Actie VOOR GOD" viert zilveren jubileum Uniek apostolaatswerk vraagt financiële steun VIERDE DIVISIE GAAT OEFENEN IN DUITSLAND MILD requisitoir tegen schroothandelaar Worms Peekg.Cloppenburg EUROPEES MEDISCH centrum in Wageningen? defotfr. JgtSr f 4 wij willen de echte, wij roken half-zware Boete geëist voor dodelijk recept Apothekersassistente vergiste zich Kampstaf vertrekt volgende week Onderscheidingen voor jagers op infiltranten Voorwaardelijke gevangenisstraf en geldboete geëist wegens smaad wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware Beeld ,Hutspotjongen' in Leiden onthuld Politiek op t.v. Basis is er met allergie-instituut en cultuur-historische afdeling Voorkomen van ongevallen Dr. Banning bepleit centraal orgaan Bijzondere jeugdzorg Katholiek huis van bewaring Initiatief priesters Heilig Hart Ir. J. van de Kerk volgt ir. Maris op Directeur-generaal Rijkswaterstaat Voorlopig GEEN „Prom '61' Herexamen voor afgestudeerden kweekscholen na HERENMODE-TIP VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 PAGINA s Commissie „vijfdaagse schoolweek" geïnstalleerd Nieuwe uitgave ■Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN» Want het zijn Instant cachets A-voudig werkend micropoeder NieuW'Guinea deze zaterdag TRICOT NYLON SHIRTS IETS BIJZONDERS Explosie verwoest woning Officiële opening katholieke detailschool Bestuur Kaski ROYAL (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 sept. Grove non chalance verweet gisteren de officier van justitie bij de rechtbank alhier aan een zestig jarige apothekers-assistente, door wier schuld een jongetje van tien maanden verleden jaar december een verkeerd recept had gekregen, ten ge volge waarvan het was overleden. Om dat de officier niet teveel relatie wilde leggen tussen de schuld van de verdach te en het ernstige gevolg er was im mers geen sprake van opzet eiste hij een milde straf: 150 gulden boete sub sidiair dertig dagen hechtenis. Een zogenaamde „kommafout" van de apothekei-sassistente was de baby fataal geworden. Hoewel het recept vol gens de getuige-deskundige zeer duide lijk geschreven was had zij van een be paalde stof één gram genomen, in plaat van de voorgeschreven eentiende gram. Als verweer voerde de apothekersas sistente aan dat het die dag razend druk was geweest in de zaak en dat zij zich niet goed voelde. Bovendien zou de verlichting in de apotheek onvoldoende zijn geweest. De getuige-deskundige bleef niettemin van mening dat hier sprake was van een grove fout. „In een apotheek moet de nauwkeurigheid te allen tijde in acht worden genomen". Wellicht dat de fout minder tragisch was geweest als het kind niet tijdens de Kerstdagen ernstig ziek was gewor den door de fatale poeders, waardoor opneming in het ziekenhuis enigszins was vertraagd. Sneller ingrijpen had misschien kunnen baten. De apothekers assistente zei onder tranen zich het ge val erg te hebben aangetrokken. De rechtbank doet over veertien dagen uit spraak. DEN HAAG, 28 sept. De directeur- generaal voor het onderwijs van het ministerie van O., K. en W., mr. J. G. M. Broekman, heeft vanmiddag de com missie „Vijfdaagse Schoolweek" geïn stalleerd. De commissie zal rapport moeten uit brengen over eventuele maatregelen die noc\jg zijn op onderwijsgebied, in ver band met de voortschrijdende invoering van de vijfdaagse werkweek. Mr. Broekman zei, dat de vijfdaagse werkweek zich met een tempo heeft verbreid, dat een jaar geleden niet kon Worden voorzien. UTRECHT, 29 sept. Het ligt vol komen in de lijn van het werk van de stichting actie „Voor God", die gedu rende 25 jaar door verspreiding van lectuur, met cursussen en gesprekken voor vele zoekers naar de Waarheid een gids is geweest, dat zij dit jubileum niet met feestbetoon viert. Beter en zin voller is het bij de geloofsgenoten nog eens aandacht te vragen voor deze waar lijk evangelische taak, die door niet- katholieken en buiten-berkelijken bijzon der wordt gewaardeerd, gezien de ster ke behoefte aan eerlijke voorlichting. Wie zal het de leiding van de actie „Voor God" kwalijk nemen, dat zij gelijk een beroep doet bij de katholieken om dit ideële werk financieel te steunen. Men bec anke, dat de meeste lectuur gratis verspreid wordt, de werken van een bibliotheek van catholica, die met het Una Sancta-werk in Den Haag on langs is opgezet, vrij beschikbaar wor den gesteld en dat bovendien verwan te instellingen als de schriftelijke Una Sancta-cursus met thans reeds ongeveer 36.000 deelnemers, de S.O.S.