A.M.V.J. FAVORIET IN ERE KLASSE TAFELTENNIS MSRTIMEZ .Haring is niet schadelijk voor de gezondheid V rij spraak gevraagd voor Helders echtpaar Levend bewijs XJw toekomst staat op het spel „Zwart" voetbal Euromarkt De Mode van nu is „Longhair" W alkaakverbod verkeerd geïnterpreteerd J. H. van Haaren uit de KNAC Sir Stanley Rous president FIFA Engeland heeft geen moeite met Luxemburg: 4-1 Onenigheid over invoer kabeljauw „Troebele ver houdingen TAL VEROVERT DE „KOP" IN BLED Austria stap verder voor Europa Cup Bridgers zegevieren tegen Belgen: 6-0 VOORZITTER VISPRODUKTSCHAP: Selectietraining voor 18 basketballers Ritton ook eerste in Athene Plattner-Von Büren winnen in New York Procedure tegen staat om Catalina Zaandammer eist 25 mille „smartegeld" Verduistering 60.000 gulden niet bewezen VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 PAGINA 11 i Finland „kweekt" zijn atleten op school "m" Het geheim van Valerie Brumels springkracht „Verkapt" amateurisme in Joegoslavië Brits voetbalvoorstel WÊÊKÊtÊtÊÊÊm IhhbbI HELP DE VESTING VERSTERKEN Universiteit; en Hogeschool: katholieke vestingen van wetenschap, waar jonge mannen en vrouwen worden opgeleid tot verdedigers van onze christelijke levenswaarden, onze geeste lijke vrijheid. Vorige generaties katholieken hebhen deze vestingen helpen houwen. Helpt U ze thans in stand houden en uitbreiden. En wees daarbij overtuigd, dat Uw steun alle katholieke studenten ten goede komt, dus ook die aan openbare universiteiten en hogescholen. De zorg van het Katholiek Hoger Onderwijs is derhalve veelomvattend. Zijn financiële zorgen echter óók. Help die verlichten door Uw bijdrage. Die is thans dubbel nodig. Geef daarom dubbel. Kom royaal over de brug bij de jaarlijkse geldinzamelingen sla een brug1 naar een betera toekomst Onderzoek in doping- affaire van zwemster Engeland op eerste plaats in Europese titelstrijd Zaterdag begint competitie de sigaar waarvan u zo intens geniet! Nationaal oorlogs museum Overloon G. Kolff zijn opvolger Prognoses Nootdorp 65-jarige Brit bij tweede stemming gekozen „Tentamens" voor Chili Vijf leden Produktschap voor Vis afgetreden een heerlijke thee een lekkere koffie wordt bereid met SPA REINE Het land van de legendarische atleet Paavo Nurmi doet manhaftige pogingen de traditie te herstellen. Finland wil nieuwe kampioenen naar voren schui ven op de middenafstanden en men laat het niet bij woorden alleen. De vorige winter zijn er spijkers met kop- pen geslagen: in Turku, het centrum van de Finse atletiek, stichtte men een school voor hardlopers. Het benodigde geld putten de initiatiefnemers uit do naties, clubcoaches stelden hun tijd gratis beschikbaar voor de lessen, het instituut voor lichamelijke opvoeding gaf alle medewerking. Zo kon deze unieke school direkt op volle toeren gaan draaien met 42 leerlingen fussen de veertien en de zeventien jaar. Bereid voor hun sport alles in te zetten en scherp geselec teerd kwamen zij onder de hoede van Denis Johansson, de vroeger befaam de middenafstandloper, die als hoofd onderwijzer was aangetrokken. ,,We beweren niet", zei Johansson, „,dat deze jongens over een paar jaar de Olympische titels in de wacht gaan «Iepen, maar zij die aanleg bezitten krijgen drie jaar de tijd om er uit te halen wat er in zit". De training is gebaseerd op weten schappelijke methodes. Het eerste jaar is het voornaamste doel de stofwisse- TAL .leider in Bied... BLED, 29 sept. Donderdag zijn in Bied de partijen van de zestiende ron de van het internationale schaaktoer nooi gespeeld. De uitslagen waren: Fischer (VS) - Keres (Rusl) afgebr.; Petrosjan (Rusl.) - Udovcic (J