Gromyko: Oplossing voor Hammarskjölds opvolging Voorlopige regeling op basis van adjunct-troïka K I H W 0 0 dan SPD wil Adenauer wel als kanselier Nog een donkere wolk c D I Twee records I Doen de Sovjets water in hun wijn? Geen starre formule Stemmingsbeeld ONZS WOtNSMGW K» Engelsen verlaten het „transit camp" in Hoek van Holland WU Concentratie van krachten - ULBRICHT IN MOSKOU Herenmode 1962 I! Islamitisch huwelijk Kinderjasje reymoorg druk op kantoor lichtdruk r r- it X r mr, 15 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 PAGINA 7 NEW" YORK, 26 september (A.F.P.) „Het is mogelijk tot een akkoord over een voorlopige regeling van de opvolging van de secretaris-generaal der V.N. te komen, maar dan op basis van de troïka", zo heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, gisteren in New York verklaard. „Deze troïka zou kun nen worden gevormd door drie adjunct-secretarissen-generaal en zij kan dienen om te zien, of dit stelsel kan functioneren". BUITENLANDSE KRONIEK Gromyko zei dat „zekere aspec ten" van de rede van president Kennedy van Russische zijde geen bezwaren ontmoetten. Dit gold met name voor de mogelijkheid van onderhandelingen over Duits land. De Sovjet-Unie is overigens nog steeds vastbesloten, een vre desverdrag met Oost-Duitsland te tekenen. 3 jaar nü 22.^5 r ,A. j. 1 Chemische fabriek L. van der Grinten n.v. Venlo (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 26 september De be sprekingen die bondskanselier Adenauer gisteren op de bonds- door JOSEPH ALSOP kanselarij heeft gevoerd met de drie leiders der Westduitse socia listen partijvoorzitter Erich Ollenhauer, vice-voorzitter Her- bert Wehner en de regerende bur gemeester van Berlijn Willy Brandt zijn vermoedelijk het begin van een ganse reeks discus sies over de internationale situatie en de problemen waarmede Duits land in de komende maanden zal worden geconfronteerd. Uit Kennedy's redevoering van gis teren sprak een grote bewogenheid. Deze president verstaat de kunst zijn denkbeelden op pakkende wijze onder woorden te brengen, met vermijding van gemeenplaatsen. Zijn toespraken hebben de naam gekregen dat zij zo verzorgd van stijl zijn. De redevoering van gisteren wekte herinneringen aan de inaugurele oratie, waarmee Ken nedy in januari zo n diepe indruk heeft gemaakt. De uiterlijke vorm van zo n belangrijke rede is niet van bij komstig belang, want uit een oor spronkelijke uitdrukkingswijze spreekt een oorspronkelijke geest. En Amerika en de vrije wereld hebben op het ogen blik leiders nodig die creatief kunnen denken, die van de platgetreden paden kunnen afwijken en die over voldoen de verbeeldingskracht beschikken om in de zich zo snel ontwikkelende toe komst te kunnen zien. Kennedy heeft met enige treffende beelden zijn toe hoorders het perspectief geschilderd van de wereld die ons zou kunnen wachten en hij heeft de mensheid be zworen tot bezinning te komen voor het te laat is. De toon van zijn redevoering was geladen maar beheerst. Kennedy heeft zich niet laten meeslepen door zijn grote verontwaardiging over de agres sieve politiek van de Sovjet-Unie. Maar hij wil geen misverstand laten bestaan over de vastbeslotenheid van Amerika pal te staan voor de vrij heid van Berlijn. Het grote gevaar waaraan wij op het ogenblik bloot staan is, dat Khroesjtsjev zich misrekent, en dat hij de morele kracht van het Westen onder schat. Om een noodlottige misreke ning van Moskou te voorkomen, is Kennedy begin juni in Wenen met de Russische premier gaan praten. Maar Khroesjtsjev heeft toen de boodschap van de Amerikaanse pre