BEELDENSTORM op het terrein van Groningse MG '61 Volgende maand propaganda voor BETER SCHOEISEL „Goede vorm en sierlijkheid kunnen zeer wel samengaan Savrapirin „Gay, Gay Sixties' vlot en spiritueel CHU stemt in met Troonrede HET BOVENSTE BOSCH Examens Geestelijkheid ongerust over zedenverwildering D-day van Bond Zonder Naam Duizenden guldens schade door zinloos vandalisme T reinbestuurder verliest wagenstel Nieuw program in „Tingel-Tangel" n voor Natuurmonumenten aanwinst „Slenterverbod" in Werkendam Holland entrance to Europe F. Meltzer neemt afscheid K.J.B. Vermanende brief tot parochianen In 1962 weer sterrit ONDERSTEUNING OF HUURTOESLAG? V ALKENMONUMENT IN VALKENBURG IN DEKENAAT ROERMOND MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 PAGINA 5 SPINWIEL VIEUX VRIJMOED Rhedens raad wendt zich tot koningin Chemische reactie was oorzaak van brand mam •-» - Papoea-delegatie uit ons land vertrokken Zeer ingenomen met de Troonrede zonecht IndantHren KLEURECHTHEIDSMERK VAN WERELDVERMAARDHEID J. G. M. Demes ridder in de orde van St.-Silvester Nederlander veronge lukt in Nieuw-Zeeland Zonder erg reis vervolgd Remmen automatisch in werking Gewonde matroos per helicopter naar de Karei Doorman ÊÊmmm VOORWAARDEN voor kinderbijslag' verzekering Sfukje buitenland binnen onze grenzen „7 december divisie" houdt reünie Slachtoffers van busongeluk herdacht Keuringsraad voor advertenties Reclamecamp a gne onder Amerikaanse toeristen Diocees Rotterdam Artistiek aandenken in gevel Staelduinhoeve (Advertentie) Is per fles f. 6,70 DEN HAAG, 25 sept. Gisteren heeft de Bond Zonder Naam met duizenden promotoren en promotrices uit het ge hele land zjjn jaarlijkse D-Day gevierd. Voor deze toevloed waren zelfs de Houtrusthallen niet berekend, zodat de directie besloot nieuwe tribunes aan te brengen en de podiumruimte te verklei nen om zodoende de zitruimte uit te breiden. Met bijzondere toestemming van de bisschop van Rotterdam en dank zij de medewerking van enkele pastoors kon de D-day beginnen met de huwe lijkssluiting van de hoofdpromotrice mej. H. J. M. van Leeuwen en de heer Ysbrand P. H. de Wit, beiden uit Drie bergen. In zijn rede kondigde de leider van de Bond Zonder Naam, pater Chr. Knibbe- ler SMM aan, dat op grond van de tal loze verzoeken na een onderbreking van enkele jaren in 1962 „voor al die goeie, eenvoudige mensen die nooit in de krant staan" wederom een sterrit der naas tenliefde gehouden zal worden, welke alle voorgaande zal overtreffen. De or ganisatie en voorbereiding zal voorna melijk in handen van de promotoren en promotrices liggen. Behalve de individuele steunverlening, waaraan het afgelopen jaar een hal ve ton werd besteed, zal de bond ook in de komende maanden weer zjjn in middels zeer bekende acties gaan voe ren, zoals de St. Nicolaasactie en de kalenderactie voor de gevangenen. RHEDEN, 25 sept. Bij K.B. van 23 augustus is een door de raad van Rhe^ den genomen besluit geschorst, waarbij in principe besloten werd huurtoeslagen toe te kennen aan gezinnen, die de huur van woningen in het complex Stenfer II in Dieren niet kunnen opbrengen. Het besluit werd geschorst hangende het onderzoek naar de vraag of het besluit in strijd is met de wet of met het algemeen belang. B. en W. hebben de raad thans een nota voorgelegd wel ke zjj verzoeken te voegen bij een ver zoek aan de koningin tot spoedige op heffing van de schorsing van het be sluit. Uit de nota blijkt dat het hier gaat om een aantal (tot heden 35) gevallen van individuele steunverlening op basis van de armenwet tot een totaal bedrag van 16.000 a 17.000 per jaar. Om de middelen hiertoe te verschaffen via de dienst van sociale zaken, verhoogde de raad de rioolbelasting. