Haarlemse gemeenteraad herdenkt Hammarskjöld Samenwerking is onvoldoende tussen levensbeschouwelijke diensten en scholen Steekspel om verdwenen ring Voortreffelijk amusement bij Playhouse International Vöor Franken: 125 jaar in schoenen A 1 KINDERSCHOENEN VERKOOPSTER/ADVISEUZE 't Silver Stoepke Vastere stemming Bestemmings verordening op komst Uit STAD en STREEK Jan Feuen Gedocumenteerd Haarlem m Behandeling UITGESTELD „Maanman" moet gehoord worden In het Minerva theater Bromfietsaffaire DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 Haarlem e.o. Films Toneel Onbewoonbaar burgerlijke Stand Haarlem Veilingterrein B. J. Klein Poelhuis gaat Bornwaterschool verlaten Mooi Kennemerland wandeltochten SpaarndamDSK Wij vragen r Wij bieden ibe< Een klasse-horloge van Certina, Indus, Prisma of Zentra Zakenjubileum Tentoonstellingen in Huize Bloemenheuvel De beurs vandaag: Beurs van New York HAARLEM, 21 sept. Aan het begin van de gistermiddag gehouden vergadering van de raad heeft de voorzitter de omgekomen secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, in een korte herdenkingstoespraak herdacht. Hij schetste het uiterst moeilijke en ver antwoordelijke ambt van de hoge functionaris en prees de overledene om zijn grote persoonlijke kwaliteiten, die hij in dienst van de vrede en de gerechtigheid heeft gesteld. De raadsleden aanhoorden staande deze toe spraak. Vervolgens werden de geloofsbrieven onderzocht en in orde be vonden van het nieuwe raadslid, mejuffrouw M. J. Poldermans, die in de VVD-fractie de plaats gaat innemen van de onlangs overleden heer W. Lichtenveldt. De heer VOOGD (PvdA) vroeg en kreeg verlof om tezamen te behandelen de subsidieverhoging voor de Katholie ke Schoolpsychologische Dienst, het aankopen van leer- en hulpmiddelen voor het klasje voortgezet onderwijs Van de katholieke school voor kinderen ttet leer- en opvoedingsmoeilijkheden en het verlenen van medewerking bij de oprichting van een christelijke school voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden. (L.O.M.-school). De heer Voogd had en bezwaren tegen de concrete inhoud van deze voorstellen, blaar hij wilde wel eens weten hoe het Mu eigenlijk stond met de samenwer king tussen soortgelijke diensten en scholen van verschillende levensbe schouwelijke richting in Haarlem. Mevrouw VAN RAPPARD (VVD) Vvilde hetzelfde weten, maar vroeg bo vendien of kinderen van een L.O.M.- school wel geschikt zijn om voortgezet onderwijs te volgen. Zij vond het maar vreemd, dat de raad over de inrichting Van dat voortgezet onderwijs helemaal niets vernomen had. Bovendien infor meerde zij of de buitengemeenten mee betalen in de kosten, die Haarlem spen deert aan bijzondere streekscholen. Wethouder SCHELTEMA kon over de samenwerking tussen diensten en scho len van verschillende richtingen niet «rg positief zijn. Er zijn verschillende Pogingen ondernomen, maar in de Praktijk blijkt het niet te lukken. Wel gaf ze toe, dat de verstandhouding on derling zeer goed is. Er is daarom een bespreking geprojecteerd, die hopelijk tot een nauwere samenwerking leiden zal. In de praktijk doet iedere dienst *n iedere school wat haar goeddunkt en daardoor treden er onderling nogal hormverschillen op. Natuurlijk sprak de heer VOOGD (PvdA) er zijn teleurstelling over uit, dat iedere levensbeschouwing er zijn eigen dienst en school op na hield, en hij bepleitte hartstochtelijk dat wan neer het eenmaal niet anders kan GESLAAGD Voor het examen te levisie technicus van het Nederlands Radio Genootschap in