Geen schadevergoeding voor bewoners Thorbeckelaan Vriendelijke woorden en geschenken voor bode Slot BONT Prof. dr. de Graaf en pater Jelsma over: Verzoening en gerechtigheid Orgelbespelingen Grote Kerk: dit seizoen 17.000 bezoekers w Twee nieuwe parkeerterreinen bij Parallelweg en Circuit Overeenkomst Radio-Pers KOSTUUMS Gisteravond besluit met concert door Albert de Klerk Zandvoort gaat reinigingsrechten heffen VERTRAGING in uitvoering wet kinderbijslag Heemsteedse r.k. E.H.B.O. Door Dagbladpers opgezegd PASSAP Kleurloze markt 1 y GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Moties ïrans Hals-expositie in Haarlem Rijk wil bijdragen in eventueel tekort Overige zaken „Slot"-voogd Schaakclub „Rolland" gaat verhuizen VOOR GENOOTSCHAP „KERK EN VREDE" Bliksem slaat in schuur Noodweer boven Haarlem W ij zigingsv oorstellen schriftelijk ingediend Alle candidaten slaagden Voorstel aan Zandvoortse raad Schoolkinderen brachten Floraliaplanten terug Nieuw raadslid W. Zoet in Zandvoort De beurs vandaag: GARAGE DEN HOUT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem Bejaarden uit Spaarne- parochie maakten excursie ff 1 0 Reiskleding, sport» en regenkleding U bent er apart mee! „DICHTEND DELFT" Beurs van New York Ook des zaterdags smeersiaiion geopend. Liefst tevoren afspreken. Telef. 12138. HEEMSTEDE, 29 sept. De gemeen teraad van Heemstede is, evenmin als het college van B. en W., bereid de mo rele verplichting te aanvaarden een schadevergoeding te verlenen aan be woners van de Thorbeckelaan. In de donderdagmiddag gehouden openbare vergadering van de gemeenteraad werd gedurende ruim drie kwartier over het al dan niet schade vergoeden gediscus sieerd, waarna twee moties om zulks wel te doen werden verworpen. De scha de aan achtenveertig woningen aan de Thorbeckelaan dateert reeds van vo rig jaar december, toen na het natte Sint Nicolaasweekeinde met regen en storm de huizen waterschade opliepen. In de vergadering van 27 januari van dit jaar besloot de Raad geen schade vergoeding te verlenen, waarna de be woners in een brief aan B. en W. ver zochten de zaak in de eerstvolgende raadsvergadering nogmaals ter sprake te brengen. In die brief werd aan de hand van enige artikelen uit het Bur gerlijk Wetboek betoogd, dat de schuld gemakkelijk aantoonbaar was en dat B. en W. van Heemstede hadden nage laten tijdig maatregelen aan de achten veertig gemeentewoningen te treffen, waardoor de geleden schade had kunnen worden voorkomen of beperkt. In eer ste instantie richtten enkele bewoners van de Thorbeckelaan zich individueel tot het gemeentebestuur, later geschied de dit collectief, om de gemeente op de feiten en gebreken te attenderen. Bij de behandeling in de daaropvol gende vergadering besloot de Raad een commissie in te stellen, die de klach ten zou onderzoeken. De commissie weet ten dele de schade en het onder vonden ongerief aan een tekort aan zorgvuldigheid bij de betrokken bewo ners. Bovendien konden de commissie leden zich niet aan de indruk onttrek ken, dat enkele bewoners, die de aktie tot schadevergoeding hebben ontketend, een overdreven voorstelling van zaken hebben gegeven. De commissie kwam tot een totale schade van 1300.-, indi vidueel variërend van 7.- tot 110 gul den. B. en W. waren van mening, dat de geleden schade niet van zodanige omvang was, dat deze voor vergoeding van gemeentewege in aanmerking kwam. De nestor van de Raad, de heer VAN DER LINDEN (K.V.P.) betoogde al leen maar te zijn versterkt in zijn me ning, dat de gemeente de morele plicht heeft de schade te vergoeden, en wel tot het bedrag door de commissie vastge steld. Ook mevrouw VAN DER MEU- LEN - HOUWER (P.v.d.A.) drong daar op aan. Voor de gemeente betekent een bedrag van 1300.