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat hier geen sprake is van een rege ling tot toekenning van huurtoeslagen, maar dat de raad slechts zijn fiat had gegeven op de verhoging van de post „ondersteuning in geld". (Van onze correspondent) GRONINGEN, 25 sept. Het onder zoek naar de oorzaak van de felle brand die donderdag heeft gewoed in de opslagplaats van de chemische fabriek Aagrunol aan de Lage der A. alhier, wijst in de richting van een chemische reactie van bijeengebrachte afvalstof fen. Een laborant was nl. op het tijd stip van de brand bezig met het trekken van een aantal monsters. Tijdens deze werkzaamheden heeft h\j enkele afval stoffen bijeengeschraapt en in een daar voor bestemde doos gedaan. De brand brak in de betrokken dozen uit. 3 "-"v (Van onze correspondent) GRONINGEN, 24 sept. In de voor malige galerij der romantiek in het stadspark alhier is in de nacht van vrij dag op zaterdag door een of meer van dalen een aantal beelden verminkt, ka potgeslagen en omvergeworpen. De ver zekerde waarde van de vernielde kunst werken bedraagt ruim tienduizend gul den, maar de werkelijke waarde van de unieke tuinbeelden en tuinornamen- ten is voor de gedupeerde eigenaars, ge meentebesturen en particulieren in dj drie noordelijke provincies, in geld moei lijk uit te drukken. Met een schok van verontwaardiging hebben bestuursleden en organisatoren van de onlangs beëindigde internationa le show MG 61 de verwoestingen in ogenschouw genomen, die vandalen in het nachtelijk duister hebben aange richt. De beelden waren in deze ten toonstelling opgenomen. Een deel van het stadspark is al weer toegankelijk voor het publiek, maar de 1 eldencól- lectie bevond zich op een afgerasterd terrein. De onverlaten, die dit gedeelte zijn binnengedrongen, konden profiteren van de omstandigheid, dat de bewaking juist dezer dagen is beëindigd. De klei nere exemplaren waren intussen al van het terrein verwijderd. Er stond nog een aantal grote beelden, die slechts met behulp van een lier verplaatst kun nen worden. Dat zou dezer dagen ge beuren. Verschillende kunstwerken zijn onher stelbaar vernield, andere zijn achtero- vergeduwd en beschadigd. Een fraai Apollobeeld, eigendom van de gemeen te Sneek (verzekerde ./aarde f. 5000.-) is totaal vernield. Ook het in Friesland beroemde kleurige beeldje ,,De soldaat van Barrahuis" uit Wirdum ligt thans onthoofd en met gebroken geweer in het gras. Een florabeeld uit Roodeschool is totaal verbriizeld. Ook een beeld, voor- DEN HAAG, 25 september Zater- dagmorg'er is de uit tien leden bestaan de delegatie van de Nieuw-Guinea-Raad die een werkbezoek van ongeveer een maand aan Nederland heeft gebracht, van Schiphol naar Biak vertrokken. De delegatie toonde zich bijzonder in genomen met de passage in de troon rede over Nieuw Guinea, speciaal waar gezegd is, dat de Papoea's in de gele genheid moeten worden gesteld zich waar dan ook te oriënteren met het oog op de zelfbeschikking. Daarvoor komen alleen die landen in aanmerking die het recht op zelfbeschikking erkennen. Men wilde zich er nog niet over uitla ten, welke landen dit zullen zijn. De Papoea's werden uitgeleide ge daan door de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, mr. Th. Bot en ver schillende kamerleden. (Advertentie) WSisr*. Onovertroffen wasecht zonecht weerecht UTRECHT, 25 sept. De federatie van schoenwinkeliersverenigingen be gint volgende maand met een propa ganda voor het gebruik van schoenen, Waarmee de gezondheid van de voet het best is gediend. In het algemeen Wordt niet alleen te weinig aandacht besteed aan de voet zelf, maar ook aan het bekleedsel. Vandaar veelvuldige ^oetklachten, die vaak reeds op jeug dige leeftijd worden gehoord en met het °uder worden toenemen. Een enquête onder 50.000 kinderen in ™nerika heeft uitgewezen, dat onder de leeftijd van één jaar acht procent voetafwijkingen had, tot twee jaar 22 procent, tot vijf jaar 41 procent en na tien jaar vijftig procent. Deze percen tages zijn overigens eerder hoger dan lager in ons land, zo meent men, om dat het schoenenverbruik hier geringer is en neerkomt op 2,25 paar per hoofd in een jaar. Bij kinderen moet men ook rekening houden met vlugge wijzigingen 1H de voeten. Van het Nederlandse publiek, dat •choenen koopt, houdt 48 procent rekening met de conditie van de voet, 47 procent Iaat zich leiden door het advies van de winkelier; 41 procent doet aan geregelde voetverzorging. Hier komt het grote belang van des kundig personeel m de schoenenwin kels naar voren en de Stichting Vakr opleiding beijvert zich door het geven van cursussen ook m de provincie verkopers en verkoopsters met de te stellen eisen aan voet en schoen, met het oog op de gezondheid van dit lichaamsdeel, vertrouwd te maken. Volgend jaar september wordt een speciale actie op touw gezet om het ge bruik van goede kinderschoenen te be vorderen, waarbij het onderwijs wordt ingeschakeld; het streven is om op de scholen tot voetonderzoek te komen. Deze gehele propaganda zon eigenlijk gevoerd worden moeten in samenwer king met de fabrikanten, maar uit de mededelingen van de federatie-voorzit ter, de heer J. Staal uit Driebergen, begrepen we, dat men elkaar nog niet heeft gevonden. Tegenover -ie opmer king, dat tot heden te veel het element mode bij schoeisel naar 'oren Is ge schoven, stelde hij, dat goede vorm en sierlijkheid beslist wel kunnen samen gaan. De heer K. Sierksma, een van de bestuursleden van de tentoonstel ling „MG '61" in Gron'ngen, bij de wrakstukken van een verwoest beeld. stellende een stedemaagd (1725) en ei gendom van mevrouw R. A. Camphuis- Pierson is omgegooid en beschadigd. Twee grote beelden Venus en Neptunus afkomstig van de binnenplaats van het Groninger Museum en daterend uit 1700, zijn omgegooid. Venus ligt ont hoofd en met gebroken zwaard in het gras. Onherst lbaar vernield is voorts een fraaie zonnewijzer van de gemeen te Leeuwarden (verzekerde waarde f. 1500.-). De Groningse politie is direct begon nen aan een nauwkeurig onderzoek, maar tot dusver ontbreekt ieder spoor. Het is nog de vraag of de schade, toegebracht ongeveer een week na het sluiten van de tentoonstelling, door ver zekering is gedekt. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 25 sept. Gisteren herdacht de conferentie van de St. Vin- centiusvereniging in Dokkum het feit, dat de president, de heer J. G. M. De- mes, en de oud-secretaris de heer B. Hooghiemstra, veertig jaar geleden als leden van de vereniging geïnstalleerd werden. Mr. G. J. M. Stulemeijer, pre sident van de hoofdraad der vereniging deelde tijdens de receptie mee, dat de paus de heer Demes heeft benoemd tot ridder in de orde van St. Silvester. De versierselen, aan deze orde verbonden, werden de nieuwe ridder opgespeld door zijn echtgenote. WELLINGTON, 24 sept. (Rtr) De 29-jarige Nederlander H. H. Wieringa, is zaterdag tengevolge van een lawine op de Olympus op het zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland omgekomen. UTRECHT, 24 sept. Zonder dat de bestuurder iets merkte, verloor de trein, die zaterdagmorgen om 12.26 uur uit Amsterdam naar Enkhuizen vertrok, nabij Avenhom het achterste wagenstel. Van dit gedeelte een drie wagen-die sel traden automatisch de remmen in werking, waardoor het ongeveer een kilometer verder tot stilstand kwam. Terwijl het voorste wagenstel, be staand uit een dieselstel van vijf wagens, rustig de resterende kilometers naar Hoorn aflegde, kreeg men op het