TIEN voor cent meer soldij dienstplichtigen Bij reservering ook nog premie van 150 procent Mongi Slim de revolutionair mi 1 1 Hoofdpijn bracht Gerrit de stotteraar weer voor rechter Na een straf van vijf jaar opnieuw vier jaar geëist Geruisloze alarmering in tien gebouwen VERVOERSAPPARAAT moet op goed peil blijven PILAREN VOOR METROSTATION I PAUL VLAANDEREN Diefstal en öros 7 1 1 3 1 Verdamper explodeert Rechtstreekse controle mogelijk zonder dat inbreker het merkt Mgr. Mutsaerts Belang van gehele bedrijfsleven Interne en externe factoren onder de loep tijdens jaarvergadering Kon. Olie weer f2.25 interim VOOR AANSCHAF BURGERKLEDING TAS MET GESTOLEN CQEDEREN IN BAGAGEDEPOT CS AANBESTEDING N.T.S.-STUDIO'S zwembond af VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 PAGINA 2 Arrestatie i.v.m. schilderijendiefstal Bezoek aan Nederlands ere veld bij Parijs Dodelijke aanrijding door kermiswagen Ook een ernstig gewonde Kon. Elisabeth naar MOSKOU vertrokken Man dronk zich dood KELNER AANGEHOUDEN 4 Novum voor de Amsterdamse politie Reeds jaren in Haarlem aanmerkelijk heter KLM gaat in op verzoek Lagere tarieven voor ouders van emigranten De Metrowerken in Rotterdam beginnen zichtbaar te vorderen. In de bouwput bij de Leuvehaven staan reeds de eerste pilaren, die straks het dak van het ondergrondse Metrostation zullen dragen, op hun plaats. „Houdt verkiezingen op zaterdag' „Vrij-af van stemmers ten koste van produktie Eis van twee jaar wegens wurgpoging Australische coach slaat voorstel van (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 sept. De soldij voor dienstplichtigen zal met tien cent per dag worden verhoogd. Minister Visser hoopt door een bijzondere premierege ling te bereiken, dat dit dubbeltje extra door de dienstplichtigen wordt gespaard om tegen het einde van de diensttijd nienwe burgerkleding te kunnen aan schaffen. De bewindsman wil hiermee tegemoet komen aan de wens van de Kamer, die vorig jaar een motie van de heer van Vliet (KVP) aanvaardde, waarin werd gevraagd om een uitkering ter tegemoetkoming in kosten van aanschaf van burgerkleding. De dienstplichtigen kunnen het dub beltje extra per dag gewoon uitgeven, maar zij kunnen het ook laten reserve ren tot de beëindiging der eerste oefe ning. Het gereserveerde bedrag zal dan met 150% premie worden verhoogd. Bij een diensttijd van 18 maanden krijgt de dienstplichtige aldus 135,in handen. Bij een diensttijd van 21 maanden is dat 158,en na 24 maanden 180.De sol dijverhoging gaat in op 1 januari. De premieregeling geldt echter alleen voor dienstplichtigen, die na deze datum on der de wapenen komen. De minister is in de toelichting op zijn begroting iets minder pessimistisch over het personeelsprobleem. De aanmeldin gen voor beroepsofficier bij de marine de land- en de luchtmacht, en in de categorieën onder-officieren, korporaals en soldaten vertonen een stijgende lijn. Hoewel het aantal jonge, ongehuwde beroepsonderofficieren, dat een HBS- opleiding volgt om tot de KMA te kun nen worden toegelaten, nog gering is, verwacht de minister veel van deze re geling. Bij de bestudering van de positie van hr middenkader in land- en luchtmacht zal speciale aandacht worden geschon- NEW YORK, 21 sept (Reuter) De Tunesiër Mongi Slim, die voorzitter is geworden van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties, als op volger van de Ier Boland, trok in de V.N. het eerst de aandacht, toen hij lid werd van de commissie van vijf man die het Sovjet-optreden in Honga rije tijdens de opstand van 1956 scherp veroordeelde. De Russen hebben hem eens hun „ergste vijand" in de Afri kaans-Aziatische groep van de V.N. genoemd, maar tijdens de debatten in de Veiligheidsraad en