Ernstig handgemeen tussen Clarissen-slotzusters Acht normen door Heilige Stoel uit klooster gezet LUCKY... LUCKY STRIKE INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN «DEMAND I.® Geen pakjes met sieraden uit kampen verdwenen TEKORT BIJ DE RADIO SCHANDAAL TE DO NA Dl PIAVE Paters uit bed gebeld Parijs vreest Salan c.s. NIEUW Toeristen lokken Veulen als hoofdprijs in een loterij Verhoging luistergeld niet te vermijden Cultuur in Markiezen hof „Greeting cards" Leefregels waren abnormaal Nassers centralisme Kalveren begraven op eigen erf Ontvangstbewijzen van nagenoeg alle rechthebbenden aanwezig EEN WELKOME BIJDRAGE TOT MODERNE EVENWICHTIGE VOEDING... CROKLAAN MINISTER ANTWOORDT KAMERLID 1 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 PAGINA 9 (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 29 september San Dona di Piave, een stadje van 20.000 inwoners, 47 kilometer noordoostelijk van Venetië, heeft voorlopig stof tot praten. In het Clarissenklooster aldaar barstte een conflict uit, dat in een formeel vuistgevecht eindigde. Een decreet van de Heilige Congregatie der Religieuzen heeft thans acht zus ters van haar geloften ontslagen en uitgewezen. Serafijnse bemiddeling Aan besmettelijke ziekte gestorven Rebellenleider Djambek in Indonesië gedood? goudgeel di eet vet uit waardevolle mais-zonnebloemotie Eet modernontdek VITOL. Nu kunt u uw boterhammen smeren en uw spijzen bereiden op de meest gezonde manier. VITOL sluit namelijk aan op recente onderzoekingen die de grote waarde van meervoudig onverzadigde plantaardige oliën voor een evenwichtige voeding bevestigden, De voeding der volkeren rondom de Middellandse Zee die hun maaltijden bereiden met onverzadigde plantaardige oliën bleek bij deze onderzoekingen meer evenwichtig dan die in het Westen van Europa waar de meer verzadigde vetten worden gebruikt. VITOL nu brengt u deze even wichtige voeding. VITOL bestaat voor wel 80% uit niet-geharde mais-zonnebloemolie, zo bij uitstek rijk aan de waardevolle onverzadigde verbindingen. VITOL, geheel plantaardig, in hoge mate onverzadigd, is dus bovendien dè. oplossing voor degenen, die op doktersadvies deze vetten moeten gebruiken. WORMERVEER tische I Het klooster der arme Clarissen-slot zusters was in 1947 gesticht door een zekere Moeder Amata, die zelf de doch ter is van een Hongaars generaal en een Italiaanse moeder. Het klooster was autonoom. Ingevolge de nieuwe bepa lingen had de Heilige Stoel reeds meer dere malen erop aangedrongen, dat ook het huis te San Dona di Piave zich aan zou sluiten bij de Federatie van Reli gieuzen, maar het schijnt, dat de Moe der Overste daar allerminst voor voel de en gaarne onafhankelijk haar eigen gang ging en de door haar ontworpen regels en huisorde wenste te handhaven. Een apostolische visitatie van het klooster had tot resultaat, dat Rome ook bezwaren had tegen het regime in het convent. Met het over en weer geschrijf tussen de Heilige Congrega tie d-r Religieuzen en de Overste gin gen maanden heen. In die tijd vorm den zich binnen de muren twee groe- Ëen zusters: zij die de wensen van de èilige Stoel wilden opvolgen en zij, die daar niet voor voelden. In de periode, dat Moeder Amata een dienstreis naar de Verenigde Sta ten maakte, hakte Rome de knoop door Tijdens de Palestijnse oorlog wist de jonge Egyptische officier Gamal Abdoel Nasser nog tijd te vinden voor het schrijven van een boek. In dit werk, ,,De filosofie van de revolutie", heeft hij voor het eerst zijn droom van de stichting van een Pan-Ara bisch