Twee Duitslanden (g)een realiteit Geen wijziging van Y.S. inzake Gezaghebbende verklaring zou zeer onjuist zijn standpunt Duitsland VELPON Roeping Reclasseringsinstellingen bewijzen grote diensten KONINKLIJK BEZOEK AAN MECHELEN DE TROEFKLEUR (2) Voorzitter Heide- mij. onderscheiden Hoe komt deze Catalina in Zaandam Hofstadbloem" Belangen van samenleving en delinquent lopen parallel Eerherstel voor oudste carillon Drommedaris" NV SLAVENBURG'S BANK kOSRAM Brazilië blijft neutraal m Volgende week: actie voor de reclassering RESA-HILVERSUM Kritiek op landbouw hogeschool Interp arlement air e in Brussel tegen kernproeven Tenzij.... Gedenksteen voor Belgische piloot, NIET neutralistisch ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 PAGINA 7 NEW YORK, 23 sept. (U.P.I., Rtr.) Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft gisteravond een door Dean Rusk goedgekeurde verklaring uitgegeven, waarin berichten als zou het Amerikaanse standpunt inzake Duitsland een wijziging hebben ondergaan „uitermate onjuist" worden genoemd. De verklaring is een gevolg van het feit, dat enkele verslaggevers het Amerikaanse ministerie erop op merkzaam hadden gemaakt dat uit Berlijn was gemeld dat de Amerikaanse politiek een wijzi ging had ondergaan en dat de autoriteiten van genoemde mo gendheid hun Westduitse collega's er op voorbereidden dat zij moge lijk direct met de regering van de D.D.R. te doen zouden krijgen. Iets lijmen? van Ceta-Bever ÊBm IHexSZT II z lampen ®s Lands Kroniek 55 De inhoud van de verklaring, die door een regeringswoordvoerder werd be- Advertentie) Wilt Gij Onderwijzer worden? Er is momenteel een groot gebrek aan Onderwijzers. Wij raden U aan zo spoedig mogelijk een prospectus aan te vragen bij: (Bekende Schriftelijke Cursus) - Tel. 45432 Onderwljzersakte(Eerste en 2e Leerkring) Tolk-Vertaler (Fr., D. en Engels) Hoofd correspondent en V.T.H.-diploma, H.B.S^ Gymnasium en MULO A en B. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 23 sept. Op de ver gadering van de Nederlandse Heide maatschappij is gisteren aan ir. H. J. A. Hendrikx, de afgetreden president directeur, de onderscheiding van ridder in de Orde var de Nederlandse Leeuw uitgereikt alsmede de zilveren medail le van de Ned. Heidemij. Als nieuwe president-commissaris is geïnstalleerd ir. C. Staf; tot nieuwe commissarissen zijn benoemd ir. C. S. Knotterus en ir. J. B. M. G. ridder de Van der Schueren, commissaris der koningin in Overijssel. Ir. Hendrikx herinnerde in zijn ope ningsrede eraan dat tien jaar geleden 75 procent van de taak der Heidemij was gericht op werkverschaffing; nu is het aantal tewerkgestelde arbeiders een onbelangrijk percentage. Het werk werd tot 1955 door de Heidemij zelf uit gevoerd maar thans voomamenlijk door aannemers. Bij de ongeveer gelijkgeble- ven personeelssterkte steeg het plannen- makende apparaat in tier, jaar van 4 tot 23 pet van het personeel, het aantal aca demici is verzesvoudigd (van hen werkt de helft ten behoeve van het buitenland) maar het met de uitvoering belaste personeel daalde met 10 pet. Hoewel op het gebied -an de mechanisatie opmer kelijke resultaten zijn bereikt het werk voor de machines iii de niet-gesub- sidieerde sector steeg met 50 pet i mechanisatie van de cultuur- nog in de kinderschoenen. Ir. "}e®nt dat op de rijksbegro- SïïF Z L if11*' worden uitgetrok ken om de achterstand op het gebied van het scheppen van gelegenheid voor recreatie met nog groter te doen wor den. Ir. Hendrikx zei verder dat de Heide mij teams van deskundigen kan samen stellen op bijna elk terrein, dat de agra rische