Den Haag is de zer dagen geeslaagd de heer J. F. Kroo- he jr, te Overveen. ONTVANGST B. en W. van Haarlem zullen maandag 2 oktober 1961 na afloop van het buitengewoon concert van het Noordhollands Phil- harmoniseh Orkest, aan te bieden aan net provinciaal bestuur, de colleges van burgemeester en wethouders en de leden van de raden der gemeenten wel ke deel uitmaken van de Stiohtings- raad van het N.Ph.O., de genodigden ten stadhuize ontvangen. FLORALIAPLANTEN Morgen, vrijdag 22 september, zullen in alle ne genentwintig scholen voor openbaar- en bijzonder lager- en kleuteronderwijs in de gemeente Bloemendaal de Flora- haplanten die in mei van dit jaar aan de schoolkinderen werden uitgereikt, ter keuring worden aangeboden. De vuim twee duizend planten zullen door Vijftien deskundigee jury's worden be oordeeld. Elk kind, dat de plant inle vert, ontvangt in ieder geval een tfootstp rijsje. Cinema PALACE: De schaduw, 18 Jaar, 2, 7 en 9.15 uur. ÏR-ANS HALS: „Suzanne", (3e week), ontraden. f'IDO: Jonge liefde, grote gevaren, 18 Jaar. 2, 7 en 9.15 uur. RUXOR: Do.-cyclus: 2, 7 en 9.15 uur: „Wa terloo Bridge", 14 jaar. Rembrandt De getekende, volwassenen. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: Gevangenen van het oerwoud, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. ®TUDIO: Het zevende zegel (2e week) 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. JlINERVA: Do. 8.15 uur: „Green Man sions", 14 jaar. DRS. J. VOOGD (P.v.d.A.) aiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii die verschillende diensten en scholen zo nauw mogelijk zouden samenwerken. Hjj stelde overigens voor de begrotings debatten een uitvoerige beschouwing over dit onderwerp in het vooruitzicht. De heer VAN DEN BERG (Prot. Christ.) herinnerde hem eraan, dat de scholen en zeker de buitengewone scholen tegenwoordig toch gezien worden als een verlengstuk van de op voeding in het gezin. Hij achtte het der halve volkomen logisch, dat de ouders dat verlengstuk zoeken in dezelfde rich ting als zjj thuis hun kinderen groot brengen: dezelfde levensbeschouwelijke richting. Wethouder GELUK noemde de ver lenging van de katholieke L.O.M.-school met een klasje voor voortgezet onder wijs een experiment. Men probeert het en wacht de resultaten af. Iedere bij zondere school kan dat doen en de ge meente is verplicht daarbij behulpzaam te zijn. De buitengemeenten betalen niet mee in de kosten van dit onder wijs, dat ook voor leerlingen uit die ge meenten gegeven wordt. Hierover zal echter in de commissie Intergemeen telijke Samenwerking Zuid-Kennemer- land gesproken worden. Van gemeente wege zal bestudeerd worden, of men bij de gemeentelijke L.O.M.-school ook een proef moet gaan nemen met een klasje voor voortgezet onderwijs. Bij het voorstel om een aantal wo ningen onbewoonbaar te verklaren, kreeg de heer VAN MARSELIS HARTSINCK (Prot. Christ.) van wet houder HAPPé te horen, dat een be stemmingsverordening vrijwel gereed is, die het onmogelijk zal maken dat huiseigenaars hun woning zolang la ten verwaarlozen dat het pand onbe woonbaar wordt verklaard. Wanneer dat eenmaal gebeurd is, kunnen ze hun huisjes vaak voor goed geld als pakhuis erhuren. De nieuwe veror dening zal aan deze praktijk een ein de moeten maken. De heer VAN MARSELIS HART SINCK (Prot. Christ.) verheugde zich over het voorstel om een gedeelte van het uitbreidingsplan Spaarndam te rea liseren. De kosten zijn niet gering en hij hoopte, dat de huren van de te bou wen woningen daardoor niet onbetaal baar zouden worden