Haarlemse middenstands- centrale geïnstalleerd De werkelijkheid kan niet werkelijk genoeg zijn m/öör Haarlemse kinderen op Bio-vakantie Paratyfus in Kampen HENSEN M. Eek algemeen voorzitter AUTO UNION-DKW atax-taxi HOLIDAYS J. de Braai neemt afscheid Alphenaar IR. W. FUHRI SNETHLAGE OFFICIER ORANJE-NASSAU Bij afscheid van Economisch- Technologische Dienst Geert reden tot verontrusting Koersafbrokkeling I! GOOD V. LOONs Meisje verliest doosje met zestig gevaarlijke tabletten VANAF MORGEN IN CINEMA PALACE Jac. de Buyn over „Buitenplaatsen langs de Vecht Knappe „Fledermaus bij Bert Brugman Auto's verduisterd: 1 jaar en 9 maanden Bij Hoogovens Gloeiende staaldeeltjes in ogen van bankwerker DR. W. KORTEWEG OVERLEDEN De beurs vandaag: i DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3. Prijzen vanaf 5695. Haarlem e.o. Films Muziek Toneel Dans Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Orgelbespeling in het Teylers Museum Geen voorrang verleend 50 NIEUWE AUTO'S GED. OUDE GRACHT 70 Tel. 10454 Tuinbouw en Plantkunde Befaamd canceroloog MONTY.COATS Voor Sportkleding natuurlijk PAARLAARSTEEG Beurs van Ne» ork HAUiLKM, 38 sept. Tegen een achtergrond van palmen, sierheesters, bloemen en stemmige pianomuziek heeft de nieuwe Middenstandscentrale voor Haarlem en omgeving zich gister avond gepresenteerd. Het is een indruk wekkend college, dat uit twee secties bestaat en geleid wordt door een niet- midd en stander. Dat zijn niet de enige verschillen met de vorige cen trale, waarvan de heer Frans van Reij- sen van de katholieke middenstands- vereniging de laatste voorzitter was. Veel opmerkelijker is het, dat in het nieuwe instituut een groot aantal jonge middenstanders zitting heeft. Op deze bijzonderheid heeft de nestor van de Haarlemse middenstand, de heer B. W. Lasschuit, herhaaldelijk gewezen, toen hij gisteravond in de Kroonzaal van Brinkmaan de installatie-bijeenkomst van de nieuwe centrale presideerde. De Middenstandscentrale-nieuwe-stijl wordt geleid door de directeur van het Haarlemse kantoor van de Midden- standsbank, de heer M. Eek, die na zijn installatie als voorzitter in een korte be schouwing heeft gewezen op de collec tieve en individuele taak van de Mid denstand. Hij heeft verder een groot aantal problemen opgesomd, waarmee de middenstand in de eerstkomende ja ren te maken krijgt: vijfdaagse werk week, parkeerprobleem, brancheverva ging. Sprekende over de taak van de nieuwe centrale zei hij, dat daarbij de steun van de overheid en leden van de drie in de centrale participerende mid- denstandsverenigingen onontbeerlijk is. Pan de middenstanders met name ver wachtte hij constructieve kritiek, sug gesties en geldelijke steun. In dit ver band stipte hij de mogelijkheid aan om te gelegener tijd een academicus aan te stellen, die naast en in samenwerking met de reeds bestaande bureaus de pro blemen op wetenschappelijk niveau in studie kan nemen, de vraagbaak kan zjjn voor de leden van de middenstands organisaties en in het algemeen de ta ken van het dagelijks bestuur van de Isoentrate mede ter hand neuten. (Advertentie) incl. verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken AUTOMOBIELBEDRIJF Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 02500 - 51301 HAARLEM, 28 sept. Gisteravond tussen half zes en zes uur heeft een meisje een wit vouwdoosje met zestig witte tabletten verloren, die zeer scha delijk voor de gezondheid zijn. Haar rou te liep van de