-telefoon- centrale in Amsterdam voor mensen in geestelijke nood en het Katholiek Oriën tatie-centrum voor Vreemdelingen op het Begijnhof eveneens in de hoofdstad, door de actie „Voor God" gesubsidi eerd worden. Zondag zal aan alle kerken een t jl- lecte worden gehouden, waarbij een fol der wordt uitgereikt, die zeer bondig het werk van de actie „Voor God" uit eenzet. Een 400-tal exemplaren heeft een bepaald kenmerk, dat recht geeft op 25. Dit kenmerk wordt des avonds tussen 22.20 en 22.30 door de KRO-radio bekend gemaakt. De organisatie van deze financiële actie is in handen van de „Sufa", de Stichting Uitvoeringsorganisatie van Fi nanciële Acties, zoals tegenwoordig het bureau van de heer A. M. Bergers te Rotterdam heet, dat in deze nieuwe vorm zjjn eerste campagne voert. De heer Bergers treedt uiteraard als direc teur op en voorzitter van de stichting is ir. J. G. B. M. Ridder de van der Schue- ren, commissaris van de koningin in Overijssel; vice-voorzitter is mr. Fr. Baron van Voorst tot Voorst; secre taris mr. H. J. J. Leenen (secretaris van het Wit-Gele Kruis) en bestuurslid dr. A. Bartels, directeur van het Kath. Nationaal Bureau voor de Geestelijke Volksgezondheid. Aan het jubileum is nog op andere wijze reliëf gegeven door de uitgave van een boek „De Kerk van Christus" van Herman Divendal, secretaris van de actie „Voor God", dat kosteloos is toegezonden aan 6000 niet-katholieke vooraanstaande persoonlijkheden. Er zijn reeds bijzonder gunstige reacties op verschenen en het boek is in de niet-ka- tholieke pers niet alleen geprezen om zijn fraaie uitgave met voortreffelijke il lustraties, maar ook om de toon, waarin over de Kerk wordt geschreven, zonder strenge dogmatiek en met vermijding van elk polemisch element. Het is zui- (Advertentie) den HAAG, 29 sept. Enige weken geleden heeft de minister van Defen- 1? Verkand met de internationale situatie, d© oefeningen voor de vierde divisie en de lichte brigade in La Cour- tine tot nader order opgeschort. In overleg met de commandant van de Noordtdyke legergroep en de overige daarbij betrokken instanties is thans HOLLANDIA, 29 sept. Wegens bui tengewone verrichtingen bij acties ter "Psporing van infiltranten, eind 1960 in -^'euw-Guinea, zijn gisteren hier onder- Scheid|ngen uitgereikt aan leden van *tet korps algemene politie. Voor het front van de troep heeft *J?t hoofd der afdeling politie van de dienst van binnenlandse zaken, de heer J. Bonzet, de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau uitgereikt aan de inspecteur van Politie le kl. W. G. Koopman. Te Nabire ®an de Geelvinkbaai reikte resi- dent Kouwenhoven namens de di recteur van binnenlandse zaken dezelfde onderscheiding uit aan de inspecteur van politie 2e kl. G. van Schaik, in zilver aan de hoofd agent le kl. E. F. Dengering en de hoofagent le kl. H. Schotvanger. De resident reikte de kleine zilveren en klei ne bronzen ster voor trouw en ver raste uit aan vier papoea-veldwach- ÏSFS' Voorts is een groot aantal gelde- nj'Ke beloningen uitgereikt aan perso neel van verschillende onderdelen van de algemene politie. dat deze onderdelen voor hel ouden van oefeningen in groter ver band in oktober gebruik kunnen ma ken van de oefenterreinen Bergen-Hoh- ne in West-Duitsland. De vierde divisie zal naar Hohne gaan in twee gedeelten, die elk onge veer twee weken daar zullen