- niet veel, meende zij. De bewoners, die al het ongerief hebben geleden, kunnen de onvoorziene kosten dikwijls niet zelf opbrengen. Voorts merkte zij op, dat de gemeente Bussum in een soortgelijk geval wel tot schadevergoeding is overgegaan. Me vrouw VRIESENDORP - DE CLERCQ (V.V.D.) erkende eveneens de morele verplichting van het gemeentebestuur door de laksheid waarmee de gemeen te de bezwaren van de bewoners is te gemoet getreden. In tegenstelling met de voorgaande sprekers zag de heer PLIESTER (Prot. chr.) juridische noch praktische redenen schade uit te betalen, daar in het on derhavige geval zeker niet van een ramp sprake is. Evenmin achtte hij het gewenst door de schadevergoeding wel te verlenen een precedent te scheppen. De motie om de schadevergoeding te verlenen volgens de door de des kundige commissie genoemde bedra gen werd, in stemming gebracht, met elf tegen acht stemmen verworpen. De acht voorstanders voor het verle nen van een vergoeding waren de vijf leden van de KVP-fractie de heren Verhoeven, Van der Linden, Zegwaart Hopstaken en Willemse, alsmede de drie leden van de fractie van de P.v.d.A. Na deze verwerping werd een tweede motie in stemming ge bracht, die behelsde de bewoners al leen te vergoeden de schade geleden »an de vloerbedekking. Hiermee zou HAARLEM, 29 sept. Het rijk wil voor de helft participeren in een even tueel tekort, dat de grote Prans Hals tentoonstelling die volgend jaar in Haarlem gehouden wordt, zou kunnen opleveren. Voor dit doel is op da 0n-(._ werp-rijksibegroting van O., K. en een bedrag uitgetrokken van maxi maal 50.000,—. Op de Haarlemse ontwerp-begroting is een bedrag van 425.000,—- geraamd voor de Frans Halstentoonstellmg. Men rekent erop, dat de uitgaven hieruit kunnen worden bestreden, en dat dit be drag terug zal vloeien in de vorm van entreegelden. Mocht er onverhoopt een tekort blijven, dan zullen rijk en gemeen te samen dit tekort delen. Het rijk wil daarbp echter tot een maximum gaan van 50.000. (Advertentie) Wiiheiminapark 17 Haarlem-Z. Tel. 19056 BEVALLEN van een zoon: F. J. Bo- gaartz- van Helden; R. van Geene-Tim- hier; W. van Denzen-van Du\jn; L. W. M. Handgraaf-Demmers; J. Vonkeman- Melenberg; A. Stoop-Voets. Van een dochter: j. van Loon-van der Vaart. OVERLEDEN: M. W. Ploegeman- Heemskerk. 37 j., Gasthuisvest; J. Wun- derink-Witteveen, 88 j., van Riebeeck- laan; K. Hoogendoom-van Vlijmen, 82 Tuchthuisstr.; M. Hooijberg-Murks, 81 j., Kenausingel; G. E. A. van Ditz- huijzen, 31 j., Kamperlaan. ONDERTROUWDH. Huisman en H. W. A. Kedde. GEHUWD: A. A. M. van der Zwan en A. M. Klinkenberg; H. van Brederode en M. W. Cassee; M. J. Dijkstra en M. C. Heinsbergen; M. van Esch en G. H. J. Lamboojj; P. A. Ros en H. W. van Nord Lambooij; P. A. Ros en H. W. van Nord; ma en M. Hogervorst. geen dertienhonderd doch slechts een bedrag van ongeveer drie honderd gul- en zijn gemoeid. De Raad verwierp deze motie met twaalf tegen zeven stemmen. De zeven voorstanders voor een gedeeltelijke schadevergoeding waren de raadsleden mevr. Vriesen- dorp en de heren Brink, Scheer, Van Kesteren, Vooren, Schuitemaker (al len V.V.D.) en ir. Kooijmans (Prot. chr.). De raadg ing akkoord met het voor stel van B. en W. de speelplaats van de Voorwegschool af te sluiten. Me vrouw VAN DER MEULEN-HOUWER (PvdA) betreurde dat in die omgeving een speelterrein voor de jeugd verlo ren ging, ofschoon dit afsluiten kan wor den geweten aan eigen schuld van de kinderen en hun ouders. Aan het Ver bond voor Veilig Verkeer werd een bij drage van 150,- verleend in de bouw kosten van een nieuw kantoor. Me vrouw VRIESENDORP-DE CLERQ (V.V.D.) gaf eveneens haar stem aan dit voorstel, hoewel zjj de medewerking voor de bouw van een nieuw kantoor van het Verbond meer zag als een zaak voor de rijksoverheid. Bij de rondvraag pleittede spreekster voor het instellen van een verkeerscommissie. Zij kreeg de voorzitter, tot de toezegging ernstig aandacht aan deze gedachte te zullen bcstcfdcn De heer VERKOUW (P.v.d.A.) pleitte er voor, dat Heemstede in navolging van Haarlem de hoofdstraten als Binnen weg, Jan van Gooijnstraat en andere straten en wegen op zaterdagavond een extra