TAKTIEK IS VOOR DE SPRINTER DE ALLER-OPPERSTE WIJSHEID JAN DERKSEN: Altijd en eeuwig leven voor sport Stanley Rous: groot organisator tactvol, bescheiden en ruim van blik 200 mete Ajax loot tegen Ujpest Dosza Laver eerste op tennisranglijst ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 PAGINA 13 ip«esV |T« ,r»:S« iASCi A y««»« ™prai •au «5» §-2 9 3 s "êtól i «ynsvrc Jan Derksen, drie maal we reldkampioen sprint (2 maal bij de profs en één keer bij de amateurs) en 13 maal kam pioen van Nederland, houdt een heel merkwaardig wereldrecord: dat van stilstaan op de fiets. Hij moet dat overigens delen met de Italiaan Maspes. Zij hebben eens tegen elkander rijdend ik meen in Milaan 33 minuten lang op de baan stil gestaan; een half uur plus drie minuten. Waarom deden zij dat? Wel, dat is eenvoudig genoeg: geen van beiden wilde de kop nemen. Wat gebeurde er na die 33 minuten. Nam toen toch iemand de kop? Neen. Toen werd de match afgeschoten, want het publiek ging dusdanig te keer, dat het niet langer meer ging. Maar toen Jan Derksen van zijn fiets stapte lag er een mooi plasje zweet op de grond. Want stilstaan is voor een sprinter aanzienlijk ver moeiender dan hard fietsen. De voor de hand liggende vraag is dus nu: als het gaat om hard fiet sen, waarom weigert een sprinter dan de kop te nemen? Het ant woord op deze vraag is even sim pel als verwarrend: dat is een kwestie van tactiek. Sprinten is waarachtig geen kwestie van alléén maar hard fietsen. En de renner die van meet af aan er op los rijdt is bij voorbaat een ver loren man. Het gaat om de laatste tweehonderd meter. Wie dan in de beste positie ligt heeft gewon nen. Een bekwame, taktische sprinter rijdt niet op de eind streep af, maar op dat moment, dat de laatste tweehonderd meter ingaan. Dan geeft hij alles, want dan gaat het pas om pure snel heid. Maar de taktiek die daar aan voorafgaat is alles beslissend. Toernooi bekerwinnaars Winst en verliest voor BMHC in Oxford J. H. Donner: remise tegen Trifunovic rentie hebben gewaand. De bij eenkomst was echter een onder deel van het congres van de FIFA, „de Verenigde Naties van het voetbal". En de man op het spreekgestoelte: Sir Stanley Ford Rous, vijfenzestig jaar, zojuist benoemd tot de nieuwe voorzitter van de internationale voetbal federatie, waarbij zevenennegen tig landen zijn aangesloten. Stormachtig was het applaus, waarmee Sir Stanley werd be groet. Want, heel de internatio nale voetbalwereld kent hem als een groot organisator, tactvol en met begrip voor andermans denk beelden optredend. LONDEN, 30 september Een lange, grijzende man; een waar dige, gedistingeerde verschijning; uitstekend en typische Engels gekleed stond op het spreekge stoelte van de deftige vergader zaal in Church House in het Lon- dense stadsdeel Westminster. Voor hem zaten afgevaardigden uit zevenenzestig landen, allemaal uitgerust met een koptelefoon en die luisterden in de taal, die zij het gemakkelijkst verstaan, naar hetgeen werd gezegd. Een uitge breide staf van tolken zorgde voor de onmiddellijke vertaling. De argeloze toeschouwer zou zich op de een of andere politieke confe- Menselijk drama samengeperst in luttele seconden Briclgeteam verliest ook van de V.A.R. DONNER gaat ook naar Boedapest Scheidsrecliter van het wereld voetbal I nterlandwedstrijd Neder land-En geland in december? Druk voetbalprogramma in voorbereiding UK Éj e:, »»«k»W p:Vd''«c rft Éi" 9 Wl ®SÉy>% - ®v e|»i g|«|s&£ t*y 1 JL o «p»lw a Li* 6 <ït *SJT |j(f. Jan Derksen licht mij dat toe aan de hand van