EEN HELFT voor GVAV VOOR dan komt, als 'n wervelstorm, enenoor L i onms in zes minuten N Aaltj es" intuïtie: onheils wedstr ij d Drie Vlaardim: wondertjes van SVV gs FORTUNA woederploeg Feijenoord - fel belaagd - klimt op naar de plaats der i Scheidsrechter mishandeld ERE-DIVISIE Titel en f 10.000 voor Rosewall ppn Onschuldige misdaad PSV: DUBBELE NUL MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 PAGINA 7 In kleedkamer van Rheden Dader neemt de vlucht (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, 25 september Feijenoords voorzitter Kieboom stapte hoofdschuddend de koffie kamer binnen. In Feijenoords voetbalarena wees op dat moment het scoringbord een stand 14 in het voordeel van GVAV aan. „Begrijp je dat nou?", zei ons Kieboom met een wat verstoord gezicht. „Ze hebben al zó vaak tegen GVAV gespeeld. Ze moesten nil toch beter weten!" Daar, in de koffiekamer, werd intussen in opgewonden toon gedebatteerd. Overal hoorde men wilde uitroe pen. Zij varieerden van „onge looflijk" tot „ontstellend". Even later kwamen Feijenoords cory feeën weer op de grasmat. Een honend fluitconcert van duizenden geïrriteerde toeschouwers daalde over hen neer. Maarnog geen tien minuten later was Feijenoords stadion veranderd in een heksenketel. De massa brulde, jubelde en zong van een bijna grenzeloze vreugde. Feijenoords voetballers hieven de hoofden weer omhoog. Die van GVAV leken plots vermoeid en sjokten ontgoocheld voort. Het scorebord wees aan: 44. Het was duidelijk wat er nu nog te gebeuren stond. En ja, Feijenoord zegevierde. Het stond met 14 achter bij de rust. Het sloot de strijd af met een overwinning van 74! 'V Eerste achterstand Het voorbeeld 99 99 Wit van onschuld SHS protesteert tegen VSV's winnende treffer Excuus *1 M MtJÉS J M&lM d llllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllilllilllllllltlllllllllllllllllllllltllllliillilllll BOVEN: Doelman Roffel nog in de „winning mood". De alleen doorgebroken Brazilianen Axel en Eric Schmidt Bouwmeester wordt in zijn rush gestuit. ONDER: Maar nu is het uit. Via de rug zyn wereldkampioen zeilen in de Snipe van Van der Hoeven (6) is de bal in het doel beland. Roffel kijkt met een trieste klasse geworden. De Amerikanen Har- blik naar de scheidsrechter Martens, die aangeeft dat Feijenoord op 4-4 is gekomen. j-y en Alan Levinson werden tweede. ARNHEM, 25 sept. Na afloop van de voetbalwedstrijd Worth Rheden-Does- burg, die zondag te Rheden voor de derde klasse c van het district Oost van de KNVB is gespeeld, heeft een toeschouwer in de kleedkamer de scheidsrechter H. Verwey uit Tiel mis handeld. De heer Verwey, die bij de keel werd gegrepen, bleef gedurende enige minu ten buiten kennis. Bestuursleden van Worth Rheden wisten de indringer de kleedkamer uit te werken, waarop de man de vlucht nam. De politie heeft een onderzoek ingesteld en is op de hoogte van de identiteit van de aanval ler. „Een bekeken wedstrijd. Wat doen al die toeschouwers hier eigenlijk nog. Feijenoord gaat een enorme overwin ning behalen". Dat waren zo de gelui den, die wij om ons heen opvingen toen het beginsignaal nauwelijks had ge klonken. Niemand dacht aan de wed- AjaxVolendam91 Cees Groot 1—0, Feldmann 2—0, Henk Groot 30, Cees Groot 40, Feldmann 5—0, rust. Keizer 60. Feldmann 70, Cees Groot 80 en S0, Tol 91. 20000 toe schouwers. Alleen in het eerste half uur hield Volen dam met invallers voor „Aaltje Keizer" en Klaas Smit zich staande. Willem II—MVV 4—3 Bühler 0—1, Vigna 0—2, Haenen 0—3, Uytermerk 1—3, rust. Louer 2—3, Voges a—3, Uytermerk 4—3. 