SI) af- febr.; Gligoric (J SI) - Trifunovic J SI) Vs- lhDonner (Ned) - Bertok <J SI) afgebr.; Darga (W Did) - Gel- Ier (Rusl) afgebr.; Parma (J SI) - Matanovic (J SI) '/i - Bisguier (VS) Olafsaan ajsi.) afgebr.; Germek (J SI) Tal (Rusl.) o-l; Pachman (Tsj. SI.) - Ivkoy JSl) afgebr.Portisch (Hong)- Najdorf Arg) afgebr. De stand luidt nu: 1 Tal 12 punt; 2 Fischer 11 pnt. en 1 afgebr.; 3 Gli goric 11 pnt.; 4-5 Keres en Petrosjan beiden 10 pnt en i afgebr.; 6 Trifuno vic 9 pnt.; 7 Geiler 8-y, en 1 afgebr.; 8-9 Bisguier en Najdorf beiden 8 pnt en 1 afgebr.; 10 Donner 71/, pnt en 1 afgebr. Valerie Brumel, de Russische hoogsprin ger, die zijn successen met gewichtheffen heeft voorbereid. ling en de bloedsomloop te verbeteren, waartoe „uitgebalanceerde" inspannin gen moeten worden verricht, zoals het lopen in een tempo gedurende acht mi nuten en een daarop volgende sprint van dertig seconden. Regelmatig con troleren de doktoren de lichaamskon- ditie, nemen bloedproeven en maken cardiogrammen. Na elke training wordt bovendien de polsslag opgenomen. Het „voorzichtige" leerschema heeft uitstekende resultaten opgeleverd. Jon gens die in het begin in acht minuten niet meer dan 1800 meter aflegden, kwamen enkele maanden later al 500 meter verder, waarbij ook de loopstijl grote verbeteringen had bereikt. De leerlingen zijn in drie klassen onder verdeeld, naar leeftijd en prestaties, en het heeft er alle schijn van, dat de Finse school voor hardlopers over niet te lange tijd opmerkelijke resultaten zal opleveren. Om nog even bij de atletiek te blij ven: uit Rusland komt de verklaring van de formidabele springkracht van Valerie Brumel, de 19-jarige student, die het springfenomeen John Thomas het afgelopen seizoen volkomen in de schaduw heeft gesteld. „Men komt er tegenwoordig niet alleen met een voor treffelijke konditie", schrijven de Rus sen, „het trainingssysteem geeft de doorslag." Brumel is de man die het wereldrecord hoogspringen met groot vertoon van macht enkele malen heeft verbeterd, om tenslotte genoegen te nemen met een hoogte van twee meter 25, die voorlopig door niemand bena derd kan worden. De Moskoviet was een middelmatige atleet, toen hjj in 1959 op het „Instituut voor lichaams kuituur en sport" een plaats kreeg. In 1960 bracht hjj het bij de nationale kam pioenschappen niet verder dan een zes de plaats met een sprong van twee meter. Maar de speciale training die de Russische coaches voor hem in pet to hadden, leverde daarna sputteren de successen op. Hij kreeg een cursus gewichtheffen, die daaruit bestond, dat hij bij 1445 gecontroleerde sprongen tussen de 1.85 m en de 2.10 m in totaal 52.000 kilo moest tillen. Verder omvatte het program ruim 2000 sprongen met gewichten op diverse plaatsen aan het lichaam bevestigd. Brumel schijnt het levend bewijs van de Russische theorie, dat wetenschap meer telt dan aanleg. De sportprofes- soren van de Sovjet-Unie zijn er van overtuigd, dat hun strategie steeds meer tot haar recht zal komen. Zij wijzen daarbij op het feit, dat Rusland in 1952, toen het voor de eerste maal deelnam aan de Olympische Spelen, geen enkel atletieknummer won, in 1956'drie gouden medailles veroverde (Advertentie) ~LM_r Publicatie: Stichting Hoger Onderwijs Fonds, Mgr.v.d.Weteringstraat 130, Utrecht UTRECHT, 29 sept. Het bestuur v® de Nederlandse Sportfederatie heeft donderdagavond de doping-kwestie met betrekking tot de zwemster Sita Post humus besproken. Het bestuur is van mening dat het dringend noodzakelijk is dat het onderzoek in deze kwestie doorgang zal vinden en de nodige op heldering zal verschaffen. WENEN, 29 sept. Austria (Wenen) heeft zich geplaatst