■H Afgevaardigden eren Hammarskjöld MONGI SLIM voorzitter van V.N.-Assemblée Ontwapening en kernstop 13 V.N.-militairen gesneuveld STAAKT-HET-VUREN IN KATANGA Voorlopig akkoord bereikt tussen Tsjombe en de V.N. Koninklijk paar lunchte bij president De Gaulle STEWARDESSEN MET HANDEN EN ARMEN VOL China-F ormosa boos uit VN Een rode interpretatie Nikita Khroesjtsjev prijst de paus Oin diens aandringen op onderhandelingen apocalyptisch Een conflict dreigt Nederlanders in Elisabethstad maken het goed Hammarskjölds begrafenis 29 september Langer dienen bij de Bundeswehr P.T.T.-service ECHTE BAKKER! ULTIMATUM AAN K.N.S.B. Het weer WEER RUSSISCHE KERNPROEF Schaakbond eist garantie voor visa Plaatselijk mist DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 85ste JAARGANG No. 30933 HI AIRUNES NEW YORK, 21 sept. (Rtr., U.P.I.) Mongi Slim, afgevaar digde van Tunesië, is gisteren, zo als verwacht werd, gekozen tot Voorzitter van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. Het is de eerste maal dat een Politicus van het Afrikaanse con tinent deze functie vervult. Slim kreeg 96 van de 97 geldig uitge brachte stemmen. Er was een onthouding en de Israëlische dele gatie was afwezig wegens een Joodse feestdag. De stemming was geheim. Toen de waarnemen de voorzitter, de Ier Boland, de uitslag bekend maakte stonden de afgevaardigden op en applaudis seerden. LEOPOLDSTAD, 21 september (Rtr., U.P.I.) In Katanga is het vuren met ingang van mid dernacht plaatselijke tijd (23.01 Uur 20 sept. Ned. tijd) „voorlopig" gestaakt. Dit resultaat van de be sprekingen tussen de V.N.-verte- genwoordiger, Mahmoud Khiari en president Tsjombe van Katan- ga werd door deze laatste gister avond te Ndola bekend gemaakt. Volgens welingelichte zegslieden heeft Tsjombe verklaard dat Voorlopig geen troepenverplaat singen mogen plaatsvinden han dende een onderzoek dat zal wor den ingesteld door een bijzondere ^ornmissie, bestaande uit twee ^{•N.-functionarissen en twee ^atanganen, teneinde te trachten het geschil te beslechten. Hammarskjöld geëerd Verliezen van de V.N. Herdenkingswoorden K.L.M.-TASSEN IN DIVERSE MODELLEN De lekkerste alléén bij een Hffore ijou êuif! REGEN- EN TWEEDJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. ümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Affectie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per rr..,.;meter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vee redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 't avonds tel. 21544. ernstige kwesties MONGI SLIM Slim verklaarde by zijn ambtsaan vaarding dat de Algemene Vergadering nog steeds leed onder de gevolgen van de dood van Hammarskjöld. De secre taris-generaal is gevallen tijdens de uit oefening van zijn ambt en hy is een inspirerend voorbeeld voor allen die de internationale gemeenschap willen die nen. Een der grootste taken van de Algemene Vergadering is een „apoca lyptisch conflict" te voorkomen. De V.N. zouden deze taak met succes kun nen uitvoeren. Er is geen probleem dat niet door de hardnekkige pogingen van mensen van goede wil kan worden op gelost. De nieuwe voorzitter noemde als ernstige kwesties die de Algemene Ver gadering te behandelen krygt, de ont wapening en de noodzaak een einde te maken aan de kernwapenproeven. Dr. Mario Amadeo (Argentinië) werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen van de voornaamste politieke commis sie welke zich bezig houdt met de meeste der belangrijke politieke kwes ties op de agenda die niet in de vol tallige Algemene Vergadering worden besproken. Yordan Tchobanov (Bulga rije) werd voorzitter van de speciale politieke commissie die het werk met de eerste politieke commissie deelt. Dr. Brasco Lanza d'Ajeta (Italië) werd ge kozen tot voorzitter van de economische en financiële commissie, Salvador Lo pez (Philippijnen) van de sociale com missie, mej. Angie Brooks (Liberie) van de beheersehapscommissie, Her- mod Lannung (Denemarken) van de LeopoldstaP had men geen aanwy- JnKen of het staakt-het-vuren in geheel f)atanga wordt nageleefd. Hrt was bo- jendien nog niet duideiyk of een en an- jer tevens sloeg op de militaire eenhe- en van de centrale regering die naar jjerluidt in het begin van deze week yOord-Katanga waren binnengetrokken. Laarnemers verklaarden dat de centra^ ha re&ering blijkbaar niet by de onder- jAndelingai. in de Noordrhodesische stad £j.