een zeer sprekend voorbeeld. Neem nu zyn oude rivaal en vriend, die andere Nederlandse wereldkam pioen, Arie van Vliet. ,,Arie", zegt Jan Derksen ,,is van ons beiden altyd de betere tacticus geweest en gebleven. Wij hebben jaren van 1940 tot 1957 samen getraind. Ik won het altijd van hem in pure snelheid. Ik kon het Ook altyd beter uitleggen, hoe het móest. Met woorden dan. Maar op de baan nam hij de meest gedurfde be slissing." En de meest gedurfde beslis sing is inzake sprint de juiste. Daar kan geen twijfel over bestaan. De sprint is een in een Korte span ne tjjds samengevatte botsing van twee gelijk gerichte, maar onderling tegenstrijdige verlangens: twee ren ners willen beiden het eerste Aanko men. En nu moet u eens de hierbij afgedrukte officiële finisl.-foto bekij ken. Zij is onlangs, tijdens de laatste wereldkampioenschappen in Zürich, genomen. Het menselijk oog had op het moment zelve niet kunnen waar nemen, wie het eerst over de streep ging: Jan Derksen of Rousseau; zelfs niet het spiedende, collectieve oog van een internationale jury. Deze fo to moest het uiteindelijk uitwijzen. En het werd, zoals u zelf na enig turen kunt vaststellen, terecht Rousseau. Maar wie had in feite het hardste gefietst? Jan Derksen. Hij had ech ter een taktische nederlaag geleden. En hij kon zich naderhand dan ook wel voor zijn hoofd slaan. Derksen heeft mij verteld hoe het ge gaan is. ,,Als een ander op kop een lange sprint maakt," zegt hi) ,,dan win ik altijd. Dat is nou eenmaal mijn kracht. Ik liet Rousseau dus gaan en ik zat achter hem te vachten en te wachten en te rekenen. Ik wilde hem niet bij het ingaan, maar bij het uit gaan van de bocht grijpen. Hij ging en ik wachtte net een seconde te lang met vól rijden." Hoe noodlottig die se conde geweest is kunt u zelf nog even op de foto nagaan. Ziet u, dat is sprin ten: een klein, menselijk drama, dat zijn hoogtepunt vindt in de laatste twee honderd meter. In twaalf, pak weg elf seconden. Wat zeg ik? In 10.8 secon de. Want op dit niveau van verschrik kelijke snelheid meet men de tijd in tienden van seconden. Ik zit tegenover Jan Derksen, een slendere, in sportieve trui gestoken Maar nu ging hij het zelf doen, al had hij er dan geen idee van, dat hij ooit beroepsrenner zou worden. Hij begon dus als nieuweling", samen met Jan Pronk, die toen ook in Alkmaa. train de en die later is gaan stayeren. Zij vormden samen een koppel. Dat was in 1934. Zij wonnen meteen alles bij de nieuwelingen" en zij werden dus al gauw naar de ..amateurs" overgehe veld. Ook toen bleven zy als jonge jon gens van vijftien jaar favoriet. En zij waren zo goed als niet te kloppen. Toen kwam in 1937 het roemruchte ..Olympia" uit Amsterdam fietsen gen ..Alcmaria" in Alkmaar. Die hoofd stedelijke jongens zouden het wel even klaren. Maar Jan Derksen en Jan Pronk waren er óók nog. En zij won nen Alles. Guus Schillings, destijds trai ner van „Olympia" zei: „Jullie komen in de ploeg van de Nederlandse vViel- ren Unie". In 1938 kwam het er indtr- daad van. En Jan ging op aanraden van Guus sprinten. Maar Ooms werd (bij de amateurs) kampioen van Ne derland en Jan Derksen nummer drie. Geen gek resultaat. Een maand later echter werd hij, óók in Amsterdam, derde bij Je wereldkampioenschappen. „Ik was toen," zegt Derksen, „in pure snelheid niet te kloppen, maar taktisrh deden ze met mij wat zij wilden. Arie was toen al prof. Hij was drie jaar ouder en reed dus al drie jaar langer." In 1939 werd Jan Derksen w -eld- kampioen bij de amateurs in Milaan. Hij reed in