12.000 toeschouwers. Aanvankelijk werd Willem n door hoger tempo van MW overrompeld. De Tilburgse ploeg werd pas na de rust tot grotere acti viteit en beter spel geprikkeld. 7—4 '4® ï'eijenoord—GVAV IWeukc?'8! °UT1' Schouten 1—1 Nuninga 1—2, Meukenl—3p Nuninga 14, rust. Klaassens 7~v °°uwmcester 3—4, Kreijermaat 4—4 toesriïouwers. 6n *~4' BerghoItz 7~4' 33000 ^Selensipf0?I?0Ï de rust aanvallend zwak ïinJ?tardi> nrivr' leek met de rust door slagvaardig GVAv verslagen. Opgejaagd öo»! da SuenonrH voora> Kreijermaat ^efopegde knielnrd GVAV «cbter tod. vrij NAC—DWS/A j_j Rust 00. 1 min. Schrijvers 1r> **n min t>e Oude 1-1. ..9000 toeschouwers. Matige wedstrijd met veel spanning. NAC ^*as overwegend sterker, doch slaagde er hiet in het overwicht m meer doelpunten Uit te drukken. FortunaEnschede 5j) Rust 00. Kerens 10, Kohn 2—0, Wilkes 0 en 4—0, Kerens 5—0. 10.000 toeschou wers. Hoewel spelend in een even laag tempo als Jfortuna, was Sp. Enschede zeker niet de mindere van de Geleners. Een twijfelachtig doelpunt van Kerens en een fout van v. d. Wel hielpen echter Fortuna halverwege de tweede helft in het zadel. PSV—DOS o—l Rust 0—0. v. d. Linden 0—1, 17.000 toe- •chouwers. D® aqders zo slagvaardige vuurlinie van t j v:""s* deze middag geen antwoord op j „nsle"systeem van DOS, dat o.a. met een dubbele stopper aantrad. Geen enkele maal kwamen de Eindhovenaren tot die flitsende combinaties, die in vorige wed- •tryden succes opleverden. VVV—Sparta 1_1 Rust 0—0, Janssen 01, De Meulemeester 11, 4.000 toeschouwers. Sparta had in de eerste helft een aan zienlijke veldmeerderheid, maar de VVV- defensie bleek eindelijk weer in een voor treffelijke vorm en stond geen doelpunten toe. Toen Sparta na rust op 01 kwam, sloeg VW met succes terug. ADORapid JC 41 Schuurman 10, Schaffrath (eigen doel) 2—0. Rutten 2—1, Den Engelse 3—1, rust Clavan 41. 15.000 toeschouwers. Rapid JC was volkomen kansloos tegen Ad O en kon na rust de score beperkt hou den door voornamelijk te verdedigen. 51 Meijer 10, Dekker 20, rust, Meijer 30, strijden van het vorige seizoen, toen Feijenoord twee keer eerst thuis met 31, daarna met 10 in Groningen door GVAV was verslagen. En het zag er ook niet naar uit, dat GVAV nu zijn kunststukje van het vorig jaar zou her halen. Allereerst niet, omdat de Gro ningers het vorige seizoen in de befaam de „winning mood" de grasmat van het Rotterdamse stadion betraden en nu te rugkeken op een nogal teleurstellende competitiestart. Daar kwam, na nauwe lijks tien minuten spelen, nu bij, dat Feijenoords overigens allesbehalve vlekkeloos draaiende voorhoede al vele malen heel gemakkelijk door GVAV's verdediging was geslipt. Maar, het feit dat Bouwmeester én Temming, samen alleen voor doelman Roffel ge komen, de bal niet in het doel kregen, gaf GVAV extra morele kracht. En toen kort erna Temming kans zag om in twee seconden tjjds twee volkomen vrije kansen te missen, was GVAV zo ver, dat het voldoende moed vergaard had om met overtuiging ten aanval te trekken. Wat moest op dat moment Kees Buitendijk, een van Feijenoords prominenten in de betaalde sector wel denken? Had hij vlak voor de wedstrijd niet toevertrouwd: „Och, Van der Gijp en Bennaars hadden waarschijnlijk wel kunnen spelen, maar we hebben ze nog een weekje extra rust gegeven. Tem ming heeft het de afgelopen weken im mers goed gedaan". En daar kwam de klap. Een throughpass van Nuninga naar de fel sprintende rechtsbuiten Groninger ver anderde Feijenoords defensieve bol werk in een onmetelijk