Surséance-akkoord van de Brandaris Alle verzekeringen lopen uiterlijk 15 oktober af Procuratiehouder pleegt ernstige verduisteringen Met tienduizenden guldens de wijk genomen naar Duitsland? F. Dohmen bepleit meer stabiliteit in inkomen Landbouwer aan de zwerf na botsing met paaltje SCHOENCREME DIEPE GLANSl Cor Baars legt beslag op de Grote Prijs Peugeot ELNA PAUL VLAANDEREN Diefstal en öros l Politie arresteert pseudo-artist Eenkennige Fortuin Handtekeningen vervalst Mijnen nog niet gelijkberechtigd met andere industrieën Bouw IJ-tunnel wordt voortgezet Vijfhuizer wilde geen circusspullen meer op zijn erf Verkocht Reproducties' van generlei ivaarde Geluk schuilt in dozen zeeppoeder Resultaten Van Nelle wijken weinig af Geen volledige compen satie voor hogere uitgaven AKU-deelnemin gen in "60 winst bijna gehalveerd A andeel in ingehouden winst 12,66 (22,9) min Afgezette vorst van Roeanda aangehouden meisjesjumper ALS RAADSLID IN HOOG AANZIEN Vergadering Ned. Kath. Mijnwerkersbond Jubilerend VKD won van „Hillegom" (16-8) Goedkeuring G.S. Maandagse beurs in het Krelagehuis HAARLEMSE POLITIERECHTER Haarlems wielersucces in Duitsland JE A DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 PAGINA 2 Pondspondsgewijs Premierestitutie EXTRA NIEUWS VOOR OUDERS VAN EMIGRANTEN! Australië en Nieuw-Zeeland Canada en Amerika. RUYS CO. Zuiver wollen Wensen Dammen Verduistering MET SILICONEN ABSOLUUT WATERAFSTOTEND Niet geweten Benzine gestolen hallo; SPIDER... HALLO.. WAT VOOR DE DUIVEL AMSTERDAM26 sept. Ter grif fie van de Arondissements-reehtbank te Amsterdam heeft de Assurantie Maat schappij Brandaris (Hierna te noemen: de maatschappij) heden het volgende ontwerp-akkoord gedeponeerd, waartoe zij in staat is gesteld door haar aan deelhouders, die bereid zijn bij aanvaar ding van het akkoord in totaal tien mil joen gulden ter beschikking te stellen. De Brandaris heeft, zoals gisteren door haar gemeld, grote verliezen geleden in het buitenland, in overleg met aandeel houders heeft zij besloten het aangaan van nieuwe verzekeringsovereenkomsten terstond stop te zetten. Het ontwerk-akkoord heeft de volgen de inhoud: Artikel I: Door de aandeelhouders wordt, binnen 8 dagen na het in kracht van gewijsde gaan van homologatie van dit akkoord, ter nakoming van htm ver plichtingen wegens een onlangs vrijwil lig toegezegde steun, het maximum van hetgeen zij ingevolge die verplichtingen te eniger tijd schuldig zouden kunnen worden, t.w. 7 miljoen gulden, in kas van de maatschappij gestort ten behoe ve van alle crediteuren. Daarenboven wordt door hen binnen gelijke termijn met gelijk doel in de kas der maat schappij gestort de som van 1 miljoen gulden. Artikel H: Door de aandeelhouders wordt bovendien binnen de in artikel I bedoelde termijn ter beschikking van de maatschappij gesteld 2 miljoen gul den ten behoeve van de in artikel IV bedoelde crediteuren. .Artikel III: Bewindvoerder (s) en de directeuren t.w. mr. J. Brandsma en de heer J. J. de Vries, hierna te noe men liquidateuren, wikkelen de zaken van de maatschappij af, onder ver plichting om zo spoedig mogelijk uitke ring (en) pondspondsgewijze aan alle crediteuren, onverminderd preferentie, te doen. Artikel IV: Aan crediteuren, wier vordering niet meer beloopt dan 100 zal pondspondsgewijze een aanvullende uitkering worden gedaan uit het in artikel H genoemde bedrag van 2 miljoen gul den. ROTTERDAM, 23 september Een 25-jarige koopmap uit Den Haag, die voorzien van een fraai ringbaardje, zich voor artist uitgaf en „reproduc ties" verkocht, is door de politie alhier gearresteerd. De „reproducties" scheurde hij uit boeken. Hjj /oorzag ze dan van een pas separtout en borg ze in een map. Hjjjj vertelde zfln slachtoffer dat htj studeer de aan de academie voor beeldende kunsten. De reproducties hij sloeg de map dan open waren afkomstig van mede-artisten. Hij verkocht ze „ten bate van behoeftige leerlingen om hen aan geld te helpen voor de studie". De prijzen van de (waardeloze) reproduc ties varieerden van tien tot dertig gul