Vererende onderscheiding van Koningin Juliana voor de Haarlemse Juliaantjes Bontmantels Vogelenzang viert eeuwfeest parochiekerk van Onvoorzichtige koopman staat terecht Aöemda voor Haarlem evims GEVRAAGD KRANTENBEZORGERS f c:::^ Centraal kerkelijk museum G-P'an k G-plan meubelen nu ook in Nederland Moeder Agatha ridder in de Orde van Oranje Nassau m wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware half-zware VMlMj SHAÊ irriT^rrrT DUIZENDEN HERFSTBLOEMEN SIEREN KERK OP Autobestuurders veroordeeld In het gelid Mr. Wildt Meyboom stelt zich niet herkiesbaar VERKEERSONGEVAL IN HOOFDDORP bessen van fockink 90 WAAR? EN HOE TE FINANCIEREN? Resultaten A.R.M. in eerste 8 maanden ongeveer gelijk VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 PAGINA 15 r? 'u Leeftijd boven 16 jaar. Aanmelden: Smedesiraai 5 Bezorgtijd tussen 3 en 5 uur. Blijkens briefje aan pers Ernstige aanrijding op Houtplein mrnmm ZWare Italië zegt „proost" met STOCK aperitivo rosso de pittige drank, die stimuleert en verfrist „Floralia-plantjes'Uinge- leverd en tentoongesteld Orgelconcert in Grote Kerk PER LITER Films Toneel Muziek Tentoonstellingen Monument voor kardinaal? zuivere graan- genever volgens eeuwenoud recept gestookt in eigen huis prachtige kleuren en stoffen... sierlijke, strakke lijnen.:. REEDS NO IN ONZE ETALAGES Alleenverkoop voor Haarlem en omstreken dit is het kenmerk van C-PLAN MEUBELEN BARTELJOR1SSTRAAT 13-17 - HAARLEM HAARLEM, 22 sept. Gistermiddag; Waren de Juliaantjes aan de Nieuwe Gracht de gelukkigste mensen ter we reld. De oorzaak van deze vreugde was de mededeling van Haarlems bur gemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, dat de Koningin moeder Agatha, de algemeen-overste van de Juliaantjes, had benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voor moeder Agatha kwam dit nieuws als een don derslag bjj heldere hemel, in kracht niets vergeleken bij de knal, waarmee het blitsapparaat van een van de twee aanwezige fotograten het begaf, toen burgemeester Cremers door het zuster- convent in een van de fraaie vertrek ken van het klooster werd ontvangen. Beide incidenten vormden een feeste lijke inleiding op een druk bezochte receptie, welke was aangericht ter ge legenheid van het feit, dat het gisteren veertig jaar geleden was, dat de lief dezusters van de H. Juliana van Fal- conerie met hun zegenrijk werk in Haarjem begonnen. de pioniersters was moeder Agatha de eerste overste. Thans is zij algemeen-overste van de congregatie, welke in 1915 ter leniging van veel nood in gezinnen door de Jezuïten- pastoor Jorna in Den Haag werd ge sticht. Op de receptie van gistermiddag is zij waarschijnlijk tegen haar wil het middelpunt van de belangstelling geweest. Zij was tussen haar mede zusters de meest opvallende figuur, omdat haar eenvoudig habijt was ge sierd met de kostelijke luister van het koninklijk eerbetoon. In een kort toespraakje heeft burge meester Cremers het werk van de zusters gereleveerd. Zich richtend tot moeder Agatha zei hij, dat zij zich in de afgelopen jaren niet alleen ,,pro ecclesia et pontifice" verdienstelijk heeft gemaakt, maar ook voor de wereld, het geen erkenning heeft gevonden in „Den Haag". Met algemeen gejuich werd de mededeling begroet, dat moeder Agatha thans ook Ridder is. Wat in Den Haag was begonnen had in Den Haag nu ook zijn bekroning gevonden door de vererende onderscheiding van koningin Juliana voor de Haarlemse Juliaantjes. De viering van het