Zeven man van de Noord-Ho ontsnapt VLUCHTELINGEN zijn al op de thuisreis DIRECTIE ONTSLAAT HEN WEGENS DESERTIE B.K.I. soreekt zich uit voor één vakcentrale Echter tegen bedrijfsgroepen Behaaglijk warm! Sssoi) PETROLEUM Luisterrijk Grand Gala du Disque in hoofdstad TOISON D OR Vandaag denwnstratieve vergadering in Si-Oedenrode Jongeren vormen actieve groep in K.V.P< Geïnteresseerde meningsvorming over belangrijke politieke vraagstukken Meer optimisme na felle protesten lijn vaartreders m iOSRAM SPO TSPIE GEL Staatssecretaris reikt Edisons uit klassieke99 kunstenaars aan Talensprijzen toegekend Jhr. Van Lennep levert commentaar tijdens proefvaart „Palamedes' NOTA VERSCHENEN Actie „vrije boeren" was te laat bekend Politie had demonstratie niet kunnen voorkomen Natuurlijk een oliehaard gestookt met... Helikopters brengen gewonden uit zee naar Marinehospitaal Wijziging Amerikaanse scheepvaartwet ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 PAGINA 5 Liturgische weekkalender r MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER n streepje stifthouders ^tot inde punt verzorgd! Miljoenendans NADRUK VERBODEN Zondag l OKTOBER: 19e zondag na Pink steren; eigen Mis: Credo; pref. v. d. H. Drieëenheid - groen. ^AANDAGH.H. Engelbewaarders; eigen Mis - wit. DlNSDAG: H. Teresia v. h. Kindje Jezus, fiaagd; eigen Mis - wit. WOENSDAG: H. Franciscus, belijder; eigen Mis - wit. Donderdag: Mis v. d. zondag; 2e geb H. Placidus en gez. - groen. Rot.: H.H. Broeders Ewald. martelaren; Mis Intret; 3e geb. H. Placidus en gez. - rood. NRUDAG: H Bruno, belijder: Mis Os justt wit - ofwel vanwege de Eerste vrijdag v. d. maand: Votiefmis ter ere v h. H Hart. ZATERDAG: H. Maagd Maria v. d Rozen- Krans; eigen Mis; 2e geb. H Marcus; Credo; pref. v d. H. Maagd - wit. Zondag 8 OKTOBER: 20e zondag na Pink- «teren; eigen Mis; Credo; pref. v. d. H. örieéenheid - groen. IJMUIDEN, 30 september In de hoop, dat dit onbekend zou blijven en met name geen gevolgen zou hebben voor de overige bemanningsleden, heeft de directie van de N. V. Bureau Wijs muller tot gisteren verzwegen, dat zeven bemanningsleden van de sleep boot Noord-Holland" ontsnapt zijn, toen het schip onder Indonesische bewa king in Pouiou Sambou in de Riouw- Archipel lag. De Noord-Holland" werd daar een maand geleden door de Indo nesische marine aangehouden bij een poging het Griekse vrachtschip „Tsa- iliris" te bergen, dat op een rif gelopen was. De officieren werden aan land ge bracht; de overige bemanningsleden mochten aan boord blijven. Na de ont- sanpping van zeven opvarenden zijn schip en de rest van de equipage naar Tandjong Priok overgebracht. Het feit, dat zeven mensen konden ont snappen, bewijst, dat de bewaking op het eiland Pouiou Sambou niet scherp is geweest. Heeft iemand geslapen? Heeft iemand een oogje dichtgeknepen? In ieder geval zou, bij bekend worden, een schuldige aan de ontsnapping moe ten worden gezocht. B|j Wijsmuller had men het gevoel, dat de ontsnapping in Indonesië onbekend was gebleven maar intussen heeft gisteren een woordvoer der van de Indonesische regering de ontsnapping toegegeven. In groepjes van drie en vier zijn de zeven opvarenden, met een vlot en met een sloep overgestoken naar Sin gapore. Zij zijn er behouden aangeko men, maar, hoewel de directie van Wijsmuller hier er het zwijgen toe doet, zij vonden er tevens een ontslag op staande voet wegens desertie en diefstal van scheepsmateriaal. Dit is uit de correspondentie van een der ontsnapten bekend geworden. De zeven opvarenden zijn met een schip thans op weg naar Nederland. Uit veiligheidsoverwegingen wenst men bij Wijsmuller de naam van dat schip ge heim te houden, evenals datum en plaats van aankomst. Het ligt voor de hand. dat men zich op het Bureau Wijsmuller te IJmuiden dag en nacht bezig houdt met het wel en wee van de bemanning en de sleep boot „Noord-Holland". Wegens het ont breken van diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië is er feen rechtstreeks contact mogelijk. Aan et Rode Kruis is thans gevraagd te wil len bemiddelen, opdat de bemannings leden met thuis kunnen corresponderen. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken is men zeer begaan met het lot van deze mensen maar ook daar doet men al het mogelpke om geen aanleiding te geven dat het voor hen moeilijker zal worden. De heer A. Wijsmuller, een van de directieleden, deelde gistermiddag me de, dat er nog een paar andere kanaal tjes zijn om te trachten bemanning en schip vrij te krijgen. Maar ook op dit punt moest hij vaag blijven, daar an ders dez, kanaaltjes onmiddellijk ver stopt zouden raken. Intussen heeft de heer John Wijs- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAA.G 30 sept. De Beroeps- centrale Katholieke Intellectuelen, wel ke zich als representatief beschouwt voor het georganiseerde leidinggevend personeel, is van mening, dat zij voor alsnog haar medewerking dient ver lenen aan de totstandkoming van één Katholiek Verbond van de Arbeid. Dit „overeenkomstig de richtlijnen van het Episcopaat, waarbij structurele waar borgen worden geschapen, dat de lei dinggevende groepen hun zelfstandig heid zullen behouden", zoals de formu lering luidt in een nota, welke de B.K.I. heeft opgesteld inzake haar plaats in de toekomstige structuur van de katho lieke sociale organisaties. Met betrekking tot de vraag of er één dan wel meerdere katholieke vakcen trales moeten zijn, wordt in de nota opgemerkt, dat de B.K.I. bereid is deel te nemen aan ieder gesprek, dat hier over wordt gevoerd, en dat zij zich als representatief voor de reeds genoemde groep wenst te presenteren bij de geor ganiseerde groeperingen van mediale functionarissen en bij de centrale orga nisatie van de uitvoerende werkers. Wat de standsorganisatorische taken betreft, welke voortaan overeenkom stig het bisschoppelijk schrijven zul len moeten worden vervuld door de af zonderlijke vakorganisaties en welke voor de intellectuele beroepen tot dus verre door ,,St.-Adelbert" werden ver vuld. dient te worden nagegaan aldus de nota in hoeverre de toekomstige coördinerende taak te vervullen. Tenslotte is de B.K.I. van oordeel, dat het met het oog op een harmo nische ontwikkeling van de katholieke organisaties momenteel niet wenselijk is de totstandkoming van bedrijfsbon- den te bevorderen. Hierbij is overwo gen, dat dit vraagstuk voor de Katho lieke Vereniging van Hoger Personeel (een van de bi) de B.K.I. aangesloten organisaties) grote problemen met zich mee brengt omdat haar aantal leden in verschillende bedrijfstakken zo ge ring is, dat z|j in eventueel te vormen bedrijfsbonden praktisch geen rol kun nen spelen. Voorts dat de leidinggeven de werkers in eventueel te vormen be drijfsbonden kwantitatief altijd een min derheid zullen vormen. Volgens de nota moet daarom getracht worden te voorkomen, dat een bepaalde organisaties zonder alle geïnteresseerden (dus ook het georganiseerd leiding gevend personeel) te hebben geraad pleegd, zich zonder meer tot bedrijfs- bond proclameert. Hetgeen bovendien in strijd zou zijn met de bedoelingen van het bisschoppelijk schrijven. muller, eveneens lid van de directie, ge bruik makend van zijn