station aldaar een telefoontje van de blokpost te Avenhom, waar men had gezien, wat er was gebeurd. Een reserve treinstel heeft het verloren gedeelte later opge haald. De reizigers, die zich in dit ge deelte bevonden, kwamen met 35 mi nuten vertraging te Hoorn aan. Het losschieten van een koppeling tus sen twee treinstellen is een zeer grote zeldzaamheid. DEN HAAG, 24 sept. Tijdens het overgeven van lichte lasten tussen de jagers Limburg en Groningen op de AG lantische Oceaan, werd de matroos der derde klasse H. W. Abramsz uit Am sterdam bij het lijnschieten tegen de reling geslagen, waardoor hij aanvanke lijk Öcht gewond leek. Zeer spoedig bleek echter operatief ingrijpen noodzakelijk, waartoe hij per helicopter naar het vliegkampschip Karei Doorman werd overgebracht. De toe stand van de matroos is redelijk. De schepen zijn onderweg van Canada naar Nederland. (Advertentie) U raakt pijn en pijrtvcps kwiit. 90 ct i - Marijke Hoving en Paul Deen in een amusante sketch van het nieuwe Tingel- Tangelprogramma. AMSTERDAM, 23 sept. „Men moet de sixties nooit prijzen voor ze zeventig zijn", aldus Sieto Hoving bij het nieuwe programma van Cabaret Tingel-Tangel, dat vanavond in een afgeladen huis aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal zijn eer ste officiële uitvoering heeft gekregen. Laten wij het in elk geval vast hierop houden, dat er over de vrolijkheid en humor van de nieuweling weinig te kla gen valt. De vijf van Tingel-Tangel zor gen meer dan twee uur lang onder de titel: „Gay, Gay Sixties" voor een serie binnenpretjes, waarover men naderhand nog moet lachen. Die vijf zijn: Conny Stuart, Marijke en Sieto Hoving, Paul Deen en pianist Wouter Denijs. „Gay, Gay Sixties" is up to date! Maar waren dit de vorige programma's ook niet? Na Tingel-Tangel in 1957 (deze eersteling drukte niet alleen een stempel DEN HAAG, 25 september „Een niet spectaculaire, maar wel bevredi gende troonrede", aldus kenschetste de voorzitter van de Christelijk-Histori- sche Unie, mr. H. K. J. Beernink, het staatsstuk van verleden dinsdag. „De kracht ervan ligt in het vermijden van detailwerk". De passages over Nieuw- Guinea, landbouw en emigratie noem de mr. Beernink wat vaag. De C.H.U.-voorzitter sprak gisteren tjjdens een bijeenkomst van de Haagse kamerkring. In zijn rede steunde hij de inzichten van de regering over de inter nationale toestand, de communistische dreiging, de noodzaak van defensiever sterking en de daarvoor te brengen of fers. Inzake Nederlands Nieuw-Guinea wenst mr. Beernink onverkort vast te houden aan het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Voorts zal de Nieuw- Guinea-Raad zich moeten uitspreken, voordat enige beslissing genomen wordt. (Van onze verslaggever) EPEN, 25 september Onder een gordijn van metershoog opschietende bosrank ieeft prof. dr. J. Heimans, zoon van de bekende natuurbescher- miïigspionier E. Heimans, zaterdag middag de jongste aanwinst van Na tuurmonumenten geopend, n.I. het Bo venste Bosch bij Epen, eer ruim der tig ha. omvattend reservaat van uit zonderlijke landschappelijke, recreatie ve en natuurwetenschappelijke waar de. De vereniging heeft haar nieuwe bezitting de naam Heimansreservaat gegeven, omdat het Bovenste Bosch grote bekendheid heeft gekregen door de beschrijving die E. Heimans ervan gegeven heeft in zijn boek „Uit ons krijtland". Dat boek is juist vijftig jaar geleden verschenen en het is precies een eeuw geleden dat de schrij ver geboren is, redenen temeer om hem bij de veiligstelling van dit prach tige, zijn vroegere, operatiegebied na drukkelijk te eren. Natuurmonumenten heeft met dit reservaat na vele jaren van uitbrei dingen en kleinere aankopen weer eens een spectaculaire aanwinst