reinigingsbeurt zal geven. Wet houder VAN LENT (Bedrijven) voelde hiervoor wel. Hij vroeg zich bezorgd af, waar al dat papier toch wel vandaan kwam. Aan het einde van de raadsvergade ring richtten de burgemeester en de nes tor van de Raad de heer VAN DER LIN DEN zich tot de „slotvoogd" van het raadhuis, de heer J. Slot, die op 1 okto ber met pensioen gaat. Vanmiddag wordt er tussen half vier en half zes in het Minervatheater van de heer Slot afscheid genomen. Burgemeester Van Rappard bood de heer Slot een geschenk onder couvert aan; de heer Van der Linden overhandigde een aktetas „voor de kleine zaken" in aanvuling op de kof fer, die de heer Sïot reeds maandag heeft ontvangen van de leden van de Huisvestingscommissie. De burgemees ter deed de heer Slot die een dienst woning voor zijn opvolger heeft moe ten verlaten de toezegging voor een hem passend huis te zullen zorgen, als hij over een half jaar in Heemstede te rugkeert na een bezoek aan zijn zoon in Afrika. (Advertentie) te KUST en te KEUR Prijsklasse 165— tot 265- Betere herenkonfektie en herenmode Zijlstraat 71 Haarlem HAARLEM, 29 sept. Gisteren heb ben ongeveer zeventig bejaarden van de R.K. Bond van Bejaarden en Gepen sioneerden, afdeling Spaame-parochie, een gezelligemi ddag gehad. De Direc tie van Vermaats's Bakkerijen bood de bejaarden een excursie door haar be drijf. De bejaarden werden rondgeleid door de directeur en de bedrijfschef, die hun het hoe en waarom in de bakke rij uitlegden. Na de rondleiding werden de bejaarden onthaald op thee met ge bak en tot besluit werd een bedrijfs- en een komische film gedraaid. Na een har telijk dankwoord aan de directie van Vermaat keerden de bejaarden huis waarts. HAARLEM, 29 sept. Na twintig jaar in gebouw „Irene" aan de Elswout- laan te hebben geschaakt, zal de schaak club „Rolland" dit clublokaal nu moe ten verlaten. Vanaf 5 oktober zullen de clubavonden van „Rolland" worden ge houden in het Kadervormingscentrum, Houtmanpad 22 in Haarlem. Het cen trum ligt naast de Beatrixschool en is te bereiken met buslijn 4 en 6. De speel avond blijft ongewijzigd op donderdag en begint kwart voor acht. HAARLEM, 29 sept. Voor de af deling Haarlem van de anti-militaristi sche geloofsgemeenschap „Kerk en Vre de" hebben donderdagavond in het ge bouw van het „Nut van het Algemeen" prof. dr. J. de Graaf en pater S. Jels ma MSC een inleiding gehouden die tol onderwerp had: „Vrede, het werk van verzoening en gerechtigheid". Voor de goede orde sprak daarbij prof. De Graaf speciaal over de verzoening, terwijl pa ter Jelsma zijn betoog baseerde op de gerechtigheid. Prof. De Graaf ging in zijn verhan deling uit van de spreuk: „Als ge de vrede wilt, bereidt u dan voor op de oorlog". Hij meende dat deze spreuk nog ten onrechte werd aangehangen en grondige correctie behoeft. Immersv er- zoening betekent in de verhouding tol de volkeren het stichten van vrede en niet het voorkomen, met alle mogelijke middelen van een oorlog, op welke so dan ook. Om tot de vrede te komen, aldus prof. De Graaf, moet vooreerst de vervreemding worden overwonnen. Eén van de oorzaken vand e ver vreemding is dat men eigenlijk niets van elkaar weet, met welke uitlating hij onder meer doelde op de zijns inziens slechte, of althans niet met de waar heid overeenkomende, nieuwsvoorziening door de kranten en tijdschriften. Een andere oorzaak van de vervreemding is dat er schuld is tussen de mensen, een schuldgevoel waarover niet wordt gesproken. Zeer treffend werd dat vol gens hem behandeld in het boek ,,An- frage" van Christian Geisler, dat in het Nederlands is verschenen onder de ti tel „Een generatie zwijgt". Tenslotte noemde hij de vrees ten opzichte van de evenmens, waardoor men agressief wordt. Men kan zich niet voorstellen, dat een ander ook wel eens bang van ons kan zijn, omdat de individu er van uit gaat, dat alle wat hij doet goed en gerechtvaardigd is en eenvoudigweg de ander geen vrees kan inbozemen. Deze drie