Wat heeft FANFANI met Khroesjtsjev besproken? Missie naar Moskou heeft geen resultaat gehad Associatie-verdrag Suriname- EEG in oktober verwacht Violist 70 jaar Schreef jour nalist smalend stayers-relaas Ook Engelsen de dupe van Brandaris-moeilijkheden MGR. BENGSCH IN WEST-BERLIJN Examens RADIO ELEKTRA TELEVISIE TULLEKEN De Zes willen met Londen praten Overleg begint november in Belgische hoofdstad PAUL VLAANDEREN Diefstal en öros sa Italiaanse Kamer stelt de vraag Stayersaffaire voor het Hof Twee deelnemers met dertien goed Weinig tact Britten 1 januari 1964 in Euromarkt? Soekarno eist soevereiniteit over N.-Guinea Herman Leijdensdorff Aanzienlijk hogere uitgaven K.N.S.M. Jan Fabricius 90 jaar Sporttoto Krachtige opleving VS-economie in 1962 verwacht Portretten van Ned. beeldende kunstenaars Indonesische president antwoordt mr. Luns DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 PAGINA 2 „Dolle Hans" wordt in A msterdam heropgevoerd Amerikaanse soldaten in West-Duitsland Catalogus van 91-jarige oud-A msterdammer WILLEMSPARKWEG 30 PRINSENGRACHT 56 i (Van onze Romeinse correspondent) De Italiaanse Kamer, die deze week weer bijeen is gekomen, valt met de deur in het huis der interna tionale politiek. Aan de orde fijn de debatten over de begroting van buitenlandse zaken. Niet iedereen in *s lands vergaderzaal is het eens met het jongste regeringsbeleid op dit stuk. Velen willen het naadje van de kous weten, wat de ministers Fanfani en Segni met Khroesjtsjev in Moskou be sproken hebben, de letterlijke tekst voorts van de boodschappen van Khroesjtjev en van Kennedy aan Fan fani en wat er verder allemaal de laat ste twee maanden gebeurd is en ge daan. M;n herinnert zich, dat de Russen medio juli aan de Italiaanse pre mier en aan de minister van buitenlandse zaken gevraagd hebben eens te komen praten over een aantal hangende vraagstukken. De Italiaanse regering is na raadple ging der bondgenoten op deze uitno diging ingegaan. Het onderhoud had van 2 tot 4 augustus jL in Moskou plaats. Zoals dat gewoonlijk gaat, bevredigden de officiële communi- qué's de weetgierigheid maar op ma tige wijze. Heeft b.v. Khroesjtsjev Fanfani gevraagd om 'n bemiddelings poging in de zaak Berlijn te doen? Ita lië lichtte de NAVO-landen in over de bevindingen te Moskou. 25 Augustus overhandigde de Russische ambassa deur Fanfani een uitvoerige persoon lijke boodschap van Khroesjtsjev, tien dagen later door een korte tweede gevolgd. De inhoud van beide missi ves bleef geheim. Groot opzien baar de een commentaar op de Berlijnse crisis een commentaar, dat 27 Au gustus uitging van het persbureau van de ministerpresident. Het kwam erop neer, dat de eenzijdige maatre gelen der communisten in Berlijn waarschijnlijk niet genomen zouden zijn. als de bondgenoten geluisterd hadden naar Fanfani's raad om ter stond de onderhandelingen te begin nen. Toen vanuit het binnen- en bui tenland nadere uitleg werd gevraagd, meldde een officieuze nota, dat het commentaar een vergissing was ge weest. Het was helemaal niet voor de pers bedoeld, maar daar toch per on geluk in terecht gekomen. Hoe dan ook, Fanfani had zijn spijtige gevoe lens geventileerd. De verleiding is groot om dit als een soort reactie te zien op het destijds uitblijven vein een onverhoopt verzoek aan Italië ver slag uit te komen brengen op de ver gadering der ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Sta ten, Engeland. Frankrijk en Duits land. Deze bijeenkomst had plaats vlak voor de zitting van de NAVO- raad, die 8 augustus jl. vergaderde. Intussen is uit inlichtingen van be voegde zijde