blijven. In het begin van de volgende week vertrekken de vaste kampstaf en de onderdelen, die met de voorbereiding van het verblijf belast zijn; enige da gen later volgen de eerste gevechtseen heden. Ofschoon gebruik zal worden gemaakt van de gebouwen en andere vaste faciliteiten van de oefenterreinen, zullen de oefenende onderdelen van de vierde divisie voor het merendeel bivak keren. De tot het legerkorps behorende lichte brigade in hoofdzaak bestaan de uit twee verkenningsbataljons zal eveneens in Hohne oefenen en le geren. Aangezien deze onderdelen wel licht langer aldaar zullen blijven, zul len deze zoveel mogelijk in vaste gebou wen worden gehuisvest. Voor het personeel van deze brigade zal een verlofregeling worden vastge steld, die is aangepast aan de duui van het verblijf buitenslands. De gedach- ten gaan daarbij uit naar eens in de zes weken vier dagen verlof, de reis dagen niet inbegrepen. ver een getuigenis, H. Schrift. gebaseerd op de Zo markeert dit boek, dat thans ook in de boekhandel verkrijgbaar is, de afstand die er ligt met het werk van 25 jaar geleden, toen „Het katho lieke geloof" van dr. Ign. Klug aan 13.000 personen werd gestuurd en dat wel een sterk apologetisch karakter had. Niettemin zijn er ook toen 9.000 reacties op ontvangen, die veelal tot een nader contact hebben geleid. Aanvankelijk was het werk van de actie voornamelijk gericht op bestrijding van het communisme, maar spoedig werd de aanpak positiever Een enorme correspondentie is ontstaan uit de ver spreiding van 1 i/s miljoen geïllustreerde bladen huis aan huis, hetgeen 17 maal is geschied. Het grote publiek werd ook be reikt met lectuurtentjes op de markten, terwijl leegstaande winkels in de ste den werden gehuurd, waar men vrij om inlichtingen over het katholieke geloof naar binnen kon lopen. Het zijn de voorlopers geweest van de tegenwoor dige „Open Deur." Op kerken werden lichtkruisen ge plaatst en op drukke verkeerspleinen lichtteksten. Er trok een reizende ten toonstelling door het land, die toen de oorlog uitbrak, ijlings door een pastoor en zijn kapelaan in een Limburgs dorp, waar zij zich toen bevond, werd afge broken, want het nationaal-socialisme kreeg er daarop flink van langs. De bezetter maakte het werk onmoge lijk en verbrandde het archief in Heem stede. Gelukkig bevonden zich nog elders correspondentie-adressen. Toch werd tijdens de oorlog ondergronds werk verricht, waarvan vooral de Nederland se arbeiders in Duitsland, die de brieven van de bisschoppen ontvingen, profi teerden. Ook is uit de actie „Voor God" het Katholiek Thuisfront gegroeid. Na de oorlog slaagde men er in onder lei ding van mgr. mr. A. Diepenbrock het werk weer op te bouwen. Tot 1954 werd samengewerkt met de Katholieke Actie, doch sedertdien drijft de stichting actie „Voor God" weer op eigen wieken. Van de tegenwoordige werkmethoden noemen we nog de Cinemagesprekken in de grote s eden, waartoe buitenker kelijken in de grote steden worden uit genodigd, en de kioskwagens langs de wegen en bij de Pleinpreken. De stichting werd in het leven ge roepen naar het voorbeeld van een we reldbeweging van protestanten en ka tholieken „Pro Deo", welke haar zetel in Genève en Rome gehad heeft. Figu ren als dr. Poels, mgr. van Noort, mgr. Frencken, Prof. Kors, mgr. Feron, mgr. Th. Mets, prof. Hoogveld, mr. Go- seling, prof. dr. Titus Brandsma, Deken Broekman, dr. Hein Houben en pater Regout, welke laatste vijf als slacht offers van de Duitse bezetter zijn geval len, hebben er hun schouders onder ge zet. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 sept. „De heer Worms heeft in het verleden blijk ge geven van behoorlijke burgerzin. Zijn aangiften inzake de schrootfraude heb ben tot diverse vervolgingen geleid. Hij heeft overigens weinig plezier gehad van zijn initiatieven, want daarna is hij door de schroothandel op een onbehoor lijke manier geboycot. Het is inderdaad onbevredigend dat dit in een rechts staat mogelijk is. Anderzijds komt do aantijging die hij heeft geuit hard aan. Het betrof een functionaris met een ho ge posi*ie, die zeer kwestsbaar is. Bo vendien wordt ook de regering getrof fen want zjj had die ambtenaar afge vaardigd ais haar vertrouwensman". Dit menselijke requisitoir hield de of ficier van justitie bij de rechtbank, mr. dr. J. C. Maris in de zaak tegen de schroothandelaar Louis Worms, die donderdag terecht stond wegens smaad. Zoals reeds in een deel van de edities gisteren gemeld eiste hij tegen Worms een geldboete van 250 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien dagen met een proeftijd van drie jaar. „Om persoonlijke redenen zou ik liever volstaan hebben met alleen een geldboete", aldus de officier, „maar om een rem te geven op soortgelijke uitingen als de heer Worms gedaan heeft moet ik toch verder gaan in de strafmaat". De zaak waarom het ging is in mei van dit jaar aan het rollen gekomen. De heer Worms lichtte toen een krant in over de inhoud van een telegram, dat hij kort tevoren naar het ministerie van Economische Zaken had ver stuurd. In dat telegram vroeg hij om een onderzoek naar de antecendenten van de heer D. P. Spierenburg, vice- voorzitter van de Hoge Autoriteit van de kolen- en staalgemeenschap, omdat deze kort na de oorlog tegen de be staande bepalingen in uitvoervergun ningen voor auto's en dumpgoederen naar communistische landen aan een bepaalde handelaar zou hebben ver leend tegen het aannemen van steek penningen. De heer Worms had het mi nisterie al eerder van zijn verdenkin gen op de hoogte gebracht. Toen hij na enige tijd nog geen enkele reactie had vernomen, verstuurde hij het tele gram. Omdat er ook hierop geen promp te reactie kwam, deelde hij zqn ver denkingen en de inhoud van het tele gram aan een krant mee, die het publi ceerde. Later diende de heer Spieren burg toen een klacht wegens smaad te gen hem in. De schroothandelaar die, alhoewel h\j geen jurist is zijn eigen zaak be pleitte, probeerde duidelijk te maken dat hij gehandeld heeft in het algemeen belang. Het onderzoek waarom ik ge vraagd had zou alleen maar op gang komen als ik mijn beschuldigingen in de openbaarheid zou brengen, dat stond toen wel voor mij vast, zo zei hij. „De onverschilligheid van de autoriteiten in deze belangrijke zaken heeft mij er toe gebracht ze in de publiciteit te brengen". De heer Worms, die om behandeling van de zaak met gesloten deuren had gevraagd, welk verzoek door de presi dent was geweigerd, zei dat hij de heer Spierenburg twintig jaar kende maar dat hij hem twintig jaar lang ook geen acceptabele figuur had gevonden. Toen hij wilde gaan uitweiden over de rol van de heer Spierenburg in de oor log werd hem dat door de president be let. Hij vroeg hem ter zake te blijven. „Ik voel mij niet schuldig", zo ver klaarde de heer Worms. „Het alge meen belang eiste dat het onderzoek op gang zou komen. En dat onderzoek zou moeten worden ingesteld eerder door een commissie van vooraanstaan de Nederlanders dan door de justitie. Eventuele strafbare feiten zouden na melijk reeds verjaard zijn." De beschuldigingen die, de schroot handelaar tegen de heer Spierenburg feuit heeft, zouden geïnspireerd zijn oor mededelingen van een Haags ad vocaat. Deze had toegezegd zijn gege vens ter beschikking te zullen stellen van de officier van justitie, maar later is hij hierop teruggekomen. De manier waarop Worms met de ze advocaat in contact kwam is een verhaal apart: de heer Worms was geenszins tevreden over de manier waarop de daarvoor aangewezen in specteur van de rijksrecherche de schrootfraude in onderzoek had ge nomen. liy had later van hem verno men dat hij in de oorlog op een bu reau in Berlijn heeft gewerkt en in 1943 was bevorderd tot inspecteur. Om deze gegevens te verifiëren was hij in contact gekomen met de advo- Advertentie) (Van onze correspondent) LEIDEN, 29 sept. Op het plein voor het