Grote Houtstraat via Ge dempte Raamgracht naar de Wilhel- minastraat. De politie heeft deze route afgezocht,maar niets gevonden. Op het doosje staat de naam Centraal Apotheek Grote Houtstraat. Degene, die het doos je heeftgevonden, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Haar lemse politie onder nummer 02500- 15350. ïvSAi'S HALS: Stormloop der Tartaren. v n,vJA PALACE: Rode lippen, volw., 2. •t ".15. T mnia?r' 2. I en 9.15 uur. t ttvtytj sJtric*ieurs' si** volw., 2, 7, 9.15 U. o Y -cyclus: Hamlet, 18 jaar. Z, i en ij.15 R<2^0^'7 Rg°:i^lratten van Brooklyn, 18 jaar, STUDIO: Julie la rousse, 18 jaar, 2.15, 7, MINERVA, do. 8.15 u.: Anna Karenina, volw. Vrijdag 39 september Minerva Theater, 8.15 uur: Concert van opera en lichte Weense muziek N. Ph. O. o.l.v. Hugo de Groot. Solisten: Gerry de Groot, sopraan en Arian Blanken, -te- nor. (Heemst. Kunstkring). Dansschool Schroder, Raamsmg«l 19 30 uur: Optreden van The Diamond, Five o.l.v. Cees Slinger en ..The Midgetown Jazzband" o.l.v. Hans Herwarth (Haar lemse Jazz Club). Woensdag 27 september STADSCHOUWBURG8.15 u.: Kennemer Kunstkring met „Zijn zoons" ib kader van Landjuweel. c, - Vrijdag 29 september Stadsschouwburg, 8 uur: Nationaal Ballet O.l.v. Sonia Gaskell. Vrijdag 29 september Restaurant Brinkmann, 19.30 uur: Jaar lijkse Algemene Vergadering van de K.N.V.B., afdeling Haarlem. BEVALLEN van een ZOON: A. M. Honnebier-Botter; M. J. Schoorl-Njjs- sen; L. G. Kruijff-van Urk; A. W. Toor nend-Kuiper. Van een DOCHTER: j. Fiechter- Steenken; A. M. J. Slot-Visscher; H. H. Hoogen-Sieurink. OVERLEDEN: J. van der Ree, 55 j., Joh de Breukstr; D. T. L. Poierrié, 84 ;j., Langendijkstr; F. A. Tombrock, 67 j., Bakenessergracht. ONDERTROUWD: H. M. Krujjd en M. A. Verplancke; C. Weber en G. G. Dekker; P. S. Langeveld en G. W. M. van der Wijden; L. N. P. van den Bos en J. van Vuuren. GEHUWD: T. L. Ruwiel en E. C. van Schie: A. A. van Gennip en E. A. C. van Staveren; C. C. Korsman en H. M. J. S. Vos; A. F. Otten en W. H. P. M. van 't Hof; H. Swager en J. G. E. Visser; F. G. Vos en C. D van der Horst; G. T. M. Frenaij en W. M. F. Kramer; N. Boom en A. W. Kuiper; M. A. Walhout en G. Femhout. A dvertentie 1.2.3.4.5. Mobilofoon service dag en nacht Eerde-r had de heer Eek huMe ge bracht aan de vroegere bestuurders van de centrale, in het bjjizonder aan de 'he ren Lam en Van Rejjsen, die hij verras te met een boekenbom. Verder deelde hjj mede, dat het bestuur van de cen trale besloten had de heren Lam en Lasschuit te benoemen tot ere-voorzit- ters. En of het nog niet genoeg was bood hij de heer Lasschuit, die dit jaar vijftig jaar lid van de Koninklijke Mid denstandsbond is, een kostbare aanste ker aan. Mevrouw Lasschuit offreerde hij een boeket bloemen, welke geste de heer Lasschuit onmiddellijk beantwoord de door mevrouw Eek een fraaie rui ker aan te 'bieden. De bijeenkomst van gisteravond werd namens het Haarlemse gemeente bestuur bijgewoond door de economisch adviseur van de gemeente, drs. P. Mou- rSk, door de heer L. Davidzon van de afdeling Bijzondere Wetten van de Haarlemse politie en door wethouder Tates van Z'andivoort. Verder waren er vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel. De nieuwe centrale wordt gevormd door twee secties, te weten één voor de detailhandel, welke onder voorzitter schap staat van de heer W. Holt, en één voor het ambacht, die geleid wordt door de heer C. Marchand. Het dagelijks bestuur van de