bekend geworden, dat de besprekingen der Italiaanse ministers in Moskou geen nieuwe resultaten heb ben opgeleverd. Ook de twee brieven van Khroesjtsjev zouden geen enkel ele ment bevatten, dat tot heden onbekend was. Toch was vooral door de linkse Italiaanse pers met ophef gewag ge maakt van zekere bemiddelingsmoge- heeft en bereid was aanbiedingen te doen. Er is echter haast bij en ,,de enige meningsverschillen tussen ons en de bondgenoten betreffen het tijdstip der onderhandelingen (om Berlijn)". Over dit laatste ontstonden weer polemieken, bijvoorbeeld van oud-minister Martino, die heden het hoofd is van de Italiaan se missie bij de Verenigde Naties. Zo was er meer en nu heeft de liberale ka merfractie de regering verzocht om in zage in de authentieke stukken. Dat Fan fani hierop in zal gaan lijkt onwaar schijnlijk in de eerste plaats reeds, om dat dit tegen de gebruiken zou zijn. De brieven van Khroesjtsjev waren immers vertrouwelijk en aan Fanfani persoon lijk gericht. Wel heeft de premier de samenwerkende partijen thans ingelicht en hun de inhoud der dokumenten gros- so modo meegedeeld, zodat zij zich een oordeel kunnen vormen over het beleid. Er is een tweede zaak, die bij de aan staande kamerdebatten met grote belangstelling tegemoet gezien wordt. Bij een aantal politici heerst een zekere onrust, of de regering wel van zins is de NAVÓ-verplichtingen in alles en geheel na te komen. Presi dent Kennedy heeft Fanfani een schrif telijk antwoord gezonden op diens in lichtingen over de (eerste) boodschap van Khroesjtsjev. Al wordt de inhoud van deze brief evenmin gepubliceerd, toch werd bekend, dat Kennedy onder meer een duidelijke uitnodiging aan Fanfani richtte om het Atlantisch bondgenoot schap te verstevigen, voornamelijk om ',,de diplomatiek positie van het Westen met het oog op de onderhandelingen te versterken". Tegelijkertijd ongeveer gaf Khroesjtsjev in e eninterview met een redacteur van de New York Times de bewering weg, dat bij komplicaties om Berlijn de volkeren van Engeland, Frankrijk en Italië zich los zouden ma ken van de Atlantische alliantie. Wat Fanfani Kennedy op diens aansporing heeft doen weten, is niet bekend. Een nota van het bureau van de minister raad nam stelling tegen Khroesjtsjevs uitlating. Fanfani had in Moskou eraan herinnerd, dat Italië loyaal en vastbe sloten deelnam aan het Atlantisch bond genootschap. Fanfani had dit gezegd, aldus de nota, om te voorkomen, dat de Russische regering fouten in haar be rekening zou maken. In hoeverre de onrust van een aantal volksvertegen woordigers al of niet grond heeft, zal (misschien) uit de komende kamerde batten blijken. BRUSSEL, 28 sept. Met het voor uitzicht, dat zeer waarschijnlijk de mi nisterraad van de E.E.G. de volgende maand definitief zal beslissen tot een associatie-overeenkomst met Suriname, heeft de Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. Van Hou ten, woensdag bij de overige vijf E.E.G.- landen nogmaals met de meeste klem aangedrongen op een spoedige overeen komst over het reeds twee jaar lopende verezoek om een associatie-akkoord met de Nederlandse Antillen. De mogelijk heid, dat over dit akoord op de volgende vergadering van de Europese minister raad op 23 en 24 oktober in Brussel eveneens een beslissing zal kunnen worden genomen, wordt echter veel ge- rniger geacht. De ministerraad van de E.E.G. heeft zich wat Suriname betreft volledig ak koord verklaard met de Surinaamse associatie. Suriname zal kunnen worden geassocieerd naar het voorbeeld van de voormalige Franse, Italiaanse en Belgische gebieden in Afrika volgens hoofdstuk 4 van het E.E.G.