gedenkwaardige feit hadden de zusters 's morgens in gezet met een plechtige H. Mis, welke werd opgedragen door mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem. De gezangen daarbij werden uitgevoerd door het zusterkoor. Bij de plechtigheid waren aanwezig deken drs. Th. Zwartkruis, de directeur van de congregatie, pater C. J. Ligthart s.j., het bestuur van de congregatie, de archivaris van het bisdom mgr. P. M. Verhoofstad, de secretaris van het bisdom, dr. H. W. J. Kuipers en de heren A.A. Hartemink en Coblens van de Bisschoppelijke Bouwinspectie, welke in stelling in het pand van de Juliaantjes is gevestigd. Tijdens een feestelijk ontbijt heeft mgr. Groot de zusters gefeliciteerd, mede namens Haarlems bisschop, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard. Hij dankte ze voor het werk, dat zij in de afge- jopen veertig jaren in Haarlem onder vaak zeer moeilijke omstandigheden, maar steeds in hartelijke eenvoud en liefde hebben verricht. Hij herinnerde aan het evangelie van 's morgens, waarin Christus zegt: „Zij die gezond zijn hebben geen geneesheer nodig, maar wel zij, die ziek zijn". Aan de energieke leiding van moeder Agatha is het te danken, dat de congregatie bezield is van een frisse geest, aldus mgr. Groot. Bij deze prijzende woorden sloot deken Zwartkruis zich aan en hij dankte de zusters ook namens de niet- katholieken van Haarlem voor wie zij evenzeer in de bres zijn gesprongen. Pater Ligthart trad op als woordvoer der van de zusters en zei, dat de con gregatie het Haarlemse bisdom veel dank is verschuldigd voor de steun, die zij vanaf haar vestiging in Haarlem telkens heeft ondervonden. De zusters werden in de loop van de morgen verrast met een bezoek van de emeritus-bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Tijdens de receptie kwamen enige honderden mensen de zusters feliciteren. Van hen vormden de moeders met hun kinderen de meest enthousiaste groep. Ook 'an het Wit- Gele Kruis was een deputatie aanwezig. Burgemeester Cremers met de alge meen-overste der Juliaantjes, moeder Agatha, die koninklijk onderscheiden is. Bloemendaal, 22 sept. Tijdens de gemeenteraadsvergadering Bloe mendaal liet de wethouder van be drijven, sociale zaken, sport en volks gezondheid, mr. H. B. Wildt Mey boom, het volgende briefje ter lezing aan de pers rondgaan: „Nu de V.V.D., afdeling Bloemen daal, bezig is aan de voorbereiding van het opstellen van een kandida tenlijst voor de gemeenteraadsver kiezingen in 1962 stel ik er prijs op ter kennis te brengen, dat ik mij in verband met mijn leeftijd niet meer beschikbaar stel voor een plaats op die lijst. Ik wens dit aan jongeren over te laten". Mr. Wildt Meyboom is oud-voor zitter van de Raad van Arbeid in Haarlem. Hij is geruime tijd raads lid geweest. Toen ir. Tirion in 1958 zijn wethoudersverkiezing niet kon aannemen, werd mr. Wildt Meyboom tot wethouder gekozen. In het begin van dit jaar is hij geruime tijd af wezig geweest, omdat een ernstige ziekte hem belette zijn werkzaam heden te vervullen. Mr. Wildt Mey boom droeg vooral de sport in de ruimste betekenis van het woord een goed hart toe. HAARLEM, 22 sept. De 21-jarige voeger C. K. uit Haarlem werd gister avond ernstig gewond bij een aanrijding op de hoek van de Tempeliersstraat en het Houtplein. De voeger reed met zijn motor over het Houtplein in de richting Heemstede en verleende geen voorrang aan een bus, die uit de Tempeliersstraat kwam. Bij de botsing liep de motorrijder