Sensaties rond Kennedy's afgezant Generaal Clay wekt „wan begrip" in West-Berlijn Standpunt FS in Duitse kwestie onveranderd VLIEGONGELUK LOOPT GOED AF TEGEN RUSSISCHE KERNPROEVEN Concordia Concordia ZES DODEN in het verkeer tijdens het weekeinde Katanga bedreigd met burgeroorlog T roepenverplaatsingen vanuit Leopoldstad Vrije boerenblokkeren Zuiderzeestraatweg A NIEUWE 1»DAUPHINE W CADEAU ofop500,-VERDIENEN „Clay, wij geloven in hereniging van Duitsland tjood will President Lübke: 71 inzittenden ongedeerd BBBT Weer ongeluk op Rijksweg 12 Gevonden kogels zonder betekenis EUROPEANEN OP DE VLUCHT Trekkers en werktuigen over de weg; politie druk aan het bekeuren NOG STEEDS KANS OP ALS U DEZE WEEK EEN PROEFRIT MAAKT! «W MORRIS ieforeijou Snij! Suède dames- en herenjasjes Het weer mm Amandelspeculaas ECHTE BAKKERS TEN NOORDEN VAN NUNSPEET MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 85sfe JAARGANG No. 30936 BERLIJN, 25 sept. (Rtr., UPI) Generaal Lucius D. Clay, die door president Kennedy als zijn persoonlijke vertegenwoordiger naar de voormalige Duitse hoofd stad is gezonden, en daar vorige week opnieuw hartelijk ontvangen is door de Westberlijners, schijnt het bij deze laatsten thans min of meer verbruid te hebben. De Amerikaanse generaal, die de Westberlijners aan zich verplicht heeft door zijn standvastigheid tijdens de blokkade van 1949, blijkt zelf de „gezaghebbende Amerikaanse zegsman" te wezen, die vrijdag (zoals in een deel van onze oplaag van zaterdag reeds gemeld) liet uitkomen, dat het beter zou zijn, indien West-Duits- land het bestaan van twee Duitse staten als een „realiteit" erkende, en dat de Verenigde Staten zouden overwegen de Oostduitsers enige controle toe te staan op de toe gang naar West-Berlijn. Nadat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vrijdagavond met bekwame spoed deze berich ten die op een verandering van de Amerikaanse politiek zouden preluderen had gerectificeerd, riep de generaal zelf zaterdag avond opnieuw de pers bijeen om de verklaringen, die hij daags tevoren tijdens een persontvangst afgelegd zou hebben, recht te zet ten. „De politiek van de V.S. wordt in Washington bepaald en daar meegedeeld niet in Berlijn", aldus generaal Clay. Er is niets aan de hand; het Amerikaanse standpunt is onveranderd. binnenveringbed 1 schuimrubberbed P «v*'i'" s U hèeft rotsvaste zekerheid U betaalt lage premies U deelt mee in de winst Hammarskjölds dood NDOLA, (Noord-Rhodesië), 25 sept. (Rtr., U.P.I.) Volgens functionarissen in Ndola zijn er gisteren ruim 400 Europeanen uit Katanga gevlucht, tegen iets meer dan 500 die in de afgelopen dagen naar Noord-Rhodesië vluchtten. Belgische vluchtelingen in Ndola vertelden dat het in Elisabethstad rustig was, maar dat er hardnekkige geruchten de ronde deden dat troepen van de centrale Congolese regering op het punt stonden een invasie in Ka- tanga te plegen. In Elisabethstad hadden zij echter geen aanwijzin gen waargenomen dat de V.N.- troepen of de Katanganen de strijd zouden hervatten. Generaal Moboetoe, de stafchef van de Con golese strijdkrachten, heeft in het weekeinde ongeveer 150 militai ren per vliegtuig naar Loeloeaburg gezonden. Dit is de garnizoens plaats die het dichtst ongeveer 225 km bij de Katangaanse grens is gelegen. Naar te Leopold stad verluidt zijn andere Congo lese legereenheden en pantserwa gens per rivierboot van Leopold stad en Coquilhatstad op weg naar Loeloeaburg. Men verwacht dat deze eenheden peis over ruim een week op hun plaats van be stemming zullen aankomen. Vraag alles wat u weten wilt aan uw Renault-dealer! DAUPHINE CADEAU F.5.250.