rijk openbaar gemaakt. Dit rijk zou zich moeten uitstrekken „van de Atlantische Oceaan tot de Perzische Golf". Nasser heeft lang de illusie gekoesterd, dat hij zelf nog eens de leider zou worden van zo'n Arabisch imperium, maar in het Midden-Oos ten heerst nog altijd grote politieke verdeeldheid, en Nasser heeft in dit deel van de wereld sterke rivalen, als bijvoorbeeld president Bourguiba van Tunesië, die zelf zijn macht in het Mohammedaanse kamp zou wil len vergroten. Maar sinds Nasser dertien jaar ge leden zijn stoutmoedige plannen op papier zette, heeft hij snel carrière ge maakt. In 1952 speelde hij een domi- nerende rol in de j Egyptische coup BUITENLANDSE détat, in 1954 werd hij premier en KRONIEK I 'Jj 1956 president. J _e Suez-affaire bracht een ogenblik zijn machtspositie in gevaar, maar Nasser is uit dit conflict triomfante lijk naar voren getreden. Zijn verlangen naar gebiedsuit breiding kon hij in 1958 bevredigen, toen hij Syrië bij Egypte wist te trek ken. Het was toen niet uitgesloten dat deze eerste stap naar de vorming van een Pan-Arabisch rijk gevolgd zou worden door annexaties van an dere Middenoostelijke landen. Maar Jordanië, Libanon en Irak zijn niet in Nassers invloedssfeer geraakt. Nasser gaf aan de Egyptisch-Syri- sche unie de naam: Verenigde Ara bische Republiek. Aanvankelijk scheen Syrië een zekere autonomie te krijgen binnen de V.A.R., maar vooral de laatste maanden werkte Nasser aan een sterke centralisatie van het bestuur. De machtigste man in Syrië, kolonel Serraj, werd wegge promoveerd naar Cairo, met de fraaie titel van vice-president van de V.A.R en Nasser stuurde een meer betrouwbare figuur, maarschalk Amer, naar Damascus. Serraj diende vervolgens zijn ontslag in. Deze ont wikkelingen culmineerden gisteren in Syrische betogingen tegen het cen tralisme van Cairo, al zei Nasser dat men de demonstraties moest zien als ontevredenheidsbetuigingen van Sy rische reactionairen tegen het „Ara- en benoemde een andere overste, een Clarisse van elders, die de opdracht had de aansluiting van de gemeenschap te San Dona bij de Federatie te be werkstelligen en de leefregels te nor maliseren. De fractie pro-Amata telegrafeerde ijlings de stichteres van het huis en deze keerde per eerste gelegenheid terug. Toevallig arriveerde zij des avonds laat aan de kloosterpoort, die gesloten was. De portierster weigerde haar binnen te laten. Deze portierster was anti-Ama- ta. De smeulende onenigheid tussen de zusters laaide toen tot een uitslaande brand op en wel zo hevig, dat liet zeer onkloosterlijk zelfs tot een ernstig hand gemeen kwam. Een der zusters belde de prior en een paar paters van een naburig Francisca nenklooster uit hun bed en deze kwa men terstond om te pogen de vrede te herstellen. Hun optreden had echter een averechts gevolg. In de nacht zijn daarop de nieuwe Overste en vijftien van haar getrouwen het klooster uit gegaan en zij vonden een onderdak in een aangrenzend weeshuis. De ex-prio- rin Amata en zeven zusters hielden het convent bezet, als een burcht. Twee art sen hebben de volgende dag een rap port opgemaakt van de builen, blauwe plekken en verwondingen van de zus ters en de Franciscanen-overste vertrok met de rapporten en zijn eigen bevin dingen naar Rome. Gisteren heeft de Vicaris-Generaal van de bisschop van Treviso het Cla rissenklooster bezocht en het decreet voorgelezen van de H. Congregatie der Religieuzen, dat Moeder Amata en haar zeven aanhangsters „gelaïciseerd" wa ren en binnen vijf dagen het convent moesten verlaten. De