voor de Spaarn- dammers. Wethouder HAPPé kon hem enigermate geruststellen. De gemeente doet zijn best om modem comfort te brengen in Spaarndam en tegelijkertijd het dorpseigene zoveel mogelijk te be waren. Het gaat om een vernieuwings plan voor dit deel van Spaarndam en dat kost nu eenmaal veel geld. Het g'rootste gedeelte zal echter uit de ge meentekas worden betaald, terwijl slechts een gering gedeelte op de huren komt te drukken. §TADSSCHOtTWBURG, 8 uur. Max Tailleur. IVERSEN Tuinzaal Concertgebouw. Dagelijks 7 en Uur: Deense culturele film: „12.000 Jaar «bieden" BEVALLEN van een zoon: D. Roozen- Rouwendal, M. McConnell-Wikholm, H. "Wijn-van den Heuvel. BEVALLEN van een dochter: L. van Sf? Kuil-van Duivendijk, i. Wassink- fojster, H. Roelofs-Caminada, P. Mat- óp-Vaars, P. de Haan-Ouwerkerk, H. •jieendam-van Zeist, A. Wiessenberg-de Kroes. OVERLEDEN: H. Groot-Huize, 83 j., fthipzingstraat; P. Tesch, 82 j., Kleine fjoutweg; J. Handgraaf, 61 j., Vinken- P„aatj, \kkerman-van Rijswijk, 80 j., ^asthuisvest. BONDERTROUWD: C. Jeczek en G j-0(houwer, C. Brattinga en A. de Jonge, en VtePela&rs en T. Fakkeldij, K. Jansen tin van Paradijs, J. Groot en A. Leije eii tj 1 en s- van Wieringen, K. Delfs Vlug Warmerdam, J. Barnhom en W. .GEHUWDJ. Smeenk en A. van In- %®n> A. an der Meer en M. de Bie, F. ^hrger en P Stienstra, G. Kossen en M. i; assuik, J. Boilerman en H. Borst, H. «n ïft'b.er en a. Doets, A. van den Berg a JS. Boks. Nadat de kwestie van de voetgan gerstunneltjes onder de Delftlaan en de Westelijke Randweg uit en te na was besproken ons verslag hierover treft men elders in ons blad kwam het voorstel aan de orde om grond ten zui den van de Oudeweg op te hogen voor de bouw van een groente- en fruit markt. Heeft men er wel aan gedacht, dat veel groente en fruit per motorvlet wordt aangevoerd, informeerde de heer PROPER (CPN). De nieuwe markt ligt niet aan het water, zodat de markt kooplui voor extra transportkosten ge steld zullen worden. Wethouder SCHIP PERS herinnerde hem eraan, dat de groente en het fruit per vlet slechts naar de veiling wordt vervoerd. En de nieuwe veiling komt aan het verleng de van de industriehaven. De markt kooplui vervoeren hun handelswaar per auto en tractor, zodat dit geen proble men oplevert. De heer FORTGENS (PvdA) zag door het ophogingsplan het voetbalveld van D.S.K. in gevaar komen en ver zocht het college om tijdig vervangen de velden in gereedheid te doen bren gen. Wethouder HAPPé zette uiteen dat het D.S.K.-veld door het ophogingsplan onaangetast blijft en B. en W. zullen er op toezien, dat het veld er niet slechter van wordt. Voorts zijn er nieu we sportvelden geprojecteerd in een ge bied, dat meer oostelijk is gelegen. Die kunnen echter nog niet gerealiseerd worden, omdat o.m. de grond nog geen eigendom van de gemeente is. Er wordt intussen echter naar een tussen oplossing gezocht. BLOEMENDAAL, 21 sept. Het hoofd van de openbare lagere Bornwa terschool aan de Ign. Bispincklaan in Bloemendaal, de heer J. B. Klein Poel huis, is maandag vijfenzestig jaar ge worden. Aan het einde van deze maand zal hij afscheid nemen van de school, waarvan hij meer dan vijfentwintig jaar hoofd is geweest. De heer Klein Poelhuis, die in Bloe mendaal een zeer geziene figuur is, zal zaterdagmiddag 30 septemberr in de bo venzaal van het schoolgebouw een af scheidsreceptie houden. Tussen drie en vijf uur kunnen daar ouders van de leerlingen, genodigden, oud-leerlingen e belangstellenden de heer Klein Poelhuis de hand drukken. De leerlingen