Kinderbijslagwet NA algemene beschouwingen Evacuatie van Oostberlijners ZINGENDE PARIJSE TAXICHAUFFEUR Conflict inzake woningen voor rechter „Hammarskjöld is door de imperialisten vermoord Dr. Holtrop verdedigt goud- deviezenstandaard Associatie EEG niet minder dan volledig lidmaatschap PAUL VLAANDEREN Diefstal i In de Tweede Kamer Politieke debatten beginnen 3 okt. Papierlading in brand INDIVIDUELE zelfbescherming Paul Spaak terug uit Moskou Gaitskell bij de Engelse premier Eigenachtig optreden in kort geding als kernprobleem gesteld EXPORTPERSPECTIEF VOOR NEDERLAND GUNSTIG De moeilijkheden bij de Brandaris Frankrijk akkoord met krediet verstrekking aan het I.M.F. Ontwikkeling der wetenschap Rotterdamse brand weer grijpt tijdig in PTT stopt zaterdagse besteldienst van stukgoederen Negen deelnemers delen totopot Minister Toxopeus voor radio en t.v. Verpleegsterstekort Prof. Flieringa: Geen vorm van dwang Australië Werkloosheid neemt eindelijk af Geslaagde sprongen naar de vrijheid Delftse Studenten Kunststichting PREMIER ADOELA VAN DE CONGO: Referaat van prof. dr. W. G. Groeneveld Nog geen surseance van betaling aan gevraagd Prof. Hallstein in Europees Parlement DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 PAGINA J (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 20 september De hervatting van de behandeling der herziening van de Kinderbij slagwet zal in de Tweede Kamer eerst geschieden nadat de alge mene politieke beschouwingen over de Rijksbegroting 1962 zijn gehouden. Als datum voor dit algemeen politiek debat heeft de Kamer vanmiddag 3 oktober vastgesteld. Tijdstip van aanbrengen en afhalen vervroegd Reisbeurs voor beste leerling in aardrijkskunde Bestuur St.-Leonardus Vervroegde zitting van parlement gevraagd llllll IIP® JiÖ*. Ifcfc Neutrale EVA-landen bespreken mogelijke associatie met EEG RECTORAATSOVER DRACHT VRIJE UNIVERSITEIT s. 4\ Voorzitter Kortenhorst zei, dat hij hoopt dit debat in twee dagen te kun nen afwerken. 7 november zullen dan de algemene financiële beschouwingen worden gehouden met in aansluiting daarop het debat over de nieuwe be- lastingontwerpen. Met een speech vo geestige wendin gen over het wisselend tij van de Ne derlandse politiek heeft dr. L. G. Kor tenhorst vandaag weer voor een jaar als voorzitter van de Tweede Kamer zijn ambt aanvaard. De koningin heeft hem gisteren reeds op voordracht van de Kamer weer benoemd. De voorzitter heeft te kennen gege ven nog ernstiger dm voorheen naar een wijziging van de jaarlijkse behan deling van de Rijksbegroting te zullen streven. Deze wijziging kan volgens hem alleen bevredigend zijn wanneer z radicaal is. Er wordt een commissie uit de Kamer in het leven geroepen, die over de procedure een rapport zal uitbrengen. Daarbij zal het rapport van de commissie-Koersen als een goed uit gangspunt worden aanvaard. Bij het debat over de regeling van de werkzaamheden heeft mr. Burger (P.v.d.A.) aan de voorzitter gevraagd of hij zich met de regering in ver binding wil stellen over de mogelijk heid om de Kamer tijdig op de hoogte te kunnen stellen van de conclusies, waartoe het overleg met een aantal landen over de positie van Nieuw-Gui- nea heeft geleid. Mr. Burger herinner- ROTTERDAM, 21 sept. De brand weer is vanmorgen uitgerukt voor een brand aan boord van het Duitse vracht schip ,,Argo" van de Argo-rederij uit Bremen. Een voorraad rollen papier in het voorruim bleek aan het smeulen te zijn geraakt. De oorzaak is niet bekend. De moeilijk hanteerbare papiermassa moest grotendeels gelost worden, alvo rens men het vuur meester kon worden. De lading leed schade. UTRECHT, 20 sept. Als gevolg van de doorvoering van de vijfdaagse werkweek in de industrie is met in gang van 5 augustus het vervoer van stukgoederen door N.S. op zaterdag stopgezet. Hoewel de besteldiensten op zaterdag nog wel doorgang vinden, is gebleken, dat het merendeel