-verdrag en d edaarbij behorende bepalingen (die overigens eind 1962 aflopen en moeten worden vernieuwd). Dit houdt onder meer in, dat Suriname ook in aanmer king komt voor steun uit het ontwikke lingsfonds van de E.E.G. voor geas socieerde landen en gebieden. Staatssecretaris Van Houten heeft nog eens nadrukkelijk gesteld, dat het verder uitblijven van een definitieve be slissing over de Antilliaanse associatie vooral nu moeilijke konsequenties met zich meebrengt en Nederland in een bij zonder moeilijke positie zou plaatsen. De jongste ontwikkeling in de kwes tie van de Antilliaanse associatie is een Hjkheden. De minister van buitenlandse rapport van een speciale werkgroep on- r.Uder leiding van het Belgische lid van de Europese Commissie, J. Rey. De hierin vervatte voorstellen komen wat de techniek betreft overeen met de bij Suriname te volgen werkwijze met uit zondering echter van de olie. In het rapport worden daarvoor twee mogelijkheden aangegeven. Volgens de zaken Segni ontkende in een interview, dat Italië verzoenings- of bemiddelings pogingen wenste te ondernemen. ,,Het heeft de pretentie niet noch koestert het de bedoeling, ook al omdat het hiertoe geen titels bezit". Wel meende de be windsman, dat Khroesjtsjev van zijn kant bij onderhandelingen wat aan te bieden tt eb je geen vertrouwen in Ê—l mij? Heb je geen vertrou- L J. wen in het Concertge bouworkest? Ja, maar ik heb geen vertrouwen in me zelf. Kom don maar eens mee naar de vleugel, dan zullen we het samen doornemen. Doe het maar zoals jij het mooi vindt. Deze dialoog speelde zich af in het jaar 1913 tussen Willem Men gelberg en de pas afgestudeerde conservatoriumleerling Herman Leijdensdorff, die op zijn eind examen furore had gemaakt met het vioolconcert van Brahms en nu plotseling in mocht vallen voor een verhinderde solist tij dens een abonnementsconcert in het Concertgebouw. Mengel berg, die een uitstekend pianist was, begeleidde me in het eerste deel, en was blijkbaar tevreden: ,JJurf je het aan, zonder repeti tie?" Ik was amper twintig jaar, en wat doe je als je zo jong bent? Je hebt lef, je durft het aan. Dat was dan wel een goed begin van mijn podium-carrière! Brahms' concert werd toen als een tech nische topprestatie beschouwd, tegenwoordig spelen ze het alle maal: er is wel wat vooruitge gaan in de ontwikkeling en de methodiek van het vioolspel, er lopen vandaag aan de dag heel wat Paganini's rond.' Je kunt daar hele beschouwingen aan vast knopen: hoe zou Mozart de tempi in zijn symfo nieën aangeduid heben, als de pijlsnelle techniek van nu toen al in ge bruik was geweest? Mijns inziens blijft allegro vrolijk, presto snel, maar het jachtige tempo dat sommige „Pultvirtuosen" er tegenwoordig inzetten leidt maar al te vaak tot rommelig, ondoorzichtig spel." Van de oudere garde heeft Leijdensdorff als aankomend eerste violist in het Concertgebouworkest, er heel wat meegemaakt als dirigent: Richard Strausz, Gustav Mahler, met wie hij wandelingen door de hoofdstad maakte om hem een sightseeing te voet te doen ondergaan (Leijdensdorff is ge boren en getogen Amsterdammer, heeft er zijn hele leven gewoond); aan Ravel en Debussy bewaart hij persoonlijke herinneringen. Met het Hollands Strijkkwartet, waarvan hij primarius was, heeft hij van deze beide Franse componisten de Nederlandse première van hun kwartetten gegeven; het ensemble had zich tot taak gesteld, elk concert één modern werk uit te voeren, een gewaagd initiatief in die dagen. „We studeerden ons blauw op het vierde en vijfde kwartet van Bartók, razend moeilijk, niet altijd dank baar! Ik