Sumner Welles overleden Vlamingen distanciëren zich Waalse socialisten willen federatief België „Centralistische politi oorzaak malaise Wallonië Toenemende onrust in ALGERIJE LEKENAPOSTOLAAT in Oostafrikaanse landen MARION DAVIES, van Hollywood 1 Veertig jaar Baehvereniging Uitvinder stort zich met boot in zee Betuws fruitcorso: prachtig schouwspel Vliegers in gevecht BUISMAN Prof. mr. dr. Loeff tot geheim Kamer heer benoemd Katholicisme in de Congo minder een kwestie van mode geworden ubica MATRASSEN Gastvrouw van groten der wereld Feestelijke cantates in NAARDEN Voorlopig GEEN consulaire hulp voor Nederlanders Scheepsbotsingen Geen ontgroening meer in Djakarta TURKS VLIEGTUIG VERONGELUKT N.H.M. -verzekerin gen bij Brandaris zijn veilig gesteld Ticeede congres met goed gevolg xk fi ia In Rusland BEGIN CONCILIE 8-DEC. 1962? MAANDAG 25 SEPTEMBER 196l PAGINA 6 KOFFIE HOE OOK GEZET... ALTIJD BETER MET ook als 't poederkoffie is MWANZA, september (KNP) Het tweede Oostafrikaanse congres voor lekenapostolaat, dat onlangs te Mwanza onder voorzit terschap van de Nederlandse bis schop Mgr. Blomjous gehouden is, heeft met goed gevolg zijn be sprekingen gewijd aan het leider schap in het veranderde Afrika. Ruim 130 afgevaardigden uit 35 bisdommen in vijf Oostafrikaanse landen, namelijk Tanganyika, Oeganda, Noord-Rhodesia, Nyasa- ANTI - HERNIA Nederlands meest verkochte matras iüiifiilMÉi I LAT1LIT SCHUIMRUBBER te te ml 4 pÉlM - land en Kenya, hebben er aan deelgenomen. EXTRA BERICHT VOOR OUDERS VAN EMIGRANTEN Met ingang van 15 okt. a.s. verlaagde K.LM.-tarieven. Wijdingen in bisdom Rotterdam BERNARDSVTLLE, 25 sept. (Rtr) Sumner Welles, de voormalige Ameri kaanse onderminister van buitenland se zaken onder Roosevelt, is gisteren in de ouderdom van 68 jaar te Ber- nardsville in de staat New Jersey over leden. Hy was reeds enige tyd ernstig ziek. Welles die kort nadat hij aan de Harvard-uni versiteit was afgestudeerd, by de Amerikaanse buitenlandse dienst kwam als ambassade-secretaris in To kio, bereikte het hoogtepunt van zijn loopbaan onder het New Deal-bewind van -wijlen president Roosevelt, wiens adviseur hjj was tijdens de Tweede We reldoorlog. Onder Roosevelt namen op zijn insti gatie in 1939, na het uitbreken van de oorlog, de Amerikaanse Republikeinen het besluit om het westelijk halfrond een „veiligheidsgordel" van 300 mijl in te stellen. In maart 1940 pleegde hij als persoonlijk afgezant van de president overleg met Chamberlain, Hitler en Mussolini. Hij begeleidde Roosevelt bij diens historische ontmoeting op zee met Churchill, toen het Atlantisch Handvest werd opgesteld. Tegen zijn wil in werd op aandrang van de toen malige Britse eerste-minister een arti kel tegen handelsdiscriminatie ge schrapt. Zijn lange diplomatieke loop baan eindigde in september 1943, toen hij wegens ernstige meningsverschillen met het toenmalige hoofd van het State Department, Cordell Huil, aftrad. Het feschil ging over de verhouding tussen e V.S. en Argentinië. Hull was voor stander van een „krachtige politiek" te genover Argentinië, omdat d;t land on der Perón weigerde zijn betrekkingen met de landen van de As te verbreken. In de laatste jaren van de oorlog en daarna oefende Welles via krantenarti kelen, boeken en radiolezingen kritiek op het buitenlandse beleid van Roose velt en Truman. In zijn eerste artikel na zijn aftreden stelde Welles Roosevelt verantwoordelijk voor een deel van de na-oorlogse moeilijkheden tussen de V.S. en de Sovjet-Unie. Volgens Welles had Roosevelt de westerse eisen om trent de na-oorlogse regelingen heb ben moeten neerleggen voordat Rus