den. SNETTISHAM, 25 sept. (UFT) De huisvrouwen van het Engelse dorp Snettisham kopen op het ogenblik reus achtige hoeveelheden zeeppoeder van een bepaald merk in. De fabrikant van dit ene merk heeft namelijk, om de ver koop van zijn artikel te stimuleren, waar debonnen laten verstoppen in de dozen met zeeppoeder. Door een misverstand zijn zowat alle dozen met „geluksbon- nen" terechtgekomen bij één kruidenier, Philip Norwood in Snettisham. In enke le dagen tijds heeft hij 4800 dozen ver kocht. „Ik geloof dat mijn klanten bij elkaar al zo n vijftigduizend gulden heb ben gewonnen", zei hij. Mevrouw Margaret Sadler zegt twee ijskasten -> hebben gewonnen na 24 do zen te hebben gekocht. Mevrouw Phyl lis Firth heeft drie ijskasten gewonnen. Norwood vertelde, dat de firma hem had gevraagd zijn zending zeeppoeder te retourneren. ,,Ze schreef, dat in som mige dozen enkele verkeerde papiertjes waren terechtgekomen. Maar aangezien ik in de mijne niets gevonden heb, zend ik ze niet terug." „In twintig jaar heb ik nog nooit zulke goede zaken gedaan. Het is fantastisch. Sommige mensen kopen wel 24 dozen waspoeder tegelijk." ROTTERDAM. 25 september Tij dens de buitengewone vergadering van Van Nelle werd het vereiste quorum niet behaald, zodat de statutenwijziging nog geen doorgang kon vinden. De voorzitter, de heer J. P. Coe- lingh, directeur van de Erven de wed. J. van Nelle deelde nog mede. dat de financiële resultaten, vooi zover die zijn te overzien, tot dusverre slechts weinig afwijken van die van 1960. „Geleidelijk maar duidelijk manifes teren zich echter, aldus, dc heer Coe- lingh, de hogere kosten, die wjj die nen te maken om ons produktiepoten- tieel aan het werk te houden." Dit betreft vooral de extra kosten van buitenlandse arbeiders, de hoge re kosten van arbeiders buiten de stad en de verkorting van de arbeidstijd. On ze omzetten bewegen zich weliswaar enigszins boven die van het vorig jaar, maar toch niet In voldoende mate om deze hogere uitgaven ter volle te com penseren. Zoals het zich op het ogenblik laat aanzien zullen wij echter over 1961 toch niet „ntevreden hoeven te zijn, daarbij moeten wjj het voorbehoud ma ken voor mogelijke bijzondere ontwik kelingen op onze grondstoffenmarkten." Artikel V: Alle op de datum van het indienen van dit akkoord van kracht zijnde verzekeringsovereenkomsten, waarbij de maatschappij verzekeraar is, worden geacht per e.k. premie ver valdatum, zulks ongeacht de opzeg gingtermijn en de voor opzegging voor geschreven vorm, af te lopen, doch ui terlijk per 15 oktober 1961 midder nacht, Nederlandse tijd, onverminderd de rechten van de verzekerden wegens schaden, voor dien ontstaan. Verzekerden kunnen binnen een door de bewind voerder (s) te bepalen ter mijn, restitutie vragen van de door de maatschappij nog niet verdiende pre mie over de periode na 15 oktober 1961. De restitutie wordt berekend onder af trek van de door de tussenpersoon over de premie genoten courtage of com missie, alsmede van 15 procent admi nistratiekosten voor de maatschappij. Voor het bedrag der restitutie worden betrokken verzekerden crediteur. Ten aanzien van de W.A.-verzekering voor motorrijtuigen, waarvoor een' „groene kaart" van kracht is, wordt slechts van het moment van inlevering van de „groene kaart" een recht op pre mierestitutie als bovenomschreven er kend. ba ga- bepaal de reis, alsmede andere dergelijke ver zekeringen, welke voor een bepaalde reis zijn gesloten, lopen in afwijking van het bovenstaande tot het einde van de reis. Artikel VI: door het doen van de slot- uitkeringen ingevolge de artikelen III en IV, is de maatschappij tegenover haar crediteuren finaal gekweten. Artikel VII: De beloning van liquida teuren, welke ten laste van de afwikke ling komt, zal worden vastgesteld door de president van de Arrondissements rechtbank te Amsterdam. NIJMEGEN, 26 sept. Gepromo veerd tot doctor in de faculteit der ge neeskunde op proefschrift „Infecties met para-influenzavirussen bij kinde ren," de heer F. A. A. M. Smeur, ge boren te Roermond. (Advertentie) Ingaande 28 september a.s. heeft de Scheepv. Mij. „TRANSOCEAAN" besloten een speciaal „Ouder-tarief" in te stellen voor n.l. f 2000.