vermoedelijk een zware hersenschud ding op. Hij is in bewusteloze toestand naar het Grote Gasthuis gebracht. (Advertentie.) (Advertentie) ROYAL I ROYAL I ROYAL half onlrolA wi rw~»i Wilhe.minapark 17 Haanem-Z. Tel. 19056 HAARLEM, 22 sept. Gisterenmor gen eiste de officier van justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr. G. W. F. van den Valk Bouman, tegen een 42-ja- rige koopman uit Apeldoorn een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, een geld boete van driehonderd gulden en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden, omdat hij op 9 april van dit jaar bij de kruising Hoofd weg en Kruisweg te Hoofddorp door het niet verlenen van voorrang een ernstig verkeersongeval heeft veroorzaakt, waarbij een motorrijder zeer ernstig werd gewond en zijn duopassagiere la ter aan haar verwondingen is overleden. Verdachte, die in een gehuurde auto reed en niet bekend was met de verkeers situatie ter plaatse, schijnt zich bij het oversteken van de Kruisweg - een voor- rangsweg - niet voldoende op de hoogte te hebben gesteld, of de Kruisweg wel voldoende vrjj was. Ter rechtzitting bleek, dat de kruising vooral door de aanwezigheid van de brug zeer onover zichtelijk is. Toch had de koopman vol gens de president beter moeten uitkijk en en zeker niet met een „sprong" de weg moeten oversteken. De offcier van justitie vond dat de koopman zeer roekeloos had gehandeld door zo plotseling de weg over te steken. Hij sprak van grove schuld. ,,U heeft zich te veel geconcentreerd op één punt en daardoor de motorrijder, die van de Advertentie Per grote q 50 literfles' O» V ermouth-Brandy-Likeuren HAARLEM, 22 sept. Vandaag heb ben de leerlingen van 51 scholen hun „Floralia-plantje" ingeleverd aan het clublokaal speeltuin Godfried van Bouil lonstraat, clublokaal „De Appelaar" aan de Damstraat of aan het clublokaal Speeltuinvereniging Het Vondelkwar tier aan de Vergierderweg. Ieder kind kreeg een kleine versnapering. De plan ten worden morgen door een deskun dige jury gekeurd, die de prijzen toe kent. Zaterdagmiddag van twee tot vier uur hebben de ouders van de kinderen toegang tot de tentoonstelling in de club lokalen. Tussen vier en vijf uur moeten de plantjes weer worden teruggehaald. HAARLEM, 22 sept. De organist Albert de Klerk bespeelt donderdagmid dag van drie tot vier uur in de Grote- of Sint Bavokerk. Op het programma staan werken van Handel Clerambault, Stanley, Beethoven, Dupré, César Franc en Widor. Het concert is vrij toeganke lijk. andere kant kwam, niet kunnen opmer ken". Toch waren er ook volgens de of ficier veel verzachtende omstandigheden zoals de onoverzichtelijkheid door de brug. Het feit ook, dat verdachte de ge wonde motorrijder enkele malen in het ziekenhuis heeft opgezocht, nam de of ficier bij het requireren van zijn eis in aanmerking. De raadsman van ver dachte, mr. Schaeffer van Wienwald vroeg ten aanzien van het primair ten- laste gelegde - het veroorzaken van door s< dood schuld - vrijspraak. VOGELENZANG, 22 sept. Gister- avond is er ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de parochie kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopne ming een plechtige herdenkingsbijeen komst gehouden in de jubilerende kerk. Behalve alle parochianen boven de acht tien jaar waren ook verschillende pas toors en uit de eigen parochie voortge komen priesters tot deze plechtige bij eenkomst uitgenodigd. Het is een jube lend feest geworden in de honderd