Amerikaans staatsburgerschap, tijdens zijn recente bezoek aan de Verenigde Staten de ge legenheid te baat genomen om contact te zoeken met de Indonesische ambas sade in Washington. Hij heeft er duide lijk kunnen maken, dat de kapitein van een schip in nood pas op het laatste mo ment hulp van een berger pleegt te vra gen en dat een sleepbootkapitein, het gevaar ziende, vaak al begint met zijn maatregelen voordat er om gevraagd wordt, omdat hij met zijn ervaring voor ziet dat het anders te laat kan zijn en een berging hopeloos wordt. Op ver zoek van de Indones'sche ambassade heeft de heer John Wijsmuller dit en alle andere feiten in een brief gezet, die van Amerika doorgestuurd zou worden naar Djakarta. DEN HAAG, 30 sept. „De politie heeft van de boerendemonstratie en de plaats waar deze gehouden zou worden niet zo tijdig kennis genomen, dat zij, mede gelet op de omvang daarvan, de demonstratie had kun nen voorkomen". Dit zeggen de mi nisters mr. E. H. Toxopeus van Bin nenlandse Zaken en mr. A. C. W. Beerman van Justitie in antwoord op vragen van de kamerleden Franssen en Kranenburg (PvdA). De demonstatie heeft volgens de mi nisters het verkeer op de Zuiderzee straatweg niet twee en een half uur lamgelegd maar een half uur. De be windslieden ontkennen verder, dat da politie overleg heeft gepleegd met de demonstratie-leiding: „de commandant van de politie heeft de demonstratie- leiding toegesproken". Naar de mening van de bewindslie den heeft het bevoegd gezag terecht niet besloten ogenblikkelijk geweld te gebruiken om de demonstratie tegen te gaan. De juistheid van deze zienswijze wordt ook bevestigd door het verloop van de demonstratie in de gemeente Epe, waarvan de opzet dóór snelle te genmaatregelen is mislukt. Intussen mo ge duidelijk zijn, dat tegen ordeversto ringen als deze zo nodig geweld zal worden gebruikt", aldus de bewindslie den. Drie onderscheiden persoonlijk kunstenaars, die hun Edisons in ontvangst namen en op de gala-avond ook van hun artistiek kunnen blijk gaven, van links naar rechts de pianist Robert Ca- sadesus, de zangeres Elisabeth Schwarz kopf en de dirigent Bernard Haitink, danken in het Amsterdamse Concertge bouw voor de eer. (Advertentie) AMSTERDAM, 29 sept. Dat de or ganisatoren van de Grand Gala du Dis que 1961 zich aan de Boekenweek ge spiegeld hadden, was ook de staatsse cretaris van O. K. en W. mr. IJ. Schol- ten opgevallen, zoals hü zei in zijn fe- licitatiespeech tot de vijl bekroonde kunstenaars en een ensemble, die van avond In het feestelijk versierde Con certgebouw hun F.disons in ontvangst konden nemen. Mr. Scholten zei ook zich levendig bewust te zijn van het feit, dat de televisie van de partij was en wilde daarom niet zeggen wat naar commer ciële reclame zou zwemen. Hij overhan digde de zangeres Elisabeth Schwarz kopf haar onderscheiding, die het zwa- Advertentie) Imp. Papier en Boek N.V. Amsterdam Vandaag spreekt in St. Oedenrode de staatssecretaris van binnenlands Zaken, mr. Bot, tot een verga dering van jonge KVP-ers over het Nieuw-Guinea beleid. Was het orspron- kelijk de opzet, dat de Sttatssecretaris zou spreken tot de jongerengroep van de KVP-afdeling St. Oedenrode, het en thousiasme bleek zo groot, dat de bij eenkomst een demonstratieve vergade ring zal worden van ca. 100 leden van do jongerengroepen van de. KVP in Bra bant en Limburg, waarbij ook vele Ka merleden cn leden van het Partijbestuur van de KVP aanwezig zullen zijn. De vergadering heeft een voorgeschie denis. Tot de dagbladen is reeds enige tijd geleden doorgedrongen het beroep, dat vanuit de