— voor de heen. en terugreis. Thans heeft de K.L.M. besloten met ingang van IS oktober a.s. hetzelfde te doen voor Ouders van emigranten in Voor de heen- en terugreis worden de tarie ven f 1132.. (Amerika) en f 1206- (Canada). Ouders van emigranten, die over deze spe ciale „Ouder-tarieven" meer willen weten, wordt aangeraden zich te wenden tot de firma (Passage-Agenten sinds 1868). Kruisstraat 43 te Haarlem, Telefoon 20679 en 20680. Het kantoor is dagelijks geopend van 9—17 uur; zaterdags van 9--13 uur. Voor hen. die overdag zijn verhinderd, is het kantoor woensdag a.s. des avonds geopend van 79 uur. ARNHEM, 26 sept. Blijkens het jaarlijkse rapport, dat de Algemene kunstzijde Unie in de Verenigde Staten bij de Securities and Exchange Commis sion pleegt in te dienen, heeft het aan deel overeenkomende met de deelne ming van de A.K.U. in de winsten van American Enka. Vereinigte Glanzstoff, Spinnfaser, British Enka en Internatio nale Viscose over het boekjaar geëindigd per 30 juni 1960 f 25.625.000 bedragen tegen f 38.271.000 over het voorafgaande boekjaar. Aan de A.K.U. werden voor f 12.964.000 (15.392.000) (bruto) dividenden uitge keerd; gedeeltelijk in 1961 en resp. in 1960 ontvangen. Het aandeel in niet uit gekeerde winsten komt derhalve op f 12.661.000 (22.879.000), dit is 1,30 (2,40) per American share van f 50. BRUSSEL, 25 sept. Reuter) De afgezette vorst van Roeanda, koning Kigeri V, is zondagochtend vroeg zijn vroeger koninkrijk binnengekomen en drie uur na aankomst in de hoofdstad, Kigali, in hechtenis genomen. Dit is vanmorgen gemeld door het christen democratische Belgische blad „La Cité" dat doorgaans goed is ingelicht over Afrikaanse aangelegenheden. De koning was uit eigen beweging naar het bui tenland gegaan. In Roeanda, de helft van het Belgi sche beheerschapsgebied Roeanda- Oeroendi, worden vandaag de eerste al gemene verkiezingen gehouden. (Advertentie) DEDEMSVAART Anitte moderne kmg. Nieuwste muld-pasteltintcn.2-9 jaw.Vanaf Delana pullovers truien en vesten zijn bet hele jaar door te dragen het OEtANA ETIKET IS UW UARAHTIE BUSSUM, 25 sept. Op geraffineerdo wijze gebruik makend van zijn vertrou wenspositie als procuratiehouder van de effecten-afdeling bij de Amsterdamse Bank alhier, heeft een Bussums raads lid kans gezien ten nadele van de bank op rekening van een cliënt een bedrag van 38.000 te verkrijgen door het zet ten van valse handtekeningen. Boven dien hebben zich bij de politie vier par ticulieren gemeld, die het - zoals bekend spoorloos verdwenen - raadslid een be drag van in totaal 48.000 op kwitantie hadden gegeven om het voor hen te be leggen. Hierbij zou de procuratiehouder hen een rente van vijf tot zes procent hebben toegezegd. Dinsdagavond is de procuratiehouder met zjjn auto in opgewekte stemming naar Amsterdam vertrokken. Niets wees erop, dat hij niet meer zou terugkeren. Hij geraakte in de hoofdstad onder in vloed van drank, reed eerst een straat met eenrichtingsverkeer in de verkeerde richting in en veroorzaakte daarna een aanrijding. Hij werd ingesloten door de Amsterdamse politie, zijn rijbewijs werd HEERLEN, 26 sept. Bij de opening van de tweedaagse bondsraadsvergade ring van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond alhier, heeft de voor zitter, de heer F. Dohmen, gisteren een uitvoerige schets gegeven van de huidi ge situatie in de Limburgse mijnindus trie en op grond daarvan een aantal wensen met betrekking tot Ionen en ar beidsvoorwaarden voor het mijnperso- neel geformuleerd. De situatie in de mijnindustrie, aldus de heer Dohmen, is redelijk gezond, temeer daar het streven om de kostprijs zo laag moge lijk te houden, succesvolle resultaten oplevert. Ondanks werktijdverkorting en daling van de ondergrondse arbeidsbe- zetting van 30.568 in 1957 tot 28.673 in 1960 steeg de netto kolenproduktie ver leden jaar immers met ruim een hall miljoen ton. De produktie per achturige onder