centrale wordt gevormd door de algemeen voorzitter en de voor zitter en vice-voorzitters van de twee secties. De algemeen voorzitter van de nieuwe Middenstandscentrale voor Haarlem en omgeving, de heer M. Eek op de foto links wordt door de heer B. W. Las schuit gecomplmenteerd. HAARLEM28 sept. De organisten Kees Bomewasser en Anton de Beer zullen zondagmiddag het een-en-dertig- toonorgel in 'het Teylers muzeum bespe len. Er zullen meer werken worden uit- fevoerd van de Cabezon, Sweelinok, 'rescobaldi en J. S. Bach. Het concert begint om twee uur. HAARLEM, 28 sept. Op de hoek van het Brouwersplein en de Olycan- straat notsten gisteravond omstreeks half zes een bromfietser tegen een sta tioncar, toen de bromfietser, de 17-ja- rige metaalbewerker K. K. uit Haarlem, de auto geen voorrang verleende. De jongeman moest in het grote Gast huis worden opgenomen met een her senschudding en enige hoofdwonden. (Advertentie) beschikbaar voor verhuur ZONDER CHAUFFEUR Sterk verlaagde wintertarieven. All risks verzekerd. HAARLEM, 38 sept. Vrijdag gaat Cinema Palace met een nieuw projec tiesysteem werken: het Todd-AO- systeem, dat zijn naam ontleent aan de grote promotor van de meest uiteen lopende zaken, de helaas te vroeg ge storven Mike Todd. Volgens dit systeem wordt een 70 mm brede film geprojec teerd op een zeer breed doek, terwijl het geluid via op verschillende plaatsen opgestelde luidsprekers geproduceerd wordt. Daarmee wordt een veel gro tere werkelijkheids-nabootsing bereikt. De toeschouwer beleeft de film alsof alles zich veel echter voor zijn ogen afspeelt. Op de eerste plaats is daar het grote scherm. In Cinema Palace reikt dat vrijwel van wand tot wand en is bijna elf meter breed. De hoogte is bijna zes meter. Het doek is zelfs zo breed, dat het vóórgordijn niet meer op de nor male wijze terzijde gesdhover» kan wor den, omdat het anders nog gedeeltelijk over het projectiedoek hangt. Het gor dijn is dus optrekbaar gemaakt. Bij Cinemascope wordt ook wel op een breed scherm geprojecteerd, maar men doet dat vanaf een normale 35 mm- film. Omdat hier een 70 mm-film wordt gebruikt, wordt het geprojecteerde filmbeeld in feite veel minder vergroot. Om precies te zijn: het wordt drie maal minder vergroot dan bij Cine mascope. Het gevolg is zoals bij ge wone fotografie dat het Todd-AO- filmbeeld veel scherper is en veel min der afwijkingen vertoont. Bovendien is de filmband voorzien van zes magnetische geluidssporen. De bij behorende luidsprekers zijn verspreid opgesteld en ieder geluidsspoor leidt een eigen geluid naar eigen luid'spre- £er®- figuur rechts op het film- v 0rt men nu ook werkelijk rechts spreken, en een figuur links spreekt links. Een fanfarekorps, dat rechts van het doek loopt( hoort men zelfs als het niet meer te zien is nog aan de rechterkant .nablazen". Bovendien is er een afzonderlijk geluidsspoor voor speciale effecten als donder, regen etc. Doordat men hier van magnetische geluidsbanden gebruik maakt zo als bij een bandrecorder kan een veel grotere frequentiehoogte worden verkregen. De toeschouwer kan nu alle geluiden horen, die hij in werke lijkheid ook hoort. Het tot nu toege paste systeem bereikte slechts een bepaalde frequentie, met als gevolg dat bepaalde boventonen niet opge nomen konden worden. De operateur hoeft 'nu de geluidsapparatuur niet meer op „scherp" te zetten, om alle gesproken woorden duidelijk te doen horen. Daardoor ontstond in het ver leden het