KVP jongerengroepen in Brabant en Limburg op het Partijbe stuur is gedaan om zich bij het bepalen van het Nieuw-Guinea beleid niet te laten leiden door het bekende adres van de Nijmeegse hoogleraren „maar er op toe te zien dat de leden van de twee kamer fracties niet afwijken van het werkprogramma 1959-1963 van de KVP inzake Nieuw-Guinea". Ook dit beroep kwam echter niet uit de lucht vallen. Reeds in mei van dit jaar hadden 70 jonge KVP-ers uit dezelfde provincies op een studieweekend in Limburg het Nieuw-Guinea beleid met enthousiasme gesteund. Er was toen geen directe aan leiding om daaraan veel ruchtbaarheid te geven. Toen echter kort daarop be richten over de activiteiten van prof. Duynstee en de groep-Riikens in de pers verschenen, gevolgd door de brief van de Nijmeegs- hoogleraren, was men ge reed om hierop onmiddellijk te reage ren. Dit was geen toeval. De Jongerengroe pen in de KVP spreken regelmatig over belangrijke en actuele politieke vraag stukken. Soms geheel uit eigen initia tief, vaak echter gestimuleerd door de documentatieberichten, die zij van het landelijk secretariaat ontvangen. Er wordt in deze berichten een probleem aangesneden. De korte toelichting wordt gevolgd door een aantal zo min mo gelijk suggestieve vragen, die door oe jongerengroepen moeten worden be sproken. Het jongerenwerk in de KVP is sinds 1959 op een nieuwe basis opgebouwd. Op 12 december van dat jaar werd beslist, dat de jongerenorganisatie niet meer een zelfstandige organisatie de „grote" KVP zou zijn. Toch is hun zelfstandigheid groot gebleven en hebben de jongerengroepen hun invloed op de besturen van kringen en afdelingen en ook op het partij bestuur behouden, In al deze be sturen moeten jongeren worden ge kozen uit een voordracht van de plaatselijke of regionale jongeren groepen. Het lijkt zelfs niet onwaar schijnlijk, dat hun invloed op de Par tij is versterkt. Niet langer maken alle KVP-leden tussen 18 en 30 jaar min of meer automatisch deel uit van de jongerenorganisatie. Tot de groepen behoren thans alleen zij, die zich actief bij de groep hebben aan gesloten. Deze reorganisatie beteken de kwantitatief een verzwak king van de jongerenorganisatie. Van de ca. 45.000 KVP-leden beneden de 30 jaar zijn er slechts ca. 2500 lid ttjstandpunt. Maar vaak hoort men: „Documentatie is goed" of „zeer ver dienstelijke gespreksbasis." Wie ziin er lid van een KVP-jongeren- groep? Dat verschilt nogal. Er zijn veel onderwijzers bij (Gerard Weerman, voor zitter van de centrale jongerengroep, is onderwijzer). Verder jonge midden standers, Kajotters, studenten en jonge ren, die al een begin hebben gemaakt met hun loopbaan in de middelbare func ties in het bedrijfsleven. In de centrale jongerengroep zitten vertegenwoordigers van de Katholieke Jonge Boerinnen, van de Katholieke Jonge Middenstand en van de K.A.J. De contacten met de jeugd-standsorganisaties zijn trouwens voortreffelijk. Een jongerengroep komt meestal tot stand doordat een aantal mensen de koppen bp elkaar steken. Daarvoor kan een bepaalde aanleiding zijn. Zij Friesland heeft zeven groepen, waar van twee in Leeuwaren, met 165 leden. Hun financiële middelen krijgen de groe pen uit bijdragen van het partijbestuur, van de afdelingen en de kringen. Daar moet mee gewoekerd worden. De deel name aan congressen, studieweekends e.d. kost geld. Afgevaardigden uit de groepen krijgen hun reiskosten vergoed. De l.VP-jongeren hebben ook hun contacten niet de jongerenorganisaties van andere partijen. Er is een Neder landse Christen-Democratische equipe van de Internationale Unie van