°la vertegenwoordigd was geweest. beiden echter dat indien het verdrag *Oi troepenverplaatsingen verbood, dit 3 inhouden 'dat deze militaire eenhe- *'ch .1: zou moeten worden verzocht om te onthouden van elk offensief. gjsjombe heeft op een persconferentie dat de overeenkomst voorziet <en uitwisseling van gevangenen en gij?volledige staking van troepenbewe- en het transport van wapens -n ^oitie. taP® bestandsbesprekingen tussen Ka- en de Verenigde Naties zjjn dins- V0® oegor.nen en gisterochtend hervat, gesoh e middag werd het overleg op- steUe°rt om de deelnemers in staat te Heini1 een dienst by te wonen in de vatl f^erk in Ndola, waar het lichaam d6r.„^atnmarskjöld lag opgebaard. Tij- TSjg de plechtigheid in het kerkje legde Sevi 9 een krats op de met de Zweed-, lijk r> gedekte kist met het stoffe- Crptn"jerschot van de verongelukte se- «caris.generaal. ïth<-,rf„oren hadden drie leden van .e ficigp s'sche luchtmacht, een blanke A- een i„iyan P°ütie, een negersoldaat en biniiov, ernsb politieman de kist de kerk engedragen. Om de vyf minuten werd de erewacht afgelost. Een défilé langs de met zwart en purper gedekte katafalk werd geopend door Knut 'am- marskjöld, een neef van de overledene. De verliezen van de VN in Katanga bedragen tot dusver dertien doden en 63 gewonden. Onder de gesneuvelden bevinden zich zeven Indische, vy'f Zweedse en een Ierse militair. Gewond werden 39 Indiërs, onder wie 24 Ghoer- ka's, achttien Ieren, vyf Zweden en een Noor. Een woordvoerder van de VN in Leopoldstad die dit meedeelde zei, dat er 25 Ierse militairen worden vermist. Men meent echter dat zy door de Ka- tangaanse gendarmerie gevangen zyn genomen. commissie voor administratieve en be grotingszaken en dr. Cesar Quintero (Panama) voorzitter van de juridische commissie. Ook koos de Algemene Ver gadering dertien landen uit die de vice- voorzitters van de Assemblée moeten leveren. Tot deze landen behoort Neder land. De plaatsvervangende secretarissen- generaal hebben met afgevaardigden van de Latijns-Amerikaanse, Aziati sche, Afrikaanse en Westeuropese lan den en Joegoslavië de toestand bespro ken die door de dood van Hammars kjöld is ontstaan. Voor zover bekend hebben gedelegeerden van de commu nistische landen niet deelgenomen aan het overleg. De deelnemers verzetten zich tegen de idee het secretariaat voor lopig door een driemanschap te laten bezetten. Het voorstel Mongi Slim te benoe men tot tpdeiyk administratief hoofd niet secretaris-generaal ad interim, waarin de bepalingen niet voorzien zou een voorlopige oplossing zün. Door het overiyden van Hammars kjöld zijn talryke administratieve pro blemen ontstaan. Talrijke afgevaardigden eerden de na gedachtenis van Hammarskjöld. De vertegenwoordiger van de Congo, Ger- vais Bahizi, verklaarde dat Hammars kjöld is overleden als „een martelaar voor de internationale vrede". „Hy stierf in de Congo voor het volk van de Congo. Wij zullen Hammarskjöld geden ken als de beste vriend van onze repu bliek." De afgevaardigde van Ethiopië, Ketema Yifry, bepleitte een onmiddel- lpk en grondig onderzoek. Zweden heeft in de zestien jaar dat het lid is van de Verenigde Naties twee van zyn beste zonen verloren, zo zei hy, doelend op de moord op Bemadotte. De Amerikaanse afgevaardigde, Stevenson, stelde voor het stoffeiyk overschot van Hammars kjöld te begraven bij het hoofdkwartier van de Verenigde Naties, „waarvoor hp is gestorven." Intussen is bekend ge maakt dat Hammarskjöld in de Zweedse stad Uppsala zal worden begraven. De Sovjetafgevaardigde Zorin sprak zy'n oprechte deelneming uit met de nabestaanden van Hammarskjöld en de andere slachtoffers van de ramp. Het Sovjet-standpunt ten aanzien van het V.N.