de finale tegen de Itali aan Astolfi. En dat werd dan een heel gevecht. In de eerste rit kwam hij. helemaal niet in verloren po sitie te vallen en hij stak ziin hand op ten teken dat er iets aan zijn ma teriaal mankeerde. Zijn zadel zat scheef. Maar Astolfi reed gewoon door. En de commissarissen zeiden: „Dat was allemaal maar linkigheid van je." Goed, hij moest dus nog twee ritten rijden. Die won hij alle bei. Jan Derksen was wereld kampioen. Men moet zich dat eens even voor stellen: iets gekwalificeerd beter kun nen dan wie ook op deze aardbol. Hoe voelt een wereldkampioen zich op het moment van zijn erkenning? Jan Derk sen zegt. „Als ze mij lieten kiezen tus sen de titel en het mooiste op de we reld dan zou ik zeggen: geef mij die titel maar. Daar lééf je toch voor. Dat is toch iets waar je jarenlang voor vecht; waar je alles voor doet en alles voor laat. Ik heb nooit gedronken en nooit gerookt. Ik ga iedere avond om half elf naar bed. Je leeft altijd en eeuwig voor de sport." Jan Derksen heeft dus drie maal de iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiii iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniH,,,!, iiumnmiiii, „„„ui iiiiiiiiiiiiiiMiMiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu,,,!, iiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii jongeman var. 43 jaar, met door de zon gebronsd gezicht. Hfj heeft des morgens nog bij wijze van training 75 km op de fiets afgelegd. Hij spreekt traag en aarzelend en hij maakt een vrij indolente indruk, die op flagrante wijze in strijd is met zijn vrij jachtig vak. En men mag die laatste tweehon derd meter wel even vergeten. Of schoon men zich, geloof ik, evenzeer moet realiseren dat die opvallende in dolentie best eens het gevolg zou kun nen zijn van een zich voortdurend toe spitsen op een snelheidsprestatie die in luttele seconden moet zijn samen te vatten. Hoe komt een mens tot fietsen voor zijn broodwinning? Bij Jan Derksen is het ongeveer zó gegaan. Op twaalfja rige leeftijd reeds ging hij met zijn vriendjes een bAAn graven, naar ana logie van een „steile wand" die zij op de kermis hadden waargenomen. En zij gingen er nog >p fietsen ook. Toen hij vijftien jaar was hij woonde toen in Heiloo kreeg hij van zijn vader een baanfiets, wel te onderscheiden van een weg-racefiets. De baanfiets immers heeft een dóórtrappertje en banden die op de weg onmiddellijk lek zouden slaan. Jan had vóór die tijd al lang op de wielerbaan in Alkmaar zul ke cracks als Jan Pijnenburg, Cor Wals en Frans Slaats gadegeslagen. LONDEN, 30 sept. Vrijdagavond is in Londen de loting voor de tweede ronde (achtste finales) van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars verricht. Ajax, dat voor de eer ste ronde was vrijgesteld, lootte tegen Ujpest Dosza (Hong.). De ploegen zul len in een thuis en uitwedstrijd tegen elkaar uitkomen. De ontmoetingen moe- ton vóór eind november zijn gespeeld. Van tevoren was bepaald dat, indien de Oost- en Westduitse bekerwinnaars tegen elkaar zouden moeten spelen, over geloot zou worden. De loting had verder het volgende resultaat: Leicester (Eng.) - Atletico Madrid (Sp), Olympiakos (Griek) - Dynamo Zi- lin (Tsj), Dunferline (Sehotl) - Varar Skoplje (Joeg.), Fiorentina (It) - Rapid (Oost.), Werder Bremen (W. Did) - Aarhus (Den), Chaux de Fonds (Zwits) of Leixoes (Port.) - Progerssul (Roem), Moto Jena (Oost Did.) of Swansea Town (Wales) - Alliance (Lux). OXFORD, 30 sept. Vrijdag is in Oxford een internationaal hockevtoer- nooi begonnen, waaraan van Nederland se ziide wordt deelgenomen door BMHC uit Bloemendaal en een Haagse combi natie. In de eerste wedstrijd zegevierden de Bloemendaalse heren met 3-1 over het stedelijk team van Oxford. Later op de dag verloren zij met 2>1 van de Cam bridge University Wanderers. Den Haag speelde met 1-1 gelijk tegen een Britse combinatie die uitkwam onder de naam „Travellers". De overige uitslagen waren: Cambrid ge University Wanderers - Deense com binatie 1-4, Tramps (GB) - Barcelona (Spanje) 0-5, Bacchanalians (GB) - Vi kings (Denem.) 