verwor ven, waarvoor men, naar het bestuur van harte hoopt, een groot publiek ,warm" kan maken. Het Bovense Bosch is n.I. niet goedkoop geweest: het heeft ongeveer drie ton gekost, van welk bedrag de helft door O.K. en W. is betaald, terwijl het Prins Bemhardfonds een bijdrage van 25.000 heeft gegeven. De ontbreken de 125.000 heeft de vereniging op ta fel gelegd, maar zij heeft het bedrag moeten afzonderen uit middelen die zij eigenlijk niet kan missen. Daarom heeft de vereniging een fraaie folder uitgegeven, waarin de nieuwe bezit ting is beschreven en waarin tegelijk om een bijdrage wordt gevraagd. Het Bovenste Bosch is die bijdrage ruim schoots waard: het is een waardevol reservaat, niet alleen om de rijke flo ra en fauna, maar ook omdat het in het prachtige heuvellandschap een be langrijke plaats inneemt. Samen met enkele andere stukken, waaronder het Onderste Bosch, die door andere in stanties zijn veiliggesteld, bepaalt 't me de de unieke schoonheid van de streek, een stukje buitenland dat nog juist binnen onze grenzen valt. Het Boven ste Bosch bestaat voor de helft uit naaldhout: hoge, oude fijnsparren, die er van nature niet thuishoren, maar die om hun landschappelijke waarde intact gelaten worden. Op de hellin gen vindt men echter bosmilieus, n.I. verschillende vormen van het eiken haagbeukenbos, op enkele plaatsen van het orchideeënrijke type. Dit bos is prachtig intwikkeld op de plaatsen waar de vele tienduizenden jaren oude krijtformaties aan de oppervlakte ko men, die het gebied ook geologisch bij zonder -teressant maken. Het pla teau, waarop de sparren staan, wordt gevormd door z.g. vuursteen-eluvi- um, dat van jongere datum is en de krijtgrond overdekt. De fauna van het Bovenste Bosch is nog niet helemaal geïnventariseerd, maar vast staat, dat ir dassen huizen. Natuurmonu menten heeft besloten, het gehele ge bied vrij toegankelijk te laten voor het publiek, althans op de wegen en paden. Van Nederlandse kant acht mr. Beer nink een gesprek met Indonesië niet mo gelijk zolang dit land vasthoudt aar. de primaire eis tot souvereiniteitsover- dracht. Ten aanzien van loonsverhogingen op basis van produktiviteitsverhoging in 1962 hoogt mr. Beernink op duide lijke richtlijnen zonder geharrewar. Hij meent, dat de regering in verband met inflatiegevaar door overbeste- ding de belastingverlaging liever op 1 januari 1963 zou zien, maar deze op politieke gronden een half jaar eer der stelde. Ten aanzien van de kinderbijslag verzekering zeide mr. Beernink hiermee alleen akkoord te kunnen gaan, indien daarbij rekening zal worden gehouden met ongehuwden en kinderloze echtpa ren. Samengaan van de C.H.U metde A.R. wees hij om een reeks practische bezwaren van de hand. Wel is hij per soonlijk bereid aan besprekingen tot nog nauwere samenwerking deel te uemen. (Van onze correspondent) WERKENDAM, 25 sept. De steeds terugkerende moeilijkheden, die bevol king en politie hier van de opgeschoten jeugd, vooral in het weekeinde, onder vinden, heeft de gemeenteraad doen be sluiten de Hoogstraat, van ouds het tref punt voor de gehele bevolking, geduren de de vrijdagavond, de gehele zaterdag en de zondagavond af te sluiten voor bromfietsen. Het zal op deze tijden ook verboden zijn in deze straat, een drukke winkelstraat, te slenteren. De laatste jaren ondervindt men veel hinder van brommende jongelui, die uit de gehele omgeving naar Werkendam komen en met grote snelheid door de mensenmenigte razen. Regelmatig ont staat er ook ruzie om meisjes, die er wandelen. De moeilijkheden zouden voornamelijk ontstaan door het optreden van jongelui van buiten het dorp, die vooral 's zondagsavonds nergens vertier vinden, omdat er behalve in Gorinchem en Werkendam nergens