gat. Laag kwam de voorzet. Pieters Graafland stormde uit zijn doel. Kraay deed een poging om in de goede positie te ko men. De bal tikte tegen zijn schoen, (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 25 sept. Met zijn 38 jaren weet „Aaltje" Keijzer zo lang zamerhand wat er in de voetbalwereld te koop is. Zoals een boer intuïtie heeft voor het weer, zo bezit hij een speciale „feeling" voor op til zijnde voetbalge beurtenissen, met name als zijn club Volendam er bij betrokken is. De afge lopen week ontmoetten de optimistische supporters bij hem geen enkele steun: „Aaltje" wist dat zijn jongens deze zon- Blauw WitVolewijckers f- Kick (strafschop) 31, Meijer 41, Dek- ®r 5—1. 12.000 toeschouwers. „Zeer slechte wedstrijd, waarin vooral de volewijckers over alle linies faalde. Blauw Feijenoord FSV Ajax Fortuna ADo Willem ij Blauw Wit NAC MVV DWS/A Volendam DOS Sparta GVAV Rapid JC Enschede VVV De Volewijckers goed 5 1 0 11 21—7 5 0 1 10 27—7 4 2 0 10 25—8 5 0 1 10 18—6 4 1 1 9 19—11 4 1 1 9 17—13 3 2 1 8 16-11 2 3 1 7 11—8 2 1 3 5 13—14 1. 3 2 5 5—7 2 1 3 5 11—19 1 2 3 4 6—9 1 2 3 4 8—15 0 3 3 3 11—18 1 1 4 3 7—21 1 0 5 2 8—21 0 2 4 2 5—15 0 1 5 1 9—27 NUNINGA .Twee doelpunten en nog helpt het GVAV niet veranderde van richting, maakte Pie ters Graafland bij voorbaat kansloos en middenvoor Lacrois had een on beschermd doel voor zich, 0-1. GVAV had iets om zich in vast te bijten. Feijenoord keek voor het eerst in dit seizoen tegen een achterstand aan. Een kwartier had Feijenoord nodig ?m herstellen van de onverwachte treiter. Toen slaagde Bouwmeester er rvAV/6 *"s in hee' de verdediging van o v. ontwrichten em vervolgens schouten een niet te missen kans te bie den. Maar vanaf de aftrap sloeg GVAV terug. Pieters Graafland liet de bal glippen na een schuiver van Lacrois en toen had Nuninga een leeg doel voor zich.Voor Fejjenoord besefte wat er pre cies aan de hand was, voor men vooral in de detensie de paniek enigszins te boven was, hadden twee simpele schijn bewegingen GVAV levensgrote openin gen voor een koelbloedig af te vuren schot opgeleverd. Meuken en Nuninga bedachten zich geen ogenblik: Had Franz Fuchs de illusie, dat zijn boze vermaningen resultaten zouden op leveren? Vier minuten na de rust vast niet, want toen slaagde Schouten er in de bal van drie meter afstand nog in de handen van doelman Roffel te depo neren. De kanthalvers moesten het voorbeeld geven. Klaassens kogelde na een in eer ste instantie afgeslagen hoekschop met een weer in en, via de benen van de ver blufte Alting, raak. Bouwmeester pro fiteerde vervolgens met een listig tikje van een foutieve opstelling van doelman Roffel. Daarna was het de beurt van Klaassens' collega Kreijermaat. Kreijer- maats eerste kogel beukte het houtwerk, maar de bal sloeg vervolgens via de rug van Tardy toch tegen de touwen. Toen na doelpunten in de zesde, achtste en tiende minuut was GVAV stormrijp. Kreijermaat wees zijn ploeggenoten in de aanvalslinie de weg met een oerharde schuiver van vijfendertig meter. Schou ten en Bergholtz toonden, dat zij de wenk hadden begrepen. Feijenoord - GVAV werd er een nauwelijks eerder vertoond voetbalspektakel door. (Van onze speciale verslaggever) SCHIEDAM, 25 sept. Sinds jaar en dag ligt het sportparkje tussen het Schie- damse „Sterrebos" en de grote Wilhel- minahaven in een vergeten hoek. De vaste bewoner, SW, zingt sedert de grandioze voetbalsensatie van 1949 een duidelijk toontje lager en op de knusse houten tribunes rond dit misschien wei meest exclusieve