-optreden in de Congo en de rol van Hammarskjöld is genoegzaam be kend, maar deze politieke aspecten doen .niets af aan ,.de menselijke zyde van deze zaak". Namens de andere „socialistische landen" verklaarde Jo sef Miniewicz van Polen dat niemand de oprechtheid van Hammarskjöld's zienswijze in twpfel kan trekken. Wij hebben openlijk te kennen gegeven het zeer beslist niet met hém eens te zün, hetgeen wij in het belang van de Ver enigde Naties en de vrede achtten". Nu Hammarskjöld er niet meer is zijn wij door ervaring wijzer geworden. De Poolse afgevaardigde betuigde namens de „socialistische landen" de familie van Hammarskjöld, de Zweedse dele gatie en de Zweedse regering zpn mede leven. De Verenigde Naties moeten hun werk voortzetten en de „socialistische groep" zal niets ongedaan laten om de Verenigde Naties in het belang van de vrede en in overeenstemming met de belangen van alle landen een sterkere en betere organisatie te maken". Ook de afgevaardigde van Ghana bepleitte, mede namens Mali en Guinee, een on partijdig, volledig en diepgaand onder zoek naar Hammarskjöld's dood. DEN HAAG, 21 sept. Het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft van de Nederlandse consul in Elisabethstad bericht ontvangen, dat de Nederlanders aldaar zich op 17 september in goede welstand bevonden. PARIJS, 21 sept. (AFP) - Koningin Juliana en prins Bernhard hebben pre sident De Gaulle gisteren - zoals wij toen in een deel van onze oplage reeds berichtten - een beleefdheidsbezoek ge bracht. Aanvankeiyk was het plan, dat het koninkiyk paar de Nederlandse troe pen in La Courtine zou inspecteren en de gast van president De Gaulle zou zijn. De troepen zijn echter, zoals be kend, in verband met de internationale toestand uit La Courtine teruggeroepen; Men besloot het bezoek aan Parijs te handhaven. De koningin en de prins kwamen om streeks half een op het vliegveld Orly aan. Zy reisden met een door de prins STOCKHOLM, 21 sept. (Rtr, UPI) De begrafenis van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, zal vrijdag 29 septem ber om drie uur 's middags plaatsvin den vanuit de oude kathedraal van Upp sala, zeventig km ten noorden van de Zweedse hoofdstad. Koning Gustaaf en koningin Louise van Zweden zullen de plechtigheid bywonen. Het stoffeiyk overschot van Ham marskjöld komt op zaterdagmorgen per fecharterd Amerikaans vliegtuig in tockholm aan. Na een korte plechtig heid op tie vlieghaven Bromma; zal het stoffelijk overschot naar de kathe draal van Uppsala worden gebracht, waar het zal biyven tot de dag der begrafenis. Na een dienst zullen de stoffeiyke resten van de secretaris-gene raal worden bygezet in het familiegraf van de familie Hammarskjöld op het kerkhof van Uppsala. WASHINGTON President Kennedy heeft laten meedelen dat vice-president Lyndon Johnson de Amerikaanse dele gatie zal leiden naar de begrafenis van secretaris-generaal Hammarskjöld. V.S. Robert Kennedy, minister van justitie en broer van de president, heeft zyn lidmaatschap van de exclusieve Metropolitan Club in Washington opge zegd, omdat deze negers weert. (RTR). bestuurde Fokker Friendship. De officiële ontvangst, het spe len van de volksliederen, had plaats bij aankomst op het Elysée, het pre sidentieel paleis. Op het vliegveld was de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville aan wezig. Het koninkiyk paar was niet vergezeld van politieke persooniyk- heden uit Den Haag, en de conver satie tydens de lunch met generaal De Gaulle droeg een algemeen karak ter. Na de lunch gebruikte men de koffie op het terras van het paleis. Het bezoek aan Parys heeft anderhalf uur geduurd. Om kwart voor drie ver trokken koningin Juliana en prins Bernhard naar het vliegveld, waar mi nister Couve de Murville hen een half uur later uitgeleide deed. Koningin Juliana inspecteert de ere- garde op de binnenplaats van het Elysée. T.AIPEH, 21 sept. (UPI) In de hoofdstad van Formosa, Taipeh is uit betrouwbare bron vernomen, dat Na tionalistisch China (Formosa) voorne mens is uit de V.N. te treden, indien communistisch China een zetel zou wor den ingeruimd in de volkerenorganisa tie. Uit