vind dat de evolutie in de kunst er altijd geweest is, je moet er voor open staan. Zeiden Beethovens vrienden niet van zijn laatste kwartet: „Dat kunnen we niet spelen?" Er hangen enige moderne doeken in Leijdensdorff's muziekvertrek, hij toont met enige trots een tekening van Jan Sluijters, gesigneerd met een persoonlijke opdracht: geïnspireerd door het gesmaakte muzikaal genot! In 1918 zei hij het orkest vaarwel om zich geheel te kunnen wijden aan zijn solo- en kwartetspel en aan zijn hoofdleraarschap aan het Amsterdams Conservatorium, in viool, kwartet en pedagogie. Gedurende éénenveertig j r heeft hij met zijn voortreffelijke pedagogische kwaliteiten het violisten- dom in ons land helpen bloeien: Willem van Otterloo, Bernard Haitink, Dick de Reus, Nap de Klijn, om er maar héél enkele te noemen van de ontel- haren, die in het 'Nederlandse concertleven en radiobestel hun taak gevonden hebben. „Heerlijk werk dat lesgeven, je bouwt er zo ontzettend veel mee op! Natuurlijk speel ik nu nog, „every day, toujours, étudier" zou Toscanini gezegd hebben, comme Tartini, Vivaldi, Corelli!" Die oude was veeleisend en gooide in zijn temperamentvol misnoegen soms met lessenaars en diri geerstokken! Maar een geniaal man en tijdens de concerten één bonk on verstoorbare rust!" Het lesgeven laat Leijdensdorff nu aan jongere meesters over, maar c eavijfeld zal hij in gedachten zijn talloze pupillen nog eens de revue i pissere wanneer hij a.s. vrijdag Amsterdam ontvluchtend om een odoop van felicitaties te ontkomen zijn zeventigse verjaardag viert. eerste wordt jaarlijks een bepaalde hoe veelheid bepaald voor de Antilliaanse olie, die vrij van rechten naar de ge meenschap kan worden geëxporteerd. Indien deze hoeveelheid wordt overschreden en marktverstorend zou gaan werken, zou de Europese Com missie al dan niet op verzoek van een der lid-staten tot tegenmaatre gelen kunnen overgaan. Van Franse zijde echter wenst men tot de vaststel ling van een soort tariefcontingent over te gaan, dat alleen mag worden over schreden met instemming van de ge meenschapsorganen. AMSTERDAM, 27 sept. Ter gele genheid van de recente tewaterlating van een nieuw schip te Bolness heeft jhr. H. van Lennep, directielid van de K.N.S.M., blijkens „De Kroonvlag" het feit onderstreept dat de scheepvaart een wisselvalling maar ook een marginaal bedrijf is. „Het jaar I960", aldus de heer van Lennep was een goed jaar, maar zelfs toen bedroeg het netto-resultaat van de schepenexploitatie van de K.N.S.M. slechts 3'/s pet van de omzet. Daarom vervulde de revaluatie van de gulden ons onmiddellijk met zorg, maar wij hoopten dat dit paardemiddel ons tenminste voor bepaalde kostenstijgin gen zou beschermen. Helaas is deze hoop ijdel gebleken, want zowel in onze havens als op onze schepen worden wij met aanzienlijke hogere uitgaven ge confronteerd. Natuurlijk trachten wij de ze op te vangen, waartoe vrachtverho- ging net enig effectieve middel is. Dit zal echter, gezien de internationale con currentie, een moeizame weg blijken, die wij niettemin zonder aarzelen zul len betreden," aldus de heer van Len nep. NEW YORK, 28 sept. (UPI) In welingelichte kringen van de Verenig de Naties is vernomen dat de Neder landse mej. J. D. Pelt tot rapportrice zal worden gekozen van de sociale, hu manitaire en culturele commissie van de assemblee. AMSTERDAM, 26 september De procureur-generaal bij het Amsterdam se gerechtshof, mr. A. S. de Muinck Keizer, heeft vanmiddag bevestiging gevraagd van het rechtbankvonnis te- fen een 51-jarige sportjournalist uit lindhoven. De sportjournalist werd op 4 mei