3-3. Oxford University Occasionals (GB) - Badkreuznach (Did) 4-4. BLED, 30 sept. De Nederlander Jan Hein Donner behoorde tot de scha kers, die het snelst hun partijen beëin digden in de zeventiende ronde van het internationale schaaktoernooi in Bied. De Nederlander maakte met zwart re mise tegen de Joegoslavische groot meester Trifunovic. Behalve de ontmoe ting Trifunovic-Donner eindigden nog twee partijen in remise, T. W. Najdorf- Fischer en Keres-Petrosjan. In de overige partijen was nog geen beslissing gevallen. Sir Stanley Rous, vele jaren dé grote man in de Engelse voetbalwereld, is nu de ,.baas" van de gehele voetbalgemeen- schap. Hij is gekozen tot de nieuwe voorzitter van de FIFA. opperste vreugde bereikt. In 1940 zou hy naar de Olympische Spelen in Hel sinki zijn gegaan. Daar zou hy zo goed als zeker twea gouden medailles heb ben behaald. Het heeft niet zo mogen zfjn. Want die hele Olympiade ging, zo als u weet, wegens omstandigheden niet door. Het binnenlandse sportleven echter vond vóórtgang. Hy werd prof en ging ryden met Arie op bijvoorbeeld de Ve- ka-baan in Duiveolrecht. Arie ,.-m, niet omdat hy sneller was, maar om dat hy taktischer was. In de tijdrit won hy, Jan. Maar daar kwam het dan ook op pure snelheid aan. Na de bevrijding sloeg Jan Derksen zyn slag. Hy slaagde er tweemaal in wereldkampioen bij de profs te worden. In 1946 reed hij in de finale tegen de Fransman Senftleben; in 1957, op de Oerlikon-baan in Zürich, tegen Arie. En éénmaal, bij die gelegenheid dus, won de pure snelheid het eindelijk eens van de taktiek. Hoe is de verhouding tussen Jan De finish-foto wijst Rousseau (op de voorgrond) als winnaar aan. Derksen en Arie van Vliet, de twee eeuwige rivalen geweest.' Goed, zij wa ren vrienden van oudsher, zij trainden samen, zij hielden de vaderlandse drie kleur gezamenlijk en met succes hoog, maar hoe ging het nu als hun gemeen schappelijke belangen zich tóch splitsen in „de laatste tweehonderd meter?" Jan Derksen zegt: „Ik kan niet spre ken tegen iemand, tegen wie »k rijden moet. Als het zover was tussen Arie en mij ging dus van mijn zijde de deur even dicht. Maar hij zocht mij dan óók geregeld op. Dat behoorde waarschijn lijk tot zijn taktiek. Als alles afgelopen was lachten wij er samen om. Dan gin gen wij weer samen trainen." In 1952 was Derksen „zo goed als wereldkampioen". Toen reed hij in de finale een match a trois tegen wéér Senftleben en Oscar Plattner. Maar Senftleben duwde hem in de beslissend, fase van de strijd met de elleboog en Plattner ging er om héén en werd eerste. Na afloop van de strijd kreeg Jan Derksen de medail le, behorende bij de derde plaats. Maar hy wilde haar niet hebben m gooide haar weg. De voorzitter van de N.W.U. zei nog: „Neem die me daille nou toch, zij is toch móói." Maar Jan wilde toen van geen wij ken weten. En zelfs een protest ver wierp hij. Plattner was er „gewoon omheengegaan en hij had niets ge daan." Een man wordt echter alleen maar géén wereld kampioen omdat hij in pure snel