de speciale zit ting van de Algemene Vergadering over de crisis rondom Bizerta luisterden de Sovjet-diplomaten met grote aandacht naar de Tunesiër, die de Sovjet-Unie meermalen heeft tegenwerkt. Slim is klein van stuk. Tijdens zijn stormachtige carrière als revolutionair hij heeft meermalen in Franse ge vangenissen gezeten toonde hij veel ir ld. Als een van Tunesië's voor naamste woordvoerders gaf hij zelden blijk van emoties. Zijn vrienden zeggen dat zijn gevoelens kunnen worden afge meten naar zijn dagelijks gebruik van zwarte koffie. Tijdens de risis om Bi zerta dronk hij dertig koppen per dag. Hij heeft overal zijn koffiemachine bij zich. Mongi Slim is vrijgezel. Dit komt, zegt hij zelf, omdat ik nooit tijd heb gehad een vrouw te zoeken, want ik had het te druk met de beharti ging van de belangen van mijn land. Slim was zeer bevriend met Hammar- skjöld. die hij in het Afrikaans-Azia tische groep tegen aanvallen placht te verdedigen. Hij is verder de grootste vertrouweling van president Bourguiba. Vrienden zeggen dat hij slechts over één ding van mening verschillen: wie het best de koeskoes kan maken, Noord-Afrika's traditionele gerecht. LOS ANGELES. 21 sept. (UPI) Te Los Angeles is woensdag een makelaar in onroerende goederen door de politie gearresteerd in verband met de diefstal van vier moderne schilderijen uit de woning van de industrieel David E. Bright. De 39-jarige Edward Henry Ashdown ontkende iets te maken te hebben met de diefstal die op 10 september werd ge pleegd en waarbij vier schilderijen ter waarde van ongeveer 250.000 dollar wer den gestolen waaronder twee doeken van Picasso. Volgens de politie is Asdown aange houden omdat zijn vingerafdrukken ge vonden waren op de plaats van het mis drijf. In 1958 is Ashdown reeds veroor deeld wegens fraude. De vermiste doeken zijn intussen nog niet gevonden. PARIJS. 21 sept. Vanmorgen heeft een gezelschap van veertig nabestaanden van gesneuvelde Nederlandse militairen een bezoek gebracht aan het Neder landse ereveld te Orry-la-Ville bij Pa rijs. Tijdens een korte sobere plechtigheid op het ereveld zijn zij toegesproken door de eerste ambassade secretaris van de Nederlandse ambassade te Parijs, jhr. mr. M. Vegelin van Claerbergen. Aan de opzichter, die het dagelijks on derhoud van het ereveld behartigd, heeft jhr. Vegelin namens de Oorlogsgraven stichting als dank voor zijn toegewijde arbeid een gratificatie overhandigd. VENRAY, 21 sept. Vanmorgen omstreeks acht uur heeft zich op de provinciale weg Venraij-Horst een ver keersongeval voorgedaan, dat aan de 64-jarige heer De Jong uit Horst het leven heeft gekost. Door tot nu toe on bekende oorzaak werden de heer De Jong, directeur van een wegenbouwon derneming, en de 27-jarige voorwerker van deze maatschappij, de heer Van Abel uit Vierlingsbeek door een kermis wagen aangereden. De heer De Jong was vrijwel op slag dood: de heer Abel moest met ernstige kwetsuren worden overgebracht naar het ziekenhuis te Venraij. ken aan de reserve-officieren met lang verband. Het aantal kort-verband vrijwilligers en vrijwillig nadienende dienstplichtigen komt enigermate tegemoet aan het be staande tekort, doch staat vooralsnog in geen verhouding tot de aantalL.i, die nodig zouden zijn om aan een verkorting van de diensttijd te kunnen denken. De werving wordt voortgezet. De minister vertrouwt erop, dat ook in 1962 weer ongeveer 2.000 nieuwbouw woningen voor militairen zullen kunnen worden verkregen. SCHIPHOL, 21 sept. De kleine 86- jarige, nogi altijd vitale koningin Eli sabeth van België, grootmoeder van ko ning Boudewijn, is vanmiddag met haar dochter Marie José en een klein select gezelschap in een Russisch vliegtuig naar Moskou