gelegenheden zijn waar men „onderdak" kan vinden en zich vermaken. ARNHEM, 25 sept. Ter gelegen heid van het derde lustrum van de eer ste divisie „7 december" is zaterdag in Schaarsbergen een reünie gehouden van oudstrijders van deze divisie. Bij het dicht bij het stafkwartier van de divisie vorig jaar opgerichte monu ment hield de oud-commandant der di visie, generaal-majoor der artillerie b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, een korte toespraak, waarin hij de gevallenen in het vroegere Nederlands Oost-Indië herdacht en de betekenis van het mo nument belichtte. VALKENBURG, 25 september Ze ven jaar geleden, om precies te zijn op 29 september 1954, sloeg een Belgische toeringcar uit Grace-Berlëur (B) aan de voet van de steile Cauberghelling al hier te pletter tegen het uit 1889date rende vrijheidsmonument. Van dit monument, ontworpen door dr. P. J. Cuypers uit Amsterdam en opgericht ter herinnering aan de 50-jarige here niging van het vroegere hertogdom Limburg, bleef niet meer over dan een puinhoop. Op de plek van het oude, vrij plom pe, monument, heeft burgemeester F. Breekpot zaterdag een nieuw mo nument een slanke zuil, bekroond met drie bronzen valken onthuld. Het valkenmonument is vervaardigd door de Maastrichtse beeldhouwer Piet Killaars. Bij de plechtigheden, omlijst met zang en muziek van alle plaatselijke verenigingen, herdacht pastoor Ad Wel ters de negentien slachtoffers van het tragische autobusongeluk. UTRECHT, 25 sept. De rangeerder A. Pols is zaterdagmiddag op het spoor- wegraccordement bij de Croeselaan al hier van de locomotief van een range rende trein gegleden en onder de wielen terecht gekomen. Hij werd zwaar ge wond en overleed enkele uren later. op het genre van dit soort cabaret, maar liet ook zijn naam aan het laag gezol derde etablissement in de binnenstad) en na „Niet voor lange tenen", „Zonder vijgeblad", „Lood om oud ijzer" en „Hausse, Hausse Hoera" is „Gay, Gay Sixties" dubbel en dwars een bevesti ging van Tingel-Tangel's bestaansrecht. Ook nu zjjn tekst en muziek van de Hovings. En di* alles bij een goede mu zikale begeleiding van Wouter Denijs, terwijl Karei Poons het gezelschap in weloverwogen bewegingen zette. Plaats van executie: een televisie-grijsachtig toneeltje met opzij de bar, die in de twee pauzes op haar beurt alle aandacht vraagt Sieto Hoving is een meester op het gebied van politieke praatjes. Hij doet dit op een eigen toon, waarin een aan trekkelijke ironie valt te beluisteren. Hij hakt in zijn conferences de huidige bin nen- en buitenlandse politiek los van haar zwaarwichtigheid, legt associaties, die bepaalde gebeurtenissen plotseling in een vermakelijk licht plaatsen, hekelt, imiteert en lacht ons boven zijn baard met een knipoog van verstandhouding toe, zonder echter na te laten ons toch in het ootje te nemen. En dit doet hij met zo'n gemak en vlotheid, dat men steeds op zjjn hoede moet zjjn om zich niets van het ironische kruid te laten ontgaan. De kunst van het suggereren verstaat hjj als geen tweede. Dat blijkt uit de conference, waarin hij de tijd van Cham berlain met de onze vergelijkt. Trouwens in het gehele programma duiken steeds van die vergelijkingen op. Zo ook in het liedje, dat Conny Stuart zingt en waarin zij als moeder van een recruut de minis ter van Defensie enkele belangrijke din gen voor haar zoon vraagt. Van haar is ook de verrukkelijke parodie op de wer vingsactie van de Morele Herbewape ning. Paul Deen valt op in het liedje „Berlinade", waarin de vraag wordt ge steld of het nu niet al te gek is, dat er uitgerekend om Berlijn een wereldoor log moet ontstaan. Het gezelschap treedt verschillende keren gSzameljjk op. Goed zijn de nummers: „En we nemen er