heid óf in taktiek tekort is geschoten. Er heerst tussen sprinters onderling een rivaliteit zonder weerga. ..Wij we ten alles van elkaar," zegt Jan Derk sen. Maspes bijvoor beeld is het beste in zijn spron®. Maar net is een ander sprongetje dan bij voorbeeld van Jefke Schercns. Poeske kon pa-s goed wippen in volle sprint. Mas pes moet komen tij dens zijn demarra ge. Hi.i houdt altijd een tikje reserve over." Het sprinten is een vak, een brood winning. Wat krijgt een wereldkampi oen in handen? Dat is waarachtig niet veel: 750 gulden. Maar hij teert ook jaren op zijn in en kele seconden ver worven glorie. Hij krijgt het ene con tract na het andere en als hij héél goed is, zoals Jan Derksen, wint hy tegen goed geld de ene „Grand Prix" na de andere. Want overal, in Amster dam, Kopenhagen, Parys of Zürich wil len ze wel van sprinten weten. Jan Derksen is nu dus 43. Dat is voor een renner de uiterste grens. En hij had er vorig jaar al mee willen stoppen. Maar hy ging zo goed, dat hy er nog maar even mee doorging. In Zürich had hy dan ook tweede moeten worden. Dat is niet gelukt, zoals u weet. Was hij te nerveus? Nonsens. „Nervositeit is voor een [.printer onmis baar. Geen renpaardje of het staat aan de start zenuwachtig te trappelen." Maar de taktiekTj i, dat is voor de sprinter de opperste wysheid. Zó snel kan het niet gaan of hy moet tak- tisch zyn; al zal hy er het wereldre cord stilstaan mee verwerven. Jan Derksen gaat dus volgend jaar nog één keer meedoen aan de wereldkampioen schappen. Want zijn vechtlust is met het stijgen der (renners) jaren niet af genomen. Eerder integendeel. En hy begrypt die jonge renners van tegen woordig niet. Zjj verliezen, stappen van de fiets af en zeggen: nou ra ik eens fijn vakantie nemen. Jan Derkoen heeft altyd zó gedaan. Hy verloor soms, stapte van zyn fiets af en -ei tot zich zelf: „Ik zal ze voor alle onders wel eens ki-ygen." En hy wist niet hoe gauw hy weer op zyn fiets moest stap pen. Trainen en nog eens trainen. Dat is onmisbaar. En het gebeurt wei eens dat hy een paar dagen niet kan trai nen. Maar als hy dan op zijn fiets stapt en hij -gooit die laatste tweehon derd meter eruit, dan gebeurt het wel eens dat hy moet overgeven. De 'ijd komt dat Jan Derasen ais sprinter afscheid gaat nemen. Het vol gend jaar. Hy zegt: ,,Ik ben doodsbang voor niet fietsen. En als ik één dag niet train ben ik in een rot stemming. Zt)n vrouw weet daar meer van. Zy gaat trouwens ook' nooit mee naar wed- stryden waar Jan rijdt; daarvoor is zij veel te meelevend. En de zoon van tien jaar hebben ze op school onmiddellijk door als vader een wedstryd rydt. Jan Derksen is voor wielrennend vaderland sinds tal van jaren een glorie en dienovereenkomstig voor zijn gezin een tikkeltje een tyran. Hij heeft van de goede God een talent ge kregen: fietsen. Hy heeft er mee ge woekerd op een manier, die aan dui- delykheid niets te wensen overlaat. En straks gaat hy in het Amsterdam se Buitenveldert een mooie woning waarvoor Toon Hermans de eerste steen heeft gelegd betrekken. Hy zal dan niet meer kunnen fietsen, maar wél allerlei instructieve en or ganisatorische sportfuncties in het kader van de wielrennery kunnen in. nemen. Niet fietsen. Jan Derksen is •■r „doodsbang" voor. Het zal wel mee vallen. En hy heeft trouwens een mooie hobby: vissen. Het is bij Jan Derksen kennelijk hollen of stilstaan. Alleen, u mag dat „stilstaan" by het hengelen nóóu ook maar vergelyken met het stilstaan op de wielerbaan. HERMAN HOFHUIZEN Jan Derksen en echtgenote. LONDEN, 