in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup. Donderdagavond versloeg Austria het team van C.C.A.Boekarest met- 20. Een stand die bij de rust al was be reikt. De eerste ontmoeting op 21 sep tember te Boekarest gespeeld, eindigde in een gelijk spel, 0—0. en bjj de laatste Spelen in Rome zelfs al vijf. Zij willen de rest van de sport wereld wel deze tip geven: „Men moet zich concentreren op de opbouw van het gehele spierstelsel en de verster king van het menselijk organisme. De voetbalsport in Joegoslavië maakt een moeilijke periode door. Met name het amateurisme. De spe lers in de eerste en tweede divisie genieten sinds enige tijd salarissen, waarmee profs meer dan tevreden zijn, maar het probleem is, dat dit „zwart" moet gebeuren. De clubs geven er geen verantwoording van in de boeken. Er hebben zich twee groepen ge vormd, die het meer liberaal amateu risme en het professionalisme voor staan, maar niet de status, welke het Joegoslavische voetbal op dit moment aanhangt, die van het „verkapte" ama teurisme. Te meer daar de „onders hands" gehonoreerde spelers geen be lasting betalen van hun inkomsten. Sommige deskundigen zijn zelfs van mening, dat bet amateurisme in hun land duurder is dan het Engelse prof voetbal en vragen zich af waartoe dit moet leiden. De voorstanders van be roepsvoetbal achten de huidige situatie daarom zo onbevredigend, omdat de topspelers beslist niet over groot talent beschikken en er een ander groot gevaar is ontstaan, dat de voetbalsport nog meer dreigt te ondermijnen. Omkoping komt met de dag meer voor, sinds de trainers en de leiders van de technische commissies een oogje dicht doen, uit angst hun winstgevende baantjes te ver liezen. „Geld bederft de mensen", ver zucht een van de grootste sportbladen in Joegoslavië. „Om een hoger tech nisch spelpeil en een gezonde toestand te bereiken, dienen er andere wegen te worden bewandeld. Een Euromarkt voor het voetbal, dat is de oplossing die in Engeland wordt ge geven voor het probleem dat voetbal lers uit andere landen niet in het Britse elftal mogen uitkomen. Volgens een be paling van het ministerie van arbeid mogen „sterren" als Di Stefano, Suarez en Sivori nimmer in Engeland geld ver dienen. De clubs zouden naar hartelust continentale spelers kunnen kopen in dien deze maatregel zou worden opge heven. Onze wedstrijden zouden aan zienlijk in kwaliteit stijgen en dat heeft het Engelse voetbal dringend nodig, zo schrijven de Britse kranten. TORQUAY, 29 sept. In de zevende ronde van de Europese bridgekampioen- schappen heeft Nederland met 60 (92-25 matchpunten) gewonnen van België. De Nederlandse damesploeg verloor in de vijfde ronde met 06 (92-121 matchpunten) van Duitsland en de Belgische damesploeg won in die ronde met 60 (118-74 matchpunten) van Ierland. Bij de heren behaalde Denemarken donderdag een verrassende overwin ning tegen Italië (60). De Britsen zijn thans nog de enige ploeg zonder pun tenverlies. Engeland heeft de leiding met 42 matchpunten, gevolgd door De nemarken met 38 en Italië met 33. Nederland en IJsland delen de achtste en negende plaats met 24 punten. Bel gië en Zweden delen de 11e en de 12e plaats met 21 punten. (Advertentie) Kijk hoe mooi deze witte longhairmantel valt... een chique driekwart winter mantel met vóór ingezette: échter aangeknipte mou wen. Modeaccent: de kraag van echte mouton. 