jaar oude kerk, die voor de komende dagen met duizenden herfstbloemen versierd was. Het parochiële mannen- en jongenskoor onder leiding van de heer H. Mense jr. opende de zinvolle avond met het „Jezus, mijn Heer" van Johan Sebastiaan Bach. De heer J. L. Schouten, organist van de Kathedrale Basiliek te Haarlem, begeleidde het koor op het vernieuwde orgel. De ver nieuwing van het orgel is naast het al geheel opschilderen van het interieur van de kerk het grote parochie-cadeau ter gelegenheid van het eeuw-feest. Pastoor H. J. C. van den Burg sprak een welkomstwoord. „Het is deze week een bijzonder blijde week en het zal aanstaande zondag, wanneer het precies honderd jaar geleden zal zijn, dat onze klokken voor net eerst beierden, wel een heel bijzondere dag worden. Ik dank u allen voor uw aanwezigheid hier en ik hoop, dat u met vreugde het feil zult herdenken, dat uw voorvaderen met milde hand de bouw van uw kerk heb ben mogelijk gemaakt". Pastoor Van den Burg beschouwde de parochiekerk als een zeer kostbaar bezit. Niet allen, omdat men er onder het jachtende le ven van tegenwoordig rust kan vinden en er tijdens bijeenkomsten en gods- Advertentie) CINEMA PALACE: Rode lippen, volw., 2, 7, 9.15; zo. 2, 4.14, 7, 9.15. FRANS HALS: Stormloop der Tartaren, 14 jaar, 2, 7, 9.15; zo. 2, 4.30, 7, 9.15; di. 2. en 8 u. LIDO: Tot en met ma. De geheimzinnige dubbelganger, 14 jaar, di. tot en met do. Les trioheurs, str. volw., 2, 7, 9.15; zo. 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Hyena's van een wereldstad, volw., do-cyclus Hamlet, 18 jaar, 2, 7, 9.15; zo. 2, 4.15, 7, 9.15. REMBRANDT: Een snippernacht, etr. volw., 2. 7, 9.15; zo. 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: Tot en met zo. Canadese speur ders, 14 jaar, ma. tot en met do. Riool- ratten van Brooklyn, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15; zo. 2, 4.15, 7, 9.15. STUDIO: Julie la rousse, 18 jaar, 2.15, 7. 9.15; zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: Vrij en ma. 8.15, za. en zo. 7, 9.15; Psycho, 18 jaar, za. en woe. 2.30; zo. 2, 4.15 Het glazen muiltje, alle leeft., do. 8.15 Anna Karenina, volw. Vrijdag 22 september STADSSCH01 dUUI, a uui ivlax Tailleur. Zaterdag 23 september STADSSCHOUWBURG: 8 u.: De Neder landse Comedie met „Mijnheer ga^t op jacht" van George Feydeau. Regie'Fons Rademakers. Zondag 24 september STADSSCHOUWBURG: 8 u.: De Neder landse Comedie met „De getatoueerde roos" van Tennessee Williams. Regie Ko van Dijk. Woensdag 27 september STADSSCHOUWBURG: 8.15 u.: Kennemer Kunstkring met „Zijn zoons" in kader van Landjuweel. Maandag 25 september GROTE KERK: 8 u.: Kerkconcert door Kon. Mannenkoor „Caecilia" onder lei ding van Anton de Beer. Solisten: Nelly Groenvelt, sopraan en Hendrik Las- schuit, orgel. CLUBGEBOUW KLEVERLAAN: 7.30 u.: Jeugd en muziek. Dinsdag 26 september GROTE KERK: 8 u.: Orgelbespeling door Piet Kee. Donderdag 28 september GROTE KERK: 3 u.: Orgelbespeling door Albert de Klerk. DIVERSEN: TUINZAAL CONCERTGEBOUW, 7 en 9 uur: Dagelijks 7 en 9 uur: Deense cul turele film: „12.000 jaar geleden". Dinsdag 26 september MINERVA THEATER, 8.15 uur: „Droom wereld achter de horizon", lezing door mr. drs. Th. Regout. (Wereldreizigers serie). KRELAGEHUIS, voordracht met kleuren dia's door de heer Jac. de Bruyn, voor Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Woensdag 27 september STADHUIS HAARLEM, 2 uur: extra raads vergadering. BRINKMAN, 8 uur: Bert Brugman's Ma