ontwikkeling van achtergebleven gebieden betreft. Hij vroeg zich echter af of het accent bij de landbouwhoge school in Wageningen wel voldoende wordt gelegd op aflevering van all round deskundigen. Zijr ervaring js dat de algemene vorming van de stu dent belangrijker is dan de specialisa tie, die toch wel komt als het leven er om vraagt. Het zal nuttig zijn om in de enkele landen, waar de Ned. Heidemij interessen heeft, opleidingscursussen door de docenten te laten geven. In het kader van bilaterale hulp. Tenslotte wees hij op de z.i. reële drei ging dat de overheid verstek laat gaan bij de vrijwillige ruilverkavelingen, die geen zeldzaamheid meer zijn. In alle landen stijgt het bedrag voor structuur verbetering in de landbouw, in Neder land is het voor drie jaar bevroren. Hij pleitte ook voor een soepele finan cieringsregeling voor buiten ruilverka- velingsverband uitgevoerde internebe- drijfsverbeteringen. BRUSSEL, 23 sept. (UPI) De vijf tigste interparlementaire conferentie in Brussel is geëindigd met het aannemen van een resolutie, waarin wordt aan gedrongen op beëindiging van de proe ven met kernwapens, „een werkelijk en Affectief gevaar voor de levens van men sen en een ernstige bedreiging van de vrede". In de resolutie wordt gepleit voor tot standkoming van een kernstopverbod doeltreffend internationaal toe- flTr De resolutie werd aangenomen 379 tegen 87 stemmen (van de lan- hoSdiVngnenhet Sovjet"blok) en tien ont- In andere resoluties wordt gepleit voor internationaal overleg, vooral on der de grote mogendheden, versterking van het instituut der Verenigde Naties ®n oplossing van de kwestie van de tmmese vertegenwoordiging in dat lichaam. De volgende interparlementaire con- rerentie zal in 1962 gehouden worden in Joegosla^^' van Jaar daarop in kendgemaakt, stelde dat het ministerie „niet de bedoeling heeft om deze be richten van gedetailleerd commentaar te voorzien". „De Amerikaanse poli tieke lijnen inzake Duitsland en Berlijn zijn door de president en de minister van buitenlandse zaken meerdere ma len aangegeven. Een en ander is boven dien besproken door de ministers van de Westerse Grote Drie en van de Bondsrepubliek en door de raad van de NAVO", aldus de verklaring. „Het mi nisterie heeft verscheidene uitermate onjuiste berichten uit Berlijn onder o- gen gekregen. Het heeft niet de bedoe ling om deze van gedetailleerd com mentaar te voorzien." Van „gezaghebbende" (maar niet na der aangeduide) „Amerikaanse zijde in West-Berlijn" werd verklaard, dat het bestaan van twee Duitse staten een „realiteit" is, en dat West-Duitsland dit behoort te aanvaarden. Dit werd ge zegd op een persontvangst ter ere van generaal Lucius Clay, president Kenne dy's vertegenwoordiger in Berlijn. De woordvoerder voegde er aan toe, dat West-Duitsland „meer kans op een her eniging heeft door met de Oostduitsers te gaan praten, dan door ze te ne geren". Ten aanzien van de vrije toe gang tot West-Berlijn van Amerikaanse troepen voor het geval er een afzonder lijk vredesverdrag met Oost-Duitsland wordt gesloten merkte hij op dat „wer kelijke inmenging niet zal worden ge duld". Hij voegde hier aan toe dat „een bepaalde vorm van contact met Oost-Duitsland noodzakelijk kan zijn". De Oostduitsers zouden het recht kun nen krijgen de identiteit van de Ameri kanen die zich over de autosnelweg of oer trein van West-Duitsland naar West-Berlijn begeven te controleren. Dit zou niet gelden voor geüniformeerde soldaten, maar voor militairen in bur ger. „Maar het tonen van de identiteits papieren impliceert niet het recht van controle. De Oostduitsers kunnen