land zijn militaire macht had hersteld na Stalingrad dus. CHARLEROI, 25 sept. (ANP) De Waalse socialisten hebben op een con gres, dat het afgelopen weekeinde in Charleroi i- gehouden, herziening van de Belgische grondwet en de invoering van een federatief stelsel in België ge- eist. In eeu resolutie, die gisteren een stemmig op een besloten vergadering werd aangenomen, wordt gezegd, dat ,,de centralistische politiek van de Bel gische regering de diepe malaise en de economische verslechtering van Wal- Advert enti2) ALGIERS, 25 september (UPI) Twee leiders var het FLN en een Fran se legercommandant zijn gisteren om het leven gekomen in het kader van de hnidige onrust in .Algerije waar Franse „codons" en Algerijnen de afgelopen da gen betogingen hielden. Een regionale commandant van het FLN en een celleider in Algiers wer den door veiligheidstroepen tijdens een morgenpatrouille aangetroffen in de woning van een Algerijn. De politie be stookte het huis met traangasgranaten en schoten de twee rebellen neer toen deze trachtten te vluchten. In de loop van de dag stierf de leger commandant René Derrett aan de ver wondingen die hjj met vier andere Eu ropeanen en een jonge Algerijn had op gelopen toen zaterdagavond een beun In zijn notel ontplofte. Men neemt aan dat de bomaanslag is gepleegd door de terreur-organisatie O.A.S., het ,,gehe- me leger Derrett, .en veteraan uit de oorlog in Indo-China, was de eerste Europese officier die het slachtoffer werd van de aanslagen met plasticbommen waar voor ae O.A.S. verantwoordelijk wordt gesteld. Volgens goedingelichte zegslieden heef* ie O.A.S. thans de strijd aange bonden tegen het Franse leger, waarvan de m/nmandant generaal Charles Ail- leret, onlangs ztfn troepen gelastte de O.A.S. even genadeloos te bestrijden als het FLN. Gistermorgen vroeg werd een poli tieman door een groep jongelieden dood geschoten, maar ooggetuigen konden niet zeggen of de aanvallers Europea nen dan wel Algerijnen waren geweest. Zaterdagavond hielden de „colons" een demonstratie waarbij zij met sla gen >p keukenpannen en getoeter van hun autoclaxons hun geroep var. de len ze „Al-gé-rie fran-caise" beleidden. Ongeveer 500 auto's in Sldi Bel Ab bes voerden de vlag van de O.A.S. Zaterdagavond ontploften in Algiers 17 plasticbommen. In Bone vijf, en in DEN BOSCH, 25 sept. (K.N.P.) De secretaris van het r.k. kerkgenootschap, prof. mr. dr. J. J. Loeff alhier is be noemd tot geheim kamerheer van de paus. Deze onderscheiding werd hem gisterenmorgen in zijn woning meege deeld door de bisschop van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers, in tegenwoordig heid van de beide vicarissen mgr. L. A. T. Rooyackers en mgr. M. A. P. J. Oomens. De korte plechtigheid werd gisteren morgen bijgewoond door deken L. P. J. van Loon van Den Bosch, de rector magnificus van de economische hoge school in Tilburg, prof. dr. mr. Plattel OJ>„ en enkele collegae professoren van professor Loeff. Mgr. Bekkers deelde in een korte toespraak mee dat prof. dr. Loeff deze onderscheiding ten deel is gevallen wegens zijn grote verdienste als juridisch adviseur van de Neder landse bisschoppen en wegens zijn kwa. liteiten als hoogleraar, in welke hoe danigheid prof. Loeff veel heeft bijge dragen tot versterking van de band tus sen de professoren onderling en tussen de professoren en de studenten. Oran acht, waarbij ernstige materiële schade werd aangericht. Twee soldaten zouden zijn gedood toen een groep rebellen een legerpatrouille aanvielen op ongeveer 75 km ten wes ten van Algiers. lonië steeds meer doet toenemen en dat aan Wallonië dringend het recht