grondse dienst nam toe van 1570 kilo tot 1852 kg en de verwachting is ge wettigd, dat deze produktie dit jaar meer dan 2000 kg zal bedragen. Het aandeel van de volmechanische winning bij de kolenproduktie vermeer derde van 30,2 pet in 1957 tot 48,7 pet in 1960. Ook bepaalde zware lasten voor de mijnindustrie o.a. het mijnrecht, ver dwenen, maar van een gelijkberechti ging van de mijnen ten opzichte van andere industrieën is nog geen sprake. Uitgaande van de huidige niet ongun stige situatie in de mijnindustrie kwam de voorzitter van de N.K.M.B. tot de formulering van een aantal wensen omtrent de lonen en arbeidsvoorwaar den van het mijnpersoneel. Allereerst bepleitte hij handhaving van het inko men van de mijnwerkers aan de top van dc loonpyramide en vervolgens in voering van "een winstdelingsregeling. Naast verhoging van het vaste inkomen van de mijnwerkers acht de heer Doh men deelneming in de ondememings- winsten een alleszins redelijke wens. Sprekend over het inkomen van de mijnwerkers noemde hij de onzekerheid van de mijnwerkers omtrent hun ge zinsinkomen onaanvaardbaar. Zonder meer onbillijk vindt hij het, dat men sen, die hun energie in het mijnbedrijf verbruikt hebben, diverse jaren vóór de afsluiting van hun carrière in vele ge vallen meer dan vijftig gulden per maand in salaris achteruit gaan. Der halve bepleitte spreker afschaffing van het huidige akkoordbeloningssysteem; volledige vergoeding van het gederfde inkomen bij ziekte of ongeval en een garantieregeling, welke zoveel mogelijk het reële gemiddelde loon oyer de voor afgaande jaren veilig zal stellen, wan neer mijnwerkers om bedrijfsredenen of op medische gronden ander werk krij gen toegewezen. Tijdens het besloten gedeelte van de vergadering deelde de secretaris ,van de N.K.M.B., de heer H. Palmen, mee, dat van werkgeverszijde in de mijn- industrieraad de toezegging is verkre gen, dat ook de werkgevers zullen mee werken aan de afschaffing yan het hui dige akkoordbeloningssysteem. Met P.B.O.-organen alléén zijn wij nog niet toe aan echte sociale vooruit gang, aldus de heer Dohmen, die zich in dit verband afvroeg of de tijd niet gekomen is dat het gesprek tussen werkgevers en werknemers wordt ver diept. Tenslotte merkte hij nog op, dat het vrije weekend voor de mijnwerkers ge realiseerd moet worden en wel zodanig, dat ook in die weken, waarin een feest dag valt, op zaterdag niet gewerkt zal worden en dat de bovengronders de vrije zaterdag voortaan niet meer ten dele dienen in te halen op andere dagen. Wat het structuurvraagstuk van de K.A.B. betreft verklaarde de heer Doh men, dat zijn bond het eens is met de noodzaak van structuurhervorming en met de federatieve opbouw van de bij de K.A.B. aangesloten vakorganisaties. Wij zijn het ook eens, aldus spreker, met het incorporeren van het werk van de diocesane bonden in de aktiviteiten van het centrale bestuur en de besturen van de vakbonden. Als in één gewest de geplande in tegratie van het werk van de dioce sane bond in de taak van de vakbond op korte termijn en efficiënt kan plaatsvinden, dan is dit in Limburg net geval, waar, volgens de heer Doh men, het werk van de K.A.B.-Limburg zonder schokkende veranderingen op een bestaande plaatselijke en interge meentelijke structuur kan worden voortgezet. Tenslotte bestreed de voorzitter van de N.K.M.B. de stelling, als zou door voering van deze structuurwijziging verraad zijn aan de opvattingen van dr. Poels. Hiervan is geen sprake, om dat dr, Poels slechts belangstelde in de structuur van de organisatie voor zover zij dienstig was aan de sociale en godsdienstige vooruitgang. hem ontnomen en zijn auto aan de ket ting gelegd. Zonder auto is hij woensdag morgen - zonder enige bagage maar met een bedrag van 3.500 op zak - van het politiebureau vertrokken en sedertdien 's niets meer van hem vernomen. Woensdagavond was hij niet bij de raads vergadering in Bussum aanwezig. De familie heeft daarna een verzoek tot opsporing bij de politie gedaan. De directie van het bijkantoor Bussum van de Amsterdamse Bank