nieuwe stationnetje Lammen- schans heeft de voorzitter van de „3 oktobervereniging", mr. Ph. de Ruyter de Wildt, vanmorgen het beeld van de „Weesjongen die de hutspot vond" ont huld. In de nacht van 2 op 3 oktober 1574 was het de weesjongen Comelis Joppensz die tegen betaling van zes g'ulden in Je schans Lammen op onder zoek uitging en ontdekte dat de Spanjaarden verdwenen waren. Als bewijs nam hij een door hen achter gelaten, met hutspot gevulde pot mee. Hef door prof. dr. L. O. Wenckebach vervaardigde beeld is een geschenk van de burgerij ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de vereniging. DEN HAAG, 28 sept. Het lig blij kens de begrotingsstukkei. van het mi nisterie van O.K. en W. in de bedoeling van de regering om aan de politieke partijen, die zendtijd bij de radio heb ben, per 1 januari a.s. ook zendtijd ter beschikking te stellen voor televisieuit- zendingen. Omtrent de in te voeren regeling zal de minister tijdens de behandeling van de begroting nadere mededelingen doen. Na overleg met de NTS ligt het in de bedoeling om de zendtijd per 1 ok tober van het volgende jaar op 30 uur per week te stellen. (Advertentie) caat, die na de bevrijding in een zui veringscommissie zitting heeft gehad. De advocaat zou dit bevestigd heb ben en toen over de heer Spierenburg zijn begonnen. De officier merkte in zijn requisitoir nog op dat de heer Worms langzamer hand zeer gespannen is geworden en dat hij in zijn grieven tegen autoritei ten er ook enkele ten onrechte in be trekt. Het laatste woord van de Worms was kort maar krachtig: „Ik heb er tabak van". (Advertentie) De enige shirts die er zonder strijken steeds weer als nieuw uitzien zijn van tricot-nylon. Bij Peek&Cloppenburg vindt u een ruime keuze in deze shirts, die zowel 's winters als 's zomers zo behaaglijk zijn (tricot-nylon is volop ventilerend). Extra voordeelhet prachtige gladde tricot nylon weefsel wordt minder gauw vuil en laat zich zeer gemak kelijk wassen. Nylon de luxe 12.90 Nylon super 1^5." UTRECHT, 29 sept. Wanneer men de beschikking krijgt over de nodige fondsen, zal in Wageningen de basis (Advertentie) Tafelservies voor 6 personen f 69.- Theeservies voor 6 personen 119.75 Ontbijtservies voor 6 personenf 29.75 ARZBERG porselein bekroond met gpuden medaille te Milaan. GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM SINDS 1876 worden gelegd voor een Europees me disch centrum. Op initiatief van een aantal allergologen in Europa, is on langs gesticht een Europees instituut voor allergie-onderzoek. Dit zal onder gebracht worden in een aantal barak ken van het Oranje-Nassau-oord in Wage ningen. Hiervan zal de leiding kr:jgen prof. dr. K. Hansen uit Heidelberg, die zich ook in ons land zal vestigen. Bü de stichting van dit instituut werd even wel een bredere vorm gekozen. Een van de acht allergologen, die Ne derland telt, jhr. dr. W. J. Quarles van Ufford, zei op een persconferentie, dat een nauwere Europese samenwerking op medisch gebied noodzakelijk is. Daar om werd voor het Europees instituut voor allergie-onderzoek tevens de basis gelegd voor een Europees medisch cen trum met contact en studiemogelijkhe den voor artsen, gelegenheid voor cur sussen en praktisch werken in labora toria, een centraal archief en biblio theek, een centraal secretariaat en een archief voor de Europese medische ver enigingen. Aan de regeringen van Euro pese landen, maar ook aan de indus trieën, is subsidie gevraagd om dit plan te realiseren. Volgens de heer Quarles van Ufford kan een dergelijk centrum de basis zijn, waarop meer instituten gebouwd kun nen worden. De mogelijkheid van het samen gebruiken van werkplaatsen, ma gazijnen, proefdier-stallen, statistieke afdelingen, instrumenten en dergelijke, noemde hij van grote economische be tekenis. De raad van beheer van het Europees medisch centrum zal moeten bestaan uit zeventig personen, vier uit ieder land. Voorlopig zullen zich in