sident kennelijk niet goed begrepen, anders had hij in augustus geen nieu we Berlijnse krisis ontketend. Ameri ka hoopt de Sovjet-Unie nu tot het besef te brengen, dat het Westen zich niet laat intimideren. Kennedy heeft acht maanden geleden gezegd, dat Amerika nooit zal onderhandelen uit vrees, maar dat de Amerikanen ook geen vrees koesteren voor onder handelingen. Hij heeft die woorden nu herhaald. In eventuele onderhandelingen met de Russen zullen de Amerikanen niet vasthouden aan een „starre formule", zo heeft Kennedy gisteren gezegd. Men denkt hierbij aan de recente uit latingen van generaal Clay, waaruit inderdaad op te maken viel, dat de Verenigde Staten in de kwesties Duits land en Berlijn tot een zekere soepel heid bereid zijn om de gevaarlijke im passe te doorbreken, zonder dat zij zich aan „appeasement schuldig ma ken. Ook uit het constructieve ont wapeningsplan dat Kennedy gisteren heeft gelanceerd blijkt Amerika's be reidheid de eigen macht in te perken ten einde de wereldvrede te verzeke ren. Opmerkelijk is Kennedy's vaste ver trouwen in de Verenigde Naties. „De ontwikkeling van deze organisatie is het enige ware alternatief van oorlog", zo verklaarde hij, een opvatting die, in het Westerse kamp, bijvoorbeeld door De Gaulle niet gedèeld wordt. Het wachten is nu op het Russische antwoord op Kennedy's uitnodiging de bewapeningswedloop door een vredeswedloop te vervangen. Nie mand koestert de illusie, dat Khroesj tsjev Kennedy nu plotseling in de ar men valt met de berouwvolle verzeke- "ng dat Moskou zijn agressieve poli tiek zal staken. Maar de Russische Premier zou langzaam maar zeker tot t inzicht kunnen komen, dat hij ge vaarlijk spel speelt, en dat hij zijn oers wat zal moeten wijzigen. De Sovjet-minister zei dit na afloop van een onderhoud met zijn Britse ambt genoot Lord Home. Gromyko zei, dat het troïka-beginsel ook op een interim-rege ling zou kunnen worden toegepast. Het viel de persvertegenwoordigers op, dat hij niet van moeten sprak. De drie ad junct-secretarissen-generaal met inte rimbevoegdheden zouden het, volgens Gromyko, eens moeten worden over „de voornaamste kwesties". Overeenstem ming over „elk klein punt" achtte hij on nodig. Waarnemers merkten op dat dit denkbeeld impliceert dat er een voorlo pig administratief hoofd van het secre tariaat zou komen. Gromyko weidde echter over dit punt niet uit. De eerste wens van de Sovjet-Unie in zake Berlijn is het bereiken van overeen stemming met het westen, zei Gromyko. „Maar wanneer er geen overeenstem ming wordt bereikt zullen de Sovjet-Unie en verscheidene andere staten een vre desverdrag met de Duitse Democrati sche Republiek tekenen". Gevraagd of de Sovjet-Unie de toegangsrechten van het westen zou garanderen antwoordde Gromyko: „Wanneer wij eenzijdig een verdrag sluiten zal het Westen met de D.D.R. moeten onderhandelen". „Wat kan ik garanderen? Garanties kunnen slechts de basis van een overeenkomst vormen. Wanneer er geen overeenstem ming met het Westen is, wat zijn er dan voor garanties?" vroeg hij schouderop halend. „Premier Khroesjtsjev heeft het stand punt van de Sovjet-regering duidelijk uiteengezet. Het is niet „de vraag" of een vredesverdrag zal worden getekend. Het gaat erom of overeenstemming met het westen zal worden bereikt". STRAATSBURG De raadgevende vergadering van de raad van Europa heeft de Westerse mogendheden opge roepen met de Sovjet-Unie 'e gaan onder handelen over het Duitse vraagstuk als geheel. De parlementaire afgevaardig den uit de zestien landen van de raad van Europa stelden echter tevens, dat alle Westerse