werd door zijn uitblijven eveneens ongerust en stelde een onderzoek in, waarbij de falsificaties aan het licht kwamen. Men acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat de procuratiehouder in Duits land vertoeft, waar hij reeds eerder vrij veel verbleef; ook is het niet ondenkbaar dat hij reeds tevoren bedragen naar Duitsland heeft overgemaakt. Kennelijk is hü beducht geweest voor de conse quenties van zijn aanrijding in Amster dam; hij is al eens eerder met de rech ter in aanraking geweest voor het rijden onder invloed en het veroorzaken van een aanrijding. Van deze veroordeling is men bij de Amsterdamse Bank ver moedelijk niet op de hoogte geweest. Door het hoofdkantoor van de Am sterdamse Bank is vanmorgen het on derzoek naar mogelijke verdere mal versaties voortgezet. Men verwacht, dat er nog veel meer aan het licht zal komen. Ook van de zijde van par ticulieren worden nog aanmeldingen verwacht, al staat vast dat het beheer van de 48.000 buiten de bank om is gevoerd. Vast staat ook, dat in zijn woning geen geld of effecten van de door Rem beheerde gelden aanwezig zijn. Het verdwenen raadslid stond in hoog aanzien en bekleedde functies op kerke; lijk en onderwijsgebied. Wel stond hij bekend als een persoon die met gulle hand tracteerde; men heeft overigens weinig aandacht geschonken aan de vrij royale leefwijze van de procuratie houder. HILLEGOM, 26 sept. Ter gelegen heid van het 12>/i-jarig bestaan van de damclub V.K.D., speelde de Hillegomse damclub een jubileumwedstrijd tegen „de beste tien" van V.K.D. Deze wed strijd stond geheel in het teken van vriendschappelijkheid en waardering. In die geest werden er wederkerig woor den gewisseld en de heer J. v. d. Loo sprak namens „Hillegom" een woord van gelukwens. De jubilerende Haar lemmers wonnen verdiend met 16-8. Ter herinnering aan deze wedstrijd ontving „Hillegom" een fraaie medaille. In de wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Noord-Holland doet de „Hillegom-dammer" Nic. van Hal het uitstekend. Ie partij: H. Behen-Nic. van Hal afgebroken. Van Hal staat zeer goed en winst is mogelijk. 2e partu: J. Verheij-Nic. van Hal 0-2. Zeer sterk spel van Van Hal. 3e partijNic. van Hal-B. Dukel 0-2, Dukel, oud-kampioen van Nederland (1960) stond in deze partij zeer slecht. Van Hal maakte in een uit stekende stand een blunder en... ver loor. 4e partij: Nic. van Hal-J. Beeke 1-1. Ook hier, Van Hal de beste papie ren, maar net niet goed genoeg om te winnen. Bij analyse zat er vermoede lijk winst in. Wij blijven Van Hal vol spanning volgen. AMSTERDAM, 26 sept. Gedepu teerde Staten van Noord-Holland hebben hun goedkeuring gehecht aan het be sluit van de Amsterdamse gemeenteraad van 28 juni tot verhoging van het kre- die* voor de bouw van de IJ-tunnel met 114,9 miljoen gulden tot 159,9 miljoen gulden. Maandag begint met met de voortzetting van de tunnelbouw. HAARLEM, 26 sept. Het liep gis teren niet bepaald storm op de weke lijkse keuring in Haarlem en dat viel te verwachten. Eind september is het nog nooit druk geweest: de dahlia's zijn over het hoogtepunt heen, de chry santen moeten voor het overgrote deel nog komen en dit gewas wordt in Haarlem toch al niet veel geshowd terwijl men op weinig of geen aanbod van andere bloemen kan rekenen. De dahlia's die gisteren ten toon werden gesteld, droegen de sporen van de tijd. Want het mag dan overdag fraai weer zijn, de lucht is vrij vochtig en de nachten zijn fris. De bloemen gaan dan „smetten", terwijl nu de kleur ook min der briljant is en de bloemen kleiner van stuk worden. C. Geerlings, Heemstede, stelde nog goede kwaliteit ten toon van zijn be kende gele Yellow Surprise en de gele cactus Integer. Ook Scarlet Beauty mocht bekeken worden. Van de fa. Lammerse uit Vijfhuizen noteerden we twee grote vazen met de gele Gold Crown en de purperen Poros. De fa. Kops uit Hillegom etaleerde de mooie middelgrote Purple Gem, de aparte Oklahoma, geel met oranje en de ele gante Orange Favorite. Bruidegom, Baam, bracht een flinke groep, waarin sterk opviel de