der gea dresseerden op die dag geen goederen meer wenst te ontvangen. Daardoor zal binnenkort het bestellen op zater dag worden gestaakt. De ervaring heeft, volgens de Spoor wegen, uitgewezen, dat het vervoer van de zaterdag zich, tegen de verwach tingen in, gelijkmatig over de andere werkdagen heeft verdeeld. M -ime de dinsdag, woensdag en donderdag hebben een zear sterke omzetstijging te verwer'-en gekregen. Van Gend Loos, die voor het «tukgoederenverkeer zorgt, ver wachtten, dat er door de invoering van de vijfd gse werkweek een gro tere verbinding met het personeel zou ontstaan en een daarmee gepaard gaande stabieler personeelsbezetting. Aan deze verwachting is niet vol daan. Daardoor kon de omzetstijging niet worden verwerkt, zoa' mm zich had ~~~esteld. De industrie werkt echter dagelijks wat langer dan voorheen, om de pro- duktie gelijk te doen blijven. Dit heeft weer tot gevolg, dat men de goederen later bij de stukgoederenloods aan brengt of laat afhalen. Hierdoor ont staan tijdens de piekuren in de goede renloodsen dusdanige congesties, dat de goederen niet meer tijdig verwerkt kunnen worden, zodat vertraging in de aflevering optreedt. Teneinde dit voortaan te vermijden, zullen de Spoorwegen overgaan tot een beperkende maatregel. Deze bestaat uit het vervroegd van het tijdstip tot welk aangebracht, respectievelijk af gehaald kan worden met één a twee uur, al naar de plaatselijke omstan digheden. DEN HAAG, 20 sept. Negen deel nemers aan de sporttoto van zondag hebben zich gemeld met dertien goede uitslagen. Zij verdelen de eerste prijs, die deze week 126.349,85 bedroeg. Voor de tweede prijs van 68.918,10 meldden zich 191 deelnemers met twaalf goede uitslagen. Voor de extra-prijs van vijf gelijke spelen zijn 95 meldingen binnengeko men. De kandidaten voor deze prijs moeten 34.459.05 verdelen. DEN HAAG, 20 sept. De KLM-reis- beurs voor de beste leerling in aardrijks kunde en geschiedenis aan de Europe se scholen te Luxemburg werd gewon nen door mej. Elettra Tavasci (18 jaar, Italiaanse) Na een kort verblijf in Nederland als gast van het ministerie van O. K. en W„ zal mej. Tavasci zaterdag naar Para maribo vliegen. Zij zal een week in Su riname vertoeven als gast van de Suri naamse regering. Daarna zal zij naar curacao reizen waar haa een week astvrijheid zal worden aangeboden door e Antilliaanse regering. de eraan, dat hierover in de Troonrede is gesproken. Hij vreeste, dat wanneer zou moeten worden afgewacht hoe de Verenigde Naties deze zaak zullen be zien, dit tot een te lang uitstel zou lei den, vooral in verband met het over lijden van de secretaris-generaal der V.N. de heer Hammarskjöld. Hij wil de nu, alvorens de algemene beschou wingen beginnen, zo spoedig mogelijk hierover worden ingelicht. Dr. Korten horst heeft hem toegezegd zich met de regering in verbinding te zullen stellen, om aan dit verlangen te kunnen vol doen. DEN HAAG, 20 sept. Vrijdagavond om 19.10 uur zal de minister van Binnen landse Zaken, mr E. H. Toxopeus, over beide zenders Hilversum spreken over het onderwerp individuele zelfbescher ming". Om 20.00 uur diezelfde avond zal hjj voor de televisie in een vraagge sprek dit onderwerp nader verklaren en toelichten. ROTTERDAM, 21 sept. De eerste decaan van de nevenfaculteit de Stich ting Klinisch Hoger Onderwijs, prof. dr. H. J. Flieringa, heeft het decaanschap overgedragen aan zijn opvolger, prof. dr. E. H. Hermans, en daarbij de lot gevallen van de stichting in het studie jaar 1960/1961 besproken. Uitvoering ging prof. Flieringa in op de nieuwe bepaling dat buitengewoon 'hoogleraren slechts voor een bepaalde periode worden benoemd, in het geval van de nevenfaculteit voor vijf jaar. Het ambt van buitengewoon hoogleraar kan hierdoor minder aanlokkelijk wor den. Dit kan zeker bezwaren met zich mee brengen voor de verdere uitbouw van het klinisch hoger onderwijs in