niet de toegang weigeren." Een vraag of het aanvaarden van de realiteit van twee Duitslanden ook het aanvaarden van de realiteit van twee delen van Berlijn betekent beantwoord de de woordvoerder ontkennend. „De muur in Berlijn is niet blijvend. Het kan drie of vier jaar duren, maar dan zal hjj worden neergehaald." Waarnemers in West-Berlijn menen dat deze opmerkingen van anonieme, doch gezaghebbende Amerikaanse zijde een bepaalde vorm van een regeling met Oost-Duitsland wanneer de Sovjet troepen van de controleposten worden teruggetrokken, ten doel hebben. Dit zou betekenen dat op de drie toe gangswegen hetzelfde systeem van kracht wordt als thans bestaat aan de doorlaatpost Friedrichstrasse in Ber lijn. Deze post, de enige waardoor bui tenlanders ook leden van de Wester se strijdkrachten Oost-Berlijn kunnen betreden, wordt bemand door Oostduits personeel. Geüniformeerde militairen behoeven zich niet identificeren, maar militair personeel in burger moet zijn papieren tonen. De Westduitse ambassadeur in Was hington, Wilhelm Grewe, heeft het Wes ten gemaand, geen concessies aan de Russen te doen op terreinen die van fundamenteel belang voor West-Duits land zijn. Grewe noemde hier met na me erkenning van Oost-Duitsland en uitstel van een uiteindelijk: regeling van Duitslands grenzen tot de sluiting van een vredesverdrag. Grewe zei dat indien de Berlijnse cri sis zou verergeren, het „zeer waar schijnlijk" zou zijn, dat de Veiligheids raad er zich mee zou moeten gaan be moeien. De Westduitse ambassadeur maakte zijn opmerkingen in een vraag gesprek voor de televisie met de Repu blikeinse afgevaardigde Robert F. Ells worth. Grewe verwierp het standpunt dat de mensen in Oost-Duitsland het aan zichzelf te wijten hadden indien ze niet naar het Westen waren gevlucht voordat de sectorgrens gesloteiï werd. Grewe herinnerde eraan dat de West duitse regering en de Amerikaanse re gering de Oostduitsers jarenlang hadden verteld dat de hereniging zou komen en dat ze zo enigszins mogelijk in Oost- Duitsland moesten blijven. „Het is nu wel een beetje bitter voor hen te moe ten horen dat ze beter hadden kunnen vertrekken", aldus Grewe. De Westduitse ambassadeur was van mening dat het vraagstuk Berlijn een grote rol had gespeeld in de onlangs ge houden Westduitse algemene verkiezin gen. Hij zei dat in de Westduitse buiten landse politiek niets zou veranderen door de uitslag, „tenzij de Westerse po litiek verandert". Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, heeft er gisteravond op een bijeenkomst van de sociaal-demo cratische partij in West-Berlijn voor gepleit dat het Westen zijn defensie ve houding jegens de Sovjet-Unie op geeft. Waarom schept het Westen geen toestand die Khroesjtsjev noopt zich voor de wereldopinie te verdedi gen? vroeg Brandt. Volgens Brandt moet het Westen duidelijk laten uit komen, dat niet alleen Khroesjtsjev een vredesverdrag wenst, maar dat men in het Westen dat ook wil. Hij zei voorts nog steeds voorstander te zijn van een coalitie van alle drie partijen die in de Bondsdag zijn verte genwoordigd. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 23 sept. In Son en Breugel, op de plaats waar 28 januari 1960 de Belgische straaljagerpiloot L. Buelens is verongelukt, zal de stad Eind hoven een gedenksteen plaatsen. De pi loot, die door de Belgische Luchtmacht en de Nederlandse regering reeds post- huum is gehuldigd, heeft de stad waar schijnlijk voor een ramp behoed door te trachten zijn boven Woensel defect geraakte toestel buiten de bebouwing te doen landen, in plaats van zich te redden met de schietstoel. (Advertentie) Op een gegeven moment wordt een jong mens voor de merkwaardige keuze ge steld wat hij in zijn op sta pel staande maatschappelijke leven wil gaan doen. Hij moet zijn positie aanwijzen. Je hebt natuurlijk mensen, die met hun toekomstige beroep worden geboren. Neem nou Beethoven. Het is eenvoudig ondenk baar, dat de verlangens van de jonge Ludwig ooit zijn uitgegaan naar het overigens zeer eerzame vak van kolen sjouwer. Maar zulke van meet af aan vastge legde bestemmingen zijn vrjj zeld zaam. En de situatie van verreweg de meeste jongelui die zo ver zijn, is dan ook even verwarrend als de keuze groot is. Per slot van rekening lig gen er tussen de betrekkelijke uitersten van President van de Verenigde Sta ten en liftboy in een warenhuis nogal wat fatsoenlijke posten voorhanden. Ik kan mjj nog wel herinneren, dat ik het in mijn dagen zéér moeilijk heb gehad. Ik wilde alles. Dat wil zeg gen: Ik wilde niets. Maar niets wil len kan niet in deze gecompliceerde samenleving. Deze, mijn pijnlijke twijfel, leidde overigens tot de meest vreemde mis verstanden. Eens hield de broeder op school een bijzonder boeiend vertoog over de aantrekkelijkheden van een opleidingsinstituut binnen het kader van zijn orde. Het was een humane broeder en hij legde dus de nadruk op het voetballen, dat er trouwens schering en inslag scheen te zijn. Na afloop van zijn uiteenzetting riep hij mij terzijde in een spreekkamertje en vroeg mij of ik wél eens over mijn toekomst had nagedacht. Dat had ik niet. Ik vond de situatie tóch al rijke lijk gênant en in mijn verwarring ant woordde ik dus op de vraag wat ik nu eigenlijk wel worden wilde; „Voet baller". De broeder wees mij er op dat hier geen sprake was van een broodwinning; en dat was in die dagen ook zo. Inmiddels zullen broeders, neem ik aan, in dat opzicht wel zijn herschoold. Maar hij drong na mijn onmogelijke keuze verder aan en ik weet nog wel dat ik om hem te ge rieven, zei: „Nou. dan word ik maar communist". Toen heeft hij mij terecht en definitief laten vallen. Hoe dat zij, ik wil maar zeggen, dat een mens met zijn beroepskeuze kan sukkelen. Tja, nu zou ik het wel we ten. Als ik nu mocht kiezen zou het goochelaar wezen. U heeft gister avond nog op de televisie kunnen zien, welk een nobel vak dat is. De gooche laar zaait twijfel in een wereld, die in zekerheden ten onder dreigt te gaan. Hii verheft dc illusie tot een stralen de werkelijkheid. Enige jaren geleden genoot ik het voorrecht met een met kaarten gooche. lende Fred Kaps aan één tafeltje te zitten. Toen ik opstond was ik totaal mijn hoofd kwijt. En op dat moment besefte ik pas goed hoezeer ik mijn ondermijnende roeping had gemist. Nou ja, u hoeft geen medelijden met mij te hebben: zo erg is het ook weer niet. Want per slot van reke ning schrijf ik nu stukjes. minimi (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 sept. Vólgende week zal er over het gehele land een actie worden gevoerd met het doel zowel de reelasseringsgedachte te verbreiden als geld in te zamelen voor de reclasse ringsinstellingen. Zaterdag 30 september zal de Nationale Reclasseringsdag wor den gehouden. Het nut van de reclassering is een dezer dagen nog eens onderstreept door de Haarlemse officier van justi tie, mr. L. H. Feitsma, tijdens een gesprek met de pers over de Natio nale Reclasseringsdag. Mr. Feitsma behandelde bij deze gelegenheid op verzoek van de vereniging van reclasseringsinstellingen met prof. dr. R. Rijksen, buitengewoon hoogle raar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, het onderwerp „Noodzake lijke strengheid