KENNEDY voor het eerst in V.N-Assemblée Nieuw programma voor ONTWAPENING Vreedzame regeling voor kwestie-Berlijn mogelijk PARLEMENTSLEDEN IN BERLIJN Pankov prijst provocateurs Zweedse politiedeskundigen spreken hun wantrouwen uit BRITSE KONINGIN IN WESTMINSTER HALL i Nieuwe blokkade-poging „vrije boeren" mislukt Voorzitter Koekoek bekeurd wegens aanrijding in file Regering neemt S.E.R.-advies weduwen- en wezenwet over ïm 7? FMVM In MONTE CARLO ROOFOVERVAL OP JUWELIER Putsch-officieren ontsnapt Aanwezigheid van kogels in lichaam slachtoffer onbevredigend verklaard Geen reactie op ultimatum O.-Berlijn: tegen NEDERLANDER 3^ jaar geëist Het weer FRANKRIJK De dood van Hammarskjöld NU IN DE BUURT VAN VAASSEN Receptionist in hotel verduisterde f 10.000 Gepoogd vrouw naar Westen te smokkelen Voorstel ivaardevaste pensioenen in studie èee MORRIS 'f'eforeijouêmj! Zuidelijke wind DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 85sfe JAARCANC No. 30937 NEW YORK, 26 sept. (Rtr., rechten van andere landen met U.P.I.) President Kennedy het oog op de vrede in Europa heeft gisteren tijdens zijn rede in zouden worden erkend. Maar de Algemene Vergadering van de Kennedy liet ook uitkomen, dat Verenigde Naties nieuwe voor- de Westerse bondgenoten zo nodig stellen gedaan voor een ontwape- thans reeds bereid zijn Berlijn te nings-programma. De Ameri- verdedigen „met alle middelen, kaanse president, die voor het die ons worden opgedrongen", eerst de Assemblée van de volke- kernwapens dus inbegrepen. Vast- renorganisatie toesprak, zei te beradenheid en redelijkheid kun- geloven, dat er een vreedzame nen tot een vreedzame oplossing overeenkomst ten aanzien van de leiden, aldus de Amerikaanse pre- Berlijnse kwestie kan worden sident, die nog opmerkte, dat de gesloten, waarbij de geallieerde V.S. niet zonder meer aan een toegangsrechten behouden blijven vaste formule willen blijven vast en de historische en wettelijke houden. ALS.... U GAAT VERHUIZEN F. DAMIAANS EN ZN. SCHOOL- KOMBINATIE OGGG Kil In Noordwijk Marechaussee biedt bijstand REGEN- EN TWEEDJASSEN ZOMER- HERFST- EN WEER ZOMERTEMPERATUUR 1..LÏ LLLX BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfa NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Wat de opvolging van wijlen secre taris-generaal Hammarskjöld betreft ver wierp Kennedy het Russische troïka- plan. „Zelfs een troïka (een driespan- nig rptuig) heeft in Rusland voor de drie paarden geen aparte koetsiers". Hier ontving hij de nodige bijval van niet-communistische zijde. Opmerkelijk was evenwel, dat de Russen bij de bin nenkomst van de Amerikaanse presi dent het langst klapten. De V.N. moeten gezamenlijk de samenstelling van de di verse organen van de volkerenorgani satie herzien. Kennedy stelde voorts voor het Handvest van de V.N. uit te breiden tot het onderzoek van de ruim te. Hierbij zou het verboden moeten wor den vernietigingswapens de ruimte in te zenden of op hemellichamen te rich ten. Ook stelde Kennedy voor gezamen lijk te streven naar een wereldomvat tend communicatie-systeem met behulp van kunstmanen. Het ontwapeningsprogramma dat pre sident Kennedy voorlegde omvat de vol gende voorstellen: 1) Ondertekening door alle landen van een verdrag tot het verbod van kemproeven. 2) Het stopzetten van de produktie van splijtbaar materiaal voor militai re doeleinden en het beletten van het overdragen hiervan aan ieder land dat nog geen kernwapens bezit. 3) Het verbod van overdracht van toezicht op kernwapens aan landen die deze nog niet bezitten. 4) Het verhinderen dat kernwapens nieuwe slagvelden veroorzaken in de ruimte buiten de atmosfeer. 5) Geleidelijke vernietiging van de bestaande kernwapens en het gebrui ken van het daarin aanwezige splijt bare materiaal voor vreedzame doel einden. 