slissen van de spelers op het witte doek. Dank zij deze combinatie van zes magnetische geluidssporen en een 70 mm-filmbeeld, kan de werkelijkheid zeer getrouw worden nagebootst en deze werkelijkheidsillusie is tenslotte het doel van de film. Het is niet nodig, dat de toeschouwer het volledige, zeer grote beeld, bewust ziet. De eigenlijke handeling speelt zich op een bepaald gedeelte van het doek af. Daaromheen vinden de begeleidende handelingen plaats zoals in de werkelijkheid die de toeschouwer en passant „mee neemt". Hij ziet de film dus niet meer in de zwarte toneel'lijst, maar zoals in de werkelijkheid van een natuurlijke entourage. Het geluid komt in totaal uit 32 luidsprekers die het geluid „in de bioscoopruimte" brengen, zodat het zoals in de werkelijkheid de toeschou wer niet rechtstreeks bereikt. De directie van Cinema Palace heeft tegelijkertijd van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het zogeheten pro- jectielic'ht te vernieuwen. Men is afge stapt van het vroegere koolspits-licht en is overgegaan op het Xenon, dat veel meer kleurzuiver is en dat van al le lic'htsysternen het meest het daglicht benadert. Dat betekent voor de projec tie van kleurenfilms, dat de kleuren veel echter en zuiverder op het witte doek komen, en dat de verschillende tussenkleuren en nuances veel duide lijker zichtbaar worden. Ook hier dus een meer getrouwe weergave van de werkelijkheid. Met deze technische verbetering start Cinema Palace morgen de ver toning van de speciale Todd-AO-film „Cpartacus", een spectaculaire geschie denis op klassieke motieven. De film is speciaal volgens het Todd-AO-sys- teem opgenomen. In de niet al te verre toekomst zullen nog andere Todd-AO- films volgen als „Porgy and Bess", „El Cid", „The Alamo", „King of Kings" en „CanCan". Veel films zijn nog niet volgens dit systeem opgeno men. Daarom is het maar gelukkig, dat de nieuwe apparatuur van Cinema Palace in betrekkelijk korte tjjd ge schikt te maken is voor vertoning van normale 35mm-films. Dat is trouwens ook nodig om het voorprogramma te knnnen vertonen, dat nu eenmaal nog op normale breedte is opgenomen. HAARLEM, 38 sept. Onder buiten gewoon grote belangstelling hield de heer Jac. de Buyn uit Utrecht voor de afdeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in het Krelagehuis een voordracht over:,,Het leven op de bui tenplaatsen aan de Vecht in de gouden Eeuw." In een inleidende rede gaf hij een boeiende uiteenzetting over de glo rietijd in de 16e en 17e eeuw langs de oevers van deze historische waterweg, waar imposante kastelen werden ge bouwd en buitenplaatsen met kostbare tuinen werden aangelegd. Keizers en koningen hadden het niet beneden zich geacht er te vertoeven en te genieten van de koopmans- en regen- tenweelde uit die dagen. De meeste van deze buitens zijn vervallen. Sommige geheel verdwenen; slechts een enkel zoals Nijenrode werd gerestaureerd en tot school of museum ingericht. Kost bare doeken uit de 17e eeuw, brieven van vorsten, handschriften van raad pensionarissen en andere gewichtige personen kan men er bezichtigen of zeldzame verzamelingen van kunstvoor werpen aanschouwen. Met een uitvoerige serie fraaie dia's, gekleurd of in wit-zwart, reproducties uit oude archieven, illustreerde de heer Bruyn zijn boeiende voordracht en uit de vele bijzonderheden in zijn toelich ting bleek wel, dat hij bijzonder veel studie had gemaakt van het verleden en heden van de Vechtstreek. De ver gadering stond wegens ziekte van de voorzitter, onder leiding van de heer J. A. Dorresteyn. J» HAARLEM. 