en noodzakelijke mildheid bij de bestraffing." De reclasseringsinstellingen, aldus de eerste inleider, bewijzen de rechter lijke macht grote diensten. Zij zorgen er voor dat de rechter de nodige in lichtingen krijgt over de verdachte. De voorlichtingsrapporten, waarvan het grootste deel door de rechterlijke macht wordt aangevraagd, geven vol gens mr. Feitsma tegenwoordig een ob jectieve beschrijving van de verdachte Dat is niet altijd zo geweest. Aanvanke lijk waren de rapporten „briefjes om delinquenten in een gunstig daglicht te stellen ojj de rechter". „De algemene indruk, dat de rapporten de verdachten te gunstig afschilderen, is dan ook niet juist, al valt er af en toe wel iets op een rapport aan te merken." Vaak geven de voorlichtingsrapporten aanleiding tot het opleggen van voor waardelijke straffen. Ook op dit punt bestaan nog al wat misvattingen, zowel bij de delinquent, „die deze straf dik wijls gelijkstelt met vrijspraak", als bij het publiek, zo merkte mr. Feitsma op. „In ons land wordt ongeveer twin tig procent van de straffen voorwaar delijk opgelegd. Hierbij gaat men echter met van het standpunt uit, dat iedere eerste-delinquent e.n voor waardelijke straf moet krijgen. Voor Koningin Fabiola en koning Boudewijn hebben deze week een bezoek gebracht aan Mechelen, waar zij de tentoonstelling „Mechelen, vier eeuwen aartsbisschop pelijke zetel" hebben bezocht en een carïllonconcert bijwoonden. Op deze foto links mgr. Suenens, sinds de dood van kardinaal Van Roey apostolisch adminis trator. alles dient men namelijk te letten op generale preventie. De voorwaarde lijke straf moet men ook niet zien als een gunstbetoon. In veel gevallen is juist door de bijzondere voorwaarden een straf allerminst slap". In de meeste gevallen, waarin (ge deeltelijk) voorwaardelijke straffen zijn opgelegd, verloopt de proeftijd gunstig. De inleider noemde hierbij een percen tage van 90, dat is opgegeven door het Centraal Bureau voor Statistiek. In wer kelijkheid is het minder gunstig. Het CBS neemt namelijk als maatstaf het tenuitvoerleggen van de voorwaardelij ke straf. Er zijn echter ook gevallen, waarin dit niet gebeurt hoewel de proef tijd niet goed slaagt." „Een veel gehoorde bewering is, dat delinquenten vaak beter worden ver zorgd dan mensen, die nog nooit iets hebben gedaan", zo merkte prof. Rijk sen op in zijn inleiding. „Door het ver troetelen van de delinquenten, zo zegt men dan, wordt de criminaliteit eerder gestimuleerd dan tegengegaan. Ook als is de schjjn soms anders, in wezen lo pen het belang van de samenleving en dat van de delinquent parallel. Een eenzame opsluiting maakt een gevan gene totaal ongeschikt voor de samen leving. Tijdens de gevangenschap moet alles worden gedaan om terugkeer van de delinquent in de maatschappij moge lijk te maken", aldus prof. Rijksen. In verband met dit laatste, zei hij ook iets over de voorwaardelijke in vrijheid stelling. „Men moet dit niet beschouwen als een gunst, maar als toegepast straf recht, waarmee het algemeen belang wordt gediénd. Als de poging tot reclas sering lukt, betékent dat de beveiliging van de samenleving. Zegt de bevolking echter „neen" tegen de reclassent, dan is de poging gedoemd te mislukken". Precies vier mille heb ik er voor betaald", zegt de dertigjarige Zaandammer P. Bindt, „en de Domeinen hadden het geld al voor ik werkelijk en definitief eige naar was, zo gaat dat bij het Rijk; éérst de boter en dan de vis. Ik moet echter nog zien of ik die vis wel krijg!" Met die vis bedoelt de heer Bindt de Catalina-vliegboot welke hij op een verkoping in Den Helder