vertrokken. Nadat de hoge gas ten de reis per auto van Belgic naar Ne derland hadden gemaakt, stapten zij vanmiddag kort na twaalf uur in het tupolev-lijntoestel van de Sovjet-Rus sische luchtvaartmaatschappij Aeroflot. Na een oponthoud van circa twee dagen in Moskou zal het gezelschap, dat uit acht personen bestaat, van Moskou naar Peking doorvliegen. Koningin Elisabeth praat liever niet over haar leeftijd," zei de Belgische ba ron Allard. die de grijze koningin op haar reis begeleidt. Ze prefereert het, wanneer het als volgt wordt uitgedrukt: ze blijft altijd 20 jaar. mogelijk drie vier maal." Haar dochter Marie José is de echt genote van ex-koning Umberto van Italië. De laatste woont al jaren in Por tugal. Zij zelf houdt thans verblijf bij haar moeder, die in kasteel Stuyven- berg te Laeken dichtbij haar kleinzoon Boudewijn woont. Veel andere details, dan dat koningin Elisabeth door de vrou wenbeweging van de Chinese volksrepu bliek tot 'n bezoek aan Peking is uitgeno digd en dat dit haar eerste bezoek aan China is, zijn over deze reis niet bekend gemaakt. Aangenomen wordt, dat zij zo wel in Moskou als in Peking van haar bekende culturele belangstelling blijk zal geven. ROTTERDAM, 21 sept. De politie alhier heeft na overleg met de justitie, een 53-jarige kelner aangehouden. Deze kelner werkt in een café in het ooste lijk deel van Rotterdam, waar de vorige week zaterdag een 23-jarige Utrechtse chauffeur een weddenschap afsloot dat hil in een half uur tijds 15 glaze cognac zou kunnen leegdrinken. Na het veertiei.de glas werd de jonge man onwel en kort daarna overleed hij aan een acute alcoholvergiftiging. De kelner, die de glazen cognac verkocht, is thans aangehouden omdat hij de drank bracht terwijl hij wist dat de Utrechtenaar reeds duidelijk dronken was, hetgee; kelners en caféhouders verboden is. Zaterdag zal de kelner voor de officier van justitie worden geleid. Een beeld van de ravage na de expiosie. ROTTERDAM, 21 sept. Met een zware knal is gistermiddag bjj de n.v. fabriek van chemische produkten „Von delingenplaat" een verdamper van een koelmachine uit elkaar gesprongen. Wolken ammoniak verspreidden zich over het terrein, maar werden door een sterke noordenwind snel verspreid. Drie arbeiders, die met twee collega's in het gebouw aanwezig waren, werden licht gewond. Zij hebben vandaag allen het werk hervat. De oorzaak van het ongeluk, dat een schade van minstens 50.000 gld. veroor zaakte, is onbekend. De verdamper, die op een gebouwtje in de buitenlucht gemonteerd was, was niet in gebruik. De mantel van het apparaat sprong uit elkaar, vernielde de muur van een aangebouwde hogere hal en sloeg door het dak van het kleine gebouwtje naar beneden. Daar werd een compressor vernield. Een stalen deur, losse stukken metaal en pijpleiding werden tot meer dan zestig meter ver weggeslingerd bui ten het fabrieksterrein De koelinstallatie is van een type, dat reeds vele jaren bij diverse bedrij ven in gebruik is. Deze machine was pas een jaar oud. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 21 sept. Voor de hoofdstedelijke rechtbank verscheen vanmorgen een bekende figuur: de 41- jarige chauffeur Gerrit B., beter be kend onder zijn zoals de verdediger het uitdrukte fatale bijnaam „Ger rit de Stotteraar". B. had na zijn voor waardelijke vrijlating via de reclasse ring werk gevonden bij een houthandel in Tilburg, maar spoedig daarna was hij weer ir, zijn oude fout vervallen. Voor vier diefstallen in de hoofdstad (ter zitting bekende hij zes a zeven maal een inbraak te hebben gepleegd) moest hij zich nu verantwoorden. De officier van justitie eiste vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Op 5 oktober zal de zoveelste