enorme uit Japan ge- importeerde Sei Ki, rood van tint en vermoedelijk wel de grootste dahlia die vandaag de dag in de culturen is. Ver der noteerden we van deze firma de witte Delectus en de nieuwe bloedrode Amsterdam. In het groepje van Van Oosten, Den Haag, waren de helder rode Casparoni en de gele, met oen zweempje lila overgoten Gobelin de meest opvallende. Van Veelen, Sassenheim, liet o.m. zien Yellow Splendour, qua kleur wel de mooiste gele uit het hedendaagse sortiment. Van de Sassenheimse firma zagen we verder nog de dec. rode Prairy Fire, met de half omgeslagen bloemblaadjes wat aan deze dahlia een markant uiterlijk geeft. Ant. Nuyens uit Limmen etaleerde weer de miniatuurdahlia's, o.m. Exotic Dwarf. Rose Dwarf en Red Dwarf, al lemaal Topmix-typen, waarvan aardige bloemstukjes waren gemaakt en ver der ook de mooie pompon Harmony. Van de fa. A. J. v. d. Zwet uit Roe- lofarendsveen waren er Alstroemeria Ligtuhybriden, terwijl de fa. L. de Win ter en Zn. De Zilk, goede kwaliteit Ane mone de Oaen ten tonele bracht. P. Drost, Lisse besloot de keuring met het alleraardigste aard-orchideetje BletlHa Hyacinthina met bijzonder charmante violetlilabloempjes. HAARLEM, 26 sept. Gistermor gen stond voor de Haarlemse politie rechter terecht een 19-jarige landbou wersknecht uit Nieuw Vennep, die in de nacht van 19 op 20 maart op de Nieuw Vennepse weg met een brom fiets tegen een langs de weg staand paaltje is gereden. Na de aanrijding waarbij de landbouwersknecht te val len kwam en een hersenschudding op liep, is hij gaan zwerven door weilan den en waadde hij verschillende sloten door. Enkele uren na het ongeval, be merkte een agent van politie en fami lieleden van de knecht, die op de weg de beschadigde bromfiets, het omver gereden paaltje en een plas bloed had den zien liggen, een drijfnatte en uitge putte knaap, die bij andere confronta tie de bewuste negentienjarige bleek te zijn. Hoewel hij1 ter rechtzitting ver klaarde, dat hjj die avond niet meer dan twee pilsjes en twee cognac had gedronken, had de knaap onmiddellijk na de nachtelijke escapade, thuis, op bed, verteld, dat hjj wel een zeven of acht glazen cognac had gedronken. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was ervan over tuigd, dat de jongen te veel had ge dronken. „Anders is het onverklaar baar, dat iemand, die al drie jaar op een bromfiets rijdt, paaltjes aanrijdt". Hij eiste een week gevangenisstraf en zes maanden ontzegging om een brom fiets te besturen. De raadsman van verdachte, mr. O. H. van Wijk, was van mening, dat het niet zeker was, dat zijn cliënt onder invloed had verkeerd. Niemand heeft deze jongen zien rijden, aldus de raads man, en er kunnen vele oorzaken zijn geweest, waardoor hij kwam te vallen. Het bewijs van de tenlaste legging was volgens raadsman niet geleverd. De politierechter kwam tot vrijspraak. Vervolgens stond terecht een 61-jari- ge metaalbewerker uit Vijfhuizen, die op het einde van het vorige jaar een vrachtauto en aanhangwagen van een Nederlands circus, welke op zijn erf stonden geparkeerd hetgeen de me taalbewerker twintig gulden per maand opbracht voor eigen rekening had verkocht. Bovendien was hem tenlaste gelegd, dat hij verschillende goederen, onder andere een volledige goocheluit- rusting en speciale dressuurzadels, had verkocht. Gedurende twee jaar hadden de wagens op het erf van de metaal bewerker geparkeerd gestaan. Aanvan kelijk werd hem het „parkeer-geld" op tijd uitbetaald; later bleek dit niet meer het geval te zijn. Volgens de verklaring van de man, heeft hij de wagens en goederen verkocht om ruimte te maken op zijn erf. „Na twee jaar kwamen zij nog niet opdagen om de wagens en de goederen terug te halen. Ik heb toen maar de wagen verkocht, voor twee honderdenvijfenzeventig gulden." De po litierechter vond het met „comme il faut", dat de man goederen, die niet zijn bezit waren, voor eigen rekening had verkocht. Wel stelde hij het op prijs, dat de metaalbewerkerde scha devergoeding (3300 gulden) reeds had betaald. föurg (Advertentie) -i HAARLEM, 