jonge Christen-Democraten. De jongeren van KVP, A.R. en CHU werken hierin sa men. Er is ook contact in de Nederland se Politieke Jongeren Contact Raad en de KVP-.iongeren groepen waren verte genwoordigd op de Atlantische jongeren conferenties. Een bijzondere gebeurtenis staat weer van een van de 146 jongerengroepen. Kwantitatief was het echter een ver sterking. Van vrijwel alle leden van de jonge rengroepen weet men, dat zij in de po litiek geïntereseerd zijn, dat. zij uun ge dachten hebben laten gaan over de be langrijke politieke vraagstukken en dat zij zich daarover een mening hebben gevormd. Vóór de reorganisatie bestonden de documentatieberichten niet. Kort er na kwamen er op iedere documentatie zo'n 30 rapporten binnen bi) het landelijk se cretariaat. Thans is de landelijk secre taris, Piet van Engelen, maar nauwe lijks tevreden ais hij 80 rapporten heeft gekregen. De documentatie wordt in de kringen vrij algemeen gunstig beoor deeld. Klachten en wensen zijn b.v.: Méér plaatselijke en regionale proble men. Niet te veel uitgaan van het par- hebben b.v. samengewerkt in een „plakploeg" tijdens de verkiezings campagne. Maar bij Philips in Eind hoven bestaat in een van de afdelingen een complete „KVP-cel", waarmee een aantal actieve figuren zijn begon nen en waarbij anderen zich aansloten. Een briefje naar het Partijbureau in Den Haag is voldoende. De grote steden slaan niet het beste figuu in de jongerenorganisatie. In Am sterdam zijn maar twee jongerengroe pen werkzaam, één in Zuid en één in West. Samen hebben zij 33 leden. Ook Den Haag heeft twee jongerengroepen met (toevallig) óók 33 leden. Rotter dam kent maar één jongerengroep met 27 leden. Daartegenover heeft de KVP kring Den Bosch 19 jongerengroepen in plaatsen als Nistelrode, Oss, Bakel en Geldrop. Totaal 350 leden. Limburg 18 groepen met 342 leden. Maar ook voor de deur. Reeds voordat vandaag de demonstratieve vergadering in St. Oedenrode werd geopend, was men al begonnen met de voorbereidingen voor de samenkomst van het Jonge ren Parlement, op 4 november a.s. in het gebouw van de Tweede Kamer. Op de agenda staan: Een „regerings nota" over „de plaats van de eer ste Kamer in ons staatsbestel" en de (echte) regeringsnota over de invoe ring van de commerciële televisie. Op de banken van de KVP-fractie zullen dan leden van de KVP-jongeren- groepen plaats nemen. De nota's wor den namens het „kabinet" verde digd door „minister" prof. mr. P. J. Oud. in het dagelijks leven voor zitter van de WD fractie in de Twee de Kamer, G. T. LÖRTZER re bronzen beeldje (van de Utrechtse beeldhouwer Pieter d'Hont) nauwelijks durfde aanvatten uit angst haar prach tige rose robe te beschadigen. De pia nist Rober Casadesus en Bernard Hai tink sloten hun geschenk echter vast in de armen. Voor de niet aanwezige dirigent Thurstone Dart van het Lon- dense orkest „Philo Musica", de Aus tralische zangeres Joan Sutherland (die 25 februari in Amsterdam komt zingen) en het Amadeus Kwartet, aanvaardden vertegenwoordigers de eerbewijzen. De parallel ging volgens de staatsse cretaris echter niet geheel op. want in de Boekenweek kent men niet de odieu ze discriminatie tussen klassieke en po pulaire literatuur, die in de muziek hier te lande onvermijdelijk lijkt; an ders had men een avond met Vondel en Shakespeare en een volgende met Bomans en Carmiggelt moeten stoffe ren. De scheiding werkte op dit mu ziekfeest echter doeltreffend, want ie der wist nu waar hij aan toe was, en dat kon men op de vorige Gala du Dis que niet zeggen. Het is niet onmogelijk, dat het stre ven van de