moet worden toegestaan zelf de wegen van zyn economische en culturele ont plooiing in Belgisch verband te be palen". De voorzitter van de Belgische socia listische partij, Collard. heeft in een rede tot de Waalse leden van zijn par ten verklaard, dat federalisme niet het zelfde betekent als onafhankelijkheid". ,,Wij zijn geen onderontwikkelde volke ren", voegde hij hieraan toe. „Het is de eerste keer, dat de federalistische ge dachte in een actieve fase treedt". Blijkbaar doelend op de actie van de Luikse socialistische voorman Renard, die niet op het congres aanwezig was, zei de Collard voorts, „nooit te hebben geloofd dat men zijn opvatting door ge weld kan doen aanvaarden" en ervan overtuigd te zijn dat „slechts overre ding in een geest van verstandhouding en vriendschap kans op welslagen kan hebben". Het congres heeft een comité samen gesteld, dat binnen een half jaar een ontwerp voor een federaal statuut voor België dient uit te werken, dat na be spreking tussen Waalse en Vlaamse so cialisten onderwerp van onderhandelin gen zal worden van de andere Belgische politieke partijen. In de resolutie wordt er de nadruk op gelegd, dat de eisen voor het federalisme „niet zijn gericht tegen de arbeiders óf hét volk van Vlaanderen, doch de ontwikkeling van beide gemeenschappen, met inachtne ming en coördinatie van de belangen van eenieder beogen". Inmiddels is aan de vooravond van het congres van de Waalse socialisten in de „Volksgazet" - het orgaan van de Vlaamse socialisten - verklaard, dat dit congres geen besluiten zou kunnen ne men, die de Belgische socialistische par tij als geheel zouden kunnen binden. „Dit kan alleen een nationaal congres van de gehele partij", aldus dit hoofdartikel, waarin voorts werd gezegd „dat het to taal verkeerd is de bijeenkomst van Charleroi voor te stellen als een soort van opstandige beweging van de BSP". Het congres van de Waalse socialisten is de eerste grote manifestatie in Bel gië in het teken van de Vlaams-Waalse verhoudingen, waarover overigens voor het einde van het jaar de regering-Le- févre heeft toegezegd voorstellen bij het parlement te zullen indienen. De vol gende week zal de „Waalse Volksbewe ging" van stakingsleider Renard in Marcinelle een bijeenkomst houden, ge volgd door een tweedaags congres op 19 en 19 november In Namen. Van Vlaamse lijde is de volgende maand een massabetoging in Brussel aangekondigd ter verdediging van de Vlaamse rechten. ANKARA, 25 sept. (Reuter) Slechts één inzittende van een Turkse „Friendship" die zaterdagavond met 29 inzittenden nabij Ankara veronge lukte, heeft het ongeluk overleefd. Op het vliegveld van Ankara is vernomen dat zeker 25 mensen zijn omgekomen. De vier bemanningsleden waren Tur ken. De enige overlevende is een Turk se passagier. Er waren tien Duitsers aan boord. Het wrak van het toestel werd pas gisterochtend gevonden. De gehele nacht had men tevergeefs gezocht. Oog getuigen hebben gezegd dat het vliegtuig al in brand stond voorda', het neerstort te. Het was onderweg van Cyprus naar Ankara en had een tussenlanding te Adana gemaakt. AMSTERDAM 25 september De N.V. Assurantiebedryf der Nederland- sche Handel Maatschappij heeft mede gedeeld dat de verzekeringen, die door haar bemiddeling zijn ondergebracht by de Assurantie Maatschappij Branda ris met ingang van 22 september zijn veiliggesteld. Zoals bekend is de Ne- derlandsche Handel My. aandeelhoud ster van de in financiële moeilijkheden geraakte Brandaris. (Advertentie) ubicfl k ^ff TOONZALEN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM. UTRECHT, BREDA Bijzondere nadruk werd gelegd op het