6) Het stopzetten van ongelimiteer de proeven en van de produktie van strategische wapens met kernbommen en de geleidelijke vernietiging hiervan. „Iedereen leeft onder de dreiging van het nucleaire zwaard van Damocles, dat aan een zijden draad hangt die ieder ogenblik per ongeluk kan worden door- fesneden, door een misrekening of een waasheid. Deze wapens moeten worden vernietigd voor wij er zelf door vernie tigd worden", zo zei Kennedy. „Wij no- r.i,rte Sovjet-Unie uit tot een princi pe-akkoord te komen om een overeen stemming over praktische plannen te bereiken". Kennedy stelde voor de onderhande lingen „onmiddellijk te hervatten en zon der onderbreking voort te zetten totdat een algeheel en volledig ontwapenings plan niet alleen wordt bereikt, maar in feite toegepast A a verklaard te hebben dat de V.S. verplicht waren hun kern proeven te hervatten nadat de Sovjet- Unie dit gedaan had, maar dat de Ame rikaanse proeven de atmosfeer niet be smetten, stelde Kennedy voor, tegelijk met de vernietiging der wapens een in ternationaal recht op te bouwen en een strijdmacht van de V.N. te scheppen Waaraan ieder lid-staat ^speciaal geoe fende contingenten beschikbaar zal stel len. Het vraagstuk waarvoor de Verenig de Naties nu staan is niet „de dood van een man" maar „het Destaan van de internationale organisatie die Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen? Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen Zijlvest 41 - Haarlem Telefoon 12456-14155-52514 MONTE CARLO, 26 sept. (UPI) gewapende en gemaskerde bandieten {lebben een inval gedaan bij een juwe- jl'er die is gevestigd in het gebouw van 7?' beroemde Hotel de Paris in Monte {-nrlo. De waarde van de uit juwelen bestaande buit wordt op 400.000 dollar Reschat. Een verkoopster was tegen half elf s ochtends bezig de luiken te openen «t1 li stbaarheden in de etalage uit te stauentoen een auto kwam voorrijden. iitf8? dat de vier mannen die uit de auto sprongen, waren gemaskerd, probeerde de verkoopster de deur dicht te slaan, maar zij werd door drie ban dieten overweldigd. Een andere bediende hoorde haar schreeuwen en rende de winkel binnen, maar een van de man nen richtte een revolver op hem en beval hem en de vrouw zich naar het Kantoor achter de winkel te begeven. andere drie bandieten zamelden lij» 'n* Ee bele overval nam nau- weiyks meer dan een minuut in beslag. „het enige alternatief voor de oorlog is", zo verklaarde Kennedy. „Ontwa pening zonder controle is slechts een schaduw en een gemeenschap zonder wet is een lege notedop". De Verenig de Naties moeten „een nieuwe strijd macht en nieuwe rollen" krijgen opdat Dag Hammarskjöld niet voor niets ge leefd heeft en gestorven is, aldus Ken nedy. Om het Handvest te versterken is het op de eerste plaats nodig dat een func tionaris „van het allerhoogste plan" ge kozen wordt om de verantwoordelijkhe den van secretaris-generaal op zich te nemen. „De secretaris-generaal is in feite de dienaar van de Algemene Ver gadering. Het verminderen van zijn ge zag staat gelijk met het verminderen van het gezag van het enige orgaan waarin alle naties, ongeacht hoe mach tig zij zijn, gelijk en soeverein zijn". Kennedy zei dat de wereldvrede op twee plaatsen bedreigd wordt: „Het smeulende oorlogsvuur in Zuidoost-Azië, waar Zuid-Vietnam reeds wordt aange vallen, en Berlijn waar de vrede be dreigd wordt omdat plechtige overeen komsten worden geminacht". Gevestig de internationale rechten worden be dreigd met eenzijdige machtsaanmati ging. Vreedzaam verkeer is onderbro ken door prikkeldraad en blokken beton. De gevaarlijke crisis in Berlijn vloeit in hoofdzaak voort uit Sovjet-drefgingen tegen de vitale belangen en de grote ver plichtingen der westerse mogenheden en de vrijheid van Berlijn. De westerse bondgenoten zullen nooit de vrijheid overgeven van mensen voor wie zij ver antwoordelijk zijn. De president herhaal de het Amerikaanse aanbod