veld van ons land is dat des zondags duidelijk te merken. De aparte sfeer met heel de wonderlij ke entourage van de enorme stalen scheepsgezichten, die strak en ernstig over de omheining heen kijken, de spec taculaire duikvluchten van de tientallen meeuwen en de vaste geluiden van een wereldhaven zijn alleen niet voldoende om de gang er in te houden. Daar moet nog wat tegenover staan ook, maar nu de grote dagen van Van Schijndel en Köneman voorbij zijn, wil de bal voor SVV niet zo voorspoedig meer rollen en lijdt de ploeg uit Schiedam een wat sober bestaan in de Eerste Divisie van het betaalde voetbal. Zondag is echter nog een keer de oude romantiek aan de groene zoom van het „Sterrebos" teruggekeerd. Met het Vlaardingse For tuna drongen zich meer dan 10.000 voet balenthousiasten door de hekken van SVV; een ongekende weelde de laatste tijd. Die 10.000 kwamen vooral voor het nog ongeslagen elftal uit het voorma lige vissersnest, een regelmatige gast overigens in de Schiedamse voetbalge meenschap. „Fortuna Vlaardingen haalt bij SW toch meestal de punten weg, maar nu zal dat op een heel bijzondere wijze gebeuren. We hebben namelijk een heel bijzonder elftal" verduidelijkte ons een van de vierduizend meegekomen Vlaardingers opgewonden en zijn vin ger wees bibberend naar de namen die in ons programma de plaatsen van de Vlaardingse aanval vulden. „Hou ze in de gaten man, ze benne gewoon niet te houden. Zeventien goals in vijf wed strijden, het is je reinste inmakerij", ging hij verder. Fortuna Vlaardingen, we bekennen het eerlijk, hebben wij nooit eerder zien spelen en met de meute om ons heen sidderden wij toen de gevreesde Vlaardingse voorhoede zich in de slag orde opstelde, de benen nerveus trap pelend, de vuisten gebald als een te ken van gebundelde energie die ieder moment kon exploderen. Het arme SW, geheel in het wit van de on schuld, stond er wat kleintjes tegen over en zou zo wilden de progno ses geen schijn van kans krijgen tegen mannen als de rechtsbuiten La- jos Tamas, de kleine bitsige Hongaar met een Sandor-achtig uiterlijk en dus ook met het shirt wild klapperend over de broek, als de lange Verweel, „het kanon" uit Spijkenisse, dat dit seizoen van de Zuidhollandse eilanden de Maas is overgestoken, als de vin nige aankoop Hagenaars met zijn tech nische foefjes en als de linksbuiten v.d. Berg en de midvoor Bouman, hard en meedogenloos in het benutten van de kansen. Dat arme SW mag dan echter van daag de dag niet meer zo hoog reiken als voorheen, in de negentig minuten speeltijd maakte het toch op ondubbel zinnige wijze duidelijk, dat Fortuna Vlaardingen beslist geen wonderploeg is en dat de al te grote Vlaardingse mon den ten aanzien van een voetbalbezoek aan Schiedam beslist voorbarig blijven. Want ais het dan per se moet, zo is zon dagmiddag gebleken, gebeuren er in het elftal van SW „wondertjes", die nie mand voor mogelijk had gehouden. Wij voor ons hebben er drie gezien en ze waren groot genoeg om er in te gelo ven. Het eerste voltrok zich al in de achtste minuut. De SW'er Putters, een even slanke als slimme atleet, trok ze gevierend door de Vlaardingse verde diging en schoot zuiver raak. Een prach tige openingstreffer als beloning voor een even mooie ouverture waarmee SVV zijn aanhang verraste. Fortuna Vlaardingen had er eenvoudig niet van terug en slechts het feit dat SW. waar in nog slechts Van Pelt van de oude getrouwen is overgebleven, even op adem moest komen, dankten de Vlaar dingers het dat zij met hun haastige en slordige combinaties