rionettentheater. crilquli s Museum Historische Stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953 Geopend dag 912.30 13.30—17 uur Zo van 10—17 uur. Woonhuis Jac. van Looy, KI Houtweg 103, het voormalige woonhuis van de schil der-schrijver Jacobus van Looy Ge. opend dag van 10—12.30 en vaD 13.30—17 uur: zo van 1417 uur Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken). Geopend van 10—17 uur. Zo. 13—17 uur. leyler's Museum. Tekeningen Hollandse, Italiaanse Franse School Fossielen, his torische natuurkundige instrumenten mi neralen 31-toons Fokker-orgel Geopend iedere werkdag beh maandag van 1117 uur De eerste zondag van elke maand van 13—17 uur bisschoppelijk Museum Jansstraat 76; Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken Handschriften en kunstnijverheid Geopend van 1017 u Zon.- en feestdagen 13—16 uur Kunstzaal „ln 't goede uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerkplein. Expo sitie van tekeningen uit Griekenland en Turkije van Poppe Damave. Geopend dag., ook zondags, van 10—22 uur. Vishal: Expositie van tekeningen en aqua rellen van Herman Kruyder, (tot 11 okt.) Geopend dagelijks van 1017 uur. Zo van 13—17 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 13: Expositie van werken van J. J. Doeser. Dag. geopend van 9—17 uur en ma.- wo. en vrijdagavond ook van 18—20 uur. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 158 Overveen: Tentoonstelling van schil derijen en reisschetsen van Peter van den Braken. Voor de decoratie zorgt Laura Karpikaivo Tammmen met Finse weefkunst (t/m 30 sept.). Geopend dag. van 1017 uur. Zo. van 1417 uur. Museum „Het Hills van Looy", Kleine Houtweg 103, ingang Kamperlaan: Filate listische Jubileum Tentoonstelling „Op hoop van zegels" i.v.m. 50-jarig bestaan Ned. Fil. Vereniging. Geopend; vr. 14-17 uur en 20-22 uur; za. 10-12 en 14-17 uur; zo. 14-17 uur. dienstoef eningen maatschappelijke deugden worden aangekweekt, die een goede samenleving mogelijk maken, maar vooral omdat de mens in het kerkgebouw de houding, welke hij ten opzichte van God moet innemen, leert en zich aanwent. „Onze taak is groot", aldus de pastoor, „wij moeten al onze krachten geven om deze kerk, die door onze voorvaderen is gesticht, in stand te houden. Niet alleen het gebouw, maar ook de tradities, die hier. in het katho lieke Vogelenzang, leven". De heer E. Berkens sprak namens het eeuwfeest-comité en de parochie. Hij was van mening, dat de 23000 gul den voor de vernieuwing van het or gel en de interieur-schildering van het kerkgebouw welke in anderhalf jaar tijds in de parochie was opgehaald, voor de grote offervaardigheid van de katho lieke Vogelenzanger pleitte. Hij hoopte, dat de parochie nog lang van het ver nieuwde orgel en de interieurschilde ring zou genieten. Namens het jeugdcomité sprak de heer J. Verhoeven. „Al achttien maan den geleden zijn wjj begonnen met een geldinzameling. Wij vonden, dat ook de jeugd een steentje moest bijdragen. Van de ruim drieduizend gulden hebben we enkele mooie, met de hand geknoopte altaarkleden en lopers voor het pries terkoor kunnen kopen. Wij hopen, dat deze kleden en lopers waardige geschen ken zullen zijn". De heer Feyen uit Overveen, voerde namens het college van B. en W. het woord. „Namens de gemeente Bloemen daal wens ik u van harte proficiat. Vo gelenzang heeft een „gouden hart" ge kregen in de harten van de burgemees ter, wethouders en gemeenteraadsle den". De heer Feyen was ervan over tuigd, dat de