28 sept. Gisteravond voerde het Nederlands Marionetten theater van Bert Brugman voor leden en genodigden van de Volksuniversiteit in de Hildebrandzaal van Restaurant Brinkmann „Die Fledermaus" op, een operette in drie bedrijven door Johann Strauss naar Meil'hacs en Halvys Vau deville „Reveillon". Het is een prach tige opvoering geworden met muziek van het Londens Philharmonisch Orkest onder leiding van Herbert von Karajan en beroemde stemmen als die van Eli sabeth Schwarzkopf, Rita Streich, Nico- lai Gedda en vele anderen. Het unieke kunstenaarschap van Bert Brugman - de verbreiding van de dramatische kunst door middel van het poppenspel - heeft zo langzamerhand een eigen plaats gekregen tussen het toneel, ballet en de muziek. En terecht. Ook „Die Fleder maus" was weer een vlotte en boeiende voorstelling. „Die Fledermaus" is een vrolijke en lichtvoetige operette, die verhaalt van de heer Von Eisenstein, die wegens be lastingovertreding veroordeeld is tot een week hechtenis. Aan de vooravond van zijn straftijd gaat hij naar een sou per bij een Russische prins. Alle gas ten verschijnen incognito en er doen zich de meest vreemde en komische verwikkelingen voor, temeer daar de champagne rijkelijk vloeit. Het is al laat als Von Eisenstein zich naar het gevang spoedt. Daar blijken weer ver schillende complicaties te zijn, want er zit voor Von Eisenstein al iemand in de gevangenis. Alles komt echter na tuurlijk in orde, iedereen verzoent zich met elkaar en men zingt een loflied op de champagne, die allen het hoofd op hol bracht. De sfeervolle decors van Jean Du vier en de prachtige costuums van Karin Witteveen en Fr. Frowein sloten goed aan bij het grappige verhaal van „Die Fledermaus". De poppen van Bert Brugman hebben met hun nieuwste opera weer een goede prestatie ge leverd. R. HAARLEM. 28 sept. De rechtbank heeft een 32-jarige loswerkman uit IJmuiden, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens verduistering van gehuurde auto's, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden. Veertien dagen geleden had de officier van justitie een jaar en zes maanden met aftrek tegen hem geëist. Bij garagehouders in IJmuiden, Haar lem en Amsterdam huurde hjj auto's die hfj. verkocht. In totaal zou hij er zes hebben verkocht. t y.v.v.v iVtVt mm e .■.V.V.V.V.V.V.V, Voor de heer J. de Braai zal de eerstkomende maandag in het teken van een afscheid staan. Hij is thans technisch hoofdambtenaar bij het Ge meentelijk Energiebedrijf te Haarlem en zal maandag 2 oktober wegene zijn pensioengerechtigde leeftijd na een bijna negenendertigjarig dienst verband het bedrijf verlaten. De heer De Braai is een kundig en verdienstelijk ambtenaar bij het Haar. lems G.E.B. geweest, voornamelijk bij de afdeling-gas. In de oorlogsja ren was hij onder meer een der lei ders van de bedrijfsbrandweer. Hij heeft zich ook op ander gebied ver dienstelijk gemaakt. Hij is nu nog ouderling van de Ge reformeerde Kerk in Haarlem-Noord en voorzitter van de Kunstkring Haarlem. Hij is ook jarenlang voor zitter geweest van de woningbouw- vereniigng „Patrimonium". Maandag 2 oktober is er gelegen heid afscheid te nemen van de heer De Braai, en wel in het kantoor van de afdeling distributie-gas bij het G.E.B. aan de Harmenjansweg, des morgens van 11 tot 12 uur. Bio-vacantiejeugd op stap. Om tien uur