de bakens konden verzetten. De scherpschutter V. d. Berg profiteer de van een Schiedams misverstand om de balans in evenwicht te brengen en zoals iedereen toen redeneerde een opmars naar het succes in de tweede helft voor te bereiden. Het tweede „wondertje" stelde die opmars direct na de rust uit. Putters, onverminderd snel en slagvaardig, her haalde zyn stunt uit de eerste minuten, snelde weer met onnavolgbare voetbe wegingen op het Vlaardingse doel af en trof kalm de roos. Deze treffer ont ketende een ware heksenketel, een orgie van lawaai, in de geest van: „Hoe is dat mogelijk en hoe heb ik het nou" en juist in dit spektakel voltrok zich het derde en naar ons gevoel mooiste „won dertje", dat Fortuna Vlaardingen de ge nadeklap gaf. Dat „wondertje" gold de Schiedamse midvoor Kaak, een wat dro merige jongeman, overgenomen van de vierdeklasser Groenlo. Hij had vijfen vijftig minuten lang mistroostig over de groene zoden gesjokt; een tikje hier en een trapje daar maar nu net nooit het goede. „Die Kaak is me d'r ook een", kankerde de tribune, maar de krombenige aanvalsleider trok zich van al dat kabaal niets aan, staarde nu en dan geïnteresseerd naar de grauwe he mel boven de haven van Rotterdam als zag hij daar zijn vrienden uit de Achter hoek. Opeens gebeurde het. Het leek toen alsof Kaak een ontdekking deed, een grote vondst zoals ooit Willem Beukels- zoon van Biervliet met zijn haringka ken. Kaak wist plotsklaps de bal te raken en een geweldig schot dat de for se afstand van zijn voet naar de onder kant van de Vlaardingse doellat in re cordtijd aflegde, maakte hem eenvoudig razend. Kaak stormde nu over het veld, scheen overal tegelijk te zijn en toen hij uit een Schiedamse corner ook maar heel even de kans kreeg kanjerde hij de bal gewoon onbeleefd hard tegen de touwen. Hij moet er zelf van geschrok ken zijn, want verdere heldendaden heb ben wij van Kaak niet gezien. Dat was voor SW ook niet meer nodig, want na een vierde treffer van Herwig en een tegenpunt van Bouman (4-2) was de sen satie rond. VELSEN, 25 sept. Na afloop van de zondag voor de eerste divisie b ge speelde wedstrijd VSV-SHS (uitslag 3-2 voor VSV) hebben de bezoekers gepro testeerd tegen het derde doelpunt van de Velzenaren, aangezien dit in buiten spelpositie tot stand zou zijn gekomen. De treffer werd gemaakt door rechts half Bredeveld met een kopbal van gro te afstand. LONDEN, 25 sept. De Australiër Ken RoseOt'all heeft zaterdag zijn enkel- speltitei in de strijd om de prof-tennis kampioenschappen van Londen gepro longeerd. In de finale won hij met 6-3, 3-6, 6-2, 6-3 van zijn landgenoot Lewis Hoad. Rosewall, die onlangs ook het we reldkampioenschap bij de profs op zijn naam bracht, kon naast de titel een be drag van ruim f 10.000 incasseren. De Westduitse atleet Kubizki is win naar geworden van een internationale cross jver 6 km. in de omgeving van Praag. Van onze landgenoten was Frans Kunen de beste met een 27e plaats. Cujé eindigde als 30e en Del- noye als 42e. dag, bij Ajax, reddeloos ten onder zou den gaan. Hij herinnerde zich de wed strijd van het vorig jaar tegen Ajax, toen hij door negen doelpunten werd „uitgeteld". Toch trainde hy de dagen vóór de onheilswedstrijd met een beze tenheid, die zün clubgenoten verbaasde en moed gaf. Zou Keizer misschien in staat zyn om de „kanonnen" van Ajax tot zwijgen te brengen? Zou hij de ploeg inspireren tot een manhaftig verzet? Zaterdagmorgen kwam de ontknoping. Zij sloeg in als een bom. „Aaltje" had opnieuw als een „leeuw" getraind bij