rechten op Berlijn, inclu sief de vrjje toegang tot de stad en de democratische vrijheden der Westberljj- ners verzekerd moeten blijven. In een resolutie, die aan het einde van een lang politiek debat werd aangeno men, verklaart de assemblee, dat „elke vrijelijk overeengekomen regeling, die in overeenstemming is met de beginse len van het zelfbeschikkingsrecht en de verzekering van de veiligheid en andere rechtmatige belangen van alle betrokke nen" dient te worden overwogen. De Westerse mogendheden dienen voorts „alle stappen te ondernemen, die kunnen leiden tot een regeling, die alle volken van Centraal en Oost-Europa, die het slachtoffer zijn van het Sovjet- Imperialisme in staat zal stellen hun recht van zelfbeschikking uit te oefe nen". In de aanhef van de resolutie wordt het Sovjet-voornemen om een af zonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten, veroordeeld even als het sluiten van de sectorgrens tus sen Oost- en West-Berljjn en de Russi sche intimidatie-politiek door middel van hervatting der kemproeven. Onderwerp ik nu de invloed die de onderhand wel ingespeelde vrije zater dag on ons volksleven hèeft, aan een beschouwing, dan moet ik tot mijn spijt zeggen, dat ik niet helemaal tevreden ben. Hoe ging dat vroeger? Wij spoedden ons zaterdagmorgen met enige joligheid naar ons werk: een och tendje allerwegen gelegaliseerd lijn trekken en de zaak was bekeken. Dat schiep een algemeen waarneembare feestelijke stemming, die trouwens vrijdags-avonds al begonnen was. Nu is de zaterdag een zeer lande rige aangelegenheid geworden. De spanning is er af. Men slaapt uit en wanneer het zover is realiseert men zich dat men de volgende morgen wéér moet uitslapen. Een tot geeuwen gecomprimeerd lang weekend. Des tijds besteedden wij die zaterdagmid dag aan allerlei even onbenullige als nuttige karweitjes om de daarop vol gende zondag in stralende gemoeds rust te ondergaan. Want de kinderen moesten in netjes gestreken bloesjes naar Oma en vader in zijn goeie goed naar het voetballen. En wij gin gen nog met zijn allen in bad ook, voorzover wij al niet gingen biechten. De zaterdag was een fijne, warrige aanloop tot de rüstpunten in het leven. Ik wil niet op de zaken vooruitlopen, en misschien is het een kwestie van wennen maar voorlopig voorzie ik dat men Oma's op zondag ernstig tekort zal gaan doen en dat de onsportiviteit rond de voetbalvelden hand over hand gaat toenemen. Mensen, wat hebben wij gedaan? Wij hebben onze vrije zaterdag ge realiseerd. Maar ik ben zo bevreesd, dat het ons onze vrije zondag heeft gekost. (Advertentie) alleen geldig woensdag 27 sept. a.s. 1 gewatteerd voor extra warmte. Capuchon met teddy-voering. Gemêleerde mohairkleuren. kl. st p. m. F i GROTE MARKT 1 - 7 HAARLEM Land Is Kroniel k (Advertentie) 1: w I,.. 5L* Onder de staatslieden in het Wes ten neemt dé bezorgdheid toe over een mogelijke Sovjet-aanval op Iran. Die aanval zou dan gelanceerd wor den op een ogenblik dat de volle aan dacht van de Westerse leiders op Ber lijn is gericht. Het is aan de horizon al zwart ge noeg, en daarom is het niet prettig de verschijning van een nieuwe don kere wolk te moeten melden. Maar die donkere wolk kan duidelijk waar genomen worden. Zij wordt gevormd door een overvloed van aanwijzingen lat de heren in het Kremlin een nieuw avontuur in het Midden-Oos ten althans in overweging hebben ïcnomen. Niemand kan voorspellen of het avontuur werkelijk zal doorgaan, en, zo ja, op welk tijdstip. In het Ameri kaanse State Department gelooft men dat er niets zal gebeuren. Het Britse Foreign Office daarentegen