van dit jaar wegens smaadschrift jegens de stayer Martin Wierstra en de gangma ker Felicien van Ingelghem veroor deeld tot twee geldboetes van 50. In september 1959 publiceerde de sportjournalist onder de titel „De won- dermotor van Van Ingelghem" in een sportweekblad een artikel, waarin hij stelde, dat tijdens een stayerswedstrijd op 21 juli van dat jaar waarin Wier stra een nieuw baanrecord reed de motor van Van Ingelghem op tenmin ste drie punten onreglementair zou zijn geweest. Wierstra en Van Ingelghem voelden zich door dit artikel beledigd. Evenals tijdens de rechtbankzitting defileerde nu een groot aantal getui gen uit de wielerwereld langs het hof: gangmakers, stayers, officials en sportjournalisten. In zijn requisitoir zei mr. De Muinck Keizer niet op alle punten klaarheid te hebben gekregen. „Ik kan mij niet aan de conclusie onttrekken, dat ervaringen sympathieën en antipathieën een rol meespelen. Vast staat, dat het artikel voor de betrokkenen een beledigend ka rakter heeft." De belangrijkste aantijging noemde de procureur-generaal de bewering, dat tijdens die wedstrijd de rol niet op de juiste afstand zou hebben gestaan. „Uit de verklaring van een der motorcontro leurs is vast komen te staan, dat van een afwijking met de rol geen sprake was". Mr. De Muinck Keizer zei te willen aannemen, dat in de kringen van gang makers wel eens geknoeid wordt. „Maar de een is nu eenmaal slimmer en han diger dan de ander. Wanneer men ech ter in deze wereld een bom wil laten exploderen moet men wel sterk in zijn schoenen staan". Het beroep van de verdachte op het dienen van net algemeen belang werd door de procureur-generaal verworpen. De verdediger, mr. W. Baron van Haersolte, vroeg juist op grond van „het dienen van het algemeen belang" ontslag van rechtsvervolging. Het ge rechtshof zal op 10 oktober beslissen. AMSTERDAM, 28 sept. Zaterdag wordt de toneelschrijver Jan Fabricius negentig jaar. Ter gelegenheid daarvan zal in oktober, diens successtuk „Dolle Hans" ten tonele worden gebracht. „Dolle Hans" werd voor het laatst door het beroepstoneel in Nederland opge voerd in 1948 door het toenmalige be kende „Willem Goossens volkstoneel". Willem Goossen vervulde toen de hoofd rol en hij zal dit ook nu weer doen. Het stuk wordt van 2 oktober af in het Centraal Theater iedere avond opge voerd en ook zullen zondag 15 én 22 oktober in Rotterdam (Groote Schouw burg. Zuid) voorstellingen worden ge geven. DEN HAAG, 27 september Van middag twaalf uur hadden zich twee deelnemers aan de sporttoto van zon dag gemeld met dertien goede uitsla- fen. De tweede prijs zal moeten wor- en gedeeld door 235 deelnemers die twaalf uitslagen goed hadden. Een van deze 235 had zelfs twee kolommen juist ingevuld. Voor de extra-prijs van de vijf gelijke spelen kwamen 28 goede mel dingen binnen. AMSTERDAM, 27 sept. Zestigdui zend Britse autobezitters en rond zeven duizend Britse militairen in West-Duits- land, die een autoverzekering bij de As surantie Maatschappij Brandaris hebben lopen, zullen hun bezit elders moeten herverzekeren, aldus meldt de Londen- se Daily Mail. De Brandaris, die 15 oktober gaat li quideren, heeft haar betrekkingen met de Londense agent Overseas Motor In surance Agencies Ltd. en Overseas Mo tor Insurance Agencies and Finance ver broken. In een advertentie in de Engelse pers deelt de Brandaris de Britse verze kerden en andere belanghebbenden mede, correspondentie en betalingen regelrecht te doen aan de Nederlandse Brandaris, waarbij een adres in Londen wordt opge geven. De heer Myhill, directeur van beide Londense assurantiemaatschappijen