de bevol king van Berlijn en zo mogelijk van ge heel Duitsland, te laten stemmen over de vraag of men al dan niet wenste dat de westerse bondgenoten in Berlijn zou den blijven. Hij zei dat de mogelijkheden voor onderhandelingen over de Berlijnse cri sis worden onderzocht. Het is nog te vroeg om iets over de vooruitzichten te zeggen. Van onze kant zullen we blij zijn wanneer wij te gelegener tijd kunnen melden dat een oplossing is gevonden. Want er behoeft geen crisis om Berlijn te bestaan, en wanneer degenen die deze crisis hebben geschapen vrede wensen, zal er altijd vrede zijn in Berlijn. Somber merkte Kennedy op: „De gebeurtenissen en beslissingen van de komende tien maanden zullen beslis send zijn voor het lot van de mens in de komende tienduizend jaar. Deze gebeurtenissen kunnen niet worden vermeden. Op deze beslissingen kan niet worden teruggekomen". In aansluiting op president lïennedy's rede hebben de V.S. gisteren cle V.N.- Assemblée een nieuw ontwapeningspro gram in drie fasen aangeboden, dat in overeenstemming met de andere bond genoten tot stand gekomen is. De eerste fase beoogt de strijdmacht van de Sov jets en de V.S. tot 2,1 miljoen terug te brengen, de tweede fase een voortzet ting /an die vermindering, ook op hel gebied van de andere bewapeningsmoge lijkheden en in het derde stadium zouden de landen slechts zoveel strijdkrachten mogen hebben als nodig is voor handha ving van binnenlandse orde en een ge zamenlijke V.N.-strijdmacht. PARIJS, 26 sept. (Rtr., AFP) Kolo nel Roland Vaudrey en kapitein Philipe de Saint Rémy, die vorige week res pectievelijk tot tien en vijf jaar gevan genisstraf werden veroordeeld, zijn gis teren ontsnapt. In doorgaans welinge lichte kringen verklaarde men dat de officieren, die in een gevangenis ten zuiden van Parijs zaten, om een me disch onderzoek in een militair hospi taal hadden verzocht. Zy werden daar heen overgebracht maar sindsdien wa ren zij verdwenen. De officieren waren schuldig bevonden aan samenzwering tegen Frankryk tijdens de mislukte op stand van april in Algiers. Het Franse ministerie van voorlich ting heeft een aantal strafmaatregelen bekendgemaakt die tegen hen, die ver antwoordelijk worden geacht voor de ontsnapping van beide officieren, geno men zyn. Een onderzoek had uitgewe zen dat zij zich schuldig hadden ge maakt aan verwaarlozing van hun plicht. Zij zijn geschorst en zullen zich voor een commissie van onderzoek moe ten verantwoorden. BERLIJN, 26 sept. (DPA) In het te Halle verschijnende communistische blad „Freiheit" wordt lof toegezwaaid aan de 20-jarige Oostduitse grenswacht Günther Liesegang, omdat deze een 57- jarige bewoner van Ballenstedt, die naar West-Duitsland wilde uitwijken, heeft aangehouden. De aspirant-vluchteling had zich tot Liesegang gewend om steun bij zün vlucht. Deze had gedaan of hy op het verzoek inging en een grote som geld aangenomen. Toen de man zich op 13 september op een afgespro ken plaats vervoegde, vanwaar hy over de grens zou kunnen komen, viel hy in handen van drie leden van de grens wacht die Liesegang had gewaarschuwd. Onlangs werd in de Oostduitse pers melding gemaakt van het optreden van vier Oostduitse grenswachten, die ten noorden van Berlin tien mensen in een hinderlaag hadden gelokt, nadat zij van hen ruim 4.000 mark hadden aangeno men om hen over de grens te helpen. LISSABON, 26 sept. (AFP) Een der leiders van de oppositie tegen Sala- zar, Adao Silva, is gisteren gearres teerd, aldus is in kringen van de Por tugese oppositie vernomen. Adao Silva was van plan zich kandidaat te stellen voor de verkiezingen, die in november zullen worden gehouden. (Advertentie) solide sportief voordelig colbert 24.75 pantalon 12.95 (leeft. 