'n Model dat bewijst hoecharmant" en „vlot" kunnen samen gaan. Sportief èn modieus t Dan kiest U deze leuke, jeugdige driekwart wintermantel in longhair. Let op de capuchon en de grote opgestikte zak ken, die het model extra modieus maken. De voering is zuiver wollen plaid in vrolijke ruit. s (Van onze tafeltennis-medewerker) AMSTERDAM, 29 september Wie de samenstellingen bekijkt van de teams die zaterdag de spits zullen afbijten van de tafeltennis-competitie in de ere-klas- se, zal constateren, dat de verschillen met vorig jaar gering zijn en voorna melijk voorkomen bij die teams, die in de lagere regionen eindigden. De lands kampioen AMVJ komt uit met het trio Bert Onnes, Paul Gimbel en Eric Goud smit. Mascini, die vorig jaar het hoofd stedelijke team completeerde, is naar PSV verhuisd en heeft Gimbel als op volger gekregen. Een teamwijziging, die echter bepaald géén verzwakking behoeft te betekenen. NedLloyd heeft naast Frans Schoofs en Jan Scheffer een zwakke plek gehou den in Guus Pliester en ook van het trio Bronsgeest, Hogendoorn, Studemijer, dat samen het eerste team van Wibo uit Den Haag vormt mag men geen al te zware concurrent voor AMVJ zien, Smash speelt weer in zijn vertrouwde opstelling Kenter Habes-Schocnemijer. Habes was vorig jaar bijzonder sterk en zal zijn vorm hopelijk spoedig terug vin. den, ondanks het feit dat de laatste maan den van training niets is gekomen. Ook van Schoonemeijer mag niet direct zijn beste spel worden verwacht, daar hij door militaire dienst wordt gehandi capt. Kenter tenslotte, de nestor van de Nederlandse top, zal ongetwijfeld weer in staat blijken zijn aan de hoge eisen van die tpp te voldoen waardoor dus al met al weer een belangrijk resultaat van Smash mag worden verwacht. Scyl- la is aanzienlijk versterkt door de over schrijving van de Docos-speler Cor Bak ker en zal met het team van Zoelen-v. d. Laken en Bakker zeker tot de sterke re teams gaan behoren. PSV, met naast Racz en van Hout, de oud AMVJ-er Mas- (Advertentie) HAVANILtOS- een licht sigaartje (12]hct). DEN HAAG, 29 september De voorzitter van het produktschap voor vis en vis-produkten, drs. D. J. van Dijk, heeft gistermiddag een verklaring afge legd naar aanleiding van recente publi caties en het VARA-televisieprogram- ma over de haring-larve, die in enkele gevallen de oorzaak zou zijn geweest van ziektegevallen. Hij onthield zich van een uitspraak over het medische aspect van de zaak en zei dat aan het opheffen van het walkaakverbod per 1 augustus jl„ dat het produktschap ieder jaar ge durende een zekere tijd hanteert, een onjuiste betekenis is toegekend. Het walkaakverbod is indertijd inge steld om er voor te zorgen, dat de ver koop van op zee gekaakte en gezouten maatjes haring geen schade kunnen onde-vinden van aan de wal gekaakte haring gedurende het begin van de nieu- we teelt. Drs. Van Dijk betreurt het dat een be richtgeving die ongetwijfeld geheel onbedoeld overigens hier en daar e- nige sensatie heeft verwekt, geleid schijnt te hebben tot enige verminde ring van de verkoop van haring. Het komt hem voor dat, indien men aan de hand van de persberichten en datgene wat door de televisie is weergegeven, tot de gevolgtrekking zou komen dat men voor de consumptie van haring zou moeten terugschrikken, dit volkomen verkeerd is. „Men dient zich wel te realiseren, dat het aantal ziektegevallen, dat is voorge komen, zeer gering is en dat zeer zeker niet is komen vast te staan, dat, indien men goed gezouten en goed bewerkte maatjesharing zou hebben gegeten, men aan dezelfde kansen van ziekte zou heb ben bloot gestaan". De heer Van Dijk is ervan overtuigd, dat spoedig het ver trouwen in het verbruik van de maat jesharing zal terugkeren. DEN HAAG, 29 sept. In een gis termiddag in het gebouw van de Twee de Kamer onder leiding van de heer A. Jans, voorzitter van de stichting Ne derlands Nationaal Oorlogsmuseum, ge vestigd te