kocht. De vliegboot staat op een vlieg veld, de Kooy, en de eigenaar hoopte het gevaarte (spanwijdte 32 meter) spoedig naar het Zaantje te transpor teren, want hij wil met de Catalina de lucht in. De vliegboot heeft een actieradius van 9000 km en een kruis snelheid van bijna 400 km per uur. Zij heeft dienst gedaan in Nieuw-Gui- nea. Vervoer- en stallingprobleem zijn in het niet verzonken toen de heer Bindt bij de Domeinen de laatste rege lingen wilde treffen voor het trans port. „Kom, kom", zei men daar, „beste man, je weet toch wel welke voorwaarden staan gedrukt achter op de kavelliisten? Daar staat dat u het gekochte ter plaatse moet laten de monteren, daarna pas kunt u tot transport overgaan." „Waar hebt u het over" reageerde de koper, „hier hebt u mijn officiële lijst, uitgereikt tijdens de verkoping. Van alles wat u vertelt is op mijn kavellijst niets te vinden." De heer Bindt geniet nu nog van het gezicht van de betrokken ambtenaar toen deze de stukken in handen kreeg waarop inderdaad de koopvoorwaarden ontbraken. Een fout bij het stencillen; tussen de oplage was een blanco exemplaar terechtge komen. Hij lacht even. „Wat ik nu ga doen? Ik heb mijn advocaat, mr. Dorenbos uit Wormerveer, opdracht gegeven desnoods een geding tegen de Staat der Nederlanden aan te spannen, als niet op korte termijn een regeling wordt getroffen waardoor ik in het bezit wordt gesteld van het door mij gekochte èn betaalde." Uit het ver dere gesprek blijkt dat de heer Bindt, knap zakenman en goed sportsman, vele plannen heeft met de Catalina. Toen bekend werd dat hij eigenaar was van de vliegboot bleken verschil lende industrieën belangstelling te hebben voor het object uit reclame overwegingen. „Een dergelijke blikvanger op een weiland naast de grote verkeers wegen doet het natuurlijk altijd!" zegt de heer Bindt, „en daarom wil ik pro fiteren van mijn koop. Het liefst wil ik zelf met de Catalina de lucht in, want hij is puntgaaf, doch er komt heel wat voor kijken voor de nodige formaliteiten en goedkeuringen zijn verkregen. En wat kun je al niet doen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii met een Catalina?" mijmert hij ver der, „er is een nuttig laadvermogen van acht ton!" Maar nuchter zaken man als hij is zegt hij tot slot: „We zullen eerst eens kijken of er recht is in Nederland. Kan ik het geval niet naar hier krijgen, nou dan ben ik nóg niet bekocht aan de onderdelen, want er zitten twee prima Pratt en White motoren in van 1200 pk." iiiiiiililililtlliiiliiilllillliililillliiiiiiiiiliiliiliiiliiililliillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilillliilllllllllliilltillll Den Haag krijgt in de lente van het volgend jaar weer een „Hof stadbloem". Deze befaamde Haagse bloemenexpositie, die voor en na de oorlog vele duizenden bezoekers trok, maar na 1951 niet meer werd gehouden, zal in april 1962 opnieuw de Houtrusthallen ral len. Houtrust bestaat dan 25 jaar en de Stichting Hofstadbloem kan zich bij die gelegenheid eveneens in het zilver hullen. De tentoonstelling, die van 19 t.m. 29 april wordt gehouden, belooft bij zonder groots van opzet te worden. Plannen uit de kwekerswereld van Aalsmeer, Boskoop, het Westland en de Bollenstreek wijzen er op, dat de inzendingen van hoog gehalte zullen zijn en het totale assortiment snijbloe men en warme kasplanten zullen om vatten. Behalve de bloemen zullen er overigens tal van aanverwante za ken op het gebied van bloemen en tuinieren te zien zijn. Als artistiek adviseur voor de ten toonstelling wordt de Stichting bijge staan door de heer Toon Noyons, ont werper van het