van de school nemen vrijdag afscheid. Zij hebben zaterdag vrij, want dan zal 's morgens in in tieme kring een afscheid plaats hebben met de onderwijskrachten van deze school. OVERVEEN, 21 sept. Vanuit het parochiehuis „Domi" aan het Zand- voorterpad houdt de Haarlemse wan delsportvereniging „Jan Passtoors" op zaterdag 30 september en zondag ok tober de jaarlijkse herfstwandeltochten onder de naam „mooi-Kennemerland". Men kan zowel individueel als in groepsverband aan de tochten deelne men, mits men de leeftijd van acht jaar heeft bereikt. Er zullen op beide da gen parcoursen worden uitgezet over tien en vijftien kilometer; op zaterdag kan bovendien twintig kilometer wor den gewandeld en op zondag vijfentwin tig kilometer. Omdat „Jan Passtoors" in augustus dertig jaar bestond zal tijdens de ko mende herfsttochten een jubileumbeker worden uitgereikt aan de groep, die op een der beide wandeldagen het hoogst aantal punten behaalt. De beloning voor alle wandelaars bestaat voorts uit een medaille aan lint. HAARLEM, 21 sept. De wedstrijd SpaarndamDSK voor de Eerste Klasse A van de H.V.B. wordt aanstaande zon dag 24 september op het Van der Aart sportpark gespeeld. Aanvang half drie. (Advertentie) MODESCHOENEt: KRUISWEG 50 - HAARLEM Vrij parkeren, ook op zaterdag. Beverwijk Gouda AMSTERDAM, 20 sept. Twee pen sionbewoners in de Westerstraat heb ben gistermorgen een bloedig gevecht geleverd om een verdwenen gouden ring. De schippersknecht G. L. (28) en de havenarbeider G. G. V. (33) verweten elkaar al lange tijd meer van de ring af te weten. In alle vroegte laaide de twist weer op. Het bleef bij woorden. Toen de schippersknecht kort daarna naar zijn werk ging, ontmoette hjj in het trapportaal de havenarbeider, ge wapend met een mens en gereed tot de aanval. Hij kreeg een steek in zijn linker-bovenarm. Hevig bloedend ren de hij naar het bureau Raampoort. Vandaar is hjj door de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. Na behande ling kon hij naar zijn pension terugke ren. De havenarbeider is door de po litie aangehouden en ingesloten. (Advertentie) Voor onze bekende Sunart-afdeling zoeken wij een prima kracht om de verkoop van de moderne japon- stoffen, kunst- en siervoorwerpen, lampen en klein- meubelen te verzorgen. Ook zal haar steun gevraagd worden bij de inkoop en het verzorgen van de Sunart-etalage. 'n Zelfstandige, zeer aantrekkelijke baan. prettige werkkring goed salaris vijfdaagse werkweek gunstig spaarsysteem aandeel in de winst. WONINGINRICHTING - BEVERWIJK - 250 MODELKAMERS HEEMSTEDE, 21 sept. Een voor stelling; van exclusieve allure is gister avond op de planken van het Minerva Theater gebracht door het Engels-Neder landse gezelschap „Playhouse Interna tional", dat met zijn comedy-revue „We 're in Dutch again" de fijnproevers van de Engelse humor enkele uren op bij zonder onderhoudende wijze heeft bezig gehouden. De Playhouse Internationaal magj zonder twijfel een ensemble van rasartiesten worden genoemd. Een ver gelijking met welk Nederlands gezel schap ook, gaat niet op. Deze Engels- Nederlandse combinatie heeft in „We 're in Dutch again" een geheel eigen sfeer gecreëerd, welke de toeschouwer terug voert naar „de goeie oude tijd", maar waarin anderzijds het amusementt toch ook duidelijk van onze tijd is. Het programma bestond uit een aan tal sketches en enkele alleraardigste liedjes, terwijl een aparte rol was toe bedeeld aan de Nederlander Rob van Reijn, die als patomimespeler ander maal van zijn kunstenaarschap blijk gaf. De wijze