die de Brandaris in Engeland sinds 1957 ver tegenwoordigd heeft verklaard dat bei de maatschappijen aanzienlijke vorde ringen op de Brandaris hebben. Men zal over de te nemen stappen rechtskundig advies inwinnen. In een brief aan Britse verzekerings agenten en makelaars zegt de directie van beide maatschappijen dat de premie gelden, die in he bezit zijn van de agen ten of makelaars, ontvangen op polissen uitgeschreven door Brandaris, moeten worden overgemaakt naar bovengenoem de assurantiebedrijven. In geen geval mag het geld worden overgemaakt naar de Brandaris of naar andere maatschap pijen die met dit bedrijf in verbinding staan, zonder uitdrukkelijke toestem ming van de heer Myhill. Zoals gisteren nog in een deel van onze edities kon worden gemeld, heeft de Am sterdamse rechtbank inmiddels gunstig beschikt op het verzoek van de Branda ris tot voorlopige surséance van beta ling. Een groot aantal Amerikaanse solda ten in Duitsland is ter kennis gebracht, dat ze hun eigen auto's niet kunnen besturen, omdat de Brandaris niet aan hun aanspraken kan voldoen. Alle personeel van de Amerikaanse strijdkrachten, dat bij de Brandaris is verzekerd, is meegedeeld na 26 septem ber geen gebruik van hun auto's te maken voor de duur dat dezen niet zijn verzekerd. De Brandaris was een van de grootste verzekeraarsters van de Ameri kaanse auto's in Duitsland. Het hoofdkwartier in Heidelberg zei pas over enkele dagen te kunnen zeg gen hoeveel Amerikanen gedupeerd zouden zijn. -• -V.-.V Wat men de heer Van Doorn al» nieuw-bakken voorzitter van de K.R.O. en secretaris van de N.T.S. ook moge verwijten, zeker geen ge brek aan voortvarendheid. Met de feestelijke viering van bet tienjarig bestaan van de N.T.S. in bet zicht beeft bij het passend geacht, scherpe kritiek uit te oefenen op de organisa tie, waarvan hij op grond van zijn voorzitterschap van de K.R.O. secre taris geworden is, en het televisie journaal. dat niet alleen door de kij kers, maar ook door het Prins Bern- hardfonds terecht geprezen wordt al» een voortreffelijk onderdeel van de overigens niet altijd even voortreffe lijke televisieprogramma s, die aan het nog steeds groeiende leger van kijklustigen door de verschillende om roepverenigingen, inclusief de K.R.O., worden voorgeschoteld. Wij herinne ren ons een helaas te vroeg tot een an dere belangrijke functie weggeroepen K.R.O. voorzitter, die over meer ge duld, bezadigheid en tact beschikte. Het heeft geruime tijd geduurd, voordat de Oostduitse communisten de nieuwe bisschop van Berlijn, mgr. Adolf Bengsch, toestemming gaven naar het westelijk stadsdeel te gaan. De bisschop resideert in Oost-Berlijn, maar zijn bisdom om vat ook het westelijk stadsdeel. Men ziet hier, hoe hij bloemen krijgt van enkele kleine meisjes in het voorportaal van de Westberlijnse Matthiaskerk, waar hij feestelijk werd binnengehaald. AMSTERDAM, 27 sept. - R.K. Kweek school „Magister vocaal": geslaagd: J. Baar, A. v.d. Berg, J. v.d. Berg, J. van Biljouw, J. Bosma, J. Breedeveld, B. Brey, J. v.d. Brink, P. Coesel, W. Driessen, A. van Galen, W. Geerlings, W. Haggenburg, D. Hasselman, A- Heemskerk, H. Holscher, J. Homan, R. Jansen, G. de Koning, R. Kopijn R. v. Lint, M. Mast, C. Neut, Th. Oor, J. te Riele, H. Roovers, J. Stobbelaar, E. Surig, B. Tol, Th. Uitermark, J. Vin gerhoed, H. Waterbeek, J. van Wierin- gen, J. Zandee, J. Gorter, A. Bosch man. NEW YORK, 28 september In Ame- rika's economische activiteit wordt vol gend jaar een „krachtige en wijdver spreide" opleving verwacht, aldus een studie, gemaakt door de Efeasco Servi ces Inc. De totale produktie van