vreest, dat de Russen wel iets zullen gaan doen. De beslissing is volledig in han den van Nikita S. Khroesjtsjev, die genoeg strijdkrachten heeft in het zuiden van Rusland om Iran binnen te vallen als hij dit risico wil nemen. De aanwijzingen dat het Kremlin met de gedachte speelt van zo'n avon tuur zouden in ieder geval niet lan- f er moeten worden genegeerd. De raanse regering is blootgesteld aan Sovjet-dreigementen van ongeëve naarde heftigheid en brutaliteit, die gepaard gingen met onheilspellende jitspraken van het Sovjetpropagan- ia-apparaat. Het thema van die Sovjet-dreige menten is, dat Iran het gevaar loopt van vernietiging door kernwapens „in de nabjje toekomst" die term is letterlijk gebruikt tenzij de Iraanse regering zich terugtrekt uit de Centrale Verdragsorganisatie, de rust gezaaid in de Koerdische provin cies van het aan Iran «renzende Irak, en tenslotte zijn er woelingen onder de Koe-den in Noord-Perzië. Aldus kan men begrijpen waarom de Ameri. kaanse ambassadeur in Teheran, Ju lius Holmes, onlangs de Iraanse re gering volledige „Amerikaanse steun'' beloofde in geval van moeilijkheden met Ie Sovjets. Als men deze verschijnselen wil beoordelen, moet men uiteraard be denken dat Sovjet-dreigementen de laatste tijd aanzienlijk gedevalueerd zijn. Als Khroesjtsjev en zijn am bassadeurs beginnen te schreeuwen van „vernietiging met kernwapens", dan is dat nog lang niet zo erg als wanneer in het verleden een Tsaris tische minister van Buitenlandse Za ken op rustige toon sprak over „zeer ernstige consequenties". De Sovjets hebben bovendien gedu rende de laatste twee jaar de Per zen bijna onophoudelijk bang probe- CENVO, die in de plaats is gekomen van de organisatie van het Pact van Bagdad. De Sjah van Iran en pre mier Ali Amini hebben zich echter niet laten intimideren, zoals geble ken is uit de Iraanse deelname aan de recente CENVO-conferentie in New York. De bedreigingen waren in een for mele diplomatieke vorm gegoten. Zij werden bijvoorbeeld door de Russi sche ambassadeur in Teheran, Niko lai Pegov, geuit tijdens een gesprek met de Iraanse minister van Buiten landse Zaken. De Russische ambas sade in Teheran heeft ook overal rondgebazuind, dat het Kremlin „overtuigd is van Irans agressieve bedoelingen" en dat Moskou voorbe reidingen treft voor „preventieve" maatregelen op grond van het ver- irag van 1921, dat, volgens het Kre m- lin, de Russen het recht geeft in Iran in te grijpen. Het Russische propaganda-appa- raat heeft zich overigens niet tot drei gementen beperkt. Het heeft ook be richten verspreid over opstandige be wegingen in Iran, die als voorwend sel zouden kunnen dienen voor Sov jet-interventie. Twee weken geleden nog werd in de Russische radio-uit zendingen voor de Noordperzische provincie Azerbeidsjan melding ge maakt van een opstand in die pro vincie tegen de centrale Perzische regering. Dit bericht was volkomen vals. Bovendien heeft de Sovjet-verte genwoordiger onder de Koerden, Moellah Moestafa Bartsani, grote on- De Sjah van Iran ren te maken. Dit dreigende gillen en brullen is de laatste paar maanden alleen nog erger geworden dan tevo ren. Misschien is het State Department terecht van mening, dat dit alles slechts een verhevigde vorm is van de zenuwoorlog. Maar als de visie van het Britse Foreign Office juist is, en als er een aanzienlijke kans bestaat op een militaire Sovjet-aan val op Iran, dan ziet het er voor de wereld nog lelijker ui' dan de pessi misten tot nog toe beweerden. Een Sovjet-aanval op I'-an, gecom bineerd met toenemende druk op Berlijn, zou kunnen leiden tot