aankweken van het verantwoorde- lijkheidsbesef by de Afrikanen, die enig onderwijs hebben genoten, op de leiding die deze Afrikanen moeten nemen in het lekenapostolaat en in de burgerlijke organisaties en op de vorming van lei- ders. Behalve Afrikaanse leken waren er verscheidene waarnemers uit andere landen, zoals Nederland, België, Austra lië, Frankrijk, Zwitserland, Canada, Engeland, Ierland, Duitsland en Ceylon. Bijzondere aandacht heeft de inlei ding getrokken, welke pater Van Loock, een Belgische missionaris, heeft gehou- den over de Congo. Daarin schilderde hij de practische moeilijkheden der Kerk in een pas zelfstandig geworden land. Katholiek-zijn is sedert het verdwijnen 1 van het Belgische koloniale bestuur min der een kwestie van „mode" geworden dan wel van overtuiging, verklaarde hij. Een van de eerste problemen, waarvoor de Congolese katholieken stonden, was hoe het geloof levend te houden, toen de missionarissen op vele plaatsen wer den verdreven. Het resultaat hiervan was, dat velen gingen inzien, dat zij met hun gewoonte-katholiek-zijn er niet kwa men en daarom het geloof beter gingen bestuderen. Om dit verder aan te wak keren zou intensief gebruik moeten wor den gemaakt van de mogelijkheden, die de radio biedt. Er is in elk dorp min stens één radio. Hoe veel invloed de ra dio heeft, hebben volgens pater Van Loock de haatcampagnes bewezen, on middellijk na de zelfstandigheid. Een ander probleem, waarvoor de Kerk in de Congo staat, bieden de plaat selijke schisma's. Hij hoopt, dat deze van tijdelijke aard zijn. De Kerk hoopt deze schismatieke groepjes terug te winnen door intensivering van het on derwijs. Hij is ervan overtuigd, dat de Kerk in de Congo een goede toekomst heeft, wanneer het land tenminste een stabiele periode doormaakt. Gewonnen is in elk geval, dat de massa de Kerk niet langer vereenzelvigt met het kolo niaal bewind. Dit is voor een belangrijk deel te danken, aldus pater van Loock, aan de voorbeeldige houding der Congo lese clerus in de crisisdagen na de ver kregen zelfstandigheid. (Van ome filmredacteur) HOLLYWOOD, 25 sept. Marion Da- vies, die vrijdag op 61-jarige leeftijd in het Cedars of Lebanon-ziekenhuis over leed, was een van de laatste nog le vende sterren, die op het Hollywood van de jaren twintig en dertig hun stempel hebben gedrukt. In de „hoge kringen" van Hollywood regeerde zij als een vorstin en tientallen jaren lang zijn de groten der wereld zij was be vriend met Bernard Shaw, Winston Churchill, Lloyd George, Wil Rogers, Florenz Ziegfeld, Lord en Lady Mount- batten, de hertog en hertogin van Su therland en bijna iedere Grote ster, re gisseur en filmproducent van Hol lywood te gast geweest in haar wo ning aan het strand van Santa Monica, een hals met honderdtien kamers, dat „het Versailles van Hollywood" werd genoemd. Marion Davies was 3 januari 1900 in Brooklyn geboren. Haar ouders waren Bernard en Rose Douras. Samen met haar zusters, Reine, Ethel en Rose, groeide zij op in een kleine flat. Nadat zjj de kloosterschool van het H. Hart in Hastings (New York) had doorlopen, werd zjj lid van de dansgroep in de re vue „Tsjoe Tsjin Tsjow" op Broadway. Zij was toen zestien jaar. Een jaar la ter danste zij bij de Ziegfeld Follies. Toen Ziegfeld in 1932 kwam te overlij den, heeft Marion Davies hem betreurd als „de man, die mij een kans heeft ge geven en mij op het toneel heeft opge leid." In 1918 trad zij op in haar eerste film „Runaway Romany" en in 1920 en 1921 speelde zij rollen in de films ,,A- pril Folly" en „The Restless Sex". Be kendheid in breder kring verwierf de jonge blonde actrice zich