oud-overste deed heden een beroep op de Heilige Vader zelf en in haar petitie vroeg zjj de paus, om met clementie nogmaals de situa tie van het klooster te San Dona di Pia ve te doen bestuderen. Zjj liet haar medezusters vrij om verder hun eigen beslissing te treffen. Deze morgen ver liet een der jongste zusters het klooster. Zij weigerde elke verklaring aan de (sensatie) pers. PARIJS, 29 sept. (Rtr) In Franse regeringskringen vreest men dat Salan en zijn volgelingen in de nabije toekomst een nieuwe poging zullen doen zich in Algiers van de macht meester te ma ken en in Algerije een „onafhankelijke Franse republiek" uit te roepen. Premier Debré heeft gisteren de ac tiviteit van de O.A.S., het geheime leger, in het kabinet besproken. Naar ver luidt is generaal De Gaulle bijzonder ontevreden over de „slapheid" waar mee de autoriteiten optreden. „Niemand schijnt de samenzweerders ernstig te nemen", heeft hij naar verluidt woens dag op een kabinetszitting verklaard. De Gaulle zou bijzonder ontstemd zijn over de ontsnapping van twee activistische officieren, enkele dagen geleden. Het bestuur van de socialistische par tij heeft eenstemmig een motie aange nomen waarin o.m. wordt gezegd dat over Algerije „de schaduw van een mon sterachtige Bartholomeusnacht hangt", (in 1572 werden op het feest van St. Bartholomeus duizenden Hugenoten (protestanten) vermoord). „Het zou niet juist zjjn de regering hiervoor volledig aansprakelijk te stellen, maar zij heeft nooit ernstig onderhandeld. Wij doen een beroep op het Franse volk met ons op te staan tegen fascistische ondernemin gen en elke nieuwe poging de macht over te nemen". Gaston Defferre, de socialistische bur gemeester van Marseille en in 1944 mi nister van De Gaulle, meende dat men de O.A.S. slechts doeltreffend kan be strijden door de leiders dood te schie ten of op te hangen. (Van onze correspondent) TUBBERGEN, 29 sept. Op het erf van de kalverfokker M. D. alhier zijn in de afgelopen weken ongeveer tachtig kalveren aan een besmettelijke ziekte gestorven. De kadavers zijn echter niet volgens de voorschriften afgevoerd naar een destructiebedrijf, maar door de vrouw van D. rond het huis op jigen erf begraven. Er is geen aangifte ge daan van het sterven van de dieren en ook de verzekeringsmaatschappij bij wie de kalveren verzekerd waren is niet op de hoogte gesteld. Rond het huis waren gisteravond 73 kadavers opgegraven. De ziekte onder de kalveren is opgetreden tijdens een ziekte van D., toen zijn vrouw alleen stond voor het werk op de mesterij. D. kocht de dieren op krediet, van een bank, en mestte ze voor een Amersfoort- se veevoederhandel. Wekelijks nam hij voor een bedrag van f. 1200,- tot f. 1400,- aan veevoeder van dit bedrijf af. Bij de verkoop van de kalveren vond de ver rekening plaats. Het geld dat hij na de terugbetaling van de voorschotten over hield was zijn winst. Toen er enkele dieren stierven, deed de vrouw van D. hiervan aangifte op het gemeentehuis. Daar werd haar meegedeeld dat zij de kadavers naar een daarvoor bestemde put op enkele kilometers afstand van haar woning moest laten brengen, maar aangezien zij geer daartoe geschikt ver voermiddel had en de gemeente haar niet hielp, ging zij er toe over om de kadavers op haar erf te begraven. In de daarop volgende weken stierf het ene kalf na het andere, die ze alle in de grond stopte zonder verder aangifte te doen. Vertegenwoordigers van de veevoe derhandel constateerden enkele dagen geleden dat er tachtig kalveren uit het bedrijf waren verdwenen. Onmiddellijk