30 sept. Lance Ingay, een erkende tenms-expert in Europa heeft dezer dagen in de „Daily Tele graph" een wereldranglyst van het jaar 1961 gepubliceerd, zoals die er volgens hem zou moeten uitzien. Op de eerste plaats zette Tingay de Wimbledonkam- pioenen Rod Laver, Australië en Ange la Mortimer, Engeland. Op zyn lyst staan verder (met tussen haakjes de laats op de rangiyst van het vorig jaar) Heren: 2. Emerson, Austr. (6), 3. Santana. Spanje, 4. Pietrangeli (It. (3), 5. Mckinley (Ver. S. (8). Dames: 2. Darlene Hard V.S. (2), 3. Ann Haydon Eng.. (6), 4. Margaret Smith, Austr., 5. Sandra Reynolds, Zuid- Afr-'ka, (3). TORQUAY, 30 sept. In de achtste ronde van de stryd om de Europese bridgetitels, heeft Nederland in de open afdeling een nederlaag van 6-0 geleden tegen het team van de Verenigde Ara bische Republiek. Nederland scoorde 68 pnt., de V.A.R. 99. De overige uit slagen waren: ZwilserlandIerland 6- 0 (101-54), Frankrijk—Spanje 6-0 (180- 82), NoorwegenFinland 6-0 (108-68), IJslandDenemarken 6-0 (108-68), IJsland—Denemarken 6-0 (122-88), DuitslandLibanon 6-0 (100-58), Groot- BrittanniëItalië 6-0 (113-66). Doordat Engeland een grote overwin ning behaalde op Italië, dat overigens bij dit kampioenschap niet met de sterk ste paren is vertegenwoordigd en Dene marken verloor van IJsland, hebben de gastheren op de rangiyst een voorsprong gekregen van tien volle punten. Deze luidt nu: Groot-Brittannië 48, Denemar ken 38, Zwitserland 36. Noorwegen 35. Italië 33, Frankrijk 30, IJsland 30. Duits land 28, Zweden 27, België 27, Spanje 25, Nederland 24, Ver. Arabische Rep. 24, Ierland 13, Finland 5, Libanon 3 pnt. BOEDAPEST, 30 sept. De Neder landse schaak-grootmeester Donner zal deelnemen aan een internationaal toer nooi, dat van 14 oktober t/m 4 novem ber a.s. in Boedapest zal worden ge houden. De andere deelnemers zijn: Portisch, Barcza. Kluger, Bilek, Haag en Deli (allen Hongarije), Simaguine, Smyslov, Bronstein, Taimanov en Kortchnoi (allen Rusland), Bisguier (V.S.). Filip (Tsj.Sl.), Mille (Joegosl.), en Uhlmann (Oost-Duitsland). ..Het lijkt wel een gevangenisstraf", zei Sir Stanley toen hem werd meege deeld. dat hij voor een periode van acht maanden was benoemd tot voorzitter van de FIFA, als opvolger van zijn om streeks de jaarwisseling overleden land genoot Arthur Drewrv. Die acht zijn echter min of meer een formaliteit de resterende periode van de ambtster- mijn van Drewry want Sir Stanley weet, dat hy het volgend jaar za) wor den herbenoemd, voor een periode van vier jaar, als de „scheidsrechter van het wereldvoetbal". En daarmee is hy aan de top gekomen van een lange, suc cesvolle carrière in de voetbalwereld. Zevenentwintig jaar geleden trok hij als de nieuwe secretaris van de Engel se voetbalbond hèt bolwerk van de voet balsport, het stijlvolle hoofdkwartier van de Football Association aan de Lancas ter Gate binnen. Hy had toen reeds een enorme internationale vermaardheid verworven. Sir Stanley's eerste contact met de sport was als sportleider van het gym nasium van Watford. In die tyd was hy doelman in een amateurelftal, maar al heel gauw stapte hy over naar de ran gen van de scheidsrechters. Daarmee begon eigenlijk zijn klim naar de hoog ste treden van de sportladder. Stanley Rous viel op als een zeer bekwame, rustig leidende en vooral tactvol optre dende scheidsrechter. In 1928 maakte hy zyn internationaal debuut, floot al heel gauw tal van interlands op het Europese vasteland en legde daar door zijn correct en innemend optreden voor, tydens de wedstrijden