- Weinig verandering BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs, H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSDIE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pet ameter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 out avonds tei. 21544. Intussen maakten de Westberlijnse bladen zich gisterochtend nog zeer boos op de Amerikaanse generaal. „Wat zouden de V.S. zeggen, wanneer (Advertentie) het beste bed ooit gemaakt met versterkte middensector pHa&et fabrieken Zevenbergen hun land in tweeën werd verdeeld?", vroeg de partijloze „Berliner Morgen- post" zich af. De christen-demo cratische „Der Tag", merkte in een vette kop op: „Clay, wij geloven in hereniging van Duitsland". De gene raal zou zijn gewraakte verklaringen af gelegd hebben tijdens een informele dis cussie over de Duitse kwestie. In ver band met de informaliteit werd hij een „gezaghebbend zegsman" genoemd en na dat diens identiteit uitlekte werd van zijn kant verklaard, dat zijn woorden „ver keerd begrepen", of „verdraaid weer gegeven" waren. Een Westberlijnse hoofdredacteur, die bij het gewraakte gesprek aanwezig was, zei erover: „De opmerkingen van Clay zijn inderdaad niet juist weergegeven. Maar sommige mensen zullen zeggen, dat de Ameri kanen generaal Clay gestuurd hebben om ons Berlijners een bittere pil te la ten slikken." Volgens diplomatieke waarnemers in Washington kan gene raal Clay geduid hebben op een poli tieke lijn, die wel eens door zijn rege ring is besproken. De Westduitse regering heeft ook de berichten laten tegenspreken, volgens welke ze gewaarschuwd zou zijn, dat de V.S. en Engeland misschien Oost- Duitsland de facto zouden erkennen. „Dit is louter een speculatie", aldus een regeringswoordvoerder, die over de uitlatingen van generaal Clay zei, dat deze slechts met zoveel woorden ver klaard heeft, dat de Russische pogingen om de kloof tussen de Duitslanden te verbreden niet zouden mogen leiden tot een breuk van alle contacten tussen Oost- en West-Duitsland. In Washington zorgde de Democrati sche senator Mike Mansfield gister avond voor nieuwe sensatie met zijn ver klaring voor de televisie dat een „be perkte erkenning van Oost-Duitsland op het ogenblik wordt overwogen". Hij ba seerde die verklaring op „wat ik lees, niet op wat ik hoor". Kennelijk met het oog op eventuele verontwaardiging in West-Duitsland, voegde Mansfield hieraan toe: „De Westduitsers erkennen het bestaan van Oost-Duitsland trouwens al ten bedrage van maar even 300 mil joen dollar per jaar, gezien de econo mische verdragen tussen Oost- en West- Duitsland. In hetzelfde t.v.-programma zei de Re publikeinse senator Dirksen, dat er drie vitale punten zijn, waarover niet onderhandeld kan worden: 1) de vrijheid der Westberlijners; 2) de geallieerde toegangswegen tot West- Berlijn; 3) het recht der geallieerden om troepen in West-Berlijn te legeren. In hetzelfde t.v.-programma zeide Re de Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van justitie, dat zijn broer de president ongetwijfeld kernwapens zou gebruiken, wanneer het behoud van de vrijheid van de Westberlijners dat noodzakelijk zou maken. De Westduitse president Lübke heeft gisteren in West-Berlijn in een toe spraak tot de bevolking gezegd dat zij ervan verzekerd kan blijven dat gene raal Clay, president Kennedy's persoon lijke vertegenwoordiger, niet naar Ber lijn is gekomen om die stad over te geven. President Lüljke sprak bij de opening van de nieuwe opera van West- Berlijn. Lübke zei dat Duitslands bond genoten op duidelijke wijze hebben ge zegd dat zij inbreuken op de vrijheid van West-Berlijn en op de verbindingen met het Westen niet zullen dulden. Zes Westduitse ministers warer. uitge nodigd de opening van de opera bij te wonen, maar slechts de minister voor ;eheel Duitsland betreffende zaken, .emmer, was naar Berlijn gekomen. De Oostduitse politie is gisteren be gonnen met de ontruiming van wonin gen aan de Bemauer Strasse, vlak aan Li boston, 25 sept. (UPI) Een Boe- 707 van de Americain Airlines is gisteren na een