een algemeen politiek-militair offensief tegen de Westerse geallieerden en te gen Amerika, als leidende Westerse mogendheid, in het bijzonder. Er zou geen alternatief zijn, behalve Ameri kaanse capitulatie op de meest ver achtelijke voorwaarden, of een grote borlog met waterstofbommen. Als men in het Kremlin zelfs maar denkt aan de mogelijkheid van een avontuur met Iran, dan zou dat be tekenen, dat Khroesjtsjev nog steeds niet beseft dat de Amerikanen niet met zich 'aten spotten, of het nu om Berlijn of om Iran gaat. Dat is, tot op zekere hoogte, het lelijkste aspect van de hele lelijke affaire. (Copyright N. Y. Herald Trib.) Ook de kring dezer besprekingen zal worden uitgebreid, onder meer door deelneming er aan van de Westduitse ministers van buitenlandse zaken en van defensie. Het initiatief er toe is van de sociaaldemokraten uitgegaan, die hun medewerking aan de toekomstige politiek afhankelijk stelden van een redelijke informatie over de situatie en voortijdig beraad. Adenauer is op dit initiatief onmiddellijk ingegaan. In dit verband moge er aan worden herinnerd, dat de sociaaldemokraten ook in hun verkiezingscampagne steeds hebben aangedrongen op een ..natio nale regering", een kabinet op een zo breed mogelijke basis. Zij hebben nooit in zovele woorden gezegd, dat zij geen zitting zouden nemen in een regering die door Adenauer zou worden geleid (in tegenstelling tot de liberale vrije demokraten, die weliswaar de C.D.U.- C.S.U. een coalitie-aanbod hebben ge daan, evenwel weigeren Adenauer als regeringschef te accepteren). De vicevoorzitter der sociaaldemo- kratische partij, Wehner, verklaarde het afgelopen weekeinde in Neurenberg zelfs, dat „persoonlijke kwesties" de bezetting van de kanselierspost en de ministeries voor de S.P.D. vragen van ondergeschikt belang zijn. Hoewel het gesprek van gisteren niet de formatie van een nieuwe Westduitse regering tot onderwerp had, bestaat er in Bonn de indruk, dat de leider der grootste partij, Adenauer van de C.D.U., en de leiders der op-een-na- grootste partij de S.P.D. ondanks enorme tegenstellingen van vroeger de mogelijkheid ener z.g. „grote coalitie" C.D.U.-C.S.U.-S.P.D. niet meer geheel uitsluiten. Het gesprek van giste ren heeft allen wel tot de overtuiging gebracht, dat concentratie van alle krachten geboden is om de komende moeilijkheden het hoofd te bieden. Ondanks het coalitie-aanbod van de vrije demokraten heeft Ade ïauer nog geen afspraak gemaakt met de F.D.P.- chef dr. Erich Mende. De stemming tussen de adspirant-coalitie-genoten is zeer verslechterd door de nadruk,waar mede de F.D.P. Adenauer als kanselier van de hand heeft gewezen. Overigens is een „zwart-rode coalitie" (C.D.U.- C.S.U.-S.P.D.) het schrikbeeld der libe ralen, die dan een zwak oppositierolle tje zouden moeten spelen in een parle ment, waarin de regering een overwel digende meerderheid zou bezitten. Voor de S.P.D. zou deelneming aan zulk een coalitie betekenen, dat zij na twaalf jaren de oppositiemantel zou kunnen afleggen en bewijzen, wat zij kan. MOSKOU, 26 sept. (UPI) De leider vau de Oostduitse communisten Walter Ulbricht, is gisteren onverwacht in Mos kou aangekomen, waarschijnlijk voor overleg inzake de jongste ontwikkelin gen aangaande de crisis om Berlijn. Ulbricht, die een groot gevolg bij zich had, gaat wellicht naar Sotsji aan de 1 Zwarte Zee waar premier Khroesjtsjev vakantie houdt. De Oostduitse leider was begin augus tus in Moskou. Kort na zijn terugkeer in Oost-Berlijn slooten de Oostduitsers de sectorgrenzen in Berlijn af. Dat was op 13 augustus. De crisis om Berlijn