Aalsmeerse bloemen corso. Het oudste klokkenspel in Neder land, het door Pieter van den Gheyn uit Mechelen gegoten carillon, dat in het Zierikzeese streekmuseum hangt ,zal binnen af zienbare tijd in deze stad weer te be luisteren zijn. Het uit dertien klokken bestaande carillon, dat tussen de jaren 1550 en 1554 in Vlaanderen werd vervaardigd, komt te hangen in de Zuidhavenpoort, die thans ge restaureerd wordt. In 1927 was het eerbiedwaardige carillon bijna in de smeltkroes ver dwenen, maar door het Ingrijpen van de Zierikzeese V.V.V. kon dit voor komen worden. De toedracht daarvan is als volgt: Zierikzee, in de eerste wereldoorlog bij vergissing gebombardeerd door een Brits vliegtuig, had van Enge land een belangrijk bedrag als schadevergoeding ontvangen. Toen na het herstel van de schade nog een flink bedrag overbleef, besloot het ge meentebestuur een nieuw carillon te kopen voor de stadhuistoren. Het werd besteld is Engeland. De Engel se klokkengieters deden bovendien een bod op het oude carillon van de stadhuistoren, het Van den Gheyn- carillon. Het bod werd geaccepteerd en in Engeland was de smeltkroes al op temperatuur gebracht, toen de V.V.V. ingreep. Deze vereniging kocht het carillon en gaf het een plaatsje in het streekmuseum. Hier mee werd voorkomen, dat aan een ongelukkig besluit van het gemeente bestuur uit die dagen uitvoering werd gegeven. Overigens zijn in het verleden in „magere jaren" wel meer ongelukkige besluiten genomen om het gemeentelijk budget wat te ver ruimen: zo is in 1811 het gehele ge meente-archief voor zeshonderd Fran se francs als oud-papier verkocht... Zierikzee heeft in een beiaard-min nend land als Nederland destijds een vrij unieke plaats ingenomen. Behal ve de stadhuistoren en de Zuidhaven poort was ook de St. Lievens Monster toren een klokkenspel rijk. En ook deze beiaard is in een periode van laagconjunctuur, in de achttiende eeuw, als schroot verkocht. Daarmee werd een uit de tijd van het ontstaan van Zierikzee stammende traditie naar de smeltkroes gezonden: voor dat de SL Lievens werd gebouwd, moet op deze plaats reeds een klokke- stoel hebben gestaan. Op klokkenspel- gebied maakt Zierikzee thans weer een gouden eeuw door: het (Engelse) ca rillon in de stadhuistoren die even eens wordt gerestaureerd is opge zonden naar de fa. Eysbouts in Asten om bijgestemd te worden en wellicht beziet men dan tegelijkertijd de mo gelijkheid het stadhuistoren-klokken spel met één octaaf uit te breiden. Een dergelijke uitbreiding zal da aanschaf van een nieuwe trommel voor het speelwerk nodig maken en in dat geval zou de trommel uit de stadhuistoren goede diensten kunnen bewijzen in de Zuidhavenpoort, waar in dus binnenkort de oudste beiaard van Nederland zal klinken. II \T anmiddag is in Enkhuizen opge- richt de „Kring van vrienden van de Drommedaris". De „Drommedaris" is een oud poortgebouw waar een internatio naal studentencentrum is gevestgd, dat dezelfde naam draagt. De burgemeester van Enkhuizen, de heer A. Admiraal, heeft het erelid maatschap van deze kring aanvaard, evenals de directeur van de gemeen tewerken, de heer D. Ybema, de Amsterdamse architect Th. Wijnalda en de tekenaar Marten Toonder. Tevens werd een expositie geopend van werken van de Amsterdamse schilder Eugene Brands. (Advertentie) Wanneer de partner een renonce of een kleine singleton in troef bezit, baart het aanspelen van troefkleur zorgen als de leider in eigen hand niet zéér sterk In die kleur is. In het volgende spel dacht de zuidspeler een gemakkelijk 4- schoppencont; act te hebben, maar zijn speeltechniek „choot tekort