mislukte landing op het vliegveld Logan bij Boston in de Winthrop „,M terechtgekomen, maar alle 71 in zittenden konden in veiligheid worden gebracht. Ongeveer 25 particuliere boten van een nabijgelegen jachtclubhuis spoed den zich naar de plaats waar het vlieg tuig, nog drijvende, was terechtgekomen •n pikten de passagiers op die via deu ren en ramen op de vleugels waren ge klommen. Het reusachtige straalvliegtuig was van San Fransisco op weg naar Chicago. Bij de landing op Logan schoot het toe stel over de landingsbaan heen en kwam in de haven van Boston terecht. Het vliegveld was op dat tijdstip omhuld door een dikke mist. Het onderste deel van de machine lag onder water. De passagiers wisten zich via de deuren en vier nooduitgangen in veiligheid te brengen en wachtten op de vleugels van het vliegtuig op de kleine armada pleziervaartuigen die zich van de Pleasant Park Yacht Club op weg had begeven naar de plaats van het on geluk. De reddingsactie was binnen een uur na het ongeluk voltooid. de grens tussen de Franse sector en Oost-Berlijn, waar vele Oostduitsers naar West-Berlijn zijn uitgeweken door uit ramen te springen. Volgens de West berlijnse politie zijn schildwachten bij de achterdeuren van deze huizen ge plaatst. Desondanks is toch nog een vrouw uit een raam op de tweede ver dieping van een der huizen gesprongen en ernstig gewond op de straat geval len, die bij West-Berlijn hoort. Haar echtgenoot, die klaarblijkelijk ook het raam uit wilde springen, werd door de Oostberlijnse politie, die het huis was binnengegaan, nog juist gegrepen. Ook een lid van de ontruimingsploeg is uit een raam gesprongen, aldus een mede deling van de Westberlijnse politie. Ook op een andere plaats is een vrouw erin geslaagd West-Berlijn te bereiken. Westberlijnse brandweerlie den zagen de bejaarde vrouw aan het raam van de tweede verdieping van een huis in Oóst-Berlijn. Zij hielden een vangzeil gereed om de vrouw op te vangen. Deze gooide eerst haar kat naar beneden en liet zich toen uit het raam zakken. Op d"t ogenblik stormde een Oostberlijnse politieman haar kamer binnen en greep haar bij de polsen. Een jonge Westberlij- ner klom tegen de gevel op en trok aan de enkels van de vrouw. De Oost- berlijner moest loslaten en de vrouw viel op het Westberlijnse plaveisel. Vele Westberlijners stonden aan de sector-grens en weerkaatsten het zon licht in de kijkers van Oostberlijnse politieagenten, die West-Berlijn verken den. In Rome is het tijdens een demonstratie voor de Russische ambassade tegen de hervatting van de kernproeven door de Sovjet-Unie tot ernstige ongeregeldheden gekomen. De politie verwijdert een demonstrant hardhandig. (Advertentie) HOOFDKANTOOR OUDENOORD 10 UTRECHT BOTTERDAM, 25 sept. Het ver keer heeft het afgelopen weekeinde weer een zware tol geëist in het gehele land. In totaal vallen er zes doden te betreuren alsmede een groot aantal ge wonden. Opnieuw is op rijksweg 12 nabij de rotonde Oude Rijn een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij ditmaal geen doden vielen, maar wel vier zwaar ge wonden. Het ongeval geschiedde zater dagmorgen op de brug over het Am sterdam-Rijnkanaal. Een personenauto maakte zich los uit een lange file die in de richting Arn hem reed. De wagen raakte de zijkant van de brug en kwam op het linker weggedeelte terecht. De auto reed fron taal tegen de eerste auto van een uit de andere richting komende file op. Een tweede wagen uit deze rij kon niet op tijd remmen en vloog op de wrakstuk ken. Zwaar gewond werd de bestuurder van de auto die uit de file reed, de 23- jarige F. Koot uit Deventer, en de in zittenden van de auto die werd aange reden, de heer R. Roogaar (54 jaar) en diens echtgenote mevr. J. Roogaar- Schouten (54) uit Rotterdam. Gisteravond is te Rotterdam de 85- jarige H. de Boer uit de Lobithstraat bij het oversteken aangereden door een tram. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat hij was overleden. MAASTRICHT, 24 sept. Op een wegkruising in de gemeente Heer bij Maastricht kwam zaterdagavond laat de 18-jarige J. J. A. Gulikers uit Amby in botsing met een bestelauto. De bromfietser reed op een voorrangsweg. In zorgwekkende toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar de jongeman in de loop van de nacht is overleden. LUYKSGESTEL, 24 sept. Zater dagmorgen is het één-jarige zoontje Ni co in 't Veld alhier door een vracht wagen overreden. Het kind was op slag dood. STADSKANAAL, 24 sept. De heer J. van Noorlag is zaterdagavond ver dronken toen hij onder Musselkanaal met zijn auto te water raakte. Het on geluk gebeurde omstreeks tien uur bij een manoeuvre om de auto te keren. De dochter van de heer Noorlag, die eveneens in de auto zat, kon worden gered. ROERMOND, 25 sept. Op de Rijks weg Broekhin Zuid onder Maasniel is in de nacht van zaterdag op zondag de 28-jarige mej. A. M. Verstappen uit Roermond dodelijk verongelukt. Zij werd door een motor aangereden op het moment dat zij de weg wilde over steken. Mej. Verstappen en de motor bestuurder bleven zwaar gewond op de weg liggen. De duopassagier van de motorrijder uit Roermond stortte nadat hij was opgestaan enkele meters verder in elkaar. De drie gewonden werden naar het St. Laurentius Ziekenhuis te Roermond overgebracht, waar mej. Verstappen in de loop van de nacht is overleden. MONSTER, 24 sept. Zaterdag is de 54-jarige L.B.E. in het hypolitus-zieken- huis te Delft overleden aan de verwon dingen die hij' woensdag opliep bij een verkeersongeval. ELSPEET, 24 sept. Zittende op zijn bromfiets is de heer B. Mouw, post directeur alhier, in de omgeving van dat dorp in botsing gekomen met een wild zwijn, dat de weg overstak. Hij werd door een inwoner van Nunspeet bewusteloos gevonden. De heer M. is in zorgwekkende toestand naar het Boer- haave-ziekenhuis in Harderwijk over gebracht. SALISBURY, (Zuid-Rhodesië)25 sept. (Rtr) De Rhodesische luite nant-kolonel Barber, directeur van de burgerluchtvaart heeft zaterdag de be richten bevestigd dat kogels gevon den waren in een van de lijken die bij het wrak van het vliegtuig van wijlen Hammarskjöld gevonden zijn. Hij noemde dit echter „van geen beteke nis". Het was bekend dat het vliegtuig wapens en munitie aan boord had. Door de geweldige hitte van het brandende vliegtuig is de munitie ontploft. „De ko gels zijn zeker niet uit een wapen af gevuurd", aldus Barber. 'en beeld van de ravage na het ongeluk op Rijksweg 12 bij Utrecht, waar een wagen zich uit een file losmaakte, tegen een brugleuning aanreed en daarna op de andere weghelft frontaal tegen een auto botste. Een tweede wagen vloog vervolgens op de wrakstukken in. Vier personen werden gewond. (Advertentie) Ook de van de is het allerlekkerst I Vrijdag; liet de Congolese centrale re gering weten, dat zij haar toevlucht tot „eigen middelen" zou nemen om aan de afscheiding van Katanga een einde te maken. Volgens betrouwbare kringen in de Congolese hoofdstad zou de rege ring nog geen besluit hebben genomen om Katanga binnen te vallen. Generaal Moboetoe zou tegen een dergelijke ac tie hebben gewaarschuwd, omdat een invasie militair onuitvoerbaar zou zijn. President Tsjombe van Katanga heeft zaterdag op een persconferentie ver klaard dat in Stanleystad 35 Sovjet vliegtuigen Iljoesjins bestuurd door Tsjechen, Chinezen en Polen, zijn aangekomen om Congolese troepen naar Katanga te vervoeren. 