goederen en diensten, aldus het studie-rapport, zal vermoedelijk meer dan 550 miljard dol lar bedragen, een toeneming van meer dan 30 miljard dollar vergeleken bij het totaal van 1961. Als gevolg van de verhoogde defensie-uitgaven zal het be grotingstekort twee maal zo groot zijn als het tekort van 3,9 miljard dollar op de begroting van 1961. Het persoonlijk inkomen zal met 6 procent stijgen tot 440 miljard dollar. In de bedrijfssector zullen de kapi taalsuitgaven waarschijnlijk het rekord van 1957 van 37 miljard dollar overtref- fen. Deze uitgaven zullen merendeels gedaan worden voor modernisering dan voor uitbreiding, aldus deze studie. BLOEMENDAAL, 28 sept. De Ne derlandse organisatie voor zuiver-we- tenschappeltfk onderzoek z.w.o.) heeft de 91-jarige heer H. van Hall uit Bloe- mendaal een subsidie verleend voor de uitgave van een „Proeve ener catalo gus van portretten van Nederlandse beeldende kunstenaars". De heer Van Hall, die zijn loopbaan als onderwijzer in Amsterdam begon, is daarna een tijdlang wetenschappelijk assistent aan de Amsterdamse univer- siteits-bibliotheek geweest, waar hij werkte onder leiding van de heer E. W. Moes, de latere directeur van het Rijks prentenkabinet. Vervolgens bekleedde hij gedurende twintig jaar het redac teurschap van het gemeenteblad van Amsterdam om tenslotte zijn carrière te beëindigen als chef van het Bevol kingsregister. Naar verwacht wordt, zal de door de heer Van Hall samenge stelde catalogus eind 1962, begin 1963 van de pers komen. Toen de heer Van Hall nog op de Universiteitsbibliotheek werkte, begon hij een. biografie voor de geschie denis der Nederlandse schilder- en gra veerkunst te schrijven. Het eerste deel van deze zeer omvangrijke arbeid ver scheen in het begin der jaren dertig, het tweede in 1949. Op 79-jarige leeftijd besloot hij „een burgerlijke stand" van de Nederlandse beeldende kunstenaars te maken, '"'hans, na een arbeid van 12 jaar, is hec ma nuscript gereed gekomen. (Advertentie) TEL: 790929 - 791743 TEL: 246*762 - 64791 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 27 sept. De minister raad van het Europa der Zes heeft gris- teren op een buitengewone vergadering in het Brusselse Congrespaleis beslist, een gunstig antwoord te verstrekken op het verzoek van de Britse eerste mi nister Macmillan, om onderhandelingen te beginnen over de toetreding van het Verenigde Koninkrijk tot de Euromarkt. Na een voorafgaande conferentie te Pa rijs, op 10 en 11 oktober, zullen de eigen lijke onderhandelingen in de eerste helft van november een aanvang nemen. De Europese ministers zijn overeen gekomen Brussel als plaats voor de onderhandelingen voor te stellen. Naar men verwacht zullen de besprekingen ruim een jaar duren. Rekent men daar bij nog een jaar voor de ratificatiepro cedure in de zeven betrokken landen, dan zal Groot-Brittannië naar alle waarschijnlijkheid op 1 januari 1964 in de gemeenschappelijke markt zijn intrede doen. De keuze van Brussel als plaats van de onderhandelingen was een concessie van Frankrijk, dat de kandidatuur van Parijs had voor gedragen. Volgens waarnemers zou den de uitzichten van de Belgische hoofdstad om eenmaal tot zetel van de Europese instellingen te worden aangeduid hierdoor in aanzienlijke mate zijn gestegen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, had nog een andere concessie gedaan: hij achtte het namelijk -wenselijk dat de Britse rege ring, voor de opening van de onderhan delingen, in een schriftelijk memoran dum haar wensen zou definiëren met be trekking tot drie betwiste kwesties: Ge menebest, Britse landbouw en