de omgeving van het ministe rie van buitenlandse zaken in Taipeh werd vernomen, dat het zo goed als ze ker is dat de nationalistische delegatie de V.N. zou verlaten als de Assemblée by stemming zou besluiten het Chinese communistische regime toe te laten. De nationalisten zouden dan geen alterna tief hebben. Eén land kan niet dubbel zijn vertegenwoordigd in de V.N., is het standpunt van Taipeh. Op Schiphol kwam woensdag een gechaterde DC. 8 uit Vancouver aan, waarin voor een bezoek aan Nederland waren komen overvliegen 118 volwassenen en grote kinderen, alsmede 25 kinderen beneden de leeftijd van twee jaar. Bij de ontvangst hadden de grondstewardessen de handen en zeker ook de armen vol. Het was de eerste keer dat er zo'n groot gezelschap per chartervlucht overkwam uit Canada, Foto: een groep grondstewardessen met de armen vol babies. MOSKOU, 21 sept. (UPI) De Rus sische premier Khroesjtsjev heeft zyn instemming betuigd met de recente ver klaring van de paus waarin deze aan drong op onderhandelingen om oorlog te voorkomen. In antwoord op een vraag van verslaggevers van de Pravda en Izvestia, wat hij van de recente radio toespraak van de paus vond, zei hy, dat dergeiyke verklaringen „een goed te ken" waren. „Het hoofd van de katholieke kerk heeft kenneiyk rekening gehouden met de gevoelens der vele miljoenen katho lieken in alle delen der wereld, die on gerust zijn geworden door de militai re voorbereidingen der imperialisten" voegde hij eraan toe. Er de nadruk op leggend dat hp een communist en atheïst was en niet ge loofde in oen goddeiyke leiding, zei Khroesjtsjev, dat de Sovjet-Unie niette min geporteerd was voor het vreed zaam oplossen van internationale pro blemen en alle oproepen tot onderhan delingen in het belang van de vrede „van welke zyde zy ook komen" toe juichte. „Zullen beiyders van het ka tholieke geloof als John Kennedy, Kon rad Adenauer en anderen luisteren naar de „heilige waarschuwing" van de paus?" vroeg Khroesjtsjev. zyn commentaren op de pauseiyke radiorede van 10 september stonden op de voorpagina's van de Izvestia en de Pravda afgedrukt. Het is wellicht de eerste maal dat de opperste leider van het wereldcom munisme zich geschaard heeft achter de woorden van de paus. Khroesjtsjev wees erop dat hy ambtshalve de rede voeringen van allerlei openbare figuren, politieke, militaire en godsdienstige, moest iezen. „Ik las ook de rede van de paus en ik moet zeggen, met belang stelling. In onze tyd moeten wy luiste ren naar iedere openbare figuur die zyn stem in pro'est verheft tegen het ge- vaariyke spelen met vuur door de agres sieve krachten in het Westen", zei hy „De bezorgdheid, uitgedrukt door de paus omtrenthet lot van de wereld vrede, toont aan, dat overal in het bui tenland meer en meer wordt erkend dat onredeiykheid en avontuuriykheid in zaken van wereldpolitiek niet goed kun nen eindigen", zei Khroesjtsjev. Hp was het met de paus eens dat de regeringen een grote verantwoordeiyk- heid dragen tegenover hun volk en te genover de gehele mensheid „die eisen dat zy al het mogeiyke doen om een ge meenschappelijke weg te vinden, leidend naar de likwidatie van de resten van de tweede wereldoorlog, het wegnemen van centra van spanningen en het aan banden leggen van toortsdragers van de nieuwe wereldbrand". Wat de Sovjet-regering betreft, aldus Khroesjtsjev, die „heeft steeds gestreden en strpdt nog voor het wegnemen van het gevaar van een nieuwe wereldoor log, voor het tot stand brengen van een Duits vredest erdrag en voor het norma liseren van de situatie in West-Beriyn en voor totale ontwapening onder streng toezicht". BONN, 21 sept. (UPI) Het West- duitse kabinet heeft besloten dat de 30.000 soldaten van de Bundeswehr die deze maand zouden afzwaaien, voor nog negentig dagen in actieve dienst zullen worden gehouden. De 30.000 afzwaaiers waren al op 13 september door de regering in Bonn gewaarschuwd, dat ze in verband met de internationale toestand wellicht nog drie extra maanden zouden moeten die nen. Als gevolg van het besluit het eer ste van het Westduitse kabinet na