Wageningen vestigen het Europees allergie-instituut en een zgn. medisch cultuur-historische afdeling, waarvan drs. J. Schouten, di recteur van het gemeentelijk museum van Gouda, de leiding zal krijgen. Ook hier is volgens de initiatiefnemers een grote achterstand in te halen. Op hel gebied van de historie van de genees kunde wordt niet of nauwelijks in Ne derland gewerkt. Wel zijn er instituten en professoraten in de historie van na tuurwetenschappen, maar deze werken grotendeels in de historie van andere bètavakken. Namens de raad van beheer ad inte rim deelde mr. J. Jolles mee, dat in de afgelopen maanden contacten zijn ge legd met universiteiten en regeringsin stanties teneinde voor deze volgens hem noodzakelijke Europese samenwerking te komen. „Steeds meer", aldus mr. Jolles, „wordt het duidelijk, dat de gren zen in Europa denkbeeldig worden. De ze integratie ligt ten grondslag aan het te stichten Europees medisch centrum. DEN HAAG, 29 sept. Op de eerste provinciale gezondheidsdag van Zuid- Holland, die gisteren werd gehouden in de Dierentuinzaal te Den Haag, heeft dr. C. Banning, voormalig geneeskundig hoofdinspecteur voor de volksgezond heid, gepleit voor de vorming van een centraal orgaan, dat zich zou dienen bezig te houden met voorlichting en volksopvoeding inzake de preventie van ongevallen. De regering zou ruime mid delen voor de ongevallenbestrfjding ter beschikking moeten stellen. Dr. Banning noemde het groeiend aantal ongevallen een ware pestilentie: in een jaar 4200 doden, van wie er 1900 op de weg ge dood werden. Mej. dr. B. v. d. Berg, verbonden aan het Nederlands Instituut voor Preven tieve Geneeskunde te Leiden, wees in haar inleiding eveneens op het belang van goede voorlichting, met name ten aanzien van de gevaren, die zich bin nenshuis voor kleuters en voor bejaar den kunnen voordoen. Het is echter wel zaak bij massavoorlichting zorgvuldig te werk te gaan opdat men niet een averechts effect boekt. De inleidster ver meldde in dit verband een ervaring in Zweden, waar men in de consultatie bureaus voor kleuters affiches had op gehangen, die er op wezen, hoe gevaar lijk het is wanneer een kind met een breinaald in een stopcontact gaat peu teren. Kort daarna constateerde men. dat juist het aantal ongevallen tenge volge van dit spelletje steeg. De illus tratie op de affiches, die de moeders moesten waarschuwen, bleek namelijk vele kleuters, die op de consultatiebu reaus kwamen. geïnspireerd te hebben tot het steken van breinaalden in stop contacten. HEER, 29 sept. De Nederlandse provincie van de congregatie van het Heilig Hart is voornemens om in het al geruime tijd leegstaande gezellenhuis te Ley °n broek-Si ttard, waar voorheen Ita liaanse arbeiders verbleven, een gevang centrum voor jongens met tijdelijke op voedingsmoeilijkheden te vestigen. Dit centrum wordt een hulp-huis van bewa ring voor jeugdigen, waarin tevens niet- meerderjarige jongeren overeenkom stig de nieuwe kinderwetten lichte cor recties voor bepaalde delicten kunnen ondergaan. Het nieuwe instituut te Leyenbroek, dat aan ongeveer zestig personen plaats biedt, is het eerste opvangcentrum op katholieke grondslag. De minister van justitie, mr. A. C. W Beerman en mr. J. J. de Haas, voorzit ter van het katholiek Verbond voor Kin derbescherming, spraken gisteren bij de viering van het gouden bestaansjubi- leum van huize „St. Joseph" woorden van lof voor het verdienstelijk werk, dat in de voorbije vijftig jaar door de pries ters van het Heilig Hart is verricht. Bijzondere woorden van waardering richtte de minister aan het adres van de huidige directeur, pater P. Denis en diens staf van medewerkers. Een post- hume hulde bereidde minister Beer man de stichter van het jubilerende in stituut, wijlen pater M. G. Kusters S. C. J., door een bronzen plaquette te ont hullen. DEDEMSVAART, 29 sept. Het woonhuis van het bejaarde echtpaar Deen aan de Van Haeringenstraat al hier