Commissie Collectieve Grammofoonplaten Campagne om met dit dubbele feest een traditie te scheppen, met succes bekroond zal worden. Ofschoon aan het verzoek om avond- (Van een verslaggever) DEN HAA.G 30 sept. Voor de eer ste maal heeft de Koninklijke Marine rechtstreeks van zee uit gewonden per helicopter laten overbrengen naar het Marinehospitaal in Overveen. Dat ge beurde donderdag met een tweetal Si korsky's, die van de Karei Doorman opstegen met drie gewonden aan boord. Tot dusverre vervoerde men eventuele gewonden van zee uit eerst naar het vliegveld Valkenburg bij Leiden, van waar ze verder per ambulance naar Overveen gebracht werden. Onder de drie gewonden bevond zich de matroos H. Abramsz, die tijdens het overgeven van lichte lasten tussen de jagers Limburg en Groningen bij het lijnschieten licht gewond raakte, maar later toch geopereerd moest worden op de Karei Doorman. Verder is in het Marinehospitaal een opvarende met geelzucht opgenomen, alsmede een kok, die zich de hand gebrand had aan een hete pan. Het vliegkampschip, dat thans van een reis naar Canada in Rotterdam is teruggekeerd, bevond zich donderdag voor de kust van Zandvoort, op korte afstand derhalve van Overveen. zodat men dit ogenblik heeft afgewacht voor het overvliegen van de gewonden. AMSTERDAM, 30 sept. De jury voor de Talens-prijs 1961/'62 heef dit jaar bij de 448 inzendingen van be roepskunstschilders geen eerste en twee de prjjs kunnen toekennen. Vijf kunste naars delen nu beide prijzen in de vorm van een premie. Het zijn: H. Berserik (Rijswijk), J. Ploos van Amstel iHaar lem) en de Amsterdammers St. Kwint, K. Löb en H. P. Pander. In de groep amateurs (372 inzendingen) werd de eerste prijs toegekend aan B. Kleingeld (Zwolle) en de tweede prijs aan A. C. van Wijngaarden (Zaandam). De prij zen zijn gisteren uitgereikt bij de ope ning van de eerste lustrum-expositie van de bekroonde schilderijen in Art et Amicitiae. Deze tentoonstelling „Ne derland schildert", blijft tot 15 oktober in Arti en zal daarna in elf plaatsen in ons land worden gehouden. (Advene vnei kleding maar door een minderheid gevolg was gegeven, was het een luis terrijk en briljant concert, waarop voor vele. liefhebbers van klassieke grammofoonmuziek gelegenheid be stond hun favorieten var. dichtbij aan het werk te zien. De Partita van Henkemans. die door Haitink en het Concertgebouworkest ge speeld werd, biedt goede aanknopings punten voor televisie-opnamen van in strumentale details. De zeer fotogenie ke Elisabeth Schwarzkopf zong haar Mozart-aria's met grote vocale finesse en speelse bevalligheid (het was jam mer dat het programma niets vermeldde omtrent zin en inhoud van de aria's) Zij betrok met veel gratie haar bege leiders na elk nummer in het applaus. Na de pauze speelde Robert Casadesus Beethovens Vijfde pianoconcert met zo veel gloed, sierlijkheid en profilering, dat hij daarmee zijn bekroonde gram mofoonplaat stellig evenaarde. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 30 sept. In de meest nautische omgeving die men zich maar kan indenken, namelijk in volle zee, heeft gisteren zoals wij toen in een deel van onze oplage relds bericht ten de directeur van de KNSM, jhr. H. van Lennep, commentaar geleverd op een zeer belangrijk evenement: het feit dat juist deze week in Amerika het senaatsontwerp voor een wijziging van de scheepvaartwet 1916 aan president Kennedy ter teke ning is voorgelegd. Terwijl de jongste aanwinst van de KNSM. het m.s. „Palamedes" het zeventigste nieuwe schip van de maatschappij na de oor log tijdens de officiële proefvaart over