vanochtend zijn acht jeugdige Haarlemmertjes op vakan tie gegaan. Keurig opgepoetst en ge pakt en gezakt verschenen ze in de Grote Houtstraat, waar ze voor de Cinema Palace werden opgewacht door mevrouw J. van Toom en haar echtgenoot en de heer Kuyper, di recteur van het Luxortheater. Wie heeft die kinderen die zes weken van ongestoorde vakantiepret aan zee. te midden van duin en strand bezorgd? U en ik. Wellicht herinnert ge u, dat ge maanden geleden misschien een beetje mopperend uw porte- monnaie gepakt hebt, toen 's avonds in de bioscoop de ouvreuse u de rin kelende bus van Bio-vakantieoord voorhield. Juist, toen hebt ge mee geholpen die acht Haarlemse kinde ren op vakantie te sturen. In zekere zin is Bio-Vakantie-oord een luxe-instelling. De kinderen die er heen gaan, zijn niet ziek of echt ondervoe.d Ais Bio Vakantie-oord er niet was, zouden ze waarschijnlijk helemaal niet op vakantie gaan. Maar het is er en dus gaan ze wel. Het is in 1927 juist opgericht voor die kinderen, die er behoefte aan hebben er eens echt uit te zijn. maar die daar normaal nooit aan toe ko men. De leden van de Nederlandse Bioscoopbond dragen jaarlijks een fikse donatie bij om het tehuis in stand te houden. Alle aanvullende bedragen worden gegeven door de bioscoopbezoeker, die de bio-bus niet tevergeefs voorbij laat gaan. Het Bio Vakantie-oord staat in Ber gen (N.H.). Een of andere planter heeft het ooit eens laten bouwen op de top van een duin. Zomaar, om er privé te kunnen verblijven. Maar sinds 1927 is het kapitale gebouw in handen van de Bioscoopbond. Het heet „Russenduin" en jaarlijks kun nen er ongeveer 800 kinderen uit heel Nederland zes weken vakantie ge nieten. Iedere gemeente mag zijn eigen kinderen sturen, telkens een bepaald aantal. Aan de GGD wordt dan gevraagd zo'n aantal kinderen aan te wijzen en dat gebeurt in nauw overleg met de schoolartsen. Vroe ger werd een en ander in Haarlem verzorgd door een sociaal werker van de dienst Sociale Zaken, maar sinds 1958 is die taak in handen ge legd van mevrouw J. van Toom, de echtgenote van de directeur van Ci nema Palace. Ze houdt van het werk. Als de GGD eenmaal namen genoemd heeft, gaat ze zelf de adressen af om de ouders van het heuglijke nieuws in kennis te stellen. Die kunnen natuurlijk hun oren niet geloven. Hun kind, zes we ken op vakantie. Zomaar, voor niets. De ouders krijgen instructies en op de afgesproken dag verschijnen de kin deren dan zoals vanochtend voor de deur van Cinema Palace. De heer en mevrouw Van Toom bren gen dan mèt een collega-bioscoopex ploitant de kinderen die tussen 6 en 12 jaar oud moeten zijn naar Bergen toe en halen ze daar over zes weken ook weer af. De kinderen wor den dan netjes voor de deur afgele verd. Een prachtige vakantie voor kinderen, die juist zo'n uitstap nodig hebben om weer helemaal op te kik keren. Dank zij de bioscoopexploitan ten en dank zij u en mij. (Advertentie) 'KRUISWEG 47-49 HAARLEM HAARLEM, 38 sept. In verband met het feit, dat ir. W. Fuhri Sneth lage wegens het bereiken van de pen- sioengerechtige leeftijd zijn functie als directeur van de Economisch Techno logische Dienst voor Noord-Holland te Haarlem met ingang van 1 augustus moest neerleggen, was er gistermiddag in het Provinciehuis aan de Dreef ge legenheid afscheid te nemen van de oud-directeur. Voordat de officiële re ceptie begon, deelde de commissaris Dr. M, Brinsen overhandigd ir. W. Fuhri Snethlage de versierselen, welke