waarop hij „de pianist" speelde was ronduit meesterlijk, maar ook in zijn drievoudige rol in ,,de be roving op de bank" gaf Rob van Reijn grandioos spel te zien. Bill Whittaker, wiens faam als komiek in Engeland wijd en zijd is bekend, deed zijn repu tatie alle eer aan en van de vrouwe lijke medespelenden zouden we Mimi Law op de eerste plaats willen noemen. Haar „vrolijke weduwe", „snapshot" en „op het strand" waren met name allervermakeljjkst. Louis Dusée, een van de drie Nederlandse medespelen den van het gezelschap, paste zich bij de overigen uitstekend aan. Met zijn „Feet first", oftewel „Hannes loopt op klompen" (het enige Nederlands dat men op deze avond te horen kreeg), gaf hij blijk een welluidend en prettig zanger te zijn. Het door Jackie Alne en Denny Ford gezonden „Side bij side' wekte bij ons een zekere heimwee op naar de dage» van vroeger. Minder geslaagd leek ons „de sollici tant" en zo was er nog een enkele sketch waarmee men niet precies wist, wat men er mee moest. Maar dit buiten beschouwing latende, mag gezegd wor den dat de Playhouse International met (Advertentie) „GOEDE RAAD IS DUUR", zei iemand, die van een advocaat kwam. Maar onze raad is allesbehalve duur. Integendeel, het kan Uw voordeel zijn: Koop niet zomaar een horloge. Koop er een, iets duurder misschien, waarop U kunt vertrouwen. Daaraan is vakkundige zorg besteed verwacht U. GROTE HOUTSTRAAT 49 HET HUIS MET HET CARILLON voortreffelijk amusement voor de dag is gekomen. De finale een daverend sluitstuk werd gevolgd door een langdurig applaus van het vrij talrijke publiek dat daarmee het succes van de avond naar zijn juiste waarde honoreer de. De vaardige regie van Peter Po well was er verantwoordelijk voor dat het programma in een uiterst vlot tem po werd afgewerkt. De muzikale bege leiding door pianist Peter Kok, alsme de de fraaie costumes mogen zeker niet onvermeld blijven. Het enige wat men jammer zou mo gen vinden, is dat het optreden van het gezelschap in deze omgeving zich tot slechts éen avond heeft beperkt. Of zouden meerdere voorstellingen in de Haarlemse contreien voor de Playhouse wellicht een financieel riskante onder neming zjjn geworden? Haarlem is in ieder geval geen Amsterdam, waar de show maandenlang grote belangstelling trok. A. K. HAARLEM, 21 sept. Woensdag 20 september was het een kwarteeuw ge leden dat Hooij's Wijnhandel een filiaal vestigde aan de Rijksstraatweg 242 na bij de Jan Gijzenvaart in Haarlem- Noord. Aanvankelijk bescheiden opge zet, leverde deze winkel later door zijn fraai interieur een waardevolle bijdra ge tot het aanzien van de winkelstand van de Rijksstraatweg. Tijdens de druk bezochte receptie, welke woensdag werd gehouden bleek wel, dat de heer en mevrouw G. van Eek, die het filiaal van het begin af beheren, vele vrien den onder de clientèle bezitten. OVERVEEN, 21 sept. De „commis sie tentoonstellingen Bloemenheuvel" onder voorzitterschap van de Bloemen- daalse gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, heeft het tentoonstellingspro gramma voor het komende wintersei zoen bekend gemaakt. Na de expositie van werken van Peter van den Braken volgt in oktober een ten toonstelling met schilderijen, tekeningen en edelsmeedwerk. De Stichting Onder wijstentoonstellingen zal in november over de tentoonstellingsruimte in Huize Bloemenheuvel kunnen beschikken. In december volgt dan een tentoonstelling van werken van de glazenier Joep Ni colas. Voor de eerste maanden van 1962 staan op het programma de exposities van werken van Bloemendaalse kupste- naars. De amateurs exposeren in febru ari, de beroeps kunstenaars in mei. Voorts wordt in april werk tentoonge steld van professor en mevr. H. Luttge Deetman. a a lV« - a i a a a mm mmmmmmmmmmmtum at mmmmmmmmtm m m a Va*a"a-a*a"a vXvX .'m'm'm'm't .'