nog één" waarin de pillen-slikkende mens van deze tijd in het zonnetje wordt gezet; en het sketchje, waarin de verschil lende radio-tijdschriften en program mabladen een veeg uit de pan krijgen. Trouwens de Nederlandse T.V. komt er ook niet zonder kleerscheuren van af. om over het parlement maar te zwijgen. Een bezoek aan Tingel-Tangel werkt als een verfrissend bad. Het nieuwe pro gramma is vlot gepresenteerd, fijntjes en met vakmanschap gepeperd; hier en daar slechts een laf smaakje. Maar dat is zo weer verdwenen, als meesterkok Sieto Hoving ons een van zijn fantasie rijke gerechtjes laat proeven. Bijvoor beeld om bij de buitenlandse politiek te eindigen: Wat is nu het verschil tussen de veel geroemde Commonwealth en de voor de Britten onduidelijke Common- market? Hoving antwoordt: „Wealth". F. Du. AMSTERDAM, 25 sept. In ons artikel van zaterdag 15 september over de kearingsraad v or dvertenties zijn enkele voorbeelden genoemd van ge vallen, waarin de raad meent te moeten ingrijpen. Een van die voorbeelden be trof advertenties waarin sprake is van rheumatiek. Dit woord zo schreven wij wordt bij voorkeur afgekort tot „rheu- ma". Doch men attendeert ons er op, dat juist het omgekeerde pleegt te geschieden. „Rheuma" wordt der halve vervangen door „rheumatiek". ST.-ANNAPAROCHIE. 23 sept. De veertienjarige Tine Reitsma is gisteren ernstig gewond geraakt toen zij, bij ver andering van richting, vergat haar hand uit te steken en door een bestelauto is aangereden. Zij is vanmorgen aan de gevolgen van de botsing overleden. ROTTERDAM, 24 sept. Met het s.s. Statendam" van de Holland-Ameri- kalijn is zaterdagmorgen voor een kort bezoek aan Nederland aangekomen de heer Onno Leebaert, directeur van het kantoor van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in New York. De heer Leebaert zal met de directie van de ANVV en de directeuren van andere buitenlandse kantoren plannen bespreken om het bui tenlandse toerisme naa* Nederland te bevorderen. „Holland entrance to Europe" heeft de heer Leebaert een reclamecampagne in de Verenigde Sta ten voorbereid. Men zou zich echter meer financiële offers moeten getroosten, zo zei de heer Leebaart. Het ANW-kantoor New-York, dat zjjn zorgen ook over Canada uit strekt, heeft een budget van 60.000 dollar. Ierland, met 3 miljoen inwoners, heeft kantoren in drie Amerikaanse ste den en in Canada en geeft drie maal zoveel uit aan propaganda. Het Ver enigd Koninkrijk spendeert anderhalf miljoen dollar om de Amerikaanse toe risten te lokken. (Van onze verslaggever) 's-GRAYENHAGE23 sept. De burgemeester van Schipluiden, de heer F. R. M. Meltzer, is onlangs benoemd tot burgemeester van Bunnik, O cl ijk en Werkhoven. Dat betekende een vertrek van Zuid-Holland naar Utrecht en ook het opgeven van een diocesane functie. De heer Meltzer was namelijk dioce saan commissaris van de Katholieke Jeugdbeweging. Hoe voortreffelijk hjj het gedurende de vier jaren van dat voorzitterschap heeft gedaan, bleek za terdag wel op Staelduinhoeve alhier, waar hem en zijn echtgenote vele loven de woorden zijn toegevoegd en hem ook in stoffelijke vorm uitzonderlijk veel eer is betoond. Te midden van vrienden en tal van functionarissen uit alle takken der K.J.B.