pas met de film „When Knighthood was in flower", waarop in 1923 de succesvolle film „Little Old New York" volgde. In de daarop volgende jaren speelde Marion Davies, die in meer dan dertig films is opgetreden, in producties van MGM en Warner Bros. De geluidsfilm maakte in 1929 geen einde aan haar carrière, zoals met ve len van haar toen beroemde collega's het geval was. Ze speelde zowel in de stomme als in de sprekende versie van „Marianne" en trad in een groot aan tal geluidsfilms op, waaronder „Bache lor Father", „Blondie of the Follies", „Going Hollywood", „Cain and Mabel" en „Ever since Eve". Marion Davies had een groot zakelijk inzicht en heeft uit haar verdiensten bij de film een aanzienlyk fortuin opge bouwd, dat op tien miljoen dollar werd geschat. Gedurende.dó laatste jaren van haar leven heeft 7.ij re») tyd en geld besteed aan de liefdadigheid, met name aan bestrijding van kinderziek ten. Een van haar laatste schenkingen betroi een bedrag van 2,1 miljoen dol lar, voor de bouw van een nieuwe vleu gel voor kinderpatiëntjes aan het me dische centrum van de universiteit van CaJifomië in Los Angeles. De reddingboot met zijn ontwerper, de heer J. de Baan uit Amsterdam, er in op gesloten valt ondersteboven in de Zee na een val van tien meter van de pier in Scheveningen. Deze foto is genomen van de pier af. Alleen de kleine man met de wilde haardos, die het krankzinnige waagstuk ging ondernemen, leek niet nerveus te zyn. De omstan ders voelden zich getuigen van wat een drama zou kunnen gaan worden. Angstig keken zy naar de kleine, zil verkleurige boot van een byzonder mo del, die op de leuning van de Scheve- ningse pier lag te wiebelen en waar mee Joop de Baan uit Amsterdam zich na een val van tien meter in de gol ven zou storten. Ily wilde met deze spectaculaire stunt bewijzen dat zyn reeds gepatenteerde vinding goed was: dat zyn bootje kon zinken noch om slaan en dus uiterst geschikt zou zyn om in massa als reddingboot te wor den aangemaakt. Met dit staaltje ver trouwen in eigen kunnen hoopt hij de aandacht op zich te vestigen van de scheepsbouwindustrie, die hem al ja ren negeert. De zaak leek onzeker genoeg, zij het niet voor de heer De Baan, die de zelf verzekerdheid in persoon was. „Het is voor het eerst dat ik deze proef neem, maar er kan niets gebeuren. Ik ben werktuigkundige, al heb ik dan geen enkel diploma. Alle berekeningen heb ik zelf uitgevoerd", zei hy vastbera den, terwijl hij zyn assistenten („Voor geen geld zouden wij meegaan") een wenik gaf de laatste voorbereidingen voor de duik te treffen. Hij kon ons op de valreep nog geruststellen: vrouw en kinderen zou hij niet nalaten. „Ik wacht met trouwen want die soort din gen als ik nu doe zouden mjjn vrouw maar kopzorgen geven". De leeftijd van de heer De Baan kun nen wij helaas niet onthullen. „Alleen de boot is belangrijk", zo wimpelde hij vragen in deze richting af. Hoewel het luik reeds voor hem geopend was en onze bezorgheid toenam, vertrouw de hij ons nog toe dat de boot drie jaar geleden al gereed was en dat hij toen een soortgelijke demonstratie had willen verzorgen vanaf de Mariniers- brug in Amsterdam. Op het laatste ogenblik was de politie gekomen en had het hem verboden. „Ze zeiden me", vertelt De Baan, „als je ver ongelukt moeten we maar met dure apparaten op de proppen komen om je te redden, het kan dus beter niet doorgaan". De Haagse politie gunt ieder zijn pleziertje en had de vergun ning verstrekt. Reddingsmaterieel werd niet bij de hand gehouden. Het kleine roeibootje met de cineast van Poly goon, dat onder de pier voer, zou niets kunnen uitrichten. De