Rotterdam. Uitdrukkelijke zekerheid omtrent de bedoeling en toepassing van de nieuwe bepaling acht prof. Flierin ga hoogst gewenst. Misschien is de een voudigste oplossing de buitengewoon hoogleraren tot gewoon hoogleraar te benoemen, zo meende de scheidende decaan. Sprekende over het tekort aan verple gend personeel, dat zich ook in Rotter dam doet gelden, merkte de hoogleraar op dat niemand in staat blijkt een be vredigende oplossing voor dit pro bleem te geven. Dat geldelijke honore ring de voornaamste belemmering zou zijn acht prof. Flieringa onwaarschijn lijk. Hij keerde zich scherp tegen iede re vorm van dwang, zoals bij voorbeeld de invoering van vrouwelijke dienst plicht. Juiste propaganda lijkt hem een veel betere weg. LONDEN, 20 sept. (UPI) Voor de eerste maal sinds oktober 1960 is de werkloosheid in Australië gedaald, al dus is gisteren door Australische rege ringsfunctionarissen te Londen meege deeld. In het begin van deze maand was het aantal geregistreerde werklozen 110.000, dat is 2.700 minder aan de vorige maand. BRUSSEL, 20 sept. (Reuter) De Belgische vice-premier en minister van buitenlandse zaken, Paul Spaak, is vanmorgen in Brussel terugge keerd van zijn bezoek aan Moskou, waar hij met premier Khroesjtsjev, heeft gesproken. Spaak verklaarde bij aankomst, dat zijn besprekingen met de Russische premier „interessant, veelomvattend, oprecht en nuttig" zijn geweest. Er is stof tot onderhandelen, aldus Spaak. Khroesjtsjev was „ontspannen, maar op sommige punten vastbesloten" ge weest. Spaak heeft vandaag nog verslag uit gebracht aan koning Boudewijn en aan Premier Lefèvre. Morgen gaat hij naar arijs om de bijeenkomst van de NAVO-raad bij te wonen. TILBURG, 20 sep -ember Het bestuur van St.-Leonardus, studen tenvereniging aan de ,-k. Leer gangen in Tilburg is voor het komende studiejaar aldus samengesteld: voorzit ter: N. J. A. M. van den Bogaard, Breda; onder-voorzitter: J. J. Franken, Tilburg; le secretaresse: M. J. M. BlokdijkBreda; He secretaresse: E. A. W. M. van Laarhoven Zevenbergse- hoek; penningmeester: M. G. K. M. Pillot, Tilburg; lid: C. F. M. Oomens, Tilburg. BERLIJN, 20 sept. (UPI) De politie van Oost-Berlijn is vandaag begonnen met de evacuatie van de Oostberlijners, die aan de sectorgrens wonen. De com munisten hebben een groot aantal ver huiswagens overgebracht naar de hui zenblokken, die aan de Harzerstrasse gelegen zijn, waar de grenslijn gevormd wordt door de huizenrijen. Arbeiders met witte banden om de mouwen zijn ingezet om de meubels uit de huizen te halen. De deuren en ramen op de eerste en tweede verdiepingen, die uitkijken op West-Berlijn, werden enkele weken ge leden dichtgemetseld met cement en stenen. Tientallen Oostberlijners zijn er desondanks in geslaagd uit de ramen op de hoogste verdiepingen te springen in vangnetten van de Westberlijnse brandweer. Een Oostberlijns gezin van vader, moeder, twee zoons van 14 en 18 jaar en een grootvader van 73 is gisteren naar West-Berlijn uitgeweken door uit een huis in het oostelijke stadsdeel te springen. Westberlijnse brandweer lieden stonden met een springzeil klaar. Enkele minuten later sprong een echt paar met een dochtertje van drie. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 21 sept. Gisteren besloot de fractieleiding van Labour tijdens een ochtendbijeenkomst in Londen zich tot Macmillan te wenden met het verzoek het parlementair reces gedurende enige dagen te onderbreken voor het bespre ken van de internationale toestand. Gaitskell wendde zich per telefoon tot Macmillan, die gisteren vertoefde op het regeringslandgoed Chequers en Mac millan nodigde Gaitskell uit voor een be spreking. Gaitskell begaf zich per auto naar het landgoed en had een onderhoud van een uur met de premier. Vandaag zal Macmillan een bespre king hemden met leden van het kernka binet. Het wordt evenwel niet waar schijnlijk geacht, dat het mogelijk