punten te overwinnen, aldus prof. D Graaf zou een verzoening tot stand kun nen brengen, maar daarbij heeft het volk zelf een primaire taak. Pater Jelsma begon zijn inleiding met te stellen, dat in het bestaan van elk mens een soort oerverlangen naar goe de verhoudingen leeft, dat zich het sterkst uit, wanneer men bijvoorbeeld wordt geconfronteerd met het onrecht. Dan komt er verontwaardiging los. In Gods bedoelingen is de mens daarom gemaakt, niet voor de verscheurdheid, maar voor de harmonie. Alleen langs de wegv an de goede verhoudingen zal er vrede kunnen komen. En als we daarbij een wereldvrede voorstaan, zul len wij ons moeten gaan toeleggen op d wereldgerechtigheid, aldus pater Jels ma. Wij zijn te gauw geneigd om ons in te spannen voor ontwapening, voor het stopzetten van atoomproeven, of voor afschaffing van het militairisme, maar hebben we daarbij al wel nagedacht, wat we daarvoor in de plaats moeten zetten. We moeten daarom allereerst HAARLEM, 29 sept. De orgel bespelingen in de Grote Kerk, die al drie eeuwen een Haarlemse traditie vormen, behoren voor dit jaar weer tot het verleden. Stadsorganist Al- bert de Klerk nam donderdagmid dag het laatste concert voor zijn re kening. Met "een gevarieerd program ma van componisten uit verschillende stijlperioden, liet hij de klankverschei denheid van het gerestaureerde Mui lerorgel horen. Ondanks het feit dat het orgel een uit gesproken baroktimbre bevat en de mu ziek uit déze periode voor ieder orgel interpreet tot een belevenis wordt heb ben de beide stadsorganisten in de afge lopen maanden toch ook composities uit andere eeuwen ten gehore gebracht. Ook al klinkt de muziek van Cesar Franck en tijdgenoten plausibel, men moet zich hoeden om dit orgel te vereen zelvigen met meesters als Buxtehude en Bach. Zo vertolkte Albert de Klerk na een speelse suite van Clerambault een trio in g moll van Beethoven. Het was een Beethoven, die wjj maar zelden te horen krijgen: zeer contrapunt!sch zonder een greintje heroiek. Uit de twee staties van de kruisweg, welke Marcel Dupré uit vroeger gehouden improvisa ties op papier zette, sprak een mystieke ingetogenheid. De Klerk besloot dit fraai opgebouwde programma met een virtuoos gespeelde toccata uit de 5de svmphoni van Widor, welke een triom- pherende apotheose vormde van een lange reeks boeiende bespelingen. A. Krt. Met het concert van gisterenavond is dus een einde gekomen aan de gratis- orgelconcerten van dit jaar in de Grote Kerk. Wanneer men de belans van deze precieuze muzikale evenementen op maakt komt men een aantal verheugen de feiten tegen. Het meest verheugende daarvan is wel, dat de belangstelling voor de orgelmuziek ook in Haarlem aanmerkelijk is toegenomen. Dat is aan verschillende omstandigheden te dan ken. In het Haarlemse geval mag men de stimulans, welke langzamerhand van het Internationaal Orgelconcours blijkt uit te gaan, niet over het hoofd zien. Bovendien waren velen van de duizenden bezoekers buitenlanders, vooral Amerikanen. Ook het in alle luis ter herstelde Christiaan Muilerorgel heeft er toe bijgedragen, dat de orgel concerten door een verheugend groot aantal mensen werden bezocht. Het was dit jaar meer dan anders evenzeer een toeristisdhe trekpleister als de Vleeshal of het Frans Halsmuseum. Als gevolg van de restauratie begon nen de orgelconcerten ditmaal drie maanden later dan andere jaren. Het eerste concert dit seizoen werd op 11 ju li gegeven. Vanaf die datum tot aan gis terenavond hebben naar schatting niet minder dan 17000 mensen de concerten bezocht. De maanden juli en augustus nemen uiteraard als vakantiemaanden bij uitstek het grootste deel van het be zoekersaantal voor hun rekening: 13.500. De dinsdagavondconcerten waren het meest in trek en ook dat is neti zo ver wonderlijk, omdat in de avonduren pas In die maanden trokken de concerten over de vrije tijd kan worden bes»bikt. per avond gemideld 1100 bezoekers, de concerten op donderdagmiddag