.V.'.V.W.V.V.W.W.W v.\v« i... K-.v.w.*. ammmmmmummm «V a immmmmmmmmmmmmmmmmmmmammummmmrnmmm mmmmmmmmmmmmmmrnmummmmmmmmmmmmmm mm .'.V.'.VV.V/V.V.V.V/.VAV.V.V.'.V/ De Stichting Haarlems Bloei heeft vorige week een documentatie be treffende Haarlem uitgegeven in een eerste oplage van 250 stuks. Ongeveer 200 zijn er verstuurd naar bedrijven en instellingen, alsmede naar parti culieren, waarvan men mocht ver wachten, dat zij van deze documen tatie, ten dienste van Haarlem, veel profijt zouden hebben. Hotels en bi bliotheken bijvoorbeeld kunnen er een dankbaar gebruik van maken. In een twintigtal gestencilde pagi na's wordt Haarlem ten voeten uit gedocumenteerd. Geschiedenis, scho ne kunsten, economische structuur, sport en spel en nog vele andere za ken worden meestal kort en bondig uit de doeken gedaan. De documen tatie is feitelijk een richtingwijzer voor hen, die tenminste iets willen weten en die zo nodig op eigen gele genheid willen verder zoeken. Dit gedocumenteerd Haarlem wil niet op volledigheid bogen. Haarlems Bloei beschouwt dit werkje meer als een basis, waarop in latere uitgaven voortgebouwd kan worden. Men ver wacht derhalve van verschillende zij den aanvullingen en hopelijk kan men aan de binnenkomende wensen voldoen. De documentatie is handig in een map samengevat en dank zij een praktische „binding" kunnen even tuele correcties en aanvullingen ge makkelijk worden aangebracht. Op de omslag prijkt een fraaie foto van het Spaarne, welke de map een boeiend aanzien geeft. De uitgave is dus van de Stichting Haarlems Bloei, maar degene die in feite de samenstelling op haar naam heeft staan, is mejuffrouw Maria Hooij, de secretaresse van de Stich ting. Meer dan een jaar is zij met het verzamelen van gegevens bezig geweest. De mappen met aantekenin gen stapelden zich met de dag op, maar tenslotte heeft zij kans gezien als intussen de Bloemenmeisjes geen beslag op haar legden uit die hoeveelheid een verantwoorde keuze te maken. Uiteraard heeft zij de des kundigen geraadpleegd, die haar alle medewerking hebben gegeven, waar door aan de waarheid geen geweld werd aangedaan. Met een zucht van verlichting heeft zij wat de docu mentatie betreft haar werk afge sloten en zij wacht nu maar af, in hoeverre er commentaar zal komen op deze, haar eerste publicatie. Zij glimlacht om de drukte die er om ge maakt wordt. Allemaal overbodig, zegt ze. Waarom in het voetlicht? Ik zit liever in de zon. Maria Hooij: Haarlem gedocumenteerd. In 1836 opende een zekere heer A. J. Franken in de Frankestraat in Haarlem een Magazijn van Heeren en Dameslaarzen. Het ging goed daar met de laarzen in de Frankestraat en ruim 25 jaar later, in 1862, betrok de heer Franken een beter en ruimer pand in de Anegang. Zijn zoon, de heer E. Franken, kwam ook in het laarzenmagazijn en het bleef goed gaan in „de zaak met de ossekop". Broers van de heer Franken hadden zaken in Amsterdam, Den Haag, Zut- phen en Arnhem. De Frankens wa ren ondernemende kooplieden en toen zij verschillende nurses die bij rijke families in Nederland in dienst waren hoog hoorden op geven over de goede Engelse K-shoes, staken zij met een zeilboot over naar Engeland. De zending mislukte, maar een jaar later gingen de Franken op nieuw, met als resultaat: de alleen