zal blijken het parlement de volgende week bijeen te brengen. De mogelijkheid is evenwel groot dat de regering zal be sluiten het parlementair reces te be ëindigen op de zeventiende inplaats van op de vierentwintigste oktober. Een van de moeilijkheden welke een onderbreking van het reces in de weg staat is de omstandigheid dat de jaar lijkse partijvergaderingen zijn begonnen. De liberale partij is in jaarvergadering bijeen in Edinburgh. Aan het eind van de volgende week komt de Labourpartij bijeen voor haar jaarvergadering en in de daarop volgende week is het de beurt van de conservatieve partij. Pierre Perrin, die in Parijs bekendheid geniet als zingende taxichauffeur en bij diverse gelegenheden is opgetreden, is een tournee in de Verenigde Staten be gonnen. Zijn taxi heet voor die gelegenheid „Champs Elysées-Broadway", en is met de zanger ingescheept te Le Havre. UTRECHT, 20 septt. Er zijn sedert enige tijd moeilijkheden gerezen tussen de bewoners van een twintigtal duplex- woningen in de Van der Steenstraat al hier en het gemeentebestuur. De bewoners vinden het hoog tijd, dat tot splitsing van hun woningen wordt overgegaan en zij dus verruiming van woongelegenheid krijgen. De gemeente kan daar ingevolge de Rijksregeling niet zonder meer toe overgaan. Het meningsverschil tussen bewoners en gemeentebestuur is sinds kort in een min of meer scherp conflict ontaard, doordat een van de bewoners, de familie S., eigenmachtig een vrijgekomen ver dieping in de door haar bewoonde du- plexwoning heeft betrokken en niet van plan is daar zonder meer uit te gaan. Het gemeentebestuur heeft de kwes tie thans in kort geding bij de presi dent van de Utrechtse rechtbank ge bracht. Vanochtend diende de zaak, waarbij het standpunt van de gemeen te werd uiteengezet door mr. F. B. Keulen. Deze stelde dat het kernpro bleem wordt gevormd door de vraag of geduld kan worden dat iemand ei genmachtig optreedt en het recht in eigen handen neemt. Pleiter ontkende dat aan de opstandige bewoner door iemand van de gemeentelijke bouw en woningdienst toestemming zou zijn verleend om het ontruimte deel van zijn woning te betrekken. De gemeente Utrecht heeft volgens pleiter voor de duplexbewoners gedaan wat zij kon om de ergste noodgevallen te lenigen. Tenslotte is hun toegezegd, dat zij vóór 31 december een nieuwe en grotere woning zullen krijgen. Namens de betrokken bewoners van de duplex, de familie S., wees mr. J. W. M. Wagenaar, advocaat in Utrecht, erop, dat destijds bij het betrekken van de halve duplex-woningen aan de gegadig den een termijn van tien jaar in het vooruitzicht was gesteld en dat deze ruim is overschreden. De huidige moei lijkheden zijn ontstaan, aldus mr. Wa- DELFT, 19 sept. De Delftse Stu denten Kunststichting is een vereniging, die zich beijvert om de studenten aan de Technische Hogeschool in staat te stellen culturele manifestaties, vooral op het gebied van toneel en muziek, te be zoeken. In het wat afgesloten Delft is de Stichting ontstaan uit een grote be hoefte en haar aktiviteiten worden door de studenten dan ook bijzonder op prijs gesteld. Ook voor het komende seizoen biedt de Stichting haar leden weer een gevarieerd en interessant programma. Op 4 oktober a.s. zal het seizoen worden geopend met een optreden van Daniël Wayenberg uit Parijs, die een piano-re cital zal geven in de aula van de T. H. Verder in het jaar treden o.a. op: het Théatre du Vieux Colombiers, het Danzi Quintet de Nederlandse en de Haagsche Comedie, het Rotterdams To neel en de Toneelgroep Theater. NEW YORK, 20 sept. Een door de Verenigde (Rtr, UPI) Naties ge huurd vliegtuig van de „Pan Ameri can", een DC-7, is vanmorgen vroeg nit New York naar Salisbury in Rho- desië vertrokken om het stoffelijk over schot van Dag Hammarskjöld af te ha len en naar Stockholm te vervoeren. Het vliegtuig zal tevens de stoffelijke overschotten van de drie