veroordeling van „Gerrit de Stotteraar' een feit worden. Nadat de verdediger verzocht had de zaak achter gesloten deuren te behan delen omdat zijn cliënt door de aanwe zigheid van het publiek niet „vrijuit kon praten" (welk verzoek werd afge wezen) nam de president, mr. J. Heinz, de ten laste gelegde diefstallen met de verdachte door. Gerrit B. bekende alles vlot. Hij gaf onomwonden toe sieraden, horloges, een camera en een geldbe drag te hebben weggenomen uit wo ningen aan de Sloterkade, Bilderdijk- straat en Willem de Zwijgerlaan. Hij bediende zich van een valse sleutel of wachtte net zolang totdat hij wist dat de bewoners niet thuis waren. De sie raden, die hij niet kon gebruiken, wierp hij in het water. Zijn werkmethode: AMSTERDAM, 22 sept De .Am sterdamse politie gaat een voor ons land nieuw waarschuwingssysteem in de praktijk brengen, de zg. „stille alarmering". Dit op het ruststroom- principe met behulp van transistors ge baseerde beveiligingssysteem, dat via normale telefoonlijnen werkt, en in een minder geperfectioneerde vorm reeds lang in het buitenland wordt toegepast, zal in voorlopig tien belangrijke Am sterdamse gebouwen worden geïnstal leerd. Het grootste voordeel er van is dat de inbreker van de alarmering niets merkt. Zulks in tegenstelling tot de nog al lawaai verspreidende alarmeringssys temen, die in verschillende kantoren, frote gebouwen en winkels zijn aange- racht, en die niet alleen de buurt, maar ook de inbreker alarmeren, waar door de door omwonenden gewaar schuwde politie meestal achter het net vist. Het nieuwe alarmeringssysteem dat in deze vorm, met gebruikmaking van transistors in plaats van de reeds lang bekende elektronische methode, wat Europa betreft alleen wordt toegepast door de politie in Helsinki, zal de po litie in staat stellen rechtstreeks een volledige controle uit te oefenen en ef fectieve acties voor te bereiden zonder dat een inbreker er iets van merkt. Als op het paneel van het „stille alarmeringssysteem'' in de meldings kamer op het hoofdbureau van politie een lamp gaaf branden worden on middellijk politiemannen naar het ge bouw gedirigeerd. Op het paneel staan alleen codenummers. Zodra de lamp brandt, wordt niet alleen het codenummer „vertaald" maar ook de map met de belangrijkste bijzon derheden over het betreffende ge bouw (grootte, indeling, sleuteladres e.d.) voor de dag gehaald. Aan de hand van deze gegevens wordt met een een operationeel plan uitgewerkt, waardoor de politie in staat is de niets vermoedende inbreker met meer kans op succes dan voorheen op heterdaad te betrappen. v Op het paneel in de centrale mel dingskamer kan direct worden afgele zen of er sprake is van echt alarm, een technische storing of een kabel- breuk. Een belangrijk voordeel van het nieuwe waarschuwingssysteem is voorts, dat de inbrekers het systeem niet kunnen uitschakelen door het ge bouw stroomloos te maken. Deze apparatuur zal volgende maand reeds in vier gebouwen in werking worden gesteld. Hoewel de technische capaciteit van dit alarme ringssysteem onbeperkt is, blijft de proefneming voorlopig tot tien be langrijke gebouwen beperkt. Aan de hand van de ervaringen zal men be sluiten of het systeem voor alle be- 'angrijke gebouwen en terreinen in Amsterdam zal worden toegepast. Op een telefoonlijn kunnen meerde re gebouwen in een blok worden aan gesloten op de centrale meldingska- ner in het hoofdbureau van politie. In het buitenland heeft men met dit systeem, zeer gunstige ervaringen jpgedaan. De politie in Keulen, con troleert reeds 1200 aansluitingen. In verband met de technische ontwikke lingen heeft men bij de Amsterdam se politie met de invoering van deze nieuwe controlemethode gewacht. Gevolg daarvan is, dat men thans van het transistorsysteem kan gaan profiteren. In Haarlem bestaat het systeem om geluidloos alarm te maken reeds enige jaren. Op dat systeem zijn verschillen de gemeentelijke instellingen aangeslo ten. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar het Frans Halsmuseum in het sys- -eem op te nemen, hetgeen een bijzon dere beveiliging betekent in verband met de volgend jaar te houden inter nationale Frans Hals-tentoonstelling. DEN BOSCH, 22 sept. (K.N.P.) De toestand van mgr. W. P. A. M. Mut saerts, emeritus-bisschop van Den Bosch, die vorige week door zijn opvolger, mgr. Bekkers, van het sacrament der zieken werd voorzien, is aanmerkelijk verbe terd. Hij verblijft echter nog in het ziekenhuis van de broeders van St. Joannes de Deo. LEIDEN, 22 sept. Aan de rijksuni versiteit alhier is gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde op een proef schrift getiteld: „Het microscopische aspect der perifere longlymfvaten bij veranderingen in de kleine bloedsom loop", de heer C. P. W. van Waasber- gen. arts voor anaesthesie. geboren te Oudshoorn in 1905 en thans wonend te Noordwijk. Promotor was prof. dr. J. Dankmeijer. UTRECHT, 21 sept. De arbeids tijdverkorting laat zichzelf niet altijd zo gemakkelijk door produktiviteitsverbe- tering „verdienen" als wel eens is ge dacht. En stellig bij de vervoerbedrij ven niet. Dat is "'nmiddels wel duidelijk geworden. Dit constateerde de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen, tijdens de gisteren in Zeist gehouden jaarverga dering. Voorzitter mr. D. van Setten, directeur van de N.V. Brabantsche Buurtspoorwegen en autodiensten BBA in Breda, wees er voorts op, dat bij de vervoerbedrijven voor het dienstdoen op zaterdagen extra-beloningen zullen moe. ten worden vastgesteld, analoog aan die voor de zondagen. Van deze kosten kan in feite niet anders worden gesteld, dan dat zij voortkomen uit factoren van externe aard. Het behoeft geen betoog, zo zei de heer Van Setten, dat de uitbreiding van de onregelmatige uren de perso neelsvoorziening nog zorgelijker heeft gemaakt dan deze reeds was, zodat het de dienstverlenende sectoren steeds meer moeite kost om de kwaliteit van hun produkt op peil te houden. Vooral in dit licht moeten de ver schillende merit-rating-stelsels wor den gezien, welke in overleg met de vakorganisaties bij tal van bedrijven dit jaar werden ingevoerd. Het is een gelukkige omstandigheid dat in 1961 bjj vele bedrijven de ver voerscijfers een verheugende stijging vertoonden. Dit maakt het voor deze bedrijven immers mogelijk de kosten, voortvloeiende uit arbeidstijdverkorting en merit-rating, op te vangen zonder het finaniciële evenwicht te verstoren. Dit geldt echter beslist niet voor alle be drijven en nog minder valt thans te zeggen in hoeverre dit op zal gaan ter. aanzien va. de in 1962 te verwach ten nienwe kostenverhogingen. Een dringende eis. aldus de heer Van Setten voorts, is en blijft dat een geleidelijke aanpassing van de vervoerstarieven in de naaste toe komst mogelijk wordt gemaakt, wil men aan de dienstverlening van het openbare vervoer op een redelijk peil handhaven. Men meent in dit ver band dat de vervoersondernemingen van de overheid bepaald enige tege moetkomingen mogen verwachten. Binnen het kader van een stabiel gemiddeld prijsniveau moeten toch ver schillende verschuivingen mogelijk zijn. Het gehele bedrijfsleven is bij eej* goed functionerend vervoersapparaat gebaat. Ir. Van Dam van Isselt wees op de toe nemende overgang van openbaar ver voer naar privévervoer en als gevolg daarvan toenemende verkeerscongesties, waardoor de gemiddelde rijsnelheid daalt en de kosten stijgen, e dienst onregelma tiger