on geveer 60 per keer. Voor de maand sep tember liggen deze cijfers aanzienlijk lager, namelijk 600 op dinsdagavond en 200 op donderdagmiddag. Meer dan andere jaren hebben de gra tis-orgelconcerten in de Grote Kerk zich mogen verheugen in een grote be langstelling. Vanaf 11 juli, toen het eerste concert van het seizoen werd ge geven, tot gisteren zijn er niet minder dan 17.000 bezoekers geweest. (Advertentie) U raakt niet uitgekeken als u die afdeling bewandelt. waar alle internationale modecentra aan hebben bijgedragen. Regenman tels o.a. uit Denemarken. Van zéér smaakvol (ook voor kleinere bud getten) tot zéér exclusief. Sportieve winterkleding uit Zwitserland en suède kleding tot uit Spanje aan toe! Om maar 3 landen te noemen uit de vele Europese collecties op de nieuwe gezellige afdelingen van Vogelzang. De nieuwste modekleu ren (let op hoe deze op uw teint zijn afgestemd). Afwerking die mode met een grote M u alleen geeft. Ja, u ziet het in de passpiegel Vogelzang, Grote Houtstr. 28 komen tot een orde van recht in de we reld, waartoe we ook in onszelf zo veel mogelijk tot goede verhoudingen moe ten geraken. Pater Jelsma heloot zijn inleiding met naar voren te brengen, dat naar zijn mening de vrede, waarvoor iede reen zich inspant, in beginsel al aan wezig is en dat het de taak van de mensheid is deze te verkondigen. ZANDVOORT, 29 sept. Burgemees ter en wethouders van Zandvoort doen aan de gemeenteraad een voorstel om over te gaan tot de heffing van reini gingsrechten als bijdrage in de kosten van de huisvuilophaaldienst. De kosten van deze dienst worden voor 1961 ge raamd op ƒ93.800,-. De directe aanleiding tot dit voorstel is evenwel het feest dat Zandvoort voor de dekking van het begrotingstekort een aanvrage heeft ingediend voor een sa- neringsbijdrage ingevolge de nieuwe wet op de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. De regering stelt daar voor als eis dat het plaatselijk belas tinggebied tot een bepaald niveau wordt verhoogd, o.a. door heffing van een reinigingsrecht met een opbrengst, be rekend naar 2,- per inwoner. Voor Zandvoort een totaal bedrag van 30.000 Gezien echter de hoge kosten van de huisvuilophaaldienst willen burgemees ter en wethouders streven naar een jaar opbrengst van 40.000,-. De belasting wordt nu gebaseerd op het aantal vuilnisemmers dat aan de ophaaldienst wordt aangeboden. Zij zal bedragen 6,- per emmer: een tarief dat al in Bloemendaal en Heemstede is ingevoerd. Daar in Zandvoort 6700 vuil nisemmers in gebruik zijn, komt men tot een totale opbrengst van ruim 40.000. Ter tegemoetkoming aan de seizoenbedrijven wordt het tarief voor het totaal aantal emmers van dezelfde belastingplichtige boven 20, gesteld op 3,- per emmer. De belasting wordt m.i.v. 1 januari 1962 ingevoerd. HAARLEM, 29 sept. Het hevige noodweer van gisteravond liet ook in Haarlem verschillende sporen na. Om even na negen uur sloeg de bliksem in een schuur van de 41-jarige veehouder Th. J. de M. i nde Waarderpolder. In de schuur, die achter het woonhuis ligt, was zes a zeven uur ton stro opgeslagen ter waarde van ruim 500,De brand weer bespoot het vuur met vier stra len. Het stro ging geheel verloren en een groot gedeelte van de schuur brand de uit. De veehouder was verzekerd. Ook liepen verschillende benedenver diepingen en kelders onder water In een huis aan de Begynesteeg, bewoond door een 45-jarige buffetjuffrouw, bleek de riolering verstopt. In korte tijd veranderde de keuken en de binnen plaats in een groot meer. Omstreeks elf uur liep een huis in de Kedoestraat; bewoond door de 57-jarige mevr. N. onder water. De inventaris in de woonkamer, de keuken en de slaapkamer kreeg waterschade. In de Cronjéstraat moest een kelder van de 34-jarige caféhouder H. K. wor den leeggepompt. Ook in het huis van de familie B. aan het Monnickendamplein waren er moei lijkheden. Door een verstopte riolering stond de gang, keuken en het toilet blank. HAARLEMMERLIEDE, 29 sept. Woensdag 4 oktober komt de gemeen teraad van Haarlemmerliede en Spaamwoude om half acht 's avonds bijeen om een aantal grondtransacties af te handelen. Bovendien komt een voorstel aan de orde om een nieuwe verordening vast te stellen „inzake te gemoetkoming studiekosten". De opzet is middels deze verordening mogelijk heden te scheppen om het ambtenaren- bestaan voor jongelui aantrekkelijker te maken en het minstens even aantrek kelijk te maken als een functie in het particuliere bedrijf. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 29 sept. Men verwacht, dat de Tweede Kamer dinsdag, nog vóór de aanvang van het politieke de bat, de datum zal vaststellen waarop de kinderbijslagwet weer aan de orde komt. Vermoedelijk zal men daarvoor de week kiezen na die, waarin de alge mene politieke beschouwingen worden gehouden. De vraag, wanneer de kinderbijslag wet weer aan de orde komt, is na de in september ingetreden vertraging niet meer zo dringend. Minister Veldkamp had ter bespoediging van de parlemen taire procedure zijn voorstellen tot wij ziging mondeling aan de Kamer willen mededelen. Hij had dan het debat, dat in juli moest worden geschorst, aan stonds na Prinsjesdag kunnen voortzet ten. De fractieleiders hebben de minis ter daarin niet willen volgen en wa ren in het seniorenconvent in meer derheid van mening, dat de voorstel len van de minster zoals nu is ge schied, eerst schriftelijk moesten woren ingediend. Wat het tempo betreft zal het debat nu wel in een wat minder gespannen sfeer kunnen worden gevoerd, maar van de andere kant is het door deze vertraging niet meer mogelijk, dat reeds 1 januari met de uitvoering van de wet een begin wordt gemaakt. Het departe ment van Sociale Zaken ziet de technische voorbereiding daarvoor als een belemmering. HEEMSTEDE, 29 sept. De Heem- steedse r.k. EHBO-vereniging „De Barmhartige Samaritaan hield gis teravond in Nieuw Berkenrode een druk bezochte algemene ledenvergadering. In zjjn openingswoord kon de voorzitter N. M. Oud een optimistisch geluid la ten horen over het afgelopen verenigins- jaar. Het ledental steeg met twintig percent, waardoor thans zestig perso nen als lid der vereniging staan inge schreven. Alle candidaten voor de ver schillende examens slaagden, hetgeen aldus de voorzitter een bijzondere felicitatie waard was. In een speciaal hiervoor te beleggen feestavond zullen de diploma's aan de geslaagden worden uitgereikt. Tien le den slaagden voor het examen EHBO, acht voor het examen Malthezer Help ster, terwijl twee leden met goed gevolg het examen EHIO (Eerste Hulp in Oor logstijd) aflegden. De voorzitter zei dat de examinator dokter D. Heymans hef een bijzonder feit had genoemd dat alle kandidaten van „De Barmhartige Sa maritaan" voor het examen waren ge slaagd. Een dergelijke gebeurtenis had dokter Heymans dit jaar nog niet mee gemaakt. De verschillende activiteiten in aanmerking genomen, was het voor de vereniging een druk jaar geweest. Er werd permanent gepost op de sport velden van HBC en in de Groenendaalse speeltuin, terwijl voorts assistentie werd verleend bi) de ziekendagen en bij de bejaarden. De heer Oud spoorde de le den aan tot de nodige propaganda voor de vereniging, opdat nieuwe leden zich zullen aansluiten. Hij releveerde dat in tien jaar tjjds 200 leden werden opge leid en hij hoopte dat ook in de toe komst de doelstellingen der vereniging verwezenlijkt zullen worden. Wat het winterprogramma betreft, is de vereniging weer startklaar. In ok tober wordt begonnen met een nieuwe cursus EHBO, terwijl ook cursus EHIO op 't programma vermeld staat. In januari begint de nieuwe cursus Malthezer Help ster. De jaarverslagen van de secreta ris en de penningmeest?resse kregen al ler goedkeuring. Besloten werd om de contributie met een gulden per jaar te verhogen. De aftredende bestuursleden A. Warmerdam en mejuffrouw J. de Winter werden bij acclamatie herkozen, waarna de overige