de verkiezingen van zondag zal de Bun deswehr op 1 oktober 360.000 officieren en manschappen tellen. Advertentie) EVELYN elegante ta^en en byoux GR!HOUTSTR 1SA TEL.204I5 - H AA RLE M WASHINGTON, 21 sept. (AFP Reu ter) De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt, dat de Russen gisterochtend vroeg een kernexpolsie in de dampkring nabij No va Zembla teweeg hebben gebracht. Het was de veertien proef sinds de Russen op 1 september de proeven her vatten. De P.T.T. gaat. als zoveel andei< bedrijven, gebukt onder een ernstig personeelstekort. Dat heeft in het verleden, met name in de postsector. reeds geleid tot een vermindering van de service en bet zal. naar minister Korthals nu verzekerd heeft, nog tot een verdere inkrimping van het dienst betoon leiden. Een dergelijke gang van zaken is niet ongewoon in arbeids intensieve bedrijfstakken die zich op bet dienstenverlenende vlak bewegen. Naarmate de welvaart stijgt vermin dert de kwaliteit van de diensten. Eigenlijk is dit verschijnsel een alter natief voor een stijging van Ionen en prijzen. Vaak doet die prijsstijging zich ook voor, maar waar zij achter wege blijft heeft de verslechtering van de service voor de afnemers een effect, dat bedrijfseconomisch gezien niet veel van prijsstijging verschilt. Immers, zij moeten de gevolgen van de slech tere service met eigen arbeidskrachten goed maken ofwel zij moeten gebruik gaan maken van een substituut voor het postverkeer. In beide gevallen is men duurder uit. Is dit voor de bedrij ven een last, voor de P.T.T. is het een betrekkelijke zegen, aangezien zij be halve de postdienst, ook bet meest gebruikte substituut daarvoor, name lijk de telefoon, onder haar vleugels beeft. Nu zegt de begroting van de P.T.T.. dat de postdienst in 1062 een verlies zal lijden van 1,5 miljoen gulden, ter wijl de afdeling telefonie het niet on aardige winstcijfer van bijna 83 mil joen gulden zal vertonen. Waren wij minister De Pous, wij zouden minister Korthals op bet matje roepen en hem verzoeken de telefoontarieven in het kader van de prijspolitiek van de rege ring drastisch te verlagen. Als de beer Korthals daarop zou reageren met bet verzoek om dan de posttarieven te mogen verhogen, zouden wij hem ant woorden, dat bij dit reeds gedaan heeft daar bij immers voor een gelijkblijven de prijs een geringere prestatie levert. Zou minister Korthals daarmee niet tevreden zijn en een klaagzang aan heffen over de jammerlijke krapte op de arbeidsmarkt dan zouden wij on vermurwbaar toehoren. Eerst na een uur of twee. drie zouden wij hem troostend op de schouder kloppen en hem zeggen: Ga eens met Zijlstia praten, die wil nog wel eens een ideetje Hebben. Advertentie SOFIA, 21 sept. Het congres van de internationale schaakfederatie, de FIDE, heeft de Nederlandse schaak bond laten weten, dat Nederland voor het einde van dit jaar moet garande ren, dat Oostduitse deelnemers aan het interzonale toernooi in het kader van de strijd om het wereldkampioen schap geen visum-moeiiykheden voor hnn reis naar Nederland zullen onder vinden. Kan die garantie niet worden gegeven dan zal de organisatie van het interzonale toernooi aan een ander land worden overgedragen. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 273596 Weersverwachting tot vrydagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met enkele zonnige perioden en in de nacht en ochtend plaatseiyk mist of laaghangende be volking. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. Zwakke wina. Morgen zon; 6.24-18.40; maan: 17.58- 3.26. max aim nation Weer temp temp neersi. gisteren 24 a ui Jen Helde: zw. bew. 20 15 0.4 penburg zw. bew. 21 14 1 VUssingen onbew. 20 14 0 Eelde zw. bew. 25 12 0.6 Oe BUt zw. bew. 24 15 3 Twente geh. bew. 26 14 0 Lmdhoven zw. bew. 24 15 0 Zd-Limburg geh. bew 26 15 0.6 Stockholm zw. bew. 17 4 0 >SJ< geh. bew 17 4 0 Kopennagen onbew 18 12 0 Londen mist 11 0.1 Amsterdam zw. bew. 22 14 1 Brussel geh. bew. 24 15 0 Luxemburg geh. bew. 26 16 0 Parija geh. bew. 24 13 0 Nice onbew. 27 IS 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1