is gisteravond omstreeks half elf door een explosie volledig verwoest. De oorzaak van de explosie moet vermoede lijk gezocht worden in het loslaten van de gummislang van de gasleiding. Het waakvlammetje van de gasgeyser ver oorzaakte de ontsteking van de gas sen. Een begin van brand kon door de brandweer worden geblust. DEN HAAG, 29 sept. Met ingang van 1 november zal ir. A. G. Maris in de functie van directeur-generaal van de Rijkswaterstaat worden opge volgd door ir. J. van de Kerk. Van 1 april 1936 tot 1 juli 1937 was ir. Van de Kerk werkzaam als inge nieur b|j het laboratorium voor grond mechanica te Delft- Met ingang van laatstgenoemde da tum trad hij in dienst als ingenieur van de Rijkswaterstaat. Hij werd belast met werkzaamheden ter voorbereiding van de bouw van de tunnels te Vel- sen. Met Ingang van 16 november 1945 kreeg hij de zorg in het arrondis sement Temeuzen. Mede door de vele herstelwerkzaamheden in Zeeuwsch- Vleanderen was dit een zware functie. 1 januari 1953 werd de heer Van de Kerk bevorderd tot hoofd-ingenieur voor bijzondere diensten en op 1 juni 1956 werd hij hoofd van de afdeling water huishouding, waterkering en landaan winning. (Advertentie) 99 UTRECHT, 29 sept. De stichting „Stadsontspanning" alhier heeft beslo ten de „Prom '61" waaraan een aantal militaire korpsen zouden deelnemen, voorlopig uit te stellen. Uit de pers heeft de stichting kennis kunnen nemen van het antwoord, dat de minister van De fensie heeft gegeven op schriftelijke vragen van een Kamerlid over het tot uitvoering brengen van muziek door mi litaire orkesten. De stichting is van mening, dat de samenstelling van de op de .FProm '61" optredende orkesten na deze publikatie naar buiten indruk kan wekken, dat „Stadsontspanning" partij gekozen heeft. Deze indruk is beslist onjuist. Om ech ter zelfs maar de schijn te vermijden, dat dit wél het geval zou zijn, heeft de stichting in overleg met de majoor R. van Yperen, gezien de mededelingen van de minister van Defensie en ter voorkoming van ieder misverstand, be sloten de manifestaties voorlopig uit te stellen. HAARLEM. 29 sept. De katholie ke detailhandelsdagschool „Francesco Bernardone" aan de Van Linschoten- straat zal dinsdag 17 oktober, 's mor* gens om elf uur, officieel worden ge opend door drs. J. F. H. Wijsen, direc teur-generaal voor de Middenstand en het Toerisme van het Ministerie van Economische Zaken. Tevoren, om ne gen uur, wordt er in de Spaamekerk een H. Mis opgedragen door pastoor C. J. A. Schoonderwoerd. Omstreeks tien uur zal de school worden ingeze gend door drs. Th. Zwartkruis, deken van Haarlem. DEN HAAG, 28 sept. Binnenkort kan de totstandkoming worden tege moet gezien van een koninklijk besluit, dat de mogelijkheid van herexamen opent voor kandidaten, die het examen ter verkrijging van de onderwijsakte met bijkomende bevoegdheden niet met gunstig gevolg hebben afgelegd. Boven dien zullen de kandidaten bij hernieuw de deelneming aan het examen, mits de door hen behaalde cijfers aan nader te stellen regelen voldoen, vrijstelling van een of meer onderdelen van het orogramma verkrijgen. De mogelijkheid van herexamen zal niet voor alle afgewezen kandidaten worden opengesteld. Slechts zij, die vol gens de geldende normen bijna zouden zijn geslaagd, zullen in de gelegenheid worden gesteld een herexamen af te leggen. Ook zal een kandidaat slechts vrijstelling van het onderzoek in een of meer onderdelen verkrijgen, indien hij voor de onderdelen, waarvoor hij geen vrijstelling heeft verworven ten minste aan bepaalde normen voldoet. (Advertentie) JEN HAAG, 29 sept. Het bestuur van KASKI is aangevuld en thans als volgt samengesteld Voorzitter (tijdelijk) mgr. dr. W. Koenraadt, prof. dr. E. Leemans, mr dr. J A. M. van Staay en mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. In de resterende vacatures zal zo spoedig mo gelijk worden voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5