verkoop van de K-shoes in Europa. Vele keren per dag stopten er in de Anegang rijtuigen met palfreniers. Achter in de zaak was een gedeelte met een gordijn afgescheiden voor de vrouwelijke cliënten. Het zou im mers hoogst ongepast zijn geweest als men de ongeschoeide voet van een freule of een barones, die een paar rijglaarsjes of bottines kocht, zou kunnen zien? De heer W. Bakker, de huidige eigenaar van N.V. Franken's Schoe nenmagazijn, de kleinzoon van de heer E. Franken, zegt: „Tja, er is na tuurlijk een heleboel veranderd, niet alleen in en aan de zaak, maar meer aan de schoen zelf. Wij hebben altijd getracht met de tijd mee te gaan. In de eerste wereldoorlog bijvoorbeeld brachten de Belgische refugé's de hoge laarzen met hak in Nederland, later kwamen de ronde neuzen en de plompe hakken." Zijn zuster, mejuf frouw J. Bakker, vult hem aan: ,.In 1935 werden de hakken plotseling weer hoog en toen kwam de oorlog en was alles mode." De heer Bakker zoekt in oude, ver geelde papieren. „Hier heb ik reke ningen uit 1889. Een paar molières f 4.een paar laarzen f 3.75. Maar kijkt U nu eens naar de jaren '14-T8. Een paar molières f 60.een paar rijgbottines f 67.50. Dat was exhor- bitant hoog. Gelukkig zijn de prijzen later weer gedaald." Dinsdag viert N.V. Franken's Schoenenmagazijn zijn 125-jarig be staan. „Maar", zegt de heer Bakker, „ondanks de ouderdom, is de firma jong gebleven. We hebben oude be proefde principes: kwaliteitsschoenen die de mode volgen en een uitsteken de bediening. Dat laatste vind ik heel belangrijk. De kracht van het klein bedrijf ligt volgens mij in het per soonlijke contact met de klant", zegt de heer Bakker beslist. „Wij hebben hier families, die al bijna een eeuw klant zijn. Wij kennen hun wensen en weten welke schoen bij hun per soon past. Vroeger was dat allemaal anders. Men kocht een schoen uit noodzaak. Een paar daagse en een paar „goeie". Nu is het een luxe artikel. Als ik in mijn zaak de jeug dige mensen, zo van 18 tot 25 jaar zie, die toch de oude en besloten zaak opzoeken, dan ben ik tevreden", zegt de heer Bakker glimlachend. De firma Franken houdt dinsdag receptie, van tien tot zes uur. j (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 20 sept. Het proces tegen twee bromfietsdie ven, de autoslo per F. de G. (30) en zijn chauffeur W. J. M. (32) is door de Amsterdamse rechtbank voor nader onderzoek uitge steld tot 14 november. De president mr. J. Heintz achtte het noodzakelijk de be langrijke getuige en medeplichtige in het complot, waar honderden bromfiet sen en een Opel mee gemoeid zjjn, de koopman C. F. Sch. (47) te horen. Op het ogenblik vaart de koopman. Tegen de monteur F. B. (23) werd door de officier van justitie mr. van Everdingen vijftien maanden gevan genisstraf geëist. Hem was een drie tal diefstallen uit een reeks van tien ten laste gelegd. De autosloper F. de G. die een bromfiets en een Opel - ,,'n kreukel voor 800" - zou hebben gestolen, meende niets te kunnen zeggen als zijn collega-varensgezel-koopman niet aanwezig was. Tegenover de politie had de autosloper gezegd, dat hjj de auto van „het mannetje van de maan" had gekocht. „We hadden ten slotte afgesproken dat niemand zou bekennen. Maar later moest ik wel". Het mannetje was volgens hem de koopman C. F. Sch. Na verdachte de G. verscheen zijn chauffeur W. J. M. Hij ontkende alles. Hjj was alleen de argeloze chauffeur, die voor veel geld dertig tot veertig brommers voor zijn grote baas, de auto sloper, naar de afnemers i Heino en Utrecht had