amateur-ingenieur intussen had zijn jasje uitgetrokken en was languit in de plaatstalen boot met de kleine raampjes gaan liggen. Nog even stak hij zijn hoofd uit het gat: niet voor een laatste, met dramatiek geladen volzin maar voor enkele zakelijke instructies. Het luik werd nu gesloten en de span ning op het zonne-eiland had haar hoog tepunt bereikt. De laatste touwen wer den losgemaakt, verwarde bevelen klonken en dan schoot het spitse vaar tuig weg. Sommigen sloten hun ogen, anderen sperden ze van louter sensa tie wijd open. Met een reuzenvaart sloeg het scheepje tegen het water, ging over de kop, veerde als een ten nisbal terug en bleef dan vrijwel on beweeglijk liggen. De spanning was gebroken, Joop de Baan zwaaide door een raampje bemoedigend naar boven, naar het publiek, dat een dun applaus je liet horen. Nog was de constructeur niet tevre den. Er werd een touw vast gemaakt en sterke mannenhanden lieten het scheepje kantelen, naar links en naar rechts, waarna het bootje telkens weer bliksemsnel recht kwam. Joop de Baan deed niet uitbundig: hij had niet anders verwacht. Hoewel hy niet bepaald ruim zat dit proefmodel is veel klei ner dan de werkelijke boot zou moeten worden en die zou dan plaats bieden aan bijna veertig personen voelde hij zich kennelijk heel goed. Zyn zuur stofapparaat, waarop hij nog geen oc trooi heeft aangevraagd, scheen uitste kend te werken. Hoe het werkte wist niemand. Hij wilde er alleen van zeg gen dat het reageert op het wiegen van de golven en dat het net zoveel verse lucht produceert als er nodig is. Het bootje werd op sleeptouw geno men en naar de kust getrokken, waar de heer De Baan werd opgewacht als was hij :en kanaalzwemmer. Hij bracht rustig verslag uit: het was, zoals hij verwacht had, uitstekend gegaan. Hij had nauwelijks een schok gevoeld en hij had zich eigenlijk niet met dat touw vast behoeven te binden, zoals hij ge daan had. Ook het kussentje, waarop hij zijn hoofd had gelegd om de klap op te vangen, was overbodig geweest. Hij gaf alle technische inlichtingen die verlangd werden. Nu hoopt hy op de di recteur van de scheepswerf die dit leest en die de heer De Baan, Weesper- straat 18, Amsterdam, oproept om eens te komen praten. Mocht zo'n directeur komen en mocht tot produktie van de boot in licensie worden overgegaan, dan weet de heer De Baan precies wat hy met zyn rijk dom gaat doen. Wij hebben het hem gevraagd en hij zei zonder aarzelen drie uur per dag pianospelen, ander half uur kernfysica studeren en ander half uur electronics. Ruim overgoten door de milde herfstzon trok zaterdagmiddag een fruitcorso door Tiel en randgemeenten. Het vormde een prachtig schouwspel voor de duizen den toeschouwers die naar het hart van de Betuwe waren gekomen om dit evenement te aanschouwen. De Be- tuwse fruitvariatie werd met grote fantasie en vindingreikheid in dit cor so aan de toeschouwers gepresenteerd. De lieftallige en charmante oogstfee en haar hofdames gezeten op een praal, wagen werden omringd door landelijke rijverenigingen met een keur van prach tige paarden, twee origineel bemande Friese sjezen en niet te vergeten de beide Tielse ere-burgers „Maaike en Kriekske". De „Meteriano-praalwagen" uit Me teren, voorstellende een Venetiaanse gondel varende tussen twee bogen (zie foto) kreeg de eerste prys van duizend gulden en de beker aangeboden door het gemeentebestuur van de stad Tiel. De tweede prys was voor de „Zwaan van Uohengrin" uit Ingen. Verder mo gen wij zeker noemen de praalwagen uit Geldermalsen voorstellende de Ro meinse godin Pomona. De strijdwagen van Ben Hur uit de Romeinse tijd uit