in feite de basis voor een uitwisseling, die eerst het con tinentale, maar later het Engelse voet bal ten goede zou komen. Toen Stanley Rous afscheid nam als scheidsrechter met de bekerfinale van 1943 tussen Man chester City en Portsmouth en korte tyd later werd benoemd tot secretaris van de Engelse voetbalbond, had hy zyn eerste internationale contacten dan ook reeds gelegd. Na 1934 is Stanley Rous' ster als or ganisator snel gestegen. Het Engelse Olympische Comité, het Engelse Roode Kruis, de centrale raad van de licha- melyke opvoeding; zij allen haalden hem in hun bestuurs- of adviescolleges en droegen hem de organisatie van groot se evenementen op. En ook het Engelse voetbal is hem om een andere reden dan het voortreffelyk waarnemen van het secretariaat bijzonder dankbaar. Stanley Reus inmiddels mocht hy Sir voor zijn naam zetten als een ko ninklijke beloning voor wat hij in de tweede wereldoorlog voor de sportieve ontspanning van de Britse militairen, waar ook ter wereld, had gedaan had getoond ruimer van blik te zijn dan de andere Engelse voetballeiders. Enge land had de wereld het voetbal gebracht, Sir Stanley bracht Engeland het wereld voetbal terug. Jarenlang heeft hy vele campagnes gevoerd om de Engelsen ervan te overtuigen, dat zy niet meer het beste voetbal in de wereld spelen. Met Sir Stanley aan het hoofd bleek het voor de Britten tenslotte niet meer oneervol om naar „het continent" te kyken en ervan te leren. R.v.d.H. DEN HAAG, 30 sept. De kans is groot dat het Nederlands elftal nog dit seizoen enkele bijzonder interessante wedstrijden zal spelen. De heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., heeft namelijk in Londen hij woonde daar o.m. het FIFA-congres bij besprekingen gevoerd met verte genwoordigers van een aantal nationale voetbalbonden. Met Engeland werd in principe overeengekomen zo mogelijk dit jaar een wedstrijd Nederland - En geland te spelen. De ontmoeting, die begin december Is vastgesteld, komt in de plaats van de wedstrijd Nederland - Oost-Duitsland, die door de visum-moei lijkheden moest vervallen. Aangezien het bestuur van de Engel se league echter zijn toestemming voor de ontmoeting nog niet gegeven heeft, is het riet geheel zeker dat de Engelsen naar Nederland zullen komen. Voorts heeft Schotland voorgesteld op de eerste woensdag in mei 1962 de wedstrijd Schotland - Nederland te spelen, de re turn van de ontmoeting die twee jaar ge leden in Amsterdam is gehouden. De wedstrijd zou de ontmoeting Nederland - West-Duitsland die definitief niet door gaat, vervangen. Polen heeft voorgesteld op basis van een uit- en thuiswed strijd tegen Nederland te spelen. Met de Tsjechen is onderhandeld over de retumwedstrijd Nederland- Tsjecho-Slo- wakije. Israël tenslotte heeft de KNVB uitgenodigd met het Nederlandse team naar Israël te komen. Hierop zal geen tweede wedstrijd in Nederland komen. Ook voor „Jong Oranje", het Neder landse team samengesteld uit spelers tot 23 jaar, heeft de heer Brunt enkele in teressante aanbiedingen gekregen. Het KNVB-bestuur zal zich on korte termijn over de voorstellen die de buitenlandse bonden hebben gedaan, beraden. DEN HAAG, 30 sept. De Australi sche zwemcoach Forbes Carlisle heeft verklaard, de voorwaarden, zoals de KNZB die in zijn voorstel aan hem heeft gedaan, te accepteren. Dit zou dan be tekenen, dat Carlisle per 1 jan. 1962 in Nederland zijn trainingswerkzaamheden begint en gedurende een half jaar in ons land zal verblyven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 13