vervoerd. „U was meer dan een chauffeur, die alleen zijn vrachtje reed", onderbrak de president. De koopman Sch. had tijdens een verhoor bij de politie de chauffeur „medecompagnon in de sloperij" ge- AMSTERDAM, 21 sept. De Am sterdamse beurs heeft het betere aan zien van Wallstreet snel overgenomen. De koersen van Philips en Unilever la gen vandaag bij de opening van de markt 10 a 15 pnt boven de slotkoer- sen van gisteren, terwijl Kon. Petro leum op een prijs van 109,50 1,20) eveneens enige verbetering te zien gaf. Niettemin na mde handel een voorzich tige houding in acht, aangezien blijkens vanmiddag ontvangen berichten de sta kingsactie bij General Motors toch nog niet helemaal van de baan schijnt te zijn. In de scheepvaartafdeling was enig aanbod aan de markt gekomen van be leggers, die de mededeling van Van Nievelt Goudriaan, dat de resultaten dit jaar tot dusverre ongeveer gelijk zijn aan die van vorig jaar, enigszins teleur stellend vonden, omdat zij blijkbaar al op hogere resultaten hadden gerekend. De koers van de aandelen van Nievelt ging met ongeveer 2 pnt. achteruit. Stoomvaartmij. Nederland moest zich eveneens een verhes van een paar pun ten getroosten wegens de moeilijkheden bij de Brandaris. Ook K.P.M. en Scheep vaart Unie noteerden lager. Cultures waren eveneens iets zwakker. De staats- fondsenmarkt was prijshoudend. noemd. De chauffeur bekende wel het verhaaltje van een zekere leverancier in Duivendrecht te hebben verzonnen. Maar dat was „toen de schellen hem van de ogen waren gevalL-i". De heren van het complot dreunden unaniem bjj de politie het signalement op van een fictief mannetje-met-snor uit Duiven drecht, die hen de bromfietsen te koop zou hebben aangeboden. Voor de rest wist hjj niets. Ook hier achtte de rechtbank het noodzakelijk eerst koopman Sch. te horen. Op 14 november zullen zjj opnieuw worden voorgeleid om dan hun lezingen te toetsen aan die van collega-getuige Sch. Een der grootste bromfietsaffai res uit zjjn loopbaan", noemde de pre sident het komplot. Vorig slot Slot 21/9 4% Ned. 1960 1 102% 4% Ned. 1961 100% 4 Ned. 1961 99* Staffel 1947 9414 94^ B.N.G. Won.bouwl 6 110% Ned. Handel Mij. Cert. 318 Amsterdam Rubber 109 10654 H.VA. 124% 1221.4 AK.U. 385% 3881.4 id. Stocks 186 Berkel Patent 369 Calvé-Delft Cert. 731 Deli-Mjj. 144 Fokker 342 mm» Ford 661 v. Gelder «51% Hoogovens 873% Muller Co. 519% Ned. Kabel. 562 Philips Gem. bez. 987 997% Unilever 752% 768 Wilton-Feyenoord 284% Billiton 2e 480 Dordtsche Petr. 503% Id. st. 50 n k.). 249 Kon. Petroleum 50 108.30 109.70 ld. Stocks. 10.77 Holl. Amerika Lijn 162% 1621,4 Java Ch. Pi.. 160 K.L.M. 65.30 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 205% 206 K.PJd. 163 I6O14 Stoomv. Mij. Nederl. 182% 17914 v. Nievelt 172 169 34 v. Ommeren 327 326 Rott. Lloyd. 154% 153 Ned.Scheepvaart Unie 16434 Interunie 215 Robeco 243 Unitas 473 Ver. Bezit 142 Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 83% 2% Amsterdam '56 H 89% 2% A'dam '56 Hl 88% 2% Amsterdam '59 98% 2% R'dam '57 97% Alb Heyn KI obl. 125% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera) Electric General Motors Kennecott Copper KLJM. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union OU Southern Pacific Southern Railway Stand OU Ny Tidewater U.S Steel Stemming: 19/9 SIM 41 té 55 té 72%e 47% 82% 17 %b 28% 56 59 tie 29% 37% 26 té 55% 43 té 19% 82% onregelmatig 20/9 52% 4114 56% 73% 48% 83 17 %b 28% 56% 5914 3014 3714 27 5644 43% 19% 8114 lager

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3