was er het gevolg van. In Moskou heerste de overtuiging dat de landen van het Oosters blok zouden doorgaan met hun plannen om een vre- desconferentie te convoceren van alle 1 landen, die In de tweede wereldoorlog tegen Hitler-Duitsland hebben gevoeh- ten. isteravond om tien uur is het laatste troepentransportschip J met Engelsen weggevaren uit Hoek van Holland en dit bete kende dan het einde van het uit kleine stenen gebouwen en plaatijzeren bun galows bestaande „transit camp" in Hoek van Holland, waar in de afge lopen zestien jaar ruim zeven miljoen Engelse militairen en burgers meest ImiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiii; al op doorreis naar Duitsland een gastvrij onderkomen hebben gevon den. Stram en statig en met ijzeren cere monieel werd dit afscheid gevierd. De Engelse ambassadeur, sir Andrew No ble, de Rotterdamse burgemeester mr. G. E. van Walsum, de sous-chef van de generale staf generaal-majoor A. V. van den Wall Bake en de comman dant van het Britse Rijnleger, generaal sir James Cassels behoorden tot de honderden toeschouwers die 's och tends op de binnenplaats van het door de Britten afgeschreven kamp getuige waren van het plechtig aantreden van de ere-wacht. De Engelse vlaB, die hier jarenlang heeft gewapperd, werd naar beneden gehaald en de Nederlandse driekleur ging in top. De ambassa deur inspecteerde de keurig in het ge lid staande Engelsen en dankte be leefd voor de goede samenwerking. De Rotterdamse burgemeester zei dat dit de tweede maal in korte tijd was, dat Rotterdam militairen zag ver trekken. Eerst de Nederlandse Onder- zeebootddenst, uit de Waalhaven, nu de Engelsen uit Hoek van Holland. Rot terdam is bezig te demilitariseren. Jammer is het daarbij, dat dit geen gevolg is van een vermindering van de spanning in de wereld. Een aantal bewoners van Hoek van Holland ziet een broodwinning verdwijnen, maar een aantal huizen tot dusverre bewoond door Engelsen komt thans vrij, zo stelde de Rotterdamse burgervader za kelijk vast. Twee Engelse militairen droegen daarna volgens ingestudeerd protocol een eenvoudige keukentafel naar vo ren, waarop zich een aantal onder scheidingen bevonden, welke aan een aantal Nederlanders, die zich in het kamp verdienstelijk hebben gemaakt, werden uitgereikt. De heer Izak Post, ftllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllltlllllllllllll !Vi: ij UÉÜÜ Op de Herenmodebeurs in het R.A.l-gebouw in Amsterdam is een leuke stand, waar de nieuwe herenkleding gedemonstreerd wordt. Mies Bouwman geeft van een kiosk uit commentaar. Op de zestiende Herenmodebeurs, ilie momenteel gehouden wordt in het RAI-gebouw in Amster dam, kan men kennis maken met de komende voorjaars- en zomer- mode in de herenkleding, die niet veel van die van dit jaar zal verschillen. „Mr. 1962" zal dus met een gerust hart zijn garderobe van dit jaar kunnen blijven dragen, zonder daarbij uit de toon te vallen. De grootste' modekleur blijft blauw doch daarnaast zien we ook het grijs terugkeren. Voorts is men na een pe riode, waarin onder andere duidelijke kleurige streepmotieven van tamelijk krachtige aard en ruitmotieven het beeld van het herencostuum in niet geringe mate bepaalden, teruggekeerd tot fijne en kleine motiefjes en werk jes in voornamelijk twistachtige stoffen in effen tinten en /an licht ge wicht. Bn de kostuums en sportcol- berts blijft het eenrij drieknoopsmodel overheersen, maar ook het eenrij twee- knoopsmodel geeft na een korte afwe zigheid weer acte de présence. De pan talon wordt zowel met als zonder om slag gedragen, terwijl bij de colberts de