Overloon, gehouden bijeen komst is het curatorium van deze stich ting geïnstalleerd. De heer Jans deelde mede, dat het dagelijks bestuur met algemene stemmen had besloten dr. W. Drees, aan te zoeken het voorzitter schap van het curatorium op zich te willen nemen. De heer De Jong constateerde nog dat er de laatste twee jaar een groei der belangstelling in de bezettingstijd is. Een merkwaardig feit is het, dat het aantal museumbezoekers in één jaar boven de 150.000 is gekomen. cini, zal op een minder gevaarlijke plaats kunnen eindigen. Treffers uit Arnhem onderging een aanzienlijke aderlating. Wout Heems kerk verhuisde weer naar zijn oude club Treffers Roelofarendsveen, en hier door is de kans groot, dat de Arnhem mers in de degradatiehoek terecht zul len komen. Ook de nieuwelingen Povac en UBTV zullen zeker hard moeten wer ken om van de riskante plaatsen verwij derd te blijven. Eendracht en AMVJ 2 gaan, gezien de algemene versterking van de zwakere teams (ran vorig jaar, een moeilijk jaar tegemoet. Batswingers ten slotte heeft naast Bouwens en Hoef nagel de telentvolle Luteijn opgesteld, die vorig jaar in de hoofdklasse bijzon der goed voor de dag kwam. Het programma voor het eerste weekeinde luidt: AMVJ 2-AMVJ 1, Een- dracht-Smash, NedLloyd-Batswingers, PSV-Povac, Treffers-Scylla, Wibo- UBTV. DEN HAAG, 29 sept. De heer J. H. van Haaren, sportcommissaris van de KNAC, zal in verband met zijn leeftijd op 1 februari 1962 zijn functie bij de Automobielclub neerleggen. Hij wordt opgevolgd door de heer G. Kolff Hzn, die reeds een aantal jaren deel uitmaakt vqn de sportcommissie van de KNAC. De heer Kolff treedt al op 1 ok tober aanstaande in functie. De heer Van Haaren zal na 1 februari 1962 voorlopig nog enkele taken blijven ver vullen, o.a. als vertegenwoordiger van de KNAC in de sportcommissie van de Fédération Internationale de 1'AutemO' bile. AMSTERDAM, 29 sept. Het be stuur van de Nederlandse basketball- bond heeft de selectiegroep (heren) be kend gemaakt, die vanaf 2 oktober iede re maandagavond in de Amsterdamse Apollohal o.l.v. de heer Burgert zal trainen. De uitverkorenen zijn: Van de Berg, Boot, Frank (allen the Wolves), Bruin, Kok, Smit, Sterker (allen Land- lusta, Braun, Driehuis, Perrier, Schap- pert (allen the Blue Stars), De Jong De Haan (beiden the Arrows), De Monchy, Kuikens (Agon), Lagerwey (Flamingo's), Joubert (Punch) en Sik- king (DED). Wegens studieredenen hebben bedankt: Pouw (Argus), Tuin- stra (Herley) en Halewijn (Flamin go's). ATHENE, 29 sept. Gharies Ritton is donderdag tijdens de internationale militaire zwemkampioenschappen win naar geworden van de 400 meter wissel slag persoonlijk. In de finale zwom hij deze afstand in 5 min. en 35 sec.; 4.7 sec. sneller dan de Amerikaan Huns- aker. Van Oest werd vijfde in 5 min. en 52,2 sec. Een vijfde plaats viel ook ten deel aan Kraay (2,56.4) op de 200 meter vlin derslag, die door de Fransman Louvet werd gewonnen met een tijd van 2 min. en 35.5 sec. In de halve finale van het waterpolo- toemooi verloor Nederland met 4-3 (1—0, 2—0, 0—2 en 1—1) van België. NEW YORK, 29 sept. De Zwitserse wielrenners Oscar Plattner en Armin von Büren hebben de zesdaagse van New York gewonnen. Zij behaalden 1224 punten en legden in 141 uur bijna 3800 kilometer af. De tweede plaats was voor de Italianen Terruzzi en Faggin en de derde voor de Duits-Luxemburgse combinatie Rudi Altig - Gillen. NOOTDORP, 28 september Voor de zaterdagmiddag te houden draverij en te Nootdorp luiden onze prognoses: 's-Gravenhage-prijs (1940 m). Zee arend S, Zelma Duust, Zambo van 's-Gravenhof. 's-Gravendeelprijs (heat 1660 m) Jucatau Hanover, IJ Duust. IJlogie M. 