behoren bij de onderscheiding officier Oranje-Nassau. van de koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, mee, dat ir. W. Fuhri Snethlage benoemd was tot ofticier in de Orde van Oranje Nassau. De plechtigheid geschiedde in de ka mer van de commissaris van de ko ningin. Daarbij waren aanwezig de Ge deputeerden W. Mensink en drs. W. van der Donk, de griffier mr. G. W. van Dokkum, de heer Prakken, oud-lid van Ged. Staten en dr. D. van der Wel, chef van de afdeling economische zaken. De geschiedenis van de Economisch- Technologische Dienst is de levensge schiedenis van de oud-directeur, want toen in januari 1936 de dienst in het leven werd geroepen, werd ir. Fuhri Snethlage de eerste directeur. Ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de Economisch-Technologische Dienst en het daarmee samenvallend aftreden van ir. Snethlage, heeft deze een boek je samengesteld, waarin hij de veran deringen, welke zich in die periode in economisch opzicht in de provincie heb ben voltrokken, en de functie van de Economisch-Technologische Dienst be licht. Op de afscheidsreceptie waren behal ve de burgemeesters uit omliggende ge meenten ook verschillende prominente figuren uit het handels- en bedrijfsle ven aanwezig. IJMUIDEN, 28 sept. Woensdag overkwam de 30-jarige heer A. J. Re- deker uit Beverwijk een ongeval in de centrale werkplaats van Hoogovens. De heer Redeker, die bankwerker is bij de centrale werkplaats, was bezig een knik te buigen in een stuk stalen pijp dat hij daartoe net had verhit. Er ont stond een scheur in de pijp waardoor een hoeveelheid rommel naar buiten spatte. Gloeiende deeltjes troffen de heer Redeker in het gezicht en de hals, met name rond de mond en in de ogen. Het slachtoffer werd naar de oogarts E. G. Duurtsema in Beverwijk ver voerd voor behandeling van de ogen en daarna werd hij in het Rode Kruis zie kenhuis opgenomen. J99 KAMPEN, 28 sept. De directeur van het Kamper ziekenhuis heeft be kend gemaakt, dat er zich hier de laatste tijd een aantal gevallen van pa ratyfus heeft voorgedaan. Hoewel het aantal gevallen groter is dan normaal, wijst overigens niets er op, lat in Kam pen een besmettingshaard aanwezig is. Het staat vast, dat het hier gaat om verschillende sooorten bacteriën. Van medische zijde wordt de ontwikkeling nauwkeurig gevolgd, doch men ziet geen reden tot verontrusting. De laat ste twee dagen zijn geen nieuwe pa tiënten in het ziekenhuis opgenomen. In Kampen zjjn de laatste tijd zes gevallen van paratyfus voorgekomen. De patiënten zijn thans echter herstel lende. Een tachtigjarige man is aan de ziekte overleden. De huisartsen maken melding van een vrjj groot aantal darmaandoeningen, in een aan tal gevallen zou hier sprake kunnen zijn van paratyfus. Met het oog op een eventueel gevaar voor paratyfus is het volgens de direc teur van hei; ziekenhuis ongewenst, on gewassen groenten en fruit of ijs te eten. Op een of andere wijze is het ge rucht ontstaan, dat men ook geen vis zou mogen eten; het gevolg is geweest, dat verkopers van ris weinig hebben verkocht en met de ingeslagen voor raad voor een groot deel zjjn blijven zitten. Automatiekhouders, ijs- en ris- verkopers zijn ontstemd dat ze niet tij dig op de hoogte zijn gebracht dat er een waarschuwing zou worden gegeven. AMSTERDAM, 27 september Te Velp is op 76 jarige leeftijd overleden dr R. Korteweg, oud-hoofd van de blo- logische afdeling van het Ned. Kanker- instituut te Amsterdam