ceintuur facultatief zal zijn. Nieuw is de sterk aflopende schouder bij de colbert en de zogenaamde twenslui ting van de pantalon (zie foto). Een verrassing is de terugkeer van de bolhoed. In het algemeen kan van de herenhoed opgemerkt worden, dat zij een smallere rand en een hogere bol zal vertonen dan zij de afgelopen seizoenen heeft laten zien. Ook astra- kan-hoeden en hoofddeksels die veel femeen hebben met de hoedjes die oekamo pleegt te dragen, zullen de herenhoedemode gaan beheersen. :illllllllllllllllllilllllllllllllliilllllllilliiiilillllliliiiliiiiiiiiiiiH die de leiding heeft gehad over het Nederlandse personeel in het kamp, kreeg de onderscheiding van ..honora ry member of the most excellent Brit ish Empire". Daarna verlieten de sol daten (met bajonetten op het geweer) en de leden van het muziekkorps van het eerste bataljon van het „York and Lancaster Regiment" de binnenplaats. Voor het laatst. Ter gelegenheid van de opheffing van het Bntse Transit Camp in Hoek van Holland hield de burgemeester van Rotterdam 's rvonds nog een officiële receptie en toen om tien uur het laatste schip met Brit ten de stoomfluit liet klinken, eindigde een „Engels hoofdstuk" in de geschie denis van Hoek van Holland. Na zes tien jaar: good bye... In de toekomst zullen de Britse militairen (en hun fa milieleden) gaan vliegen. De veronderstelling, dat iedere be woner van midden-Brabant het ontspanningsoord „De Efteling" te Kaatsheuvel, dat dit jaar het tweede lustrum viert, nu onderhand wel gezien moet hebben, is niet juist. Dit bleek zondagmiddag, toen de ze venmiljoenste bezoeker zich meldde aan de loketten van dit unieke toeris- tenverblijf. Nog nooit was de heer M. Starreveïd, 28 jaar, wonende Bossche- weg 8 te Drunen en van beroep leder bewerker, binnen de poorten van „De Efteling" geweest, toen hij van de met ongeduld wachtende ontvangstcommis sie te horen kreeg, dat hij de zeven miljoen had volgemaakt. Samen met zijn verloofde, mej. R. Klomp, was hij op de fiets uit Drunen gekomen. Dol gelukkig was het verlooide paar, toen het rechtstreeks.naar de grijze DAF 600 de Luxe werd gebracht, die bij de kiosk bij de ingang van het park als feestgeschenk voor hen klaar stond. Nog eerder dan de grootste optimis ten hadden kunnen durven veronder stellen werd op de Scheveningse pier de tweemiljoenste bezoeker begroet. Zaterdagmiddag - nog geen half jaar na de openstelling werd dit ronde getal bereikt met de binnenkomst van de heer A. Wagner, technisch PTT- ambtenaar uit Den Haag, die met zijn gezin een bezoek aan het wandelhoofd bracht. n de moskee in Den Haag is giste ren het huwelijk voltrokken tus sen de heer Anouchiravan Kaze- mi, ambassade-raad bij de am bassade van Iran - op het ogenblik chargé d'affaires - en mejuffrouw Mariene van Hasselt. Het huwelijk werd door de iman van de moskee voltrokken, nadat mejuffrouw Van Hasselt even tevoren de islam had aanvaard. Bij de huwelijksvoltrekking kreeg de bruid een exemplaar van de koran ten geschenke van de bruidegom. Naar Iraans gebruik stopten bruid en bruidegom elkaar, nadat de ringen waren gewisseld, een snoepje in de mond. Het huwelijk is driemaal vol trokken: eerst op het Haagse stad huis, daarna in de moskee en nog een maal op de ambassade van Iran. Er was voor de plechtigheid in de mos kee zeer grote belangstelling van di plomatieke en Islamitische zijde. Na de plechtigheid was er een recepti» in de ambassade. De Imam, de heer Hafiz, overhandigt het bruidspaar een exemplaar van d* Koran tijdens de huwelijksvoltrekking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7