's-Gravezandeprijs (2380 m.) Xerrophon Scott, Wish you were here, Wento Con Dios. 's-Gravenpolderprijs (1980 m.) Sunny Williams, Urma Nor ton, Upie Scott P. 's-Gravenmoerprus (korte baan 800 m.) Vaja Con Di Zilverfazant S, Wento Con Dios. LONDEN, 29 sept. De Engelsman sir Stanley Rous Is donderdagmiddag op het buitengewone congres van de inter nationale voetbalorganisatie, de FTFA, tot president gekozen als opvolger van zijn in maart overleden landgenoot Ar thur Drewry. De ambtsperiode van sir Stanley Rous loopt tot het gewone con gres van de FTFA, dat volgend jaar op 25 en 26 mei te Santiago wordt gehouden, waar dan opnieuw de presi dentsverkiezing aan de orde komt. Nadat de gedelegeerden de door het bestuur ingediende motie, waarin werd voorgesteld de presidentsverkiezing uit te stellen tot het congres van mei 1962 in Chili, hadden verworpen, kon men tot stemming Overgaan. Bij de eerste verkiezing verwierf sir Stanley Rous de meeste stemmen: 35, tegen de Zwitser Ernst Thommen 18 en de Joegoslaviër prof. Andrejevic 14. Doordat sir Stan ley Rous geen tweederde van het aantal uitgebrachte stemmen had verworven, was een tweede stemming noodzakelijk. Hiervoor trok Thommen zich terug en nu kwam sir Stanley Rous er met vlag en wimpel door. Hij kreeg 51 stemmen tegen prof. Andrejevic 14. Sir Stanley Rous, die 65 jaar is, heeft 27 jaar de functie van secretaris van de Engelse voetbalbond vervuld. Don derdagmiddag werd bekend gemaakt, dat hij van deze post was ontheven. De Russische gewiohtheffer Yuri Vlasov heeft donderdag tijdens wed strijden in Wenen het wereldrecord tweehandig stoten in de zwaargewicht klasse verbeterd. Vlasov bracht 208 kilogram omhoog. O LONDEN, 29 sept. Het Engelse elftal heeft donderdagavond öp High bury voor 33.500 toeschouwers met 41 gewonnen van Luxemburg. Het was de tweede wedstrijd tussen beide teams voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1962. Bij de rust hadden de Engelsen al een 30 voorsprong. De stand in groep 6 Is: Engeland 3 2 1 0 5 142 Portugal 2 1 1 0 3 7—1 Luxemburg 3 0 0 3 0 119 Op het programma staan nog de ont moetingen Engeland-Portugal (25 okt) en Luxemburg-Portugal (8 okt). Frankrijk heeft in Parijs zijn plaats in het eindtoemooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1962 vrijwel veilig gesteld. Met 51 versloegen de Fransen het team van Finland. Bij de rust leid den zij al met 31. Slechts als Bulgarije zijn laatste twee wedstrijden met groot verschil wint, kan het Franse elftal de reis naar Chili, waar in 1962 de eind ronden worden verwerkt, nog ontgaan. De stand in deze groep is: Frankrijk 3 3 0 0 6 10—2 Bulgarije 2 10 12 23 Finland 3 0 0 3 0 29 Op 12 november wordt de wedstrijd Bulgarije-Finland gespeeld. DEN HAAG, 29 sept. Vijf door de handel aangewezen leden van bestuur of commissies van het Produktschap voor Vis en Visprodukten hebben voor hun functies bedankt, omdat zij het niet eens zijn met het beleid van het pro duktschap ten aanzien van de invoer van kabeljauw- en koolvisfilets. Het zijn de heren P. Krab, lid van het bestuur, J. L. Uitzinger, plaatsvervangend be stuurslid, W. Gouda, lid van de com missie internationale samenwerking, J. Huisman en J. Nosendarp, leden van da ondercommissie propaganda verse vis. Naar de mening van de vijf afgetre den leden is het onjuist de invoer van kabeljauw- en koolvisfilets stop te zetten op momenten, dat deze vissoorten door de Nederlandse vissersvloot niet of vrij- wet niet worden aangevoerd. Daardoor wordt de binnenlandse groot- en klein handel in zeevis voor onoplosbare pro blemen gesteld. Ook gedurende de laatste weken was de aanvoer