wordt en het openbare vervoer tenslotte hierdoor weer minder aantrek kelijk w- rdt. De behoefte aan een oplossing wordt steeds groter omdat de gesignaleerde tendenzen als stijgende kosten, afne mende verkeerscongesties, waardoor de toenemende motorisering elkaar onder ling versterken. Het zou van een ge vaarlijk defaitisme getuigen, aldus Ir Van Dam van Isselt, indien men er van uit zou gaan, dat maatregelen ee.rt genomen zouden kunnen worden op het moment, dat het geheel is vastgelopen. Op dat moment is het beslist te laat, omdat het openbare vervoer dan nim mer heeft kunnen tonen, wat het wél zou hebben kunnen presteren, indien het ook niet zelf mee verstikt was en daardoor volkomen onaantrekkelijk is geworden. aanbellen wachten of er iemand thuis is zo niet, naar binnen had hij ook nu weer veelvuldig toegepast. Gerrit B., die in 1957 was veroor deeld tot vijf jaar voor soortgelijke mis drijven was nog maar kort in voorwaar delijke vrijheid gesteld. Op aanraden van de reclassering vermeed hij zoveel mogelijk Amsterdam. Slechts in de weekenden liet zijn werkgever (die bui tengewoon tevreden was over zijn werk lust, vakmanschap en zijn attent en cor rect optreden.) hem met verlof naar de hoofdstad vertrekken. Daar is hij echter wederom op het inbrekerspad gekomen. Zijn tas vol gestolen sieraden, horloges en andere waardevolle voorwerpen, stalde hij in het bagagedepot in het Centraal Station. B meende dat de hoofdpijn, die hem al een tijdlang kwelt, waarschijnlijk ten gevolge van een voorhoofdsholte - ont steking, hem gebracht had tot de mari huana en daardoor tot de misdaad. „Ik moest uiteraard geld hebben om dit kwalijk verdovingsmiddel te kunnen ko pen", verklaarde de lange bleke man DEN HAAG, 21 sept. Op verzoek van de Nederlandse regiering hoopt de K.L.M. met ingang van 15 oktober op haar routes naar New-York en Mon treal aan wettige ouders van emigran ten, die voor hun emigratie in Nederland woonachtig zijn geweest, een korting van 30% te verlenen op het normale eco- nomy-klasse tarief. Deze faciliteit kan ook worden ver leend aan degenen, die voogd zijn of geweest zijn over dergelijke emigranten. Rechtspersonen komen niet in aanmer king en evenmin stief- of pleegouders. Tenminste een van de ouders dient op het tijdstip van de aanvrage van de reis minimaal 49 jaar oud te zijn. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM. 21 sept. De uitslag van de onderhandse aanbesteding van de bouwprojecten van de NTS, in het ka der van het Hilversumse uitbreidings plan „Omroepkwartier" (bouw van stu dio's en andere ruimten) vermeldt als de drie laagste ingeschrevenen: 1. de firma J. Sikkinr te Hilversum voor f 3.334.000; 2. de firma Gebr. Lakeman te Bussum voor f 3.654.680; 3. de firma Te Pas en Gebben te Naarden voor f 3.689.000. vanmorgen. Zijn werkgever zei even la ter dat hp bijzonder geschokt was toen hp hoorde dat het met Gerrit weer mis was gegaan. „In ieder geval mag hp na het uitzitten van zijn straf weer bp rnu terugkomen", waren de hoopgevende slotwoorden van de houthandelaar. De officier'van justitie trok het argu ment „hoofdpijn-marihuana" sterk m twijfel en eiste een gevagenisstraf van- vier jaar met aftrek. De raadsman van B„ mr. Th. Weyland verzocht de reC"lT bank zijn cliënt nogmaals een- kans te geven. Op voorstel van de president werd Gerrit's laatste woord achter ge sloten deuren gesproken DEN HAAG, 21 sept. Zoals bekend zullen woensdag 28 maart 1962 de ver kiezingen voor de provinciale staten worden gehouden en woensdag 30 m01 de verkiezingen voor de gemeentera den. In een brief aan het verbond voor d® groothandel in Den Haag heeft de ai- gemene vereniging „Inlands hout" ij! Amsterdam verzocht te bepleiten, "O