-familie was er eerst een receptie in de mooie boerderijzaal en daarop lokte de waarnemend voorzitter, rnr. Spetters, het hele gezelschap naar bui ten om zidh te scharen rond een papie ren kavalje, opgesteld tegen de helder witte boerderijgevel. Nadat de heer Meltzer geroepen had: „Klaar, halen!" brak zich met groot geraas een menigte KJB-leden door het papieren kavalje naar buiten, daarmee een bijzonder fraaie muur-omamentatie onthullend ter herinnering aan het aan deel, dat de scheidende voorzitter aan de totstandkoming van Staelduinen heeft bijgedragen. Het is werk van de Goir- lese kunstenaar Henk Potters. De diocesaan aalmoezenier A. M. Vulsma deelde mee, dat de heer Melt zer met instemming van de bisschop van Rotterdam tot erevoorzitter van het diocesaan bestuur der K.J.B. is be noemd. De diocesaan verkennerscommissaris mr. H. A. M. van der Kallen zei, dat men in verkennerskringen had gezocht naar een passend ereteken. Het dank- baarheidsinsigne was te gering. De „verdiensten", waarvan de omschrijving van de gouden Jaeobstaf gewaagt wa ren onvoldoende omschreven. Maar de „uitzonderlijke verdiensten'", waarmee de zilveren Jaeobstaf warden gekwali ficeerd, pasten beter. Door een listige redenering, heeft men weten te ont komen aan de beperkingen (15 jaar ver- kennersdienst) en zo werd de onder scheiding als unicum op de borst van de heer Meltzer gespeld. DEN HAAG, 25 sept. Bisschoppelijke kweekschool; J. P. Kakebecke, C. L. Kempen, H. M. Lansweers. Th. Pe ters. D. W. van Rongen, vM. Smeets, J. M. A. Franse, W. P. M. Wiegerink, allen te Den Haag. A. P. M. Oliehoek, Leidschendam; G. J. Smits, Delft; H. W. J. Vermeulen, Maasland; L. Nieuwenhuysen en C. P. L. van Veldhoven, Voorburg. TILBURG, 25 sept. Katholieke leergangen, diploma Leerkrachten scho len voor Gehoorgestoorden A; J. van Dijk, St. Michielsgestel; E. Janssen, Dieren; J. van Puyenbroek, St. Mi chielsgestel; G. an Riet, Vught; J. Scheffer, 's-Gravenhage; L. Smits, Den Bosch. GRONINGEN, 25 sept. Kand. En gels; A. C. Wedema, Groningen; doet psychologie; R. Breemhaar Groningen; V7. K. B. Hofstee Groningen, cum lau- de en M. de Boer, Loudum artsex. Ie ged.: R. W. Jessurum, Groningen. Bevor derd tot arts: C. J. Rhee, Groningen; kand. geneesk. IIA: mej. T. E. Dijkstra, Assen; P. H. A. M. Gerritsma, Utrecht; S. van Mesdag, Groningen en F. W. Smit, Wildervank. (Vein onze correspondent) ROERMOND, 25 sept. Na rijp over leg met politie en burgerlijke autoritei ten is zondag in alle parochiekerken van het dekenaat Roermond een schrij ven voorgelezen met als signatuur de geestelijkheid van Roermond. Hierin geeft de geestelijkheid haar ongerust heid te kennen over de toenemende ze denverwildering bij de opgroeiende jeugd in de stad, vooral bij de vrouwe lijke jeugd van vijftien-zestien jaar. „Wij willen geen paniekstemming op roepen", zo schrijft de geestelijkheid, „maar wij zouden in onze plicht als zielzorgers tekort schieten, wanneer wij de ouders en allen die in gezag zijn gestel^, niet zouden wijzen op de ern stige zedelijke gevaren die onze jeugd bedreigen". Als oorzaak voor de ze denverwildering wordt op de eerste plaats de sfeer van de moderne we reld, waarin onze jeugd opgroeit, ge noemd. Hierbij wordt dan gedacht aan film, televisie, lectuur, eclame-affi- ches enz., die vaak zo wuft zijn, en zo zinnelijk, dat het de aandacht van onze jonge mensen in de groei naar volwassenheid teveel vestigt op het sexuele. Voorts constateert de gees telijkheid een lichtzinnige, prikkelend uitdagende kleding. Het is daarom niet te verwonderen, zo concludeert zij, dat zedenmisdrijven zich in toe nemende mate voordoen. Een andere oorzaak zou in de sfeer van de gezinnen liggen, waar om ver schillende redenen de kinderen zich vaak niet meer thuisvoelen. De mate rialistische levenshouding van vele ou ders zou een derde oorzaak zjjn. De geestelijkheid vermaant de ouders tot grote waakzaamheid en roept hen op om het vertrouwen van de kinderen te winnen en te behouden. Ook het ge regeld biechten en communiceren moe ten de kinderen leren uit het voorbeeld van vader en moeder. Van onbereken baar nut wordt ook nog het gebed in het gezin geacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5