werd de Rijkspolitie van de zaak op de hoogte gebracht, die met het opgraven liet beginnen, na de bekentenis van de vrouw. Hoewel mede bij het onderzoek de mo gelijkheid va fraude niet wordt uitgeslo ten wordt dit toch niet aannemelijk ge acht. Was de voeding niet juist of was er sprake van een verwaarlozing? Waar n heeft de vrouw het zover laten karnen da:, haar erf een grote kalverbeg.aaf- plaats werd, terwij' zij toch kon weten, dat er moeilijkheden zouden komen met de kredietverstrekkers? De rijkspolitie zet het onderzoek voort. Over de resul taten daarvan konden nog geer inlich tingen worden verkregen. DJAKARTA, 28 sept. Volgens een bericht van radio-Indonesia is overste Dachlan Djambek gedood in een ge- vecht nabij Pasaman, in West-Sumatra. Djambek was een van de twee laatst overgebleven belangrijke opstandelin genleiders. De andere is overste Ventje i Soemoeal in Noord-Celebes. De overigen hebben zich overgegeven of werden ge dood. (Advertentie) VITOL is ongezouten! Altijd prettig smeer baar, ook zó uit de koelkast! Bevat géén water. Spat daardoor niet en is snel heet. Met VITOL werkt u vlugger in de keuken! Rijk aan vitaminen! Verkrijgbaar in alle kruidenierszaken met het VITOL-raambiljet. Prijs fl. 1.06 per faükje inh. 250 gram. (Advertentie) Kroniek LUCKY STRIKE ...vaart op seliler alle passagiersschepen ter wereld mee LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle Internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...wordt In practisch alle landen ter wereld gerookt socialisme Nassers aanspraken op een leiden de rol in het Afrikaans-Aziatische kamp van niet-gebonden staten zijn mede gehaseerd op het feit, dat zijn Yijk zich zowel over Afrikaans als over Aziatisch gebied uitstrekt. Nas ser ziet zijn V.A.R. als de grote ver bindende schakel tussen heide wereld delen. Maar is het wel zo'n sterke schakel? (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 sept. Het is niet waar, dat 45 pakjes, inhoudende siera den en andere bezittingen van Neder landers, die tijdens de oorlog in Duit- 86 <j|oncentr'atiekanipen hebben gezeten na de oorlog naar Nederland zijn ge bracht en niet aan de eigenaren of hun nabestaanden zijn teruggegeven. Dit zegt de ininister van Sociale Zaken, dr. G. M. j. Veldkamp in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer J. C. Oorver (V.V.D). De heer Oorver stelde deze vragen naar aanleiding van een artikel in het weekblad „Panorama", waarin werd gesteld dat 45 ex-gevangenen uit Bu- chenwald en Dachau door diefstal of slordigheid op het ministerie van Soci ale Zaken de sieraden, die de Duitsers hun hadden afgenomen en die na de oorlog naar Nederland zijn terug ge bracht, niet in handen hebben gekre gen- „Op een enkele uitzondering na zijn de pakjes afkomstig uit Buchewald. Van de in dit concentratiekamp aangetrof fen persoonlijke eigendommen zijn ver schillende via het Ministère des Anciens Combattants te Parijs door Nederland se instanties aldaar ontvangen. In 1947 zijn de minst waardevolle voorwerpen (voornamelijk papieren, foto's en iden titeitsbewijzen) per aangetekende brief naar het ministerie van Sociale Zaken gezonden en door het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis aan de rechthebbenden ter hand gesteld. De pakjes met voorwerpen, die zich min der goed leenden voor verzending per post, hetzij door omvang hetzij in ver band met de waardevolle inhoud (in totaal 35 stuks), zijn door een indertijd te Parijs gevestigde ambtenaar van de Nederlandse Missie tot opsporing van