stallen staat naast de gouden koets de calèche voor de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet Deze calèche wordt gereden met postkoets-bespanning en met een voor rijder. Vier paarden trekken het voertuig. BRUMMEN, 18 sept. Door een de fect aan de hoogspanningskabels zijn Brummen en omgeving gisteren vele uren van elektrische stroom veTstoken geweest. Door toevoer van stroom uit andere gebieden kon het ongemak voor een deel worden verholpen. De buurtschap Kortenoever, die aan een eindkabel ligt, zat gisteravond nog zonder stroom. Dit bracht grote moeilijk heden voor vele grote melkbedryven, waar elektrisch wordt gemolken. De scheepsschroevenfabriek te Drui.en, on- Lipsfabriek, onderafdeling van de dervond ook stagnatie, daar de elketri- sche smeltovens niet op temperatuur kQnden worden gehouden. Ook de spoor wegen ondervonden moeilijkheden; de stationschef moest in allerijl assistentie inroepen voor de beveiliging van de overwegen. was, en later werd de cello in een voortuintje aan de Perzikstraat aange troffen. De recherche slaagde erin de daders, de Hagenaars B. en van der L. te arresteren. Zij beweren onder in vloed van alkohol te hebben gehandeld. CULEMBORG, 18 sept. De vijftig jarige mej. J. E. van der Kruk is gister avond dood in haar woning aangetrof fen. Zy is overleden door kortsluiting van een elektrische lamp, die zij in haar handen had; vermoedelijk is zij zater dagavond tussen elf en twaalf uur over leden. ALMELO, 16 sept. Gisteren is d# 77-jarige heer G. J. Klaas van het dak van zijn woning in de 'rimulastraat alhier gevallen. De man was er op klommen om het te repareren. Hij werd zwaar gewond en is enkele uren later in het Prinses Irene-ziekenhuis over leden. Verenigde Staten Gisteravond 1»®* (2.01 plaatselijke tijd) is van de Ameri kaanse luchtmachtbasis Vanden berg dj Californië een satelliet van het typ" „ontdekker", de „31" gelanceerd en me* een snelheid van 27.000 km per uur a»" zijn cirkeling rond de aarde begonn»"'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6