de rustige kabbeling van de Noord zee gleed, legde jhr. Van Lennpp de nadruk op het feit dat deze wetsher ziening in rederskringen met gemengde gevoelens wordt ontvangen. Uit zijn betoog bleek dat er over de gecompliceerde kwestie van de wets wijziging zeer veel te doen is geweest. „Ware het oorspronkelijke ontwerp, de zg. Bonner Bill" zoals het huis van afgevaardigden dit aan de senaat pre senteerde, tot wet geworden, dan is het niet overdreven te zeggen dat de regel matige lijnvaart hiermee de nikslag zou zijn toegebracht", aldus jhr. Van Len nep. Uit zijn verdere mededelingen bleek dat op de oorspronkelijke wets wijzigingen, zoals die in de senaat werden voorgesteld, een fikse stormloop is ontketend, waarbij hoe kan het anders Nederland de spits af beet. De vrachtspecialist en mede-directeur van de KNSM, de heer M. C. Kieft, verraste de senaat mei een scherp be toog in de geest van „wie kaatst moet de bal verwachten" en hij hield een gaaf pleidooi voor de kracht van de regelmatige lijndiensten. De doorvoering van de, oorspronke lijke wetswijziging zou van desastreuze invloed zijn geweest met betrekking tot de vaart van en naar Noord-Amerika, terwijl bovendien het abstracte dogma tisme dat aan het ontwerp ten grond slag lag, wereldomvattende repercus sies voor de internationale lijnvaart zou hebben veroorzaakt. De uiteenzetting van de heer Kieft en de krachtige protesten op diplomatiek niveau door de regeringen van verschillende seheep- vaartnaties, hebben er toe bijgedragen dat vele scherpe kanten aan de zg. „Bonner Bill" zijn verdwenen. Zo er kent de wet nu ook het zg. conference- systeem de kortingsmogelijkheden,, die de Iijnvaartrederijen bieden aan hen die gedurende een bepaalde periode hun vaste klanten zijn. Van Amerikaan se zijde waren hier de nodige bezwaren tegen gerezen, omdat de klanten dan gedurende die periode niet vrij zouden zijn in hun doen en laten en bijvoor beeld een aantrekkelijke aanbieding van een outsider voor een bepaalde over tocht van de hand moesten wijzen. Aan de andere kant blijft het een feit, dat het gewijzigde wetsontwerp, zoals het deze week aan president Kennedy ter tekening werd voorgelegd, nog vele elementen bezit die de Amerikaanse overheid tot unilateraal ingrijpen in in ternationale zaken machtigen. Veel zal afhangen van de wijze, waar op de Federal Maritime Commission de wet zal menen te moeten interpreteren. Jhr. Van Lennep was van mening dat als zij deze naar de letter hanteert, bureaucratische opvattingen de confe rence-lijnen in het gevecht om hun be staan tegen opportunistische outsiders grote schade kunnen toebrengen. De heer Van Lennep wilde echter niet zo pessimistisch ziin om dit voorshands aan te nemen. Hij zij dat als de wet wordt uitgelegd naar de geest en het uitvoerende orgaan zich beperkt tot redelijke en niet dogmatische interpre taties, met voorzichtige hoop mag wor den vastgesteld dat de Amerikaanse volksvertegenwoordiging blijk heeft ge geven van zijn voor realiteit bis-è-vis internationale problemen. Voor de KNSM was het overigens een zeer belangrijke dag, nu deze maat schappij aan de vooravond van haar 21ste lustrum de ruim 7000 ton metende „Palamedes" van het zg. „closed shel terdeck-type" aan haar vloot toevoegde. Een nieuwe miilpaal in haar spectacu laire miljoenendans, die iedere elf we ken een nieuw schip heeft opgeleverd, dat steeds zonder enige subsidie of lening van een Nederlandse werf werd overgenomen. De „Palamedes" zal dienst doen op de lijn naar de westkust van Zuid-Amerika. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5