de schoten die oefenmeester Appel la Swart en Groot in alle hoeken had af gevuurd. Toen schudde hy mismoedig het hoofd. „Ik kan morgen beter niet meespelen, ik voel me niet lekker." Er restte de Volendamse leiding nu slechts één uitweg: Jan Visser moest in het doel. Een jongeman van negentien jaar, debutant in het eerste, kreeg de kans van zijn leven. „Je moet het zo opvat ten", zei men hem ernstig, „logischer wijs vallen er doelpunten, wat je kunt tegenhouden is meegenomen." Men vertelde Visser niet dat hij „geprobeerd" werd in het zekere be sef dat de wedstrijd verloren zou gaan. Dat zou psychologisch een dom me zet zijn geweest. 3ovendien, een bal kan raar rollen en tenslotte stond er weer een Jannie Schilder op de spilplaats om het ergste gevaar te bezweren. Wat Dick Tol verder in de aanval zou doen, ach, wie weet kon hy op ouderwetse manier voor wat doelpunten zorgen. Op deze manier leken vry rooskleu rige profeties gerechtvaardigd, zy het dat onder de oppervlakte duidelijk gro te bezorgheid bestond, o.a. over het op treden van Jaap Molenaar op de rechts backplaats ter vervanging van Klaas Smit. Hij viel evenzeer te beschouwen als een debutant, daar hij dit seizoen pas in één wedstrijd als invaller zyn ta lenten had kunnen tonen. Ook deze zwakke stee onderkende „Aaltje" toen hy zaterdag zyn terugtocht bekend maakte. En hy had juist gezien. De remplagant voor de ernstig geblesseer de Smit had geen verweer tegen de ac ties van zyn onmiddellijke tegenstander Donald Feldmann, die zo vry als een vogel in de lucht drie treffers kon plaat sen. Bedenkelyker dan dit mede door „plankenkoorts" veroorzaakte falen was de manier waarop Cees Groot als middenvoor kon triomferen. De vier doelpunten, waarmee hy een ferm aan deel had in de overwinning van Ajax (9-1), benadrukten 'de kwetsbaarheid van Volendams „nieuwe" stopperspil Jannie Schilder. De forse som, die ten behoeve van zyn transfer Sparta's pen ningmeester heeft verblijd, begint een bijsmaak te krijgen. Donald Feldmann kent geen genade. Volendams debuterende doelman Visser wordt weer gepasseerd. Als centrale figuur blijkt Schilder uit sluitend op zyn plaats wanneer de bal zo hoog wordt gespeeld dat behalve hy er niemand meer by kan. Toevalliger wijs zyn er ook elftallen die andere methodes toepassen: met secure, soms flitsende combinaties de bal naar het doel zenden en Jannie Schilder nauwe lijks zien staan. Ter verontschuldiging gold voor Volendams grootste man dat hij feitelijk nog niet van zyn blessure was hersteld en liever een weekje had gewacht alvorens weer in het veld te verschijnen. Hoe hoog in dat geval de score zou zyn opgelopen kan men slechts gissen. De 9-1, die Ajax spelenderwijs byeen voetbalde, had by de rust al een goede basis gekregen (5-0), maar in het eer ste half uur deden de Volendammers niet onder voor htm machtige rivalen. Zorgvuldig trachtten zy hun aanvallen op te bouwen nadat twintig seconden na het begin Ajax zijn eerste doelpunt op fortuinlijke wyze had bewerkstelligd. Rechtsbuiten Jonk en Karregat in de middenlinie lieten zich niet imponeren «1 de Amsterdamse achterhoede, die «wakke momenten had. kon zich met moeite staande houden. Toen dit offen sief echter zonder resultaat bleef, moest de arme Visser achter elkaar zwichten ▼oor het schuttersfeest, dat Ajax op touw zette en na de rust nog eens dun netjes overdeed in de gelukzalige we tenschap, dat Feijenoord in Rotterdam met 4-1 achter stond... Bijna vijfeneenhalf was de gemiddelde produktiviteit van PSV's voorhoede na vijf