vermiste personen persoonlijk aan het hoofd van de toenmalige afdeling Re patriëring en Opsporing van het minis terie afgedragen en door de burgemees ters van de woonplaatsen van de recht hebbenden of hun nabestaanden tegen ontvangstbewijs uitgereikt", aldus mi nister Veldkamp. De bewindsman zegt, dat aan 41 van de 45 personen, die in het week blad zijn genoemd, de in het artikel vermelde goederen zijn uitgereikt. Op een lijst die bij het antwoord ge voegd is, staat achter de namen van deze personen de juiste datum van uitreiking vermeld. Drie pakjes zijn nog op het ministe rie, omdat daarvan niet kon worden uitgemaakt wie de rechthebbenden zjjn. De ontvangstbewijzen bevinden zich volgens de minister in de archi-1 ven van het ministerie en het Infor- matiebureau van het Rode Kruis. „Slechts van een in de bedoelde pu blicatie genoemde persoon is het nog niet gelukt de eigendommen op te spo ren, alhoewel moet worden aangeno men dat deze door het Ministère des Anciens Combattans aan een Neder landse ambtenaar zijn afgedragen. Er is reeds een onderzoek in Parijs inge steld, maar dat heeft niet tot enig re sultaat geleid. Het resultaat van een nader onderzoek, dat nu gaande is, zal nog aan de Kamer worden meegedeeld, aldus de bewindsman. In hetzelfde antwoord zegt minster Veldkamp nog, dat van de in Neuen- gamme aangetroffen bezittingen nog ongeveer 250 van de ongeveer 2000 pak- ketten, die in 1950 werden ontvangen op het ministerie berusten. „De eige naren van deze pakketten konden on danks vele en langdurige nasporingen tot dusver niet worden achterhaald. Een en ander was mede een gevolg van een gebrekkige of onduidelijke ver melding van naam en geboortedatum op de enveloppen, waarin de voorwer pen waren opgeborgen." (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 28 sept. Het laat zich aanzien, dat in 1962, voor het eerst sinds 1947, de uitgaven van de radio- omroep de inkomsten zullen overtref fen. In verband hiermee wordt in de begrotingsstukken van O.K. en W. bij zondere aandacht geschonken aan de financiële positie van de omroep. De inkomsten uit het luistergeld heb ben tot en met 1958 een tamelijke re gelmatige stijging vertoond. Men moet thans echter aannemen dat het aantal radiotoestellen het verzadigingspunt na dert. Voor 1962 wordt gerekend op een op brengst van 36,7 miljoen, waarvan na aftrek van de inningskosten rond f 33 miljoen voor de omroep beschikbaar komt. De uitgaven van de omroep zjjn de laatste jaren steeds meet beïnvloed door kostenverhogende factoren: stij ging van personeelskosten, hogere eisen bij de technische apparatuur, verrui ming van het programmabudget enz. Dank zij de hogere inkomsten in 1960 en 1961 geven deze jaren geen moeilijkhe den, doch intussen is het totaal der be grote uitgaven voor 1961 opgelopen tot ruim f 36 miljoen. Op de duur zal er niet te ontkomen zjjn aan een verhoging van het luister geld. Een voorlopige oplossing kan wel worden gezocht in de mogelijkheid be paalde kosten die thans uit de luisterbij drage worden betaald (bijvoorbeeld de kosten van de Wereldomroep) ten laste van de algemene middelen te brengen. Minister Cals wil hierover evenwel geen beslissing nemen, voordat hij beschikt over het advies van de commissie Radio- en Televisiewetgeving terzake. Aan deze commissie, die een uitgebreide opdracht heeft, is verzocht het bedoelde punt met voorrang te behandelen en hierover een mterimrapport uit te brengen. In het hoofdkantoor van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Den Haag wordt