Amerikanen, die bij het vliegtuigongeluk zijn omge komen, naar de Verenigde Staten over brengen. De lijken van dertien bij de ramp omgekomen personen worden in de koelafdeling van een fabriek bewaard tot een pathologisch onderzoek is ver is in Nc richt, zo is Idola vernomen. De eni ge overlevende, sergeant Harry Julian uit Miami (VS), heeft een tamelijk goe de nacht gehad, maar zijn toestand is nog ernstig. LEOPOLDSTAD „Hammarskjöld is omgekomen in de mazen van het net, dat de kapitalistische imperialisten hebben gespannen. Het is een lage moord en niet de enige, die door de kapitalisten is begaan". Dit heeft Cy- rille Adoela, de premier van de cen trale Congolese regering, vandaag in een radiotoespraak gezegd. Hij voegde hier aan toe: „Rhode- siërs, Zuidafrikanen en Engelsen wier haat tegen de kleurlingen alge meen bekend is, spreken zichzelf te gen door de snelheid waarmee zij de zwarten van Katanga hulp hebben geboden. Het is dit net van kapita listisch imperialisme, waarin de oor zaken van de dood van Hammars kjöld kunnen worden gevonden. Ham marskjöld is het slachtoffer gewor- AMSTERDAM, 20 sept. Wanneer elk land orde stelt op eigen conjunctu rele zaak, levert het een bijdrage tot de eigen interne welvaart, welke mede langs de externe weg, via export, wordt verworven. Zo zeide prof. dr. W. G. Groeneveld in een referaat op de jaar vergadering van de Federatie voor de Nederlandse Export (Fenedex) in het Carlton Hotel in Amsterdam. Voor klei ne landen met gevoelige externe weg, via commerciële verhoudingen, zoals b.v. Nederland, is dit van zeer grote betekenis. De export mag bij de expansie van de eigen economie en de interne markt niet gezien worden als een nationale bijver dienste. Te snel gaan er bij een over schot op de lopende rekening van de betalingsbalans stemmen op voor reva luatie van de gulden en verdere loon stijgingen. Het eerste is een monetair onevenwichtig paardemiddel, dat slechts een pas terug zet maar niets op lost, het tweede is een middel dat, juist in het belang van de export én de duur zame welvaart én de blijvende werkge legenheid, zéér prudent moet worden toegepast in confrontatie met de totale kostenontwikkeling in Nederland en el ders, aldus prof. Groeneveld. Voor een klein land als Nederland is immers de buitenlandse vraag een vrijwel exogeen gegeven, dat men voorzichtig moet af tasten in de wereldeconomie. De wijzigingen in de wereldeconomie en de groei ervan bieden in het alge meen een gunstig exportperspectief voor een industrieel land als Nederland mits het interne conjuncturele beleid in Ne derland en elders de fundamenten niet ontwricht. In dit verband is ongetwij feld een groot winstpunt, dat de export in veel mindere mate dan voorheen de fatalistische speelbal is van één grillige conjunctuur! Daar staat tegenover, dat Nederland, via de export véél conjunc tuurgevoeliger is geworden, omdat de nationale welvaart in sterkere mate aan de export en zijn ontwikkeling is ge relateerd. Dit plaatst het exportbeleid ,als on derdeel van het nationale beleid, in een zodanig bijzondere positie, dat het niet mag worden gefrusteerd en het op zijn minst in staat moet worden gesteld de trendmatige ontwikkeling van de ex port te verwezelijken. Het openbare gedeelte van eze jaar vergadering zal zijn vervolg vinden in een op 17 oktober aanstaande te Rotter dam te houden bijeenkomst, georgani seerd door de Fenedex en de Neder landse Vereniging van Commerciële Di recteuren. Daar zal door een uit terzake kundigen samengesteld forum van ge dachten worden gewisseld over de wijze waarop het bedrijfsleven hier te lande zou kunnen reageren op de door Prof. Groeneveld te signaleren wijzigingen in de wereldeconomie. den van zekere financiële kringen, voor wie het leven van een mens minder waard is dan een gram koper of uranium." „In hetzelfde net spartelt op het ogenblik de verrader Tsjombe, de