6 j. met kl prijsst. per mt.) MODEHUIS Anegang - Haarlem - iel. 10401 Op uitnodiging van de Westduitse regering hebben parlementsleden uit vele landen in het afgelopen weekeinde de versperringen aan de sectorgrens in ogen schouw genomen. Onder hen bevond zich mr. dr. C. Berkhouwer, lid van de V.V.D.-fractie der Tweede Kamer (rechts). Hij is .hier samen met een aantal Canadese parlementsleden gefotografeerd tijdens een praatje met twee Engelse soldaten, die belast zijn met de bescherming van de Russische schildwachten bij het oorlogsmonument van de Sovjet-Unie in West-Berlijn. Op de achtergrond de Brandenburgerpoort. STOCKHOLM, 26 sept. (Rtr, UPI) Twee Zweedse politiedeskundigen zijn van mening, dat er iets niet klopt met de berichtgeving over het vliegtuigon geluk by Ndola in Rhodesië, dat o.m. aan de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, het leven heeft gekost. Rhodesische des kundigen hadden nameiyk „toegege ven", dat er in het lichaam van een der slachtoffers kogels waren aange troffen. Ter verklaring hadden zij daaraan toe gevoegd dat er zich in het veronge lukte vliegtuig een hoeveelheid munitie had bevonden. Toen het vliegtuig van de secretaris-generaal in vlammen op ging, is die munitie ontploft en de ko gels zijn binnengedrongen in het lichaam van althans één der inzittenden. Maar de beide Zweedse deskundigen trekken deze Rhodesische verklaring in twijfel. Een van hen, majoor C. F. Westrell, zei, dat het „pure onzin" was te zeggen, dat „munitie voor handvuurwapens, pa tronen voorg eweren e.d. na met vuur in aanraking te zjjn gekomen met zulk een kracht worden weggeslingerd, dat zij een menselijk lichaam kunnen binnen dringen." Zün collega Ame Svenson zei: „In mün vijftienjarige politieloopbaan ben ik nog nooit een geval tegengekomen, Koningin Elizabeth tijdens het uitspreken van een rede ter gelegenheid van de opening van de parlementaire conferentie van haar Gemenebest in Westminster H all. Het was een kleurrijke ceremonie. waarbp vrij liggende kogels, door een explosie weggeslingerd, in een mense lijk lichaam waren doorgedrongen. Naar mijn mening kunnen zü zelfs niet door de kleren heendringen." De beide Zweedse deskundigen spre ken als hun vermoeden uit, dat de gevonden kogels wel degelijk de loop van een wapen zün gepasseerd. Het in Stockholm verschünende con servatieve ochtendblad „Svenska Dag- bladet", dat ook de beide politiedeskun digen aan het woord laat, publiceert verder een bericht van zün correspon dent in Leopoldstad, die melding maakt van „een aantal verdachte omstandig heden" rond het officiële onderzoek in Ndola. Zo heeft de Zweedse piloot Goran An dree, die daags na de ramp de Zweed se consul, Bengt Rosio, en de Tunesi sche VN-vertegenwoordiger Khiari van Leopoldstad naar Ndola heeft gevlogen, meegedeeld, dat zün passagiers dins dag de hele dag en woensdag tot zes uur 's avonds hebben moeten wachten vóórdat de lüken voor identificatie wer den vrijgegeven. „Diende dit merkwaardige oponthoud soms om bezwarende feiten, zoals ko- gelwonden in de lichamen en kogelga ten in het wrak, weg te werken?", al dus vraagt „Svenska Dagblaöet" zich af. NDOLA, 26 sept. (UPI) De stof felijke 'resten van Dag Hammarskjöld en van de vüftien andere slachtoffers van de vliegramp bü Ndola zün van daag naar Salisbury vervoerd. Vandaar zullen de lüken worden overgebracht naar de landen van herkomst. Dag Hammarskjöld krijgt een staatsbegra fenis in Uppsala. VAASSEN, 26 sept. Op het ultima turn, dat de leden van de vereniging voor bedrüfsvrijheid in de landbouw waaruit het z.g. „Vrije boeren" comité is gevormd, die gisteren by Nunspeet demonstreerden, de minister van Land bouw en Vissery hebben gesteld, is geen antwoord gekomen. Het beslag op het land van de voorzitter, de heer H. Koe koek uit Bennekom, is niet opgeheven en daarom demonstreerden de „Vrije boeren" vandaag weer, zoals ze giste ren al aankondigden. Voor hun nieuwe demonstratie heb ben ze de weg Zwolle-Apeldoom uitge