uiteraard voor namelijk over toerisme gesproken. Maar donderdagmiddag was er hele maal niets anders aan de orde. Aan wezig waren de vertegenwoordigers van de A.N.V.V. in het buitenland, die dezer dagen hun jaarlijkse stafbespre king hebben. Wij spraken er met de heer O. Leebaert, die het kantoor in New York beheert en tracht zoveel mogelijk Amerikanen en Canadezen naar Nederland te lokken. Hij pro beert dit onder meer door voorlich ting, advertentie-campagnes en door het stimuleren van verhalen over Nederland in Amerikaanse Waden. Een grootscheepse actie zal deze tot Amerikaan genaturaliseerde, in Indie geboren Nederlander het komende seizoen ontketenen, die ten doel heeft de Amerikanen ook gebruik te laten maken van Nederlandse diensten bu hun toeristenreizen. „Dutch quality service", daar wil men de nadruk op leggen. Service moet er gegeven worden, zegt Lee baert, daar moeten we de andere lan den mee overtreffen. Niet alleen heeft men het oog op vervoer per K.L.M. en met Nederlandse schepen, maar ook wil men reclame maken voor bustochten door Europa, die dan in Nederland met Nederlandse bus sen zouden moeten beginnen. „Al leen Is het zo jammer dat er zoveel kleine bedrijven hier zijn. En dan dat Nederlandse spreekwoord, waarvoor, volgens hem, geen equivalent in de Engelse taal bestaat: het licht in el- kaars ogen niet gunnen. „Het valt niet mee om in een Ame rikaans blad over Nederland geschre ven te krijgen. Je moet er vaak de journalisten als het ware naar toe slepen", zegt hij ook. Met trots kan hij wijzen op een publikatie in het miljoenenblad Esquire: een artikel met een pagina-grote kleurenprent Alleen al die plaat zou 10.000 dollar kosten als het een advertentie was geweest", zegt hij. In het artikel wordt de overdrijving niet geschuwd Er staat dat geen enkele fietser in Holland opzien baart, zelfs al zou hp in avondkleding gestoken zijn. Zijn collega in Duitsland, de heei Ch. Belmon, werkt uiteraard met grotere getallen. De Duitse toeristen zijn nog altijd verreweg het grootst in aantal in Nederland. ,,Ze beginnen er langzamerhand achter te komen dat men niet veertien dagen achtereen aanspraak kan maken op een kuil o-p het strand, ook al heeft men die zelt gegraven", weet hij te vertellen. Op de topklasse van de Duitsers mikt hij niet met zijn reclame: die maken dure boottochten of gaan naar Indië en Afrika. Wel maakt hij veel reclame in modezaken of andere ge legenheden waar veel dames komen. Het is hem namelijk gebleken dat de vrouw vaak uitmaakt waarheen de vakantie zal gaan. „Zij werkt vaak mee en wil dus ook wat te zeggen hebben." Het aantal onvriendelijk heden tegen Duitsers in Nederland neemt af, gelooft hij. Maar met zijn Duits nummerbord op zijn auto moest hij deze week toch nog ervaren dat ze nog wel gemaakt worden. Toen hij ergens in de Betuwe de weg vroeg aan een jongen, kwam diens vader te voorschijn, die riep: „Ach jo, Iaat die mof het toch zelf uitzoeken". De hee' Belmon heeft er begrip voor, naar wl' aannemen. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom heeft door de architec ten J A L. Bom te Voorburg en ir. J. de Wilde te Breda een plan tot restauratie van het Markiezenhof, een historisch gebouw dat weer in han den van de gemeente is gekomen, la ten voorbereiden. Volgens dit plan, dat thans gereed is gekomen, zal het Markiezenhof na de restauratie de be stemming krijgen van cultureel cen trum. In de ruimten op de begane j Is een harmonie haar muziekinstrumenten moet vernieuwen is daar heel /I wat geld voor nodig. Dat bedrag