ge vangene van buitenlandse groepen fi nanciers en avonturiers. Van vandaag af zal niets meer worden nagelaten om een eind te maken aan de afscheiding van Katanga, die in stand wordt ge houden dank zjj de dubbelhartigheid van de trusts en het grootkapitaal. Iedere burger moet zich gereed hou den om gevolg te geven aan een oproep van de regering om in Katanga te die nen. Van nu aï aan zijn de Congolese troepen in alarmtoestand", aldus de Congolese premier. AMSTERDAM, 21 sept. De directie van Assurantiemaatschappjj „Branda ris" deelt mede, dat „de aangekondig de mededeling der directie het resul taat zal worden van een vergadering op het hoogste vlak," die maandag ten kantore van de maatschappij in het Ha vengebouw te Amsterdam zal worden gehouden. Overigens volhardt de direc tie in haar standpunt, dat zij op het ogenblik in het geheel niets over de ontstane financiële moeilijkheden en over de In het buitenland geleden ver liezen kan meedelen. Wel kon de directie verzekeren, dat de „Brandaris" geen surseance van be lasting heeft aangevraagd, zoals in sommige krantenberichten wordt be weerd. De mogelijkheid van een sur seance zit er in, maar van een defini tief besluit te dien aanzien is in het ge heel geen sprake. Men zal het resul taat van de maandag te houden belang rijke vergadering moeten afwachten. WENEN, 21 sept. De president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W Holtrop, heeft In de jaarvergadering van de Wereldbank het principe van de goud-deviezenstandaard verde digd. Niet de goud-deviezenstandaard zelf, maar de financiële politiek is ver antwoordelijk geweest voor bepaalde moeilijkheden. Om het ontbrekende evenwicht te herstellen moeten daarom niet de instellingen, maar hun politiek worden gewijzigd. Zowel in de landen met een overschot als in die met een tekort op de betalingsbalans dienen de interne richtlijnen van de financiële en monetaire politiek té worden gewijzigd. Over het mobiliseren van extra mid delen verklaarde dr. Holtrop, dat Ne derland dit denkbeeld niet van de hand wijst. Nederland is echter wel van oor deel, dat de hieraan verbonden gevaren zorgvuldig moeten worden overwogen. Nederland wenst dat korte, maar ver lengbare perioden worden vastgesteld voor de beschikbaarstelling van buiten gewone middelen. Bij de beschikbaar stelling van deze middelen dient echter het beginsel te gelden, dat de middelen weer kunnen worden teruggenomen ter wijl ook in ieder afzonderlijk geval de mening van het land, dat een lening verstrekt, doorslaggevend moet zijn. Frankrijk heeft bij monde van zfln minister van Financiën, W. Baumgart- ner, medegedeeld, dat het in beginsel akkoord gaat met het plan, waaronder circa 11 industrielanden zich verbinden ter beschikking staande kredieten van in totaal 5 a 6 miljard dollar aan het I.M.F. te verstrekken. Amerika en Frankrijk bleken van mening te ver schillen over de wijze, waarop deze ex tra middelen zouden mogen worden ge bruikt. Zij legden dit geschil later bij door elkaar halverwege tegemoet te ko men. De Verenigde Staten wensten aan vankelijk dat het I.M.F. automatisch over deze middelen zou mogen beschik ken, terwijl Frankrijk het recht van veto eiste. Minister Baumgartner verwierp het woord automatisch, maar kon zich wel verenigen met door de Ame rikaanse minister van Financiën, Dil lon, gesuggereerde waarborgen voor de geldverstrekkende landen. Voor het overleg met deze landen, dat het I.M.F. voorstelde, voelde minister Baumgartner minder. De president van de Deutsche Bundesbank, K. Blessing, verklaarde, dat de geldver strekkende landen van tevoren volle dig moeten worden geraadpleegd. £>e Amerikaanse minister van Finan ciën, D. Dillon, heeft medegedeeld, dat het de Amerikaanse economie goed gaat en dat zij zich krachtig ontwikkelt na de zwakste van de naoorlogse re cessies. De Verenigde Staten zpn voor nemens hun begroting voor 