gemeente het eeuw-feest met de grootste interesse volgt. Nadat alle aanwezigen staande het eerste cou plet van het Wilhelmus hadden gezon gen, bracht het jongenskoor „Looft den Heer, al wat ademt" van Albert de Klerk ten gehore. Hierna speelde de heer Schouten enkele koraalwerken van Johan Sebastiaan Bac'h. Tot slot sprak pastoor Van den Burg een kort dankwoord, waarin hij zei er kentelijk te zijn voor het medeleven van de parochianen; ook sprak hij de hoop uit, dat de vriendschaapsbanden, die door feest-acties gelegd waren, zouden blijven voortbestaan. Met het spelen van de indrukwekkende toccata en fuga in D. minor van Johan Sebastiaan Bach door de heer Schouten werd de herden kingsavond besloten. Vanmiddag was er een grootse bloe menhulde aan Maria, Patrones van de jubilerende kerk, door de gehele school jeugd. Vanavond is er om acht uur een plechtig lof tot opening van het triduum. dat aan de eeuw-feestviering op zondag voorafgaat. iiiiniiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiininMiiiinHiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniiiiiiiiiniiiiiniiiiMiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiin Opneming in des* rubriek ie niet noodzakelijk een bewijs van instemming. In de Haarlemse editie van „Sursum Corda" van 15 september reageert Her man Di vendal op de suggestie van drs. H. van Haaren om één Nederlands mu seum te stichten ter vervanging van de thans bestaande bisschoppelijke musea. De heer Vcm Haaren was tot voor kort conservator van het Haarlemse Bisschop pelijk Museum. Zijn ideeën over het museaal beheer van kerkelijke kunst heeft hij neergelegd in de laatst ver schenen editie van „Kunst en Religie bij die zelfde gelegenheid gaf hij een uitvoerig overzicht van de ontstaansge schiedenis der bisschoppelijke musea. Een en ander hebben wij uitvoerig ge schreven in onze editie van 12 augustus. De heer Di vendal oppert nu in „Sursum Corda" enige vermeldenswaardige ideeën omtrent de plaats van vestiging en de financiering van een centraal kerkelijk museum. Hij schrijft dienaangaande o.m.: „Volgt de grote vraag waar dit ge meenschappelijk museum zou moeten komen. Utrecht, zegt Van Haaren, ligt yoor de hand, maar het plan lijkt onuit voerbaar. De volgens Van Haaren ge- schikste stad is Niimegen. Daar is de katholieke universiteit gevestigd. Daar ligt voor de katholieken het centrum van wetenschapsbeoefening. Dat daar geen museum van beeldende kunsten bestaat alleen een stichting van die naam betekent een gemis voor de academische gemeenschap. St. Radboud- stichting (dus Episcopaat) en gemeente zouden het daar samen kunnen stichten en tot bloei brengen. Het toeval wil dat de Nijmeegse stichting die de Heer Van Haaren bedoelt, de „Stichting Nijmeegs Museum voor Beeldende Kunst", juist dezer dagen ter herdenking van haar tweede lustrum een verslag publiceerde. Daaruit blijkt dat zij in de afgelopen tien jaar in het Waaggebouw te Nijme gen 140 exposities organiseerde, die in totaal 100.000 bezoekers trokken. De 100.000ste bezoeker kreeg een cadeau onder couvert, maar het verdere verslag wijst toch wel uit dat deze vorm van geschenk nog geen symptoom is van grote financiële welstand. Men wil wel weer komen tot een eigen permanent museumgebouw voor de beeldende kunst. Het vorige brandde in 1944 tot de grond af. Maar het ideaal, een nieuw museum te bouwen, leeft alleen nog maar op papier. Drs. van Haaren noemt zijn suggestie om juist in Nijmegen een centraal