bij de moei lijkheden die hii onderweg ontmoette: V 7 4 O 8 5 3 2 •f» A 8 5 4 3 N WO V B 7 6 5 3 A H 5 A H H 6 Zuid was gever, allen kwetsbaar. Het bieden was gegaan: (OW pasten voortdu rend) zuid 2 schoppen noord 2 Sans- atout zuid 3 schoppen noord 3 SA zuid 4 schoppen. Op 3 schoppen had noord in theorie mogen passen, maar daar hij toch enige kracht bezat die hij nog niet had aange geven (2 SA was een zwaktebod!, besloot hij naar de manche te gaan. Zuid meende niettemin, dat 4 schoppen veiliger zou zijn dan 3 SA. West speelde hartenboer voor hoe moet zuid spelen? Het enige probleem in dit spel, is de hantering van de troef kleur Hoe zitten de troeven? De tegen partij bood niets, dus er is geen enkel houvast of het moest dan zijn, dat de troeven niet zéér slecht zullen zitten, daar in dat geval de tegenpartij wel zou hebben gedoubleerd. De zuidspeler maakte de fout, te be ginnen met het voorspelen van troef- vrouw en ging toen 4 troefslagen ver liezen, omdat de troefverdeüng bij OW de volgende was: West: H 9 8 2 Oost: A 10 De eerste troefsiag werd door zuid uit de hand gespeeld (troefvrouw) en oost nam met troefaas. Later kreeg west nog 3 troefslagen zodat zuid 1 down ging. De goede speelwijze was geweest, twee malen een kleine troef uit eigen hand voor te spelen en daarna pas de Vrouw. Zitten de troeven bij de tegen standers verdeeld 33, dan gaan er slechts 3 troefslagen verloren (óók als zuid eerst de vrouw voorspeelt) maar als de troeven 4 2 zitten met de hoge honneurs verdeeld, zal door het twee malen spelen van een kleine troef de leider slechts 3 troefslagen verliezen. Volgt U het maai eens: de eerste maai speelt zuid kleine troef oost maakt 4» 10. De tweede maal volgt wéér een kleine troef oost maakt 41 Aas. De derde maal vervolgt zuid met troefvrouw west heeft nog 4» H 9 en maakt de schoppenheer. Later zal zuid met de 41 Boer de 9 van west kunnen weghalen Vele spelers zouden dit speelplan over het hoofd zien en uit routinegewoonte beginnen met het voorspelen ener hoge troef. Het is leerzaam te volgen, waarom dat niet altijd goed is maar moeilijk is het, een dergelijk geval in de praktijk te onderkennen. Er is een zeker combina tievermogen voor nodig om het „goed" te doen zoiets als het vooruit bereke nen van een paar zetten in dam of schaak. MIMIR (Advertentie) NEW YORK, 28 sept. (UPI) De leider van de Braziliaanse delegatie in de Verenigde Naties, senator Afonso Arinos de Melo Franco, heeft in de Al gemene Vergadering gezegd dat Brazi lië een onafhankelijk standpunt zal blij ven innemen in de vraagstukken die de wereld beroeren. Melo Franco zei dat „broederlijke" betrekkingen met Portugal en Frank rijk niet Brazilië's standpunt inzake in Afrika bedreven kolonialisme konden veranderen. Hij was var. mening dat genoemde landen Algerije en Angola onafhankelijkheid moesten geven, om dat toch niets de bevrijding van Afrika zou kunnen tegenhouden. Het beginsel van zelfbeschikking wen ste Melo Franco ook toe aan het Duitse volk. Hij meende dat het vraagstuk Berlijn niet los kon worden gedacht van het zelfbeschikkingsrecht van de Duit sers in de Sovjet-zone. „De stroom van vluchtelingen uit dit gebied is bewijs van het neo-kolonialisme dat daar be dreven wordt", aldus de Braziliaanse spreker. Melo Franco juichte het aangekon digde China-debat toe, maar hjj liet Brazilië's standpunt in dezen in het midden. Hij legde er de nadruk op dat zijn land niet kon worden bestempeld als „neutralistisch", al ging men dan ook veelal accoord met besluiten van niet-gebonden landen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7