1963 in evenwicht te brengen, aldus Dillon. Hij voegde eraan toe, dat indien er geen toeneming van de internationale span ningen over Berlijn was ontstaan, waardoor de Verenigde Staten gedwon gen zijn hun defensie-uitgaven te ver groten, de V.S. met vertrouwen een aan zienlijk begrotingsoverschot over 1963 tegemoet hadden kunnei. zien. Er kan niet worden verwacht, dat de verbetering van het Amerikaanse uit- voeroverschot totdusver dit jaar, in de komende maanden zal voortduren, ZÜ meer het gevolg is van een daar daling van de invoer dan van een stij ging van de uitvoer, zo verklaarde de Amerikaanse minister. De Japanse minister van Financiën, M. Mizuta, deelde op de conferentie mede dat Japan voornemens is zijn in voer eind september 1962 voor 90 pro cent vrij te maken. WENEN, 19 sept. - De drie neutrale landen van de E.V.A. - Oostenrijk, Zwe den en Zwitserland - zijn in Wenen be sprekingen begonnen over hun mogelijke associatie met de E.E.G. De besprekingen die waarschijnlijk vier dagen zullen du ren, worden gevoerd door topfunctiona rissen van de ministeries van buiten landse zaken en economische deskundi gen, die zich i.v.m. de conferentie van de Wereldbank in Wenen bevinden. In welingelichte kringen gelooft men, dat de drie landen gezamenlijk onderhande lingen met de E.E.G. zullen trachten te voeren. genaar, door de omstandigheid, dat de gemeente hier zowel overheid als ver huurder is, een gecombineerde situatie, die nog ingewikkelder werd voor de partijen, nu de gemeente wordt verte genwoordigd door verschillende perso nen die elke keer wat anders zeggen- De president van de Utrechtse recht bank mr. J. J. Plugge bepaalde de uit spraak op 27 september. AMSTERDAM, 20 sept. Tijden* een openbare zitting van de senaat der vrije universiteit in het Woestduincefl- trum te Amsterdam heeft de aftreden de rector magnificus prof. mr. J. A- Diepenhorst, vanmiddag het rectoraat overgedragen aan prof. dr. H. Smits* kamp. In zijn rede over de lotgevallen der V.U. vroeg de scheidende rec tor magnificus bijzondere aandacht voor de huidige ontwikkeling van we tenschap en universiteit. Het acade misch bedrijf wordt volgens prof. Die* penhorst getrokken in de economisch® verdediging van land of landenblok. V®" le studenten zijn totaal verzakelijk Hoewel van het goede recht der natuur* wetenschappen rotsvast overtuigd, be treurde de hoogleraar de toenemend® tegenstand die de klassieke studie, e11 ruimer de klassieke cultuur, in deze tijd ondervindt. Hjj waarschuwde m«* klem tegen de ontaarding der universj' teit in een verzameling van vakopl®1' dingen en de vergroeiing van profes* soren tot bedrijfschefs van, op die ener fabriek gelijkende wetenschappelijk g®* specificeerde afdelingen. Een toenemend verlangen naar een academische opleiding voor allerlei op zichzelf eerbare maatschappelijke werk zaamheden werd door prof. Diepenhorst, gemotiveerd met onderscheiden voor beelden, gehekeld. De universiteit m°et het probleem van de massatoeloop overwinnen. De academie moet ge®" verwerkingsinstituut voor middelmatig intellect worden, waarbij studenten als kuddedieren op parate kennis gemaks halve worden getest. De hoogleraar di® maniak geworden vakman moet heten - gelukkig geen algemeen verschijnsel - richt schade aan. Meer dan op dit ogen blik het geval is moet het verband der wetenschappen in het oog worden ge houden. Men dient de studenten aan d® universiteit alles te leren. Aan eigen initiatief dient heel wat te worden over gelaten. Een zekere verzadiging van tijd en kracht is de universiteit eigen. Van haar een kazerne van weten schappelijk excercerende jonge mensen te maken strookt noch met haar wezen noch met haar historie, aldus prof- Diepenhorst. Met betrekking tot de toekomstig.