kozen. In de buurt van Vaassen zyn ze vanmorgen by elkaar gekomen, enige honderden boeren, vooral afkomstig van de Veluwe. Vooraf hadden ze hiervoor kennelp'k een punt bestemd, dichtbü de bebouwde kom van Vaassen. De politie bleek echter op de hoogte NOORDWIJK, 26 sept. De Noord- wijkse recherche heeft een 39-jarige re ceptionist uit De Bilt aangehouden, die werkzaam was in een dér Noordwijkse hotels. De man heeft kans gezien ten nadele van dit bedrijf een bedrag van 10.000.. te verduisteren. Misbruik ma kend van het vertrouwen dat in hem werd gesteld, droeg hij de afrekeningen van een aantal gasten, die in het hotel gelogeerd hadden, niet aan de directie af. Hoe hij de administratieve controle heeft kunnen ontduiken is een vraag waarnaar het onderzoek nog gaande is Va„t staat, dat de receptionist bij een accountantcontrole van de receptieboek houding op zeer handige wijze het toen reeds bestaande tekort tijd dijk naar de nog lopende gastenrekeningen wist over te brengen en deze later weer corri geerde. Toen de fraude bij dit onderzoek niet ontdekt werd, ging de man op dezelfde wijze verder. Vorige week, toen de laat ste zomergasten uit het hotel vertrok ken waren, kon hij het ontstane tekort niet langer verbergen. Door manipu laties in de boekhouding trachtte hij het nog wel te camoufleren, doch dit was zo doorzichtig dat hij wel tegen de lamp moest lopen. Daar hij geen kans zag het tekort aan te zuiveren, meldde hij zich bij de directie en daarna bij de po litie. De receptionist verklaarde het ver duisterde bedrag grotendeels ten behoe ve van zijn gezin te hebben gebruikt. Hij is voor de officier van justitie ge leid. BERLIJN, 26 sept. (Rtr.) Voor de Berlpnse rechtbank zijn vanmorgen in de zaak tegen de zes buitenlanders die worden beschuldigd van pogingen vrou wen naar het Westen te smokkelen, straffen van twee tot drie en een half jaar gevangenisstraf geëist. Tegen de Nederlander H. J. P. Pierrot eiste de openbare aanklager drie en een half jaar met inbeslagneming van zijn auto. Tegen de Amerikaanse studenten V. Pankey en G. Ferry is '.-vee jaar ge- eist met inbeslagneming van hun auto, tegen de Engelsman B. J. Collet de zelfde straf en tegen twee burgers van de Verenigde Arabische Republiek resp. twee en een half en drie jaar. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, sept. De regering zal in grote Ujnen de door de SER aan bevolen wijzigingen in de weduwen- en wezenwet overnemen, zo heeft minister Veldkamp naar aanleiding van zyn nieuwe begroting aangekondigd. De SER heeft in mei van dit jaar tot een tweetal wijzigingen geadviseerd: 1. Een vrouw, uit wier huwelük een of meer kinderen geboren zün, krügt bü het overlüden van haar echtgenoot steeds recht op weduwenpensioen tot het 65e jaar, indien op dat tüdstip nog een of meer kinderen in leven zü'n. Het pen sioen zou moeten worden verleend onge acht de leeftijd van de weduwe of die van haar kinderen. Er wordt slechts een uitzondering gemaakt, indien de kinderen, bü het overlüden van de echt genoot, reeds gehuwd zün of wanneer de vrouw niet met de ouderlijke macht is belast. 2. weduwen zonder kinderen zouden volgens de SER tot het 65ste jaar wedu wenpensioen moeten ontvangen, indien zü bü net overlyden van de echtgenoot 40 jaar of ouder zün. Het advies van de SER inzake het „waardevast" maken van bedryfspen- sioenen is door de minister in studie genomen. Hü zal zün standpunt zo spoedig mogelük bekend maken. Nog dit jaar verwacht dr. Veldkamp advies van de SER over een eventuele verlenging van de uitkeringstermyn krachtens de werkloorheidwet. De minister hoopt de voorbereiding van het wetsontwerp op de arbeidsonge schiktheidsverzekering zoveel mogelük te bespoedigen. Het ontwerp zou in de plaats moeten komen van de verouder de invaliditeitswetten. en leidde het verkeer drie kilometer vóór het bewuste punt tydelyk om in de richting Nübroek-Deventer. Later werd het verkeer weer normaal over de weg Apeldoorn-Zwolle geleid. De „Vrije boeren" gingen snel naar de plaats, waar het verkeer werd omge leid. Van het blokkeren van de weg was evenwel geen sprake. De situatie was zeer onoverzichtelijk, maar de po litie, die in .