Ophemert, de symbolische praal wagens van „producent tot consument" en „de export naar de vier windstre ken", het waren alle originele schep pingen die meedongen naar de hoog ste eer. Een vuurwerk vormde het slot van deze feestdag in het Vierstromen- land. Organisatoren van de nationale vliegerkamp, die zaterdag in Amersfoort op het Willem Ba- rendsplein werd gehouden, had den buiten de waard, in casu buiten de wind, gerekend. Voor het vlieger- vechten is uiteraard een minimum aan wind onontbeerlijk en dat mini mum bleek zaterdag net toereikend om de kleine modellen tot maxi maal 55 c.m. lengte de lucht in te krijgen. Dat vliegervechten was een landelijke primeur; de opzet daarbij is dat men op maximum hoogte pro beert eikaars glastouw door te snijden. In de Aziatische latiden is dat een ge liefkoosde sport en in Amersfoort na men verschillende uit Indonesië af komstige vliegerliefhebbers aan het toernooi deel. De kanjers bleven dus aan de grond en men besloot in deze categorie prij zen toe te kennen voor het origineelste idee en de meest perfecte uitvoering. Hierbij viel o.a. mevr. M. van Waar denburg in de prijzen met haar vlie ger „De Kat" (zie foto). De „kleintjes" gingen wel de lucht in32 tegelijk kregen het start com mando en pijlsnel kozen ze hun koers. Na enkele „dressuurproeven" begon het gevecht, waarbij er al spoedig 28 afvielen en een viertal overbleef. Een daarvan kwam achter een huizenblok terecht, waarna de overige drie tot winnaars werden uitgeroepen: de heer A. Lutzoro uit Woudenberg werd nr 1, C. Prins uit Amersfoort nr. 2 en R. F. von Ende uit Soesterberg nr. 3. (Advertentie) in CANADA en AMERIKA. Inlichtingen bij het Officieel KLM-boekingskantoor RIJYS CO., Kruis straat 43, Haarlem, Telef. 20679 en 20680. NAARDEN, 25 sept. Omdat de Nederlandse Baehvereniging veertig jaar heeft bestaan, wordt een cyclus van elf Bach-concerten uitgevoerd, waarvan het eerste vanmiddag in de Oude Kerk. Uit de geweldige over vloed van Bach's scheppingen een keus te doen was stellig niet gemak kelijk; men is gekomen tot negen in strumentale en twee koorconcerten. Op dit openingsconcert werden drie kerkelijke cantates uitgevoerd, vooraf gegaan door het „Te Deum laudamus" in de vorm zoals die in de evangeliseh- Lutherse eredienst gebruikt werd en dus ook onder leiding van de Cantor Bach in de Thomaskirche van Leip zig werd uitgevoerd. Het begin van deze Bach-middag in Naardens kerk kreeg zo door de beurtzang van koor en publiek (ondersteund door groot or gel en twee bazuinen) een opmerke lijke liturgische wijding. Deze gewijde stemming werd door diri gent Anton van der Horst consequent ge handhaafd. Er werden uitgevoerd de cantates nr. 151 „Süsser Trost, mein Jesus kommt", nr. 4, „Christ lag in To- desbanden" en nr 34 „O ewiges Feuer". Men kreeg dikwijls de indruk dat de muziek meer in dienst van een gods dienstoefening dan om haarzelfs wille werd uitgevoerd. Er werd gedempt ge musiceerd, ingetogen gezongen; de dra matische details van de cantates werden verzacht; sfeer en stemming waren van meer belang dan muzikale effecten. Men schroomt dan op te merken dat de in zetten dikwijls ongelijk waren, dat de sopraan van Elly Ameling wel eens spon taner en warmer heeft geklonken, dat Laurens Bogtman wel eens krachtiger en bewogener heeft gezongen. De gebaren van de dirigent waren soms meer die van een bezielde decla mator dan van een puntige orkestleider. Arjan Blanken zong zijn twee tenor-re citatieven met veel welluidende lyriek; de alt van Annie Hermes was als altijd zeker en rustig. Het koor van de Baeh vereniging en het Concertgebouworkest vormden