en een van de bekendste kankerbestrljderv In ons land. De universiteit te Groningen verleen de hem in 1949 het eredoctoraat in de geneeskunde. De heer Korteweg werd in Wormer- veer geboren en studeerde in Amster dam medicijnen. Hij was vijf jaar assi stent-kindergeneesheer bij prof. Schel- tema te Groningen en van 1919 tot 1927 werkzaam op het gebied van de tuber culose. In Amsterdam (het Wilhelmina- gasthuis) en in Wenen. In 1927 werd hjj verbonden aan het Ned. Kankerinsti tuut (Antoni van Leeuwenhoekhuis) Hij vestigde o.a. de aandacht op het verband tussen roken en kanker en schreef talrijke publikaties. Vooral ook door zijn werk over de erfelijkheid van kanker verwierf hij een gezaghebbende plaats. Advertentie ZEEDUFFEL waterafstotend winddicht kleurecht vanaf leeftijd 1 jaar 55.— AMSTERDAM. 28 sept. De op waartse koersbeweging welke Unilever gisteren te zien heeft gegeven is van daag alweer tot stilstand gekomen. De aandelenmarkt was trouwens over de gehele linie wat lager. In tegenstelling tot gisteren was er vrijwel geen buiten landse vraag en bovendien werd het marktklimaat enigszins verstoord door het bericht dat het leger in Syrië een greep naar de macht heeft gedaan. Be duchtheid voor eventuele nieuwe in ternationale verwikkelingen welke hieruit zouden kunnen voortvloeien, leidde in eerste aanleg tot terughou dendheid in het effectenverkeer. De betere stemming welke Wallstreet gis teren aan de dag heeft gelegd, vond op onze markt zodoen. s geen merkbare weerklank. Na iets lagere opening zijn de koersen over het algemeen nog wat afgebrokkeld. Unilever kwam op ca. 775 (—5) en Philips op 987 3). Ver der was AKU tegen half twee 6 pnt. la ger op 377. Kon. Per. noteerde toen 108.10, d. i. vrijwel gelijk aan de slot- prijs van gisteren. Hoogovens waren 10 pnt. lager op 846, hetgeen ten dele in verband werd gebracht met het besluit van de Dortmund Hörder Hütten Union, waarin de Hoogovens een groot aande- lenbelang hebben, om de produktie te beperken. Scheepv. aand. waren ook lager. De verliezen in deze sector lie pen tot 2 a 3 pnt. Cultures waren wat Amst. Rubber en HVA betreft iets be ter. Staatsfondsen prijshoudend. Vorig opening Slot 28/9 4% Ned. 1960 1 101% 4% Ned. 1961 100% :ooa 4 Ned. 1961 99 b, 99U 94^4 Staffel 1947 94% B.N.G. Won.houwl 6 109% NedHandel MijCeri 315' Amsterdam Rubbei 08* H.VA 1213 22* AK.Ü 382 8* d. Stoeks Berkel Patent 309 Jalvé-Delft Cert 744 Deli-Mfi 14€ Fokker mem Ford 660 v. Gelder 352 - Hoogovens 855 345* MüUer Co. 527 Ned. Kabel. 567 Philips Gem bet 990 Unilever 7791 7Tfi Wilton-Feyenoorc 294 Billiton 2e 480" Dordtsche Petr 505 ld. st. 50 n k.). Kon. Petroleum S0 108 -08.30 ld. Stocks. Holl. Amerika Lijn 161 59% Java Ch PJ- 159 KIM. 82.r Kon Ned Stoomb Mn 203 201 K.PJd 56% Stoomv. Mil Nederl 172 v Nievelt 168 167 v. Ommeren 331 .,26 Rott. Lioyd. '52% -\ec .Scheepvaart Unie 164 162% Interunie 214 Robeco 242 Unitas 473 mm Ver. Bezit 143 «dB Rentespaarbrieven '57 mm Rentespaarbrieven '58 mm 2% Amsterdam '56 83- rnm 2% Amsterdam '56 n 88 mm 2 A'dam '56 Hl 2% Amsterdam '59 98 2V. R'daro '57 96' Alb Heyn KI obl 125 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kenneeott Coppei KLJ1 Montgomery Ware Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion OU Southern Pacific Southern Railway Stand OU Ny Tidewater 11 .S Steel 26/9 50' 40 53'! 73% 48'.. 4 81% 17% 32 53% 57% 30% 36% Stemming: W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3