kleine vrij handelszone. De andere Europese mi nisters merkten echter op, dat een dergelijke procedure er feitelijk op neer zóu komen van de Britten te eisen, dat zij al hun kaarten zouden blootleggen vooraleer nog met de eigenlijke onder handelingen een aanvang is gemaakt. Van eerste minister Macmillan op dit ogenblik reeds verlangen, dat hij de uiter ste grenzen zijner concessies zou preci seren, zou In het reeds woelige Geme nebest wel eens zulke telle stormen kun nen veroorzaken, dat Macmillan zich êenoopt zou kunnen zien zijn huidige uropese koers te wpzigen. Couve de Murville heeft de psychologische nadelen van het door hem geeiste schriftelijke memorandum toegegeven en hij heeft er dan ook van afgezien. Maar om niet het risico te lopen m steriele discussies zijn tijd te verliezen, achtte hij vooraf gaande ophelderingen van de Britse re gering niettemin wenselijk. Want volgens Couve de Murville moet men verhin deren dat eventuele compromissen met het Verenigde Koninkrijk het Verdrag van Rome zouden uithollen. De Euro pese ministers hebben de redelijkheid van dit standpunt erkend en zij zijn over eengekomen dat Londen in de vorm van een J1?ondel'ng rapport nadere uitleg ver- str6Kt, De „biecht" zal op 10 en 11 oktober te Parijs plaats vinden. Wie zal het voor- zitterseha.p van cle. nationale delegatie® der Zes aan de groene tafel waarne men? Dit punt blijft vooralsnog onopge helderd. Maar naar men verneemt zou- den de Zes geneigd zijn de dienstdoende voorzitter van de ministerraad met deze taak te belasten. Ook over de vraag of de commissie van de gemeenschappelijke markt aan de onderhandelingen al dan niet moet deelnemen is gisteren te Brussel lang van gedachten gewisseld. Het Verdrag van Rome erkent in dit opzicht de ver antwoordelijkheid van de lidstaten. An derdeels is het uitgesloten het uitvoe rend orgaan van de Zes uit te sluiten van dea onderhandelingen, aangezien het Ver drag van Rome genoemd lichaam ter zake een duidelijk omschreven compe tentie toekent. Men is derhalve overeen gekomen de Euromarkt-commissie als waarnemer aan de onderhandelingen t. laten deelnemen. Nog een derde Europese hoofdstad zal in de E.E.G.-contacten met Enge- land een rol spelen: Bonn is uitverko- ren als de plaats, waar het te berei ken akkoord zal worden ondertekend. DJAKARTA, 27 sept. (Rtr.) Pre sident Soekarno heeft vandaag naat aanleiding van de rede van minister Luns in de V.N. verklaard, dat hij al leen dan bereid is, mede te werken aan een tussenkomst van de V.N. in d. kwestie Nieuw-Guinea, indien dit een onmiddellijke overdracht van de soeve reiniteit van Nederland aan Indonesië inhoudt. In een verklaring aan de pers zeide de president, dat „het voor Nederland het beste is, als het het gezag over westelijk Nieuw-Guinea onmiddellijk en rechtstreeks overdraagt aan Indonesië". Soekarno zei verder: „Indien Nederland er de voorkeur aan geeft, dit te doen door bemiddeling van de V.N., dan zal Indo nesië dit in ernstige overweging nemen." Hij waarschuwde er echter voor, dat door een tussenkomst van de V.N., als deze niet uitgaat van een onmiddellijke overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië, „de kwestie alleen maar acuter en gevaarlijker kan worden". m L) KUNT IN DE POLITIE- XGOED, MR. VOSPER AUTO MEERIJDEN, MEVR.-*v.. ALS IK MAAR VLAANDEREN- MAAR HOUDT) WIST WAAR. PAUL U ZICH GOED GEOEKT OP ENIGE KILOMETERS AFSTAND VRAAGT OOK PAUL VLAANDEREN ZICH AF. WAAR HIJ WEL IS VOOR ARBEID MUUR MOET 52-13 MURPHEY.. WE MOETEN ER VANDOOR - ALFIE EN SPI'. DER ZIJN GE.- ARRESTEERD-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2