een betrouwbare achtergrond; in de sublieme Paascantate die ove rigens even egaal werd vertolkt als de andere vervulden koor en orkest aangrijpende hoofdrollen. Het viel op dat in het (dure) program ma heel veel goeds over Bach, maar erg weinig over de oprichter van de Baeh vereniging, de inspirerende Johan Schoonderbeek, verteld wordt. De ove rige concerten zijn in Amsterdam, Haar lem en Utrecht. v. E. DEN HAAG, 23 sept. Naar een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag van ochtend desgevraagd mededeelde Is op het verzoek van Nederland, consulaire bijstand te mogen verlenen aan do In de Sovjet-Unie gearresteerde Nederlandse burgers, door de Sovjet-autoriteiten gereageerd met de mededeling, dat de Sovjet-wetten hangende het vooronder zoek een bezoek van consulaire ambte naren niet toestaan. ROTTERDAM, 25 sept. Zaterdag heeft mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, aan de volgende theologan ten de diakenwijdingen toegediend: 'G. Th. Alkemade, J, A. Ammerlaan, A. J. C. van der Beek, D. L. Beljaars, A. J. L. M. Bosman, Th. A. van Damme, L. A. A. van der Geer, M. J. M. Jager man, P. G. van der Meer, P. W. J. Noor- dermeer, G. A. M. Pieterse, F. P. J. de Valk, J. G. M. van de Ven. Allen stu denten aan het theologicum in War mond voor het bisdom Rotterdam. EASTBOURNE, 25 sept. (UPI) Do dichte mist die zaterdag boven het Ka naal hing, was oorzaak van enkele aan varingen. De ernstigste aanvaring was die tussen de 23.124 ton metende tanker Britisch Aviator en het 8.671 ton meten- de motorschip Crystal Jewel. De tanker meldde dat de Crystal Jewel in zinken de toestand verkeerde, dat de radio van het motorschip buiten actie was geraakt en dat de kapitein beide benen brak bij de aanvaring. Later meldde de sleepboot Meeching dat de dochter van de kapitein van de Crystal Jewel om het leven was gekomen. Zy was blijkbaar beklemd geraakt op de brug. De tanker maakte niet onmiddellijk mel ding van eigen schade. Behalve tussen de twee genoemde Britse schepen, had omstreeks hetzelf de tijdstip een aanvaring plaats tussen de Italiaanse tanker Aurelia en het Noorse motorschip Fargheim. Volgens de eerste berichten had geen van deze twee schepen ernstige schade en deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. FREIBURG, 25 sept. (KNP) De secretaris van de centrale commissie van het Tweede Vaticaanse Concilie, mgr. Felice, acht het niet uitgesloten, dat het Concilie zal geopend worden op het feest van Maria Onbevlekt Ont vangen, 8 december 1962. Zeker is in ieder geval, dat het Concilie niet eerder begint. Dit heeft kardinaal Bea, hoofd van hot Secretariaat voor de bevorde ring van de christelijke hereniging, van daag te Sasbach in Duitsland verklaard, waar hy de school bezocht, waarvan hij 67 jaar geleden leerling was. DJAKARTA, 25 sept. (Reuter) Het ontgroenen van studenten aan de uni versiteit in Djakarta is afgelopen. Dit zal worden vervangen door een mili taire opleiding, zo heeft, een woord voerder van de studenten, Widjaja Su- garda, zaterdag meegedeeld. Hy zei dat dit ontgroenen afkomstig is van het Westen en niet meer te verenigen is met „de geest van de nationale revo lutie". In het vervolg zal de opneming in het universitaire leven „gebaseerd zyn op de beginselen van een geleide democratie" en zal de nadruk gelegd worden op nationale elementen. In de eerste week zal een militaire opleiding worden gegeven in overeen stemming met de behoefte aan „natio nale waakzaamheid". Ook zal onder richt worden gegeven in de beginselen van de politiek van Soekamo's bewind.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6