agendapunten wer den afgehandeld. ZANDVOORT, 29 sept. De gemeen te Zandvoort gaat de parkeergelegen heid in de badplaats uitbreiden met een tweetal terreinen, tezamen plaats bie dende aan 1097 auto's. Het betreft hier een parkeerterrein aan de oostzijde van de Parallelweg tussen Van Lennepweg en Vondellaan voor 345 auto's, kosten 120.000 en een terrein aan de noord zijde van de Vondellaan, bij de ingang BLOEMENDAAL, 29 sept. In mei van dit jaar reikte de Bloemendaalse Floraliavereniging 3286 planten uit in een assortiment van tien verschillende soorten, waarvan het teveel zou zjjn al le namen te noemen. Aan de school kinderen werden 3039 planten verstrekt ten behoeve van de klasselokalen 247. Vorige week hebben de kinderen deze planten weer mee terug genomen naar school en ter keuring aan deskundige jury's aangeboden. Teruggebracht wer den totaal 2197 planten, dat is ruim ze ventig procent van het uitgereikte aan tal. Dit percentage wordt gunstig ge noemd. De uitreiking en keuring geschiedde op alle 31 scholen voor bijzonder en openbaar kleuter- en lager onderwijs in de gehele gemeente Bloemendaal. Aan elk kind, dat een plantje ter keuring aanbood, werd een prijs uitgereikt, hetzij een troostprijs of een waardevol ler prijs. Het prijzenschema luidde: Uit gereikt 30 ereprijzen, 165 eerste prijzen, 255 tweede prijzen, 323 derde prijzen en 1424 troostprijzen. EXPOSITIES In oktober wordt in kunstcentrum „De Ark" aan het Nieuw Heiligland een wisseltentonnstelling ge houden van Haarlemse beeldende Kun stenaars. De eerste expositie wordt ge opend op zondag 1 oktober, de tweede op zondag 15 oktober, beide kerenom vier uur door de heer H. Vogelesang. De tentoonstelling zijn te bezichtigen dagelijks van negen tot vijf uur en maan dag-, woensdag- en vrijdagavond tevens van zes tot acht uur. van het circuit voor 752 auto's, tussen 235.000. Men hoopt op deze wijze enigszins te gemoet te komen aan de grote behoef te aan parkeerruimte in de omgeving van het strand en het circuit. In hun voorstel aan de raad delen burgemees ter en wethouders mede dat zij momen teel onderhandelingen voeren met en kele benzine-maatschappijen omtrent de dekking van de rente en afschrijving van deze grote investeringen in de vorm van annuiteiten gedurende twintig jaren. Van de gemeente verlangt men daatregen ove bepaarlde faciliteiten, zo als bijvoorbeeld het recht om op het parkeerterrein of elders in de gemeen te een benzineverkoopstation te stich ten. Deze onderhandelingen zijn nog niet afgesloten. Maar omdat de nieuwe par keerterreinen vóór het seizoen 1962 ge reed moeten zijn, wordt reeds thans aan de raad het voorstel gedaan, een creddet van 355000 voor dit doel te verlenen. ZANDVOORT, 29 sept. In de dins dag te houden vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad zal de heer W. J. Zoet (P.v.d.A.) als raadslid wor den geïnstalleerd. Hij zal daar de plaats innemen van het overleden raadslid C. Paap. De agenda vermeldt o.a. de benoe ming van een lid van het bestuur der gemeentelijke instelling voor maatschap peljjk hulpbetoon in verhand met de ontslagname als zodanig van de heer H. P. Huijsman. Als zodanig worden voorgedragen 1. de heer J. H. Steets- kamp en 2. de heer W. Ingwersen. AMSTERDAM, 29 sept. De over eenkomst Radio-Pers 1950, waarbij de bladen zich verplichtten de radio- en televisieprogramma's slechts op een voorgeschreven, zeer summiere wijze te publiceren op de dag vóór de uit zending, is door „De Telegraaf" en, „Het Nieuws van de Dag" met ingang van 1 januari opgezegd, omdat uit de rechtspraak van de laatste tijd kan wor den opgemaakt, dat de omroepvereni gingen zich wat betreft het voorlich ten over de radioprogramma's zich niet zonder meer kunnen beroepen op het auteursrecht, waardoor de grondslag van de overeenkomst in feite is ver vallen. Het bestuur van de vereniging de Nederlandse Dagbladpers heeft zich be raden over de thans ontstane situatie. Tengevolge van het