26 sept. In het Duit se stadje Celle heeft de jonge Haar lemse wielrenner Cor Baars in een internationaal jeugdcriterium dat als een klassementswedstrijd werd verre den beslag gelegd op de „Grote Prijs Peugeot". Hij behaalde weliswaar evenveel punten als de Deense sprin ter Hoffmann, maar door zijn zege in het slotklassement over de Denen fiave- gaard en Jensen en de Duitser Trott met wie de Haarlemmer uit het pe loton ontsnapt was kwam Baars de overwinning toe. Zijn eerste grote suc ces. Ook Wim Willemse (7e) en Ted Blom (11e) schaarden zich nog onder de prijswinnaars. Aan dit criterium om de „Grote Prijs Peugeot", waarin vijftien keer een 2,1 km. lang parcours afgelegd moest wor den met om de drie ronden een klasse mentssprint, namen zes .jeugdryders van de Haarlehnse wielerclub „De Kam pioen" Cor Baars, Wim Willemse, Ted Blom, Bert v. d. Pol, Hans Hand- graaf en Henk Uttien deel. Zij waren daartoe uitgenodigd door de Radclub „Sprinter '61" uit Celle. Van de ruim zestig deelnemers on dernam de plaatselijke favoriet Over- beck al meteen na de start een uit looppoging, maar door pech achterhaald moest hij zijn opmars staken.Zijn land genoot Sohwienmann uit Berlijn kon zo doende in een massasprint het eerste klassement winnen en daarna toonde de rappe Deen Hoffmann zich twee keer de snelste. Toen daarna de Denen Jen sen en Havegaard met de Duitser Trott op de vlucht sloegen er nog twee klassementen in het verschiet lagen bleek alleen Baars bij machte om dit drietal nog te achterhalen. Al de overige rijders, van wie Denen en Haarlem mers zich helemaal niet druk maakten om die ontsnapping, moesten zich ge wonnen geven. Doordat Baars zichondanks com bine van Jensen en Havegaard »n de twee resterende klassementen de beste sprinter toonde en ook als eerste over de finish snelde, legde hy beslag op de volle winst: een sportnet®. De uitslag luidt: 1. Cor Baars, Haar lem met 10 pnt.: de 31,5 km m 51 min. 2 sec.; 2. S. Hoffmann, Denemarken met 10 pnt.; 3. A. Havegaard, Dene marken met 6 pnt.; 4. H. Sohwienmann, Berlijn met 5 pnt--5. H Trott, Rade- vormwald met 4 pnt.; 6. F. Jensen, De nemarken met 3 pnt.; 7. Wim Willem se, Haarlem met 3 pnt.; 8. W. Pieper, Braunschweig met 3 pnt. Ted Blom kwam met twee punten op de elfde plaats. Bert v. d. Pol, Henk Uttien en Hans Handgraaf, die geen enkel punt behaalden, vielen net buiten de prijzen. Voorafgaande aan dit criterium was er nog een ploegentijdrit over 4,2 km. (2 ronden) en ook daarin kwamen de zes Haarlemmers van „De Kampioen" met een tweede plaats uitstekend voor de dag. Zij legden het traject af in 6 min. 32,1 sec. De winnende Deense Êloeg deed er 6 min. 30,9 sec, over. !r namen zes ploegen aan deze tijdrit deel. Rinus Stevens kwam als enige Haar lemse deelnemer aan een klassements- wedstryd voor nieuwelingen over 42 km. tot de alleszins eervolle vijfde plaats. Al met al dus een succesvolle dag voor de Haarlemse jeugdryders in Celle. De officier van justitie memoreerde het feit, dat de man de dupe gewor den was van de nonchalance van de circus-artiesten. De artiesten hadden hun boeltje niet moeten laten liggen, aldus de officier. Het feit in aanmer king genomen, dat de schade reeds was betaald, kwam de officier tot de milde eis van een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. Hoewel mr. Pliestef om een nog lagere straf had gevraagd, veroordeelde de jjolitierechter de man tot een voorwaardelijke straf van een maand met een proeftijd van drie jaar. Na de metaalbewerker stond een 46- jarige opkoper uit Haarlem terecht, die de vrachtauto en aanhangwagen had gekocht en later met de volle winst weer had door vergocht. De opkoper voerde tot zyn verdediging aan het feit, dat hij niet geweten had, dat de vrachtwagen van verduistering afkomstig was ge* weest. Hij wist wel, dat de wagen eigen lijk aan het circus toebehoorde, maar de metaalbewerker moet volgens de op koper gezegd hebben, dat alles wel in orde was. „Ik heb echt uit ontwetend- heid gehandeld en ik had er beter aan gedaan, wanneer ik eerst by de Kamer