wedstrijden. En nu, uit gerekend op de dag dat alom de schutters in actie kwamen, dat er bij AjaxVolendam tien keer gescoord werd, dat FeijenoordGVAV zelfs elf doelpunten (74) opleverde, dat zowel Fortuna's als Blauw Wits voor hoede elk tot vijf keer toe de doelman van de tegen partij verschalkte, nu bleek de aanvalslinie van PSV volkomen schotloos. DOS heeft er gretig van geprofi teerd en op de grasmat te Eindhoven niet alleen PSV van de leiderstroon gestoten, maar ook zelf zijn eerste overwinning van dit seizoen geboekt. Feijenoord, de landskampioen, heeft prompt de eerste plaats over genomen. Het heeft één punt meer dan zijn drie directe achtervolgers: PSV, Ajax en Fortuna. Maar Feijen oord staat met trillende knieën op de leidersplaats. Het zal niet licht vergeten wat het tegen GVAV is over komen. Twee ploegen volgen momenteel opmerkelijk hard nekkig het spoor van de „Grote Vier". ADO en Willem II hebben slechts twee verliespunten meer dan Feijen oord. ADO handhaafde zich bijzonder overtuigend met de 51 tegen Rapid JC. Willem H had, getuige de 43, veel meer moeite met MVV. Maar het staat er dan toch maar en dat zal in de komende weken extra inspireren. Over inspiratie gesproken; vooral VW, Enschede, De Volewijckers en Rapid JC hebben daaraan behoefte, willen zij niet spoedig in posities gemanoeuvreerd wor den, die weinig goeds voorspellen. Sittardia komt nu de eer toe de enige ploeg in het betaalde voetbal te zijn, die tot een maximale score is gekomen. Niet alleen PSV viel af, maar ook Sittardia's rivaal in de Eerste Divisie, het Vlaardingse Fortuna, maakte kennis met de eerste nederlaag. Daar zorgde de buurman SW voor. En om het rijtje van de gesneuvelde leiders compleet te maken; SHS verloor ook al. Het werd daardoor voorbijgestreefd door niet minder dan vier ploegen: Heracles, Elinkwijk, Heerenveen en Lim- burgia. Bovenal in de pet ligt het geheir. van honkbal, die donkere, ver vaarlijke pet met de vooruit springende klep rakelings boven de ooglijn. Maar dan verder ook in de totale uitrusting van de honkbalploeg: die broekspypen die onder de knie in kousen verdwynen, de grote vetle ren vangklauw, het zware harnas voor hoofd en lichaam, de yzerharde knup pel en de handgranaat die men ei kaar toeslingert. Zo'n ploeg in het veld heeft iets van een equipe op Mars be lande ruimtevaarders. Het geheim van honkbal is een schoon, woest geheim, waarvan ik nu een vermoeden heb gekregen en de diepten wil doorgronden. Laat ik ech ter allereerst vaststellen dat de Ko- ninklyke Nederlandse Honkbalbond op my al minstens een jaar voor ligt bij de ontdekking van het geheim. Sinds een jaar organiseert de bond in enkele steden af en toe straathonkbai wedstrij den voor jongens tussen tien en vijftien jaar. En met groot succes. Zaterdag waren er bijvoorbeeld zo'n tweehon derd jongens naar een afgelegen park in Amsterdam-Oost getrokken om el kaar buurtsgewijze te bekampen. Er waren een paar trainingsbijeenkomsten aan vooraf gegaan, hetgeen wel nodig was, want een groot deel van de jon gens kende tot voor kort van het spel niet veel meer dan de naam. Het is dus verklaarbaar dat er nog wel eens klungelig gespeeld werd. Maar dat maakt niet zo erg veel uit. Want alleen al zo'n pet te kunnen dragen, zo'n honk balpet, is een verrukking op zich. De pet verandert namelijk het meest blo zende, blonde jongensgezicht, met de blauwste ogen tot een angstaanjagend boevenfacie. En boef zyn is het heer- lykste wat in een jongensdroom kan opkomen. De knuppel, waarmee je moet meppen