4.600 man van het Congolese nationale leger zijn thans in Loeloeaburg, Stanleystad en Coquil hatstad bijeengebracht voor een inval in Katanga, aldus Tsjombe, die voorts de V.N. beschuldigde van schending van de wapenstilstand. Waarnemers in Elisabethstad zijn zeer pessimistisch. Zij vrezen dat het conflict tussen de V.N. en Katanga zal worden gevolgd door een burgeroorlog tussen Katangaanse troepen en strijd krachten van de centrale regering. Uit Elisabethstad wordt gemeldt dat hongerende Baloeba's een ernstig gevaar voor de rust in de stad vormen. Ze weigeren nog steeds het voedsel te eten dat hun door missionarissen wordt uit gereikt en geloven dat het vergiftigd is. De zendelingen van de Amerikaanse sectie der Zevende-dag-adventisten ris keerden hun leven door het voedsel naar het kamp der ruim 30.000 Baloe ba's te brengen. Zij waren vergezeld door Ierse en Zweedse troepen en pantser wagens. Maar niet één Baloeba accep teerde of at van de uitgereikte rijst en mais. Ierse en Zweedse soldaten „ten van het voedsel om te demonstreren dat het niet vergiftigd was, maar de Baloeba's weigerden hun ogen te gelo ven. De meeste moeilijkheden in het uit gestrekte kamp worden veroorzaakt door een Hitier-jeugdbeweging, com pleet met een „hoofdkwartier" in een voormalige Europese woning. De le den zijn van negen tot veertig jaar oud. Zij salueren als de nazi's en roepen „heil Hitler". In groepen, stram mar cherend, lopen zij door het kamp en be dreigen en intimideren de andere Ba loeba's, gewapend met knuppels en mes sen. V.N.-soldaten die door het kamp patrouilleren doen hun best om het „le ger" te ontwapenen, maar de leden vinden of vervaardigen onmiddellijk nieuwe wapens. NUNSPEET, 25 sept. Tientallen landbouwers, deel uitmakend van het „Comité van vrije boeren", verza melden zich vanmorgen nabij de rijks weg AmersfoortZwolle met landbouw werktuigen en tractoren met de bedoe ling deze rijksweg te blokkeren. Op een klein landweggetje ten noorden van de dorpskern van Nunspeet, nabij de melk fabriek van de V.V.N. brachten zij hun materieel bijeen. De demonstratie was bedoeld als pro test tegen het ingrijpen van het land bouwschap tegen de voorzitter van dit comité, de heer Koekoek uit Bennekom. Deze weigert contributie te betalen aan het Landbouwschap. Donderdag a.s. zal een stuk land van de heer K. worden verkocht. Uit de opbrengst van de ver koop kan dan het Landbouwschap de achterstallige contributie met kosten verhalen. De police was vanmorgen in groten (Advertentie) voor de heer J.L.STRUYK, Ruisdaelstraaf 47 Arnhem C enn UCDMCUh door de heer G.M.A.KAREL, «•500.- VERDIEND Kloosterdreef 2A, Eindhoven Eiovengenoemde winnaars werden reeds persoonlijk geïnformeerd verbaal opgemaakt tegen landbouwers die met trekkers of werktuigen op een plaats stilstonden, waar dit verboden is. De Zuiderzeestraatweg was vanmiddag geheel versperd. Tientallen landbouw werktuigen en ook personenauto's van landbouwers zijn zo op de weg opge steld, dat er geen verkeer mogelijk is. Vele auto's blijven voor de versperring staan en vergroten daarmede de verwar ring. Er heeft zich reeds een file ge vormd van Nnnspeet naar Doornspijk, een afstand van ongeveer twee kilo meter. De demonstrerende boeren dragen spandoeken mee, waarop staat vermeld: ,,Wij eisen opheffing van de verkoop van land en boerderijen. Weg met het Land bouwschap." De verkeerspolitie poogde toen 't ver keer om te leggen via de Eperweg door Nunspeet. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond, (op gemaakt te 11.15 uur): Koude nacht met op vele plaatsen mist. Overdag droog en vrij zonnig weer. Weinig wind. maar later in de kustprovincies zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als van daag. Dinsdag zon: 6.3118.31; maan: 19.52—8.46. max min Station Weei temp temp aeerai gisteren 24 uur Jen Helder zw. bew. 17 14 0 fpenburg zw. bew. 19 12 0 Vlissingen h. bew. 19 15 0 Eelde mist 21 13 0.1 Je Bilt mist 18 13 0 Twente mist 23 15 0 Eindhoven mist 19 13 0 £d-Limbur geh bew. 22 15 0.1 Stockholm h. bew. 15 9 0 >sit- regen 15 12 Kopennagen onweer 17 13 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1