van Koophandel geïnformeerd had. Ik ben niet erg doordacht te werk gegaan", aldus de opkoper. De officier van jus titie beschouwde het vergrijp van dé opkoper van ernstiger aard dan dat uit de vorige zaak. „Verdachte zit al jaren in de handel en had moeten weten, dat hij wiet op een dergelijke wijze aan goederen kan komen." Hjj kwam tot de eis van een onvoorwaardelijke geld boete van tweehonderd gulden subsidair zestig dagen en een voorwaardelijke ge» vangenisstraf van een maand. De op koper werd conform de eis veroordeeld. Een 24-jarige electrisch lasser IJmuiden moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij in augustus van dit jaar een bankbiljet van honderd Duitse marken, een electrische boorto* en een waterpomp had verduisterd. D® IJmuidenaar, die al ettelijke veroorde lingen achter de rug heeft, was sinds kort weer op vrije voeten gesteld. HU verklaarde ter rechtzitting, dat hij zich niets meer van het moment, waarop hu de verduisteringen pleegde, herinnerde. „Ik had te veel gedronken, edelacht bare." De politierechter echter was er geenszins van overtuigd, dat de wan zich onder invloed vergrepen had. Hij kwam tot een veroordeling van VU» maanden gevangenisstraf. Een 25-jarige reisleider uit Heem stede stond terecht, omdat hij op li september 's nachts benzine had ge stolen, Hij pleegde dit feit samen me een vriend, een Zweed. Zij waren "a,e een feestje geweest en bemerkten laat, dat de benzinemeter haast op stond. Zij waren van Heemstede op w g naar de Kaag, waar zij in een öooi zouden overnachten. Toen de benzine op was, zijn zij met een jerrycan „op stap" gegaan en vonden een vrachtauto- Met een slang hevelden zij de benzine over in de jerrycan. De reisleider was ook ten laste gelegd, dat hjj de dag daarna een langs de weg liggende fles met propaangas had meegenomen. D0 fles bleek uitermate geschikt te zijn voor een jongere broer van de reisleider, die met kookproblemen worstelde. De officier van justitie was van me ning, dat de zaak niet als baldadigheid moest worden gezien. Hij oordeelde, dat de reisleider, die nog in een proeftijd liep van een vorige veroordeling VOOE het stelen van een bromfiets goed moest worden gestraft, ondanks het feit dat hij H.B.S.-ontwikkeling heeft en door een gevangenisstraf ten aanzien van zijn reisleidersschap zeer gedupeerd zou worden. Hij eiste vier maanden met aftrek. Hoewel mr. Rens voor een ge combineerde straf had gepleit veroor deelde de poltiereChter de jongeman tot twee maanden met aftrek. D« 20-iariee Zweed medisch stu dent - moest zich behalve voor het Stelen van benzine ook verantwoorden voor het stelen van veertien liter olie- Het verweer van de Zweed was, dat J*U niet geweten had, dat de blikken olie, die langs de weg stonden opgesteld, iemands eigendom waren. „Ze stonden gewoon langs de weg en ik dacht da> ik ze wel mee kon nemen." De politie rechter vroeg daarop, of men in Zwe den ook op een dergelijke manier te werk ging.,., waarop de jongeman het antwoord schuldig bleef. De officier van justitie meende, dat er voor vreem delingen ook al zijn zij student „geen speciaal tarief moest gelden. Hij eiste daarom ook een straf van zes weken onvoorwaardelijk. De raadsman, mr Schreurs, zag de student als het slachtoffer van zijn Hol landse vriend, de reisleider, met wie hij een paar jaar geleden in Zweden in contact was gekomen. Hij haalde ook het feit naar voren, dat zijn cliënt veel spijt van het gebeurde heeft en nog niet eerde» met de politie in aanraking is geweest. Vooral met het oog op zijn colleges, die 1 oktober in Zweden be ginnen, vroeg hij de politierechter een korte vrijheidsstraf. De Zweed werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken met aftrek. Sinds 18 septem ber verbleef de jongeman in voorarrest zodat hij over twee weken de grens kan worden overgezet. (Advertentie) Zwitserse precisie- naaimachine I Wollana,Tempeliersstr. 64-68, H'lem,tel.21164 KOM ERUIT... IK AR RESTEER 50-13 GARFINCH GESNAPT HEBBEN ZE. MAAR ALFIE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2