van kabeljauw en koolvis door Nederlandse schepen zeer gering. Verwacht had mogen worden, dat het Produktschap tenminste zoveel begrip voor de ernstige moeilijkheden van de handel had getoond, dat het de invoer van buitenlandse visfilets niet zou hebben stopgezet. Voor deze ontwikke ling wensen zij niet langer verantwoor delijk te zijn. ZAANDAM, 29 sept. De heer P. Bindt die zoals bekend een Catalina- vliegboot op een veiling in den Helder had gekocht, en deze vüegboot in Zaan dam wil hebben, heeft mr. Doorenbos uit Wormerveer opdracht gegeven een procedure te beginnen tegen de Staat der Nederlanden. De verkoper wenst namelijk dat de vliegboot geheel wordt gedemonteerd, waarna de onderdelen mogen worden vervoerd. Omdat deze voorwaarde niet bekend was bij de ko per hij ontving een blanco model bij de kavellijst waarop normaal wèl de koopvoo.wa arden staan en hij bepaal de plannen heeft met de Catalina eist hij thans 25.000 als smartegeld omdat de Staat hem niet in het bezit wil stel len van de vliegboot. De heer Bindt had hiertoe tot 28 september gelegenheid ge geven. Het geding zal dienen voor de rechtbank in Alkmaar. (Advertentie) ïos, AMSTERDAM, 28 sept. De procu reur-generaal bij het gerechtshof, mr. W. B. J. Aberson heeft vandaag be vestiging gevraagd van het vonnis van de Alkmaarse rechtbank waarbij het Helderse echtpaar K. L. B.-J. M. B. werd vrijgesproken van het tenlastege legde, namelijk het stelen of verduiste ren van het kapitaal van ongeveer 60.000 van hun kostganger, de inmid dels overleden heer P. T, Subsidiair was het echtpaar tenlaste gelegd dat het 12.000 van het kapitaal van de heer T., na diens overlijden, had be graven in de tuin van een familie-lid in Meerveldhoven. Uit het verhoor van de zes getuigen a charge en de twee getuigen a dé charge kwam vast te staan dat het echt paar B., sinds de heer T. in 1955 zijn in trek bij hen had genomen, verschillen de grote uitgaven had gedaan. B. had zijn kapperszaak aan de kant gedaan, het huis laten verbouwen, een auto ge kocht en verschillende mensen geld te leen aangeboden, tot bedragen van 35.000,—. De landbouwer in ruste T. verkocht al zijn landerijen ter waarde van 100.000 toen hij bij het echtpaar B. was ingetrokken. Bij zijn overlijden bleek de trommel leeg te zijn, waarna namens de erfgenamen aangifte bij de politie werd gedaan. Notaris R. de Bak verklaarde dat T. indertijd een testament heeft laten op maken waarin hij al zijn landerijen en een bedrag van 10.000 vermaakte aan mevrouw B., op wie hij bijzonder gesteld zou zijn. Dit testament werd onuitvoer baar toen de heer T. zelf zijn landerij en verkocht. Hoeveel van het geld was februikt bjj het overlijden van de heer kon nimmer worden vastgesteld om dat de accountants bij de aangiften voor de belasting niet werd toegestaan het kasgeld te controleren. Volgens de laat ste opgaaf van de heer T. zelf, bevond zich 60.000 in de geldtrommel. Uit angst voor zijn kinderen zou hij gewei gerd hebben zijn geld te beleggen. In zijn requisitoir zei de procureur- generaal o.a. dat in deze zaak verschil lende troebele verhoudingen een rol hebben gespeeld. „Ik wil hier duidelijk zeggen dat de verhouding tussen de oude heer T. en de vrouwelijke verdach te misschien wel de bron van alles is," aldus mr. Aberson. „Testamentair" zon het echtpaar B. niet alleen 10.000, doch ook alle onroerende goederen hebben ge kregen. Hoeveel leugens en verdraaiin gen hier zijn gebruikt weet ik niet, wel staat voor mij vast dat gen bewijs is geleverd," aldun de procureur-gene- raai. Het hof zal 12 oktober a.s. arrest wijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11