-roten getale aanwezig was, bleef de toestand meester. De honder den boeren hadden zich langs de weg opgesteld en lieten het daar voorlopig by. Even voor elf uur arriveerde voor zitter Koekoek op de plaats van de de monstratie. Hü begon met het veroor zaken van een aanrijding. In een file remde hy plotseling, zodat de achter hem rydende auto op zyn wagen botste. Onder luid gejoel werd de heer Koekoek door een der politiemannen bekeurd. Tot de middag pleegden de boeren nog passief verzet. Ze hielden zich op de fietspaden, joelden wat en liepen af en toe en masse öe weg over. Spora disch probeerde een demonstrant met zijn auto het verkeer te stagneren. De politie trad bij dit alles zeer rustig op. De burgemeester van Epe, waaronder Vaassen ressorteert, was inmiddels ter plaatse aangekomen met zjjn ambtske ten om. Ook enige leden van het par ket uit Arnhem sloegen de gebeurtenis sen gade. Opwinding ontstemd toen de hoofd redacteur-directeur van een plaatse- lüke krant uit Bameveld na een gloed vol debat met voorzitter Koekoek in een sloot belandde, na een opdringen van de „vrije boeren". Een militaire takelwagen begon om streeks kwart voor twaalf onder grote belangstelling met het wegslepen van een veewagen, die bij het kruispunt stond geparkeerd en daar het verkeer belemmerde. Naar aanleiding van deze „verstoring van de openbare orde door aanhangers van de vereniging voor bedryfsvryheid „De Vrye Boer" heeft de commissaris der koningin in de provincie Gelderland zich om büstand voor de politie gericht tot de commandant van de marechaus see in Arnhem. Ingevolge deze vordering heeft de ma rechaussee enige bystands-onderdelen in de provincie Gelderland geconcentreerd, zo deelt de leger voorlichtingsdienst me de. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL ,223596 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllillllll Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk weinig, later toene mende bewolking maar waarschijn lijk tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende zuidelyke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Woensdag: Zon. 6.33-18.28. Maan: 20.22-10.03. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 26 sept. De september maand slaat toch wel een byzonder fi guur. Over de afgelopen 25 dagen is een gemiddelde temperatuur berekend die twee graden boven het normale peil ligt. Sinds horige week is er echter in het temparatuurverloop wei het een en an der verande -d. Zo daalde het kwik in de afgelopen - acht plaatselyk in ons land tot 7 a 8 gr. tegen vorige week ongeveer 15 gr. De hogedrukge bieden zün zo hecht gebleken dat er vandaag nog een droge ;n stralende dag af kan met tem peraturen tussen 17 en 20 gr. Voor zo merse of tropische warmte moeten wjj echter in Zuid-Frankryk zün, waar het vandaag opnieuw 2830 gr. wordt. Een over de Britse eilanden naar het oosten bewegend storingsfront maakt de voor uitzichten weer enigszins problematisch. Hoewei treksnelheid en intensiteit ervan zich nog kunnen wijzigen is in de komen de dagen ->en onbestendige inzinking toch wel waarschünlijk. Daarbü is het verheugend dat de zon zich niet geheel uit het veld zal laten slaan en de IJs- landdepressie niet al te sterk doorzet. •CELSIUS 30- 28- 26- 24-' 22- 20 12 -l Maximum dag temperatuur 1961 WAARNEMINGEN TE DE BILT Gemiddelde zomer tempera tuur JNormale temperatuur .21 27 21 2J 10 21 augustus 1 2 2 t I 7 1 I II 11 12 II H 15 17 11 18 22 21 22 23 li september|m«uIv.«ltI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1