besluit van „De Telegraaf" had reeds een aantal ande re dagbladen zich ter bescherming van hunconcurrerende positie genoodzaakt gezien de overeenkomst eveneens op te zeggen. Met het oog op een gelijke be hartiging van de belangen van de leden der NDP, waarbij alle Nederlandse dag bladen, met uitzondering van „De Waarheid", zijn aangesloten, heeft hst NDP-bestuur thans besloten de overeen komst op te zeggen, teneinde de moge lijkheid te hebben, tezamen met de con tractpartners van de zijde van radio en televisie na te gaan, in hoeverre een wijziging van de overeenkomst ge wenst is. Verwacht mag worden, dat de besprekingen hierover op korte ter mijn zullen beginnen. DELFT, 27 sept. Onder auspiciën van „De Kring", vereniging voor scho ne kunsten te Delft, zal in de tweede helft van oktober in het stedelijk mu seum „Het Prinsenhof" een tentoon stelling „Dichtend Delft" worden ge houden. Uitgangspunt is de herdenking van de sterfdag van de predikant-dich ter P. A. de Genestet. De expositie zal worden geopend door Anton van Duin kerken. (Advertentie) BREIMACHINES WOLLANA Tempeliersstr. 64-68 Haarlem Tel. 21164 AMSTERDAM, 29 sept Gebrek aan «•ken stempelde de markt vandaag tot een kleurloos gebeuren. Vergeleken bij de officiële slotprijzen van gisteren ga ven de koersen van de internationale waarden overwegend een lichte afbrok keling te zien. Aandelen Kon. Petr., die gisteren in Wallstreet een verlies van een halve dollar hebben moeten incas seren. sloten zich nagenoeg bij het Amerikaanse niveau aan. waardoor de koers in Amsterdam bijna 1 omlaag ging. Verder waren Hoogovens weer gedrukt. Waarschijnlijk werkte het be richt omtrent de productiebeperking bij de Duitse dochtermaatschappij, de Dortmund Hörder Hütten Union, nog in de koers ontwikkeling na Philips en Unilever kwamen er met een ver lies van slechts 1 a 2 pnt. af. Unilever noteerde tegen half twee 774. De stem ming in de scheepv. afdeling was licht verdeeld. Incidentele koop- of verkoop orders maakten hier de koersen uit Voor Kon. Boot Scheepv. Unie en v. Ommeren vloeide hieruit een lichte koersstijging voort. Rott. Lloyd was echter 2 pnt lager. De staatsfondsen- markt was onveranderd. Door Kwatta is medegedeeld dat de gang van zaken in het lopende jaar reden tot tevreden heid geeft Onvoorziene omstandighe den voorbehouden mag een aanzienlijk beter resultaat worden verwacht (over 1960 werd 9 pet dividend uitgekeerd, nadat over het voorgaande boekjaar het dividend was gepasseerd). Vorig opening Slot 29/9 VA Ned. 1960 1 101 VS 4(4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 99% 99% Staffel 1947 94% B.N.G. Won.bouwl 6 109% Ned Handel Mij. Cert 314 Amsterdam Rubber H.V_A. 122% AJC.U. 376% Ï77VS d. Stocks Berkel Patent 308 Jalvé-Delft Cert. 744 Deh-Mij. 143.50 Fokker 345 Ford 670 v. Gelder 350 Hoogovens 840 831 Mtiller Co. 526% Ned. Kabel. 569 Philips Gem. bez. 987% 996 Unilever 776% 771% Wilton-Feyenoord 291 VS Billlton 2e 476 Dordtsche Petr. 505 Id st. SO nk.). Kon. Petroleum 50 108.20 107.30 ld. Stocks. Holl. Amerika Lijn 159% 159% Java Ch. Pi. 158% KLM. 62 Kon. Ned. Stoomb. Mij 200 202 KPJd. 156 Stoomv. MIJ. NederL 171 170% v. Nievelt 166 VS 165% vOmmeren 324% 328 Rott Lloyd. 153 15d iv ea .Scheepvaart Dnie 162% Interunie 215.50 Robeco 243 Unitas 473 mm Ver. Bezit 143 Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '68 2 Vs Amsterdam '56 83% 2 ',4 Amsterdam '56 H 88% mm 2VS A'dam '56 m 88% mm. 2 VS Amsterdam '59 96ft 2V4 R'dam '57 98 Alb Heyn KI. obL 125 37/9 36/9 Anaconda Copper 50 V4 49% Bethlehem Steel 40% 40% Chrysler Corp 55% 56 General Electric 74% 75 General Motors 49% 49% Kennecott Copper 81 81VS K-LJd 17% 17% Montgomery Ward 31U 30% Radio Corp Republic Steel 53% 58% 54 58% Royal Dutch 30% 30" 4 Shell tinton Gil 37 36% Southern Pacific 26 J4 56% 36% Southern Railway 56% Stand OU Ny 43% 4SVS tidewater 19% 19% US Steel 80% 79% Stemming veroeeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3