voorkeur op een zaterdag worden g®J houden. De vereniging motiveert dez® wens met er op te wijzen, dat het wefcj telpk verplicht vrijaf geven van PerST neel grote kosten met zich brengt ®J ten koste gaat van de produktie. B®; schoolverzuim van de jeugd wordt w zaterdag niet groter geacht dan w woensdag. ROTTERDAM, 21 sept. De officie' van justitie alhier eiste vanmorgen tw®® jaar gevangenisstraf tegen een 35-jarig® betonwerker omdat deze getracht be®»* zijn vrouw door wurging van het lev®8 te beroven. „Wat mag hij blij zijn, dat het nog.2® is afgelopen," riep de officier uit. T*®" was namelijk inderdaad bij een poging febleven, maar de vrouw was toch to* et randje van de dood gebracht. „Hf* was niet zo bedoeld", verweerde zich d® man. Zijn verdediger, mr. J. Leopold' legde uit, dat de verdachte door ZO8 kraktereigensehappen voor de vrouj* niet acceptabel was, hoewel hij wel zp» best had gedadn de goede verstand houding te 'bewaren. Toen zij op een gegeven ogenblik over een scheiding begon te praten, was hij buiten zinnen geraakt en had hij haar aangevallen. Uitspraak over veertien dagen. SYDNEY, 21 sept. De Australische zwem-coach Forbes Carlisle zal niet in gaan op het aanbod van de Koninklijk® Nederlandse Zwembond om tegen een jaarsalaris van 3125 pond sterling (onge veer 31.500 gulden) de functie van top' trainer van de Nederlandse zwemster® en zwemmers op zich te nemen. Be halve dit salaris zou Carlisle de be schikking krijgen over een auto efl tevens zoude: alle verdere kosten van transport en levensonderhoud voof rekening yan de zwembond zijn. Carlisle verklaarde donderdag, dat hij door het aanbod was overdonderd, maar dat hij er niets voor voelde om Australi® voor een lange periode te verlaten. Carlisle is overigens niet de enig® trainer in Australië, die door de K.N.Z.B. is benaderd. Don Talbot, de trainer van het duo Jon en Ilsa Kon- rads, heeft ei?n gelijkluidend voorstel uit Utrecht ontvangen. „Ik ben er zeker van dat men i» Nederland precies weet wat men wil en dat het beslist gaat om een full-time joh tot tenminste na de Olympische Spelen van Tokio in 1964. Het zal daarom wel geen nut hebben een tussenvoorstel te doen. Ik zou er namelijk over willen denken, wanneer het ging om een periode van een half jaar,' zo ver klaarde Carlisle nog. Intussen heeft de heer S. Bolman, d® secretaris van de zwembond, verklaard, dat de kans bestaat op overeenstemming met Carlisle over een tussenvoorstel. Dit voorstel houdt in, dat de Austral1* sche coach in het voorjaar van 1962 naar Nederland komt voor een oriënte rend bezoek, dat ook door de K.N.Z.B* als proeftiic zou worden opgevat. Zpn beide partijen elkaar na afloop van dez® proeftijd bevallen, dan zou men op nieuw over een verband op lang® termijn kunnen gaan praten. ROTTERDAM. 21 september D® Koninklijke Petroleum Maatschappij za' over 1961 een onveranderd interimdivi dend van f 2,25 per aandeel van f 20 no minaal uitkeren. De uitkering vind" plaats over een door de bonusuitkering van vorig jaar met 10% verhoogd kapi taal. INDONESIË Gouverneur Soemar- no heeft een massale campagne tegen het analfabetisme in Djakarta bevolen- Hjj beval dat het half miljoen analfabe ten van de hoofdstad zich op special® scholen moet laten inschrijven. De leuze is dat eind 1962 het analfabetisme tot het verleden moet behoren. (UPI). LUISTER, BESTE MAN-|^ VERTEL ME ALLES, AN DERS VOLST ARRESTATIE WEGENS HELING; WAAR KOMEN DEZE ARTIKELEN VANDAAN? HIJ KOMT ELKE DONDERDAG MET EEN VRACHTAUTO VOL... IK KEN ZIJN NAAM NIET... ALS DIE KNAAP DONDERDAG WEER KOMT, GA DAN GEWOON UW GANG. BEGREPEN? EN VER EN OOK MAAR NOOIT GEVRAAGD OF WAT, NIET

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2