® taak der V.U. ten opzichte van de hui dige maatschappelijke en de politiek® eisen die aan de academie worden ge steld. zeide hij de specialisering te aan vaarden, hij wekte op tot wetenschap pelijke bescheidenheid en stelde de be trekkelijke waarde der wetenschap 111 het licht. Met een appèl tot zelfonder zoek aan allen aan de universiteit ver bonden, besloot prof. Diepenhorst z0» rede. Daarna droeg hU het rectoraat over aan prof. Smitskamp. Straatsburg 19 sept. (ANP) De Mi nisterraad van de Europese Economische Gemeenschap is maandag in conflict ge komen met het Europese parlement bij de parlementaire behandeling van het ak koord voor associatie van Griekenland bij de Gemeenschap. Het parlement is het er niet mee eens, dat het pas achter af, na de ondertekening van het associa tieverdrag, wordt geraadpleegd. De mi nisterraad meent echter, dat dit de juiste gang van zaken is. De Italiaan Battista verklaarde maan dag, als voorzitter van een speciale as sociatie-commissie bij de behandeling van de Griekse kwestie in het Europese par lement, dat raadpleging van het parle ment alleen zin heeft als zij vooraf ge schiedt. Hoe kan het parlement anders nog invloed op de totstandkoming van het verdrag uitoefenen, zo zei hij. De Duitse staatssecretaris. Mueller Ar- mack, die voor de ministerraad in het krijt trad, vergeleek de procedure ech ter met de nationale parlementaire be krachtiging van internationale verdra gen. Bij een gewoon internationaal ver drag vindt de ondertekening vooraf plaats, terwijl het verdrag pas van kracht wordt als het daarna door de nationale parlementen van de betrokken landen is bekrachtigd. Voor het sluiten van ver dragen van de EEG met derde-landen ligt de zaak dus voor de EEG-minister- raad en het Europese parlement net zo, aldus betoogde hij. Het is nog niet zeker, of het parlement zich bij deze zienswijze zal neerleggen. Dat zal dinsdag blijken, als het debat over de associatie van Griekenland wordt afgesloten met stemming ovei de resoluties. Prof. W. Hallstein, de Duitse voorzit ter van de EEG-commissie, heeft in het debat van maandag een algemene be schouwing over de mogelijkheid van as sociatie bij de EEG gegeven. Deze be schouwing is niet zonder belang, aan gezien als gevolg van het Britse e" Deense besluit om over toetreding tot de EEG te gaan onderhandelen, associatie- aanvragen van met name de neutral® landen der Europese Vrijhandelsassocia tie (Zweden, Zwitserland en Oostenrijk) worden verwacht. Associatie bij de EEG mag men nie* zien als een verhouding van lagere ord® dan toetreding als volledig lid, zo ver klaarde Hallstein. Ook associatie bied* een compleet middel voor Europese een wording. Het laat meer ruimte voor in dividuele oplossingen dan volledig lid maatschap. Enerzijds is associatie ®ee,( dan een handelsverdrag alleen, doch laat anderzijds het geassocieerde Ia®" zijn volledige zelfstandigheid op politie" gebied. Met de associatie-overeenkomst m®f Griekenland heeft de gemeenschap h®J bewijs geleverd, dat ze geen in zichzed gesloten onderneming is in het belan» van haar leden alleen, doch dat ze 00" over haar grenzen heen de kracht en d® vrede in Europa dient, zo besloot Ha1*' stein. Met de associatie van Griekenland a1? zodanig gaat het Europese parleme»: zonder meer akkoord. Dat zal dinsdag dj1 de officiële uitspraak aan het einde v/_ het debat wel blijken. De Nederland? K.V.P.-afgevaardigde dr. W. J. Schuü verklaarde maandag, als woordvoerd® van de christendemocratische fractie, d® hij van ganser harte met deze belang rijke stap naar verdere Europese sanien werking instemt. Het isolement, waar1 Griekenland als gevolg van het ontstaa der EEG en EVA dreigde te komen, vermeden. WEL, ...IK HEB ZE VAN EEN VRACHTRIJDER GEKOCHT.MAAK KUNT U MIJ DAN VERTEL LEN WAAR DEZE JAM EN DEZE KAA5 VANDAAN KO MEN... MERKEN DIE ALLEEN WORDEN GE- EXP0R TEERD EN IK HER HAAL DAT U DEZE GOEDEREN NIET ,0P NORMALE, WETTIGE' MANIER HEBT INGEKOCHT MAAR IK HERHAAL... ^6-13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2