kerkelijk museum op te richten „mogelijk een academische suggestie" maar het lijkt mij niet onmogelijk, dat niet-academische gedachten aan een Nijmeegs huwelijk van twee plannen in gemeenschap van goederen hem door het hoofd hebben gespeeld. Ik kan het echter mis hebben. Hij sig naleert tenslotte alleen het gemis aan een museum in Nijmegen. Persoonlijk ben ik misschien te veel Amsterdammer om objectief bezwaren te kunnen aan voeren togen een locaal gesproken a-centrale vestiging in Nijmegen. En misschien is het onvoorzichtig een lans te breken voor vestiging in Amsterdam staat het kolossale Maagdenhuis te genover het Begijnhof nog niet altijd leeg? Waar het ook zou komen, uitermate belangrijk blijft tenslotte de vraag naar de financiële mogelijkheden. De sugges tie in de richting van de St. Radboud- stichting lijkt mij op het uitgooien van een visje naar een viswater waarin reeds heel wat dobbers staan. Ik meen echter dat wij nog ergens een aardig kapitaal hebben liggen, waarvan de be stemming zelfs nog lijkt te stroken met besteding aan. laat ik zeggen, het mu seumplan. Dit kapitaal vierde in maart jl. in' stilte zijn eerste bevriezings-lus- trum en moet dus ook een niet onbe langrijke rente hebben afgeworpen. Ik bedoel hier de naar schatting drie of misschien meer ton het juiste cijfer is bij mijn weten nooit gepubliceerd die Katholiek Nederland in maart 1956 heeft bijeengebracht om een monument op te richten tot nagedachtenis van kar dinaal de Jong. Wij hebben toen, na een grootse, maar overigens niet al te con crete persconferentie, samen met de hele katholieke pers ook in ons blad, van harte opgewekt tot ruime bijdra gen. En eerlijk gezegd heeft ons, verge leken bij de voortvarendheid waarmede de monument-commissie de algemene gedachte lanceerde, het nu reeds ruim vijf jaar lange uitblijven van enige uit werking meermalen bezorgd gemaakt. Mochten de moeilijkheden bestaan in het vinden van een uitvoerbaar plan. dan ligt er hier misschien een. Hoe kar dinaal de Jong over kerkelijke musea dacht weten wij weet ik althans niet precies. Maar in ieder geval klopt de ruime Kerk-cultuur-kunst-en-devotie-histori- sche opzet van Kardinaal de Jongs' monumentale ..Kerkgeschiedenis" eigen lijk wonder-wel met de opzet die Van Haaren geeft als ideaal voor een kerke lijk museum. Ik geef de min of meer spontaan opgekomen gedachte natuur lijk graag en onmiddellijk voor een be tere. maar een nationaal kerkelijk mu seum lijkt mij enerzijds een alleszins waardig monument juist voor kardinaal de Jong en het lijkt mij bovendien een bestemming van de te zijner gedachte nis bijeengebrachte gelden die veler in stemming zal hebben. HAARLEM, 22 sept. Gistermiddag veroordeelde de Haarlemse Rechtbank een 42-jarige autohandelaar uit Bever wijk tot een gevangenisstraf van een maand en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid met aftrek van de tijd dat het rijbewijs reeds is ingetrokken. De man heeft in de nacht van 20 op 21 juni met zijn auto op de Spoorsingel bi) de Viaductweg in Beverwijk een ver» keerszuil omver gereden. Hij had na negen uur 's avonds zes flesjes bier ge dronken en het had hem, zoals hij twee weken geleden verklaarde, geen kwaad gedaan. Uit de getuigenverklaringen was vast komen te staan, dat de auto handelaar onder invloed was geweest. Een 31-jarige chauffeur uit Velsen werd veroordeeld tot een boete van tweehonderdvijftig gulden subsidiair dertig dagen en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid met aftrek. De Velsenaar had op 1 juli van dit jaar on der invloed gereden en met het te ruim nemen van een bocht naar rechts een vrouw aangereden. De chauffeur had volgens getuigenverklaringen meer dan zeventig kilometer per uur gereden. De zaak van een 23-jarige weegwerk* tuigkundige uit Haarlem, die op 18 juni onder invloed met zijn auto in de Begjj- nenstraat te Beverwijk zou hebben ge reden. wordt nog nader door de rechter commissaris onderzocht. De officier van justitie, mr. J. van de Oever, heeft één maand gevangenisstraf en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar geëist. (Advertentie) EDO uit tegen Tubantia: Amama; Van der Oord en Berends; Leonard, Van Smidsen en Koster; Niemeijer, Pe ters, Spiers, Koek en Breeuwer. Haarlem (thuis tegen Sittardia): Van 't Kruijs; Maas en Sybrandi; Boom, Berendregt en Duijster; Vreeken, Goed hard, Doornbos, Veen en Jaski. Stormvogels (uit tegen BW): het elf tal van Stormvogels wordt pas op zon dagmorgen samengesteld. VSV (thuis tegen SHS)Vader; Im mers en Pieterse; Bederveld. Kort en Brom; Dikstaal, Belfroid, Frenhorst, Van Dolder en Jager. RCH (uit tegen Roda Sport)Van der Schilden; De Vries en Honout; Lief hebber, Spaan en Kruijer; Koning. Pep- wo, Bekkers, Dors en Van Egmond. HFC (thuis tegen O WO)Van der Meulen; Hoeke en Wijkhuizen: E. Thole, Molenaar en P. Thole; Geerling. Bouw man, Jansen, Honnef en Koenders. HBC (thuis tegen JSV)Warmerdam, Langeveld en Van Bergen: Drayer, Kors en Van Bruggen; De Reus, Joh. Duindam, Duivenvoorden, Halderman en J. H. Duindam. Ripperda (thuis tegen VVB)Gerrit sen; Blansert en Bouman; Van Kam pen, Dreyer. en Kuyer; N. N., Hout kamp, Burghout, Menjox en Peters. TYBB (uit tegen Baam): Bakker; Rietvink en Van Honschoten; Van der Klugt, Veldhuizen en Pebesma; Jansen, Blom, Valent, Kroonsberg en Meijer. Vèlsen (thuis tegen Vitesse): Duijn; Van der Pieterman en Schoorl; Span jaard. Hijnen en Van Schagen; Böhm, Hoogzaad, Graman, Bol en Wittebrood. WB (uit tegen Ripperda)Van den Boogaard; Van der Velde en Altena; Van Vuuren, Both en Kersbergen; A. Luitjens. Hoogendijk, Kooimans. R. Luit jes en Stet. Zandvoortmeeuwen (thuis tegen Wa tergraafsmeer): Ter Wolbeek; Stobbe laar en Water: Bruynzeel, Kerkman en Schilpzand; Plaizier, Oosterbaan, Ko per, Visser en Keesman. Onze Gezellen thuis tegen Bloemen daal): Hulle; R. van der Putten en Ja cob; Van der Velde, Wagemaker en Bourgonje; Overtoom, A. van der Put ten, Venneker, Harmes en Mathot. Renova (uit tegen ETO): Flipsen; Dingerdis en Grijmans; Ravestein, De Graaf en G. Smit; Van der Zalm, de Vink, Toenbreker, Van der Veldt en A. Smit. AMSTERDAM, 21 sept. De resul taten van de Amsterdamsehe Rijtuig- Maatschappij (A.R.M.) zijn in de eerste acht maanden van 1961 ongeveer gelijk geweest aan die behaald in dezelfde periode van 1960. De directto is tevre den over hetgeen in de verstreken pe riode van het lopende jaar bereikt is. Aldus een mededeling in de vandaag gehouden buitengewone vergadering, die met algemene stemmen haar goedkeu ring hechtte aan een statutenwijziging, waarbij de nominale waarde van de aandelen (thans 500 en 125) gewij zigd wordt in 100. Tien aandelen van 100 kunnen omgewisseld worden tegen een verzamelaandeel van 1.000 en omgekeerd. Per aandeel van 100 zal 1 stem kunnen worden uitgebracht tegen eerst 1 stem per ƒ500 of minder aan- aandelen. (Advertenttz) furniture 0*Ut

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 15