zo hard je kan, en de bal, die je trefzeker moet wegslingeren, zyn schurkachtige attributen, die het hogere idee van de pet nog meer re liëf geven. Wellicht gaat men begrijpen, waar ik met mijn betoog heen wil. Ik wil stellen dat honkbal unieke kwaliteiten i.eeft om het probleem van de moeilijke jeugd op te lossen, zelfs dat van de jeugdcrimina liteit. Honkbal, zoals ik dat sinds kort zie, is de ONSCHULDIGE misdaad. En niet eens dat laffe gedoe van kra ken zetten en juwelen stelen, maar de bloedige moord, door een gehele „gang" verbeten en in samen werking opgezet. Is dat niet subliem? (Als men mij wil volgen in mijn rede nering moeten wij het er wel over eens zijn dat wy de mens niet zo engel achtig goed zien als monsieur Rousseau, maar als het ten kwade neigende crea tuur, dat met ingeboren tegenzin het betere pad probeert te bewandelen.) Het toeval wilde dat ik dezelfde middag ook twee super-gangs tegenover elkaar heb zien staan OVVO en Schoten. Jie strijd le verden om het kampioenschap van Ne derland. Zij hebben mij getoond dat niet alleen de uitrusting, naar ook het spel zelf 'n sublieme uiting is van de on schuldige misdaad. De gang richt zich op de slagman van de vijandelijke gang Hy moet kapot, onverbiddelyk. Hy is listig sterk en snel, natuurlijk, maar hy staat tegenover een overmacht en siddert. In eerste instantie is het de werper die het vonnis moet voltrekken. Die twee staan dreigend oog in oog, onder de donkere petten. Ze maken eerst misleidende bewegingen, maar dan verstarren ze als twee tot het uiterste gespannen messenvechters. In tussen ontwikkelt zich nog een storm van grove intimidatie. De leden van de aanvallende gang krijsen over het veld, in een soort „slang", naar de klank Amerikaans, maar even weinig ver staanbaar als hetgeen men in de jazz muziek „scat-vocal" noemt. „O.K. Han nie-boy, kill 'm", zou men nog kunnen horen. Het gaat lyken op het gillen van infanteristen, die met getrokken bajonet de laatste meter op him doei afleggen. Het publiek hitst mee, maar het kan zyn dat de eenzame batsman van deze kant nog wat morele steun ontvangt met een: „O.K. Willy-boy, hit 'm in de bomen". En dan voltrekt zich de aanslag. Met een ongelooflyke vaart en, als het goed is, met een duivelse precisie, suist de kogel naar de slagman. De geharnaste catcher ach ter hem smoort de explosie in de vet leren pannekoek. Heeft de werper zyn slachtoffer gemist, dan kunnen de me destanders in het veld nog in de mees te gevallen de slagman koud maken. Maar natuurlijk is de slagman niet helemaal weerloos. De grote slagman kan om te beginnen de werper hypno tiseren en tot foutieve worpen dwin gen, hy kan voorts met ijzingwekkende kracht terugslaan en uiteindelijk is het alleen hem maar gegeven de „perfec te misdaad" te verrichten, het in één keer uitroeien van de vijandelijke gang door een „home run". Ik hoef er niet verder over uit te wy- den. Met honkbal kan men de erg ste jeugdmoeilijkheden ondervan gen. De jongen die alleen maar joef wil spelen, heeft aan de pet vol doende. Maar daar in vele gevallen van het een het ander komt, kan men hem het best direct de onschuldige mis daad in zyn zwaarste en volledigste vorm laten bedrijven. Aan de schul dige zal hij niet meer toe komen. Wellicht zou het spel nog met enige elemen ten op te sieren zijn. zoals fikkie stoken bij de honken, het handschoenen stelen Hl r~Y van de tegenpartij en des- v. noods het berijden van ra- cebrommers by het maken J van runs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7