loopt in de duizenden en er zijn weinig /I muziekkorpsen, die een dergelijk bedrag in reserve hebben. Om dan toch. aan geld te komen houdt men loterijen met de traditionele prijzen als een fiets, een radio, enz. Het zal echter weinig voorkomen, dat een veulen de hoofd prijs van dergelijke loterij is. Op dat aantrekkelijke idéé is de heer J. Bak, voorzitter van de Sierkan Harmonievereniging (links, met emmer), gekomen. Het veulen werd donderdag verloot in de kantine van de Sierkan in Den Haag. De notaris, de heer J. Worst (rechts, met papiertjes), trok het nummer 6000. Het veulen wacht nu op de gelukkige winnaar, die zowel dierenvriend als muziek liefhebber moet zijn gezien het feit, dat hij loten kocht. De meest rechtse figuur op de foto (met emmer) is de directeur van de melkfabriek, ir. R. A. de Boer. iiiniiimiiimiiimimimii grond en op de eerste verdieping, ge groepeerd rond de zuidelijke binnen plaats, is het museum geprojecteerd, terwijl de voormalige hofzaal en de daaraan grenzende vertrekken zijn be stemd voor representatieve doeleinden. Op de eerste verdieping komen ruim ten voor de beide leeszalen. In de twee afzonderlijke gebouwen aan de oostzijde zal de muziekschool worden ondergebracht. De voormalige bakke rij zal als café-restaurant worden inge richt. Het plan van de eerste fase is zodanig van opzet dat gerekend wordt op voltooiing binnen vijf jaar. Geba seerd op de kostenbegroting van de eerste fase 2,2 miljoen) worden de kosten van de algehele restauratie ge raamd op 4.300.000, exclusief inrich tingskosten. Vandaag zou de gemeen- 'eraad over de plannen beslissen. Werden in de dagbladen van gis teren de nieuwe kinderpost zegels in de schijnwerpers van de belangstelling geplaatst, andaag stelt de Stichting Nederlands Jomité UNICEF de nieuwe „Greeting ards" voor aan het Nederlandse volk. De Stichting doet dat onder het motto „Groet een vrind, help een kind". Het besef, dat die hulp dringend nodig is, is de laatste jaren sterk ge groeid. Dat blijkt wel uit de volgende cijfers. In 1954 werden 3.000 doosjes van tien kaarten verkocht. In 1960 wa ren dat 55.000 doosjes. De nieuwe kaarten zijn werkelijk geslaagd te noemen. Er is een serie van vijf verschillende kaarten, ont worpen door de Fransman André Frangois. De kaarten die geïnspireerd zijn op de kinderwereld geven een beeld zoals een kind in de wereld zou kunnen zien. Opmerkelijk is de serie „Het Hoge Noorden", die bestaat uit tekeningen van Eskimo's met wellui dende namen als Ikaloek Niviaksia- ken. Poetagoed. Het zijn afdrukken van mallen van zeehondenvel. Bijzon der fraai is het ontwerp van de Turk Bedri Rahmi Eyuboglu, dat hierbij is gereproduceerd. Verder kan men zijn kennis ver rassen met een kaart van Picasso. Ook welkom zal zijn de kaart van de uit Pakistan afkomstige kunstenaar M. A. Ohugtai, welke als titel kreeg „De Ster". De verkoop van deze kaar ten gebeurt via het nationale UNICEF - Comité en door particuliere organisa ties. In Nederland werken veel scho len en vrijwillige helpsters en helper* mee. De opbrengst van die kaarten komt ten goede aan de kinderen in de in ontwikkeling zijnde gebieden, die veel al nog lijden aan ziekten als trachoom en lepra, welke vaak te genezen zijn met zeer eenvoudige medicijnen. Eén doosje kaarten kost 4 gulden. Daarvan kunnen vier kinderen genezen worden van trachoom. Men kan ook doosjes bestellen door het overmaken van zo veel maal 4,- als men doosjes heb ben wil op postrekening 7515 van UNI- CEF-Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9